MENGELMAREN AANBEpDING SB AKKIMMAQ Het ontslijken van den Dickebuschvijver De Fanfare Stad Yper Gemeenteraad Een nieuw Boekske RHUMATIEK VRUCHTEN OP STAM Boekennieuws U Hifi 99 Modellen met Cylinderspoel Ringspoel Groote Bobijn Reparatie en Vemvisseling aller stelsels planten langs beide kalsijden, alsook den Boterplas en nevenstaande bof op te tooien Het valt buiten twijfel dat op die wijze voor de reizigers die uit de statie komen onze stad een heerlijk gezicht zal opleveren Daar blijft de groote zake van Ons de kosten daarvan te dekken die zegt men, rond de drie honderd duizend franken zullen beloopen, heeft men noodig nieuwe en gewone inkomsten te verzekeren. Men schikt deze te vinden deels op de ver beteringen toegebracht in de wijze van het ontvangen der marktgelden, deels in de gel delijke vergoeding door de Vlaandera en de Buurtspoorwegen aan stad gedaan voor het gebruik van het stadswater. Dit werk, waarvan Mijnheer de Baron Surmont zoo dikwijls gewaagde, is voorze ker een werk van het allergrootste nut. Wij hopen en betrouwen dat onze stede lijke raad, met den heer Burgemeester aan het hoofd, alle pogingen zullen aanwenden om dit werk te verwezentlijken. Dit zal een bewijs te meer zijn dat onze katholieke mannen weten te beslieren in het grootte zonder aan den lastbetaalder eenen cent nieuwe lasten te moeten opleggen. gaat zondag 7 Juli een Concert gaan geven naar kortrijk en zondag 14 Juli gaat zij naar Heyst, om den heer Gouverneur d'Urse! in te huldigen. De eereleden die zouden begeeren deel te nemen aan de reize naar Heyst, mogen zich doen inschrijven bij den schrijver, beer Callewaert-De Meulenaere, of bij een lid van het bestier. Prijs der kaarten weg en weere naar Heyst 3* klasse fr. 3,00 2" klasse fr. 4,70 voor Kortrijk is 't in 3' klasse fr. 1,30 in 2' klasse fr. 1,95 Verslag dei* aeitting van Zaterdag 22 Juni 1901 De zitting begint ten 5.12, onder voor zitterschap van M.dan Burgemeester Colaert. Mededeelingen Na de neerlegging van 't verslag der laat ste zitting deelt de heer Voorzitter het vol gende mede 1° De werken voor 't in orde brengen van 't statieplein zullen Dinsdag beginnen. De Staat zal al wederkanten der huidige kalsijde eene nieuwe kalsij maken in de plaats van de tegenwoordige kalsijde maakt de stad eenen hof. 2* De groote markt zal tegen Tuindag verlicht zijn met Auer bekken. 3° De Vlaanderszullen 5000 ft'. *s jaars betalen aan stad voor 't gebruik van stadswater. Die inkomste, gevoegd bij 't gene den tram betaalt en 't gene er meer ontvangen wordt op de markt, is te zamen rond de 9000 fr. gewone inkomsten meer voor stad De verkoopiog der grazingen aan den vijver van Dickebusch heeft rond de 300 fr. meer opgebracht dan verleden jaar. M. D'Huvettere vraagt dat men van dien goeden uitslag zou gebruik maken om de buurtwegen te herstellen, en bij de Po tyze eene petroollampe te zeiten. We zullen eene lamp of twee meer geven aan den buiten, maar 't is te hopen dat de buitenlieden ze meer zullen eerbiedigen dan deze bij de Bascule, die één of twee maal 's jaars in stukken gesmeten wordt. De verhooging onzer gewone inkomsten zal ons toelaten in 't korte te beginnen aan de ontslijking van den Dickebusch-vijver. De noodzakelijkheid van dat werk wordt men meer geware, naarmate de noodwendigheid der voeding vermeerdert. M. Boone. Het liefdadigheidsgesticht van St Jacobsbuiten zal moeten water nemen van den Zillebeekvijver. Zou men daar geen gebruik kunnen van maken om dien vijver met onze waterleiding te verbinden Maar 't water en is misschien zoo goed niet? M. de Voorzitter. Daar is weinig ver schil aan. We zullen trachten met den Staat daarover overeen te komen, maar 'k geloove dat den oogenblik niet gekomen en is om daarover te spreken. Wat de buurtwegen betreft, waarover M. D'Huvettere sprak, 'k ben blijde hem te mo gen aankondigen dat we vandage nog een antwoord hebben ontvangen van M. de Gheus, burgemeester van Voormezeele. Wij zullen dus de verbetering van 't Pannestraaije kunnen in aanbesteding leggen. M. D'Huvettere vraagt nog dat de weg van 't Paddegat zoohaast mogelijk zou ver beterd worden. den hoogen autaar geschonken uit hoog achting voor de verdienste weize de Bene- diktijnen ten allen tijde verworven hebben op het gebied der wetenschap en der kunste. Ik heb mijn best gedaan om dezen autaar uwer kerke in ouden stijl te doen verveer- digen, en het ware mij aangenaam indien ik erin gelukt had uwe goedkeuring te ver dienen. Zijt wel verzekerd dat in het toeko mende mijne keizerlijke welwillendheid haar zal doen gevoelen voor uwe orde. En overal waar mannen zullen bijeen komen om den Godsdienst te behartigen en te verspreiden, mogen zij verzekerd zijn van mijne onder steuning. {Wordt voortgezet). M. de Voorzitter. 't Zal gedaan wor den. Waterplaatsen M. Begerem vraagt dat er eene water plaatse zou gesteld worden in de staiiestrate Hij heeft het reeds meermaals gevraagd Daar en is geene tot aan de vischmarkt. M. de Voorzitter. Daar zal eene zij bij de statie, en waarschijnlijk ook op het plein of in het hovetje voor 't huis van M Deleersnyder. M. Vanderghote. Daar zou ook eens behooren te zijn bij de middelbare schole M. de Voorzitter. Daar is sprake den langen blinden muur van de Paters achteruit te zetten dan ware er daar juist eenen hoek. Anders zullen we misschien de ronde gebruiken achter de vischmijne. Bijzondere kredieten M. de Voorzitter. Wij vragen aan den raad eenige kredieten te stemmen voor ze kere werken, waarvan een reeds gedaan is verandering aan den afleidingsbassijn aan de stadshorlogie en regelaar van 't stadhuis; aan de openbare weegschaalhernieuwing van 't blad in hout in plaats van koorden, schilderen van 't ijzerwerk, enz. Vervolgens een werk dat bij dringendheid moet gestemd zijn, namelijk, herstelling van den duiker over 't Ypertje, in de Boomgaard strate. 't Is bijna gedaan, 'l Gewelf moet op 3 tot 40 meters lengte hersteld worden. Wij hebben baksteenen aangekocht van den aan nemer van den Post in de Ryselstrate. {aan genomen Strijd naar Lauweren M. de Voorzitter.Strijd naar Lauweren vraagt de noordzale der Halle, hetallaam en 4000 fr. toelage voor eene loogfeeste. De schepenraad is van oordeel die feeste uit te stellen tot later. M. Frasijs, schepene. Ik heb den voorzitter dier maatschappij gezien, heer Baron de Vinck hij heeft mij gezeid dat de maatschappij ervan afziet. Vervoerdienst tusschen Merckem en Yper. toegestaan. Godshuizen Verkoop van grond. goedgekeurd. Kerkfabrieken De rekeningen worden goedgekeurd. Tuindag Deri Zaterdag opening, door klokkenge pel en muziekfeest. 's Zondags Processie, 's noens concert door de fanfare en 's aebternoens schieting aan 't Hoekje en eenen Luchtbal. Verscheidene raadsheeren doen opmerken dat men zou behooren te zorgen dat hetgeen r op de programma staat, uitgevoerd worde De schepearaad zal de nooaige voorzorgen nemen. Voor te naaste jare zal men trachten de wielrijdersfeeste binst den Tuindag te ge ven, 't zij met zelve bet plaatsen der kiosk re betalen, 't zij met de kiosken aan te koo- pen. M. Boone, ondersteund door de heereri Bouquet eri Struye, vraagt opuieuw dat de concerten ten 6 ure zouden gegeven worden Aangenomen. Den Maandag, HoDdenfesste. Den Dinsdag, Muziekfeeste door do leer ingen der muziekschool. Den Woensdag, gymnastisch feest op het piottenplein, door St Mic'nielsturners. Den Donderdag, feesten op het Zaalhot, Den tweeden Zondag, schieting in de Bronze Bezoek van den heer Gouverneur, Graaf d'Ursel stoet en feestmaal. Den derden Zondag, prijskamp in het lijnvisschen, door de Taartevisschers De onkosten van al die feesten en van de koersen meebegrepen, bedragen rond de 0.000 fr. De intrede van den heer Gouverneur zou nogthans wat drooge zijn, 'k stel voor er nog eenen lichtstoet of zoo iets bij te doen. Te naaste jare geeft St Ssbastiaan eene bijzondere schieting ter gelegenheid vari den 600° verjaardag van haar bestaan, 't Zal den middel zijn om eene schoone feeste in te richten. M. Vanderghote begeert dat het feest- berek zoo gauw mogelijk zou bijeenkomen, om da noodige schikkingen te nemen. De zitting eindigt ten 6.10 u. Wij ontvingen dezen morgen den volgen den brief Heer Drukker, Met veel genoegen en met veel vrucht heb k het schoon boeksien gelezen dat bij u igedrukt is, met veel zorge, en voor titel draagt Geschiedenis der Relikwie van hel Heilig Bloeddal sedert den 29 Juni 1152 te Voormezeele bewaard is, met een bijvoegsel over andere bijzonder heden nopens deze Parochiedoor L. Vanhauwaert, pastor. Ten voordeele der Confrérie van het H. Bloed, Dit boekske beantwoordt aan den wensch door Z. Hoogw. den Bisschop uitgedrukt, van overal waar't mogelijk is, eene geden kenis te zien verschijnen, meldende al vrat de parochiën van T bisdom aangaat, al wat in de oude oorkonden en archieven vermeld staat nopens den oorsprong der parochiën, de kerke, de bedevaarten, de heerlijkheden, enz. Dat is een der eerste werkjes, die aan bovengemelden wensch beantwoordt, en zonder twijfel zal 't grooten bijval genieten, niet alleen in 't omliggende, maar verderop geheti 't land door. Geen wonder dan heeft het de hooge goed keuring genoten van Z.Hoogw.de Bisschop, die zoo bezorgd is om alles te kennen en san te bevelen wat zijn schoon en christelij bisdom aangaat. In eenen brief, over korte dagen aan den geleerden schrijver toegestuurd, staat er te lezen het volgeride.dat geene nadere bepalin gen vergt ...Geschreven met goede pen, zoo belangrijk als stichtend, dat schoon boekwerk, zal met vele vrucht ge lezen worden en zal grootelrjks met helpen om den dienst van 't Heilig Bloed ouzes Heeren te doen kennen en aangroeien. KAN. REMBRY, VlC. GENERAAL. Brugge, 18 Juni 1901. Dat zijn woorden die den geleerden schrij ver niet alleenlijk veel eere aandoen, maar hem rijkelijk beloonen voor zijnen arbeid, zijn opzoeken en ziju aanhoudend streven. Het boeksken bevat verscheidene schoone prenten, de relikwie, de heerlijkheid, de weldoeners van kerk en parochie aandui dende. Het is wel geschikt voor aangename en stichtende lezing in de huisgezinnen. Het zal ongetwijfeld ook wel gelrokken worden voor prijsdeelingen in scholen en gestichten, en zonder twijfel zal de eerste uitgave gauw uitverkocht zijn. Bericht aar» die 't willen in bezit hebben. Z MEENEN. De vrouw van Ivo Carton, wever, teHalewyn, aan Dals kruis, die sedert eenige dagen teekens van zinsverbijstering gaf, is woensdag rond 10 ure 's morgends, in de Leie gesprongen, in de weide nabij de hofstede bewoond door de weduwe Dal, op dezelfde plaats waar hare dochter over twee jaar en half zich in het water wierp en versmoorde. Geluk- kiglijk waren er op dit oogenblik werklieden aan het werk langs de Leie, die aanstonds toe- geloopen kwamen en de vrouw uit het water trokken op het oogenblik dat zij ging verdrin ken. De vrouw, 52 jaar oud, werd naar hare woning overgebracht; tot nu toe heeft zij het spraakvermogen nog niet teruggekregen. RECKEM. De genaamde Reynaert Alfred, 48 jaar, gehuwd, boerenwerkman te Reckem, werd door de gendarmerie aangehouden en ook veroordeeld tot opsluiting in het toevluchts huis van Wortel. Over eenige dagen had die kerel met zijne vrouw en zijn huisgerief zijnen intrek genomen in een openstaande huis te Reckem De deurwaarder van Meenen kon er hem onmogelijk uit krijgen. Weldra ontstond er twist tusschen man en vrouw, daarop deel den zij hun huisgerief, de laatste keerde terug naar Gulleghem, hare geboorteplaats, de eerste verkocht zijn deel van het huisgerief en ver dronk het geld, tot dat hij in dronken toestand zonder middels van bestaan, kosteloos over gevoerd werd naar Wortel De pillen De Pratere maken het zachtste het aangenaamste en zekerste zuiverings middel uit. Zij vernietigen de gebreken van het bloed, en verdrijven uit het lichaam alle ongezonde vochten. Zij zijn onwaardeerbaar voor inwendige ziekten ais gal, slijmen, moeilijke stoelgang, gebrek aan eetlust, hoofdpijn, maagpijn, uitslag, speen, geel zucht en jicht. Zij zijn onschatbaar tegen de voorvallen van het keeren der jaren en ver gemakkelijken de ontwikkeling der jonge dochters. Zij zijn een schat voor de ouder lingen, want zij geven eetlust en regelma tige stoelgang en bevrijden hun van beroer ten Ieder huisgezin moet zich die kostbare ezondheidspillen aanschaffen, die het leven verlengen en herstellen en de kiemen der ziekten verwijderen. Weigert alle namaak sels. De pillen De Pratere worden enkel verkocht in ijzeren doosjes, de naam dra gende des uitvinders. Prijs fr. 1.50 de doos; ebekomen te Yper, apoth. Socquet Terriere, Rousselaere, apoth. Veys. GHELUWE. Dinsdag nacht zijn stoutmoe dige dieven alhier ingebroken in de herberg Het Z w ij nt j een hebben er een velo, eene hesp, een brood en eenig kleingeld gestolen. De'nzelfden nacht poogden zij in het huis te dringen van Hector Gheneau-Golpaert, doch gelukten er niet in. MOESKROEN. Dinsdag nacht hebben on. bekende dieven, bij M. Gamiel Vanoosthuyze, herbergier, op 't gehucht van de Nieuwe We reld, voor een honderdtal frank voorwerpen gestolen zooals; linnengoed, kleedingstukken, schoenen en eetwaren. _n het aanpalend huis, bewoond door de moeder van mad. Vanoosthuyze, de wed. Rog ge, werd er eene kuip met waschgoed buit ge maakt. ST-LAMBRECHTS-WOLUWE. Het parket van Brussel is hier woensdag avond afgestapt om een onderzoek te openen over het volgend bloedig drama Een metsersgast, Henri Tren- tels, 48 jaar oud, gehuwd en vader van 6 kin deren, verliet over 7 of 8 jaar zijn huisgezin; men hoorde niet meer van hem spreken. Over eenige dagen vernam de oudste der zonen,Tren- tels Victor, 26 jaar oud, dat zijti vader terug naar het dorp gekomen was en met eene vrouw woonde op 't gehucht Roodebeek. Vader Tren- tels werkte in eene steenbakkerij. De zoon Trentels besloot zijne moeder te wreken. Over drie dagen 's avonds, begaf hij zich naar het gehucht, doch daar hij het huis niet kende waar zijn vader woonde, vroeg hij aan een zijner vrienden, die op Roodenbeek woont, hem de woonst aan te duiden. De jongeling, Modest Van den Broeck, 22 jaar oud, voldeed aan zijn verzoek en vergezelde hem zelfs. De twee jon gelingen traden de woonst binnen. Vader Trentels was afwezig. De zoon Trentels werd als razend, toen hij de minnares van zijnen vader zag; hij sloeg alles in stukken, tot zelfs de bedsponden. De vrouw vluchtte het huis uit en ging Trentels roepen. Vader Trentels wapen de zich met eene ijzeren staaf en ging de twee jongelingen opzoeken. Hij ontmoette Vanden Broeck en sloeg hem met den staaf het hoofd in. Het slachtoffer werd zoo ijselijk gekwetst dat hij schier stervend naar de woning zijner ouders gebracht werd. Het parket heeft de aanhouding van Trentels bevolen. Donderdag morgend was de toestand van den gekwetste uiterst erg. BERCHEM. -- Dinsdag namiddag heeft een dramade gemeente Berchem in opschudding gebracht. De genaamde Edward B., een 25jarige jongeling, van Thienen geboortig, was verliefd op een meisje der Leopoldstraal. Reeds meer maais had hij haar met zijne verklaringen las tig gevallen, doch telkens had zij hem afgewe zen. Dit was dinsdag middag ten 1 uur weer het geval en, hierdoor woedend geworden, trok hij eenen revolver uit den zak en loste twee scho ten op het meisje. De schoten hadden heiden getroffen. Het meisje viel in eenen bloedplas neer en werd door eenige nabijzijnde personen opgenomen en dadelijk naar het gasthuis ge bracht. De moordenaar vluchtte van de plaats der misdaad weg, om zich, na een eind weegs ge- loopen te hebben, eenen kogel in den kop Ie schieten. Hij werd nu ook naar het gashiust gebracht, waar hij een uur nadien stierf. Ver schijnt alzoo voor God Het meisje is niet doo- delijk gewond. BURGERSTAND DER STAD YPER. van den 21 tot den 28 Juni 1901 Vanraes Gabriela, Boterstraat, 18. Riem Leo. Boomgaardstraat, 35. Dumortier Eugenius, St- Janstraat, 12. Depuydt Maria, Dickebusch- steenweg. Versohoore Ludovica, Ryselstraat, 194. Vanderghote Maria, Veemarkt, 23. Bour- gois Maria, Poperinghesteenweg, 10. Vieren- deels Maria, Elverdinghestraat, 42. Tydtgat Antonia, 11/2 jaar, klaverstraat, 31 Sybrands Elodia, 31 jaren, huishoudster, echtgenoote van Hoedt Alpbonsus, Bukker- straat, 24. Huwelijksafkondigingen Henricus Gleenewerck, leurder te Yper, en Gelina Casier, kantenwerkster te Yper. Augustus Lesaffre, advokaat te Yper, en Angelina Zoude, zonder beroep te St-Laurent Biangy, (Frankrijk). Renatus Duribreux, koetsier te Yper, en Irma Lahaye, zonder beroep te Poperinghe. Mm' Wed. Duriau, rentenierster, 199 destraat Brussel, schrijft: 1 M. Vincent, aüotheker, Grensstraat, 33 Brussel. Ik ben gelukkig, de volgende getuigenis v dankbaarheid, te voegen, bij al deze welke J reeds ontvangen hebt. Sedert 25 jaar leed ik 8 rhumutism, en niet een geneesmiddel had verlicht. Welnu, sedert eenige tijd, neem*11 uwe Elixir antirumatismal et antigoutteux ik ben voikomentlijk voldaan. Uwe erkentelijke Weduwe Duriau 199, Mérodestraat, Brussel Burgerlijke Godshuizen van Yper De besturende Commissie der Burgerlijke Godshuizen der stad Yper 7al op VBIJDAG5 JULI 1901 s middags ten 3 ure, in hare ge wone zittingzaal, in het Belle Godshuis, Bijselstraat, nr 38, te Yper, overgaan tot de openbare Aanbesteding der vergrootings- werken uit te voeren in het St- Antonius gesticht te Locre, vol gens de pians.lastenkohieren be stek, opgesteld door Mr G. LER- NOULD, bouwmeester te Yper, en goedgekeurd bij koninklijk be sluit van 27 April 1901. Het algemeen kohier van lasten, toepasselijk opde ondernemingen van werken voor rekening der Ministerien van Landbouw en Spoorwegen,goedgekeurd op 40° November 1890, is ook toepasse lijk op deze onderneming. Het bestek bedraagt fr. 71.182.16 De voorafgaande borgtocht is be paald op 3000 fr. De plans, het lastenkohier en het bestek kunnen geraadpleegd zijn in het kantoor der Godshui zen, Rijselstraat; nr 38, te Yper, alle werkdagen van 9 ure 's mor gens tot 's middags en van 2 tot 4 ure 's namiddags. Afdruksels van het lastkohier en het bestek zijn te bekomen in gemeld kan toor ten prijze van vier franken. Voor verdere inlichtingen zich te begeven bij den Bouwmeester, Boesioghestraat, nr6,te Yper ki'oNwr, mï.R 1 m ski ^ieuwe gelwo'otewde uiWndi» KONING DER BALSEMS Wilt gij geheel en ai verlost zijn, en dat ir» ongelooflijk korten tijd van Jicht en Rhumatiek. stramheid in ledematen, spier verrekkin gen, brand- en snij wonden, kneuzingen, oude en nieuwe wonden, gebruikt dan de won derbare KLOOSTERBALSEM Koriiner der Balsems UIT HET KLOOSTER SANTA PAULO TE CARTAGENA. Wie KLOOSTERBALSEM aan wendt, is verzekerd spoedig en vol komen genezen te zijri. Prijs per pot fr.i. fr. 1.50. fr. 2.50 en fr. 5. Verkrijgbaar te Yper, bij Gaimant, apotheker, L. Aertsens, apotheker te Poperinghe, A. Monleyne, apotheker. Geen aamborstigheid, noch beklemdhei meer, met de Bier's Bougies anti-asthmatiquei Vraagt aan uwen geneesheer kostelooze sta len; dus beproeft. Te koop in alle apothekerijen. Depot voor Yper E. Cremers-Lapierre, apo theker Te bekomen bij CALLEWAERT-DE MEULENAERE drukker, Boterstraat verschiilige soorten van aller beste keukenboeken voor het bereiden van spijzen en confituren. Bij uitscheiding van bedrijf. Venditte van EEN VEULEN op Woensdag 10 Juli 1901 om 4 ure nanoen, ter hofstede der kinderen Pieter Carette te Poeicappelle. Door het ambt van den Notaris CAMILLE VANDERMEERSCH te LaDgemarck. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemtde i pakken van de Thiensche maalderij. Te bekomen bij Callewaert-De Meulenaer boekhandelaar, Boterstraat, 38. Annuaire des families nobles et patriciennes de Belgiqut pour 1901 publié sous la direction de M' G. VAN EPPEN, rédacteur de l'annuaire la noblesse des Pays-Bas. ÏO frs. De beste naaimacliienen voor alle werk W eig-ert namaaksels Wereldtentoonstelling van Parijs, 1900: GROOTE PRIJS HOOGSTE ONDERSCHEIDING KORTRIJK, 47, Doorn ij kstraat Mouscroen, 121, Statiestraat. Rousselaere, 58, Noordstraat. Meenen, 36, Kortrijkstraat. Veurne, 72, Ooststraat. Yper*, 14, I >ixmudestrajit. GEBOORTEN STERFGEVALLEN ff v, r Singer

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2