DIT IS EN OMMELANDS, I m m m 1 A Op Zaterdag, 27en Juli 1901. centimes 36ste jaar. Talmerk 1850. Eene nieuwe militaire wet te wege Waarooi De indruk Zot zijn Een woordje daarbij Alzoo niet Langs de Leie en de Yperlee Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Vper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agengk HAVAS,te Brunei, 1)1,82,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. BERICHT Een feestmaal zal den Heer Gouver neur der provincie aangeboden wor den, den Zondag 11 Oogst 1901, ter gelegenheid van zijn officieel bezoek te Yper. Dit feestmaal zal plaats hebben in de Halle, ten 1 ure namiddag. Eene inschrijvingslijst berust ten stadhuize (secretariaat). Zij zal gesloten worden den 30 Juli. De prijs der inschrijving is bepaald op 3 frank, wijn niet inbegrepen. Het katholiek ministerie had beloofd, nog in den tegenwoordigen zittijd, een wets voorstel neêr te leggen over de militaire kwestie. Die belofte is gehouden; het wetsvoorstel is neergelegd. Het is zeer uitgebreid en volledig. De eersre indruk dien het tewege brengt is blijde verwondering. Degenen die recht zinnig zijn en de zaken met koelen bloede gadesloegen, bekennen zonder omwegen dat zij niet meenden dat zulk ontwerp door de regeering zou neergelegd worden. De regee ring toch, zei men, moest afrekenen met den grooten invloed der militaristen en van den koning. De millitarislen vroegen, eischten twee dingen 1° persoonlijken dienst2° groote vermeerdering var. het contingent. Welnu, in het wetsontwerp dat komt nedergelegd te worden, krijgen zij noch het eene noch het andere. En de krijgsinrichting wordt merkelijk verbeterd, de soldatenlast ver minderd. Laat ons de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp onderzoeken. Het vrijwilligersleger De militaristen zijn gezworen vijanden van een vrijwilligersleger. Zij begeeren als grondslag een leger van gedwongen solda ten. Daarom wilden zij het recht van plaats vervanging afschaffen. Het wetsontwerp door de regeering neer gelegd neemt als regelHet leger bestaat, eerst en vooral, uit vrijwilligersde ge dwongen soldaten worden maar bij loling opgeroepen voor zooveel er hen geen vrij willigers in voldoende getal aanbieden. De plaatsvervanging wordt behouden. Tot nu toe mochten er zoovele vrijwilli gers zijn als men wilde, zij erï telden niet af van het getal soldaten voor hun lot. In het toekomende en zal het alzoo niei meer zijn Van zoo het getal der vrijwilligers 3 ten honderd van het getal der ingeschreven milicianen overtreft, worden al de volgende vrijwilligers afgeteld van het getal soldaten dat door een kanton bij loting moet geleverd worden. Veronderstelt dat het miüciekanton Brugge, 100 soldaten moet leveren. Er zou den hen 110 vrijwilligers aanbieden. In dit miliciekanton Brugge zou er geen loting zijn geen een miliciaan zou moeten opgaan. Het ware, in dit kanton, de volledige invoering van het vrijwilligersleger. Het zal dus van de bevolking zelve afkan gen het vrijwilligersleger in te voeren. Als de vrijwillige soldatendienst in de goesting der jongelingen valt, zal men tot het mand gedwongen soldaat geraken. Maar voorziet het wetsontwerp der regee ring voldoende maatregelen om trapsgewijze tot dien uitslag te komen? Voorzeker. Tot nu toe ontvingen de zuivere vrijwilligers degenen die. hen engageeren zooals het volk zegt geen de minste schadeloosstel ling. Alzoo genoten zij niet van de 30 fr. te maande die aan de soldaten voor hun lot toegestaan worden. Dat verandert nu met het voorstel der re geering. Voortaan zuilen de vrijwilligers, onder dat oogpunt, van dezelfde voordeden als de miliciaan genieten. De aanmoedigingen voor de vrijwilligers Van de 30 fr. te maande gesproken, moe ten wij aanstippen dat de regeering, in haar wetsvoorstel, dit voorbeeld nog vermeer- ert op twee manieren 1° De soldaten wier ouders of rechtheb benden meer dan 50 fr. rechtstreekscbe be- astingen ten voordeele van den Staat betaal en, konden de 30 fr. niet trekken. Nu ver- ndert dat en gaat het cijfer van belasting voortaan van 50 tot 80 fr. volgens de ge meente die men bewoont. In andere woor den, er zullen voortaan, volgens het ont werp der regeering, nog meer menschen van de 30 fr. te maande genieten dan vroeger. 2° Willende bijzonder schadeloos stellen dezen die bij het peerdevolk dienenen dus langer onder de wapens blijven, zullen deze milicianen voortaan 35 frank te maande trekken,terwijl het voetvolk aan de 30 frank blijft. Van zoo de vrijwilligers bij 't leger komen krijgen zij die 30 of 35 frank te maande, volgens zij bij het voetvolk of het peerdevolk ingelijfd zijn. De vrijwilligers met premie en plaatsver vangers ontvangen hunne premie,maar meer niet. Indien de vrijwilligers met of zonder pre mie hen voor een tweede maal engagee ren krijgen zij als eenvoudige soldaat 35 rank te maande 40 frank als zij kaporaal of brigadier zijn en 50 frank als zij den graad hebben van onderofficier. Daarenboven worden al deze vrijwilligers aangesloten bij de Lijfrentkas van den Staal en genieten zij de geldelijke aanmoedigingen voorzien door de wet op de werkerspen sioenen. De afboudingen die,om deze reden, kunnen gedaan worden, mogen de 15 frank s jaars niet te boven gaan. De vrijwilligers genieten dezelfde voor waarden als de milicianen te rekenen vaD 8jaar. Zij mogen trouwen nadat zij hunnen eersten terme uitgedaan hebben. Da voorkeur zal gegeven worden in het toekennen van zekere plaatsen afhangende van den Staat, aan de oude vrijwilligers. Ziedaar ongetwijfeld een geheel stelsel van aanmoedigingen, wel geschikt om het getal vrijwilligers te doen aangroeien.Indien men daarmeé noch tot geen voldoenden uit slag komt, 't en zal voorzeker de schuld niet zijn der regeering. Dus wij doen eenen grooten stap naar het vrijwilligersleger, dat de militaristen tot nu toe met zooveel minachting bejegenden. Dat is de eerste overwinning. met het volgende voordeel van het wetsvoor stel. Geent vermeerdering van het getal gedwongene soldaten De militaristen wilden wei eene zekere vermindering van diensttijd toestaan, maar Itijd op eene voorwaarde dat men hei sreta! soldaten van verschillige duizenden jaars zou vermeerdereu, om alzoo hetzelfde cijfer soldaten onderdo wapens te hebben Is nu. - Velen, zelve van die met de beste nzichten bezield, dachten indien wij op dat punt niet toegeven, zullen wij geen ver mindering van diensttijd bekomen; de ko- ing zal dat nooit teekenen. Hewel, de vermindering van den dienst- ijd is er, zonder verhooging van contingent! Daar is de grootste overwinning die wij behalen. Dat staat het wetsontwerp toe Zeker tracht de regeering zooveel moge lijk het getal soldaten die bestendig onder de wapens zijn te behouden maar het komt tot dien uitslag door de vrijwilligers. 3 ten honderd van de vrijwilligers, op het getal ingeschreven milicianen, 't is te zeggen 1800 op 60000 worden bestemd om de leemte aan te vullen die de vermindering van den diensttijd in het staande leger zou kunnen tewege brengen, 't En is maar na aftrek van die 3 ten honderd dat de vrijwilligers in skening komen voor het getal soldaten, die jaarlijks voor hun lot moeten opgaan Door die schikking vermijdt men de ver meerdering van gedwongen manschap. Nog eens gezeid 't is daar de fioöfdzakèT De overwinning is aanzienlijk. Vermindering van den diensttijd De openbare meening vroeg vermindering van den diensttijd der soldaten. Het wets ontwerp der regeering staat het toe in eene zekere mate. Men oordeele. NU dienen de liniesolda ten en jagers te voet, 28 maanden. Grenadiers en cara- biniers, 36 maanden. Belegeringsartillerie, 36 maanden. Vliegende artillerie en peerdevolk, 48 maanden. Pontonniers, 36 maanden, Genie, 36 maanden, Administratie, 36 maanden. Volgens het ontwerp der regeering zouden zij maar 20 maanden moeten dienen. 20 maanden. 20 maanden. 36 maanden. 22 maanden. 22 maanden. 24 maanden. Deze cijfers en stemmen niet geheel en gansch overeen met deze voorgesteld door M. Helleputte, namens de middenafdeeling Later zal men nog verder op dien weg kun nen gaan. De bekomen vermindering van diensttijd en is zeker niet te misprijzen bijzonderlijk als men haar in verband stel zouden de liberalen, die de speelbal zijn der militaristen, de zaak willen verdagen en op de lange bane schuiven. Alzoo niet geboerd Laat oris aandringen, in verzoekschriften en volksvergaderingen, opdat het wetsvoorstel zonder uitstel ge stemd worde. Een vogel in de hand is beter dan tien die vliegen. Indien het voorstel over de militaire kwestie uw niet gestemd wordt, zal er schade uit volgen voor veel menschon. Inderdaad, het voorstel der regeering zegt dat de wet zou in voege komen met 4 januari 4902. Daarenboven zou de vermindering van diensttijd en de uitgebreide en verhoogde schadeloosstelling reeds aan de milicianen der klas van 1901 toegestaan worden. Indien, zooals de liberalen het willen, de bespreking uitgesteld werd, zouden de sol daten moeten dienen en zouden de peerde- raannen maar 30 fr. in plaats van 35 fr. trekken. Duarcm vraagt de onmiddellijke stem ming, in weerwil der liberalen. Zij steken altijd stokken in 't wiel, als het eene volks gezinde hervorming geldt. Hoe is dit wetsvoorstel aanveerd, toen het van de weke afgekondigd werd Zooals wij hierboven zeggen Met blijde verwondering door de katholieke anti mili taristen, en met bitteren spijt door de liberalen. De liberalen zijn voor de verzwaring der militaire lasten. Hunne vertegenwoordigers n de militaire commissie, door de regeering over eertige maanden benoemd om die zaak te bestudeeren, hebben al de eisehen der generaals aanveerd Verwijdering vau het vrijwilligersleger en vermeerdering van het contingent. M. Termote, die in dt ze com missie de liberalen van West-Vlaanderen vertegenwoordigde, heeft daar zijnen naam ondergezet. De anderen ook. Die liberalen zijn natuurlijk zeer mistevreden omdat men uiste het tegenovergestelde gedaan heeft van hetgene zij wilden. Er is nog eene tweede reden waarom de liberalen zulke vieze gespe trokken bij het lezen vau hel ontwerp van liet ministerie. De liberalen meenden en hoopten dat de katholieken hen zouden verdeeld hebben op de militaire kwestie; dat de eenen alhier zouden getrokken hebben en de anderen aldaar dat, op die wijze, het ministerie zou in nesten geraakt zijn en geene meerder- tieid meer zou gevonden hebben en dat zij, de liberalen, eene goede vangsle in dit triebei water zouden gedaan hebben. De liberalen hebben hen deerlijk bedrogen. De eendracht tusscheu regeering en meerder beid blijft bestaan. En het land zal eene nieuwe, goede en volksgezinde wet te meer aan de katholieken verschuldigd zijnA winste Indien wij niet al bekomen wat wij wen scben, toch krijgen wij meer dan wij had den mogen hopen. Leve het katholiek ministerie De liberalen hebben over eenige weken te Brussel eenen algemeenen bond gesticht om propaganda te maken voor het liberalismus. Zondag was 't vergadering voor den bond. Weet gij waarmee men voorstelde de reeks liberale voordrachten te openen die de bond getiooten schikken waar hier waar daar te houden Met voordrachten tegen het wets voorstel door de katholieke regeering op de militaire kwestie neêrgelegd. In den bond heette men dit ontwerp hatelijk Proficiat Als de bondsmannen raeenen met zuLe meelingen het volk al hunnen kant te trek ken, dan zijn zij van bet goê jaar. Verzwaring vragen van den soldatenlast, de katholieke regeering beknibbelen omdat zij het vrijwilligersleger aanmoedigt, dei! diensttijd vermindert zonder het contingent te vermeerderen, ehwel ja, met zulk pro gramma zullen de liberalen bijval hebben. Zijn die heeren zot of.... Hoe eerder zij dien veldtocht beginnen, hoe liever wij hel hebben. Gazelle van Brugge) Indien wij in die militaire zake eenen grooten stap gedaan hebben, (dien wij niet aarzelen eenen reuzenstap te noemen), dat is zonder twijfel dank aan de machtige mede werking van eenen man, die tegenwoordig in ons ministerie zetelt. Die man is onze volksgeliefde Senator, de minister van Nijverheid en Arbeid, mijnheer de baron Surmont de Volsbcrghe. De liberalen zouden geern de militaire hervorming doen mislukken. Dezen morgen schrijft het brusselseh liberaal blad La Ga zette dat de Kamers zouden moeten uiteen gaan, zonder het wetsvoorstel te stemmen. Hoort gij ze komen op hunne zokken Wanhopende hetontwerp te doen mislukken Eere en dank zij hem STAD YPER 1 O O 1 De Gemeenteraad, Bepaalt als volgt het programma van het Gemeentefeest 1901. Zaterdag 3 Oogst Ten 6 ure 's avonds zal de beiaard de opening van het Gemeentefeest aan kondigen. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt door de Stadsharmonie. Zondag 4 Oogst Ten 9 ure, uitgang van de Processie van 0. L. V. van Tuine, 's Middags, Groote Markt, Duivenlossing. Onmiddelijk nadien, Concert, door de Groote Fanfare. Schieting met den Handboog, ingericht met de hulp van stad, door de schuttersmaat- schappij Yper Hoekje Prijskamp in het Gaaibollen, ingericht, met de medewerking van stad, door de maat- chappij gevestigd Aux trois fleurs de lis Boterstraat. Ten 5 ure, Vandenpeereboomplaats, Opstijging van eenen Luchtbal en nederdaling met valscherm, door den luchtvaarder J.-B. Glorieux. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Maandag 5 Oogst Ten 10 ure, Prijsdeeling, aan de leerlingen er Staatsmiddelbare school voor jongens, 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten '2 1/2 ure, Boomgaardstraat, Hondenkopen. Ten C ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 6 Oogst Ten 10 1/2 ure, in de Halle, Muziekfeest, door de leerlingen der Muziekschool, 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 2 1/2 ure, Vandenpeereboomplaats, Wielrijdersspelen en Ringsteking. Ten G ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 7 Oogst Ten 4 ure, Kazerneplein, Gymnastisch Feest, door de Turners van St Michielsgilde. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Donderdag 8 Oogst Ten 4 ure, Zaalhof, Volksspelen. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 11 Oogst Prijskamp voor Reisduiven, op Orleans, ingericht, met medehulp der stad, door den Yperschen Duivenliefhebbersbond. Kruisboogschieting in den doei, ingericht, met medehulp der stad, door de Maat schappij Les Francs Arbalétriers, ge vestigd ter herberg Tête de Bronze, n Rijselstraat. Ten 4 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, Vuurwerk, op het Minneplein. Donderdag 15 Oogst Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 18 Oogst Prijskamp in het Lijnvisschen, aan de Kaai, ngericht, met medewerking der stad, door de Maatschappij De Ware Lief- ïebbers, gezegd Taartevisschers ONDERSCHEIDENE FEESTEN Prijskampen in biljardspel, bolspel, kaartspel, enz., ingericht, met de mede werking der stad, door de verbondene Maatschappijen, zullen plaats hebben op Tuindag en de opvolgende zondagen. Ringstekingen en andere feesten zullen insgelijks des Zondags plaats hebben, in de buitenwijken. Bijzondere omzend- en plakbrieven zul- en de omstandigheden der verschillige prijskampen en feesten opgeven. ALGEMEENE SCHIKKINGEN Gedurende de Kermis, zullen het Muzeum, d« Zalen van het Stadhuis en de Halle, voor het publiek open zijn. Het publiek zal vrijen toegang hebben tot de Zwemkom, van Zondag 4n tot Zondag 11° Oogst medebegrepen. Gedaan in fitting te Yper, den 22 Juni 1901% De Burgemeester-Voorzitter, J3. GQVAIdHI' Do Secretaris, M. GORRISSEN. Verschenen door THEODOOR SEVENS Geschiedenis en beschrijving der voornaamste steden en dorpen tus- schen Meenen en Poperingheeen boekwerk groot 8° met talrijke licht- prenten versierd, en eene prachtige titelplaat geteekend door Baron Gaston de Vinck. Prijs fr. 1.50 lil1 f ff li irii NIEUWSBLAD VAN YPER m m m m ft Prijskamp in Vinkenzang. Officieel bezoek van den Heer Gouverneur der Provincie. lÉ.lMt 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1