DIT IS WW EN OMMELANDS, wm ra 1 m m m PLAATSELIJK Op Zaterdag, 18en Mei 1901. cenfimeii 't biad. 36,te ja ar. Talmerk 1840 I W STAATKUNDIGE OMSCHÖÜW De engelsch-transvaalsche oorlog China Bravo Ziekte van M. Iweins d'Eeckhoutte De Kruisdagen Schurketrekken binnen ons Yper Velos en automobiels Katholieke Wacht o Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boterstratete Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaars. mLJ,0 f i A 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. I'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk Üo, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't, honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS,te Brussel, T* 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. In de Kaapkolonie Een engelsch detachement van 60 man heeft te Buffelshoek de Boeren aangevallen, doch deze laatsten kregen versterkingen, en de engelschen moes ten den aftocht blazen. De Boeren zouden 4dooden en 6 gekwetsten heb ben; de verliezen der engelschen wor den weeral verzwegen. Een ander ge vecht heeft plaats gehad te Garnahoek tusschen een korps Tasmaniërs en het commando van Scheper; twee Tas- maniërs werden gekwetst. Engelsche nederlaag De engelsche legerafdeeling van generaal Bullock is !en westen van Kerkfontein het commando van Chri stian Botha, broeder van Louis Botha, gaan aanvallen, doch die aanval is mislukt en zonder twijfel hebben de engelschen daar eene erge klopping ondergaan, waarover lord Kitchener geene bijzonderheden durft seinen. In den Oranje-Vrijstaat De Boeren toonen weer veel bedrij vigheid in de streek der Kafferrivier er hebben in de laatste dagen ver scheidene schermutselingen langs dien kant plaats gehad. Generaal Botha Generaal Botha bevindt zich te Carolina met een aanzienlijke strijd macht en verscheidene kanons hij heeft de troepen der engelsche gene raals Campbell en Smith-Dorien ver scheidene malen geklopt. De Wet De Wet is, na twee maanden rust, met 2,000 Boeren in Transvaal aan gekomeD. De strijdmacht der Boeren Eene depeche uit Pretoria meldt dat de Boeren te velde nog ten getal le van 16,500 zijn en dat zij ruim voor zien zijn van kanons. De chineesche leening De russische gezant te Peking heeft opnieuw voorgesteld dat de leening, door China aan te gaan tot betaling der vergoeding, zou gewaarborgd worden door de mogendheden. Enge land weigert, Frankrijk en Rusland zullen waarschijnlijk samen de lee ning waarborgen. Koning Edward VII onterfd Uit de verklaringen, door de engelsche regeeriug afgelegd tijdens de bespreking der burgerlijke lijst in het Lagerhuis, blijkt dat koningin Victoria al hare spaarpenningen na gelaten heeft aan hare jongste kinde ren. Koning Edward VII bezit dus geene persoonlijke fortuin en heeft geen ander inkomen dan de inkom sten van het hertogdom Lancaster (60,000 p. st.) en de burgerlijke lijst. Zijne moeder heeft hem enkel de kasteelen van Belmont en Osborne nagelaten, waarvan het onderhoud 31,000 p. st. 's jaars kost. De sultan van Lahore Een der voornaamste inlandsche worsten van Engelsch-lndie, de sultan van Lahore, is zaterdag te Marseille aangekomen. Lahore, gelegen in het schiereiland vm Malaka, is omtrent zoo groot als het tiende van Frankrijk en telt slechts 200,000 inwoners, doch het bezit een groot krijgskundig belang. Het sultanaat van Lahore lig' tegenover hel eiland Singapour en in geval van een oorlog tusschen Frank rijk en Engeland, kan de sultan alle gemeenschap met fransch Indo-China afsnijden. Het is de eerste maal dat de sultan van Lahore naar Europa komt. Tot nu toe had hij nog nooit zijn paleis verlaten, waar 500 slaven hem op hunne knieën dienen. Alhoe wel onder het engelsch protectoraal geplaatst, bezit hij recht van leven en dood over zjne onderdanen en hij maakt er ruimschoots misbruik van. Hij komt naar Europa om met de engelsche regeering te onderhandelen. Hij zal vier dagen te Parijs verblijven en zich van daar naar Londen begeven. Op de oostkust der Adriatische zee ligt er een landeke driemaal minder dan Belgie. Dat landeke, het prinsdom van Montenegro, komt aan ons Belgen een torbeeld ie geven van wijsheid en kloekmoedigheid die ons met be schaamde kaken doet staan. Zonder daar doekskens aan te win den verbiedt Montenegro de open bare kansspelen op geheel de uitge strektheid van zijn prinselijk gebied. Gelukkig land dat alzoo, zonder iemand in te zien, met beide handen den bezem grijpt om in éénen keer die stoffelijke en zedelijke vuilnis, het spel, weg te vagen En nogtans was de drift van het pel in den Montenegro bij verre naar zoo ingeworteld niet als in Belgie, te Spa en Oostende. Züo veel te meer is het jammer voor ons dat wij die goede voorbeelden uit den vreemde noodig hebben. Zulke redens zijn prulredens, en hebben 't groot ongelijk le late te komen. Is het misschien van gisteren dat er sprake is van die peste van 't spel Is het niet maanden en jaren dat de uitbaters van dien ongelukkigen drifl het zweerd van de algemeene verout- weerdiging boven hun hoofd zien hangen Het Senaat zelve (dat nu met de spelers zulk medelijden wilt hebbeu), heeft het over merkelijken tijd aan diezelfde spelers geene dringende ver mauing gegeven wanneer het, alleene- iijk bij een of twee stemmen meerder heidden voorstel verwierp van den graaf d'Ursel die aan Oostende en Spa tenen laatsten uitstel verleende vooral eer tot het geheele verbod over te gaan En wat hel beu wij dan zien ge beuren In plaats van die vermaning ernstig op te nemen, heeft men ze over 't hoofd zezien en Oostende namentlijk heeft nieuwe en aanzienlijke lasten aange gaan juist om in die lasten een voor wendsel te hebben de spelen te mogen behouden. Is dit klaar en schandalig genoeg Hetgeen bijzonder pijnelijk is in de besprekingen en stemmingen over die vtet in Belgie, 't is dat het Senaat ge negen schijnt de slokken in het wiel te steken. Het land was beschaamd over die verderfelijke kwale die hier ingeslapen tvas, en onze kamerheeren, naar de volkstemme luisterende, hebben on verschrokken hunnen plicht gekweten en de spelen afgeschaft. En ziet Het Senaat, dat tot hiertoe zoo in aanzien was om zijn gezond oordeel en zijne deftigheid, het Senaat, zegt men, zou genegen zijn de zaken te verbrodden, en ten prijze der open bare zedelijkheid, de wet op de spelen te verzachten Voor de eere van het Senaat hopen wij dat dit geen waar zijn zal. Dat men ons niet en kome zeggen dat het Senaat de Kamers niet wilt afkeuren, maar alleenelijk rekening wilt houden van zekere belangen welke men niet mag krenken dat men voor len oogenblik alle geweldige maatre gels moet vermijden en eenen midden weg inslaan om later tot een volko men doel te geraken, enz. Wij zeggen ons herte rechtuit wij en hebben geen medelijden, noch met de speelhuizen, noch met de bestieren die er voordeel uit trekken maar alleenelijk met de slachtoffers van de zen vuigen drift, of beter me! de open bare zedelijkheid. Deze die nu schadeloosstelling vra gen, wisten maar al te wel dat zij hunnen handel voor eigen riesche en rekening dreven zonder eenen dag ze ker te zijn van niet belet te worden. En bovendien daar is eene rechts- spreuke die zegt Nemo audüur pro- priam turpitudinem aliegdhs. In ande re woorden, zooals de rechtbanken aan veerden wat openbare gebouwen betreft daar en kan geene schadeloos stelling gegeven worden voor het weg gaan van eenen oneerlijken handel. Is het hier het geval niet Het zou ons pijne doen moest ons Senaat in die zake flauw vallen. Wij zijn er uiet tegen dat men ze kere schadeloostelling stemme om die werken te voltrekken die begonnen zijn en tot openbaar inut kunnen strek ken. Maar die schadeloosstelling en mag in geenen gevalle den schijn hebben Ten anderen, moet het Senaat de wet niet stemmen gelijk de Kamer ze gestemd heeft, wij gaan naar eenen nieuwen en beklagelijken uitstel, en wij staan bovendien met eenen wette- lijken ja en neen, en al de mogelijke gevolgen daarvan. Wij hopen dat het Senaat in deze zoo belangrijke zake zonder omzien zijnen plicht zal kwijten. Met innigen spijt hadden wij vernomen dat M. Iweins d'Eeckhoutte onze Senator en gemeenteraadslid, ziek was, en eene gevaar lijke operatie had moeten onderstaan. Naar wij vernemen is die operatie aller best gelukt, en de heer Iweins d'Eeckhoutte is cp de beter hand. Met geheel het ypersche volk wenschen wij vuriglijk dat onze achtbare en welbe minde Medeburger welhaast volkomen moge hersteld zijn. Troostend is het om zien hoe die gods dienstige plechtigheden deze weke met iever zijn gevolgd geweest. Het is bijzonder stichtend daar niet alleen lijk de kleene burgerij en de werkers klasse, maar ook de hooge standen vertegenwoor digd te zien, ailen verbroederende in den geest van een en hetzelfde geloove, en bezield met de vurigste godsvrucht. Zulke betooging maken voorzeker eenen krachtigen en zaligen indruk op de gemoe deren des volks. Wij spraken overnaast van de schoelie- daden gepleegd op het standbeeld van Alphons Vandenpeereboom. Dit feit en is ongelukkiglijk het eenigste niet. Bijna alle weken hestaiigd hot gemeente- bestier zulke wandaden breken of schaden van boomen, insmijten van ruiten ia de Halle en de Viscbmijne, vuilmaken van gevels en muren, enz. enz. Daarom heeft Mijnheer de Burgmeester op de muren der stad bet volgende bericht doen aanplakken. Beminde Medeburgers Wij komen nieuwe scbade te bestatigen .san stadseigendommen en namelijk aar hei standbeeld van wijlen onzen doorluchtige;- medeburger, M Alfons Vandenpeereboom. Wij denken u te moeten herinneren dat de feiten van dezen aard onder de toepassing van het strafwetboek vaiien ea strengelijk gestraft worden. De noodige bevelen zijn gegeven om er de daders van te ontdekken. Zoo wij er in gelukken zo te kennen, zullen zij onmec doogeridlijk vervolgd worden. Wij nemen dezfi gelegenheid te baat om u te bidden ons bij te staan in het bewaken onzer gedenkstukken, hovingen en wande lingen. Hst is een plicht voor eiken goeden burger ons de daders bekend te maken van verwoestingen die, ondanks onze pogingen, menigvuldiger worden. Laat ons toe u insgelijks te herinneren dat het verboden is de plantingen van de. openbare hoven to doorloopen, op de gat- gen te gaan, bladen, bloemen of wek- danige vruchten weg te nemen of anders zins de boomen, struiken of planten te beschadigen. De Burgemeester, R COLAERT. Yper, 8 Mei 1901. Al de brusselsche gazetten kondigen aan dat er Maandag boven tie twee bonder*! processen-verbaal zijn opge maakt legen autoiaobiels of velorijders die al te zeer op de straten reden. Wanneer zal er te Yper eens order in ge steld worden 't Is waar, buiten jongens of oude men schel) die omver gereden werden en honden doodgereden, daar en zijn nog maar weinig ongelukken te betreuren, maar hoelang zal t zijn zonder groote ongelukken 't Schijnt nogthans dat er niet alleen een reglement bestaat, maar dat de policie zelf sommige automobielrijders vermaand heeft. Een proces zou misschien meer deugd doen E. H. Ryckeboer, proost der Katholieke Wacht van Yper, heeft er Zondag laatst te wel gesproken over iets dat op onze dagen mondsgemeen is, opdat wij er niet een woord zouden over drukken, zooveel te meer dat zijne goede gedachten den lezers van het Nieuwsblad denzelfden deugd kun nen doen als san de talrijk opgekomene le den der Katholieke Wacht. Hoevele zijn er niet hedendaags, zelfs in het katholieke Vlaanderen, die roet vooroor- deelen en opene of gedokene vijandigheid bezield zijn tegen de kloosters? God zij ge dankt, betreuren en bestrijden de vrome kristenen en de ware katholieken den blin den haat en nijd die nu, in Frankrijk, Spanje en Portugal bijzonderlijk, de kloosters wil doen verdwijnen; maar zijn er geene ande ren die zeggen of peizen 't is wel besteed, de kluosters zouden ook uit Belgie moeten gejogen zijn Zijn er geen die schreeuwen tegen de kloosters onder voorwendsel ofwel van hunne nutteloosheid, ofwel van hunne meestermakerij, ofwel van hunnen rijkdom, ofwel van hunne werkzaamheid en geldwin- )ing, ofwel zelfs van hunne werkloosheid. t Zijn die opwerpingen tegen het bestaan L r kloosters die de geleerde en aangename spreker weerleid heeft, kort en klaar als naar gewoonte. Ei zijn er, zei hij. onder ander, die zeggen dat de H. Kerk geene kloosters noodig heeft, lat het nuttelooze instellingen zijn. Maar weet. de H. Kerk niet best wat zij noodig heeft Wat gaat dat hun aan Oefe nen de kloosters geenen weideenden invloed it, nevens de openbare dienaars van den een dienst, op het godsdienstig gevoel van tiet volk Zijn do kloosterlingen door hunne gebeden en boetveerdigheden geene donder- schermen, die Gods wraak van boven onze loofden afleiden Zijn het niet meest al kloosterlingen die net katholiek geloof de wereld door gaan verspreiden en de katho lieke Kerk altijd meer en meer uitbreiden? De kloosters willen als eerten Staat in den Staat uitmaken, zegt men. Maar dat men dat eerst bewijze; de kloos ters loochenen; zij vragen niets dan de vrij af id en leeren dal men aan Gesar moet geven wat aan Cesar toekomt. De kloosters zijn rijk, roept men, en men hitst den arme tegen hen op. Maar dia rijkdom is overdreven verdeel de fortuin van ieder klooster tusschen de verschillige kloosterlingen, en het zal maar voor elk een kleintje zijn 't is uitgerekend geweest in Frankrijk en het kwam voor elk op 120 fr.leef daar mee. Kerken en kloos- ergebouwen kunnen maar ééne bestemming hebben; wat zouden zij gelden, moesten zij openbaai lijk verkocht zijn Ten anderen, waren de kloosters rijk, 't en is geene schande van rijk te zijn ais men geld en goed eerlijk gewonnen of gekregen heeft; de kloosters wonnen meestendeels hunne for- uin in 't zweet huns aanschijns al verlatene streken vruchtbaar makende; ofwel zij kre gen het van hunne eigene kloosterlingen of van vrienden en weldoeners die wat geld of goed vrijelijk afstonden wat is er daar op te zeggen? Is de rijkdom zoo eerlijk van oorsprong van zekere beursraven, ik late varen van dieven? Men moeiden arme tegen de kloosters niet ophitsen geen arme gaat er ongeholpen uii; in do kloosters heerscht de kristelijke liefdadigheid; beston den de kloosters niet, de armoede ware 't land meester, disch en welhebbende wereld lijke menschen zouden hunne beurze plat gevraagd worden. De kloosters, zegt men ook, stichten brou werijen, boerderijen, chocolaterijen, beeld- bouwertjeu en zoo voorts en doen alzoo an deren concurrencie aan. Maar zijn de kloosterlingen geene men schen die moeten leven, en om te leven moe ten zij niet werken Is de vereeniging van itrachten en kapitalei de wereldsohe men schen verboden? Bezigen de kloo» ters geene f- m s m m m m it v van EENE VERGELDING EN EENE HERSTEL LING. ft y

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1