De Bank van Kortrijk MENGELMAREN II 20 DAGEN r*amw i H8»# m Naar het schijnt De wet op de spelen in 't Senaat Wat van alles In Brazilië BERICHT Wettelijke Besluiten Boekennieuws BRUGES ET YPRES Kunst- en letternieuws JWBUIIIM Uit Amerika komt natuurlijk eene nop meer opzienbarende nieuwigheid. Een tandmeester uit New-York, M Strubby, maakt papieren tanden voor heel het leven. heeft Edison eene nieuwe groote ontdekking gedaan die eene revolutie in de stedenbou zal voor gevolg hebben. Het ia eene soort van ciment. Men zal dan in het vervolg eerst een ijzeren-stangen stelsel opzetten, daarna giet men er het ciment omheen, en... na eenen dag of drie vier, zal het huis te bewonen zijn. Edison moet zelfs verklaard hebben, dat de kosten van huizenbouw zeer gering zullen worden en de huishuur die ten gevolge enorm zal dalen. Wij zullen het eens afwachten. Donderdag werd de wet op de spelen in 't Senaat gestemd met 57 stemmea tegen en 29 onthoudingen. Het artikel 8, waarbij vergunning aan Oostende en Spa verleend wordt nog gedu rende 2 jaren het spel toe te laten, wordt gestemd met 46 stemmen tegen 44 De wet moet nu naar de Kamer terug gezonden worden daar Senaat en Kamer niet t'akkoord zijn. Bij 't lezen van een gewonen roman door loopt het oog eenen afstand van 3.600 meter. Het oog van een gewoon lezer doorloopt, gedurende 't leven nagenoeg 13.000.000 m. Bij studeeren de lui legt 't lezend gezichtstuig dagelijks meer weg al dan een om prijs loopende voetganger. In de maand Augustus heeft er te Chicago een internationale tentoonstelling van hon derdjarigen plaats. Prijzen gaande van 400( tot 20.000 dollars worden uitgeloofd. In dien wedstrijd zal men de oudjes vooral beoordeelen in 't opzicht van gewicht lichamelijke omvang enz. Aan den oudsten dier oudmoeders, of aartsvaders wordt een eereprijs van 25000 dollars toegekend. Talrijke voordeelen zijn aan 't reisje naai den nieuwe wereld verbonden, vrij verkeer op de spoorwegen, kosteloozen toegang tot de Schouwburgen en nog veel meer. Voor 't oogenblik beloopt 't getal inschrij vingen reeds 302. Op een geneeskundige zitting stelden de dokters Berillon en Régnault uit Frankrijk, aan hunne ambtgenooten een zekeren Nico- laï Kobelkoff voor. Kobelkoff, afkomstig uit Aziatisch Rus land, is foorwonder van beroep en bezit noch armen nog beenen. Nicolaï is het voorlaatste van 46 kinderen. Hij is zeer slim en dank zijn aanhoudende oefening kan hij vrij gemakkelijk eten, drinken, teekenen en schilderen. Wangen, schouders en hoofd doen daar toe hunnen invloed gelden. Niet zonder reden beweert Arïstotelès, dat de mensch een nabootsend dier is. Zien we iemand op straat loopen, dan zijn we geneigd eveneens te loopen. Eenieder kent de aanstekelijkheid van 't geeuwen en 't lachen. Bekend is ook dat hooren braken bij vele personen spasmodische samentrekkingen te weegbrengt, die hetzelfde verschijnsel voor gevolg hebben. Wanneer in een vrouwenwerkhuis één werkster 't bewustzijn verliest, is 't niet zei den dat er anderen volgen. Lees daarovei De la Contagien Nerveuse door Bouchuts Boerhave zag zich verplicht een einde te stellen aan een epidemie van hysterische stuiptrekkingen in een meisjeskostschool door te dreigen ieder, die er nog door aan getast zou worden, meteen gloeiend ijzer te branden. Bij de menschen, die op een zeer lagen trap van ontwikkeling staan, is de zucht tot nabootsen zeer sterk, zooals Darwin bij de Vuurlanders en andere reizigers bij Atri kaansche en Australische stammen hebben opgemerkt. Mithridates sprak de 22 volkeren waarover hij regeerde, in hunne moedertaal aan en kende de namen van de meeste zijner sol daten. (En dan zouden de Walen in hunnen knikker geen Vlaamsch kunnen herbergen, allez zulle.) Cesar dicteerde aan vier secretarissen tegelijk en schreef intusschen zelf. Pascal had voor zijnen dood nog niets vergeten van wat bij als man geleerd had. Seneca onthield onder 't lezen 2000 Grieksche woorden zonder eenigen samen hang en zeide ze nauwkeurig in de volgende op. D. N.A. In de Missions Catholiques treffen wij het volgende treurig nieuws aan Eene ware slachting van priesters, zende lingen, nonnen, allen Italianen, en van christenen had op 15 April in de provincie Maranhêo plaats, een der twee verbondene Braziliaansche Staten, in de geburen der Amazone- en Paragouwen. In hoog Alegre op enkele mijlen van Bars du Corda, hadden eenige Italiaansche capu- cienen, door eenige andere zendelingskloos terlingen, ook van Italiaanscben oorsprong eene school opgericht, tot de bekeering en opvoeding der kinderen van de Indianen, wier talrijke geslachten, nog de bovenhand hebben, in die buiten alle beschaving gele gene streken. Alles ging eenen tijd lang goed. De kin deren hielden veel van de kloosterlingen, maar haast werden de ouders zeiven achter dochtig. Drij roovers Joa Cabore, Mansel Justina en Jose Cadeti, verspreidden het gerucht dat de kloosterlingen de kleinen wilden oplichten om ze in Europa ter markt te brengen. Op 15 April laatstleden werd 't klooster door de Indianen die zich in de rondgelegeo bosschen schuil hielden, omringd, en op het uur der mis, trad een hunner de kerk binnen, om de kleinen in veiligheid te brengen, en dan begon de slachting. Rond de honderd inboorlingen met mes sen en buksen gewapeDd, wierpen zich op hunne weerlooze slachtoffers, en bedreveD zulke afschuwelijke wanbedrijven dat zij niet beschreven kunnen worden. Van het klooster liepen zij naar de hoeven toe, vernielden die en moordden gansche familiën bekeerlingen uit. De overheid nam de noodige maatregelen, een korps van 80 man sterk, ging de op standelingen tuchtigen. Het verging hem echter slecht bv. dui zend inboorlingen kwamen uit de bosschen als gestroomd, en in 5 minuten, lagen 4-4; man van bet klein garnizoen in hun bloed te zwemmen drij er van waren dood op den slag. Gelukkiglijk bood het terrein de overge blevenen een oninneembaar borstweer, anders zouden zij tot den laatsten man zijn uitgeroeid geworden. Nadien werden zi door hulptroepen ontzet. Luitenant Thome Vieira schst het getal dooden welke zijne mannen begroeven op 200 man. Met duiveische sluwheid had de aanval bi de H. Consecratie plaats, op't oogenblik dat elk geknield en gebogen, de gedachte richt op hetgeen aan het aldaar geschiedt. Toepassing der wet van 40 April en van het Koninklijk besluit van 14 October 1890. Getuigschriften van middelbare studiën en voorbereidene proeven tol de acade mische graden (zittijd 1901.) De gewone zittijd der Jury ingesteld door art. 7 der wel van 10 April 1890, ten einde over te gaan lot de goedkeuring der getuig schriften van middelbare studiën en tot de voorbereidende examens voorgeschreven door de artikelen 10 en 12 der gemelde wet zal geopend worden, te Brussel den Don derdag 4" Augustus 1901 om 10 uren 's morgens. De vragen tot goedkeuring en tot inschrij ving zullen aanvaard worden in de hoofd plaats van ieder provincie van Maandag 15 tot en met Donderdag 25 JuÜ aanstaande. Ten dien einde mag men zich aanbieden in het bureel N° 8 van het Provinciaal Be stuur te Brugge van 9 1/2 ure tol 12 ure 's morgens, de zon en feestdagen uitge zonderd. Voor nadere inlichtingen leze men het Staatsblad N° 153 van 2 Juni 1901 bl. 2449 tot 2455. te Rechtbanken. Het ontslag van M Motte, als eerste voorzitter van het beroeps bof van Brussel, is aanveerd. M. Fraeys, ondervoorzitter bij de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, benoemd tot voorzitter dier rechtbank, vervanging van M. De Net, ontslaggever. M. W. Van Sieleghem, advokaat Dixmude is benoemd tot plaatsvervangend rechter bij 't vredegerecht van het kanton Dixmude, ter vervanging van M. Woets, ontslaggever. Notariaat. M. Verlinden, kandidaat- notaris te Aarschot, is benoemd tot notaris aldaar, in vervanging van M. Dumont, over- eden M. Pillen, kandidaat-notaris te Bendelede, is benoemd lot notaris aldaar in vervanging van M. Mattelaer, overleden. Het eereteeken van 1' klasse is toege staan aan M. Eduard Holvoet, onderwijzer te Comen-ten-Brielen, voor zijne jaren dienst in het openbaar onderwijs. Te bekomen bij Callewaert-De Meulenaere, boekhandelaar, Boterstraat, 36. Annuiire des fa?nilles nobles et patriciennes de Belgique, pour 1901 publié sous la direction de Mr D G VAN EPPEN, rédacteur do l'annuaire de la noblesse des Pays-Bas. ÏO frs. par Henri Hymans, Conservateur h la Bibliothèque Royale de Bru- xelles, membre de ('Académie Royale de Bru- xelles, correspondanl de l'Institut de France. 1 vol. in-4°, avec 116 gravures broché 3 fr. 250 relié 4L fr. SO De Paters van het Allerheiligste Sakra- ment, Waverschen steenweg, 205, te Brus sel, hebben in eene prachtige met platen versierde uitgave het stichtend leven van hunnen stichter, pater Eymard, laten ver schijnen. Dat leerrijk en schoon leven is ge volgd van eerie korte geschiedenis van de Congregatie van het H. Sakrament en van eene uitlegging over da eerewacht van het Allerheiligste. De driejaarlijkseha prijs van tooneelletter- kunde in Neierlandsche taal (4.000 fr.) is toegewezen aan MM. G. D. en J. Minnaert voor hun drama Sidharta. maakt het publiek kenbaar dat te beginnen van 15 Juli aan staande, hij zal aan zeer voor- deelige prijzen eene nieuwe reeks BRANDKOFFERS van alle hoe danigheid in verpachting geven. Te beginnen van dezen dag, zal hi zonder onkosten, de coupons der ti tels verhandelen, en de koop- en de verkoopprijs der openbare fondsen, aan de beurs van Brussel en Antwer pen, met eene korting van 1 fr. het duizend, minimum 25 ceniimen zonder andere onkosten. M™ Wed. Duriau, rentenierster, 199, Méro destraat Brussel, schrijft: M. Vincent, apotheker, Grensstraat, 33, Brussel. Ik ben gelukkig, de volgende getuigenis van dankbaarheid, te voegen, bij al deze welke gij reeds ontvangen hebt. Sedert 25 jaar leed ik aan rhumutism, en niet een geneesmiddel had m( verlicht. Welnu, sedert eenige tijd, neem ik uwe Elixir antirumatismal et antigoutteux, en ik ben volkomentlijk voldaan. Uwe erkentelijke Weduwe Duriau 199, Mérodestraat, Brussel. RUDDERVOORDE. Een beenhouwer dezer gemeente was met zijne vrouw naar de markt van Brugge gegaan het 9 jarig zoontje was thuis gebleven onder de bewaking van eene werkvrouw het 8 jarig dochterie dezer laatste bevond zich eveneens in huis. De twee kinderen speelden, toen opeens een schot knalde en het meisje, doodelijk door een revoiverkogel ge troffen, viel ten gronde. Het was de knaap die den geladen revolver van zijn vader genomen had en aan het meisje het mekanism had willen uitleggen het schot was bij ongeluk afgegaan. Men oordeele over de ontsteltenis der werk vrouw toen zij haar kind levenloos zag liggen. Het arm meisje gaf eenige oogenblikken later den geest. MOESKBOEN. Zondag avond, rond 9 1/2 ure, is er brand ontstaan op eene kamer van het huis bewoond door mad. Charlier-Monville, Grootestraat, op 't gehucht Mont-hLeux. Op 't luiden der brandklok kwamen de pompiers en eene groote menigte toegesneld. De geburen en de gendarmen, van dienst op 't gehucht, hadden reeds met eemers water het vuur ge biuscht. De schade aan het huis veroorzaakt, beloopende tot ongeveer 1000 frank, is dooi verzekering gedektde vermelde meubelen en kleedingstukken, ook voor ongeveer 1000 frank, waren niet verzekerd. Men vraagt x waarom men de pil len Üepratere liever gebruikt dan alle andere purgeermiddels. De redens zijn eenvoudig De pillen Depratere werken rap, zeker en zonder pijn. Daarbij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten, hardlijvigheid, keer der aren, speen, enz. te genezen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1.50 fr. de doos. Te be komen te Yper, apotheek SocquetMeenen, apotheek Rotiers D xmude, apotheek Ghys- saertfabriek-apotheek Depratere, Oosten de* F.ERNEGHEM. Dinsdag voormiddag kwam een onbekende heer met langen zwarten baard ten huize van Aug. Winne, wonende aan het Bekegemsch kapelleken. Toen hij van het 12 jarig dochterke, dat alleen thuis was, vernam dat hare ouders gaan werken waren, gebood hij haar, onder het uiten van vreeselijke doods bedreigingen, ze te gaan halen. Toen de moeder thuis kwam, vond zij de kas opengebroken en het bed op den vloer geworpen. De kerel dien men te vergeefs opzocht, had slechts een pak chocolade medegenomen. KORTRIJK. Maandag avond rond 12 ure is alhier op de spoorbaan tusschen de Leiebrug en Madaleinsteenweg, een erg ongeluk gebeurd. De genaamde Jules Malfait, stoker, geboortig van Belleghem, wonende steenweg van Meenen, gehuwd en vader van 5 kinderen, kwam om 11 ure van de Congostatie, waar hij naar zijn werk van 's morgends gaan zien was, naar zijne woning terug, toen hij, niet ver van de herberg Aux Bons Amis gekomen, door een koop- warentrein uit Yper verrast en onder de wielen geworpen werd. De machinist, iets ongewoons bemerkt heb bende, stopte oogenblikkelijk en men vond Malfait badend in zijn bloed, de kleederen ver scheurd, het hoofd met wonden overdekt en den rechterarm tot aan den elleboog afgerukt, nevens de baan liggen. Spoedig werd de onge lukkige in den foergon gelegd en naar de statie gevoerd, waar een geneesheer hem de noodige zorgen toediende. Malfait werd dinsdag mor- gend om 10 ure naar het gasthuis gedragen. Men vreest dat hij ook inwendige kneuzingen bekomen heeft. Woensdag namiddag, rond 3 ure, verna men twee gendarmen, van dienst op 't gehucht Mont-h-Leux, dat een kerel, tegen wien een aanhoudingsmandaat afgeleverd wax, met drie andere smokkelaars in de herberg La Table Ronde verbleef. De gendarmen gingen den kerel aanhouden en leidden hem op. In de Grootestraat werden zij opeens door de drie makkers van den aangehoudene, die met stok ken gewapend waren, aangerand. Eene ver woede worsteling volgde en de twee gendarmen werden aan het hoofd gekwetst. Weldra daagde er hulp op en de aangehoudene bleef in handen der gendarmen. De drie andere smokkelaars gelukten er in de fransche grens te bereiken. De suiker in pakken van de Tiensche Maalderij zijn de beste. Te koop bij alle (truideniers. RECHTBANK VAN D1NANT. - De onder pastoors der hoofdkerk van Dinant hadden een proces voor laster ingespannen tegen twee liberale bladen, die beweerd hadden dat erin de kerk schandalige feiten gebeurd waren. De rechtbank heeft de twee bladen veroordeeld om het vonnis van terechtwijzing op te nemen, op straf van 50 fr. boete per dag uitstel. De twee bladen zijn bovendien verwezen tot de kosten. MIDDELKERKE. E e n e betreHrens- weerdige aanhouding. Er is te Middelkerke geheel deze week van niets anders spraak dan van de aanhouding, in zeer zonder linge omstandigheden, van eenen Amerikaan der, M. St. B., gewezen ondervoorzitter van eene Amerikaansche bank. De vreemdeling had een kwartier gehuurd in de Kerkstraat. Wanneer zijne bagagies boven waren, kwam men eene kas uit zijne kamer weghalen die men langs de trappen beneden bracht. Doch zie, nauwelijks had men met dit werk gedaan, als men den vreemdeling kwam zeggen dat er voor 500 fr. juweelen uit de kas verdwenen waren Seftens deed men den heer commissaris van policie verwittigen, die den vreemdeling on dervroeg. Vruchteloos hield M. T. St. B. bij hoog en bij leeg staan dat hij alleen de kas niet had kunnen openen hij was de dader Overi gens, hij was eenige oogenblikken uit den huize geweest. Hij zegde: Om spiritus te gaan halen.» VooruitEn tusschen den commissaris en den veldwachter werd hij er naartoe geleid wanneer het zoo eenvoudig zou geweest zijn de winkelierster zelf te doen komen! En in den winkel gekomen, vernam men er dat de man inderdaad de waarheid had gezegd. Ten gemeentehuize werd hij nauwkeurig on derzocht men deed hem zijne vest, zijne schoe nen, kousen en broek afdoen, men deed zijne koffers brengen, alles werd doorzocht, zijne papieren zelfs doorsnuffeld, doch nergens was eenspoor van de verdwenen juweelen te vinden. Men hield echter M. T. St. B. op het gemeen tehuis, toen, na zes uren gevangenschap, door gebracht in angst en vrees, men tot hem terug kwam en, hem de hand toereikende, en onder het uitbrengen van duizenden verontschuldi gingen, zegde dat men de juweelen terugge vonden had.... in de kas zelf. Later. Volgens wij vernemen, zal deze zaak daarbij niet blijven. M. T. St. B. heeft eene klacht opgezonden naar den consul van Amerika te Gent, die naar Middelkerke gekomen is. OP HUWELIJKSREIS. Wij vernemen dat de heer baron Gilles de Pelichy die over eenige dagen in den echt trad met mejuffer van den Renne de Daelenbrouck, en thans op huwe lijksreis tegen aan Zwitserlend is, nog al erg ziek is, maar de laatste maren zijn geruststel lender. Wij wenschen den jongen en knappen volks vertegenwoordiger, spoedige en volkomene ge nezing. Hel kind van Gh. Tytgat, 18 maanden oud, isiu den aalput gevallen en verdronken. BLANKENBERGHE. De gravin van Vlaan deren is hierVliandag namiddag aangekorae n zij is Woensdag terug naar Brussel vertrokken BAANKOERSEN. M. Vander Bruggen, mi nister van landbouw, heeft besloten dat voor taan de baankoersen voor automobiels streng zullen verboden zijn. STADEN. Een begin van brand heeft bij Henri Vanacker voor 500 frank schade veroor zaakt er bestaat verzekering. Het is aan de spoedige komst der pompiers te wijten dat het vuur geene groolere verwoesting aangericht heeft. VOLLEDIGE BEHEZSHB fioWSTisaa ueSsb,ft SUfSJÊT, ise* Depot te Yper,by Libotte, Botermarkt. MEVROUW BOTHA TE BRUSSEL. - Me vrouw Botha, echtgenoote van den opperbevel hebber der strijdende Boeren, Woensdag mor- gend uit Londen vertrokken, is 's avonds ten 6 ure 23 met den express uit Oostende te Brus sel aangekomen. Zij was vergezeld van haar jongste kind, een Tjarig zoontje. M. Fischer, staatssekretaris van Transvaal, die thans té Brussel verblijft, was haar te Oostende gaan afhalen. In de statie van Brussel-Noord, werd mevr. Botha ontvangen door den transvaalschen ge zant en mevr. Leyds. Mevr. Botha, 33 jaar oud, is eene groote, slanke vrouw, met fijne gelaats trekken en weelderig donkerbruin haar; haar zoontje droeg de transvaalsche kleeding. Moe der en kind werden door de aanwezigen eerbie dig gegroet. Mevrouw Botha heeft zich gister naar Scheveningen begeven, waar zij eene bijeenkomst zal hebben met president Kruger. FRANKRIJK. schrikkelijke ontploffing. - 13 oooden en 18 gekwetsten. In de kar- doezenfabriek Geveiet, rue des Moulinaux, 150, nabij Parijs, heeft vrijdag morgend, omtrent li ure, eene schrikkelijke ontploffing plaats gehad, op het oogenblik dat de werklieden meenden te gaan schoven. Eene algemeen# vlucht ontstond, doch spoedig keerden de vluchtende gasten terug om de reddingswerken in te richten. Gansch een gebouw, 8 a 10 meters lang op 25 diep was ingestort. Pompiers en troepen kwamen spoedig ter plaatse en weldra werden de dooden en gekwetsten onder de puinen uitgehaald. Er zijn 13 dooden en 16 of 18 gekwetsten eenigen dezer laatsten zijn naar hunne wonin gen kunnen weerkeeren, de anderen werden naar het gasthuis gebracht. Het meerendeel der slachtoffers zijn vrouwen. De lijken, wier aan gezichten schrikkelijk verminkt waren, werden voorloopig op eene koer, niet ver van de plaats der ramp neergelegd. KIND DOOR MIEREN GEDOOD. - In een duitsch dorp had eene vrouw haren zuigeling op den dorschvloer te slapen gelegd. Eenigen tijd daarna hoorde zij het kind vreeselijk schreien en kermen. Toen zij ging zien wat er scheelde, bevond zij dat het gezicht van haar kindje als bezaaid was met mieren, diein oogen, ooren en neusgaten waren binnengedrongen. De haastig ontboden geneesheer kon den kleine niet meer redden; kort daarop is het kind be zweken. LAUWE. Woensdag, rond den middag, ontstond er brand, denkelijk door kinderen gesticht, in een hangaar van de hoeve van M. Victor Lietaer, aan den Kloosterhoek. Het was de landbouwer zelf, van Moeskroen terug- keerende, die de vlammen zag opslaan. De geburen en de dienstboden der hoeve redden aanstonds het vee. Het was tijd, want de han gaar, waaronder alaam en 5,000 kilos strooi lagen, vormde weldra een vuurpoel. De brand sloeg op de stallen over, die eveneens de prooi der vlammen werden. Dank aan de komst van de pompiers van Lauwe kon het vuur beperkt worden. Rond 3 ure was alle gevaar geweken. De schade beloopt 5,000 frank. BRUGGE. M. de schepene Fonteyne is ge vaarlijk ziek hij werd woensdag avond be recht. ANTWERPEN. Men zal binnen eenige dagen de kelders van den Entrepot kunnen ruimen, waar groote hoeveelheden likeuren en wijn geborgen liggen. Men had deze Kelders van zoodra de brand ontstaan was, onder water gezet. Deze kelders zijn gewelfd, wat uitlegt hoe het komt dat zij onder het schrikke lijk gewicht der puinen niet ingestort zijn. De brand moet zich nogtans meêgedeeld hebben aan een deel van de keldering van den midden vleugel, doch men denkt dat bij daar geene groote uitbreiding zal genomen hebben. Men hoopt dat het grootste deel dezer koopwaren ten minste door het vuur, niet veel zullen ge leden hebben het water kan er misschien groote schade aan veroorzaakt hebben. Een aanzienlijk deel dezer koopwaren is niet ver zekerd. De bevoegde overheden hebben besloten dat er een voorloopige entrepot, voor de koopwa ren in transit, zal gebouwd worden op de militaire gronden van het Zuid, links van de Kielsche poort, binnen de stad. Een groot getal tolbeambten zullen van de hollandschc grens naar Antwerpen komen om den dienst te regelen in de verschillende ge bouwen die voorloopig den afgebranden Entre pot zullen vervangen. Zaterdag morgend is men in de puinen kun nen komen, waardebureelen van den toldienst waren. Men heeft twee groote koflerforts, schier ongeschonden, teruggevonden. 'IHlMiWiairW J» «ft—jiff 1 Voor inlittptiXitóö»

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2