EN OMMELANDS, m STAATKUNDIGE OMSCHOUW L M i TB EL i éi Op Aateniag, 31en Oogst 1901. 5 centimen 't blad 36ste jaar. Talmerk 185b. SLECHTE BAZEN Katholieke zendelingen en protestantsche dagbladen )e engelsch-lranvaalsche oorlog De catechismus en 't Weeke blad Wat de scheikunde uit den mensch kan maken Dood van Mgr Doutreloux Haarmarkten Tegen oogzeer Tegen fruitplekken I Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en hij 's land bob Ischapioèsen ofte post, tegen 3 frank, 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en "s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Iiet Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, tl co, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas te Brussel, Ti 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place be la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Wij nemen de volgende regelen over uit een duiisch socialistisch tijdschrift Zij zijn geschreven door gezel Bruno Poersch,Voorzitter van de Vereenigii g der gemeentewerklieden, en hebben betre op de samenwerkende maat schappijen der socialisten. Die maatschappijen aanziet Bruno Poersch als de slechtste der bazen. De middelbare werkman, zegt hij, schat het verstandig' werk naar weerde niet,omdat bij hetzelve aanziet als beneden bet stoffelijk werk of ten minsten op denzelfden voet. Daarom wilt hij dat werk maar betalen gelijk het stoffelijke. «Zekerlijk, daar zijn klassen van werk lieden die het verstandige werk alzoo niet verachten en misprijzen. Dit zijn bij voor beeld de letterzetters, de beeldhouwers en anderen, wier werk reeds meer verstandig dan stoffelijk is. Maar voor de groote massa werkers het stoffelijke werk dat zij verrichten in de tegenwoordige sociale inrichting, is aanzien als het bijzonderste werk, en het verstandige alleenlijk als een toemaatje. Dio werkersmassa heeft ongelukkiglijk tot hiertoe niet verstaan dat de bekwaam heid der bedienden van eerste belang is voor de ontwikkeling der werkersinrichting. En zoo gebeurt het dat zulke of zulke inrichting lijdt omdat men hel bestier daarvan toever trouwd beeft aan personen die de noodige kennissen niet hebben. De bedienden der werkers en hebben niet alleen te klagen over onvoldoende loon, maar ook over onrechtveerdige behandeling. «De werkman, wanneer hij handelt als baas, bedrijft omtrent dezelfde misslagen welke bij dagelijks aan zijnen baas verwijl. De werkman veroordeelt met reden den baas die vergeet zijne vrage te aanveerden, of in onderhandeling te komen met hem of zijne vertegenwoordigers. Maar diezelfde werkman, wanneer hij in samenwerkende maatschappij de rolle van baas speelt, deelt gemeenlijk diezelfde verachterde gedachten. «Over eenige dagen nog hebben ver- schillige bedienden van werkersinrichtingen die droevige ondervinding gedaan. Verschil lige berekken der socialistische drukperse hebben zelf niet geweerdigd te antwoorden aan de eischen der opstellers, ofwel hebben vlakaf geweigerd met ben in onderhandeling te komen. De bedienden der werklieden hebben ook te klagen van overlast van werk. De zelfde werkman die voor zijn zeiven het 8 urenwerk eischt, eischt dikwijls van zijne bedienden zestien uren werk per dag en ofschoon het meeste deei der bedienden, uit geest van opoffering, vrijwillig aan bijna alle ruste verzaken, vindt men nog vele leden van werkersinrichtingen die alle ge negenheden te bate nemen om over de luiheid hunner bedienden te schertsen. Uit die weinige regelen, door eenen socialist geschreven, is er lesse te ne men, én voor bazen én voor werklie den. Gelijk de bazen hunne werklieden niet mogen aanzien als eenvoudige werktuigen om geld te slaan zoo mogen de werklieden hunne meesters ook niet aanschouwen als de vadsige oprapers van ditzelfde geld. Gelijk de mensch uit ziel en lichaam bestaande, geen deugdelijk werk en kan verrichten zonder dat ziel en lichaam hunne krachten te zamen brengen zoo ook kan geene inrich ting bloeien zonder dat het verstan dig bestier der meesters met de neer- 'iige bedrijvigheid der werklieden gepaard gaan. Het protestansche dagblad West Africa gedrukt te Londen zegt in een zijner nummers over eenige: uitgekomen :ageu Moesten de katholieke zendingen ter hunner beschikking al 't geld hebben die de protestanten gebruiken, geheel de bevolking der vallei van den Niger, van aan zijnen oorsprong tot aan zijne monding, zou sedert lang christen zijn... Het zijn de weinige katholieke zende ling en, ter nauwernood genoeg krijgende om te leven, die met de meeste krachtdadig heid werken. Niemand die op den Niger geweest is zal ons tegenspreken: die kleene handvol katholieke priesters doen meer goed dan al de piotestantsche zendelingen te zamen, alhoewel deze rijkelijk betaald worden. Men is gedwongen te bekennen dat de katholieke zendelingen de algemeene achting genieun, zoowi 1 van de Eutopearien als van de inboorlingen. De zendelingen, die in West-Afrika Evangelie verkonden, zijn, als ik niet misse de frausche priesters der Congregatie van den H. Geest. )e Benediktijnen van Frankrijk De Benediktijnen verlaten Fran krijk. De Benediktijnen van Solesmes lebben eene schuilplaats gezocht op iet eiland Wight. Reeds verscheidene groepen zijn vertrokken en den 15 september aanstaande zal de laatste monnik het klooster verlaten hebben. Te Solesmes zal slechts een Benedik- tijnermonnik blijven, de Z. E. P. oubert, pastoor, die afhangt van den lisschop van Mans, en die door zijne larochie zeer geacht wordt, waar hij sinds veertien jaar het grootste goed sticht. De Benediktijners van de abdij van Ste-Cecilia, te Solesmes, zullen eveneens naar het eiland Wight uit wijken. De overste en eenige zusters zijn reeds naar dit eiland vertrokken. Zij hebben eene residencie gevonden op eenige uren afstand van de resi- iencie der Benediktijnen. Den 15 september zal Solesmes de Benediktij nen, die den roem en den rijkdom dei- streek uitmaakten, niet meer binnen zijne muren tellen. De verslagenheid der bevolking is groot. De andere ab dijen van Benediktijnen gaan eveneens uiteen. De paters van Ligugé en van Saint-Moeur, onder andere, vertrek ken naar België. De reis van den czaar Het is nu zeker dat graaf Lansdorf, de russische minister van buitenland sche zaken, den czaar op zijne reis zal vergezellen. Hij zal de oefeningen der duitsche vloot te Dantzig en de bijeen komst dei beide keizers bijwonen, evenals de feestelijkheden in Fran krijk. De groote oefeningen van de 9e en I0e brigaden der fransche infanterie, welke binnen eenige dagen moesten beginnen, zijn afgezegd. Die brigades zullen den spoorweg moeten bewaken tijdens de reis van den czaar en daarna bij den ordedienst helpen Het fransch-turksch geschil De diplomatieke betrekkingen uis- schën Frankrijken Turkije zijn nu feitelijk onderbroken. De gezant schapsraadsheer, M. hupst, die M. Gonstans te Konstautinopcl vervang zal zich enkel bezighouden met de loopende zaken, doch hij zal over geene de minste politieke kwestie on derhandelen, zoolang de Porte niet op alle punten zal toegegeven hebben. Vooraleer Konstantinopel te veria- en, had M. Gonstans aan boord vari bet oorlogschip Uautour het bez'-ek ontvangen van een boogen ambtenaar- van het paleis, die gepoogd heeft hem over te halen om te blijven. M. Gon stans heeft geweigerd. A an het fransch gezantschap te Konstantinopel is de vlag halftop gehangen, en zij zal aldus dijven tot M. Constans zal weerkee- ren. In het Noorden Eene officieele depeche uit Pretoria meldt dat een engelscbe legertros, op weg van Kimberley naar Griquatown, p 24 dezer nabij Rooi-Kopje aange vallen geweest is door de»Boeren. Het geleide heeft den aanval afgeslagen, och het leed zware verliezen: 9 doo- en en 23 gekwetsten, toebehoorende tot de Yeomanry. De tros is op zijne bestemming aangekomen. In het Zuiden Een deel van het commando van scheepers bevindt zich nabij Mossel baai, in het zuiden der Kaapkolonie. 3e plaatselijke wacht maakt zich tol e verdediging gereed. Aauhouding van M. Merriman M. Merriman, de parlementaire lei der van den Afrikaandersboud, is, op jevelder engeischeoverheden,in zijne hoeve nabij stellen bi sch aangehouden, dij heeft zijn woord van eer moeten geven dat hij de hoeve niet zal veria- en. ten nieuwe inval in de Kaapkolonie De Boeren van Transvaal en van den Oranje-Vrijstaat maken toebe reidselen om een nieuwen inval in de Caapkolonie te doen. Twee comman dos, elk 700 a 800 man sterk, hebben reeds gepoogd de Oranjerivier over te trekken, doch zij hebben de waak zaamheid der engeische troepen nog niet kunnen verschalken.. Gomman dant Herzog trekt hen te gemoet om ïun een handje te helpen. In den om- rek van Krankkuil hebben verschei dene schermutselingen plaats gehad de Boeren hebben er onder ander eer gepantserden trein aangevallen. Vervolgingen tegen de afrikaanders Al de Burgers der beide Republie ken, in de Kaapkolonie verblijvende, hebben bevel ontvangen zich voor zaterdag bij de engeische overheden aan te bie .en, zooniet worden zij be dreigd als krijgsgevangenen aange houden te worden. Veilcdene week is er in 't Weeke blad een artikeltje gekomen waarin de echte geus eri godsdiensthater wordt uiigehangen. Het Weeke blad immers valt het gods dienstig onderwijs aan, en bijzondei lijk don catechismus. Het wekt de ouders op om voor hunne kinderen eene schriftelijke aanvrage te doen opdat zij van den leergang van 't godsdien stig onderwijs zouden ontslegen worden. Eenige ouders hebben het reeds gedaan, zegt het. en zij hebben wel gedaan. 't En is de catechismus niet die men moet leeren, maar lezen, schrijven, cijferen, enz. Ddt immers heeft trien noodig voor later leven den catechismus niet. Wij willen hier niet doen uitkomen hoe dwaas hei is zulke lale ie voeren. De catechismus immers,dat wonderschoon boeksken, door de geleerden zoo hooge geschat, de kern van al't gene de mensch moet weten en doen om op de wereld deftig en gelukkig ie levendie catechismus en heeft niet noodig verdedigd te worden tegen de avereehtsche geleerden van 'tWeeke blad. Moest de catechismus beter geleerd, en zijne leering beter geoefend worden, de wereld en zou daarom niet te slechter gaan, ter contrarie. 't Is daarom dat wij in onze katholieke scholen de kiuders niet alleen leer en lezen, schrijven, cijferen, teekenen, enz., opdat zij later de noodige geleerdheid zouden hebben; maar terzelvertijde het godsdienstig onder wijs géven dat van ben gaede christenen en bijgevolg goede burgers moet maken. dag waren het priesters, kloosterzusters en dienaars van den overleden prelaat die deze roerende taak vervulden. De lijkkist bezet nu dezelfde plaats waar 't lijk op het praalbed gerust beeft, zij is met een baarkleed bedekt en boven op liggen de mijteren het bisschoppelijk kruis. Rond de lijkkist staan zes kandelabers met brandende keersen. Mgr Doutreloux was officier der Leopolds orde en werd door Z. H. den Paus tot ro- meinschen graaf verheven. Hij droeg nooit dezen titel, die zelfs niet gekend was door de personen die zioh het meest in zijn ge zelschap bevonden. Mgr Doutreloux was het vlaamsch zeer genegen. Zijn kamerknecht Trudo is een vlaming en kan slechts weinig fransch. De betreurde kerkvoogd sprak altijd vlaamsch met hem. Men heeft uitgerekend dat in een mensch van gemiddeld 68 kilogram zooveel eiwit zit sis in 1200 kiekeneieren. Indien dezen persoon tot gaz vervormd wordt, geeft hij 98 kubieke meters gaz en genoeg waterstof om een ballon met een stijgkracht van 70 kilogr. voort te bewegen. In den normalen toestand bevat het menschelijk lichaam ge noeg ijzer om 7 flinke nagels te doen fabri- keeren, zooveel vet, om 6 kilogram keersen te maken en zooveel koolstof om 65 groote potlooderi te verkrijgen. Doch dat is nog niet alles. Niet minder dan 820 000 stekskens kunnen, met behulp van de aanwezige fosfoor gemaakt worden verders zijn aanwezig 42 liters water, 20 lepels zout, 50 stuks suikerklontjes, om niet te spreken van een aantal andere minder bekende scheikundige stoffen. En dan durft men nog spreken van niet3weerdige menschen Z H. de Bisschop van Luik was Zaterdag namiddag, rond 6 ure, t'iiuis gekomen van St Tiuiden, waar hij een zestigtal minder broeders capucienen de kleine of groote priestei lijke wijding toegediend had. Hij nam het avondmaal, overzag nog een veertigtal brieven, schreef er nog vijf, las zijn rozenhoedje, en ging zijne kamer bin nen om zich ter rust te begeven. Zijn kamer knecht was komen zien of Mgr niets meer noodig had; nauwelijks was deze laatste te bed, of Mgr de Bisschop belde dt ij keeren. üe knecht kwam toegeloopen en vond Mgr op sterven liggen. Hij belde het ander per soneel op. Middelerwijl aanriep hij O. L. V. Onbevlekt Ontvangenis. De bisschop zegde hem in 't vlaamsch Goed Trudo. De knecht bad luidop een Wees Gegroet, dien Mgr meeprevelde. Intusschen kwam ganscb 't personeel toegeloopen een karinunik en een genees heer werden ontboden. De eerste kwam nog juist in tijd om den stervende de absolutie te gevende geneesheer kon nog slechts het overlijden bestatigen. Bij 't vernemen der droeve mare was de veislagenheid groot in stad. Zondag namid dag zijn ruim vijftien duizend menschen het lijk van hunnen teergeliefden bisschop, dat in een der zalen van het bisdom tentoonge steld was, komen groeten. Menige traan werd gestort en talrijk waren de personen die hunne paternosters gaven om met hei lijk in aanraking gebracht te worden. Maandag was de toeloop van volk, dat de rouwkapel bezocht, nog veel grooter. Zes agenten waren noodig om het publiek op rang te doen gaan, en aan de poort van 't bisschoppelijk paleis de orde te handhaven. Kloosterzusters wisselden onafgebroken elkander af om bij het lijk te waken en te bidden. In den nacht van Zondag tot Maan- In Frankrijk worden nog in verscheidene plaatsen, o. a. in Bretagne, Auvergne en Limoussin, Jaarmarkten gehouden. Onlangs heeft te Limoges zulke markt plaats gehad, waar voor niet min dan 100 luizend frank zaken gedaan werden. De koopers waren bijzonder talrijk uit Belgie en Amerika Tengevolge der verandering in de haar tooien der vrouwen heeft zich eene gevoelige prijsverhooging voorgedaan. De zwarte haren hebben minst weerde integendeel gaan de witte aan hooge prijzen. Volgens de kleur gaat deze koopwaar ge woonlijk aan 60 tot 100 fr. den kilog. Tegen oogzeer en ontstekene oogschelen raadt men het gebruik aan van koornbloem- water. In de schaduw doet men koornbloemen droogen men werpt er een snuifje van in eenen theepoten gieter kokend water op. Zeore oogen moet men altijd met zeer warm water bassen. Kokend water is een der beste middels men laat hel van eene zekere hoogste door een vei zijp in regen op de geplekte plaats vallen. Daarna zeept men die onmiddelijk en spoelt ze uit in zuiver water. i -s- lil -o T

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1