DIT IS EN OMMELANDS, I VOORDRACHTEN P LAATS E LIJ K e centimen *t blad. Een volksgeliefde minister De Ouderdomspensioenen Velofeesten De kiezingen in Nederland PAARDEVERZEKERINGEN Gemeenteraad Wat er van papier gemaakt wordt Op Zaterdag, 225n Juni 1901. 368te jaar. Tal merk 184S, Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,1.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, S fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agengk HAVAs.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, S, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Maar al te waar Van deze weke, Dinsdag, lazen wij in den Palriote het volgende IVeet gij dal er een land is, natuurlijk een beschaafd land waar eene vrouw niet en mag trou- wen ten zij met een diploma van goede huishoudster Dit land is Noorwegen, waar, volgens eene nieuwe wet, geen eene vrouw aanveerd wordt om het huwe- lijk aan te gaan, indien zij geen echt en degelijk getuigschrift en kan toonen, om te bewijzen dat zij kan naaien, breien, den kok doen, en spinnen. Tot hoeverre die zake waar is, en zullen wij niet opzoeken. Nog veel min willen wij naargaan of dit geheel en gansch zou overeenstemmen mei de rechten der vrijheid en der open bare zedelijkheid. Maar iedereen zal toch moeten be kennen dat er in die weinige reken eene maatschappelijke klachte ligt op gesloten die maar al te gegrond en is. Hier is zij in korte woorden Jammer is het dat den dag van van- dage vele meisjes den huwelijken staat aangaan, zonder iels te kennen van het huiselijke werk. Gaat in sommige groote familiën en in de hooge standen. Gij vindt daar jonge dochters die eene goede geleerdheid hebben, bijna kunstenaars in muziek, schilderen, teekenen, fijn borduurwerk, enz. Maar van gewoon naaldenwerk, van wasschen en plasschen, van on derhoud des huizes, van bereiding van spijzen, daar en kennen zij maar weinig of niets van. En nogtans zijn zij geroepen om later een huis te bestieren waar dit alles moet verricht worden. Op die zaken zullen zij eene ooge moeten houden en bevelen geven. Is het wel mogelijk indien men van die zaken dikwijls het eerste woord niet en kent Vandaar natuurlijk zorgeloosheid en wanorde in het huishouden, wan neer meiden en werkvrouwen de zaken niet kennen of niet behertigen. Vandaar ook overdrevene eischeD van wege de meesteressen die meer vragen en willen of dat meiden en werkvrouwen kunnen verrichten. die na 't lastig werk op lijd en slond zijnen kost niet vindt, en, vindt hij lem, eenen kost dien (men vergeve t ons) de duivel in zijne panne niet en zoujwillen. Is het te verwonderen dat, in zulke voorwaarden, de mans hun buis vluchten, en in de herberge hun ver zet gaan zoeken 't Is buiten twijfel dat er vele huis vrouwen de helft van de schuld heb ben in de droevige handelswijze van sommige mannen. Wij zeggen de zake zonder om wegen en zijn overtuigd dat onze ezers moeten bekennen dat wij hier den nagel op den kop slaan. Mochte het beteren Maar het is bijzonderlijk inde leege standen, bij de werkmanskinderen dat die zake noodlottig en beweene- lijk is. Het is toch te dwaas, maar het is zoo Vele meisjes vindt men onder de werkende klasse, die nog doodjong zijn en al spreken van trouwen, en die van het eigentlijke en noodigste huiswerk niet en kennen. Indien men er eenige aantreft die wat kunnen naaien, en spellewerken, hoevele en zijn er niet die onbekwaam zijn het huis in netheid en orde te brengen, de wascbte te slaan, en bij zonderlijk die niets en kennen van he bereiden der spijzen Wat is het gevolg daarvan later tijde Een slordig huis waar alles altijd overende staat; eeuwige geldziekte om reden van onverstandige uit. gaven misnoegdheid van den man Transvaal Lord Kitchener Lord Kitchener, die langen tijd te 3retoria verbleven heeft, bevindt zich thans te Bloemfontein. Mogelijk is hij er versterkingstroepen gaan halen om )e Wet opnieuw aen te vallen in het loord-oosten van den Oranje-Vrij staat. Generaal Beyers Lord Kitchener seinde maandag uit Bloemfontein Generaal Beyers, een der gevaarlijkste aanvoerders der Boe ren, is nog altijd te Zandrivierpoort gelegerd. Twee pogingen door de le- gerafdeelingen der kolonels Grenfell, Mac Micking,Wilson en Colenbrander gedaan om hem te verdrijven, zijn mislukt. Zandrivierpoort ligt op 30 mijlen ten noord westen van Warm- bath en het leger van Beyers is op eene bijna oninneembare stelling ge vestigd. Men kan daaraan zien dat de Boeren er nog verre van af zijn,den strijd op te geven. De laatste gevechten Iq het gevecht tusschen de troepen van generaal Eliott en generaal De Wet, te Reitz, zijn de verliezen der engelschen zeer aanzienlijker geweest dan lord Kitchener eerst geseind had zij bedragen 26 dooden, waaronder 3 officiers, en 26 gekwetsten, waaronder 1 officier. Op 14 dezer werd te Houtkop, in Transvaal, een gevechtgeleverd,waar in de engelschen verloren 2 dooden, 12 gekwetsten en 5 gevangenen.In dat gevecht is kapitein Scott, broeder van een Parlementslid, gesneuveld. Vol gens de afgekondigde verliezenlijsten, is er ook nog gevochten te Mooiland en op verschillende andere punten in den Oranje-Vrijstaat en Transvaal. De troepen van generaal Carrington Dinsdag avond werd in het engelsch Lagerhuis gevraagd, wat er geworden is van de troepen van generaal Car rington, die naar Rhodesia gezonden geweest was en sedert naar Europa is weergekeerd. De engelsche regeering heeft geweigerd op die vraag te ant woorden, of uitleggingen te geven over de redens van dien terugkeer. Eene proklamatie van Kruitzinger Commandant Kruitzinger, die zich met ongeveer 3.000 Boeren in de Kaapkolouie bevindt, heeft eene pro klamatie afgekondigd, waarin hij herinnert dat in het begin van den oorlog de noorderlijke distrikten der Kaapkolonie ingelijfd werden bij den Oranje-Vrijstaat. Hij verklaart dat die inlijving van het engelsch gebied ge handhaafd wordt en dat de bewoners dier distrikten zich dus moeten be schouwen als onderdanen van den Oranje-Vrijstaatindien zij aan de engelschen inlichtingen geven over de besvegingen der Boeren, zullen zij als verraders gestraft worden. Volgens berichten uit Kaapstad groeien de commandos van Kruitzin ger steeds aan door hollandsche rekru ten uit de kolonie. De Boeren maken vooral jacht op peerden, en zij hebben er al zooveel buit gemaakt dat de Kaapsche overheden voor hunne eige ne troepen dringend peerden vragen aan de engelsche regeering. De Boeren zijn reeds doorgedrongen tot in de streek van Tarkastadt, het oostelijk uiteinde der Kaapkolonie. Voor den vrede Woensdag avond werdin deQueens- Hal) te Londen eene meeting voor den vrede gehouden. Duizenden personen waren aanwezig en de redenaars, die tegen den oorlog spraken, werden geestdriftig toegejuicht. Er werd zelfs geroepen «Leve De WetDe voor zitter, M. Labouchère, verklaarde dat de leden der regeering de ware land verraders zijn zij hebben Engelands goede faam door het slijk gesleurd. M. Sauer, gewezen minister der Kaap kolonie, zegde dat het valsch is, dat het ultimatum van Krüger de oorzaak van den oorlog zon geweest zijn reeds lang voor den oorlog bestudeer den lord Wolseley en lord Lansdowne het middel om Transvaal te verove ren. De boeren, zoo besloot hij, zijn de vreedzaamste menschea ter wereld: t zijn zij niet, die oorlog zouden voe ren tegen de vrouwen en kinderen. )ie woorden verwekten eene geest driftige ovatie en men wuifde met loeden en zakdoeken. Invallen in Zoeloeland De regeering in Natal heeft besloten roepen naar de zuidelijke grens van Zoeloeland te sturen, zoogezegd om de bewoners tegen de invallen der Boeren te beschermen. Als het maar niet is om de Zoeloes aan den strijd tegen de Boeren te doen deelnemen Gevecht in Transvaal Op IS juli werd te Hartebeest-Post, in het westen van Transvaal, een ge vecht geleverd, dat vijf uren zou ge duurd hebben. De engelschen be- weeren veel proviand, twee wagens, geweeren en krijgsvoorraad buit ge maakt en 4 Boeren gevangen genomeD te hebben. Als het waar is, dan zal het voorzeker enkel geweest zijn ten prijze van zware verliezen. De commandos van Kruitzinger De engelsche troepen zijn op 17 de zer, bij Tarkastad, in de Kaapkolonie, in aanraking geweest met de com mandos van Kruitzinger. Deze laat- sten zijn met lichte verliezen achter uitgetrokken. De engelschen verzwij gen hunne verliezen. Steyn en De Wet Volgens berichten uit engelsche bron zouden president Steyn en gene raai De Wet onlangs gepoogd hebben door de engelsche rangen heen te breken tusschen Standerton en Hei delberg, doch zij zouden er niet in gelukt zijn. Dat beteekent eenvoudig dat De Wet de engelsche troepen heeft aangevallen en achteruitgetrokken is, na huil misschien erge verliezen te hebben doen ondergaan. Comman dant Fourrier, die zich wilde over geven, is door De Wet gevangen ge zet. Schermutselingen De legerafdeeling Grey, die zich in den omtrek van Bethel bevindt, heeft bijna eiken dag schermutselingen ge leverd en zou 18 Boeren gevangen genomen hebben. Wij lezen in hel dagblad le Soir» a Nieuwe lijdem. M. Surmontde Vols- berghe, de minister van den Arbeid, heeft hem, in den Kamer, de algemeene gene- geilheid weten te winnen. De socialisten namentlijk, zien hem met goede ooge om de aandacht waarmede hij hunne grieven s aanhoort, en om de gewetensvolle zorge waarmede hij erop antwoordt. Wanneer een van hen een feit begeert bekend te maken aan den minister, 't is de minister zelf die hem verplaatst en die naar de uiterste linkerzijde gaat hem zetten nevens den socialistische» kamerheer om hein te aanhooren. Over twee jaar nog, dat ware aardig opgenomen geweestmaar nu, dank bijzonderlijk aan den volksgeliefden Voorzitter der Kamer, M. de Sadeleer, die alles in 't werk stelt om in ons Parlement de verstandhouding en de deftigheid te doen heerscben nu, zeggen wij, schijnt die handelwijze geheel natuurlijk. Van deze dagen heeft men, zonder ver- wondering, de baron Surmont van bank tot bank zien gaan om te spreken met de kamerheeren van alle partijen, en menige aanteekeningen te doen. De Minister hield er aan op voorhand te vernemen welk ontwerp ieder der inge schrevene sprekers schikte te behandelen in de bespreking van zijne begrooting, om alzoo met vrucht en met spoed te kunnen antwoorden. Dat zijn nieuwe zeden, waarover wij voorzeker niet en zullen klagen. Waar is de tijd dat M. Vandenpeereboom weigerde te antwoorden aan de socialistische kamer heeren die hem aanspraken Men verzekert dat meer dan TWINTIG DUIZEND aanvragen tot pensioen, aanveerd door de Beschermingsberekken en door de Gouverneurs niet betwist, naar het Ministerie van Arbeid zijn overgezet geweest. Men schat de betalingen te doen met half Juli. Het zou wel kunnen gebeuren dat men ze doet in twee keeren, te weten 32,60 frank alle zes maanden. De feesten ingericht door den wielrij- dersbond Rapid-Club Yprois doen waar lijk veel eere aan deze wakkere maat schappij. Vele volk was er in Yper, en 't hadde er nog meer geweest, ware 't weder 's nuch tens beter geweest. De stoet rond den noene was oprecht aantrekkelijk en de feeste van den namid dag was met veel beleid geschikt. Nog eens de inrichters halen er eere van. De kiezingen voor de tweede Kamer der Staten Generaal, welke vrijdag plaats had den, zijn eene erge neerlaag voor de libe ralen geweest. Er werden gekozen 22 katholieken, 22 anti-revolutionnairen, eii slechts 9 liberalen, 2 oud-christenen en 2 demokraten. Er moeten 42 herstemmingen _^_^HMaaaBanM(aaBllaaMMBaaliaaaijaBiBfi)|k plaats hebben tusschen 25 liberalen, 28 anti-revolutionnairen, 10 katholieken, 10 socialisten, 3 oud-christenen en 6 demokra ten. De meerderheid in de Tweede Kamer is van nu af aan de katholieken en anti- revolutionnairen verzekerd. De kiezingen in Nederland zijn voor de liberale partij die sedert vijftig jaar, bijna zonder onderbreking, aan het bewind is ge weest, eene ware verplettering. Men bere kent dat, na de herstemmingen, de katho lieke en anti-revolutionnairen ten minste 53 zetels in de Kamer zullen hebben. De tanleider der socialisten is in de vijf distrik ten waar bij zijne kandidatuur had voorge steld door de mand gevallen. BERICHT De landbouwers worden verzocht de te willen bijwonen, welke de Heer Pi*. Van den Wouwer, Ingenieur en Staatlandboutckundige Oude Houtmarkt, 22, te Yper, zal geven over de ONDERLINGE 1° Te Langemarck op Zondag 23 Juni om 9 ure in het oud leerwerk- auis. 2* Te Poelkappelle op Zondag 23 Juni om 4 ure in de gemeenteschool. 3° Te Westvleteren op Zondag 30 Juni om 8 1/2 ure in de gemeente school. 4° Te Oostvleteren op Zondag 30 Juni om 3 1/2 ure in de gemeente school. van Openbare zitting van den van Zaterdag 22 Juni 1910, ten 5 ure. DAGORDE 1* Stadseigendommen verpachting grazingen. 2e Geldwezenbijzondere kredieten voor buitengewoone werken. 3* Herstelling van *t gewelf der Yperlee in de boomgaardstraat. 4e Vraag om hulpgeld door de maatschappij Strijd naar Lauweren 5" VervoerdienstBode tusschen Merckem en Yper. 6e Godshuizengrondverkoop te Hoogh- lede. 7e Kerkfabriek St Niklaaisrekening 1900. 0' St Pietera 9' St Maartens 10* Tuindagfeeste In Korea maakt men lantaarnen (geene Venetiaansche) zonneschermen, schoenzolen en zelfs badkuipen van papier. In sommige provinciën van Duitschland vervangt men de linnen of katoenen bedde- lakens door groote bladen papier. De Duit- schers gebruiken het papier tot nog andere doeleindenzij maken er zelfs kousen en zokken mede. Het schijnt dat dergelijke kousen het zweet opslurpen en de voeten in eenen ge matigden warmtegraad houden. Pijpen van geknauwd papier, asbestos genaamd, zijn sinds lang overal in gebruik. Hoefijzers in papier beginnen meer en meer in gebruik te komen. Zij zijn gemaakt van eene duurzame soort van papier waar van de vellen op elkander geperst worden. Deze hoefijzers zijn lichter dan de tot nu ge bezigde, en vergemakkelijken den gang van het paard. LAD VAN YPER ft W ft ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1