MENGELMAREN EERLIJK VOLK '4 Naar China door Siberiën Traan drinkbaar maken Een wildstroopersdrama Dionysius a Nalivilale Rcdemptus a Cruce P, FR. reillCllS A S. FAlllLIA, I' 'I in do rouw dor familie Vanackèr-Syrryn, on een laatste vaarwel zeggen aan haren grooten burger, den weldoenden man, dien God aan onze genegenheid zoo schielijk komt weg te ontrukken. Franciseus Vanacker werd geboren te Gheluwe.ten jare '1837. Als jongeling groei de hij op in Zillebeke, en als wij was hij ware Zillebekenaar. In verderen leeftijd wierd hij voor iedereen van ons een toon beeld van goeden landbouwer en christen huisvader. üm zijne rechtschap; ih id, zijn klaarzien de verstand en schrander oordeel klom bij meer en meer in de achting zijner medebur gers on 't en was niet te verwonderen dat Mijnheer de Pastor hem in 1888 verkoos tol lid van zijnen kerkraad. Daar ook wisten die heeren hem naar w orde te schatten, wam korten tijd nadien werd Vanacker eenparig- lijk als voorzitter van den kerkraad aange wezen. Nu nauwelijks is hot een jaar geleden dat hij optrad als -r/ieenteraadsh: er en sche pene van Zilleh Eu ziet in dien korten tijd, welke uitstekt nde diensten en heeft hij niet bewezen? Heuvele moeilijkheden en heeft hij ni v rt ffe- 1 zoodanig dat hij iederecs vriend ca v rtrouweling geworden was. Arm en rijtochten met hem omme te gaan, en allen beloofden zich zulken kost baren man gevonden te hebben. Wat mij persoonlijk betreft, die geroepen ben om in naam mijner achtbare medebur gers aan schepene Vanacker een laatste vaar wel te zeggen, ik beken het geheel geerne, dat ik gelukkig en fier ben hem onder mijne beste vrienden geteld te hebben. Ootmoecjiglijk bui en wij het hoofd voor de ondoorgrondelijke besluiten van den op persten Meester. Doch, beste vriend Fran ciseus, vastelijk durven, wij betrouwen dat God u reeds mildelijk beloond heeft voor het goede, dat gij gesticht hebten allen wij roepen u toe Vanacker, vaarwelTot we- derziens in een bet°r vaderland Dit is iuim 13,000 kilometers,3000 uren spoorbaan, van hier gerekend. Men reist langs Berlijn naar St-Petersburg, Irkoulsk. Vladivostock, en daar is men aan de Japan sche zee. Zeker zal het den lezer aangenaam .zijn bijzonderheden te vernemen over den reuzenijzerenweg die men Transsiberisch noemt. Deze ijzeren weg door Siberië begint eigentlijk aan Slatousl. Het landschap levert doorgaans niets merkweeidigs op men rijdt dweers door de zoogenoemde zwarte velden, waar men op eene groote verte niets aantreft dan weelderige graangewassen, als dan komen de stepped, (eene overgroote uitgestrektheid gronds, waar enkel mager gras groeit) daarna de hellingen van deD Taiga,die met donkere wouden van sperren en bei'kenboomen bezet zijn. Van den ijzerenweg zelve valt er meer te zeggen, dan wel van het eentoonig, zelfs vervelend landschap doch hetgeen men er van weet is niet van aard om tot bier toe groote bewondering te verwekken. Nog veel verbeteringen moet itij onder gaan om volmaakt te zijn. De sporen zijn veel te lichtbijna nergens is de baan met ballast aangevuld, de bijlen zijn niet geterd, de ophoopingen laten veel te wenschen, in één woord, alles schijnt er maar voorloopig gedaan. Langs het meer Baikal rijdt de trein zeer traag en niet zonder reden, want daar komt het water soms tol bij de riggelsenhet meer zelve heeft, naar men zegt,wel 2000 meters diepte. Kan de Transsiberisch daarom riiet be nuttigd worden Ja zeker, doch menige verbetering za aan dit reuzenwerk moeten toegebracht worden, vooraleer de reizigers, gelijk de prospectus zegt,in 11 dagen van Parijs naar Peking kunnen reizen. Intusschen is dt Transsiberisch reeds een machtig vervoer middel voor de Bussen om hunne troepen naar Peking te zenden. Zeker hebben zij dien ijzerenweg onder krijgskundig oogpunt gemaaktwat de rei zigers betreft die naar China trekken, daai hebben zij min aan gedacht; uogthansre ent men dat de Transsiberisch tusschen hier ei een jaar in staat zal zijn de reizigers met de zelfde con fortdie onze wederlandsche trei nen eigen is, te bedienen nu reist men over het gaat, soms zelfs in beestenwagens. Soldaten en officieren hebben nu de voor hand andere reizigers tot hier toe treft men er weinig aan. Te Stretensk aan het meer Baikal, in Si berië wonen reeds veel chineezeu die daar handeldrijven, ener overigens zeer rustig leven. Het is ook langs daar dat de chi- neesche krijgsgevangenen ve:zonden wor den. Zij zijn niet barsch en hebben zich vol- geerne in de handen der Russen overgege ven, vermits deze hen in staat stelden een bestaan te vinden. Zeker is men verwonderd nooit in de ga zetten te zien, zooveel chirieesche soldaten en overheden zijn krijgsgevangen genomen. Men vermeldt slechts cbineezen, dit is ech ter niet te verwonderen, want de soldaten in China onderscheiden zich enkel van de andere burgers door eenen lichten kiel eens verslegen, stroppen zij denkielafen dan weet men niet meer als men soldaten of burgers voor handen heeft. Van Stretensk reist men naar Vladivo stock en daar eindigt de Transsiberisch. Dit is eene zeestad waar ingescheept wordt voor Tien-Tsin, Takou of Sanghai. Elf dagen per ijzerenweg, in plaats vmi twee maanden te water, dat zal de reis veel inkorten. Men verzekert dat de traan zijnen slechten smaak verliest en veel gemakkelijker teert als men hem mengelt als volgt Traan 230 grammen, Gestampte suiker 20 Keukenzout 10 Rhum 60 De mengeling moetgildiggeschud worden. Een spijtig voorvalf5s ovet komen aan eenen der zonen van M. den Baron de Selis, socialistische senatenr van Namen. Die jongeling, vergezeld van .drie zijner broeders, wandelde iu de eigendommen van M. den Senaleur. Zij bemerkten aldaar wild- stroopers en zetten deze dadelijk achterna Een der stroopers, zich in de val ziende, schoot op M. de Selys, welke op ver scheidene plaatsen werd gewond. De gekwetste loste verscheidene revolver- scheuten in de richting van den aanvaller, maar deze ontsnapte zonder gekwetst te zijn. De gendarmen doen natuurlijk opzoekin gen om de wildstroopers te ontdekken. M. de Senateur vindt daar niets op te zeggen doch wij durven dit maai hel woordje na luw lijk er niet bijvoegen. Inderdaad, indien hij, in zijne hoedanig heid van vader, bet goedkeurt dat de gendar men de stroopers opzoeken en dat het ge recht deze straffe,, als socialistisch politiek man moet hij zulks afkeuren. Hetgeen ons hierl ij nog recht aardig voor komt 'dat is dat citoyen de Selys eene jacht heeft! Zijne pailij immers stelt het jachtrecht voor als een der schandaligste voorrechten, nog iri de maatschappij he staande ais een overblijfsel der vervloekte middeleeuwen. Hoe Hij neemt aan dat er wildtroopers zijn, dat het wild dat door weiden,velden en bossehen aan iedereen toebehoorende loopt, niet iederecos eigendom zou zijn. Maar, als men de soc alisten moet gelooven, dan is dat een der grilligheden,derongehoordheden van het eigendomsrecht dat men niet genoeg aan den schandpaal kan spijkeren. De socialisten bulderen onophoudend tegen het jachtvermaak der rijken, tegen het jachtrecht. inde Kamer hebben zij een wetsontwerp neergelegd om het jachtrecht af te schaffen, en, zoo wij ons niet vergis sen, heeft M. de Selys in het Senaat rede voeringen uitgesproken waarin hij tegen het jechtrechtopkwam. Er valt in het land geen jachldrama voor, zonder dat de socialistische bladen, met Le Peuple aan 't hoofd, de jagers vervloe ken en de verzachtende omstandigheden ten voordeele der wildstroopers pleiten. Wat zullen zij nu doen, nu de zoon van M. de Selys, een hunner vrienden door .vildstroopers is gewond geworden Het spreekt van zelf dat de geweerscheu ten, die den zoon zoo ongelukkig hebben getroffen, op den poltlischen persoon des vaders terecht komen. Maar, men mag er zeker van zijn, Le Peuple zal balsem strijken op de wonden en, om M, den socialistischen Senator te beha gen, met de gendarmen opzoekingen doen om de wildstroopers te ontdekken. GG. D10NYSIUS a NAT1VITATE REDEMPTUS a CRUCE, den 29° November 1638, Zalig verklaard werden den 10° Juni 1900 AFLATEN 1° Een volle aflaat is te winnen, op eenen der drie dagen, door alle geloovigen, die le biechte en te Onzen Heere gegaan zijnde, deze kerk zullen bezoeken, en ei bidden tol de inzichten van O. H. Vader den Paus van Rome. (Leo Xlll, 25 Juni 1900. 2° Een hondei ddaagscho aflaat is één maal daags, in den loop dezer plechtigheid winnen door hen, die ten minste met leedwezen in 't hert, deze kerk zullen bezoeken en er tot dezelfde inzichten zullen bidden. (Leo XIII 25 Juni 1900). Ter oor zake van 't Heilig Jaarzijn deze aflaten enkel toevoegelijk aan de zielen het Vagevier. Hut is te koope bij den drukker, fleer Callewaert De Mettlenaere, in de Boterstraat t'Yper, tegen l.£>0 fr. Men kan het werk ook verkrijgen bij den schrijver, in de Mondslraat, 3, t' Yper. GODDELIJKE DIENSTEN Zondag 28" October, om 101/2 ure, Plech tige Hoogmis, waarna Fransch Sermoen. Om 5 1/4, Rozenkrans om 5 1/2, Pon tificaal Lof, door don Hoogsteerweerden Dom Albéric, Abt der EE. PP. Trappisten te Westvleteren na het lof, Vlaamsch Sermoen. Maandag, 29" October, otn 9 ure, Plech tige Hoogmis, door den zeer Eerw. Heet De Brouwer, S. T. D., Pastor Deken op Sint Maarlens in stad na de Mis, Fransch Sermoen, Om 5 1/4, Rozenkrans om 5 1/2 Plechtig Lof, door den zeer Eerw. Heer De Brouwer, gevolgd door hel Vlaamsch Ser moen. Dinsdag, 30" October, om 9 ure, Plechtige Hoogmis, door den zeer Eerw. Pater Pro vine,aal der Ongeschoeide Karmelieten, daarna Fransch Sermoen. Om 5 1/4, Rozenkrans om 51/2 Plechtig Lof, door den zeer Eerw. Pater Provinciaal, Te Deum uit dankzegging en Vlaamsch Sermoen. De Vlaamsche Sermoenen zullen gedaan word. n door den Eerw. Pater DominiCOS, de Fransche, door den Eerw. P. Leo, beiden Ongeschoeide Karmelieten. Komt te verschijnen 'f Leven van de Gelukzalige uit de Orde van de ONGESCHOEIDE KARMELIETEN EN M A R T E L A A R S op 't eiland Sumatra, naar de stukken, die tot hun zaligverklaring diei den, en naar andere oorkonden, door uit de zeilde orde. Met zorg en nauwkeurigheid opgesteld zal dit boek een aangename lezing zijn voor len, die een echt en stichtend verhaal ver kiezen boven den dwazen rijmram van zoo veel hedendaagsche boeken. Het boek is met prachtige lichtdrukken versierd, die de aantrekkelijkheid er van nog vermeerderen. BOESINGI1E. Wildstroopersdrama. Woensdag morgend, tusschen 3 en 4 ure waren Leonard Verfalieen zijn broeder met een lichtbak aan het jagen. Opeens werd Leonard door een schot getroffen de ongelukkige bleef op den slag dood. Zijn broeder werd ook ge- kwetsl en wel zoo erg dat men voor zijn leven vreesthij heeft de laatste II. Sakramenten ontvangen. Leonard Verfalie was 34 jaar oud gehuwd en vader van familie. Op 't oogenblik dat bij doodgeschoten werd, had hij drie hazen in zijn bezithij woonde te Langcmarck. Het parket is woensdag te Boesinghe afgestapt. De daders zijn onbekend. GROOT NIEUWS UIT KORTKIJK. - Men schrijft ons dat de groote magazijnen van de Amazone 28, Doornikstraat, 28, ||Ujs Urbin Allegaert een onzeggelijk groote hoe veelheid Jacquetten en Pelerinen voor damen alsook Vareuzen voor meisjes ontvangen heeft. De modellen zijn van de allerlaatste goeste van de mode, en de prijzen zijn zoo goedkoop dat ge er geen gedacht en kunt van hebben. Damen, eer gij aankoopen doet, bezoekt deze groote magazijnen, beziet den goeden keus, de goeste en den goedkoop van aide nieuwigheden voor den winter in de Amazone 28, Door- nikstrale, Kortrijk. Vrijen ingang en volstrekt ter trouwe gediend in het huis Urbin Allegaert. De Thermogene geueesl hoest en rhumatisni. VERSCHRIKKELIJK VITIUOOLDRAMA TE BRUSSEL. In eene zijstraat der Land van Luikstraat wonen de echtgenoolen Van Duffel- Morgieaux, jonge menschen van zoo wat rond de dertig. De vrouw heeft een uiterst jaloersch karakter en kan het zoo slecht gedeeld krijgen met haren man dat deze, over eenige dagen, de echtelijke woon verliet. Hendrik Van Duffel ging alsdan eene kamer bewonen. Geburen vertelden aan de vrouw, dat Hendrik betrek- kinaen had aangeknoopt met eene andere vrouw. Isabella Morgieaux wist dal haar man zijne hemden liet strijken bij eene vrouw van den Anlwerpschen steenweg, en Zaterdag avond haalde zij daar het linnen weg, zeggende: Als mijn man komt, zegt dat zijn dingen te mij nent is. Deze boodschap werd overgebracht. Woedend begaf Van Duffel zich ten huize van zijne vrouw. Eene discussie ontstond en Isa bella Morgieaux wierp hem een bol vitriool naar het hoofd. Huilend van de pijn vluchtte de man weg en begaf zich bij zijnen schoonbroeder, roepende: Zie eens, hoe Belle mij gerangeerd heeft De man was inderdaad verbrand van het hoofd tot de voeten en toen men zijne broek uittrok bleef het vel er aan hangen Van Duffel werd bij het hoogdringendheid naar het St-Jansgaslhuis gevoerd en vrouw Isabella Morgieaux aangehouden. De toestand van het slachtoffer is zeer erg. Het goldt hier eene ongelukkige kwestie van jaloerschheid, en volgens de meeste getuigen, zeer misplaatst en veroorzaakt door onbehen dige lasteraars. Hoest keelziekten Le Therraogène. EEN ANARCHIST AANGEHOUDEN TE BRUSSEL. Maandag liep een dronken kerel te Brussel rond, in de omstreken van he MENGELWERK 10 door ALFOX8 8EVEM8 Binst geheel die week ging tante Charlotte niet uit werken, en ze was bijna gedurig bij moeder Leontirie. Julma en Maria waren achter twee dagen terug naar Biugge vertrokken. Leonie daarentegen ging niet meer spellewerken ze bleef altijd te huis. Binst die wc 1 .akten de speeldingen van Sint-Ni klaas aan stuk en. IIc paard verloor eerst de wielkens van onder, dan de:' breidel, dan eenen poot. Valentien tje's pop was seffens heur haar kwijt, en berstte haar hoofd met van tafel te vallen. De kleurstokjes van Jules lagen in kleine stukj> s gebroken, en Jules was zelf moe van de duizenden manneijes in't groen, of in't blauw of in de andere kleuren te teekenen. Hot groolste plezier van Jules, Gustjc en Valentientje bestond nu in naar Stant te kijken, als deze zijne kin- derschoenijes maakte. Stant werkte tegenwoordig buitengewoon naarstig. 's Morgens om zes uren zat hij bij tante Charlotte te kloppen tot acht uren. Dan moest hij naar school, 's Mtdd igs vond ij nog ceri half uurken, en s'avonds werkle bij van vier uren tot het donker wierd. Zoo on hij in de weck vijf lot zes paar schoentjes afkrijgen. Hij mocht natuurlijk slechts de kleinste schoentjes makenhet was altijd nummer zestien. Voor ieder paartje kreeg hij zovcn en twintig centiemen maar de baas hield por paar drie centiemen af voor nagels. Zoo kreeg de jongen eigentlijk maar vier en twintig- cr-ii men pet paar, en won hij per week iets vanéén frank zestig centiemen. Alle zajjurdügcii, als-hij dat op zijnen winkel getrok ken had, èyerhavdR-de hij het aan moeder. Doch moeder sprak niet van het in zijnen spaarpot te steken, en Stant dorst er niet naar vragen ook. Vader was toch zoo ziek, en kon niets verdienen Jules bijzonderlijk keek aandachtig naar Slant's werk, en Slant moest van tijd tot lijd eens roepen zijnen jongeren broeder, die maar niets van al wat het schoenmakertje van zijnen baas medekreeg, kon gerust laten. Wat is dat hier vroeg Jules, de kleine zwarte dingetjes vastnemende, die aan schaalkens geleken. Laat dat gerustriep Stant. Ik zal er geen kwaad aan doen. Zeg mij eens hoe het heet. Och, dat is het overleer leerde ons schoen makertje. Overleêr Inderdaad, dat was het bovenste van den schoen. Want Stant nagelde met kleine koperen nagel tjes de zooltjes en de deklappen aan het overleêr vast. Het duurde een heelen lijd, eer dat gedaan was. Hier, Stant, zei Jules dan. En hij gaf aan zijn oudsten broeder een kartonnen zooltje om binnen in het gemaakte schoentje te plakken inet stijfpap. Doelt natuurlijk, Stant moest toonen,dat zijn broeder er niets van kende, en geregeld weigerde hij het aangeboden zooltje, om een ander te nemen. Boven het kartonnen zooltjes moest ook nog een dun lapje oud leder geplakt worden. Daarmede was bet schoentje af. Nogtans, telkenmale er een paar op het plankje stonden, dat tot rekje diende, maakte Stant de schoentjes wat netter. Hij nam een vijltje, en vijlde de kanten van hel zooltje effen, glad en rond. Dok onder aan den zool diende er wat gevijld te worden. Dan werd de zool wit, en men zou het Ieder voor splinternieuw genomen hebben. Eindelijk hechtte Stant de twee schoentjes aan el- kandet meteenen pekdraad, en opnieuw had hij vieren twintig centiemen verdiend... om op zijne eerste com munie van den pastoor niet te moeten gekleed zijn. •N 't Was Kerstdag. Ze zaten allen rond de tafel, niet meer bij tante Charlotte, maar bij moeder. Julma en Maria waren wederom van Brugge geko men, en tante Charlotte was komen mede eten. Moeder zag er veel blijder uit dan gewoonlijk, veel blijder Er was vleesch op tafef, meer dan het op langen tijd gebeurd was. Want, weet ge hel al Vader zal niet sterven de dokter heeft het gezegd. 't Is waar, het zou zeer lang aanslepen eer vader wederom zou kunnen werken, want hij was uittermatf flauw. Daarbij de koude, natte winter was wel de slechtste tijd om te genezen. Hij zou de zon en de lucht noodig hebben om volledig te herstellen, en daarnaar zou hij nog lang moeten wachten. Als de lente eens daar zou zijn, dan eerst zou hij het mogen wagen buiten te gaan. Maar toch, hij zou genezen. Was dat niet veel, niet uitnemende veel Ze zou toch haren broodwinner behouden. Moest er eenigen tijd nog armoede geleden worden, wel, Leontine had er in haar leven reeds veel geleden! Daarbij, zoodra Pitten weder werkte, zou alles gaan als vroeger. Want schulden zou Leontine niet maken Ze mocht nog voor een tweetal maanden rekenen op twaalf frank te week met het geld der ziekenbeurs, het geld van hare dochters Julma en Maria, en het geld, dat Stant won met kinderschoentjes te maken. Met allo centiemtjes goed te zamen te houden, kon zij met hare kinderen alle wekedagen toch aardappelen en brood eten, en 's zondags een beetje vleesch er bij. Er zou nog wel genoeg overblijven, ja, nog ferm genoeg om haar man wat kloekte te koopen. En zoo zou ze door de wereld scharten, zonder naar iemand de hand te moeten uitsteken, zoo zou ze door de wereld scharten eerlijk, eerlijk als voorheen. Niemand zou er zijn, nu zoowel als vroeger, niemand in geheel Thorhout, die haar iets zou te vragen hebben, voor wien zij de oogen zou moeien nederslaan. Verwondert het u, dat Leontine dien morgen in de kerk een heerlijk gebed van dankzegging ten hemel stuurde, en dat ze dien middag zoo opgeruimd was? De lente was er vroeg dit jaar. Zelfs de vuile Maartemaand gaf nu en dan een hel deren dag met verkwikkend zonnelicht, waarnaar de vogels niet allaen lustig fluitende keken, maar waarnaar ook de menschen met vernieuwde hoop staarden. 't Was zondag middag. Bij de Hebbelinck's zit Pitten reeds mede aan tafel. Hij eet ook uit den pot. Alleenlijk 's morgens en s namiddags, als de jongens naar school zijn, braadt Leontine voor hare.i man een stukje vleesch zeer jeugdig. Dat doet Pitten zoo'n deugd De zon schijnt waarlijk verlokkend door de witte venstergordijntjes. En... Pitten zou uitgaan, voor de eerste maal sedert de maand November. Het weder is schoon. Koude zal hij niet hebben Hij beeft nog eene onderbroek, een deugdelijken baai en een dikke vest aan. Nogtans moet ge ook uw dikken sjarp aandoen,» zegt Leontine. Zou dat wel noodig zijn waagt Pitten te vragen. Wel, man toch, binnen een half uur is het reeds koud. Meteenen komt zo met den sjarp af, en draait hem rond denhals van Pitten. Stant, Jules, Gustje en Valentientje zien dit alles blijmoedig af. Vader, mogen we méégaan fluistert Valen tientje. Waarom niet dan? lacht Pitten. Zie zoo, zijne muts goed op het hoofd gedrukt, en hij is gereed. Zijne kinderen huppelen rond hem, uitgenomen Stant, die aan de stoof blijft zitten. Pitten bemerkt het. Gaat gó niet mede, Slant vraagt hij. ('I vervolgt.} In de kerk der PP. Ongeschoeide Karmelieten DRIEDAAGSCHE PLECHTIGHEID ter eere van de E.N Ongeschoeide Karmelieten, die Martelaars gestorven op 'leiland Sumatra, uil EN L'zuuur*1:rrajB m 0 \7. 'Ai V V 'I |t J Pr. jtj A r.- r.il

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1