DIT OMMELANDS, m m m STAATKUNDIGS OflSI Li MTS L On Zaterdag, 25Pn Mei 1901. S eentimen 't blad. 36ste jaar. Tal merk 1841. m De engelsch-transvaalsche oorlog Zondagrust Kamers der Volksvertegenwoordigers Honden, past op! In Turkije e trekken hij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap toe sen ofte posttegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk cö, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Onlusten in Spanje De kiesstrijd ook geeft aanleiding tot erge woelingen te Bilbao hebben een socialist en een liberaal gevoch ten de eerste werd gedood. In het voorgeborcht Puente is er ook in een kiest wist een moord gepleegd. Op verschillende andere plaatsen nog zijn er wanordelijkheden en zelfs echte oproeren geweest. In bijna alle steden werd er gevochten. Te Barce loua werd de policiekommissaris door een dolksteek gedood. De uitslag der Kamerkiezingen, welke zondag plaats had, is nog niet volledig gekend, doch men rekent op een honderdtal stemmen meerderheid voor het ministerie. De kiezingen in Span je Van de 401 gekozen Kamerleden behooren er 261 tot het ministerieele meerderheid en 140 tot de verschil lende groepen der oppositie. Eene grondwet in Rusland Naar men verzekert zou de czaar er aan denken eene grondwet aan het russische volk te geven. Er aan den ken, misschien, maar geven, dat is wat anders. Op de Philippijnsche eilanden Op de Philippijnsche eilanden is het droevig gesteld talrijke inwoners wijken uit, omdat zij de afpersingen der amerikaansche overheden niet langer kunnen verdragen. In de laatste maand zijn er bovendien 124 gevallen van builpest waargenomen geweest. Het engelsch Lagerhuis Een voorstel om d'e krijgsuitgaven te verminderen werd dinsdag avond door het Lagerhuis verworpen mei 300 stemmen tegen 123. Ëngelsche neerlaag Een korps bereden infanterie uit Australië is te Grobelaar-Recht door de Boeren aangevalleneen luitenant en S soldaten werden gedood en 9 gekwetst. Dood van generaal Grobelaar De Boerengeneraal Grobelaar is in het distrikt van Waterbury, iu het noorden van Transvaal, overleden. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. wordt de zoete vreugd des huisgezins voor hem eene versterking tegen den De regeering deukt er ernstig aan de zondagrust bij middel van wets bepalingen te doen eerbiedigen. De Hoogere Arbeidsraad zal die zaak bestudeeren en een wetsontwerp voorbereiden. De mensch is niet geschapen om onophoudelijk onder 'tjuk van het uitputtend werk gebogen te gaan. Het is noodzakelijk dat, op zekere dagen, bij zijn hoofd tot den hemel kunne richten, zijne gedachten ver zamelen, zijne armen laten rusten, iets anders doen dan slaven en lijdeu. Maar de mensch heeft niet alleen rust noodig, hij moet ook nog zijne ziel doen adem scheppen, met alleen voor het verstandelijk en redelijk leven. Indien gij hem gedurig naar het werk gebogen laat, of in eene werk plaats opgesloten houdt, zal hij wel haast niet meer verschillen van een levensloos werktuig. Dat, ten minste, de zondagrust te zijner opbeuring worde ingevoerd dat de werkman eenmaal per week zijn zwak lichaam kunne verkwik ken. De Zondag is voor den mensch eeu dag van vrijmaking en verlos s'iDg. Het is ook de dag waarop hij met zijn huisgezin vereenigd is dan zwaren arbeid en de kwellingen des levens. Het is alsdan dat de werk man met zijne gade aan den arm en zijne kinderen aan de zijde, het ede en zoete oppergezag uitoefenthi, kent zijne onderdanen, die he grootste gedeelte van zijn hert inrie men, hij is van hen gekend, maakt zich een juist gedacht van hunne noodwendigheden, en de liefde voor het werk en die spaarzaamheid ver levendigt dit gezin der volksklas en voldoet al hare leden. Door de zondagrust zal de werk man hersteld zijn onder het lichame lijk en zedelijk oogpunt, en die rust zal hem eene vruchtbare verpooziug zijn, vermits hij, na er van genoten te hebben, zijne taak met hernieuw- ie kracht hernemen zal, zonder dien afkeer, welke het werk doet aanzien als eene veroordeeling, eene folte ring. De zondagrust is even noodzake lijk aan den werker met den geest ais aan den handwerker duizenden wachten thans naar het invoeren der zondagrust en hopen dat dit men- chelijk recht weldra door de Kamers moge erkend worden. Zitting van 15 Mei 1901 Redevoering van M. Colaert over de in Kom<echtëü van de hoppe, de suikereiën en kloefen. M. Colaert, Mijne Heeren, de ant woorde welke de achtbare minister van öuiterilandsche zaken komt te geven aan den achtbaren verslaggever, en zal de kamer heeren niet voldoen der arrondissementen van Brussel, Aalst, Dendermonde eu Yper, die belang hebben in de zake der inkotnrech ten op de hoppe. De Kamer weet dat Frankrijk een recht heeft van 30 frank de 100 kilos. Van zijnen -.ant eischt Duitschiand 14 marken terwijl Heigie de fransche en duiische hoppe vrij van rechten laat binnen komen. Tijdens de stemming der handelsverdragen met Duitschiand en Oostenrijk heb ik mij onthouden. Wanneer men ons nieuwe ver dragen met die landen zal voorleggen, zal ik mij, lot mijn spijt, gedwongen vinden niei meer van mij te onthouden, maar tegen die verdragen te stemmen, indien de toestand waarin onze hoppekweekers verkeeren niet verandert door de pogingen die de achtbare minister te dien einde zou doen. Gij weet, mijne Heeren, wanneer die ver dragen aan de Kamers zullen voorgeleid worden, zal het zake zijn te nemen of te taten. Men zal ze moeten stemmen, ofwel ze verwerpen zóó is de toestand waarin men ons stelt. Het is dus in zijn onderzoek en ijne onderhandelingen dat het staatsbestier zou moeten trachten zooveel bescherming mogelijk te verkrijgen. Ik mis als ik zeg bescherming is wil zeggen gelijkheid tu-sschen de twee belanghebbende partiën. Daar aanstonds heeft de minister ons een antvvoorde gegeven die ons zooveel als wan hopig moet maken. Hij schijnt te zeggen dat er in den grond niets aan te doen is.' M. Bethune, verslaggever. Hij heeft dit in geener wijze gezeid. M. de Favereau, minister van buitenland sche zasen. Volstrekt niet, gij en hebi niet verstaan wat ik gezeid heb. M. Colaert. Is het ZuO, ik laat u toe te herhalen hetgeen gij gezeid hebt. (Gelach). M. de Favereau, minister van buitenland sche zaken. Ik heb gezeid dat de bewe ging voor de beschermrechten groot is in de wereld,en dat wij aanzienlijke moeilijkheden zouden moeten overwinnen in de handelsbe sprekingen. Ziedaar den juislen zin van 't gij moet mij niet geen ik gezeid heb, en anders doen zeggen. M. Bethune, verslaggever. Wij vragen u aan het duiisch staatsbestier te doen op merken dat de zake van wederkeerigheid in de rechten op de hoppe voor Belgie eene hoofdzaak is. M. ColaertEr is sprake van Fran krijk, nietwaar, M. de Minister? M. de Favereau, minister van buitenland sche zaken. Van Frankrijk, van Duitsch iand, van al de deelen van 't vaste land. M. Colaert.Met Frankrijk en hebben wij geen veidrag meer. Dus verdient Fran krijk behandeld te worden gelijk het ons zelve behandelt. De fransche hoppe komt binnen zonder «enig recht te betalen. Het is hetzelfde niet, gelijk gij weet met de belgische hoppe die in Frankrijk gaat, deze betaalt 30 frank de 100 kilos. Hooge rechten worden insgelijks geheven op de belgische suikereiën die in Frankrijk binnentrekken. D« groene suikereiën betalen 75 centiemen de 100 kilosde ongebrande frank, en de gebrande of gemalene f frank, terwijl de fransche suikereiën vri van rechten ten onzent komen. Daar is, mijne Heeren, een toestand tegen denwelken ik gedurig verzet aanteeken en ik herhaal het, indien het staatsbestier van hier tot aan den dag van een nieuw verdrag, niets en doet 't is in der waarheid het staatsbestier dat het verdrag maakt met de vreemde landen, en wij hebben het enkel goed te keuren, wij zullen ons met vele iamerleden verplicht vinden het verdrag te verwerpen welke men schikt met Duitschiand aan te gaan. Gelijk de achtbare Minister een vriendelijk woord heeft gehad voor M. Heytien die hem den handel der Luxemburgsche schaliën aanbevoolzoo durf ik hem ook den iloefenhandel aanbevelen, die vele werk- ieden van 't arrondissement Yper bezig ;;oudt, daar ik overtuigd ben dat de acht bare Minister mij dezelfde antwoorde zal geven als aan mijnen koliega, den achtbare beer Heynen. Er ziju in het arrondissement welke ik de eere heb te vertegenwoordigen, en in veie anderen, een groot getal werklieden die belang hebben in die zake. De zake moet dus ook onderzocht worden wanneer het staatsbestier de voordeden zal bestudeeren welke wij van Duitschiand en frankrijk zouden kunnen verkrijgen. Ik heb de tarieven onderzocht, en indien ik mij niet bedrieg, de kloefen betalen 10 ten honderd inkomrecht naar weerde onze gewone kloefen die in Frankrijk gaan,betalen 2 franks per honderd en de beleide, ge schilderde of verniste, betalen 25 frank. Dit recht is overtollig, en zooveel als een verbod van ingang en ik herhaal het een groot getai werklieden leeft met den kloefen handel. Een lid. Gij komt op met de zake van den vrijhandel en de beschermrechten. ".de Favereau, minister van buitenland sche zaken. De vergelijking welke het achtbaar lid maakt tusschen de fransche eu belgische tolrechten voor de kloefen, zou mea kunnen maken voor vele andere voort brengselen, en men zou daarin alzoo vele verschil kunnen vinden. De fransche tarieven zijn beschermende, zoo niet verbiedende de onze zijn gema tigd. Dit verschil komt voort van de huis houdkundige politieke der twee landen. M. Victor Delporte. Daar is eene hervorming in te brengen te doen betalen volgens mate of per stuk. M. Colaert. Indien gij wilt, zullen wij op nieuw de zake van vrijhan/el en bescher ming onderzoeken. Iu die sloffe ben ik voor 't geene best dient. Maar ik en aanvoerde niet dat wij 't schaap zijn van de inkom- rechten der andere landen. M. Victor Delporte. Wij zijn 't schaap om reden van de smokkelarij. M. Colaert. Ten deele. M. Victor Delporte. 't Is de smokkel handel die ons in den zak steekten om dien toestand te verhelpen, is het noodig bij stuk of bij weerde te belasten, M. Colaert. Men moet bekennen dai zelve in 't geval dat er geen smokkel en ware, de toestand nog onuilhoudelijk zijn zou. Wanneer een groot naburig land bij hooge en bij leege beschermt, en kunnen wij het zelve niet navolgen omdat wij noo dig hebben onze voortbrengselen naar déér te zenden, voortbrengselen die bijzonderlijk de landsnijverheid aangaan. Maar zooveel mogelijk moeten onze voort brengselen op gelijken voet gesteld worden met deze van andere landen. Wat de zake van den vrijhandel aangaat, wij zullen deze op tijd en stond te berde brengen. Voor den oogenblik heb ik alleen de aandacht van M den Minister willen inroepen op de hoppe, de suikereiën en de kloefen. Wij en willen niet, wanneer de oogenblik zal gekomen zijn om ons handelsverdrag raet Duitschiand te vernieuwen, dat men ons kunne zeggen dat het te late is. Daarom maken wij, van nu af, onze bemerkingen en voorbehoudingen en ik smeek u, Mijnheer de Minister, voor|C»afl VnAi» f A die voortbrengselen al ts doen wat gijP130 *PefLïemeenteraad u"' ,~-J voor' het land zal er u dankbaar kunt zijn. M. Bethune, verslaggever.Dearron-, dissementen van Yper, Aalsten Brussel zijuj veel in die zake betrokken. M. Victor Delporte. De slechte toestand] welke de achtbare heer Colaert wijst, wordt merkelijk verzwaard door de smok kelarij. Geheel de streke langs de grenslijne opgehoogd met fransche kloefen, omdat fransche kloefkappers, door de vaische verklaringen over de weerde der kloefen,! hunne ware in Belgie binnenbrengen ten prijze vaneen verminderd inkomrecht, en die wijze eene vreezeüjke tegenhandel doen ten nadeele onzer kloefkappers. De hulpmiddel is gelegen in het toepassen van een inkomrecht steunende op het paar kloe- volgens mate, eerder dan volgens ver- op fen klaarde weerde. De Heeren Woeste en Raemdonck hebben vuriglijk de gegronde klachten gesteund van onzen achtbaren Kamerheer. Wie maken kan dat de honden, die 'i| brood van de bakkers t' huis voeren, nietJ meer zouden liggen te bassen onder de kar-1 ren, raag zich verwachten aan eene rijke belooning: een eerekruis is vast aan del uitvinding op de borst of... op den rugge. '(Schijnt immers dat sommige ijverige acbterloopers het bassen der honden niet meer zullen dulden in 't toekomende. Op vrijheid zelfs voor de honden Openbare zitting op Zaterdag 25 Mei 190i ten 5 ure namiddag. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Aanbesteding: bouwen van kramen op het vleeschüuis. S. Lager kosteloos onderwijs bijgevoeg de lijsten voor 1900 1901. 4. Stadseigendommen Grondverkooping in de Fiers3traat en langs de Veurnsche kalsijde. 5. Stadseigendommen verwisseling van grond. 6- id. verkoop van een onroe rend goed. 7. Stadsweiden bijgevoegde kredieten voor 1900 en bijzondere credieten voor buitengewone werken. 8. Wegenis benoeming van straat. 9. Wegenisrecütlijnen der Wenninck- straat. 110. Godshuizen: afstand van gronden voor de vurgrooting van 't Kerkhof. 111. Godshuizen: verkoop van grond te Bnelen. 12. Kerkfabriek St-Maartens begrooting 1901. 13. Kerkfabriek S J-cobs: rekening 1899 en begrooting 1901 Men ziet dikwijls in da dagbladen het bijzonderste en laatste nieuws onderteekend Reuter ofwel andere namen velen vra gen zich af wat dat beteekent. Het was in het jaar 1849 dat Julius Reuter het e irste nieuwsageuiscUap in Parijs stich- te. Tusschen Brussel en Aken begon hij De groote Turk heeft ook van hem willenleenen duivendienst later verbond hij doen spreken. Men moet weten dat de post-1 bij middel van draden, Parijs en Berlijn! koerriers van en naar de vreemde gezant-1 Op korten tijd waren zijne bureelen en schappen van overouds zonder tusschenkomstl agenten in alle deelen van Eutopa verspreid, van het turksch postwezen worden verzon-1 Dus werd de eerste van deze wonderbare den of oesieid. Onvoorziens hebben de turk-1« nieuwsagentschappen gesticht welks sche overheden dat nu brutaal weg willen loogen in ieder noes en op elke plaats der veranderen zij deden de pakken aanslaan I wereld zijn en welks vliegende berichten al en openen. de inwoners der wereld in 't gehoor en ia De gezanten der belanghebbende gouver-1 t gezicht bij malkander brengen, nementen hebben bevel ontvangen ds kracht I Sedert eene halve eeuw zijn Reuters- dadigste maatregelen te nemen om vergoe- oogen nooit gesloten geweest en hebben ding te vragen voor den sm ad toegebracht lom zoo te zeggen geheel de wereld ingeno- aan hunne openbare diensten en te beletten I men. Zoodanig dai er den dag van heden dat dergelijke ongehoorde misbruiken van I niets kan gebeuren zonder dat een van ziine gezag, zich zouden vernieuwen. Ispeurhonden gereed staat om 's werelds Da gezant van Rusland heeft de bijeen I aandacht op die gebeurtenis te trekken, komsten der gezanten te Konsiantinopel niet I Vele maanden voor dat de Zuid-Afrikaan- bijgewoond, omdat er geene Russische pes Ische oorlog werd begonnen, waren Heater's mrijen te Konstanunopel noch in geheel bet I agenten reeds op het toekomstig oorlogs- Ottomansche «Jkzijn, dat belet evenwel niet I moneel, waar zij de werktuigen in gereed- da hij zien solidaire verklaart met zijne beid brachten die tegenwoordig zoo zeker en kollegas en krachtdadig opkomt tegen de vlug werken schending van bet internationaal recht der Heden bestaat het Ra,„Q m - mogendheden welke in Turkije vertegen L ut «Reuters Zuid-Afn- woordigd ziin. jkaanscb korps uit verschillende honderden f. a t>ökbt'd als de best geoefende oorlogskorres- Desultanslaat met zijne fletsche, slaperige pondenten,ieder mei een zeker getal nieuws- oogen den toestand gade en weet niet heel dragers te hunnen dienste, die gereed zijn goed wat h,j moet aanvangen. ofwel te voet, per rijwiel of te paard te Uit Konsiantinopel wordt gemeld dat Ke j vertrekken met het laatstgebeurde nieuws raalledine-pacha, schoonzoon van d^n sultan van het oorlogsterrein. Deze nieuwstijdingen die het beheer van financiën onder zijn be worden over de geheele wereld gezonden stuur had, gevlucht is. Het gerucht loopt I van China naar Peru, van Noorwegen naar dat men den slechten financieelen toestand Nieuw-Zeeland, enz. van Turkije aan zijne onkunde toeschreef, lij zou gevlucht zijn uit vrees in ongenade te vallen en om de gevolgen daaraan ver bonden (welke in Turkije niet heel aange naam zijn) te omkomen. Door Reuter's en andere soortgelijke agentschappen kan een nieuwsblad zijne lezers met al het laatste nieuws bedienen, en het valt hun goedkooper dan één enkelen oorlogskorrespondant naar het tooneel van i-HM, uci luuueei van ln de oflicieele kringen loopt het gerucht bloed en tranen» te zenden. Voor een geheel dat hij in het Oostenrijksch gezantschap ge- jaar krijgt men alle dagen den korten inhoud vlucht is alwaar hij eene gelegenheid af van het bijzonderste gebeurde en dat voor de wacht om zich in te schepen aan boord eener Isom van 1550 frank, vreemde stoomboot. I indien men meer tijdingen verlangt Latere berichten melden van een telegram behelzende meer dan eene zaak, dan betaalt dat een zonderling daglicht werpt op de men het dubbel,en wanneer men nog meer houding van den Sultan I begeert, het is te zeggen oorlogsnieuws en De Verhevene Porte voelt zich, naar hei vreemd nieuws dan betaalt men 7 500 frank schijnt, tegenwoordig verschrikkelijk verhe- per jaar met een extra van 3 000 frauk voor ven. Naar aanleiding van de postkwestie, Ne Bijzondere Nieuwstijdingen. Dus kan heeft zij eene nieuwe nota aan de gezanten!een nieuwsblad voor min dan 20 centiemen gezonden, om niet meer of minder te bewij-1 Per twee Gjnen zijne lezers al het gewenschte zen, dan dat de Europeesche postkantoren Igeven. heelemaal geene rechten hebben,doch slechts I Gezien Reutersagentschap het oorlogs- bestaan bij de welwillende gunst der Verhe- nieuws voor de drie eerste maanden over- vene Porte. seint aan de gewone taks, 1.25 per woord, De nota is natuurlijk teruggestuurd en zal Ien in 8eval f161 zeer spoedig wordt over' wel met een ultimatum worden beantwoord, gezonden dan is de prijs 5 frank per woord, Zou de Sultan zich wel eene zekere dosis leD f?ez'en iedere week de uitgaven vermeer- morphine hebben doen inspuiten de zie I de> en, zoo is een oorlog eerder verlies dan kelijke man heeft de gewoonte niet zulke ProfiJl v00r een blad. krachtdadige houding aan te nemen tegen- zÖnen oorlogstaf te onderhouden in over machtiger vorsten dan bij. Zuid-Afnka, de kosten der kabelgrammen niet inbegrepen, heeft Reuter 1.000.000

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1