MENGKLMAREN EERLIJK VOLK Nationale inschrijving Sterfgevallen Ambtelijke besluiten Dionysius a Nalivitate Redcmptus a Cruce P, Pit, M A S, PA11ILIA, Examens Ja Mdo... Pastor... 'tis ik, ik... ik koine... u... alles vertellen... t Is omdat er hier lange tongen zijn... Alldie ramp zalige, die deugniet, die schelm... Maar, om de liefde Gods, stil u, zegt de priester verschrikt, wat schilt er dan 't ls dat die schurk, die schobbejak, mijne arme dochter daar heeft liten zitten, nadat hij ze geslagen heeft en ongelukkig gemaakt gelijk de steenen. Moet de goede God ons alzoo doen lijden De Pastor. Maar ik peisde dat uw schoonzoon... De moeder. Hij een nietweerd, een verkwister, een schulden... De Pastor. Maar zijne positie Zijn oom De moeder. Zijne positie Hij heeft ze verloren Zijn oom Hij is sedert zes maan den getrouwd. Ah mijne arme V... moet de goede God. De Pastor. Moed, mijn kind, hernam zachtjes do man Gods, gij zijt jong en met een weinig te werken en dank aan uwe hu welijksgift... De moeder. Hare huwelijksgift, hare huwelijksgift, briescht de moeder over van gramschap, hare huwelijksgift... hij heeft ze opgeëten, dat monster! En baren vuist ten hemel verheffende Wat hebben wij dan gedaan, omdat Hij ons alzoo zou be- handelen Met een blik'van verontweerdiging in dt oogen, de oude priester, onder de jaren ge bogen, had liera gerecht, hitsige woorden stegen uil zijn hert tot op zijne lippen., nochtans hij hield hem in en zei bij zijn zei ven Waartoe zal het baten En als hij nu weder alleen in zijne kamer was, zette 1 ij hem neder.cn zijnen getijden boek nemende, las hij voort waar hij onder broken had Nisi Dominus cedificaveri domum... Indien de Heer het huisgezin niet samenstelt, zij zullen vruchteloos werken, dtzen die er een samenstellen. letterkunde met twee perels Jan Onracdl en Paul en Isabellc die weleer met duizende en duizende afdruksels verspreid wierden. Hij was ook een der trouwste en ieverigsle me dewerkers van Guido Gezelle in Rond den Heerd. Bij den plechtigen dienst die, over bijna een jaar, in 0. L Vrouwe te Kortrijk gezon gen wierd voor den betreurden Guido Ge zelie, had M. Callebert den last aanveerd de lijkrede uit te spreken en hij deed het met zijn gewoon talenten met zoo veel herte en ziele dat al de aanhoorders diep oniracFff waren. Die lijkrede wieid den Zondag daar na in de Gazette van Kortrijk gedrukt. Gisteren Donderdag, ten 10 1/2, werd M. Callebert geuitveerd door M. den dekeri van Thourout. Men meldt uil Aertiycke hel overlijden van baron August de Maere, vroeger schepen van openbare werken der stad Gent, en ont werper,vader mag men zeggen, van Brugge- zeehaven. De opbrengst der nationale inschrijving om prins Albert een geschenk aan te bie den, zal meer dan 100,000 frank bedragen, Zooals men weet, heeft prins Albert ge vraagd d al h t geli zou gestort worden ii dc onderstandskas voor de slachtoffers var werkongevallen en aan de werken tot be slrijding der lenv g, en heeft hij zelf nog 5,000 fr. bij de som gevoegd. Uit Blankenberghe komt ons de onver wachti mar-: vjii het afsterven van den E II Karei Callebert, pastor dezer parochie. Maandag aldaar overleden in den ouderdom van 63 jaar en 4 maanden. Den anderen Zondag preekte E. H. Callebert nog gelijk naar gewoonte. M. Call tiert w s professor in het collegi» te Kortrijk van 18G3 lot 1871 en wierd daar na onder pastor te Couckelaere en later te Thourout Te Blank enberghe ondernam of voltooide hij grcnile wcr ken zooals de nieuwe- kerk en hare versiering. De afgestorvene was bovendien een schrij ver van talent. Hij verrijkte de vlaamsche Bij koninklijk besluit van 5 October is M. F. De Boninge, candidaat notaris te Borger hout, benoemd tot notaris ter verblijfplaats Wevelghem, ter vervanging van wijlen M. Sursan. M. A. Baert, notaris te Meulebeke, is be noemd tot plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van het kanton Meulebeke, ter vervanging van wijlen M. Vermeulen. doorstaan voor candidaat in veeartsenijkun de. M. J. Maes, van Houthem, oud-leerling van Sint Vincents College, teYper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven, leeft de tweede proef doorstaan voor doctor in heelkunde. M. J. Van Quaethem, van Wynghene.oud leer ling van Sint Vincents College, teYper. student aan de Katholieke Hoogeschool van euven,heeft de eerste proef doorstaan voor candidaat-notaris. M. A. Leuridan, van Ploegstcert, oud eerling van Sirrl Vincents College, le Yper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven, heeft de tweede proef dootslaan voor candidaat in r.a uurlijke wetenschap sen, voorbereidend tot het doctoraat. Komt te verschijnen 't Leven van de Gelukzalige uit de Orde van de ONGESCHOEIDE KARMELIETEN en MARTELAARS op 't eiland Sumatra, naar de stukken, die tol hun zaligverklaring dienden, en naar andere oorkonden, door uil de zelfde orde. Met zorg en nauwkeurigheid opgesteld zal dit boek een aangename lezing zijn voor hen, die een echt en stichtend verhaal ver kiezen boven den dwazen rijmram van zoo veel hedendaagsche boeken. Het boek is met prachtige lichtdrukken versierd, die de aantrekkelijkheid er van neg vermeerderen. II t is te koope bij den drukker, Heer Calleivaert De Meulenaere, in de Boterstraat t'Yper, tegen l.£SO fr. Men kan het werk ook verkrijgen bij den schrijver, in de Mondstraat, 3, t' Yper. M. J. Vincken, vin Sl Jan, oud leerling van Sint Vincents College, te Yper, student aan de staatsveeartsenijschool,heelt de proel PLOEGSTEERT. Zondag morgend gingen twee werklieden, Jozef Vunthourout, 18jaar- oud, wever, en Domain Carlier, daglooner, die zich in de herberg van Vanlaucker bevonden, eene zonderlinge wedding aan. Men moest met ene keers in den loop van een geweer geplaats een bepaald doel raken. Romain Carlier schoot eerst, doch trof het doel niet. Vanthourout laadde het geweer, stak de keers op den loop en mikte. Daar het nltrt van de keers den loop luchtdicht sloot, kon de gaz, door de losbran ding van het buskruit veroorzaakt,niet ontsnap penen het geweer sprong in stukken. De schut ter werd erg aan de linkerhand gekwetst. De herbergier Yanlancker werd dooreen stuk van den loop aan liet voorhoofd gewond. De Thermogene geneest hoest en rhumatism. ROUSSELAERE. - Het 3jarig dochterke der echtgenooten Hollevoet, dat zondag mor gend ineen pot kokend water viel, is maandag in de ijselijkste pijnen overleden. seiijke wonden bekomen hadden, de eerste zor gen toe. lntusschen had men de politie -verwit lied, die ter plaats een onderzoek kwam doen om de verantwoordelijkheid vast te stellen. De drie houten balken waren onlangs nieuw en sterk genoeg, om bet gewicht dal erop slond le dragen; in het midden van den balk was een knoop in het luut en 'lis op die plaats dat hij gebroken is. De vier gekwetsten wier toestand zeer bedenkclijkris en die klagen van inwendige pijnen, zijn naar het gasthuis overgebracht. De drie metsers zijn verscheidene ribben gebro ken. Het parket is 's namiddags ter plaatse ge weest om het onderzoek voort te zeiten. LAFFE AANRANDING. - Maandag namid dag, rond ten i 1/2, is er op het gehuclüe S. Anne, eene lalte aanranding gebeurd. Landbouwer Karei Vanhoenackere, 65 jaar oud, was werkende op zijn land,toen drie kerels hem naderden. Daar hij hun verbood verder overliet land te gaan, namen zij hem vast en sloegen al waar zij konden. Een der kerels die in bezit was van een ijzeren ketel, sloeg mei alle geweld op het hoold van Vanliocnackeie. De zoon Remi die omtrent 200 meters verder op liet land was, en ziende wat er gebeurde, kwam zijn vader ter hulp. Maar een dei schui- ken, gewapend met een zeisen, die hij vader Vanhoenackere ontnomen had, legde hem den weg af.Ondertussclien kwamen er andere lieden van Tgehuchte ter hulp, waarop de drieschur- keu goed vonden 't hazenpad le kiezen. Na eene jacht op eene verte van 000 meters gelukte men erin een ervan aan te houden,en bij middel van het rijtuig van liet gesticht S. Anne naar de polieiewacht te brengen. De aangehoudene vei klaarde zekere Valere Desmet, van Moscroen, te zijn, wonende op het gehuchte «Christ Zijne twee makkers waren ook van die kanten. Na zijne eenzelvigheid vastgesteld te hebben, is Desmet Dinsdag morgend op vrije voeten gela ten geweest in afwachting dat zij alle drie op het banksken verschijnen. Wal Vanhoenackere betreft, hij had verschei dene wonden op 't hoofd die door D' Vanlaere, van voornoemd geslicht, zijn toegenaaid ge weest. KORTRIJK. Schrikkelijk ongeluk. Donderdag morgend rond 11 ure, is te Kortrijk in een in opbouwzijnde huis der Zuiderlaan, een schrikkelijk ongeluk gebeurd dat bijna het leven aan vier personen kostte. In het achtergebouw van het inopbouwzijnde huis, loebehoorende aan Karei Cornelus, overste in den werkwinkel der spoorwegmaatschappij der Vlaanderen, wa ren sedert eenige dagen drie metsers en een diender bezig, op eene stelling van 10 meters hoogte, eenen muur te metsen. De werklieden zijn den genaamden Bourgeois Henri, -18 jaren oud, Bourgeois Leon, 15 jarenoud; Bourgeois Emiel 19 jaren oud, woonachtig te Heule, en de diender Petrus DeZutter, 18 jaar ond, woonach tig te Kortrijk. Destelling, 7 meiers hoog, was geplaatst op de ijzeren balken der keldering,die 3 meters diep is Op drie houten balkeu,liggende langs eenen kanl op een muur en zittende langs den anderen kant in den in opbouwzijnden muur, hadden de metsers planken gelegd Donderdag morgend hoorde men eensklaps een gekraak en de middelste balk brak in stukken De planken, die geen slcun in 't midden meer hadden, plooiden en rukten in den val de twee andere balken los. De werklieden kwamen terecht op de ijzeren balken van de keldering en vielen van daar op den keldervloer. Op het gekraak en het hulpge roep kwamen Adolf Bourgeois, broeder en oom der drie slachtoffers, met nog twee andere werklieden toegesneld en vonden de drie met sers gansch bebloed, met planken, moortel en steenen overdekt, in den kelder liggen. De dienderDe Zutter had zich aan de ijzeren staven vastgeklampt en, de slag gebroken zijnde,waren zijne wonden zoo erg niet als deze zijner werk gezellen. Dr Wullaert werd ter plaats geroepen en diende de gekwetsten, waarvan twee afgrij Hoest keelziekten Le Thermogène POPER1NGHE —Zondag 11 October, her bergkerniisse bij F. Gombert-Cailliau, ter her berg de Kloeffe. Maandag, concert, en eene geliecle tonne te verdrinken. MEENEN. In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag, rond ten 11 en half, is een hevige brand uilgeborsten in den steenen molen van Edmond Hollebeke, aan de Korlrijkpoort, lang: do Leic, nevens de papierfabriek van den lieer senator Cappelle. Deze molen, rondom in slee nen opgebouwd, beslaat uit dikke muren, ver bonden door veertien zware eiken balken; bij heefl 21 meiers hoogte en eene doorsnede van 15 meters; hij is verdeeld in vier verdiepen waarop talrijke maal-en pletmachienen stonden de stoomnracbien was geplaatst in een afdak aan den molen aangebouwd. Het vuur is ontslaa op hel tweede verdiep, waarschijnlijk veroor zaakt door hel heet draaien van eenen ijzeren a3. Op eenige oogenblikken slond geheel de molen in laaie vlam.De vlammen sloegen lang: alle kanten, op geheel de molenhoogte door de platform men zoude gezegd hebben een smelt oven in volle werking. De schade is overgroot geheel de inboedel is vernietigd, zooals twee cylinders, twee keppels molensteenen.een buil machien, een snijmachien, een pletmolen, twee plettersteenen, 6,000 kilos bloem, J.000 kilo tarwe, 2,000 kilos lijnzaad, eene groote hoeveel heid haver, enz. De schade wordt geschat op ongeveer 10,000 fr. door de verzekeringmaat schappij Securitas gedekt.De twee regiment scholen, in garnizoen te Meenen, het pompiers- korps onder de bevelen van den luitenant Dosfel, waren aanstonds ter plaats; de orde dienst werd gedaan door dc policie, de gendar merie en een piket van het 3* jagers te voet. HALEVYYN. Bij Mad. Vanhoutle, Rijssel- straat, te Halewijn, zijn Vrijdag avond dieven binnengedrongen en hebben al de meubels opengebroken, docli zij hebben niets anders kunnen stelen dan een zakuurwerk met drie diamanten. Een der vermoedelijke dieven, een 22jarige jongeling,werd Zaterdag aangehouden. WAEREGIIEM, Vrijdag namiddag rond en huif ure, kwam de landbouwer Jan Naes- sens van zijn veld thuis en zag dat zijn venster opengebroken was. Hij ging langs de voordeur binnen, doch op 'I zelfde oogenblik sprong een man langs de venster builen. De landbouwer- greep zijn revolver en loste een schot in de lucht. De geburen, die op lrel land waren, kwa men tot geloopen,hielden den diet aan en lever den hem in de handen van den veldwachter. De policie-commissaris werd verwittigd die dade lijk een onderzoek opende. De dief had ten na- deele der meid eene som van 8 fr.99 cent. uit eene kas gestolen.De dader werd in het gemeen tegevang opgesloten en poogde te ontvluchten de deugniet had reeds de steenen boven de deur- der cel uitgebroken. Zaterdag morgend werd de aangehoudene naar het gevang van Kortrijk gevoerd. OOSTENDE. Nieuws uit een hollandscii riLAD. Maandag liep het gerucht hier ter stede dat gansch de bemanning der Oosleiid-ehe loep 215 te IJ muiden(Hol land), was aangehouden liet nieuws werd bevestigd en wij ontleden de volgende inlichtingen aan een hollandsch blad. Zondag avond le 11 lil ure, liep in de Visse- ingstraat, le Yniuiden, de gansclie bemanning der Oostendsche sloep n'215 als bezetenen rond. Plotseling, zonder dat er iels gebeurd was dat daartoe aanleiding gaf, trok het zestal hun messen en begonnen links en rechts lestekenop de niets kwadsvermoedeude voorbijgaugers. Een dezer, de vrachtrijder Gerrit Heilig, kreeg eene snede achter in den nek en eene tweede onder den arm,zoodat hij dood neerviel. Een tweede, een stoker van de sleepboot De Rijp, kreeg een steek in den rug en hem werd ook een stuk van het oor gesneden- Een Enk- huizer visscher kreeg een steek in den rug en zooging het ook met den IJ muider visscher Kaan. Natuurlijk werd dadelijk door anderen uit hel publiek alarm gemaakt en schoten de rijks veldwachters Korter en Wiersma toe, aan wie het gelukte een der Belgen te grijpen, terwijl de anderen hel op een loopen zeilen. Met de overbrenging naar het policiebureel is nog al wat tijd verloren, zoodat de andere Belgen aan boord waren gekomen en gelegen heid hadden gevonden het zeil le hijschen, om te trachten de haven uit te komen. Maar de brigadier Groen requireerde dadelijk een sloophout, het publiek sprong in vletten en zoo ging hel de Oostender boot na, die dan ook werkelijk werd ingehaald. De Oostendenaars zijn toen, zonder gevolg echter, aan het schieten gegaan, zij werden geenterd en met b'ool en a! naar IJmuiden te ruggebracht, waar de boot aan de ketting werd gelegd en de woestelingen werden in arrest ge steld. De dadelijk gewaarschuwde burgemeester was spoedig ter plaats en begon het verhoor, terwijl de doctoren Bok en Langeveld de gewondon verbonden. De vermoedelijke dader beet Eduard van Tornhout, schipper van de schuil 0.215. Als mededaders zijn te noemen Cornells Waltren en de gebroeders Isidoren Louis de Prijker, eveneens van de 0.215. De verslagene laat eene vrouw en zes kinde ren na. LAUWE. Woensdag morgen, rond ten 2, vond de baanwachter Jules Verstichele, van dienst tusschen de staties van Marcke en Lauwe, op ongeveer 700 meiers van laatst genoemde statie, liet in stukken gereden lijk van een man, schijnende 25 tot 30 jaar oud te zijn. De baan- MENGELWERK 8 door ALFOm® SEVEKS Er is niets aan le doen vader is ziek, zeer ziek Doch wal zal er dan gebeuren met zijn eerste com munie. In alle geval zal moeder moeten geld bijleggen bij zijne spaarcenten om zijne kleederen te koopen. En als vader ziek blijft en moeder geen centen heefl? Dan, dan zal hij moeten gekleed zijn van den pastoor 1 En de jongens zullen achter hem roepen, en hij zal moeten zijnen vinger opsteken in school O neen, dat niet, dat niet De jongen huivert bij die gedachten van benauwd heid. Stillekens aan is een twijfelachtige, bleeke klaarte komen sluipen door het met sneeuw bedekte dakven sterije. Alles krijgt een grauwe kleur op het zolder kamertje de balken, de stoel waarop de kinderklee deren liggen, de bedding, de sanctjes aan den muur.... Op dit oogenb'ik komt iemand naar boven. De deur van het zolderkamertje wordt geopend. Julma steeki haar hootd binnen en fluistert 't Is tijd om op te staan. Maak een schoon kiuiskc en uw hertekens aan God opgeofferd. Kleedt u aan en komt naar beneden. Maar het moet stil zijn. Zij is weg. Die het meisje van hij gezien hadden, zouden bemerkt hebben dal hare oogen rood waren van schreien. De deur gaal toe cn de drie kinderen staan spoedig op en doen wat hunne zuster hun heeft aanbevolen. Het duurt niet lang of ze komen een voor een en op hunne tcenen den trap af. De trap piept slechts een heel klein beclje, doch beneden slaat Julma, die mol d" hard '.ccken dret van nog stiller neêr le komen. Ze gaan in de keuken. En hoe trekken ze hunne oogen open. Want ziet, moeder zit le slapen aan tafel met haar hoofd in hare handen. De drie broertjes kijken met verbazing hunne moeder aan. Alzoo liggen te slapen, en 's morgens zoo ver schrikkelijk vroeg nog Julma wenkt hen met den vinger, doet heel voor- zichtekens de voordeur open, en zij volgen haar op huune teentjes naar buiten. Een maagdelijk wit sneeuwkleed bedekt den grond en grauwe wolken hangen nog in de lucht. Op straat zijnde, bezien de drie kinderen hunne zuster met ondervragende blikken. We gaan naar tante Charlotte, zegt Julma stillekens. Sint-Niklaas is daar gekomen voor u het zou in ons huis te veel gerucht gemaakt hebben voor vadtr. Gustje's oogen zijn beginnen te stralen, Jules ook. Slant is kalmer. Gustje kan zich zelfs niet inhouden eenen vreugde kreet te slaken, en zet het op een loopen. Jules schiet er zich achter. Tante Charlotte woont slechts eenige huizen verder. In eenen wenk is Gusije aan de deur. Hij werpt ze open. Jules is er ook reeds, en Slant volgt. Julma gaat ondertusschen Valentieritje halen. Te midden van tante Charlotte's keuken staat eene tafel. Daarop zijn vier teljooren met elk en brieike, geteekend met eenen naam. In ieder teljoor liggen twee Klaasmannen, van eenen cent, daarbij één appelsien, drie boterspekken en twee andere kleine koekskens pikkenikken met suiker op. Daar waar 't briefken is met Valentientje op, ligt hij het klaasgoed ook een kleine pop. Gustje vindt in zijne teljoor een houten paardeken. Jules heeft een rolvormig doosje met kleurstokjes in. Slant ziet in zijne teljoor eene kluit en daarbij een tweede briefken, waarop iets geschreven is. Op dit oogenblik stormt Valentientje ook het huis binnen. Is dat eene tevredenheid Tante Charlotte staat dit alles monkelend le aan schouwen, alhoewel haar wezen zeer bleek, afgemat en hoogst treurig uitziet. Stant heeft het briefken reeds overloopen. Hewel, Stant, zegt tante Charlotte, wat schrijft Sint-Niklaas Jules, Gustje en Valentientje slaan nieuwsgierig de oogen op, en kijken verbaasd naar het briefken, dal Stant opengeplooid in de hand houdt. Wat, dit klein papierken komt van Sint Niklaas, komt uit den hemel dat moet zeker schoon geschrift zijn en ze dringen alle drie tegen Stant, reikhalzend. Wat is er op, Slant, wat staat er op klinkt het. Lees het eens luidop, zegt tante Charlotte. Stant leest met bevende stem Lieve Kinderen, Ik ben zeer tevreden van u, omdat ge zoo braaf zijt. Doet alzoo voort. Zwijgt altijd stil in huis, nu vader zoo ziek is, en doet moeder geen verdriet aan. Leest veel voor vader. En, eer ge dezen morgen uwe koeken opeet, zet u op uwe knieën en bidt drie Wees-gegroe- ijes, opdat vader niet zou dood gaa i. Tot het naaste jaar, als het God belieft. Sint Niklaas. Snikken van ontroering zijn de kinderen bij hel hooren dezer woorden uit de keel gekropen, rillingen doorloopen hunne leden. Onwillekeurig zijn zo op de knieën gezonken, en pas heeft Stant gedaan met het briefken te lezen, of reeds bidden ze met trillende stem Wees gegroet, Maria, vol van gratie...» Tante Charlotte heelt zich ook nevens hen knielend gezet, en houdt haren voorschoot vóór haar aangezicht. Zoo kan ze onopgemerkt de tranen wegvagen, die uit hare oogen opwellen. VIII Het duurde niet lang of Jules, Gustje en Valentienljt hadden vergeten wat er zoo droevig in den briei slond. Slant deelde moeilijker in hunne vreugde. Niet dat de jongen mistroostig was om helgeen hij gekregen had Hij was er integendeel zeer in zijnen schik mede maar hij bleef aan vader denken. Was me dat iets met Gustje en zijn paard Hebt gij het reeds gezien, Jules, riep hij uit, het heeft eenen staart juist gelijk Jaakes paard, ge weet wel, van niet verre van t'onzenl, en het heeft eenen breidel ook. Wacht! ik zal het eens doen loopen. I ante Charlotte, hebt ge mij geen koordekeu Neen, Gustje, dat heb ik niet. Geef mij dan een sayetten draaidje, als 't u belieft, sprak Gustje, het zal ook gaan. Ge moet niet denken, dat Jules iets hoorde van al wat Gustje vertelde. Neen, hij had een stuk oude gazet opgezocht, en was bezig op den boord, waar geen letters gedrukt stonden, met schreefkens te trekken bij middel van zijne kleurstokjes Eerst steenrood, dan donkerrood, dan groen, dan blauw, dan bruin en dan... neen, dat ging niet. Waarom ook een wit kleurslokje in het doosje gesteken Ha dat kon dienen voor de lei. En, in eene minuut zat Jules nevens de stoof, en begon schreefkens te trekken op den koolbak. Ziet ge dat het gaat juichte hij opkijkend. Doch de andere kinderen hadden nu ook geen lijd om te kijken. Alleen tante Charlotte, die aan de kas ëen sayetten- draadje aan 't afbreken was, riep «Wat! stouten jongen, wilt ge dat daar eens seffens gedaan maken Jules lachte, vaagde de witte schreefkens uit, en sprong recht. Tante,» sprak hij, 'ten was maar om te zien, als het witkleurig stokje ook ging om te teek enen. K Valentientje ondertusschen was aan 't zoeken gegaan "aar een klein lapken stof. Hare pop had alleenlijk een hemdeken aan. Het was nu toch te koud, met dc sneeuw die buiten lag, om in zijn hemdeken te loopen. vervolgt.) SP EN aMBDv—

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2