DIT PLAATSELIJK Tal merk 3385. Prins en Prinses Albert Eene lesse DB OORLOG CHINA Ongeluk op eenen belgischen sneltrein Waarheid Prijsvraag Uit het leven van Prins Albrecht Moeders en dochters Op /alerting, 1 ft'" n,1{)00 5 centimen 't blad. trekken bij den UitgeverT 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 'T Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na markt, tegen 3 f. s jaars; 3 f. en den vrachtloon builen Belgenland. I blad eu is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 'l wordt voorhand betaaL. M!es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate Tk 36, te Yper. Het Belgische volk heeft, leo allen tijde,uitgeschenen door zijne getrouw heid aan zijne vorsten. l)it gevoel is niet uitgestorven. De aandoenelijke tooneelen, die zaterdag en zondag, te Brussel voorvielen, zijn er het bewijs van. Hertroerend was de geestdrift waarmeê Prins Albert en zijne jonge gemalin ontvangen werden. En de feesten zijn zonder meldensweerdige stoornis afgeloopen. De socialisten hadden nogtans ge dreigd de plechtige eu blijde inkomst te storen. Al hunne schikkingen wa ren daartoe genomen en otliciel in hunne bladen afgekondigd. Dp hel laatste oogenblik hebben zij moeten wijken de afkeuring was te alge meen, de verontweerdiging te groot. De kopstukken gaven tegenbevel. Eerst bevolen zijEn avant Nu bevolen zijkoeste f aan hunne volge lingen. De twee dagen die wij komen te beleven zijn gelukkig voor vaderland en koningdom. Aan de koninklijke familie geven zij het hertroerend bewijs dat 't Belgi sche volk nog niet bereid is af te bre ken met den band die volk en koning dom vereenigt en die aan het vader land zeventig jaar ruste en vrede ver schafte. Aan ieder goeden Belg geve.i die vervoerende betoogingen de zekerheid dat de vaderlandsliefde niet uitgestor ven is maar dat eenc gelukkige ge beurtenis in 't leven onzer vorsten voldoende is om ze doen te losbreken in uitbindige en welgemeende bewij zen van trouw en verkleefdheid aan de nationale instellingen, waarvan hel koningdom de bekroning en de waar borg is. Goede dagen dus zijn het voor va derland en vorst. En wat goed is voor het vaderland, is slecht voor het ver nielend socialismus. Ja, zaterdag eu zondag waren slechte dagen voor de revolutionnaire partij. Zij dacht dat alles haar toege laten was.En al met eens vindt zij het ware volk op haren weg. God dank, België is nog zijne ruste niet moede.Het is nog niet bereid zich gekoord en gebonden over te leveren in de handen van eenigc woelmakers die maar zoo tegen koning en over heid zijn omdat zij zelve geerne die plaatsen zouden bezetten. Nog eens dan en uit ter herte geroepen Leve prins Albert en prin ses Elisabeth leve de koning leve het vaderland En weg met het anti vaderlandsch socialismus Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 3n, eilaas, tot schade en schande van iet land, moet men bekennen dat zij meer dan eens de Wet, geheel of ten deele, aan de straat zagen toegeven. Waarom De brave menschen waren jenauwd zij dorsten de woelmakers in de oogen niet zien zij bekloegen in stilte de gepléegdejonwettigheid en t was daarmee al. De boozeu, de geweldigen, de slechten, door de zwakheid der goeden aangemoedigd en stouter gemaakt, m enden dat zij iet voor goed al te zeggen hadden en dat zij straffeloos eene nationale feeste mochten storen,dat zij alle gevoel van loffelijkheid en wellevendheid onder de voeten tredend, eene jonge prinses mochten hoo ïeu, die voor het eerst,in Jen glansen de goedheid der jonkheid en der edelmoedigheid, tot ons Bel gisch volk kwam, vol betrouwen en ol liefde. 't Was te vele. Het volk, het ware volk, burger en werkman, vol ver- ontweerdiging sprongen rechten zeg- len tot de socialisten Dat niet De socialisten, ziende dat het ge meend was,en dat zij daar eene slech- etonne ontsteken hadden,zijn achter uit getrokken en hebben niets ge daan. Ziedaar wat het zeggen wil van zijne tanden te toonen en eerbied te eischen voor zijn recht. Ah indien de vaderlandslievende burgers, de brave deftige werklieden, dikwijls zulke houding aannamen, de socialisten, die nu al diepe gevallen zijn, zouden nog dieper zinken in de algemeene afkeuring die hun deel,hun welverdiend deel is. Gazelle van Brugge Uit de prachtige en hertroerende koningsgezinde volksbetoogiugcn van zaterdag en zondag, volgt eene lesse, die niet moet verloren gaan. Tot nu toe schenen de socialisten meester van de straat, ten minste m zekere steden. Door het straalgewe antwoordende aan het gewei a hunne aanleiders binnen de kamers pleegden,wilden zg de wet stellen aan iedereen. Alles moest voor ben buigen Belgie naar De expresstreiu van >arijs stoomde langs Rijsel en Douai, iep gister avond ten H 1/2 ure 35 meters voorbij het stilstandpunt in de statie van Valeucijn. De trein botste geweldig tegen goederenwagons die daar stonden. Ten gevolge van den schok, werden een twaalftal reizigers gekwetst of gekneusd. Een enkele lersoon, Mevr. Pavot, echtgenoote van eenen aannemer van Valcncijn, is ernstig gekwetst. Het ongeluk is oe te wijten aan do nalatigheid van den mecanicien van den expresstrein die geheel dronken was. De annexatie van Transvaal De engelsche generaal Maxwell is jenoemd tot voorloopig gouverneur van Transvaal. Hij zal het beheer aebben over alle beslierlijke zaken. Veldmarschalk Boberts heeftnicuwe onderrichtingen gegeven om de be woners van Transvaal en van den Oranje-Vrijstaat op gelijke wijze te doen behandelen. Hij beveelt onder ander dat de goederen der Boeren, die onder de wapens zijn, zullen verbeurd verklaard worden. In geval eenige eden eener familie de wapens terug opgenomen hebben, na den eed van onzijdigheid te hebben afgelegd, zul- en de andere leden verwittigd worden dat men al de goederen der familie zal aanslaan, in geval hunne bloed verwanten niet weerkeeren. Kortom, is een bewind van schrikaanjaging en verklikkerij, dat lord Roberts in de zuid-afrikaansche republieken wil doen heerschen. Er wordt wel bijgevoegd dat aan stonds na de onderwerping van de opperhoofden der Boeren en de afle vering van al hunne kanons, de vrede zal uitgeroepen en de krijgsgevange nen naar huis zullen gestuurd worden Lord Boberts wil alzoo de Boeren, die de strijd blijven voortzetten, ver antwoordelijk maken voor deonrecht- veerdige maatregelen die hij neem eD de tweedracht onder de bevolking zaaien. President Krugcr is nog altijd te Lorenco-Marquez en zijne vrouw lig erg ziek te Pretoria. De toestand is stellig aan 't versom beren. Hoe meer 'e bondgenooten ninne krachten minderen, hoe stouter de onwenteling harén kop verheft en e voorschijn treedt. De krijgsverrich tingen waren weken lang onbedui dend, maar thans wijden de groote gazetten er heele kolommen aan. Hetis ook waar dat zij veel schrijven om weinig te zeggen, "War het is och zeker dat de toestand onrustwek Aend is. Wij vinden de volgende regelen in iet JUeeke blad» en wij keuren de zelve zonder eenige voorbehouding joed. Hier dient eene bedenking in hel midden gebiacht die wij richten aan wie 'i aangaat. Te leperen is de deelneming aan de feestelijkheden van 't prinselijk huwelijk bit ter mager geweest. Buiten de vlaggen aan de openbare gebouwen, beeft men hier en daar een wimpeltje zien waaien. De over- groote meerderheid der bevolking beeft zich onthouden. Is daar nu uit op te maken dat al de epersche kinders plotselings vurige repu iliekeinen zijn geworden en voortaan gaan meêduwen om den Koningstroon op zijne grondvesten te doen beven Neen, deze onverschilligheid heeft een anderen reden. a 't Is nu bepaald in ons land de gewoonte geworden dat de hofhouding totaal vergeet dat er buiten Brussel nog andere steden in België bestaan die wat recht hebben op waar deering. De leden der koninklijke familie brengen ieder jaar ettelijke maanden door in vreemde landen, maar onthouden zich zorgvuldig de steden van België te bezoeken Of nu dit juist het middel is om populariteit te vergaren iets wat in onze dagen vooral niet schaadt aan het koninkdom betwij telen wij sterk. Het spreekwoord zegt im mers Uit der oogen, uil der herten Als een eenvoudige burgersjongen in de gilde der gelapte broeken treedt, gaat hij zijne bruid aan al de familieleden voorstellen Zoo is dat toch de mode. Men moet in zulke gevallen toch nader kennis maken. Aan het Hof schijnt men niet meer te weten dat er buiten Brussel nog andere steden in België zijn en dat die ook tot de Belgische familie behooren. Enfin, wij zullen er geen tering van op doen, maar het is toch eens goed het feit vast te stellen. Wie kan er ons laten weten waar het uit De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence IfAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. - steekberd naartoe is van 't Collége mo derne Als prijs krijgt men de volledige lijste van al de tegenwoordige leerlingen. De Prins op reis Zoodra de Prins den ouderdom van 12 jaar had bereikt, leidden zijne leeraars hem in de voornaamste sleden en belangwekkende plaatsen van 't land, die in hunne minste bij zonderheden werden bezocht. I.i den loop van 1897 drukte de prins den wensch uit in eene koolmijn te dalen. Men bracht hem naar de mijn Collard te Seraing, die hij lot in de laatste gaanderijen doorliep, zich gemeenzaam onderhoudende met de werklieden, zelf kolen uitkappend om zich te overtuigen van den arbeid dien de mijnwer kers verrichten. Op al de reizen die hij ondernam had de prins vooral voor oogen er 't meeste nut uil trekken. Al zijne uitstapjes in Europa waren met dit doel geregeld en vooral zijne roote reis door Noord Amerika, waarvan bij een blijvend aandenken heeft bewaard. Een avontuur Hierom ook en vooral om van den last der ontvangsten verlost te wezen, reist de prins liefst incognito (onbekend). Dit gaf dan ook te Potsdam zekeren dag aanleiding tot een avontuur. Wanneer-de prins aldaar met zijnen ordon- nancie officier colonel Jungbluth in de statie wam, vond hij deze prachtig versierd met bloemen, vaandels en tapijten. Zoo zegde de prins tot M. Jungbluth men schijnt hier een voornaam reiziger te verwachten. In afwachting nemen zij plaats in den trein, doch het uur van vertrek verloopt en de prins vraagt aan den statieoverste, die ondkuiert op zijn panschbest met witte bandschoenen Waarom vertrekt de trein niet Wij verwachten nog een voornaam reiziger, zegt de ambtenaar, die met dezen trein moet vertrekken. Wie is die reiziger vraagt de prins. Na een oogenblik geaarzeld te hebben zegt de stationchefZijne koninklijke Hoogheid Prins Albrecht van België. De prins eenigszins verwonderd, zegt daarop Laat ons maar vertrekken, vermits hij niet komt. Neen, neen, mijnheer dat gaat niet. Wij moeten naar den prins wachten. Enwel, klonk 't antwoord, laat ons dan maar vertrekken, ik ben prins Albrecht. De statieoverste keek daarop den prins van 't hoofd tot de voeten aan en antwoord de Gij, prins Albrecht! Kom, kom, ge wilt mij voor den aap houden. Kolonel Jungbluth en een bediende der statie die den prins kende, hadden al de moeite der wereld om den overste te over tuigen dat de jongeling als eenvoudige toerist gekleed, wel degelijk prins Albrecht was. De ambtenaar verontschuldigde zich ten beste en liet dan toch den trein vertrekken. Nisi Dominus MEI. In den rustigen hof van de pasto rij, zwermen van miljoenen muggen slinge ren grillig en wemelend in de verlauwde lucht, binst dat de perzikboomen langzamer hand hunne blozende bloeisels uilstrooien op do witte sleutelbloempjes die de zoomen versieren. De oude pastor heeft zijnen oudewelscher zetel, met afgeraspte pane overtrokken,voor de wagenwijd opene venster gesleept, en ge heel herlevend door die aangenaamheden der lente, leest godvruchtig zijne getijden. Ding! Ding! Ding! gaat al met eens de kleine bel in de verte.... En de muggen wemelen en wemelen en de perzikboom schudt eene roodachtige sneeuw op de bloeiende zoomen. Ding! Ding! Ding! gaat haastig de bel nog eens.... Katrien Katrien men belt.... Gaat opendoen 'k Kome'k kome Zooveel geweld niet Katrien, met den hoek van haren voor schoot opgetrokken, loopt vernesteld naar de voordeur.... Een oogenblik daarna komt zij weder bij den pastor. Mevrouw en jufvrouw Béchard zijn daar, zegt de oude meid met duiligheid. Ah zegt de pastor glimlachend, we gaan de kleine V... trouwen. Lomp en bot, half op haren stoel gezeten, wordt de kleine V... rood van schaamte tot in het kalk harer oogen. En de jongeling is goede christen, peis-ik Ah waarachtig antwoordt de mceder, die er eene grove uitziet en vierkant in haren zetel zit,den dag van vandage, M.de Pastor, men mag daar niet al te zinnelijk in zijn. Gij verstaat wel, M...., als men eenen schoonen ungeling vast heeft, eenigen zoon van groote familie, die kashouder is in den bank, men mag over die dingen geen haar klieven. Zie'ne keer! ten minste zes duizend frank per aar. Dat is schoon geld En wat meer is, wij, wj moeten oor geen huwelijksgave zorgen, en mijne dochter zal zoowel als eene anderede grootemadaam kunnen uitsteken., niet waar, mijn troetelkind ZekerZeker hernam de Pastor, die nadenkend geworden was, maar kwijl die jongeling ten minste zijne plichten Zijne plichten Men vindt er heden daags vele die alzoo hunne plichten kwijten n nog omdat de jongelingen zoo godvruch tig niet meer zijn, is dat eene reden omdat de jonge dochters aan geen trouwen meer zouden denken Ten anderen, M. de Pastor, gij moet daarvoor niet vreezen.Mijn schoon zoon, zoo het schijnt heeft eenen oom, die op dat punt zeer streng is, en daarom mag men zulk geen schoon erfdeel verwaarloo- zen. Hum Hum Maar, hernam de Pastor nog eens, gaat die jongeling ten minste naar de mis Ah ja hij voor de trouwen, voor de begravingen.... Maar den Zendag... 't en is hij hen de gewoonte nietWat wil je, 't is nu zulk eenen tijd. Men kan daar niets aan doen En daarbij, alles wel ingezien, ieder een heeft zijn gedacht.... Mij dunkt, dat dit heoi niet zal beletten van geld te winnen. Als 't alzoo is, mijn kind, hernam de grijsaard al rechte staande, wees gelukkig in uw huisgezin, en vooral bewaar wel uwe vrijheid in godsdienstige zaken. Voor hetgeen dat aangaat, antwoordt de moeder, gij moogt geheel gerust zijn, M. de Pastor. En met bewustzijn van eene gewichtige zaak wel beslist te hebben, vertrok de moeder met hare dochter. DECEMBER. De lucht is grijsachtig overtrokken, de aarde is met sneeuw over dekt, de boomen zijn zwart. De zetel van M. den Pastor is weg van voorde venster, die nu dicht gesloten is, maar staat in den hoek van den heerd bij een blakend vier. M. de Pastor leest de vespers. Hij hoort in den gang het gerucht van patijnen, de deur gaat open. Katrien is daar M. dePa3tor, Vrouw Béchard en hare dochter... De kleine V... is in het zwart gekleed, haar wezen is getrokken, hare oogen opge zwollen... De moeder is rood, weenend en woedend. Gb moet alzoo niet weenen, wat is er dan NIEUWSBLAD VAN YPER en om m elands, -o tr Ypkii ft t i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1