MENGEEMAKEIN 1 DE MOORD 1 De plechtige inhuldiging Nog het «Collége Moderne» In de Wacht Stad Yper Gemeenteraad De Kamer Het recht op ontslaging van den miliciedienst Het Senaat Godsdienstige tijdingen Voor dé onderwijzers Het nageslacht der jeneverdrinkers Encykliek over den Zaligmaker Aanbesteding l I nfli» ,1 'I De Kathölieké Bond wilt 1° De verminder!.>3 van den dienstplicht 2° Geene vermeerdering van 't jaarlijkscb aantal 3° Geen persoonlijke dienstplicht'; 4° De ernstige uitbreiding van bet vrijwil ligersaantal. van«dpn 11 w. H >.r gander Meerscb, als pastor v .1 St Pieiers, ter stede, is verzet, en zal nu plaats hebben Donderdag 22" dezer. Het Collége Moderne is op en weg,en noch Progrès noch Woeke blad en gebaren daal niets van. Zij en laten gocncn traan -zien noch geen zucht hooren. Maar daar komt in de Flandre libérale eert bittere en lange weeklacht van oenen zeke ren G. V., oud yperling, oud-leeranr, oud leerling van wijlen het gemeentecollege. Mijnheer V. had de knepe om redevoerin gen uit te spreken over 't graf van vrijden kers die gedolven wierden. Hij moest toch ook iets zeggen van '1 Collége moderne dat ook burgerlijk begraven wierd. Weet gij waarvan het Collége moderne dood is? 'Ten is niet bij gebrek aan leerlingen, vermils er voor 't schooljaar 1900-1901 zes ingeschreven waren. Ti?, zegt Mijnheer V., bij gebrek aan leeraars die allen genoemd geive st waren tot o/ficieëel bedieningen juist bij 11 begin van 't schooljaar. En alzoo hebben vele huisvaders elders hunne kinderen moeten plaatsen. 't Is aardig dat het Progrès daarvan ons niets gezeid en heeft. 't Was nogtans zoo eenvoudig als er geene leeraars en zijn, de leerlingen en kun nen er ook niet zijn. Maar.... daar errlag de hond niet gebon den. De waxo reden om op te kramen was dat het toch de moeite niet wi erd en vva; zes leeraars voor z s leerlingen te houden. Dat wasgoed iq den lijd van Pietje Var Humbeeck, voor d cflicieele scholen, waai men, bij gelr I. jr. ge skonijnei kweekte. Maar een vrij koliegie, zelve als het mo derne is, en kan ven de lucht alleene niet leven. 't Is't geen Mijnheer V. ook zegt Hadden de stichters van hel Collége mo derm, z\:l hij, !c idacls geïnd om te Iran nen kampen Lea de bisschoppelijke geldkas se, zij hadden l n geslicht kunnen slaande houden en hunne leeraars deugdelijk kunnen betalen. Ziet gij nu waarom het Piogrès stom is lijk een visch Het peist zekerMijnheer V., 2ij hadt vele beter gedaan te zwijgen lijk ik. Maar, da r v. ts zeker nog wel iets anders inde wereld dan de ka6se van de sticklers om het ColVge nu ut hti ouden Over twee jaar deed de Flandre libérale eencn groot en oproep dooi' gr heel lu 1 land de Margunvins gaven eu; concert, c. ne tombola werd ingericht waarmede men de leeraars kon betr'-n-di bij t.aechte hunne verachtende jaarwedden eisch ;n. Was dit alles niet genoeg Ten anderen iedereen weet dat er hij de liberalen w.n Yper geld genoeg is om een arm kollegelje staande te houden. Maar... tous pingres al vrekken, zegt de Chronigue. Maar luistert wat Mijnheer V. verder schrijft Indien, zegt hij, al deze die nu aan 't groot werk van keizerin Maria-The- resia hunnen maatschap pel ij ken stand verschuldic/d zijn, eenige geldelijke op offeringen gedaan hadden, wij zouden de vreugde- en zegekreten niet gehoord hebben der bisschoppelijke dagbladen, en wij zouden me! zoele hope de ge- mecnlekiezingcn bij driejaar mogen afwachten hebben. Mijnheer V. zegt in andere woorden dat de liberalen ondankbaren zijn. Legt ze mij daar Maar in eenige volgende reken vangt Mijnheer V. c< a 1 dijken uil. Dit laats lu wen Idsch koliegie, zeg; I hij, dal in Vla ander ai overgebleven was van de menigvuldige kotlcgiën gesticht door Maria-Theresia, daags na ele afschaffing der Jesuiëtcn, is nu 00'; de prooi "van Dis schop van Brugge geworden. O gij duts Het Collége morterne is 't werk van M. den brouwer Vermeulen met eenige zijner vrien den en '1 is gesticht geweest in 1895. Het heeft opgevol .Tf' an liet Collége (le l'Union geslicht door M. Ferdinand Merghc- lynck,Arrondissementskommissaris,inl893. Indien gij zeidet dat het Collége de l'Union op zijne beurt aan het Collége Communal opgevolgd heeft, gij zoudt misschien niet verre van de waarheid zijn. Maar van Maria-Theresia de tijdgenote maken van MM. Vermeulen en Merghelynck, dat gaat te verre. Indien Mijnheer G. V. waarlijk met de zoete hope ligt dat binnen drie jaar de za u*n zullen keeren, dat hij in zijn politiek programma zette: de heropening van bet collége moderne of het collége communal en wij zullen zien of die zoete hope geenen bit teren azijn zou kannen worden. De tooneelgilde Willen is kunnen get b Zondag avond 18e" November, hare eerste wiritei vertooning voor dit jaar. Mon speelt ^ELIM, tl<Pads a van Sul 01 tic», drama, en ï>e Beer en Be Paclia. kluchtspel. Van nu af en zal er maar'S ZONDAGS ALLFEN meer gespeeld worden. De eer© beechermledcn die voorbehoudene plaatsen begeeren, mo gen zich wenden, tot den dag der feeste, bij .VI. Callewaert De Meulenaere, inde Boter- straat, 36. Prijs 50 centiemen per plaatse. Zondag avond gaf de Wacht san hare leden het jiarlijksch feestmaal in het Volks huis. Als gewoonte is de feeste opperbest ge lukt. Welbereide spijzen, veel geestdrift en sclioone heildronken. Eerweerde Heer Ryckeboer, in afwezig beid van den zeer Eerw. heer Deken stelde de gezondheid voor van zijne Heiligheid den Paus, die met rechten reden den Paus dei Werklieden wordt genoemd. Spreker werd geestdriftig toegejuicht en er werd op staanden voet een telegram ge zonden naar zijne Heiligheid, om hem de gevotlens van verkleefdheid der leden van de Wacht te deen kennen en zijnen zegen te vragen. M aandag is de antvvoorde van Zijne Hei lig heid toegekomen Zijne Heiligheid verleent met uitboeze ming dengevraagden ipostolischen zegen. Kardinaal M. RAMPOLLA. D; lieer lweins d Eeckhoulte, eerevoor zilter der Wacht stelde op zijne beurt een heildronk voor aan Z M. deq Koning, aan Prins Albrecht en aan geheel de koninklijke familie. Eine draadmare werd naar den Koning ■ezonden en M.lweins d'Eeckhoutte ontving de volgende antwoorde Mijnheer lweins d'Eeckhoutte Eerevoorzitter der Katholieke Wacht Yper «De Koning, gevoelig aan den heildronk die gij hebt ingesteld aan Zijne Majesteit op het feestmaal, de 650 leden der Katho lieke Wacht van Yper vereenigende,gelast mij u erover te bedanken, en u te bidden zijne oprechte dankbetuigingen aan al de deelnemers over te maken voor het ont- 0 haal dat zij gedaan hebben aan uwe woor- den. De Generaal Adjudant van dienst. M. Sobiy dronk vervolgens op de gezond heid van den beer Minister Baron Surmont de Volsberghe, die van Brussel gekomen was om in 't Volkshuis het feestmaal dei Ypersche werklieden bij te wonen. Een storm van toejuichingen brak los; wanneer de heer Minister naar voren kwam om de leden der Wachtte bedanken, vooi het vereerend onthaal dat hij genoot. Hij drukte den weusch uit dat de Kamers binst den aanstaanden zittijd het wetsontwerp zouden stemmen dat hij zal voorstellen nopens de werkongevallen. De woorden van den heer minister werden geestdriftig toegejuicht. M. Sobiy stelde dan nog een heildronk voor aan het stadsbeslier en bijzonderlijk aan den heer Burgemeester R. Colaert. M. de Burgemeester bedankte eri met zijne ewone welsprekendheid dronk op den .oorspoed en den bloei der Wacht, in den p m son van haren Voorzitter M. Sobry, De feeste eindigde rond 9 ure en zal onge- wijfeld hij al die er tegenwoordig waren ;en besten indruk hebben nagelaten. der 5TACEGHEM8TIIAAT TE KOKTKIJK M a blijft voort zonder nieuws van Aitliur rsiructe, de vermoedelijke moordenaar ui Hendrik Parmentier. Hij en kan nogtans niet verre zijn, want 't is vast en zeker dat hij Donderdag, 8 No vember gezien en herkend is geweest aan de fransche grenzen, op hetgehuchte Sapin- Vert, te Wattrelos. Hij zou zelfs de stoutheid zooverre gedreven hebben van aan verschei dene personen hel gouden zakuurwerk van het slachtoffer te koope te bieden. Verstraete was dien dag geheel in 't nieuwe gekleed en droeg een donkerkleurige over- frak die tot aan de voeten kwam. De policie van Wattrelos is te late inge licht geweest over het bezoek van Ver straetc. N ettemin is er een onderzoek geopend om te weten wat hij daar is gaan verlichten. Openl>oi*e zitting Zaterdag 17 November 1900 om 5 ure 's avonds. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Neerleggen van 't verslag voor 't jaar 1899. 3. Lager onderwijs Overbrengen van de aanneming van St Aloysius' school. 4. Lager onderwijs Lijst der kinderen die recht hebben op bet kosteloos onderwijs voor 1900-1901. 5. Lager onderwijs Begrootingen voor 1901 der lagere betalende en kostelooze scholen. G. Bewaarscholen: Begrooting voor 1901 7. Keukenschool Begrooting voor 1901 8. Inrichten van een leergang van fransche taal voor volwassenen. 9. Nijverheidsschool: Begrootingvoor 1901 10. MuziekschoolBegrooting voor 1901. 11. Burgerwacht Begrootingvoor 1901. 12. Kerkfabriek van St Niklaais Begroo ting voor 1901 13. Godshuizen Aankoop van aandeelen der samenwerkende maatschappij Eigen Heerd 14 StadsharmonieHulpgeld voor bui tengewone diqpsten in 1900. 15. Stadseigendommen Krediet voor her stelliegswerkeri aan het bovendeel van den Halletoren. Gisteren is de Kamer geopend onder voor zitterschap van den ouderdomsdeken M Tack. Het bureel wordt samengesteld als volgt voorzitter, M. DeSadeleer; eerste onder voorzitter, M. Schollaerttweede id., M Hiynen secretarissen, MM.Segers, Defnel. Carton de Wiart en Fraucotte. M. Vandenheuvel, minister vanjusticie, legt het wetsontwerp neder betrekkelijk de kwijtschelding voor de deserteurs en refrac taires. M. Woeste stelt voor hel wetsvoorstel be trekkelijk de beteugeling der spelen op t dagorde te brengen. M. Vandervelde ondersteunt hem en t voorstel ter stemming gelegd zijnde wordt met algemeene stemmen aangenomen. let eenig 't Zelfde spel gelijk in de Kamer. Voor zitter hertog d'Urselondervoorzitters, MM. de baron Bethune en Dupontsecre tarissen, graaf de Ribeaucourt en graaf Goblet d'Alviella. 't Gouvernement geeft uitleg over het ex peditiekorps naar China, zegt dat het voor Belgiën noodzakelijk was tusschen le komen en dat het korps ontbonden wierd omdat er geen reden van bestaan meer was. Het wil de diplomatische dokumenten niet raeê deelen... de hond ligt daar immers ge bonden. Mgr Van den Biandende Reeth, hulp bisschop van Mechelen, zal Mgr Goethals, aartsbisschop van Calcutta, op zijn aanstaan de terugreis naar Indië vergezellen. Hij zal daar de bisschoppelijke diensten verrichten, welke Mgr Goethals, uit hoofde van zijnen ziekelijken toestand, niet altijd zelf kan vol brengen. De minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs zal, in het begin van den zittijd, een wetsontwerp neerleggen, waardoor de aangenomen onderwijzers op gelijken voet zullen gesteld worden meldt- officieels, voor hetgeen het pensioen betreft. Ook de ontslaggevers van 1879 zullen in hunne rechton op pensioen hersteld word. n. Ais het waar is, dan roepen wij volmon dig bravo kind behoorende tot eenen.iei begoede familie, heeft recht op ontslaging van den krijgsdienst. Personen vragen zich at, wat moet verstaan woeden door met begoed. Een besluit van het beroepshof van Lui onlangs genomen gelijkvormig aan een vroeger besluit van het hof van Brussel, zegi het volgende Heeft recht op ontslaging als eenigen wettigen afstammeling, de miliciaan, wiens familie geen plaatsvervanger zou kunnen stellen zonder haar kapitaal te schenden en aldus de inkomsten te verminderen die noodig zijn om te bestaan. Eene engelsche gazet heeft een onderzoek gedaan in 12 huisgezinnen van dronkaards en in 12 huisgezinnen van matige lieden. En ziet hier wat zij gevonden heeft. Hfj (le Bfj de dronkaards matigen Geheel getal der kinderen 57 61 Gestorven in de eerste week 35 6 Zinneloozen 5 0 Mismaakt, verneuteld 5 0 Aangetast door de vallende ziekte 5 0 Zenuwziek en daarna zinne loos 1 0 Van ziekelijken aard 5 0 Met aangeboren drift tot dronkenschap 2 0 Die cijfers zijn welsprekend. Zij zeggen klaarlijk dat zeker het nageslacht van dronkaards ellendig wordt en moet uit sterven. Een telegram uit Rooraen, gedagteekend 6 November deelt de volgende bij/.onderhe den meê De P. us heeft aan de bisschoppen eene encykliek gezonden, dragende de dagteeke ning van 1 November en handelend over den Zaligmaker. De Paus, zich verheugend over den toe loop katholieken uit de gansche wereld ter gelegenheid van het Heilig Jaar, betgeer bewijst dat de volkeren tot den Zaligmaker gaan, maant de wereld aan om denzelfden weg te betreden, die de weg is van de waar heid en den vrede. Even als Christus de samenleving heef» hervormd, zoo zal de beschaafde wereld, zich tot Christus wendende, verbeterd en gered worden volgens de grondbeginsels van Christus' leering. De goddelijke wet, den opstand legen de gevestigde macht en de botsing tusschen de volkeren vermijdend, handelt zoodanig, dal allen elkander beminnen als broedeis en in vrede gehoorzamen aan hunne over heden. De verwijdering van God brengt in de wereld zooveel afdwalingen teweeg, dat de volkeren docr gedurigen angst en aanbou dende vreeze verdrukt worden. De Paus eindigt melde bisschoppen uit te noodigen aan geheel de wereld te doen kennen dat de Zaligmaker, redder der merischheid, alleen het heil en den vrede zal Kunnen veroveren. Dinsdag noen had in den post te Yper de aanbesteding plaats voor het herstellen van het Tempeliershuis cn het maken der gebou wen, die moeten dienen voor het postbureel 5 inschrijvingen waren toegezonden, maar ééne ervan en was niet op lijd ingezonden en 'n werd daarom niet opengedaan. Hebben ingeschreven M. Angillis, Yper fr. 196,500 (in cijfers stond er 198,500 M. Declercq, Rousselaerc 220.000 M" Roose-Dael, Yper 227.000 M. L. Desmidts Yper 222,000 De uitslag zal aan de goedkeuring van den heer Minister onderworpen worden. BRUGGE. - Woensdag gebeurde alhier in ue kerk van de Paters Jesuiten een ongeluk. De genaamde Louis Devos, 23jaar oud, was aan schilderen, toen hij opeens het evenwicht ver oor en van eene hoogte van twaalf meters viel Inj kwam op eenen stoel terecht. Het slachtoffer bekwam niet do minste schram, doch kloeg van hevige inwendige pijnen. Devos wordt in 'l gasthuis verpleegd. ZIE op de L'" bladzijde PREMIE AAN ON ZE INSCHRIJVERS voor 1901., ST-NIKOLAAS. Woensdag avond kwam de trein, die voor 8 ure uit Gent vertrokken was, met 20 minuten vertraging onze statie binnen. De oorzaak hiervan was dal er tegen den halt van llaasdonck, een verhuiswagen met over de baan des spoorwegs te rijden, 0m gekanteld was en een wiel gebroken had. Men was verplicht, die eerst uit den weg le rnimen eer men den trein van Antwerpen die te B(iVe en toegekomen was, kon laten voortrijden Daarvoor moest de expresstrein van Gent >0 minuten wachten in de statie van Beirvelde Door het geweldig blazen op zijnen hoorn koii le baanwachter een groot ongeluk vermijden WETTEREN.—Eene zeldzaamheid is t0ch wel liet volgende geval Donalus Raetens, van Wetteren-ten-Eede, heeft vijf zonen die a||en in de milieielotingeen goed nummer getrokken hebben en die alle vijf vrijwilliger niet looo frank premie geworden zijn. Dat zijn mannen met een soldatenhart. De pillen De Pratere maken het zachtste het aangenaamste en zekerste zuiveririgS middel uit. Zij vernietigen de gebreken van het bloed, en Verdrijven uit bet lichaam alle ongezonde vochten. Zij zijn onwaardeerbaar voor inwendige ziekten alsgal, slijmen moeilijke stoelgang, gebrek aan eetlust hoofdpijn, maagpijn, uitslag, speen, gee|. zucht en jicht. Zij zijn onschatbaar tegen de voorvallen van het keeren der jaren en ver gemakkelijken de ontwikkeling der jonge dochters. Zij zijn een schat voor de ouder lingen, want zij geven eetlust en regelma tige stoelgang en bevrijden hun van beroer ten leder huisgezin moet zich die kostbare gezondheidspillen aanschaffen, die het leven verlengen en herstellen en de kiemen der ziekten verwijderen. Weigert alle namaak sels. De pillen De Pratere worden enkel verkocht in ijzeren doosjes, de naam dra gende des uitvinders. Prijs fr. 1.50 de doos- tebekomen te Yper, apoth. Socquet-Terriere' Rousselaere, apoth. Veys. PETEGHEM B1J-DEYNZE. - Schrikkelijke moord. Men is nog altijd zonder eenig nieuws betreffende de moordenaars van de ongelukkige vrouw De Smet. Het parket heeft nogtans eene nog al belangrijke ontdekking gedaan. Inden kelder, nabij de plaats waar men het lijk gevonden heeft, lag een bierglas dat vrouw De Smet medegenomen had om een kalanl te bedienen. Dit glas was een halve liter en de werklieden der buurt kregen alleen zulk een groot glas. Deze bijzonderheid zal de op zoekingen van het parket vergemakkelijken. Hel vinden van het bierglas bewijst ook nog dat de plichtigen de twee mannen zijn die men rond 6 ure 's morgends in het huis heeft zien gaan, vermits de eene eerst alleen binnenge gaan is, en de tweede volgde, wanneer reeds de vrouw in de kelder was. De begraving van liet slachtoffer had maan dag plaats te midden van cenen buitengewonen toeloop. De ongelukkige man weende als een kind en smeekte altijd dat zij hem denamen der moordenaars zou genoemd hebben. Hel parket is maandag nogmaals ter plaats geweestvele personen werden ondervraagd, maar zonder uitslag. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemt dfe- pakken van de Thiensche maalderij. BRRLAERE. Moonn. Ter gelegenheid der kermis was er hier zondag veel volk. In eene herberg ontstond in het laat twist tus schen den genaamden De Beul en andere personen. De Beul werd gesteken met een mes en stortte levenloos ten gronde. Ziellier nadere bijzonderheden over deze moorpDe kermis scheen rustig te zullen afloopen, toen rond 10 ure 's avonds, er een t- ist ontstond in de herberg De Fortuin, bij de weduwe Dreghe, nopens een geschil in het kaartspel (banken). De baas wilde dit spel doen eindigen, toen zekere Gust. Adam er zich tegen verzette, en nog twee frank eischte van Jules De Beul. Dr/.e weigerde onder voorwendsel dat het spel geëindigd was, waarop hij eenen vuistslag ontving van Adam deze werd daarop buiten- geduwd in gezelschap van zijne vrouw, en een of twee zijner schoonbroeders. Ook was deslok aan De Beul ontnomen. Toen eenige minuten later De Beul met twee zijner makkers van Zele (Havermaat) de herberg verliet, om naar huis te keeren, werden zij aangevallen door twee of drie kerels in de Kerkwegel, langs denwelken twee hagen geplant zijn. De makkers van Jules De Beul konden de vlucht nemen, doch hij bleef in de handen zijner aanvallers en weinig tijds nadien, vond men hem liggen, hadend in eenen bloedplas, gewond aan het hoofd en aan den arm. De zor gen toegediend doorden heerdoktoor Veldeman, waren vruchteloos. Weldra kwamen de policiekommissaris M- De Gent en de kommandant der gendarmerie van Zele, M. De Keuster, met hunne manschap pen toegeloopen, doch de ongelukkige kon geen woord meer spreken. De eerw. heer pastoor, welke juist bij eenen stervende was Kwam aanstonds op de plaats der misdaad, het waste laat, dc ongelukkige was reeds een lijk! De vermoedens vielen op Gustaaf Adam, werkman, 36 jaar oud, woonachtig te Berlaere (Schuitje). Deze bevond zich reeds te bed en weigerde zijne deur te openen, doch de die naars van de wol drongen binnen en brachten hem stevig gebonden tiaar het gemeentegevang over. Hij loochende de misdaad. Het slachtoffer, Jules Dc Beul, is slechts 28 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, en woonachtig le Zele (Dijk). Hij is landbouwer van beroep en behoort lot eene deftige familie van Zele. I ,;v f MMMMMnMHNPH I' 11M' ii1 m; '111 I V V

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2