DIT IS EN OMMELANDS, m m m m m m m m m m BERICHT Op '/.alerting, 34'° November 1900. 5 centimen 't blad. 35ste jaar. Talmerk 3391. Alwie inschrijft op het Nieuwsblad van Yper voor geheel 't jaar 1901zal van nu tot Nieuwjaar het blad kosteloos ontvangen. SINTTE "CECI WERELDBRIEF [stad Yper Gemeenteraad mam wmmssmm. mmtmmmm Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars3 f. enden vrachtloon builen Belgenland. Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaaL. /.lies moet vrachtvrij ingezondmi worden naar de Boterstrate, te 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence H\VAS,te Brussel, T£,32,in de Magdalena- slrate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- k Westvlanderen wonen. Morgen, Zondag 25 November, zal de Groote Fanfare binst de elf en half misse in Sint Maartenskerk twee stukken spelen. MARCHE, morceau de concours, Canivet. L'ÉTOILE DU NORD, de Meyer beer, arr. par J, Painparê 's Avonds ten 7 ure, feestmaal in de Iweinszaal. van den II. Vader LEO XIII, over En deH. Vader weent van medelij-, den over de ongelukkigste der sterve lingen, die alleen den naam van Christenen behouden hebben, maar zonder geloof en zonder liefde tot j Jesus-Christus hun leven voortslepen. Jesus-Christus, den Verlosser Deze Eucykliek verschijnt op hel einde der XIX® en bij het begin der XXe eeuw. De II. Vader wijst op de gevaren die het huizelijk en het publieke leven blijven bedreigen. Nochtans voelt hij zijn vaderlijk hert verblijd öd vervuld met eene zoete hoop bij het aanschou wen van zoovele Christenen,die in het Heilig jaar, op zijn enkel woord en wenk, den H. Stoel zij 1 j?aau ver eeren, hun geloof hebben beleden, gedronken hebben aan de bron der genaden,en bezield met nieuwen moed huiswaarts zijn gekeerd om door een echt christelijk leven lot de deugd op te wekken. Neen, het geloof is niet dood, het kwijnt zelfs niet, liet is levend en krachtig in vele zielen. «In de schoon ste tijden van het Christendom zal deze zielenijver van zoovele duizenden, die één van wil en één van gedachte den naam en den lol van Jesus-Christus verheerlijken, geprezen woeden. De H. Vader wenscht uit ganscher herte eer hij zijnen levensloop eindige dat door de liefde tot JJezus onzen Verlosser, de christelijke deugden heinde en ver weder herleven, en Hij betreurt dat nevens de gèlevene en nieuw bekeerde Christenen zooveten doof blijven en niet willen luisteren, als zij tot aanwakkering hunner gods vrucht vermaaud werden. 't Is een groot ongeluk Jesus nooit te hebben gekend, maar 't is een on eindig grooter,'t is eene afschuwelijke en zinnelooze mijdaad den Verlosser (c verloochenen, Dien men eenmaal gekend heeft. Het menschdom, verslaafd aan Sa tan,kon niet verlost worden dan dooi den boetenden Zoon Gods.Het mensch dom kan evenmin staande blyven,rust en vreugde genieten, buiten Jesus- Christus. Alle rampen, alle wanorders in de samenleving hebben voor oorzaak het vergeten of miskennen der weldaden van den Heiland. Een gebouw dat niet steunt op Jezus, waggelt op drijvend zand. Jezus is immers de voorzegde en verwachte Hersteller der mensche- lijke vrijheid, de Vorst des Vredes, de Leeraar aller volkeren, de Stichter I van het rijk dat in eeuwigheid zal blijven voortbestaan. Hij bracht het licht der waarheid, naar welk zoovele eeuwen vruchteloos werd uitgezien. Door Hem vernam de mensch dal hij een verhevener bestemming heeft, idan broozeen vergankelijke goederen na te jagen, dat hij van God is uitge gaan en eens tot God moet terugk.ee- ren. Nu, God kent men maar langs den weg ons voorgegaan door Jezus, die zegtIk ben de weg, de waarheid en liet leven. Jezus volgen, zijnen wil volbrengeD, eischt dikwijls veel moeite, hevigeu strijden standvasfig- heid. De erfzonde heeft onze ziel ge wond, verflauwd, verduisterd, en de [verlokkingen der wereld slepen ge makkelijk de ziel mede. Maar de herten omhoogl Aanschou wen wij Hem, van wiens Lichaam en wiens Hoofd wij ledematen zijn Die ons voorging, droeg zijn kruis met vreugde 1 Hefeugevolgd naar 't eeuwig vaderland Dit smeekschrift is tamelijk langbe geert er iemand dal 't gelezen worde Verscheidene raadsheeren. Wel ja, lees het maar. M. de Voorzitter. 'k Zal 't u lezen gelijk het gaat en staat. M. de Burgemeester geeft er lezing van. We laten hier in 't korte de redens volgen door de bewoners der Boterstrate en de Sluersstrale aangehaald. Er dient opge merkt te worden dat, op drie-vier uitzonde ringen na, al de bewoners dier straten geteekend hebben. 1» De Boterstrate en is alreeds maar nauw om de beslaande beweging in die strate te bevatten, en er zou allen oogenblik overlast zijn, die de voertuigen zou verplichten een anderen weg te nemen, hetgeen onvermij delijk aan de strate een deel harer beweging ontnemen zou, en alzoo het verval zou ver oorzaken van de eerste strate van stad, en van de strate waar meest handel gedreven wordt, en waar de schoonste winkels zijn, die zekerlijk de eere en de grootheid van stad uitmaken. 2° De tram zou talrijke handelaars belet ten hunne waren in en uil te pakken, en daar het meestendeelgeene groote pakhuizen bezitten, zou dit hen groolelijks benadeelen. 3° In de Stuersstrate en Sint Niklaais- strate zijn verscheidene onderwijsgestichten, en de beweging der kinderen is er over groot de tram zou aldaar een gedurig gevaar opleveren. 4° Tijdens openbare feesten en processiën zou de doorgang der gtraten belet zijn. 5° In de winkels der B. - -.strate worden Vcralag dor zitting; van Zaterdag 24 November 1900 Is er wel een grooter ongeluk dan Jezus af te vallen, de goede zeden te verzaken,te leven als heidenen,zonder ware vreugde in dit dal van tranen, zonder lioop op een toekomstig leven, vergoeding van ons tijdelijk lijden «Gij weet, zegde de H. I'aulus aan Timotheus, dat ik den goeden strijd heb gestreden, mijnen levensloop heb voleind, hetgeloofheb bawaard. Leo XIII, voelende zijn einde nade ren, zegt ook aan zijne Verweerd i ge Broeders de Bisschoppen Wij mce- nen, bij de vervulling van Ons opper priesterlijk ambt, zoo vol moeilijkhe den en zorgen, tot den dag van heden met alle kracht de belangen der Kerk en der geloovigcn behartigd te heb ben. Maar dit is niet genoeg.Ieder van ons moet door de gunsten, die het Heilig Jaar ons schenkt, de kennis van en de liefde tot Jesus-Christus steeds doen toenemen. De openbare zitting begint ten 5 ure 15 m. Tegenwoordig de heeren Colaert, Bur gemeester-Voorzitior, Berghman Fracijs, schepenen; Struye, Iweins d'Eeckhoutte, Boone, Begerem, Fiers, De Caestecker, Vanden Boogaerde, Vander Ghote, D'Huvet- tere Bouquet, raadsleden Gorrissen, [schrijver. M. de Minister Baron Surmont is afwezig Verzoekschrift, Boterstrate M. de Voorzitter. We hebben van wege de bewoners der Boterstrate en de Stuers strate een verzoekschrift ontvangen, waarin ideze krachtdadig protesteeren tegen het [leggen van den tram al de Boterstrate en de Stuersstrate. De schrijvers van dit smeekschrift be weren ten onrechte dat er enkel spraak is van den tram die beslist al de Boterstrate zou komen er zijn drie ontwerpen, en voor geen enkel is er eene beslissing, t En 'is ten andere aan den schepenraad met du vast te stellen, 't is aan den gemeenteraad. de schoonste tentoonstellingen van koop waren gedaan, hetgeen aan de strate en meteen aan stad een bevallig en aantrekkelijk uitzicht geeft de bewoners zouden in hunne belangen benadeeligd worden door het slof, den rook en het grijm die door den tram veroorzaakt worden, en die de frisch- heid der waren zouden benemen. 6" De belanghebbende zijn nog van ge dacht dat het voistrekt onnoodig is door de Boterstrate te komen, aangezien er alle gemak beslaat om de nieuwe lijn te verbin den met de reeds bestaande lijn, al de Leet en de Elverdingr.trate, alwaar er toch weinig beweging is. 7° Er valt nog op te merken, dat de Boterstrate, die alreeds maar smal en is, nog een deel verliest door de velosweg, en j ais de tram dan nog een ander deel neemt, dan ware alle doorgang bijna afgesneden. 8° Tengevolge van dien tram zouden de eigendommen der Boterstrate veel in weerde verminderen, ter oorzake der hoogerge- uoemde redenen. M. de Burgemeester doet opmerken dat Ier drie ontwerpen van tram bestaan 1° Van de Meenenpoorle (bascule), rechte naar de buitenwandeling bij de zwem- plaalse, van daar al de buitenvesting naar het minneplein en lingsde te maken lane naar de Veurensche kalsijde, met eene stand- plaatse aan de Thorhoutstrate of aan de Dixmudeslrate. Naar de kaaie gaan en kan niet zijn de helling is te groot. 2° Van de Bascule, al de Meene istrate en de markt langs de kasselrij en dan langs de llalle en de Neêrmakt naar de Leed al 't Hallestraatje. 3° Van de Markt al de Boterstrate en de Stuersstrate naar de Statie. Ik wek de gemeenteraadsheeren op om met zorge de drie ontwerpen te onderzoe ken, waarover er in eene volgende zitting zal moeten uitspraak gedaan worden. M. Berghman. 't Zal heel moeilijk zijn den zaterdag noen te passeeren al de Neèr- markt. Van 11 lot 12 1/2 ure en is 't daar niet dooi'gerakelijk. I M. de Burgemeester. En 't is zooveel te moeilijker, dat er daar vier straten op een komen. T Beste ontwerp ware al de Boterstrate, ware 't niet dat de strate te nauw is, en ook van de grieven door de onderteekenaars van [het smeekschrift aangehaald, waarvan er eenige gegrond zijn. 't Zal nogthans onmogelijk zijn den tram te leggen zonder aan iemand moeilijkheid te veroorzaken. We en zullen nu de zake niet bespreken we zullen ze zenden naar de vereenigde af- deelingen, die de verschillige ontwerpen zullen onderzoeken. Pensioenen M. Vandcrghote vraagt als de dienst is ingelicht op het stadhuis om aan de be langhebbenden alle gemak te geven voor in lichtingen aangaande de pensioenen van 65 fr. Zal het stadsbestier zorgen dat deze wie 't aangaat, weten waar zij de modellen kun nen krijgen om hunne aanvrage te doen 't Is noodig dat men de mensohen inlichte en de noodige maatregels neme om de wet te doen uitvoeren. M. de Burgemeester. We en kunnen toch geenen drukker aanduiden bij wien zij moeten gaan, eikendeen is daarvan vrij. We hebben het koninklijk besluit doen uitplak ken. M. Vanderghote. 't Is veel te klein ge drukt, 't en is niet leesbaar. M. de Voorzitter. 't En was de moeite niet weerd om het hier te doen drukken, 't komt van Dufrane-Friart van Frameries. Wat de aanvragen betreft, 't zijn de be langhebbenden zelf die ze moeten doen. M. D'Huvettere. Zou het nu den oogen blik niet zijn om de beslissing te doen uit voeren van aan de kinders die franks te geven, die we over tijd gestemd hebben M. de Voorzitter. Misschien kunnen wede zake nog uitbreiden. 't Verslag over de stadszaken wordt neer gelegd. Aanneming van St Aloysius' scliole De aanneming der schole wordt overge braebt van Eerw. Heer Neuvillc, die tot een ander ambt geroepen is, op Eerw. Heer Julien Lagae, gediplomeerden onderwijzer. Ten gevolge van die overbrenging zal er 1600 fr. meer te betalen zijn, daar de Eèrw. Heer Lagae recht heeft op die jaarwedde als gediplomeerden hoofdonderwijzer M. D'Huvettere. Is 't de termijn van M. Neuville die overgaat op M. Lagae? M. de Voorzitter. De schole wordt op- I nieuw aangenomen ingevolge de wet van 1895 en de schepenraad stelt die aanneming voor om reden dat de school het volle ver trouwen der ouders geniet, ten bewijze het overgroot getal kinders die de school bijwo nen. M. D'Huvettere. Mag het getal onder- I wijzers verhoogd worden gedurende het tijdstip der aanneming De stad heeft er belang bij te weten in hoeverre zij haar ver plicht. M. de Voorzitter. Wilt gij het grond- begin der aanneming bespreken, 'k zal u daarop het woord geven. Maar als gij de aanneming goedkeurt, ge moet u schikken volgens de wet. Wij nemen de school aan voor een termijn van tien jaar, volgens de bepalingen der wet van 1895. De aanneming wordt eenparig goedge keurd. bijwonen er zijn er 765 zal men ver plicht zijn nieuwe klassen in te richten en meteen de toelage te verhoogen. De heer Voorzitter brengt hulde aan Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte, die met zul ken iever en zooveel zorge de bewaarscho len bestiert. Leergang voor fransch De twee beschikbare onderwijzers van de avondschool zullen belast worden met den leergang van fransch, alle Zondagen eene ure. De leergang is toegankelijk voor iedereen. M. Vanderghote. Voor do twee ge slachten M. de Voorzitter. - Neen maar zijner vrouwen genoeg, we zouden kunnen een bij zonderen leergang voor haar inrichten. De leergang zal gevoegd worden bij de Nijverheidschool. M. Iweins d'Eeckhoutte. Ware er geen middel om de klasse van M. Snauwaert, die nogthans zeer wel gehouden wordt zelfs eene van de beste te verdubbelen. Daar zijn den helft te vele leerlingen en 't is den onderwijzer onmogelijk ze allen behoorlijk i te plaatsen en te bewaken. De heeren Justice en Corneille hebben ook te veel leerlingen. Daar zal volstrekt moeten middel in geschaft worden. M. de Voorzitter.We zullen 't onder zoeken. Muziekschool Begrooling goedgekeurd. M. Iweins d'Eeckhoutte vraagt dat er bij het Staatsbestier zou aangedrongen wor den om drie modellen van programmen aan te nemen, 't En is toch niet aannemelijk dat Yper moet gelijk gesteld worden met groote steden. M. Fracijs. 't Is de verbeteringsraad die zou moeten verbeterd worden. M. de Voorzitter zal rekening houden van de gedane opmerkingen. Burgerwacht De begrooling wordt goedgekeurd. De heer Burgemeester toont aan de raads heeren het plan van den Stand langs de vaart. Hij zai 300 m. lang zijn en rond de 28,000 fr. kosten zonder den grond te rekenen. De Godshuizen worden bemachtigd om 200 aandeelen te koopen van Eigen Heird. Harmonie Een hulpgeld van 1264,05 wordt gestemd voor de bijzondere diensten der Harmonie binst het verloopen jaar. M. Bouquet vraagt dat er voor 't einde der eeuw eene bijzondere feeste zou gege ven worden. M. de Voorzitter. We zullen 't onder zoeken. Halletoren Een krediet van 500 wordt gestemd voor Ide gedane werken. Lijst der kostelooze leerlingen In de Looie zijn er 131, in de Meisjes-1 school der Bijselstrate 102 en in St Aloysius - schole 309. Scholen Daar er in de verschillige scholen verhoo ging van jaarwedde gevraagd wordt, zal de begrooting der scholen maar gestemd wor- den na de geheime zitting. Bewaarscholen Door 't groot getal kinders, die de school Arme Klaren De heer Voorzitter stelt voor te trachten den pacht der Arme Klaren over te nemen en 's Zondags het gebouw voor eene uur of twee te openen voor bet publiek, opdat het I volk zou kunnen zien wat een prachtig [gebouw het is, en belang zou stellen in da zaak. Ondertusschen zouden de raadsheeren misschien eens te zamen kunnen gaan om het gebouw te onderzoeken en te zien wat er best kan gedaan worden. De openbare zitting wordt ten 6 1/2 opgeschorst.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1