EERLIJK VOLK MLICIE Ongeluk te Zillebeke Stad Yper Gemeenteraad Vrouwen die jenever drinken De Koffie Mgr Goosens Belgisch geld in Nederland In Congo Oberammergau Verloving van koningin Wilhelmina Rechterlijke kronijk Aanbesteding der teekenaars van de aanvrage had kunnen denken dat het bedoeld stuk niet en zou gezonden worden naar den Gemeenteraad, vooraleer het in de kolommen van een dag blad zou genesteld hebben. Ten anderen de aanvrage is zonder gevolg geweest. Op den oogenblik dat zij in 't Stadhuis kwam, was de zake van den Stand reeds be slist. Van den Stand sprekende, rept het Pro- grès een woordeke over kiesbeloften Het is deerlijk mis. Immers het eerste ontwerp van Stand dagteekent van 'tjaar 1881, en het liberaal Stadsbestier heeft hetzelve gerust laten sla pen in de papieren van 't Stadhuis. 'tls het katholiek bestier dat, zonder be loften te doen,het ontwerp heeft doen verrij zijn, en hetzelve zal doen uitvoeren met de toelagen van 't Staatsbestier. Het Progrès ware toch zoo blijde ge weest had het ontwerp nooit den dag ge zien Het ware zulk een goed beentje ge weest oin te knagen. Maar, ongelukkiglijk voor hen en is het nu alzoo niet. Loting van 1901 Te Yper, den 25 Januarite Poperinghe, den 4 Februari te Proven, den 4 id.te Elverdinghe, den 30 Januarite Langhe- marck, den 30 id.; te Gheluvelt, den 23id. te West-Nieuwkerke,den 23 id.te Waasten, den 24 id. te Wervick, den 24 id. Een groot ongeluk is Dijsendag laatst ge beurd nabij het kasteel Het Hooghe maar op bet grondgebied van Zonnebeke. Heer Francies Vanacker, Schepene van Zillebeke en Voorzitter van den kerkraad, een der geachtste, voorbeeldigste en braaf ste menschen van het dorp, die geen vijan den ooit en kende, was op het voorenste van zijnen wagen gezeten, in gezelschap van zijnen zoon, van Zonnebeke weerkeerende, waar zij eene levering gedaan hadden. De zoon moest een oogenblik van zijnen wagen springen en vader er alleen op laten, toen al met eens de peerden op de vlucht gingen en zoo rap, dat vader Vanackerver raads van den wagen stuikte en op den steenweg rolde. Het wiel van den wagen reed over zijn hoofd en verbrijzelde hem letterlijk den schedel. Het slachtoffer bleef op den slag dood liggen in een grooten bloedplas. Oordeelt welken indruk die droevige tij ding op het dorp heeft te weeg gebracht en in welke gesteltenisse zijne vrouwe en be drukte kinders zich bevonden, bij de eerste mare die hun toekwam en nog meer eenige uren later, als men het bloedend lijk t'huis bracht Heer Vanacker was een van die oude, christene Vlamingen, zorgvuldig en werk zaam, voorbeeldige vader en echtgenoot de vriend van eikendeen, dienstveerdig voor allen en bijzonderlijk den arme gene gen. Nooit verliet hen iemand ongetroost Zijn afsterven is eene ware ramp voor de gemeente, waar hij sedert jaren altijd in den raad gekozen werd op de lijste van Barori de Vinck, Burgemeester, die in hem al zijn vertrouwen stelde, en die hem diep betreurt, gelijk ten anderen al de inwoners der ge meente hem betreuren. Heer Vanacker was te Gheluwe geboren den 80 april 1837 hij wordt heden Zater dag te Zillebeke begraven, waar hij zich van jongs af gevestigd had. Dat zijne ziel in vrede ruste. Zijn geheugen zal in zegening blijven Openbare zitting van Zaterdag 20 October 1900 om 5 ure 's avonds. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Stadsgelden rekening 1899. 3. Wegenis; rechttrekken derSt Jansstraat. 4. Wegenis: ontwerp tot het maken eener laan ten noorden van het Minneplein. 5. Stadseigendommen verkoop van grond in de Fiersstraat. 6. Vraag om hulpgeld voor 't oprichten van een gedenkteeken van den slag der gul den sporen. 7. Godshuizen gronaverkooping te Yper. Gij meent, beste lezers,dat ik van vreemde landen ga spreken,van den Congo of van het Bassuttosland,waar ook de vrouwen genever lusten. Helaas! om zulke vrouwen te vinden,moet ge niet zoover loopen; wij hebben er in België; en ik spreek nog niet alleen van die zatte prijën die het schandaal zijn onzer groole steden; wij hebben vrouwelijke gene- verdrinkers, tot op onze dorpen van Vlaan deren en Brabant. Ik beken gaarne dat ik dat 'zelf niet wist vooraleer ik laatst een reisje deed, en die droeve tijding uil de hoste bronnen vernam ln vele winkels, zoo zegde mij een school meester, wordt den vrouwen na den koop een borrel geschonken met een klont suiker, en de winkelier die geen borrel geeft, ver liest algauw zekere klanten. In mijn parochie zoo verklaarde mij een pastoor drinken de vrouwen meer jenever dan de mannen. Niet dat de vrouwen dronken over de straat loopen; zoo erg is 't niet, maar de ge woonte van genever drinken hebben ze. Ik vind dien toestand zeer ongelukkig, en bedenkenswaardig. Als de vrouw nu ook jenever gaat drinken, hoe zullen wij dan ooit de geneverplaag over winnen Zal de moeder, die gaarne proeft, het kind in de matigheid kunnen opvoeden Wat zal er overblijven van ons werken, van het anti-alkooliek onderwijs in de school als de kinderen hunne moeder zien jenever drinken Hoe is het toch, bij de liefde van God mogelijk, dat de vrouwen, die ongelukkige slachtoffers van het alkoolism,gaan-meeheu len met haren ergsten vijand Kost wat kost, die mode van genever drinken voor vrouwen moet uitgeroeid wor den. Nog liever zag ik de mannen dubbel jenever drinken, dan de vrouwen zien mee te drinken. Ik vraag mij af of 't niet hoog tijd is dat de mannen, die met zooveel moed en opoffering de matigheid voor do jeugd verspreiden,een anderen weg inslaan en de Matigheid trach ten te verspreiden, waar het noodig is, tus- schen de vrouwen. Ik zeg het u, vrou.yen, al ben ik dan ook geen profeet Als gij genever drinkt, uwe mans zullen er drinken, uwe kind ren zullen er ook drin ken, en misschien me, r dan u lief is. Gij zult wind gezaaid hebben, maar gij zult ook storm maaien De koffie is steeds een drank geweest voor rijk en arm, jong en oud. Een sterke kop koffie is een goed huis middel om mense.hen, die tengevolge van hevige vermoeinis uitgeput, weêr op hun ne stekken te brengen. Evenzoo verdrijft hij den slaap. Doch dit alles is echter van algemeene bekendheid. Minder bekend is het, dat de koffie een uitmuntend ontsmettingsmiddel is. Het is in den laatstee tijd gebleken, dat gebrande en gemalen koffie de eigenschap bezit dierlijkeen plantaardige uitwasemin gen te vernietigen en onschadelijk te maken. Daarom kan men fijngemalen koffie met goed gevolg aanwenden bij vuile en etteren de wonden. Het poreuze poeder slorpt na melijk de afscheidingstoffen op en neemt den onaangenamen reuk weg. Omdat de koffie geensterkenreuk verspreidt als chlorr en creoline, is zij het beste middel, dat men in hel heete jaargetijde in ziekenkamers kan aanwenden tot reiniging der lucht en tot het tegengaan der besmetting. Dr Barbier, een Fransche geneesheer te Algiers, deelde voor eenige jaren in het Journal de Médecine het volgende mede Op een stikheete zomerdag moest bij als deskundige de plaatselijke overheid bijstaan in een onderzoek naar eene moord, welke den vorigen dag in eene dorpsherberg haa plaats gehad. Het lijk lag in een klein ge sloten vertrek op den grond. Nauwelijks was de deur van het vertrek geopend, of er kwam zulk een bedwelmende reuk uit, dat arts en politie bijna fiauw vielen en zicb haastig moesten verwijderen. Het hoofd der overheid verzocht den waard wat gemalen koffie en liet dit rijkelijk op het lijk, de wanden en den vloer strooien. Tot aller verwondering verdween terstond de ver schrikkelijke lucht en de arts kon zonder bezwaar zijn onderzoek voortzetten. De beer Barbier was verbaasd over de snelle werking van het ontsmettingsmiddel en wendde het kort daarop aan bij een kin derlijkje, dat eene volle week in het water had gelegen. En ook thans was alle onaan gename ontbindingslucht onmiddelijk ver dwenen. Gedurende zijne verdere praktijk paste hij dit middel meermalen toe en tel kens met hetzelfde gunstige gevolg. Ja zelfs Bemerkte bij, dat cholerabacillen en derge lijke kiemen in een aftreksel van koffi; ter stond ophielden zich te vermenigvuldigen. Met deze merkwaardige eigenschap der koffie kan men ook in het dagelijks leven zijr voordeel doen. Vliegenkasten nemen tengevolge van het bewaren van vleeseh en visch niet zelder een onaangenamen reuk aan. Een beelj gemalen koffie zal die terstond doen verdwij nen. Wanneer men wild met gemalen koffie bestrooit, blijft het verscheidene dagen versch. Ten slotte nog eene eigenaardigheid van de koffie. Evenals wijn, wordt de koffieboon, wel te verstaan de ongebrande, door het liggen beter. In landen die de koffie voort brengen, als Brazilië, bewaart men haar in zakken van 50 kilo drie, vijf tol vijftien jaar lang. Als men in Brazilië een bezoek aflegt en men is zeer welkom, dan wordt men ont haald op eene kop oude koffie, evenals bij ons eene flesch ouden wijn wordt ontkurkt. Goe koffie is ten minste vijf tot zes jaai oud de beste moet tien jaar oud zijn. In den laalsten tijd heeft men beproefd de koffie kun: tmatig te verouderen door haar gedurende eenige maanden in drooge kisten in eene atmosfeer van zuurstof te bewaren. berekent dat de verdere ontvangsten Oberammergauers wel 3 a 4 miljoen iTh gen hebben. Ongeveer 200.000 bez0\ hebben de Passionspiele gezien. Daa j Z. Em. Mgr. Goosens, kardinaal aarts bisschop van Mechelen, zal binnen eenige weken de vijfiigste verjaring zijner priester wijding vieren. Het was inderdaad den 24 December 1830 dat hij deze wijding ontving. De policie van Maastricht heeft weer nieu we bevelen ontvangen om het belgisch geld aan te slaan dat men in de winkels of op de markt in betaling brengt en proces-verbaal op te maken tegen de personen die het uit geven. Ons gouvernement zou wel doen meer strengheid voor te schrijven wegens het fransch kopergeld dat in onze streke weder om in al te grooten overvloed overkomt. De Franschen willen onze nikkels niet, waarom zouden wij hunne vuile, ja soms stinkende kluiten en dikken moeten willen. Op den Congo-spoorweg kost de reize van Matadi naar Stanley pool 500 fr. Daar de afstand niet langer is dan 400 kilometers kost de kilometer dus meer dan een frank. Maar wilde men den zelfden weg op eene andere wijze afleggen, dan zouden daar weken voor noodig zijn en veel volk, en ge- volgentlijk nog veel meer geld, zonder te spreken van het gevaar dat men loopen zou in handen te vallen van menscheneters die in die streken alleszins niet zeldzaam zijn. De 48 voorstellingen in Oberammergau, hebben 4,200,000 mark opgebracht. Men hebben het meeste dee.l cok Münche zocht, dat ontzaglijk veel door de vuo" lingen heeft verdiend. De inkomsten va^'' beierscbe staatssporen hebben, van f V6 tot 4 October, ongeveer 6 miljoen meer h'6' dregen als op andere tijden. De sp00t' G" van Murnau naar Oberammergau heeft dat de voorstellingen zijn afgeloopen zijne 250 beambten, er 200 afgedankt De laalste voorstelling werd gegeven het katholiek Wetenschappelijk Congres] te Mü chen. De volgende opvoering heeft 4940 plaats. 'n Dezen keer is het officieel. De nederlamj sche Staatscourant kondigt de verloving aan van koningin Wilhelmina met hertog Hendrik van Mecklemburg Schwerin, geboren t' Schweri i op 49 April 1876, officier bij het bataljon jagers der pruisische wacht. Hij js dus 24 jaaren half oud. Koningin Wilhelmina is sedert 34 Augusti haar 24e jaar ingetreden Hertog Hendrik is Dinsdag avond in het kas' teel van het Loo aangekomen, waar zijne koninklijke verloofde thans verblijft. Rechtbank van Brussel. Zaak Demblon. Woensdag namiddag, ten 1 uur, werd het vonnis in deze zaak uitgesproken. «Ge zien, zegt hel vonnis, dat uit de ingewonnen verklaringen blijkt dat de betichte op M. Gat ton de Wiart toegesprongen is om hem te slaan, dat hij tegengehouden werd, doch dat hij hem nogtans geduwd en willen slagen beeft, moet deze daad aanzien worden als eene beleediging door daden. De rechtbank verklaarde Gelestinus Demblon plichtig en veroordeelde hem voorwaardelijk tol 200 fr. boet. M. de voorzitter maande den razenden so cialist aan voortaan wat kalmer te zijn jegens zijne politieke tegenstrevers, waarop Demblon antwoordde Het is toch erg wanneer men aanzien wordt voor deu beleediger en zelf debeleedigde is ik zal er in de Kamer I over spreken M. Demblon is in beroep gegaan. Ziehier den uitslag der aanbesteding voor eet maken van eene baan vo )r wielrijders, langs den provincialen weg van Wynendaele naar Beerst en Dixmude. Besiek 5446 fr.j 80 c. Hebben aangeboden MM. E. DurnezJ Yper en F. Ciirickemaille, Gheluvelt, 4700fr. zonder minimum, 4745 met id Ph. P.-rsin, Oostende, 5395 met of zonder id.; G. De Busschere, Biugge, 6490 met of zonder id.; F. De Busschere, Rousselaere, 7900 m et o zonder id. MENGELWERK 9 door ALFON8 SEVENS Gustje bond het sayettendraadje aan het kleine lede ren breidelken van zijn paard, en trok er aan, roepende Ju, ju, op Het paardeken stond op vier wielkens, en zoo rolde het voort over den vloer. Ju gichelde Gustje voort, en hij was te weeg het op een drafken te zetten rond de kamer. Maar tante Charlotte riep Het kan nu al beginnen te gaan, hoort ge. Neem algauw uw klaasgoed uit uwe teljoor. We gaan eten. Het zal dan stillekens tijd worden om naar school te gaan en ge moet nog gewasschen zijn. De kinderen gingen tot de tafel, naar hunne teljoor Eer Gustje de spekken in zijnen zak stak, lekte hij er eens aan. Zijn ze goed, Gustje vroeg Valentientje. Oh lispelde Gustje, en wreef vergenoegd over zijn borstje, als ze goed zijn, Valentientje 'l Meiske, verlekkerd op hare klaasmannen, nam er eenen en beet er heel voorzichtig eenen arm af, om hem niet te veel te schenden. -- Hoe smaakt het vroeg Gustje op zijne beurt. O zoo zoet antwoordde Valentientje, al hare lipkens lekkende, proef ook eens van uwen klaas man, Gustje. Ge zoudt willen, lachte het kleine mannetje, dat mijn klaasman ook zijnen arm kwijt is maar ge zijt er wel mede Hij is veel te schoon en 't is nog veel te vroeg Jules was bezig met aan zijnen appelsien te rieken, en snoof er heel wellustig den zuren geur van op. Valentientje, gij eerst bij Julma sprak tante Charlotte. Julma stond in den hoek der kamer meteenen eemer water en eenen handdoek. Kom hier, Valentientje, zeide Julma, maar leg vooraf uw klaasgoed ergens op eenen stoel. Er gaat toch niemand aankomen, zeker? vroeg Valentientje angstig. Neen, neen, wees gerust,antwoordde de oudere zuster. En seffens begon zij Valentientje te wasschen. Elkeen kreeg zijne beurt, uitgenomen Slant, die zich zelf waschte. Ondertusschen had tante Charlotte de kommen op tafel gezet, en ze gevuld met dampende koffie. De boterhammen lagen er nevens. De kinders gingen aan het eten. En zie Gustje, niettegenstaande hetgeen hij gezeid had van zijnen klaasman, kon niet nalaten er van lijd tot tijd een stukje af te bijten. En het smaakte hem zoo Julma was reeds naar huis gegaan. Toen de kinderen hun morgendmaal geëindigd hadden, zegde tante Charlotte Nu kunt ge naar school gaan maar eerst eens naar de kerk, hoort ge, om Sint Niklaas te bedanken. Tante Charlotte, sprak Gustje, mag ik eenen van mijne kiaasmannen, mijn paard, twee spek ken en mijnen appelsien wegleggen in mijn huis. Ik ga niet alles meêdragen dezen morgend. Ik ook niet, lispelde Valentientje. En ik ook nietmerkte Stant op. 't Is goed, antwoordde tante Charlotte. Maar ermede naar huis niet. Laat alles maar hier staan. Ge moet zelfs dezen middag naar uw huis niet gaan. Komt bij mij eten. Stant werd al met eens verschrikkelijk bleek. Tante Charlotte, stamelde hij, vader is toch niet.... Htier kropte hem ietsin de keel. Vader is bezig met slapen, Stant. Ha zuchtte de jongen. Nadat elk zijn klaasgoed in een stuk gazet gedraaid en op de kas gelegd had, trokken de vier kinderen buiten. Wat was het schoon weder geworden. De zon had de grauwe wolken, die in den hemel hingen, doorboord, en straalde met haar wemelend en spelend licht op de sneeuw. En glanzen dat de sneeuw deed De jongens moesten voorbij hun buis. Stant ging op het kleine gaanpad. Als bij aan het vensterken van hun huisje kwam, sloeg hij benauwde blikken naar binnen. Hij bemerkte door de witte gordijn tjes heen, dal moeder nog altijd te slapen lag op tafel, en dat Julma het huis heel voorzichtig uitvaagde. Moeder slaapt nog mompelde Slant bin nensmonds. Slaapt moeder nog vroeg Jules verwonderd. Maar ja, zegde Gustje legen Valentientje, heeft Maria en Julma bij u geslapen dezen nacht Neen, neen, antwoordde het meisje. Leonie alleen lag bij mij. En waar hebben Maria en Julma dan geslapen hernam het kleine mannetje. Dat weet ik niet, sprak Valentientje. Misschien hebben ze niet geslapen, zuchtte Stant. Oei, dat is een ferme krak riep Gustje, daar juist in een huisken een jongen zijn geweerken afschoot. Dat moet ook plezierig zijn. Kijk eens naar Fonsken, gilde Valentientje. De kinderen bleven staan. Fonsken, het mannetje dat pas geschoten had, kwam buiten om te zien, ol zijn schieten effect gemaakt had. Hij droeg een houten geweer op den schouder, had eene soldatenmuts aan, en een sabel slingerde aan zijne zijde. Fonsken is soldaat, riep Gustje uit. Fonsken, was dat een slag zegde Jules, kwam dat van éénen piston Ba neen 't toch, er lagen er drie op, antwoordde de jongen fier. En meteenen nam hij het geweer van den schouder, trok den haan open, en legde er opnieuw drie pistons onder. Hij mikte naar Valentientje. Oei, Stant, Fonskens gaat mij doodschieten. gilde Valentientje, zich achter Stant duikende. Ge moet niet bevreesd zijn, Valentientje, merkte Stant ernstig op. Er zitten geen kogels in zijn geweer. Neen zegde Valentientje. En zij stak haar hoofdje nevens het lichaam van haren broeder, om te zien, hoe Eonsken schoot. Pafdaar ging het schot af. Valentientje sloeg de handen voor de ooren, en huiverde ervan. t Is een ferm schot verzekerde Jules. We gaan voort, bevool Stant. He, Gustje, ge gaat uwen Klaas verliezen, Zij maar gerust, Fonsken, lachte Gustje. «Hij zit goed vast. Te zelfder tijd duwde hij fier zijnen klaasman nog wat dieper in den vestzak. Was dat toch spijtig, dat vader ziek lag vandaag. Anders was het zoo een blijde morgen. Overal trompetgeschal, trommelgeroffel en geweer schoten! Overal blijde gezichten, en juichende stem men. En daarboven een vriendelijke zon Wacht maar, als vader eens goed zal genezen zijf» zullen de vier kinderen nog meer plezier hebben al® vandaag. IX Traagzaam sleepte de winter zich voort, bijzonder traagzaam voor menschen, die moeten sparen opbel1' en vuur. Ten minste een gansche week na Sint-Niklaas had den de vier kinderen Stant, Jules, Gusijeen Valentie0' 'je bij tante Charlotte geëien, gespeeld, ja, om zoo te zeggen gewoond. Ze trokken alleenlijk naar hui® s avonds, en dan nog wel om recht en zoo stil naar hun bed te gaan. ('t vervolgt.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2