OSill MAAND VAN MARIA MELKERIJSCHOOL VOORDRACHT MENGELMAREN De Ouderdomspensioenen in het arrondiss* ment Yper Socialistische Bestuurders Schoone gevolgen der liberale grondbeginseler Sterfgevallen Een zomer zonder nachten De Fanfare te Meenen Boekennieuws BRUGES ET YPRtS UN SIECLE DE L'ÊGLISE DE FRANCE 1800-1900 Vijfde jaarlijksche Congres der kleine burgerij Wettelijke Besluiten Officieel nieuws Rechtbanken Luchtsteen PAARDEVERZEREKIPiGEN werklieden die er wel betaald en wel beban deld zijn Is de concurrencie ten anderen de opsprake weerd En is er geen goed gebruik gemaakt van het geld dat met werken in de kloosters gewonnen is? Men geeft er geen geld uit, gelijk vele in de wereld, vooi overdrevene zinlijkheden in kost en kleediog. voor braspartijen, spel en ontuchtmen gebruikt bet liever ter eer van Goden Kerk en Vaderland en van allerhande wetenschap pen. De kloosters, zeggen andere, doen niets. Yoor de eenen werken ze te veel, en voor de anderen niet genoeg laat die twee vijan den der kloosters malkaar weerleggen, en zonder zelve een woord te spreken zullen d>- kloosters gewroken zijn. Al wrochten kloosterlingen niet met de hand, is 't alleen de handenarbeid die telt voor 't werk Is werken met den geest geen werken Vraagt aan al die werken met hun verstand in de wereld, aan de uitvinders, onderwijzers, schrijvers, sprekers, handel-en nijveraars of zij werken allen zullen zeggen ja bewel dan werken de kloosterlingen ook. De kloo sters doen meerzij bidden en doen boet- veerdigheid zij geven de wereld een voor beeld van de mogelijkheid der deugd en der broederlijke gelijkheid, zij helpen Staat en Stad in onderwijs en liefdadigheid, derwijze dat zij niet kunnen gemist worden, tenzij tot schè en schande van volk en vaderland. Ziedaar een gedacht van de voordracht van E. H. Ryckeboer die den meesten bijval genoten heeft. 13 Hollebeke 24 1360 00 14. Houthem 59 3835 00 15 Kemmel 64 4160 00 16 Langhemarck 243 15925 00 17. Locre 31 2015 00 18 Meessen 54 -)) 3510 00 19. Nieuwkerke 90 5850.00 20. Oostvleteres. 64 4160 00 21. Passchendaele 150 9750 00 22. Ploegsteert 98 6370 00 23. Poperinghe 437 28405 00 24. Proven 67 4355 00 25 Reninghelst 92 5980 00 26. Roushrugghe 53 3445 00 27. St Jean 25 1625 00 28 Vlamertinghe 117 7605 00 29 Voormezeele 49 3185.00 30. Waasten 119 773 A 00 31. Watou 92 5980 000 32. Wervicq 254 16510 00 33. Westoutre 71 4615.01' 34. Westvleteren 67 4355 00 35. Woesten 62 4030 00 36. Wulverghem 14 910 00 37. Wytschaete 102 6630 00 38. Yper 605 39325.00 39. Zantvoorde 26 1690 00 40. Zillebeke 67 4353 00 41. Zonnebeke 143 9295 00 42. Zuydschote. 24 1560 00 Zondag 19 Mei 1901 's middags door de GROOTE FANFARE PROGRAMMA 1. Marche Militaire Eilenberg 2. Ouverture de concert Labory. 3. Namadjoie, mazurka V. Turine 4. Grande fantaisie sur l'opéra l'Etoile du Nord Meyerbeer o. La jolie parfumeuse, polka de concert F. Offenbach. 6. Laissez-moi vous dire... valse J. Heymans Wij vernemen dat het besehermingscomi- teit der werkmanswoningen, en der voor zienigheidswerken van het arrondissemem Yper, zijne take voltooid heeft, in zake van ouderdomspensioenen, sedert den 5 der loo pende maand. De vergadering heeft 4514 aanvragen van pensioenen ontvangen, voort, komende der 42 gemeenten van haar be strek. Dit cijfer vertegenwoordigt 3,59 van de bevolking. Op dit getal waren 2138 aanvragen inge diend door mannen, en 2376 door vrouwen. De ingediende aanvragen door de vrouwen, waren verdeeld ais volgt369 ongehuwden, 780 getrouwde vrouwen en 1227 weduwen. Op het getal der aangebrachte aanvragen, zijn er 4176, die eene voordeelige oplossing ontvangen hebben, die tot fr. 271,440 doet beloopen het cijfer van het pensioen, dat bediend zal worden aan de ouderlingen van ons arrondissement, indien Mijnheer de Gouverneur in geen beroep gaat, tegen eenige uitspraak genomen door het be schermingscomiteit van Yper. De 4176 aangenomene aanvragen zijn verdeeld op de volgende manier 1949 mannen, 348 ongehuwde vrouwen, 704 ge trouwde vrouwen en 1175 weduwen. De vergadering heeft 338 aanvragen verworpen te weten 43 aanvragen ingebracht doo mannen, die den vereischten ouderdom niet bereikt hadden 9 aanvragen, tweemaal door denzelfden ingebracht. 9 aanvragen inge bracht door personen die tot de natie niet toehoorden, eindelijk 296 aanvragen vm personen waarvan de boedanigheid vai werkman, of van oud werkman in nood r;ie« bevestigd was. Er blijkt uit deze cijfers dat de toegestane pensioenen 3,39 van de bevolking van het arrondissement vertegenwoordigen. Betrekkelijk de bevolking, de gemeeub Woesten heeft het meeste getal aanvragei ingediend hetzij 5 68 De gemeente Gh<- luvelt heeft er het minst ingebracht 2,24 °/0. Wij geven hieronder den uitslag per ge meenie der toegestane pensioenen. Deze cijfers schijnen ons genoegzaam tref fend, om ons te ontslaan van allen verderen uitleg. Wij verhopen dat zij zullen een ge voel van oprechte dankbaarheid doen ont staan, in het hert der ouderlingen van ons arrondissement, jegens het katholiek gou vernement, dat de wet van 10 Mei 1900 stemde, en bijzonder jegens de Senator van Yper-Kortrijk, den Heer Baron Surmont de Volsberghe, minister van Nijverheid en Ar beid, aan wiens onverpoosde werkzaamheid wij het wetsontwerp op de pensioenen heb ben te danken. Robaais is het aardsch paradijs der socia listen; het heeft eenen gemeenteraad, die samengesteld is uit socialistische kroegba zen, en deze kroegbazen hebben de officieele seboolsoep gestemd en 110 000 fr. om deze soep te betalen voor de kinders der geuzen scholen alleen, natuurlijk. Maar, nu de rekening komt opgemaakt te worden, blijkt dat die kinders slechts voor fr. 60,130 50 gehad hebben en dat de on kosten van uitdeeling de overige 49,860 fr en 50 centimen hebben opgeslorpt. 't Zal zeker roode karottensoep geweest zijn 1. NeerWaasten 27 fr. ■1755 00 2. Becelaere 85 5525.00 3. B'Xschote 3i 2015 00 4. B->- singhe 100 6500 00 5. Brielen 22 1430 0 6. Komen 155 10075 00 7. Crombese 38 2470 00 8. Dickebusch 45 2925 00 9. Dranoutre 46 2990 00 10 Eiverdingbe 54 3510 00 11. Ghcluvelt 38 2470.00 12. Gheluwe 170 1050.00 Frankrijk is wel 'i beloften land der red ders van den driehoek zij sluiten er de kloosters en spelen er teenemaal den baas. Welnu, volgens de laatste volksoptelling is er de bevolking sinds vijf jaar op schrik kelijke wijze achteruit gegaao. Het Cóte d'Or departement telt 10.000 inwoners min dai over vijf jaar. In Lazarne zijn er 8 000 min. In Hooge Pyreneën zijn er 7 000 min. De stad Lyon telt 9 000 min. B ignères 5.000 min dan ever vijf jaar. Als de zedeloosheid, welke het liberalis mus over Frankrijk brengt, nog eenige jaren aanloopt, is het vroeger zoo cbristene Fran krijk een staatje van 4ds rang geworden. Heden Vrijdag morgen werd te Yper in Sint Maartens de plechtige uitvaart gedaan van Mijnheer Edward Oiiivier, doktoor it geneeskunde. Mijnheer Oilivier, al was hij nog geen twee jaar Yperling geworden, bezat reeds de achting, de genegenheid en hel vertrou wen zijner medeburgers. Vroeger oefende hij zijn ambt uit te Ploeg- steert, waar hij verscheidene jareo schepene was der gemeente. Overal was hij bijzonderlijk de vriend d. armen en noodlijdenden, die bij hem steeds hulp en troost vonden. Mogen de talrijke blijken van deelneming, dia tijdens de begravenis aan de diepbeproef- de familie Oilivier werden betoond, een bal sem zijn voor de droefheid zijner geliefde echtgeooote en kinderen. Hij ruste in vrede Woensdag laats!, 15 Mei, heeft te Oost atc.ten, onder eenen grooten toeloop van volk, de begraving plaats gehad van den Heer Mahieu Benoit, in leven briefdrager. Indrukwekkend was de plechtigheid zijner oegraving; personen van alle standen waren pcekomen om een laatste eer aan hunnen liend te bewijzen, 's Morgens om 8 ure ■vierd eenen stoet gevormd om het stoffelijk verschot van den geaohtea overledene ter erk te geleiden. Voorop zag en hoorde men Muziezmaatschappij Ste Cecilia, die sinds aar vijftigjarig bestaan nog ooit aandoen lijker Marche Funèbre had laten hooren dan volgden den heer Postoverste Theunen met 12 zijner onderdanen; ook nog zag men n den stoet de heeren De Boo, burgmeester; Oecae, te Gltyverinchove en Vanlerberghe te Hoogsiaede, met hunne sekreiarissen en ene ontelbare meoigte vrienden en kennis sen ja, met recht mager gezegd worden ieder huis der gemeente had eenen vertegen woordiger en na de kerkelijke plechtigheden werden er drij lijkreden uitgesproken, welke ie aanhoorders eenen traan als laatste vaar wel deed storten. Nieis valt den reiziger in den zomer in Zweden meer in het oog dan dat het daar tijna geen nacht is. Te Stockholm, de hoofd stad van Zweden, gaat de zon in Juni eenige minuten na tiert uren onder en vier uren la ter komt zij weder op. Maar de vier uren, fat de zon onzichtbaar is, zijn geene uren van duisternis de weerkaatsing der zonne stralen, als de zon rondom den noordpool gaat, maakt den middernacht bijna zoo hel der als een bewolkte lucht op het midden van den dag en stelt iemand in staat om het fijnste drukwerk zonder kunstlicht op welk uur ook gedurende den nacht gemakkelijk te kunnen lezen. Bij den ingang van da golf van Bothüië is een berg op welks top de zon vijf dagen lang achtereen, namelijk van den 19 tot den 24 Juni onophoudelijk schijnt Gedurende dezen aanhoudenden zonneschijn, vertrekt er elke zes uren een stoomboot van Stockholm gewoonlijk vol reizigers, die van dit schouwspel getuigen wenschen te zijn. Zooals wij in ons voorgaande nummer heöben aangekondigd is de Groote Fanfare van Yper Zondag naar Meenen gegaan om deel ie nemen aan het festival. 't Weder was nog al méégaande, maar tegen avond wierd het zoo bliksems koud dat 't volk als weggetooverd was op korten tijd waren markt en straten gevaagd en meer dan een muziek speelde... zonder toe hoorders. En nogthans waren er vele goede mu zieken, die opperbest hunne stukken speel den De Fanfare had haren keus gesteld op Fête Champêlre van Labory en Eteile du Nord van Meyerbeer, geschikt door J. Painparé. Dat destukken wel gespeeld waren, ge tuigden de geestdriftige toejuichingen van de omstaanders, meestal muzikanten van Moscroen en dan de gelukwenschen der hee ren van de feestcommissie, die onze vriendei een prachtigen bloemtuil aanboden, wanneer zij terugkwamen in het lokaal. Die vriendelijkheid van de Meenenaars is ons des te aangenamer daar ze de fanfare wreekt over de zoutelooze spotartikels waar mêe onze liberale gazetjes wekelijks opge vuld zijn. We'n mogen ons artikel niet eindigen zon der een woord dank aan de twee vriendelijke commissarissen van de fanfare, de heeren Vandoorne en Ameye, die binst al den tijd zot öereidwillig ten dienste zijn geweest van hei Muziek. Naar wij vernemen heeft de fanfare een» premie van 73 fr. gewonnen te Meenen. Hertelijproficiat Te bekomen bij Callewaerl-De Meulenaere, boekhandelaar, Boterstraat, 36. Annuaire des families nobles et patriciennes de Belgique, pour 1901 publié sous ia direction de Mr D. G VAN ESSEN, rédacteur de l'annuaire de ia noblesse des Pays-Bas. tO frs. par Henri Hijmans, Gonservateur k la Bibliothèque Royale de. Bru- xelles, membre de 1'Académie Royale de Bru xelles, correspondant del'Institut de France. 1 vol. in-4°, avec 116 gravures broché 3 fr. 30 retié AL fr. £*0 par Mgr BAUNARD Recteur de l'Uoiversiié catbolique de Lille. Pnx fr. 13 DE PAROCHIALE Naai het Frsnsch van Kanunnik LADEN, Pastor van Billom Nationaal verbond van handel, nijverheid arbeid. en TE BRUGGE, op Zondag 26 Mei 1901, zijnde Sinxendag. Het Congres zal zijne zitting houden in he: lokaal van den Keizerlijken Arend, Schouwburgplaats, 's morgens van9 1/2 ure tot 12 1/2 ure, en 's namiddags van at 2 1/2 ure. DAGORDE I. De samenwerkingen en hunne gevolgen. II. De patent en de wetsontwerpen op de herbergen. II Het wetsontwerp op ds werkongevallen IV. Hetcrediet. V. De cumuls. Het Congres is buiten alle politiek inge richt, en zal bijgewoond zijn door een afge veerdigde van den Heer Minister van Nijver heid en Arbeid. De leden van den Vrijen Handelaarsbond van Yper die begeeren zich te voegen bij het Bestier om naar het Congres te gaan, zijn verzocht hunnen naam te willen opgeven van heden af aan den Schrijver, afwel Don derdag avond, 23 Mei, van 8 lot 9 uren in hef lokaal Hotel de Gand Burgemeester. M. Vermeersch-Vancan neyt is benoemd tot burgemeester der ge meenie Lichter velde. Personeel. M. Hanssens, hypotheek bewaarder te Gent, wordt op zijne aanvraag gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden. Merkelijk gekort en goed opgeklaard door Hendrik. Rembrï, Priester van het bisdom van Brugge In-32, van 372 bladz. PRIJS FR. 0,65. Bij koninklijk besluit van 28 december wordt de wettelijke erkenning verleend aan de volgende maatschappijen onzer provincie Pensioenfonds der papierfabriek Deleplanque te Brugge; Het Vooruitzicht, te Coolscamp Sinte Constancia, te Kortrijk Dat staat er voor later, te Kortrijk Na lijden komt ver Hijden, te GhyverinchovePensioengilde te Kerckhove Sint Jozeflijfrentgenoolschap te Knocke Lij frentgenoolschap Sint Jozef, te Lapscheure Spaarzaamheid en Voorzie nigheid, te Moerkerks Sint-Jansgilde, te Oude Capelle De Sint-Jacobsgilde, Zorgen voor morgen, te Sint Jacobscapelle Voor uitzicht, te Wulpen Sint Pieterspensioen gilde, te Yper Sint Niklaaispensioenkring te Yper. Bij koninklijk besluit van 27 april wordt het burgerlijk eereteeken verleend te weten Het kruis van lsle klas nan M. E Van Hee, secretaris der gemeente Loo Nieuwcapelle en Oudecapelle de medalie van l"e klas, aan M. A. D'hondt, gemeente raadslid te Rumbeke de medalie van klas aan M. H. De Meyer, boodschapper bij net gemeentebestier van Yper, als belooning der diensten door hen bewezen gedurende eene loopbaan van meer dan 35 en meei dan 25 jaar. Bij koninklijk besluit van 27 april zijn de volgende pensioenen verleend, aan E. H. A. Bernaert, onderpastor te Rening helst, 765 frank L. De Net, voorzitter det rechtbank van 1" aanleg te Brugge, 7.945 fr Bij koninklijk besluit van 30 april werden MM G. Mullie, aangenomen veearts, te Dutiignies, en A. Van den Eekhout, aan genomen veearts, te Maldeghem, voorloopig benoemd, vooreen tijdbestek van drie jaar, tot het ambt van assistent aan de veeartsenij school van den Staat. Een koninklijk besluit van 23 april medeonderteekend door den minister van binnenlandsche zaken en door den minister van justitie, machtigt l9 den gemeenteraad van Merckem, het saldo van verschillij leeningen, vroeger met het weldadigheids bureel aangegaan, in eene enkele leening van 122,250 fr. om te zetten 2' het welda digheidsbureel van Merckem bedoelde leeningen em te zetten. Een koninklijk besluit van 23 april, machtigt den gemeenteraad van Merckem aan het weldadigheidsbureel eene som van 14,040 fr. te ontleenen. De prijs bij dag onderhoud voor de in het jaar 1901, in het godshuis van het H. Hert te leperen geplaatste krankzinnigen, is op 1 fr. 15 c. vastgesteld. Wel verdiend. Wij hebben, in de laat ste tijden, meer dan een keer moeten spre ken van de heiligschendende kerkdiefstallen gepleegd te Oostende, Ghistel, Brecdcne, Oudenburg eu andere heiligdommen der omstreken. De daders komen voor de boet straffelijke rechtbank van Brugge te ver schijnen. De rechtbank en is er niet zacht op geweest. Onder ander de aanleider der bende werd tot verscbillige straffen verwe zen die, te gare gesteld, het schoon som- metje uitmaken van 19 jaar en 2 maanden. Heeft hij vele gestolen, hij heeft toch zijue straffe niet gestolen. Het assisenhof onzer provincie zal voor ien 3clcn trimester geopend worden den maandag, 8 juli 1901, onder voorzitterschap van M. Van Wambeke, raadsheer bij het nof van beroep van Gent. Ministerie van Landbouw PROVINCIE WEST-VLAANDEREN TIJDELIJK F VOOR JONGE MEISJES VAM LOCltK Dinsdag nacht rond ten 12, is een lucht steen van het zuid-westen naar het noord oosten over Brussel heen gevlogen hij eleek aan eene groote rijzende ster en violetkleurig met gouden glans. Het ver schijnsel is omtrent een kwart minuut te zien geweest. Wie spreekt wat niet waar is, die liegt, Wie niet spreekt wat waar is, bedriegt. De liefde maakt blind, naar men wil, Maar't huwlijk geeft al spoedig... een bril Krachtens het besluit van den Heer Minis ter van Landbouw,zal er voor drij maanden, den 20 Mei 1901om 9 1/2 ure 's morgens, eene tijdelijke School van Melkbereiding te Loere geopend worden. Het volgen der les sen is kosteloos. De leerlingen hebben zich alleenlijk op eigen kosten het noodig school gerief te bezorgen. Om in de school aangenomen te worden, wordt er vereischt aan de volgende voor waarden te voldoen 1") Ten minsten 15 jaar oud zijn. 2°) Een goed lager onderwijs bezitten,be vestigt door een getuigschrift der onderwij zeres. 3°) De lichaamskracht bezitten om het werk te kunnen verrichten dat er in eene melkerij te doen valt,zooals: karnen,kneden, reinigen, enz. 4°) Schriftelijk zich verhinden de lessen te volgen. Degenen die verlangen de lessen te volgenworden verzocht zoohaast mo gelijk per brief ervan de aanvraag te doen aan den Heer PLATE HO ET, Burgemeester, te Loer e. A.. Cuvelier. P. Plateroet. BERICHT De landbouwers wordeu verzocht de te willen bijwonen, welke de Heer ff**. "V"au den ~Wouwer, Staatslandbouwkuudige Oude Houtmarkt, 22, te Yper, zal geven in hel Stadhuis van Yper, op Zaterdag 25 Meiom 9 1/2 ure 's morgends, over de ONDERLINGE 0e briefdragers in automobil. Ziedaar oene nieuwe toepassing van den teuf-teuf, waarmede onlangs te Parijs de eerste proefnemingen war den gedaan. In onze eeuw van overspannen leren waar de strg'd voor het bestaan de earste rol speelt, is het noodzakelijk dat de gemeenschaps betrekkingen geschieden met eenen steeds groo - teren en grooteren spoed. Daaruit komt eene minderheid voort voor den nfjveraar of den handelaar die zich met zgne zaken niet kan be zig houden, bijvoorbeeld wanneer jicht of rhu- matisra hem op zijnen zetel geklonken houden en wanneer de pijnen hem zgne gerustheid van geest benemen, die hem des te noodzakelijker is n die oogenblikkan dat hg tot geene beweging 'n staat is. Maar het middel, zult gij zeggen, om zich voor deze ziekten te vrijwaren en er zich van te genezen? Ik heb dit en dat beproefd en ik heb geene de minste verlichting, zelfs voorbij gaande, gevonden .Ah! indien ik een doelmatig middel kende! Er bestaat er een nochtans dat zijne proeven doorstaan heeft: dit is de Elixir Vincent tegen jicht en rhumatism, wiens hoe danigheden wereldbekend zgn. Reeds van de eerste flesch af zult gij eene groote verlichting ondervinden en weldra zult gij in staat zijn owe bezigheden te hernemen. B1SSEGHEM. Eene onbekende vrouw, rond de 40 jaar oud, armoedig gekleed, sprong maandag avond, rond 7 1|2 ure, in de Leie, nabij de woning van M. Callens, Burgemeester. Eenige moedige werklieden gelukten er in d« vrouw op te halen, toen zij reeds voor de derde maal wederom boven het water kwam. Doch alle pogingen om de drenkelinge tot het leven terug te roepen bleven vruchteloos. Haar lijk werd overgebracht naar het gemeentehuis van Bisseghem. De vrouw had maandag in den na middag eene herberg bezocht nabij de Leiezij kon geen vlaamsch spreken. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemtde pakken van de Thiensche maalderij. 1) y> f) DE SERRETARIS, DE BURGEMEESTER,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2