DIT IS EN OMMELANDS, Op Saterdag, 2en Maart 1901. 5 ceaitimen Ji blad. 36stejaar. Talmerk 3405. fc... u, VOOR DEN PAUS Tooneelfeeste Groote Fanfare China Ramp in de haven van San-Franciseo LANDBOUW In den Volksraad De milicieloting te Brussel Sterfgevallen Sneppenjacht Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we ze n ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk f.6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Vorige lijst 1013.70 Eerw. Heer Dilger, Bestierder der Weezenschool, Yper 23 00 E. H. Ed. De Beir, pastor te Kenamel 20 00 Jufvr. Amelie Vermeersch 10 00 C. D. V. 5.00 E. V. H. 100 Zoodag 17 Maart, half-Vasten, ver tooning in 't Volkshuis. Blijspel in 3 bedrijven: Een reisje naar Oostende. Zaterdag 9" Maarte aanstaande zal de vierde avondfeeste soirée-taba- gie plaats hebben in de Iweinszaal, ten 8 en half ure. De heer Arthur Lamoral, kunst zanger te Kor trijk, en andere, zullen hunne medewerking verleenen. Dubbele strafuitvoering te Peking De strafuitvoering van Chi-Shiu en Hu-Chang-Yu heeft dinsdag te Peking plaats gehad in tegenwoordigheid van ruim 10,000 toeschouwers De inter nationale troepen, onder bevel hun ner officiers, woonden de strafuitvoe ring bij. De dood der twee veroordeel den was oogenblikkelijk hunne hoofden vielen bij den eersten sabel houw. Van het personeel der gezant schappen was niemand aanwezig. De gezanten hielden juist eene vergade ring, om te beraadslagen over de straffen der andere plichtige ambte naars. De gezanten van Spanje, Rus land, Engeland, de Vereenigde Staten en Japan verklaarden dat zij geene verdere strafuitvoeringen meer vroe gen de andereu vonden dat China nog niet genoeg g straft is, en dat de plichtige ambtenaars moeten terecht gesteld worden in al de plaatsen waar de vreemdelingen aangevallen ge weest zijn. Volgens uit Peking gemeld wordt, zouden twee anderen der plichtige ambtenaars, Chao Chou-Chian en Ying-Nien, zich verleden vrijdag ge- zelfmoord hebben om aan de straf te ontsnappen. Rusland en China Uit Peking Wordt gemeld dat de russische regeering China uitgenoo digd heeft om eene nieuwe overeen komst te sluiten, waardoor China het burgerlijk bestuur in Mandchourië terug bekomt, doch de russische troepen zullen in de provincie gelaten worden tot de orde volkomen zal her steld zijn. In Mandchourië, Mongolië en chineesch Turkestan zullen nog enkel aan russen spoorweg- en mijn- Vergunningen mogen verleend wor den. In den omtrek van New-Chouang mag geen grond afgestaan worden aan eenige andere mogendheden. De duitsche bladen klagen hevig over de nieuwe overeenkomst tus- schen Rusland en China en zij zeggen dat Rusland alleen werkelijke voor deelen in China bekomen heeft de andere mogendheden zullen er voor hunne kosten aan zijn. Het duitsch expeditiekorps Tengevolge van de beschuldigingen van wreedheden en diefstallen door het expeditiekorps in China gepleegd, heeft de keizer van Duitschland een onderzoek bevolen, waaruit gebleken is dat zekere vrijwilligers reeds ver oordeelingen ondergaan hadden het was nogtans besloten niemand als vrijwilliger te aanveerden, die een rechterlijk verleden had. 150 slachtoffers San-Francisco, 22 Februari. De stoomboot Güy of Rio de Janeiro, ko mende van Hong-Kong, langs Honululu, is dezen morgen'gezonken, bij het invaren der haven. Men peist dat er 29 passagiers, 150 Japoneezen en Chineezen aan boord waren. De ekwipagie bestond uit '160 man. Men vermoedt dat er 150 man verdronken zijn Onder de schipbreukelingen bevond zich de konsul der Vereenigde Staten te Hong- Kong, zijne vrouw en hunne kinderen. De stoomboot boorde toe aan de Pacific Sieorn- stiip Cie van New-York. Volgens inlichtingen die verschaft werden door overlevende reizigers, zou de stoom- noot gister avond aan den ingang der haven ekomen zijn hij kon er niet ingeraken ten gevolge van het onstuimig weer. Wanneer hij dezen morgend, om 5 ure, zonk, weerklonü de kreet alle man in de nootjes Er ontstond zulke verwarring dat passagiers en matrozen al ondereen liepen. De schrik was in den eersten oogenblik zoo groot dat verschilligen over boord sprongen. Sm-Francisco, 28 Februari, 5 ure 's morgens. Volgens de laatste inlichtingen schijnt het zeker dat er meer dan 150 personen in dip schrikkelijke ramp het leven verloren heb ben. De zee spoelt gedurig nieuwe lijken op de oevers. Het is zoo goed als zeker dat de kapi vein ook verdronken is. Zeldzame over venden verklaren dat de reddingswerken ingericht werden door de ekwipagie, onder bestier van de officiers, die hun uiterste best gedaan hebben. Meest al de slachtoffers zijn italiaansche werklieden die naar Atlantic City reisden. Het boekhouden voor de landbouwers Hel boekhouden is, zoowel op de boerderij als in den handel, de zekerste waarborg van welgelukken. Jammer genoeg, tot op den dag van heden heeft de landbouwer dit verwaarloosd. Het goede toezicht is voldoen de denkt hij, maar hij is mis, de geringe winsten die het landbouwbedrijf afwerpen, noodzaken het boekhouden, om zoo doende zich rekening te geven van zijne werkzaam heden, en zooveel mogelijk de winstafwer- pende werkingen te bevorderen en de nut- telooze uitgaven tegen te werken. Vele voordeelen zijn aan een goed boek houden verbonden, waarvan wij hier eenige bijzondere willen doen doorschijnen. 1. Het boekhouden, door haar gedurig toezicht, zal de kracht en geruststelling bij de landbouwers verwekken, want zij zal toelaten te oordeelen tusschen de winstge vende en schadelijke werkingen, om de eene meer uit te breiden en de andere te verwer pen. 2. Het boekhouden zal den landbouwer aantoonen wat er aan het eene of andere stelsel ontbreekt, als ook het overbodige, an tevens de wankelbaarheid, de onzeker heid van deze ot gene ondervinding klaar voor oogen leggen. 3. Het zal er toe bijdragen om zich meer van den ouden slenter te verwijderen en ceel en gansch mee te gaan met den vooruit gang der landbouwwetenschap. 4. Het zal onrechtstreeks werken tot de verbetering in alle zaken van landbouw. De landbouwer zal zich er door de klare proe ven voor oogen stellen van de voordeelen van een oordeelkundig gebruik van schei kundige mesten, de winst die de voeder koeken afwerpen,bijzonderlijk onder opzicht van boteropbrerigst. Hij zal zich meer aan gezet voelen de nieuw verbeterde werkiuigen te gebruiken, die hem zullen toelaten meer en beter werk te verrichten of spoediger n voltrekken. Het is dus onbetwistbaar dat het boek houden van hei grootste nut is voor den landbouwer, het zet meer aan tot orde en regelmatigheid, en is onder alle opzicht het meest praktisch en doelmatig middel om den landbouwer zekerheid en profijt te bezorgen. B. V. Wil de landbouwer scheikundig mest, koeken, enz. aaakoopen, dan hoeft hij niet te zien naar den bruto prijs, maar wel naar de eenheid voedende bestanddteien, di het bevat, en dan zal hij zich ook onmidda- lijk kunnen rekening geven van de werking van elk bestanddeel. Indien hij onverschillig sodanitraat of amoniaksulfaat kan gebruiken,moet hij niet naar den prijs per 100 kilos zien, maar naar de gehalte en den prijs der stikstof die elk bevat. Indien de amoniaksulfaat 20 0/0 stik stof bevalen de sodanitraat 15, en dat deze verkocht wordt aan 18 en gene aan 20 fr., dan zou men op eerste aanzien zeggen dat de sodanitraat goedkooper is, doch dit is gansch mis, want in dit geval is bij werke lijk duurden, wij koopen de '100 kilos niei maar alleenlijk de'15 kilos stikstof, dus kosten zij 18 15 1,20 fr., terwijl wij in de amoniaksulfaat de stikstof maar betalen tegen 20 20 1 of 1 fr. Wanneer de landbouwer oprecht wil boekhouden van al hetgeen er in zijne hoeve omgaat, moet hij eerst beginnen met eerier, inventaris te maken, dit is de opneming met schatting van al de waarden die een kapi taal vormen. De inventaris stelt vooreerst het kapitaal vast dat de landbouwer in zijne onderneming plaatst. Vervolgens met hei sluiten van ieder jaar geeft hij zich telkens rekening, door het opmaken van een balan ce, van de winst of het verlies welke hij ge durende het afgeloopen jaar heeft gemaakt. De landbouwer kan zoo regelmatig den gang zijner zaken volgen en in tijds een besluit nemen indien bij met verlies sluit. Eens de inventaris gemaakt, dan moet de korte inhoud ervan op het dagboek overge bracht worden, doch wij willen hoegenaamd niet vragen dat de landbouwer afzonderlijk rekening houde van eiken tak zijner nijver heid dit zou te veel geëischt zijn, ook zou dit juist de oorzaak zijn van de tegenkanting die het boekhouden bij vele landbouwers zou ontmoeten. Wat wij zouden willen is, dat de landbou wer zich zou kunnen rekening geven van zijn doen en laten, dat hij zijne uitgaven en in komsten in blok in zijn dagboek zou aan schrijven, om alzoo jaarlijks zijne balans, den jaarlijkschen uitslag zijner onderneming te kennen. Zoodoende zou de landbouwer met zeker heid en volle gerustheid een vasten slap op den weg des vooruitgangs zetten, hij zou met zekerheid den vasten en besten weg in slaan, al zijne ondernemingen zouden, eerst en vooral nauwkeurig onderzocht, winst afleveren,en alzoo den welstand aanbrengen, welke op den dag van heden zoo moeilijk nog te vinden is. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't hl 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honder 1 boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt hesp. De Heeren van de Agence HAVAs.te Brussel, Tk 32,in de Magi strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bel kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die huiten O- Westvlanderen wonen. f De Volksraad ofte Kamer is ikans bezig met een voorstel te bespreken van de socialisfen om aan politieke veroordeelden kwijtschelding hun ner straffe te verleenen. Door «politieke veroordeelden» ver staan de socialisten, al die mannen,die lynamietbommen legden bij de hui zen van rustige burgers, die tijdens werkstakingen, kasteeten en fabrie ken trachtten in brande testekeu, op de gendarmen schoten en de rustige werklieden onder doodsbedreiging beletten te arbeiden. Gisteren in de Kamer, is de zake af geloopen en we geven hieronder vol gens 't Nieuws van den dag een heel kort verslag over die laatste zitting. M Verheyen (vlaamsch). Het zijn de socialisten alleen niet die voor bet algemeen stemrecht gestreden hebbende liberalen ook streefden .voor dit doel, doch om dit stemrecht te bekomen moest de werkende klss niet opgehitst worden.Vragen de socia listen nu kwijtschelding voor de politieke veroordeelden, dan doen zij het omdat zij weten dat zij grootendeels de schuld zijn dat sommige dezer verdwaalden zich aan geweld daden hebben overgeleverd. (De socialisten onderbreken geweldig den liberalen spreker, zij roepenen tieren dat hoor en en zien ver gaat.'). M. Anseele. Gij zijt een leugenaar M. Terwagne. Uwe plaats is bij de klerikalen M. Verheyen, De socialisten die bewee- ren tegen de verdrukking van de werkende klas op te komen, stellen zich in verschei dene gevallen aan ais de verdrukkers van den werkman. Zij zoeken en benadeelen de werklieden die van hunne roode syndikaten geen deel maken. M. Terwagne. Gij liegt (Rumoer. De socialisten roepenen schelden om ter meest) M. De 'Torzitter. Gelief u bij de be spreking van de ondervraging te houden, M. Verheyen. M. Verheyen. Ondanks al uw ge schreeuw, socialisten, zal ik vlakaf zeggen wat ik denk. Te lang reeds stellen de socia listen zich aan als de eenige verdedigers van het werkvolk. De socialisten behartigen slechts in schijn de lotsverbetering van den werkman. Lang voor dat de socialisten in de Kamers zaten, werd er voor de verbete ring van den toestand des werktnans gezorgd. M. Van lang endonck. Gij liegt dat gij zweet M. Verheyen. De socialisten hebben maar een doel gebruik maken van de el lende des volks om het langs hunnen kant te trekken.Laat ons liefdadige wetten maken en het rijk der socialisten zal spoedig eindi gen (Herhaald rumoer op de socialistische banken). M. Ter wagne. protesteert legen de redevoering van M. Verheyen. M. Uymans. Het wetsvoorstel door MM. Troclet en cocsoorten voorgesteld kon onmogelijk gestemd worden, daar er niet in bepaald was welke soort van politieke ver oordeelden de kwijtschelding zouden genie ten. De wijziging door M. Janson voorge steld verbetert in dien zin de wet Inderdaad, M, Janson vraagt kwijtschelding voor al de politieke misdrij ven voorzien door de artikels 2, 3 en 4 van het dekreet van 20 Juli 1831, en door art. 310, enz. van het strafwetboek, indien zij gepleegd zijn ter gelegenheid eener werkstaking. Ik acht nogtans dat men voor al de misdrijven geene volledige kwijtschei ding kan schenken personen die tot meer dan zes maanden gevang veroordeeld zijn, zouden van de volledige kwijtschelding moe ten uitgesloten worden. De amnistie zal dan aan het grootste getal belanghebbenden kunnen verleend worden. Wat Moineau betreft, die was verantwoor delijk voor zijne daad,jegens de samenleving en jegens de ongelukkigen die hij medege sleept heeft. Moineau heeft nu reeds 10 jaar zijne misdaad geboet. Ik acht dat men voor hem een maatregel van goedertierenheid kan nemen. M de minister kan hem de voorwaar delijke invrijaeidstt Hing toestaan. Ik bei Overtuigd de tolk te zijn van een groot deel der openbare denkwijze om aan M. den mi ister deze genade voor Jules Moineau te vragen (Zeer wel! op verscheidene M. Janson ontwikkelt zijne wijzig ,-j doet een beroep op het hart van de v tegenwoordigers. Moineau moet w st de samenleving die hem afkeurt, h: vergiffenis schenkt. Spreker vraagt op zijne beu: Moineau, niet de amnistie, maar en voorwaardelijke invrijheidstelling. M .u zal nooit herbeginnen, dat kani k u keren. Na eenige opmerkingen van MM.Canon de Wiart en Vanden Heuve!, wordt het stel Janson verworpen, het eerste deel, bij rechtstaan en zitten, het tweede deai met 52 stemmen tegen 42 en 2 onthouding; Een voorstel om de bestuurlijke si- f- fen, uitgenomen deze voor geldverduisi.: la gen, uit te schrabben op de livrets var: al de bedienden der openbare besturen, die ia de vier laatste jaren geene straffen meer onder- an hebben, wordt aangenomen met 48 stemmen tegen 46. De zitting wordt ten 5 ure gesloten. Donderdag, laatste dag der loting, heeft men in de milicieloting te Brussel eene erge onregelmatigheid bestatigd. Toen de laatste folding een nummer wilde trekken, bevond men dat er geen meer in de bus was Het s bijna zeker dat men met een geval van be drog to doen heeft. Een loteling moet be- ndig twee nummers getrokken hebfc om het tweede nummer te geven aan n vriend die na hem moest ioltn. Ind t estolen nummer goed was, dan vriend hem in schijn getrokken Heden Vrijdag voormiddag was 't ,e Yper zitting van den militieraad voc- ton Proven. De heer Camerlynck, schepene te P woonde de zitting bij, en rond elf i li ure stond hij recht en vroeg aan ci r Ryckebusch, schepene van Watou het was. Als hij de antwoorde gèhoc- zette hij zich neder, en nauwelijks zelen, viel hij om, getroffen door ee be roerte. Spijts de zorgen der aanwezige heeren, was bij korte sionden later e. Die schielijke dood heeft al de aan w als met verstomming geslagen, en de i a te Proven zal nog veel grooter zijn, v; i de heer Camerlynck was er terecht gen bemind van eikendeen, en bijzonder! j den arme, die bij hem nooit ongetroos eg en ging. Wij bieden de achtbare familie de uit drukking onzer gevoelens van oprechte d jet- neming. Men verzoekt ons het overlijden- a te kondigen van Mevrouw Hortense-Ch ence Roffiaen, weduwe van M. P. J. de Poorter, te Gent overleden den 27 Februari 1901. Da begraving heeft vandage plaats t G t. Mevrouw baronnes Ruzette, weduwe van den onlangs overleden gouverneu van West-Vlaanderen, is dinsdag na eene lang durige en pijnlijke ziekte te Brugge over leden. De afgestorvene, geboren baronnes d'Anethan, was 62 jaar oud. Zij was eene christene vrouw in den vollen zin des woords, eene ware moeder voor de armen en de ongelukkigen en haar aandenken zaL te Brugge in eere blijven. De jacht op de sneppen met het geweer, in de bosschen, is van den 10" maart n- s'aande tot en met den 15° der maand apt il, in alle provinciën Gedurende denzelfden tijd is du toegelaten op de sneppen in de ka;-:, mont, Binche, Cbimay en Thuin (fi de -ut au- v), NIEUW wni.f i«—a—m—mnimiMi n -

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1