EN OMMELANDS. DIT IS V00RURACHTEN m P L A ATS E L J X Op Zaterdag, 29e" Juni 1901. 5 centimen 't blad. 36*tejaar. Tal merk 1846. ®jl STAATKUNDIGE «SCHOUW Vrankrijk M. de Lur-Saluces Een keizerlijk bezoek )e werkmanspensioenen in Frankrijk Kiezingen in Nederland Nieuwe ontvangsten, nieuwe werken Nieuw gaziicht PAARDEVERZERERINGEN Vesten bij de M eenenpoort, Statieplaats. To trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrato, te Yperen bij 's land boodschap ice sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 16, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't ö,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, s» 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. B %ondag 30 JuüI 's middags op de Grooie Markt door de GROOTE FANFARE PROGRAMMA 1. ie refrain des Bambou- cheuses, pas redoublé Ruelle. J. La Printanière, fantaisie Canivez. 3. Bout-en-train, polka J. Heymans. 4. Aubade Espagnole, Van Perck. 8. Grande Metrche, 6 Violeita, valse E. Strauwen. De inval in de Kaap Het is het commando van Malan, dat de koloniale troepen te Waterkloof verslagen heeft. Over eenige dagen werd er nog beweerd dat dit comman do uiteengespreid en de manschappen volkomen ontmoedigd waren. Nabij Golesberg hebben de Boeren ongeveer 500 peerdeu buit gemaakt vele hollandscbe rekruten sluiten zich bij hen aan. Wederspannige belastingbetalers De vergadering der belastingbeta lers maandag te Kaapstad gehouden, heeft geweigerd een ontwerp van lee ning van 37 1/2 miljoen frank, door de stad aan te gaan, goed te keuren. Er wordt niet gezegd waarvoor die leening bestemd is. De oorlog zal er in alle geval niet vreemd aan zijn. Mevrouw Botha Mevr. Botha zal zich gaan vestigen te Duisburg aan den Rhijn, waar eene harer vriendinnen, mevr. Zuderberg, woont. In Transvaal Uit Kaapstad wordt gemeld dat de legerafdeeling Plummer op 10 dezer, te Piet-Retief, generaal Botha bijna gevangen genomen beeft. Er zouden och 3Boeren, waaronder de broeder van Botha, gevangen genomen en 40 wagens en 900 stuks vee buit gemaakt ijn. Eene andere afdeeliug, voorzien van zes kanons, zou 300 Boeren, die nabij Elandsberg verschanst waren, uiteengedreven hebben. Keizer Wilhelm Er wordt verzekerd dat president (rüger in 't kort door keizer Wilhelm zal ontvangen worden. Men spreakt zelfs van eene russiscb-duitsche tus- schenkornst iu 't belang van den vrede. Brandstichtingen Volgens eeu brief, door een soldaat van De Wet geschreven, hebben de engelschen in Transvaal en den Oranje-Vrijstaat reeds ongeveer 14000 loeven, woonhuizen, molens, enz, plat gebrand. Krüger te Rotterdam President Krüger, vergezeld van MM. Wolmaranz, Wessels, Grobler, redell, De Bruyn, Van Boeschoten en onzen landgenoot, Dr Heymans, is woensdag morgend te Rotterdam aan gekomen. De straten waren prachtig gevlagd en met groen versierd, en eene ontelbare menigte verdrong zich op den doortocht van den stoet. Tot e daken der buizen waren volbezet. resident Krüger werd plechtig ten stadhuize ontvangen. De wet tegen de kloosters is zater dag nacht gestemd door den franschen Senaat. De Senaat heeft M. de Lur-Soluces ot vijfjaar ballingschap veroordeeld voor poging tot oproer. Hij is Donderdag namiddag ten uur 5, te Brussel aangekomen. M. Terwijl men in Frankrijk bezig is met helsche wetten te maken tegen de kloostergemeenten, zal het niet nutte loos zijn bet verhaal te doen van een bezoek welk Zijne Majesteit Willem II, Keizer van Duitschland, afgeleid heeft aan de abdij der Benediktijnen van Maria Laacb. Wij ontleenen dit verbaal aan den Metsagcr de St Benoit. Zijne MajesUii Willem II, Keizer van Duitschland heeftop 25 April laatstleden, het bezoek vernieuwd welk hij over vier jaar gedaan had aan onze medebroeders der abdi van Maria Laach. Onze lezers weten al dat dit oud klooster, waaruit de paters verjaagd wierden door Napoleon I, in 1893 wederom bevolkt werd door de benediktijnen der kloostergemeente van Beuron, waarvan Maredsous ook af hangt. De kerk en de abdij van Laach zijn een perel van den Rhijnschen Romaanschen Stijl. In 1897 heeft Zijne Majesteit de Keizer van Duitschland, die altijd zoo welwillend geweest is voor onze orde, het oud heiligdom van Laach willen bezoeken, in gezelschap der Keizerin. Hij bracht er verschillige uren door met deMonikken, en gaf zijne voldoe ning te kennen voor het ondernemen der kunstvolle herstelling van hun klooster en hunne kerk. Vooraleer de abdij te verlaten wild Zijne Majesteit aan de kloosterlingen een koninklijke Pand laten van zijne welwillend htid. den Hij beloofde ten zijnen koste hoogen autaar hunner kerke le leveren. Die autaar werd inderdaad geteekend door eenen kunstenaar van Berlijn. Het plan ervan is door den Keizer zelf verbeterd en goedgekeurd. Hot kunststuk werd prachtig- lijk uitgevoerden in 1899 kwam een keizerlijke gezant, in name van zijnen meester, hetzelve overhandigen aan den abt van het klooster. Zijne Majesteit had gezeid aan de paters dat hij zelve zijnen autaar zou komen be zichtigen. En inderdaad, daar Willem II zijnen zoon en troonopvolger ter Hoogeschool van Bonn was komen uitgeleide doen «p 24 April laatstleden, heeft hij zijne belofte gehouden, en is opnieuw de Abdij van Laach komen bezoeken. Wij ontleenen hel verhaal van dit be zoek én aan de duitscbe dagbladen én aan de brieven onzer medebroeders. Wij houden eraan onze lezers te doen bemerken dat de duitsche keizer protestant is, hetgeen hem niet belet alle gelegenheden waar te nemen om openbaarlijk zijnen eer bied te betuigen voor den godsdienst en het geloof. Daar zijn voor den oogenblik in Europa weinig vorsten die op zulke duidelijke wijze hunne overtuiging uiten en de waarheid voorstaan dat het noodig is, aan de volkeren en prinsen, boven alles de machtige leiding Gods te erkennen. Dat is een groot en schoon voorbeeld en wij moeten Keizer Willem dank wijten dit voorbeeld te durven geven aan zijn volk en aan de wereld. Op 24 April was de abdij te midden het werk der herstelling. ■hitfet, ook een banneling, en mevr Buffet wachtten bem in <ie Zuidstatie af. M. de Lur-Saluces is voorloopt: afgestapt bij M. Buffet, Sint-Bernard- straat, te St-Gilis. Het schijnt dat in de geheime zitting van het oppergerechtsbof voor de ver oordeeling van graaf de Lur-Saluces, wee seuateurs, M. Le Provost en Aucoint hevig aan 't twisten gegaan zijn en elkander de ergste scheldwoor den naar het hoofd wierpen. Donder dag morgend ziju zij in tweegevecht gegaan met het pistooi er werden twee kogels gewisseld, doch niemand werd getroffen. De kwestie der werkmanspen sioenen zal neg erge moeilijkheden opleveren aan de fransche Kamer en e regeering. Woensdag heeft de kom missie der Kamer, nu weereen gansch nieuw ontwerp aangenomen, voorge teld door M. Deuys-Cochin. Deze stelt voor twee pensioenkassen te stichten, e eene met de bijdragen der werk- iedeu, bestemd om de pensioenen in de toekomst te verzekeren de andere met de bijdragen der bazen, bestemd om onmiddellijk een pensioen te kun nen betalen aan de oude werklieden. en gevolge dier stemming, heeft de verslaggever dier kommissie, M Guyesse, zijn ontslag gegeven. De fransche pensioenwet geeft aan e oude werklieden een pensioen, die zooomtreut 15 fr. 's jaars bedraagt. 5a in België 65 fr. Nogthans is er in Vrankrijk een socialist in 't ministerie Waar zijn nu de vrienden van den werkman, niet in woorden, maar in daden De herstemmingen voor de Provin ciale Staten, verleden dinsdag, zijn in Stellingen vervulden de kerk, waar men de muren schreept en hernieuwd gebeele hoopen afschreepsel liggen voor het portaal. Het klooster ook is bezet met stellingen aan de geborsten muren die men in 't nieuwe kleedt. Binst de rioenuitspanning,terwijl de pa ters naar gewoonte rond bunnen abt verza meld waren,komt eene draadmare van Bonn zeggende dat Zijne Majesteit de Keizer be sloten heeft 's anderendaags rond den noen, da abdij te komen bezoeken, met zijne zuster, Hare Koninklijke Hoogheid prinses Adolf de Schaumbourg-Lippe en haar gevolg. Mochi er slecht weder komen, het bezoek zou voor eenen dag uitgesteld worden. Na ontvangstbewijs gegeven te hebben en verzekering van eerbiedig welkom, stelde de Hoogweerde Pater Abt al zijn volk aan het werk. De stellingen verdwenen ais bij toover slag, de hoopen schreepsel vertrokken bij menige voeren, het huis werd van onder tot boven gesteperd, en 's avonds was alles effen. Het is ongeloovelijk wat werk men kan doen in eenige uren, als het meet zijn. 's Anderendaags scheen eene prachtige zonne. Maria Laach is een betooverend oord, en het moest eene ware feeste zijn die groote beuken te zien in bun eerste groen het schoone meer insluitende, dat blauw was van het blauw van den schoonen hemel. De toren en de abdij worden bevlagd de menschen van 't ronde komen bij om den Keizer toe te juichen, en bewonderen in tusscben de wapenschilden, de krinkelschrif ten, en het slingergroen die kerke en kloo ster sieren. Zuid-Holland schitterend afgeloopen voor de anti liberalen. Wederom ver loren de liberalen drie zetels (Rotter- lam II, Rotterdam IV en Schiedam) erwijl zij rriefs wonnen, zoodat hun gmsch verlies nu 9 zetels bedraagt, en de liberale meerderheid van 44 tot 38 in de Staten nu in eene christelijke meerderheid van 47 tegen 35 is omge slagen. De 10 zetels in de Eerste Kamer, waarover de Staten van Zuid-Holland beschikken en die door liberalen bezet waren, komen dus in bezit van 10 christelijken. Ons stadsbestier bekommert hem weinig over al het schrijveu en vrij ven van Pro gr'es en Weeke blad en gaat maar altijd voort op den weg der verstandige, gespaar- zame en vlijtige werking. Iedereen moet getuigen, en getuigt, dat onze stad gedurig vooruitgaat onder opzicht van vernetting, verfraaïog, verbetering van wegen, zorge voor de openbare gezondheid, uristwerken, enz,enz. Mijnheer de baron Surmont de Volsberghe ttad tijdens ziju burgemeestersschap den weg gebaand zijn opvolger mijnhjer Golaert heeft er aan gehouden, volgens verklaring bij zijne aankoroste gedaan, altijd vooruit te gaan op dien zelfden weg. Het is onbetwistbaar dat onze tegenwoor dige Burgmeester, met de welwillende mede hulp van onzen katholieken stederaad, groote en aanhoudende vei beteringen te wege brengt. Om maar te spreken van de werken die zomen voltooid te worden, of nu in gang zijn, of in 't korte moeten ondernomen wor den, iedereen drukt zijne bewondering en goedkeuring uit voor het waarmede de S ati j- Tempel- en Boter strate nu verlicht zijn. Welk verschil tusscben dat nieuw licht en de oude gazlanteerns BERICHT De landbouwers wordei verzocht de willen bijwonen, welke de Heer "Vau den Wouwer, Ingenieur en Staatlandbouwkundige Oude Houtmarkt, 22, te Yper, zal geven over de ONDERLINGE 1° Te Westvleteren op Zondag 30 uni om 8 1/2 ure in de gemeente school. 2° Te Oostvleteren op Zondag 30 tiLii om 3 1/2 ure in de gemeente» school. In de kerke heeft men de ontwerpen in plaaster van de versiering der drie absiden ter toon gesteld, en meteen de teekeningen der Mosaïien voor de autaren en de muur- wanden. Het is 11 uie wanneer een ploeg, post en telegraafbedienden, van Coblentz geko men, neerstig bezig zijn aan den telefoon, in de abdij zelve geleid. Ten 11 ure 18 minuten kondigen zij aan dat de keizerlijke trein, uil 5 rijtuigen samengesteld, in de naaste statie aankomt, te Niedermendig, op eene goede ure van aach. Daar wordt de Keizer, bij zijn afstap pen, gegroet door den arrondissements commissaris Van Mayen. Hij neemt plaats, hij en zijn gevolg, in vijf eenvoudige rijtui gen met twee peerden bespannen, Terwijl de rijtuigen den zandigen weg optrekken naar de abdij, komen aide paters, rond hunnen abt geschaard, aan de kerk- deure vergaderen. Van zoohaast men den keizerlijken stoet in 't gezicht krijgt, wordt hij begroet door geluid der klokken van Laach, de welluiden- ste klokken die ik ooit gehoord heb. De keizerlijke standaard rijst op boven 't klooster. De rijtuigen komen toe. De Keizer draagt de groote kleedij van bevelhebberde Kroonprins.de prinses en de prins van Schaumbourg-Lippe, en daarna het keizerlijk gevolg stappen af vóór de kerke. De prior, en de gasthofbroeder aan wie de Keizer glimlachend de hand drukt, bren gen Zijne Majesteit, met zijne zuster rechts tot den kleenen trap die op het portaal uit En bemerkt wel dat het werk welk iu de ovengenoemde strate verricht is, alleenlijk eene proeve is, die wel gelukt zijnde, zal voortgezet worden. Immers met Tuyndag aanstaande zal onze Groote Markt op diezelfde wijze verlicht zijn, en misschien dan ook al hel Statieplein. Wat de verandering aangaat der dit werk is onder opzicht van nut en schoon heid zoo wel gelukt, dat die zagende grein- zer van het Progrès zelve gedwongen is daar met lof en eere van te spreken. Nu heeft men ook al de hand aan het werk geslegen op de Daar immers heeft de Staat op hem geno men eene dubbele kalsijde te leggen, gaande van de Statiestrate naar de Statieplaats. Tus- schen die twee kalsijden, ter plaatse zelve waar de tegenwoordige kalsijde ligt, komt eenen langachtigen Square, of beplant park, inks en rechts bezet met voorlanden en voorzien van zes prachtige en heldere lan- teerns. Sedert dinsdag reeds heeft men beginnen en geheel waarschijnlijk zal dit werk afge daan zijn met aanstaanden Thuyndag. Den naasten zomer schikt men boomen te komt, waar de Abt in Moretta, omringd van zijne Monikken, de koninklijke bezoekers afwacht. De Hoogeerweerde Pater Renzler stuurt het woord tot den Verst, hem voor den tweeden male welkom wenschende te Laach name der kloosterlinge hij groet den Kroonprins die de studiën der Hoogeschool oegint, en herinnert aan den Keizer zijn eerste bezoek in eene kerke als dan naakt, arm en bijna ledig maar nu, dank aan de keizerlijke mildadigheid, verrijkt met een overprachtig hoogaltaar, en door de banden der kloosterlingen de beste kunstschildering bekomende. De Hoogeerweerde Abt eindigt met nog eens hertelijk den Vorst tebadank en voor het geschenk van den hoogen altaar, en hij voegt er bij Het opschrift Ter eere van God welk Uwe Majesteit op dezen autaar ge plaatst heeft, is voor ons de waarborg der goddelijke bescherming welke wij inroepen over den keizerlijken schenker en geheel zijn huisgezin. Moge God ons beminde vaderland en zijnen grootmoedigen Keizer zegenen en beschermen Zijne Majesteit antwoordde met eene redevoering welke de dagbladen aangehaald hebben. Het is voor mij eene groote vreugde onder U weder te keeren. Ik weet dat uwe orde, volgens aanhoudend gebruik, gedurig bezig is de kunste in den zin der oude over leveringen, te bewaren, te bewerken en uit te breiben. Uit goede bron heb ik reeds ver nomen met welken eerbied voor den ouden stijl de kerke van Laach hersteld wordt. Ook heb ik mij gedreven gevoeld om zelf uwe kerke te komen berichtigen. Ik heb u IIILJ-- ILXLLLLJLIll m/m II ILi-LI-JL-JI JLUJlJUi-U.—

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1