DIT IS EN OMMELANDS, t m t m m II PLAATSELIJK Op Zaterdag, 10en Oogst 1901. 5 centimen 't blad. 36ste jaar. Talmerk 1852. Stad Yper Gemeenteraad STAATKUNDIGE ÖISCHOUW Dood van keizerin Frederik De Tuindagfeesten De konijnenk week Nieuwe nickelmunt De zwaarste Man Gedurende Vier pond Biefstuk Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap ice sen ofte posttegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het hlad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. I lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, jk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS,te Bruasel, TJ=.32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n" 8, Place be la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. verslag der zitting van Zaterdag 3 Oogst 1901 Zoo zou men zeker zijn, niet te moeten be talen voor een ander. - De aanbesteding wordt uitgesteld tot later. De openbare zitting begint ten 5 10 min. Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiteD den heer Iweins d'Eeckhoutte. die zich heeft doen verontschuldigen. M. de Minister Baron Surmont de Volsberghe,woont ook de zitting bij. M. de Burgemeester zit voor. M. D'Huvettere vraagt als er gevolg gege ven is aan zijn verzoek nopens de bewoners van het Hoornwerk, voor wien hij water had gevraagd. M. de Voorzitter zegt dat de commissie, die met het onderzoek van die vraag belast was, nog geen verslag beeft ingediend. Herstelling van een ouden gevel De Schepenraad stelt voor eene toelage van 200 fr. te vetleenen voor het herstellen van bet hoekhuis der Oude Kleei markt en Hondstrate (zuidkant). Eenparig goedgekeurd.) Pannestraat M. De Caesteker vraagt dat de plaatsen die goed zijn zouden behouden worden, in plaats van alles af te voeren, zooals den lastenboek voorschrijft. De oude steengrond zal toch altijd beter zijn dan aarde. Vraag inlichtingen te Pas- sohendaele daar is het werk ook zoo ge daan geweest. M.de Voorzitter denkt dat,wil men de toe lagen van Staat en Provincie verkrijgen, er nieuwe wegen moeten geleid worden en niet de oude vermaakt. Voor vermakingen krijgt men geene toelagen. De lastenboek is ten anderen reeds goedgekeurd door 't gemeen tebestuur van Voormezeele, en geheel de zake zou kunnen daardoor in 't water vallen. M. Baron Surmont de Volsberghe. Let wel op dat de lengte van den weg goed op gegeven wordt. De lengte op het plan en komt niet overeen met de aangehaalde cij fers. 't Ware noodig eens te onderzoeken, anders zult gij moeten betalen volgens uwen lastenboek, zelfs als gij geen zooveel meters weg en hebt. M. de Voorzitter. Naar 't plan te oor- deelen is er ongetwijfeld eenmisslag begaan. We zullen den heer provincialen ingenieur van wegen daarop zijne aandacht vestigen en de aanbesteding van dezen weg tot later verschuiven. M. D'Huvettere. Volgens de lastenboek zijn de kunstwerken, ten laste van Voorme zeele, daar ze alleen op Voormezeele ge maakt worden. Maar ware 't ook niet goed eene verschillige aanbesteding te doen voor het deel van Yper en het deel van Voorme zeele. Yper ligt bij de hand 't en is maar een stapken van de statie en de vervoer koiten, die gewoonlijk voor zulke dingen nog al hoog beloopen, zijn natuurlijk veel grooter voor Voormezeele dan voor Yper en als 't in ééne aanbesteding wordt gedaan, Yper betaalt voor Voormezeele. Jk zou ook nog geern doen opmerken dat «r behoort wel gezorgd te worden voor de ttaniere vaD keiwegen te leggen Als er «roote stukken recht gezet worden, en daar hoven fijn mul gegoten, dit laatste stroomt nog al gemakkelijk weg en de strate is dan om zeggens onbruikbaar, daar er ten allen kante groote punten uitsteken, die voor bet iebruik zeer gevaarlijk zijn. M. de Voorzitter en M. Berghman doen •Pmerken dat als er twee verschillige aan bestedingen zijn, men misschien zal gevaar loopen niets te verkrijgen van Voormezeele. Yoor wat de bewerking betreft nopens het '®8gen van keiwegen, daar zal rekening van ^houden worden. Baron Surmont denkt dat men zou kunneQ ia <jen lastenboek bepalen dat elke 8emeente zal betalen in evenredigheid van «ene er geleid wordt op haar grondgebied IVulwstraat M. Ds Caestecker doet opmerken voor de Wulvestraat en de Wieltjestrate dat er daar deelen keiweg zijn die nog tamelijk oed zijn. Ware 't niet beter ze te behouden? Wat de Wielijestraat betreft, 't zou ook oed zijn te trachten in onderhandeling te kooien met Zil'ebeke, om den keiweg voor- te leggen. Na eenige opmerkingen van verschillige zijden worden de aanbestedingen tot later verschoven. M. de Voorzitter doet bestatigen dat men 't later aan hem niet en zal mogen wij ten dat de wegen te lande niet verbeterd en worden. De verpachting van dischgoed wordt goedgekeurd met eenparige stemmen. Evenzoo schikkingen nopens de kerkfa briek van St Jacobs en de begrooting van St Maartens. M. D'Huvettere vraagt als de pacht van oud klooster der Arme Klaren nog voort gaat. M. de Voorzitter. Zekerlijk; hij is aa gegaan voor 50 jaar en tenzij hij verbroken wierde in gemeenschappelijk overleg, hij gaat voort. De openbare zitting eindigt ten 6 ure. Keizerin Frederik is maandag avond en 6 4/4 ure in het kasteel van Frie- drichshof, nabij Cronberg, overleden. Zij was het oudste kind van wijlen toningin Victoria van Engeland keizerin Frederik was te Londen ge boren op 21 november 1840. Zij rouwde in 1858 met prins Frederik- Wilhelm, zoon van den koning van Pruisen, en die in 1888 drie maanden keizer van Duitschland geweest is on der den naam van Frederik III. Uit haar huwelijk zijn vijf kinderen geboren, waarvan de oudste de thans regeerende keizer van Duitschland, Wilhelm II, is. De Processie is van deze jare door het weder bijzonder begunstigd geweest. Een helderen zonnenhemel deed de pracht van kleedij, vanen, bloemen en kransen ten besten uitkomen, terwijl een licht windje de warmte zeer verdragelijk. maakte. Men spreekt den grootsten lof van de prachtige en smaakvolle nieuwe kleedij van Onze Lieve Vrouw van Thuyne verbeeld dooi het dochterken van onzen achtbaren schepen den heer Fraeijs. Deze kleedij, alsook deze der eerevrouwen zijn wij verschuldigd aan de talentvolle en welwillende medewerking van Z. E. H. ka- nonik Duclos, pastor van St-Jacobs, ter stede. Meer hoeft men niei te zeggen om te weten dat, onder opzichte van kunste en geschiedenis, die verbeelding onberispelijk en prachtig was. Hondenloop Onder al de feesten vanTbuindag bekleedt de hondenfeeste zekerlijk eene eereplaatse. Geheel nederig begonnen over negen jaar op vrage van den toenmaiigen Burgemeestei Baron Surmont de Volsberghe, door eenige onkheden vol iever met zaliger M. Pieter Bouquet aan 't hoofd, heeft da hondenloop aarlijks meer en meer bijval. De eerste jaren waren veertig-vijftig hon den ingeschreven,meest van Yper.Zillebeke, Zonnebeke en Passchendaele. Van de jare waren er meer dan 120 ingeschreven van verre en naar. Oostwaarts tot van Beveren en Gits en Noord- en Westwaarts van Sta den en Reninghe. En de prijzen wierden fel bekampt. In de serie voor de middelbare honden moest men lot tweemaal dezelfde honden doen loopen om te kunnen met zekerheid bestatigen welke de laatste aankwam, en dan nog en scheelde het maar een halven meter op ge heel de lengte van de oude botermarkt. De prijzen werden behaal i door Groote honden prijs Masschelein van Zillebeke 2* Moerman van Yper Desmijtier van Zillebeke Lievens van Beveren-Rousbrugge Middelbare honden prijs Decoainck van Gits Allaert Deconinck Sobry van West-Roosebeke Kleine honden Spinnewijn van Hoilebeke 2e Verschoore van Yper Crepeele 't' Devos De groote Turnfeeste door St Michielsgilde Woensdag laatst ge geven op bet kazernplein, had een storm van volk uitgelokt, des te meer daar hel wed r buitenmate gunstig was. Onze jonge Turners hebben eens temeer bewezen dat zij niet alleen hunnen naam weerdig zijn gebleven, maar nog altijd vooruitgang doen onder het behendige en wakkere geleide van den heer Florimond Meyskens, leeraar in wapen- en schermkun- ste bij hel 3da Linie-Regiment ter stede. Eere aan hen, eere aan den Meester, en eere aan St Michiels'Harmonij die alle tewe gingen zoowel opgeluisterd heeft Onze SQUARE Wij kunnen niet laten een woordje te reppen over dit werk dat, alhoewel nog niet geheel opgedaan, iedereens goedkeuring en bewondering verwekt. Prachtig schoon is het Schoon in den dag om de liefelijkheid van zijnen aanleg in planten en bloemen. Schoon 's avonds bij het heidere licht der prachtige lanteernen met hunne Auerbekken. Gaat rien, en gij zult moeten getuigen dal dit werk niet genoeg kan geprezen worden. Dit werk is een pereltje te meer aan de kroone van ons katholiek stadsbestier. Eere aan onzen oud-burgemeester, de baron Surmont de Volsberghe die het ont werp opvatte en in gang stak Eere aan onzen tegenwoordigen Burg meester den heer Colaert, die met vlijtige zorge en echt kunstgevoel hetzelve wist te verwezentlijken Eere en dank aan onzen stedelijken raad voor zijne onverpoosde medewerking Het kweeken van konijnen is in Vlaanderen voor vele werklieden van den buiten eene bijwinste, welke niet te versmaden is. Jaarlij!1 s worden vele duizenden van deze diertjes ge reedgemaakt en verzonden naar de markt van Londen. Doch niet altijd bekomt men den gewenschten uitslag in dit vak van den landbouw. Vele konijnenkweekers zien hunne rassei verkwijnen en geheele nesten door ziekten vergaan, omdat zij geen achl geven op hunne koten, hunne voe ders niet bezorgen en de uitlezing of cruising niet bewerken. ■1° De koten. De koten moeten altijd ten minste halve klaarte heb ben, en de lucht ervan moet kunnen vernieuwen en aieoo gezond blijven. Jaarom moet men de kouijnenkoten oede ken, niet met planken, maar met ijzeren traliedraad of latwerk. Men moet den grond schuins leggen in goed metselwerk, zoodanig dat de vloeibare uitwerpsels gemakkelijk <unnen afloopen naar een putje, dat buiten het kot komt. Het ware zelfs jest, opperbest, den grond en de morden in goeden ciment te leggen om dezen afloop te vergemakkelijken, indelijk men moet de koten weke- ijks geheel ruimen van mest en van versch strooi voorzien. 2* De voeders Men mag nooiï aan de konijnen nat, verrot, bevuild of vervrozen voeder gevenhet versch afgesneden groen is be-t als beteenen dag in eene droge plaats gelegen heeft. Men doet wel samen met het groen plan ten voedsel, soms wat brood, geerst of maïs toe dienen als verwisseling van spijze. In den winter kan men gekookte aardappel schillen bestrooid met gruis geven. Daarbij moet men zorgen, dat men al bet eten op vaste uren geve, in een net baksken of in een rosteelken, dal uiet geheel tot tegen den grond komt, opdat het voeder alzoo nooit betrap- oe'd en bevuild worde. 3° Voortleeling. Om ee.i goed en groot ras van konijnen te bewa ren, moet men de nitlezing doen en de kruising met goede voortteelers van andere rassen, die zeer vrucht jaar zijn en hunne jongen wel onder- louden. De beste voortteelers zijn deze met kort, blinkend haar, pijl rechte ooren, rechte pooten en rek kelijk lichaam moeten ruim een aar oud zijn, als zij hunnen dienst Beginnen en daarbij zij moeten bij voorki ur geboren en opgekweekt zijn jirzst den zomer. Er komen nieuwe tien centiemen stukjes in omloop. Zij zijn iets dunner dm de oude en bijna zoo groot als een frank. Om te beletten dat men ze met dit munt stuk verwarre, zijn zij doorboord met een gaatje van 3 millimeters. Op de eene zijde staan twee L s, waar- Doven eene kroon, op de andere het getal 10, omringd met laurieren. In Amerika, zoo niet in de wereld is Lee Trickey, van Gleuwood Wise., die de balans doet overslaan op 560 ponden. Eenige jaren geleden woog bij 710 pond, maar is sedert afgevallen tot zijn tegenwoordig gewicht. Hij is voerman van bedrijf. Zijne vrouw weegt 125 pond. den zomer is het lijden der paarden zeer groot. Buiten de vermoeienis, door het trek ken en de stikkende hitte veroorzaakt, zijner nog de dazen, die ze niet met vrede laten en die hen voortdurend door hun bijten, steken en zuigen martelen. Een middeltje, dat altijd goeden uitslag oplevert, kan aangenomen worden; bij mid del van een penseel, doet men in de oor schelp der paarden een weinig jenever boomolie (huile de cade), dit is een gevaarlooze stof, die alle vliegen verdrijft Elke week doel men dit opnieuw. Vijf een nemen olie is genoeg voor een gansch zeizoen. Men kan ook eenige druppelen in eenen emmer water laten vallen en dit vocht, bij middel eener spons over ganscbe lijf van het paard wrijven, vooral op die plaatsen waar geen haar staat. Door deze olie worden de vliegen schadeloos voor het paard en de oorkapjes, die veel hitte veroorzaken, moe ien niet meer gebruikt worden. Dit behoed- middeltje werd te Verviers door de profes- sioneele school voor koetsiers met zeer goed gevold toegepast. Gedurende de zomerhitte is de huid van het paard bijna altijd door zweet devochtigd, en de wrijving en drukking van gareel en riemen kneuzen ze al te dikwijls. Zelfs de riempjes van het kopstuk schaven op den duur het vel van de wangen af, zoodat het vleescb, eindelijk bloot komt. Het gevolg is, voor het dier, een voortdurend lijden, eene scherpe pijn, die het soms noodzaakt stil te staan. Men moet al de gekwetste deelen met zorg afwasschen en droog maken, ze daarna met een weinig roet insmeren, of beter nog met vaselien die met boraxzuur vermengd is (te verkrijgen bij alle apothekers en dro gisten). Alle dagen moet men ook het leder van het gareel invetten, alsook harnassen en riemen; deze worden en blijven aldus slap en zacht en het dier lijdt minder door wrij ving en drukking. Jan De Lange stond met gebogen hoofd in den beenhouwerswinkel. Het was zaterdag avond. Hij had zijne herbergrekening be taald en dacht juist hoe weinig er overbleef voor zich zelveD, vrouw en kinderen, voor de toekomende week. Op dat oogenblik kwam de ronde vorm van een wel doorvoede en net gekleede herbergier den winkel bin nen en zegde Vier pond biefstuk, dik gesne den. De herbergier legde op den toog een 20 frankstuk, dat onze Jan de Lange dacht van voor eenige oogen- blikken te voren te herkennen. Weldra vertrok de herbergier met het aanlokkelijk gekochte vleesch en een hoop klein geld. Jan De Lange's hoofd zonk een paar graden dieper. Wel Jan, zei de slachter, wat wenscht gij Jan twijfelde toen hij de kleine geldstukjes in zijnen zak betastte en sprak Geef mij voor 14 centen lever Jan vertrok met den lever en kocht onderweg nog wat aardappelen en een brood en ging teneêrgeslagen ïuiswaarts. Hij legde, thuis gekomen, alles op tafel ceêr en zette zich op eenen stoel. Zijne vrouw en kinders waren ver wonderd en ook verheugd dat hij niets zegde. In stilzwijgen at hij zijn mager avondmaal en zat weer neer zonder iets te zeggen. Allen waren echter verheugd dat hij t'huis bleef, doch vroegen of zegden niets. Zondag kwam en Jan bleef thuis en niemand durfde vragen waarom. Maandag en dinsdag avond was hij huis en zoo de overige dagen der week. O, hoe verlangde onze Jan naar den zaterdagDe week scheen hem nooit te zullen eindigen. De zaterdag k.wam ten laatste. Met vreugde nam hij zijn werkloon, liep met snellen stap naar den beenhou wer en riep uit Vier pond biefstuk, dik gesne den en legde een goudstuk in beta ling neer. De beenhouwer zag verwonderd op, doch het geld was er. Jan De Lange ging trotsch met zijn w it y«X^-ULL1» VAN YPER a L

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1