ritrr" r-tT"c ".te«m*» EERLIJK VOLK PLAATSELIJK De belgische expeditie naar China Eerste misse van een spaanschen generaa Hetcollége moderne Watou Welhaast Groote diefte te Zillebeke Lijk de jongens Koode beulen De merking van het rundveeI Voor de burgerij Yainen getelegrafeerd op 2, 5 en 9 Augusti. Naar men verzekert is hel keizei Wilhelm die aan koning Leopolc heeft laten weten, dat hij niet zou toe laten dat een gewapend belgisch expe ditiekorps naar China gezonden werd De vrijwilligers van het belgisch legioen, deel makende van het leger, hebben Maandag morgen het kamp van Beverloo verlaten. De officiers zullen waarschijnlijk eene maand verlof bekomen, en he halve hun ie solde, zullen zij de ver goeding trekken, die hun voor het begin van den veldtocht was toege zegd, en eene maand bijvoegelijke solde. De onderofficiers en soldaten zullen veertien dagen verlof met solde bekomen, en eene vergoeding van 50 fr. De gewezen gcdienden, die Dinsdag naar huis zullen weerkeeren, zullen hunne reis betaald krijgen en eene som van 100 fr. ontvangen. Voor degenen die hunne plaats verlaten hebben, zal he* komiteit trachten et- hen terug aan te helpen of er hun eene andere te bezorgen. Vrijdag laatst had ter kerke van Sint Fran ciscus de Borgia een heel zeldzaam voorva plaats. Een generaal, priester der Jesuiten las er zijne eerste mi: se.'t Is deeerw.pater Lacaze afkomstig van een rijk edel stamhuis van Madried. Hij is 49 jaar oud in 1898 was hij nog leermeester van den jongen koning Alfons XIII. In 1893 was hij getrouwd met eene jonk vrouw van der. hoogen spaanschen adel,eene vrouw zoo edel van inborst als van afkomst Hij had twee even beminnensweerdige kinderen. In September 1898, deu dag zelve dat hij generaal benoemd werd, verloos bij zijne teergeliefde echtgenoote en eenige maanden later zijne twee kinderen. Bijna zinneloos van verdriet, kwam hij tot het besluit dat het geluk dezer wereld ijdel en broos is,en vroeg zijne intrede in 't kloos ter. De koningin zond hem eene prachtige stoel, en verscheidene generaals en ministers woonden heel eerbiedig de heilige misse bij, opgedragen door hunnen gewezen ambtge noot. te maken dat zij maar zóó oud zijn alszijjzaal met 80 bedden ingericht, waar zij de wel tien jaar ouder zijn. larme teringlijders, die in de gasthuizen ge De jongens zijn juist het tegenoverge-1 weigerd worden, opnam en verzorgde met stelde. Ide hulp van andere edelmoedige personen. Wanneer zij nog maar nauwelijks ge-1Zij zelf ging de ongelukkige zieken te Parijs broekl zijn, willen zij al voor groote men len elders afhalen en betaalde al hunne kos schen doorgaan. I icnSedert maart 1898 had zij alzooop318 't Is daarom dat men ze dikwijls zietI zieken er 78 k urn en genezen. pai'Atje en mamatje spelen, en dat serieus lijk I Het socialistisch gemeentebestuur van Li- een brijke. I moges zag dat christelijk liefdadigheidswerk Het Weeke blad slacht van de jongens. I met leede oogen aan, en wilde het gasthuis Het wilt bij hooge en bij leege ouder zijn I van jufvr. Noubailler doen sluiten, onder dan het is, en daarom zet het maar altijd I voorwendsel dal zij de toelating niet beko- nu komen zij te midden de dorpplaats en I te moeten gaan om goedkoop gedi te binst de kcrmisweek. I worden, Eene bende moet rondloopen, maar waar I Mama moet eenen hoed hebben van Parijs- schuilt zij Ide kleederen der kinders komen van Brus- De winter nadert.... nu is er nog werk |se|( mjjnijeer brengteen paar schoenen mede genoeg, uitgenomen voorde leegaards, wailvan Qenl gaat het nachten. dan zijn in de koude en lange En als gij hun vraagt waarom? dan krijgt gij onvermijdelijk voor antwoord te Gent is men zoo duur niet, te Brussel heeft men meer keus, te Parijs vindt men de halste mode. Dat men in de groote steden meer chic voort van boven op zijn hoedje Veertiende jaar. Daar wjrdt sedert eerien tijd van hier r.og al gesproken van het fameusch college moderne onzer yperscbe li bei alen men had en dat hei huis niet gezond was. De Staatsraad en de gezondheidskommissi' gaven ongelijk aan het bestuur. Dit laatste heeft nu het gepeupel tegen de liefdadige I jufvrouw opgehitst betaalde henden gingen wanorders verweksen aan hare woning, wierpen de ruiten in en leverden zich aan Iandere baldadigheden over. Het gemeente vindtdat zal ik niet betwisten. Maar zegt mij eens, madam, is het niet belachelijk dat Men zegt dat cr Donderdag avond nog een deel van het gestolen goed zou gevondi n zijn in een stuk turksohe tarwe, tusschen del plaatse en 't H ogbe. Ie verledene week is alhier begraven de Ieene s'a(* waar iedereen u kent, uwe juf Heer Aloys De Bruyne, wagenmaker en her-reilies modepop uithangen? Als ge meent bergier, tooneelliefhebber en oprechte vla I dat men de menschen oordeelt volgens hunne ming. Hij miek deel en was zelf een van de I kloerendan bedriegt gij u grootelijks. Men inrichters van den Onderlingen Bijstand. |za' misschien uw kleed bewonderen, het Een schoone stoei, werd gevormd door deral80en oapoetsen... maar u meer achten Zou Kareltje, die alles weel, de goedheid Ibestuur liet de woelmakers drie weken lang niet willen hebben ons te zeggen hoe hetbegaan, en dan, onder voorwendsel van leden van den Onderlingen Bijstand, de vrij - Neen gaat met dit groolsche werk der li1:.r*le| mildadigheid en liefde voor onderwijs opvoeding en orde te herstellen, werd er bevel gegev het ziekenhuis van jufvr. Nouhaillier te slui ten, en het ministerie heeft die beslissing goedgekeurd Ziedaar boe de socialisten de ware vrienden der ongelukkige werklieden I vervolgen. Het koninklijk besluit, de kwestie de. ouderdomspensioenen regelende, zal wel-1 haast verschijnen. Het ontwerp is thans on derworpen aan het mirfslerie van financiën, I Tusschen den nacht van Woensdag lot dat de kwestie der consignatie moet regelen. Donderdag 30 dezer, werd er alhier op de Welhaast dan zal de inrichting der nieuwe I plaatse een stoutmoedige diefstal gepleegd, pensioenwet bepaald geregeld zijn. Te midden de plaatse, tusschen twee her- Dat de vrienden dan, in elk dorp, bureelenl bergen, staat het huis en winkel van M an inlichting inrichten, waar b. v. des Zon- Ed. Surmont, koster en handelaar, dags van 10 lot 42 ure, de rechthebbenden Het huis is verzekerd met allerhande slo- komen kunnen om zich in te schrijven totI ten en schuiven en voorzien van eene elek- het bekomen van't pensioen van 65 frank, Itrieke belle. dat hun gratis gegeven wordt. De dieven zijn al door de vensters binnen- Aan bet werk dus, katholieken I geraakt. Ze hebben de houten luiken open gepinst, den kop van een ijzeren bout, die Hier te Yper is de zake reeds in vollen I door de vensters zat, afgezaagd, eene rui gang: eene pensioengilde wordt ingericht l11101 slijk beplakt en dan ingestegen en al- onder de leden der bloeiende Katholieke j^aar binnengedrongen. Wacht. I Uit den winkel, die wel voorzien was van De werklieden en behoeftigen, die meenenla"er^an^e s'°6en, lakens, merinos, enz. recht te hebben op een pensioen en den ver I hebben zij al het kostelijkste meegenomen, eischten ouderdom bezitten, mogen zich ten Ieene hoeveelheid goed ter weerde van ronc allen tijde doen inschrijven in de Boter-Ne 1800 fr. strate, 30, bij lenaere. M. Callewaert De Meu- Een werkje d;.t op eenvoudige klare wijze heel de wet op de pensioenkasse uiteendoet, is deze weke verschenen ten onzen bureele, boterstraat, 36. 't Is de korte inhoud van de belangrijke voordracht van eerw. heer Ryckeboer, die in 't Volksbuis op zulke klare wijze de voor- deelen van die wet kennen deed. 't as eene groote vracht en ongetwijfeld moeten zij karre en peerd ie hunner beschik king gehad hebben. Het aardigste van al,in de herberg nevens [den winkel was er ten (wee ure van den nacht nog volk en voor 5 ure was er reeds volk te beene op de dorpplaats. De diefte moet geschied zijn tusschen twee en half en vier ure en niemand heeft iet.' gehooid of gezien. Eenige kleine stukken goed zijn gevon- 't Boekje is uiterst wel geschikt om onderretl 2ewees' 'n eenen raeersch, langs de Sommige gedaagde menschen en zeggen nietgeerne hunne oude. Als gij er naar vraagt, trachten zij u wijs t volk verspreid te worden, 't En kost maar 10centiemen. Voor 100 afdr. 5 fr. vrachtvrij thuis gezonden. Voor 4000 afdr. 40 fr. Heeren Geestelijken, wereldlijke Over beid, verspreidt dat werkje bij uwe onder danen, en gij zult hun een grooten dienst bewijzen Eene liefdadige vrouw te Limoges, mej. Nouhaillier, had in bare woning eene zieken kalsijde die al de statie loopt, Zonuebeke- waarts. Langs daar zijn de dieven ontvlucht en ongetwijfeld moeten het gasten zijn van die streke. Het is kurieus dat men steelt en blijft ste len zonder vaar of vrceze. Over zestien jaar was 't bij den pastoor, waar zij door revol verschoten weggedreven werden. Korte jaien geleden pluimden zij deu winkel van den jachtwaker Bourgois op het Hooghe en willige pompiers en door de vlaamsche her-1 Integendeel een kleed zonder beslag, door ten, van welker maatschappij hij deel miek. Ieenen stadsgenoot gemaakt,doei u door uwe Niettegenstaande den oogst, was er vele volk I medeburgers achten en beminnen zonder legenwoordig, en eene schoone lijkrede j''a' uw porie monnaie daardoor meerlijden werd door den Heer Emile Boone, gemeente-'za'- Maar nu zult ge me zeggen: in eenegroote stad is alles goedkooper en hebt ge meer keus Goedkooperniet altijd, madam Meer dan eens is het gebeurd dat trien te Brussel meer betaalde dan in de kleine stad. Mijnheer, die zijnen hoed te Brussel Art. 1. Alle u. hei land ingevoerd rundvee gekochl heeflj ZQU u daar mimhien zal, te rekenen van de afkondiging van dit|lingen kunue„ overgeven sekretaris, uitgesproken. Het Staatsbl id van donderdag kondigt hei volgende nieuw reglement af betreffende de merking van het rundvee besluit, aan het linkeroor voorzien zijn van een metalen merk, op de wijze door een ministerieel besluit aangeduid. Het is ver boden deidentiteitsmerken der levende dieren af ie doen of de opscbrifien ervan onleesbaai te maken. Art. 2. De vleesclikeürders zijn gehouden zich tijdens de keuring, de metalen merken waarvan de dieren voorzien zijn, te doen afleveren door de slachters, of bij dezer ont stentenis, door de eigenaars of houders dezer dieren. Om de drie maanden worden deze merken verzonden naar den minister. Art.3. De invoerders van rundvee zijn ge houden de verrichtingen tot hal merken te vergemakkelijken en, zoo noodig, aan de daartoe aangestelde agenten het noodig pei soneel le bezorgen om de dieren stil te houden. Art. 4. De dieren uit den vreemde naar België ter leiding gebracht, mogen van het merken vrijgelaten worden. GoedkooperEn uw reiskaartje, en uw middagmaal, en uwe trams en rijtuigen, en uwen /outermoet dat niet in rekening ge bracht worden Go. dkooper Al scheelde het nog twee, drie fiankskes... 't is wel de moeite weerd, voor eenmaal dat het gebeurt Gij klaagt nog over de kleine keus. Zeer dikwijls zijn die klachten ongegrond wij hebben nog personen hooren klagen over de kleine keus in den winkel van M. A... waar zij nog noeit den voet gezet hadden is een winkel van eene kleine stad, dus daar vindt men niet walmen zou begeerenDit misgenoegen moet verdwijnen. n zelfs, ware de keus daar maar klein, er is een gemakkelijk middel om uwe goe- sten te voldoen en terzelfdertijd uwe mede burgers te bevoordeeligea. Een voorbeeld De gebuurte van M. X. had beslist hem eene vaas met prachtigen bloemtuil aan ie bieden. Men doorzocht de Art 5 De overtredingen »an du besluit slad, mMr vond njels dal voldoende was 4, 5 en 7 deI van 30 december 1882. ,uil e(1 decd !e sloren m y op de gezondheidspolicie der huisdieren. kj 2 Het Staatsblad meldt verder dat het nieuw I De twee winkeliers genoten den afslag merk zal bestaan uit geelkoperen plaatjes, welken men gewoonlijk aan voortverkoopers vereenigd dooreen breed buisje en langs den toestaat. - De gebuurte betaalde niet meer eenen kant gestempeld met de koninklijke len was bediend naar beliefte. Iedereen was kroon en twee leeuwen, en langs den ande-1 tevreden. ren kant verschillende aauteekeningen dra-I Zou meu zulks in andere gevallen niet jende. I kunnen toepassen Vriend lezer, gedenkt de burgerij uwer stad en tracht ze alijdle bevoordeeligen. Hel weekblad 't Land van Audeniaardel Het Fondsenblad deze bemei kingen over maakt, ten voordeele der neringdoende bur nemende, voegt er hel volgende bij - gerij zijner sladeenige opmerkingen welke Nu dat er zooveel gt sproken en geschre ook wel voor andere steden geldig zijn. Die ven wordt voor de belangen der kleine opmerkingen luiden als volgt burgerij, mogen wij tol de Gentenaars ook De groote plaag van sommige kleine we) zeggen gedenkt de burgerij uwer stad steden is dat men denkt naar de groote stad en tracht ze altijd te bevom deeligen. door ALFONS SEVENS Zie, moeder, ik heb ook een klein rekenirigs ken gemaakt. Paschen komt toekomende jaar later dan dit jaar, heeft onze meester gezeid. Dat maakt, dat er nog meer dan twee en vijftig zondagen zijn vóór mijne eerste communie. Neemt nu twee en vijftig. Ik spaar gansch het jaar mijnen zondagcent, dat maakt toch weeral een frank en vier centiemen. Rekent met mijne commissie's en mijn nieuwjaargeld daar nog twee frank bij, dan zal ik tot aan zes frank geraken. Zes frank mompelde hij, en hij dacht dat het toch zooveel was. Zes frank zuchtte hij, en hij begreep, dal hi dan nog het dubbel, het driedubbel zou te kort hebben Ziet ge wel, moeder, riep hij uit, terwijl een hevig rood zijn aangezicht kleurde, ziet gij wel, dat ik te naaste jare ook mijnen vinger zal moeten opsteken Maar Slant, jongen, ge moet couragie hebben 1 Luister,doch ge moogt het aan geen een van uwe broe ders of zusters zeggen, ik zal van nu at alle Zondagen een stukje van tien centiemen bij uw spaargeld leggen.» Zult gij dat waarlijk doen, moeder stamelde Slant. Zeker, daarbij, op nieuwe schoenen moet gij niet denken. Vader maakt dat van den afval van het leer. En ga ik dan toekomen met dal gespaard geld vroeg de jongen met een wezen, waarop duide lijk stond afgeteekend dat hij dacht van neen. Dat zou nog al moeilijk zijo. Maar wij zullen er dan de rest wel bijleggen. Stant keek een oogenblik voor zich uit, en scheen na te denken. Dan zegde hij Weet gij wat, moeder I Vader zou moeten vra gen in zijnen winkel of ik mag kinderschoentjes ma ken dan ben ik zeker van er te geraken. Maar. jongen, uwe catechismus Wees maar gerust, moeder, dien zal ik we kennen. «Nu, ge moet dat aan uwen vader vragen. Dat zal ik ook, moeder. Wederom was er stilte. Dan hernam Stant En waar gaan wij nu mijne spaarcenten inste ken Moeder baalde een cartonnen doosje uit de kas. We zullen ze hier in leggen, antwoordde ze dan kunt gij altijd zien hoeveel er in is. Het doosje werd in de bovenste lade van de commode gezet. Stant trok de voordeur open, stak de handen in de broekzakken, en ging de straat op. En de eerste communicanten, met wezens, stralende van geluk, trokken nevens hunne niet min gelukkige moeders, naar de kermissen. Ja, dacht Slant, toekomende jaar zou hij ook dien gelukkigen dag beleven; en neen, achter zijnen rug zou men niet kunnen zeggen, dat hij van den paslooi gekleed was. II Op zekeren dag, dat ik in Thorhout was, trad ik uist op middaguur binnen bij de familie Hebbelinck. Pitten, Leontirie en vier kinderen zaten aan tafel. Zij hadden juist gedaan met preisoep te eten. De pret was eerst gestoofd in vet en daarna in een pot kokend water gedaan. Hoe eenvoudig de soep er ook uit zag, hoe weinig oogen er ook op zwommen, bemerkte men genoeg, dat zij iedereen wel smaakte. Dan kwam een groote kom op met rookende aardap pelen. Ze waren goed gekookt, want ze meelden prach tig. Nu zette Leontirie ook een klein ijzeren potje op tafel met een houten deksel op.Als zij het scheel afnam, steeg een aangename geur omhoog. Het was de over schot van het vleesch van Zondag, dal Leoutine, zooals alle Woensdagen, opgestoofd had met ajuin. Ieder kind kreeg een stukje vleesch zoo groot als een vijffrankstuk en driemaal zoo dik, terwijl vader en moeder daarbi nog een beentje hadden om at te knagen Het smaakte de dikke mollen van kinders, alsook Pitten en zijne vrouw opperbest, bijzonderlijk daar Leontine bij het vleesch eene dikke ajuinsaus bereid had Als ik binnentrad, greep ik de haide doorwerkte hand van den vader vast, en riep vroolijk utl Dag Pitten, hoe gaat het er meê Eu met u, Leontirie? vervolgde ik luidruchtig. Allemaal wel zeker Ha, Fons,» antwoordde de opgeruimde werkman, zijtgij daar!... Welgekomen. En Leontine riep op hare beurt Wie dat we daar hebben Pakt eenen stoel, Fons, en zet u wat. De vier kinderen stoolten eens aan malkanders elle bogen, en mompelden Fons Ik ga niet zitten, Leontine, antwooidde ik. Wel bedankt. Ik moet eens tot bij Charlotte Straks zal ik wel terugkomen. Charlotte stelt het nog altijd ijoed zeker Ja, ja, lachte Pitten. Taai en fel En gij zijt weeral zoo op 't onverwachts geko men, zegde Leontine. Nu, '1 is van uwe gewoonte.» Oh, dat zit mij een beetje in de beenen. Hel heeft mij van den morgen te Gent in den kop geschoten eei.3 te Zomen zien, hoe het te Thorhout nog allemaal draait En hier ben ik al. Thorhout leeft nog altijd, zei Pitten al mon- telen. Kwaad kiuid bederft niet. 't Schijnt tochmompelde ik, terwijl ik glim- achena mijne oogen sloeg op de vier kinderen, die hijgden van te eten. Men zou zoggen dat het hen smaakt 1 Ik zou het gelooven, laebtte Pitten. Dal volksken kan iets binnendoen. Beter geëten dan het bedde versleten, voegde Leontine erbij. Is het zoo niet, Fons Zeker, Leontine. Maar veiduiveld, als ge vier zulke kadees aan tafel hebt zitten, zoudl ge eens achter uwe ooren scharten. i Ba meende Leontine, God leeft die t al geeft. En peinst ge dat ze hier allen zijn zegde Pitten. Neen, jongen. Onze oudste, Julm en onze tweede Marie, dienen te Brugge. Dan hebt ge Leonie die leert botinnen stekzen, en die maar '3 avonds naar huis komt. En we hebben daarbij nog eenen zoon dood sprak Leontine, die nu zou veertien jaar geweest Ja, zegde Pitten hadde deze blijven leven J zou reeds geld gewonnen hebben. Zoo dat deze nu de oudste zoon is vroeg ik naar Stant opziende, die mij bij die woorden met pink- endeoogen beschouwd. «en antwoordde aanstonds niet. Het noenmaal was eeetndtgd, iedereen hadde band™ gevouwen en Seffens vulden Pitten nu aijn awarl gerookt steenen pijpken int den lederen lahabak. waaraan een klctn beentje hing om de pijp uit te koteren. Ondertusschen zegde hij Ja, Stant is nu de oudste. Hij doet dit jaar zijn eerste communie. En aanstonds voegde hij er bij Gaat go ook eens stoppen, Fons! Als ik u niet ontrief! 'antwoordde ik, den zwarten tabakzak overnemende. -«Wel zeker niet!» lachte Pitten. «Sedert wij zooveel tabak mogen planten als we maar willen, doe alle jaren tusschen vijfenzeventig tot tachtig planten ('t vervolgt,) i»

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2