MENGELMAREN EERLIJK VOLK PLAATSELIJK Engeland St Mklaasprocessie Het groot krankzinnigengestich Congres voor de Werkmanspensioenen te Rousselar Crisis in den wolhandel te Roubaix en Tourcoing Officieel nieuws dringen, de vuiligheid eene ontsteking zou veroorzaken, die de dood zou te weeg brengen. Men ziet daaraan met welke duivelsche wreedheid de ko- ningsmoordcr te werk ging. Hel italiaanschgerecht is overtuigd dat Bresci medeplichtigen gehad heeft, en naar men verzekert, wordt het 011 derzoek over de zaak die medeplichtigen te ontdekken voortgezet om In het gasthui'! van Glasgow zijn de pestlijders in twee kategoricn ver deeld de eerste zijn dezen die slechts lichtelijk aangetast zijn en kunnen genezen; de tweede zijn de zieken wier toestand zeer erg is en die moeilijk aan de dood kunnen ontsnappen. Een doktoor, lid der gezondheidskommis sie, meent dat het, om reden der mid delen waarover de wetenschap be schikt, onmogelijk is dat deze besmet telijke ziekte zulke groote verwoestin gen aanricht als deze door de cholera en de zwarte pokken veroorzaakt.Men vreest nogtans de gevallen van besmet ting te Gowan te zien aangroeien. Men heeft maandag in die stad, die nabij Glasgow gelegen is,drie nieuwe geval len van pestziekte bcstatigd. Het offi cieel bullelijn van maandag morgend gaf twaalf pestlijders op, die in hel gasthuis verzorgd worden oneen twij leiachtig geval. Nog 86 personen, ver dacht door die schrikkelijke ziekte aangetast te zijn, worden van nabij bewaakt. Het geneeskundig personeel en de ziekendieners van het gasthuis zijn het scrum van Parijs ingeënt. De lijken der slachtoffers zullen tot asch verbrand worden. mag van cffzen jare van geluk spreken. Het weder immers en zag er maar vit s uil Zondag van in den morgend. Van tijd tot tijd kwam er eette lic'ilc vlage en lusschen in viel er dikwijls stuift egen. Maar ziel! "rond 3 ure begon het weder serieus zijn leven te beteren. Alhoewel de lucht lichtjes overtrokken bleef, hield de re -en op, zoodanig dal de processie zonder hinder ten vier en half is kunnen uitgaan, en op haar geraak haren gewonen omgang heeft kunnen doen. Wat die processie is en hoeft niet gezeid te worden iedereen kent ze het bewijs daarvan is dat eiken keer dat zij uitgaat, eene groote menigte volk op den doortocht te vinden is. Volgens ons munt zij bijzonderlijk uit door dc keurige en smaakvolle samenstelling der groep n die er sedert eencn tijd van hier van St Niklaas, en aan de ieverige Jufvrou wen die er in werken. langs den Vlaraertingschen steenweg is nu bijna voltrokken. Alle weke sedert eenen tijd van hier, ko men er zusters van liet gestieht van Brugg den Maandag toe, en verblijven hier tot den Zaterdag om stillekens aart alles in gereec schap te brengen. Welk een groot, prachtig, kloek, luchtig en gezond gebouw Dc geschikte ligging der plaatsen getuig van vele vernuft, studie en opzoekingen van wege den talentvollen bouwmeester, den heer Coomans. Men verzekert ons dat in het korte de offlciëele herkenning zal geschieden, en welhaast daarna de stellige inbezitneming in gebracht zijn. Zij doet vele eere aan de geestelijkheid Lenen anderen kant beschouwd, is het eene Op maandag 10" en dinsdag 11° eorstko mende, telkens om 9 ure 's morgens tot 0 ure 's avonds, zal er in onze stad, in de Gildezaal, een gioot Westvlaamsch Congres gehouden worden tot bespreking, uitbreiding en mogelijke verbetering der nieuwe wet o de werkmanspensioenen. Dit congres staat onder het Eere voorzit terschap van Z. D. H. Mgr den Bisschop van Brugge, van den Heer Baron Surmont de Volsberghe, Minister van arbeiden van den Heer Baron Ruzette, Gouwgraaf van West Vlaanderen en het voorzitterschap van den zeer eerw. Heer De Gryse, pastor-deken van Kortrijk. Tot dit Congres zijn uitgenoodigd de hee ren Senatoren en Volksvertegenwoordigers de Provinciale Raadsheeren, de Heeren Burgermesters, de Heeren Pastoors, Geeste lijke Bestierders en Onderpastoors.de Hoofd onderwijzers en hulponderwijzers.de Voor zitters en Resiierders van Maatschappijen van onderlingen Bijstand: van Lijfrentgilden van Comiteiten van werkmanswoningen van Bureelen van openbare Weldad'gheid en van Godshuizen, van Genootschappen van St Vincentiusen Si Franciscus X tverius van geheel de provincia-Westvlaanderen. Daarenboven zullen Heeren Ministers en gewezen Ministers en hooge Staatsmannen, en al deze die zich met de Sociale kwestie bezighouden, uit al de deelen van ons land hier bijeenkomen om de besprekingen te volgen. Zonder twijfel zal er op deze twee dagen een talrijk en uitgelezen publiek in Rousse lare tegenwoordig zijn en men mag mei recht duizenden menschen verwachten. Velen onder hen zullen onvermijdelijk hier moeten noenmalen en zelfs velen blijven slapen. Voor hotelhouders, herbergiers, beenhou wers, bakkers en winkeliers, zullen bel twee dagen van goede neering zijn die de kermis nog iets zullen verbeteren. Van groote eere voor Rousselare deze uitgelezcnr vergadering voor het eerst te mogen ontvan gen, zooveel te meer daar zij gaat onderhan delen over eene der belangrijkste maatschap pelijke kwestiën, namelijk de Pensioenwet vooroude werklieden. Daarom durven wij verhopen dat elke burger van Rousselare er zal aanhouden ook eere en goed onthaal te doen aan de Con gresleden mei hunne huizen te bevlaggen. Dit zal aan onze talrijke vreemde bezoekers laten zien dat wij niet onverschillig zijn aan de eere en het profijt ons aangedaan, en aan de moeite welke zij zich geven om hier zoo talrijk uit alle gewesten onzer provincie deze hoogst belangrijke kwestie te komen bespre ken. Wij durven er vast op rekenen en zijn ver zekerd dat de goede faam onzer stad er nog bij zal winnen en dat onze handel en nijver tieid er nog voordeelen zullen uithalen. (De Landbouwer). 75 miljoen verlies Dinsdag der verleden week hadden drij wolfabrieken van Tourcoing, die bet verschil niet konden betalen aan de plaatselijke likwidators, hunne schuldeischers bijeengeroepen. Men beraamt hun tekort op 12 miljoen. De likwidatiekas heelt hierdoor zelf een verlies geleden van 20,000 fr. Zij heeft daarom een besluit genomen, bepalende dat van af Dinsdag 1.1., de waarborg van elke operatie van aan koop of vet koop, bepaald zou worden op 2000 fr. en dat, bovendien, elke verhandeling, die niet door levering wordt gevolgd, zal getroffen worden door een taks van 5 centiemen per kilo. Die maatregel aanziet men als de dood der termijnmarkt van de twee fransdie steden. Voor hel oogenblik bestaat de markt van Tourcoing feitelijk nie meer. Men rekent dat de crisis rond de 80 miljoen heeft doen verliezen te Rou baix en te Tourcoing. Men zegt dat er verscheidene bankhuizen getroffen zijn. tj. De ongelukkige speculatie. Hoe veel zijn er niet reed- slachtoffer van geworden Niets is welsprekender dan cijfers men heeft lusschen 1 Juli en 31 De cember 1899 verhandeld, 20 miljoen kilo, ter weerde van 123 miljoen; van Januari tot 30 Juni, deed men 55 miljoen kilo, ter weerde van 300 mil- oen fr. Welnu, voor de fabrieken van oubaix en Tourcoing is hoogstens, in een jaar, 10 miljoen kilo noodig; lijven dus nog 65 miljoen kilo, alles doodeenvoudig speculatie Uit Antwerpen meldt men De crisis van Roubaix-Tourcoing drukt loodzwaar op onze nijverheids instellingen. In de wolkammerij te Hoboken, die van de Leipziger-wolkammerij hangt, is er nog maar de helft van he gewone personeel aan den arbeid. Het laatste nieuws dat ons uit fransche toekomt, luidt als volgt De handelshuizen van Roubaix en Tourcoing, door de handelscrisis ge troffen, zijn tén getalle van dertien waarvan twaalf van Tourcoing. He tekort van deze huizen overtreft de 25 miljoen frank. De verliezen dooi Roubaix en Tourcoing ondergaan ge durende deze laatste acht maanden in de wollenijverheid, beloopen to 80 miljoen. M. Marquis, de bestuurder van den Comploir d' Escompte, te Roubaix heeft zich Zaterdag morgen bij midde van een revolverschot gezelfmoord Zijne wanhopige daad wordt toege schreven aan groote verliezen op de beurs. Bij koninklijk besluit van 23 Augusu is een pensioen van 937 fr. verleend aan E. H J.-B. Callewaert, pastoor te Leke. Bij koninklijk besluit van 3, 9, 11, 23 Juli en 8 Augustus, werden de volgende jaar lijksche pensioenen verleend, te weten, aan: Madame Burggraeve, weduwe van M. J Gltnckemaille, in leven bureelhoofd bij het arrondissement commissariaat van Yper, 1001 frank, bijbegrepen eene tijdelijke ver meerdering van 194 frank, wegens het be slaan van vier kinderen beneden de 18 jaar en eene som van 43 frank ten laste van de voorzieningskas der gemeentesecretarissen Mad. J. Gilson, weduwe van M. G. Coppin in leven machinist aan de vaart van Bossuyt naar Kortrijk, 346 frank, bijbegrepen eene lijdelijke vermeerdering van 64 frank, we gens het bestaan van twee kinderen beneden de 18 jaarMad. M. Declerck, weduwe van M. F. Bouez, in leven bureelhoofd bij het arrondissement commissariaat van Kortiijk gepensionneerde, 642 frank, bijbegrepen eene tijdelijke vermeerdering van 48 frank wegens het bestaan van een kind beneden de 18 jaar. Een koninklijk besluit van 23 Augusti keurt de beraadslaging goed des provincie raads van West-Vlaanderen, van 21 Juni 1900, een nieuw reglement aannemend over het verkeer der rijtuigen en het aan spannen der honden. Een koninklijk besluit van 23 Augusti verklaart het algemeen nut van de werken tot het maken van een postgebouw te Roese lare en te Kortrijk. \PER. Den 22 dezer maand zal alhierover- gegaan worden tot de aanbesteding der werken voor het houwen eener liefdadigheidschool. (let bestek van dit eerste werk beloopt tot 585,980 fr. 1 En is de Staat niet die betaalt. Het geld komt voort van de erfgift gedaan door wijlen M. Godseliulck, ten voordeele der armen. KORTRIJK. REDD1NGE. Maandag achternoene rond i 1/2, gebeurde er een moei lijke maar moedige reddinge waarbij een kind van 7 jaar van eene zekere dood gespaard wierd. liet slachtoffer, een zoontje van den heer Victor Zwaenepoel, van op den broei, kwam langs de kleine Leie gegaan; aan den draai van de brugge hij het park, schoot zijnen voet uil en 't jongentje rolde van den talus in 't water. Een werkman van M. Devos, genaamd Isidor Spiessens, wonende Spinnerijkaai, 7, was ge tuige van het ongeluk. Het kind was reeds on der de brugge gevlot, en niets dan zijnen moed raadplegende sprong Spiessens in het water en gelukte erin den drenkeling onder de brugge le vangen. Hij zwom er meè tot al den over kant der brugge, achter den Bloeltorre, en ter wijl beiden hen aan den talus vastgeklampt hielden wierp men hun eene koorde toe en al- zoo kwam Spiessens met zijnen drenkeling naar boven. M. Alb. Goehals, en M. Burggraeve, gemeen teraadslid, die getuige waren van die redding spraken met lof over de gevaarlijke en moedige daad van Spiessens. 't ls t' hopen dat zij bij hoogerhand zal erkend en vereerd zijn. BRAND. Maandag avond woedde een ge weldige brand ter herberge de Lente, be woond door Rijkaard Holvoet, timmerman, op den Marckesteenweg. De baas en de buzinne waren in d« herberg plaats, toen rond ten 6, de dochter van den gebuur Ed. Groenweghe binnengestormd kwam en zei dat de koer voi rook stond. Men liep naar boven en op den zolder gekomen sloeg een dikke rook tegen. Eerners water en hielpen niet en welhaast sloegen de vlammen uit het dak. Het vuur had reeds eene zekere uitbreiding genomen toen de pompiers verwittigd waren en dat zij kwart vóór den 7 ter plaatse kwamen. Toen zij het eerste water hadden getrokken uit den vijver der brouwerij van M. Dewilte was reeds geheel het dak weg en gedeeltelijk dil van 't huis er- nevens bewoond door den heer Hendrik Maes, gewezen schoolmeester. Het vuur tastte den trap aan die geheel vernield wierd en ging woe keren tussehen den plafond en den planken vloer van 't eersle verdiep, zoo dat de pompiers verplicht waren eene opening te maken in den plafond om het vernielend element te kunnen te keere gaan. Om 8 uren was men den brand volkomen meester en alle gevaar geweken. De scha is groot aan de twee huizen, die den eigendom zijn van den heer Hendrik Lecluse, fabrikant. Er is verzekering voor eigenaar en pachters. De oorzaak van den brand is niet gekend, s Nachts rond 2 uren is de brand dien men uilgedoofd meende, wederom herbeginnen. Spoedig was men het vier meester. HEKELGHEM. Geheimzinnige misdaad. De gemeente Hekelghem, in het kanton Assche, werd in den nacht tussehen zondag en maan dag in opschudding gebracht door eene mis daad gepleegd in omstandigheden die tot hiertoe nog door een geheim omringd zijn. Langs de baan van Brussel naar Aalst werd maandag morgend ten 6 uren, door een 10 jaiige knaap, die voor zijne ouders een bood schap moest doen, een man gevonden die in een bloedplas uitgestrekt lag. Het kind verwit, tigde oogenbiikkelijk de huurlieden. Verschei- de landbouwers kwamen tocgeloopen. De man droeg een dubbele wonde aan het hoofd waar uit het Moed borrelde. Men liep een geneesheer halen. D'Tislort spoedde zich ter plaatse, ge vold door den veldwachter. Dc geneesheer kon nog slechts het overlijden van den ongelukkige naststellen. Dc wonde was door een vuur wapen veroorzaakt; er was dus klaarblijkelijk MENGELWERK 3 door ALFOXS 8EVERÏ8 En wat zegt ge van Valentientje vroeg Leontine, haar jongste dochtertje, een lief krullekopken van omtrent vijf jaar aanwijzende, en ter zelfder tijde een stekje aanbiedende. Het bloost gelijk eene kriek sprak ik. Ja, allen even gezond, God zij gedankt mompelde de moeder. Zie, daar zit onze Stant reeds le werken, onderbrak Pillen. Ik keek naar het kleine kamertje nevens de keuken. De deurervan stond open. Aan het kleine, eenige ven sterije was oen soort van tafel aangebracht. Daarop lag het schoenmaketsgerief van Piiten. Bij het tafeltje stonden twee schot nmakersstoelen, met vier pikkels en hunne leêren zate. Op een dezer stoelen zat Sunt, met eenen blauwen voorschoot aan. Hij was bezig met zoohjes le slaan op kinderschoentjes. Wat is dal riep ik verbaasd uit. Werkt die kleine Stant reeds Stant keek eens op, en bezag mij fier. 't ls om drinkgeld voor zijne cersto commu nie, zegde dc vader. Maar bij gaat toch zeker wel nog naar school vroeg ik. Zeker, antwoordde Leontine. Hij werkt alleenlijk 's morgens vroeg, na het noeneten en achter de school. Het kleinste meisje was ondcriusschen nevens mij komen slaan, en keek schuinsch en schuchter naar mij op. Valentientje, vroeg ik, weet gij waar men spekken verkoopt De oogen van het kind straalden en het knikte. Ge moet dat niet doen, Fons, zegde de moeder. Zwijg toch, Leontine. We waren ook alzoo in onzen jongen tijd. Ik had uit mijnen geldbeugel een nickeltje van tien centiemen genomen, gaf het aan Valentientje, en vervolgde Zie, Valentientje. Hier is één cent voor u één voor... Gustje, hielp de moeder. Één voor Gustje, hernam ik. Dan één voor... Voor Jules, hielp de moeder wederom. Één voor Jules, en twee voor Siant, omdat Slant zoo weekzaam is. Moeder, hoorde ik Stant fluisteren. Leontine sprak seffens Geef eens hier, Valentientje, ik zal bet wisselen. Zij nam vijl enkele centen uit de lade, gaf éénen aan het klein meisje, en éénen aan Gustje. Dan haalde zij uit de kas eencn spaarpot en een doosje. In den spaar pot stak zij éénen cent, en in het doosje de twee andere. En nn sprak zij Jules en Stant sparen voor hunne eerste communie. Ik bezag de twee kinderen, en ik bemeikte, dat hunne oogen glinsterden van blijdschap. Pitten stond met de klink der achterdeur in zijne hand Fons, zegde hij, ik ga mijne beesten eten geven. Ik zal u nog zien Ja, straks. Nu moet ik volstrekt naar Char lotte. Als een mensch klapt, is hij aanstonds een heele hoop lijd kwijt. Tot straks, hoor Tot straks, klonk het. Toen ik buitenlrad, kwam Valentientje afgestormd met vier spekken in hare hand. Ik wierp eenen oogslag door het venstertje, en zag hoe moeder Leontine de vier spekken tussehen hare vier kinderen verdeelde. Valentientje zelf droeg de spek naar Stant. De kleine Stant deed den mond open, Valentientje slak de spek er in, en ons schoenmakertje klopte lustig voort. III Eene uur later was ik nog altijd aan het klappen met Charlotte, de zuster van Leontine Hebbelinck. Charlotte, eene vrouw van rond de veertig jaar, woonde alleen in een klein huisje, en ging in daghuur werken om aan haren kost te komen. Haar huisje was net, door en door net. Men zou waarlijk niet gezegd hebben, dat hier een mensch verbleef, die zoo moest sparen en gareu als Charlotte om toch eene korst brood te eten te hebben. Maar ik zal nu niet veel schrijven van Charlotte een anderen keer komt dit waarschijnlijk beter te pas. Binst dat wij samen klapten, sprak Charlotte ten minste de helft van den lijd van Leontine. Ik zocht het ook. Zwijg, Charlotte, zegde ik onder andere. Maar Pittenen Leontine zien er uitnemende eelukkitr uit. Gelukkig antwoordde zij. Ba ja, als ge wilt. Zij komen zeer goed overeen. Daar is nooit niet het minste woordje. Doch zij hebben van hun leven veel zwarte sneeuw gezien ge moogt er zeker van zijn. Ik kan het gelooven, sprak ik. Hoeveel wint Pitten wel Dat hangt af. Ten minste tien frank te week. Als er veel werk is, en hij heel veel werkt, kan hij wel weken hebben van twaalf tot vijftien frank. Ja, ver volgde zij, tegenwoordig hebben ze niet meer te klagen. Zij hebben geen kleine kinders meer. Valentientje is rond de zes jaar, zeker? onderbrak ik. Het moet zoo iets zijn. Daarbij Julma en Marie dienen in Brugge, en zenden alle maanden elk tien frank af. v. Zoo 1riep ik verbaasd uit. Zeker, Fons, dat zijn zij alzoo geleerd. Vader en moeder hebben zich doodgebeuld om ze groot te krijgen nu moeten ze helpen zorgen voor de kleinere broeders en zusters. 't Is gelukkig tegenwoordig, als de kinders dat verstaan. Wat verstaan bemerkte Charlotte. Een ouder heeft zijn kind zooals hij hot wil. Wat peinst ge wel! Daarbij, Julma en Marie doen dit gaarne. Zij winnen 13 frank te maande. Daarvan houden zij dus vijf frank over voor hunne kleederen en andere noodig- heden. Geld verkwisten, dat kennen ze niet. Dat hebben zij bij hunne moeder nooit gezien. Eerlijk volk mompelde ik. Dat moogt gij nog zeggen, sprak Charlotte. Ik weet daarvan te spreken. Leontine heeft veel weken gehad, dat men geen vleesch in huis te zien kreeg, zij heeft veel dagen geteld, waarop men met honger naar bed ging. Want als er geen geld is, koopt zij mets. Nooit haalt zij iets op den plak Zij is nu reeds meer dan twintig jaar getrouwd, en van al dien tijd is er nog niemand geweest in geheel Thorhout, die eenen cent van haar te goed had. Zulk volk zou liever zijne vingers afbijten, dan ze uit te steken om iets te vragen. Zeker is dat eerlijk volk. Binst dat Charlotte sprak, had zij uit den zak van haren voorschoot eene snuifdoos gehaald, ze eens ferm geschud, er eens duchtig op geklopt, en een goeden snuif genomen. Zoodra zij geëindigd had met spreken, bracht zij den snuif aan haren neus. Ik had niets geantwoord op Charlotte, maar lk dacht met te min. Ik dacht aan de eerlijke werklieden, die wroeten en scharten om door de wereld te geraken, en die toch zooveel lijden. t Is waar, men geeft tegenwoordig veel almóezen. aar mon geeft te veel aan die menschen, die iets vragen, aan die menschen, wiens huis vuil en ver waarloosd, en wiens kleederen slordig zijn. vervolgt.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2