DIT IS EN OMMELANDS, 1 Op Zaterdag, 21 e° September 1901. 5 centimen 't blad. 36ste jaar. Talmerk 1858. BELANGRIJK BERICHT SÜRMONTSHUIS STAATKUNDIGS OMSCHODW Vrankrijk Duitschland Amerika De engelsch-transvaalsche oorlog De czaar in Frankrijk Te trekken bij den Uitgever71* 36, in de Boter strate, te Yperen bij 's land boodschap mezen ofte posttegen 3 frank s jaars. 'T Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal w De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't W 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, S fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS.te Brussel, Tk.32,in de Magdalena- H| strate, en te Parijs, n" 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- W kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Ooit- k w IVestvlaanderen wonen. Op 31 Oegst laatstleden hebben de gemeentcbestieren de nieuwe kiezerslijsten opgemaakt. Wij verzoeken vriendelijk alle katholieken wel te willen onder zoeken of zij op de kiezerslijsten ingeschreven zijn, en of zij daarop staan met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. Yoor alle gemak en zekerheid van werking mogen zij hen wen den tot het secretariaat van den Katholieken Bond. Alle klachten moeten ingediend zijn met de stukken diesaangaan- de, vóór den 31 October. Morgen, zondag avond, ten 8 1/2 ure, zal in 't Volkshuis de verloting plaats hebben van Sur- montshuis. De heer Minister Baron Surmont zal de plechtigheid bij wonen. De Groote Fanfare zal hare meê werking verleen en. De kloosters in Frankrijk Tot nu toe hebben slechts tien mannelijke kloostervereenigingen de machtiging gevraagd, maar nog geen enkel groot kloosterorder. Er zijn ook slechts 146 aanvragen van vrouwelijke vereenigingen op 680. De kloosterwet Wij hebben het reeds gezeid, de kloosterlingen van verschillige orders maken gereedschap om Frankrijk te verlaten. Eenige vragen de toelating om te blijven; andere, op voorhand wetende wat er hen te wachten staat, en geven aan de godsdiensthaters de voldoening niet hunne vragen te ver werpen. Onder de uitgedreven kloosterzus ters beviudt haar de grootmoeder on zer toekomende koningin der Belgen, prinses Elisabeth. Deze edele dame.de hertogin douai rière de Bragance, is 70 jaar oud en was sedert den 13 juni 1897 in het beroemd klooster der Benediktineres- sen van Solesmes getreden. Zij heeft het nu moeten verlaten door de schuld eener slechte wet. De hertogin is ver trokken in gezelschap van hare twee dochters.de aartshertogin van Oosten rijk, Maria-Theresia, en de hertogin van Parma, Maria-Antonia. Te voet uit China Dinsdag avond kwam te Berlijn de commandant Bauer, van het duitsch leger aan, die de terugreis uit China te voet gedaan heeft, vergezeld van zijnen ordonnans. Hij heeft gansch Mandchourië,Siberië en Rusland door reisd en is langs Thorn in Duitschland weergekeerd. De reis heeft drie maan den en zeven dagen geduurd. a» Dood van MMac-Kinley Vrijdag nacht ten 2 ure gaf M. Mac Kinley den geest. Volgens hare berichten was M. Mac- Kinley reeds in bezwijming van af 7 ure 50. Hij is gestorven zonder den bijstand van een dominee, doch zijne laatste woorden, door Dr Mann aange teekend, waren woorden van onder werping aan den wil van God: «Vaar wel allen! Vaarwel! 't Is Godswil! Dat zijn wil geschiede Mevr. Mac-Kinley heeft haren man voor de laatste maal gezien tusschen tl en 12 ure 1/2; zij zat aan zijn bed en nam zijne handen in de hare. Op dit oogenblik werden de ministers, opvolgentlijk bij den stervende toege laten Het was rond 2 ure dat Dr Rixy de zekere kenteekens der dood bestatig- de. Hij riep oogenblikkelijk de leden der familie. Mevr. Mac-Kinley was ingeslapen hij oordeelde het onnoo- dig haar te wekken. De andere leden der familie traden weenend de sterfkamer binnen. Hel was dan 2 ure 05. Vijf minuten ver liepen, dau nog eenige minuten en Dr Rixy hief de hand op als om een teekeu te geven en zegde met ver smoorde stem De president is dood I De secretaris van den president, die bij de familie was, verliet de kamer en begaf zich naar den sallon, waar zich de ministers bevonden. Alles was doodstil in de zaal. M. Cordelyon kon digde aanDe President is dood Niemand sprak een enkel woord,maar allen, als kinderen, braken los in tra nen. Eene halve uur na het overlijden van den president, kwam een soldaat post vatten bij het lijk. De nieuwe President M. Roosevelt is Zaterdag morgen, ten 7 ure, met een bijzonderen trein te Albany aangekomen. Hij wist toen nog maar dat de toestand van M. Mac- Kinley verergerd was, en 't is bij zijne aankomst in de statie aldaar dat óij eene oücieele depeche ontving, hem de dood van den president mel dende. De wagon, waarin M. Roose velt reisde, werd gesloten gehouden. Niemand is er mogen intreden. Ten 1 uur 40 kwam M. Roosevelt te Buffalo aan. Hij is afgestapt bij den senator M. Wilcox, en heeft zich van laar met een geleide naar het sterf huis begeven, om Mevr. Mac-Kinley zijne deelneming te betuigen in het smertelijk verlies dat haar getroffen heeft. Hij keerde vervolgens bij M. Wilcox weer, waar hij den eed als president der Vereenigde-Staten afleg de. De Begrafenis Maandag werd het stoffelijk over schot van den president, per bijzon deren trein, naar Washington over gebracht, waar het lijk zal tentoon gesteld worden. De begrafenis zal Donderdag te Canton plaats hebben. Het Verslag der Geneesheeren Na de lijkschouwing hebben de geneesheeren van den president het volgende verslag openbaar gemaakt De kogel die het borstbeen trof, drong niet door het vel en heeft wei nig kwaad gedaan. De andere kogel is door de twee omhulsels in de maag gedrongen. De twee openingen door den kogel veroorzaakt zijn volkomen toegenaaid, doch rond deze twee gaten is de kanker ontstaan. Na de maag doorboord te hebben, is de kogel in den buik gedrongen, na het onderge deelteder nieren gescheurd te hebben. Dit gedeelte van den doortocht van den kogel was eveneens verkankerd. De kogel is niet teruggevonden. Men beeft geen spoor van buikvliesont- steking of aandoening der andere organen gevonden. De dood is het gevolg van den kanker die de maag en de wonden, door den kogel ver oorzaakt, aangetast heeft. Het over lijden was onvermijdelijk, ondanks alle genees- of heelkundige behande ling. De proklamatie van lord Kitchener In zijne proklamatie dreigt lord Kitchener de onderhoudskosten dei- vrouwen en kinderen, in de vluchte- lingskampen opgesloten, ten laste te leggen der Boeren, die nog den strijd volhouden en eigenaars zijn van hoe ven. Om die berekening te verijdelen, hebben de Boerengeneraals de eenige Boeren, wier hoeven nog niet aange slagen zijn, gemachtigd zich te onder werpen. Dat maakt enkel langs den kant der Boeren een verlies van onge veer 500 strijders, terwijl de engel- schen 500 monden meer zullen te voe den hebben. Ten gevolge der mislukking zijner proklamatie heeft lord Kitchener be sloten zijne troepen in Zuid-Afrika niet te verminderen. Enkel de onge neesbare zieken en de uitgedienden, die volstrekt weigeren hunne verbin tenis te hernieuwen, zullen naar En geland mogen weerkeeren. Te Riversdale heeft desekretaris van Iheron zich aan de eogelschen onder worpen. 't Is, inde kaapkolonie, de eenige officier die zich door de pro klamatie van lord Kitchener tot de overgave heeft laten bewegen. Te Sommerset-East zijn vier zooge zegde opstandelingen tot de dood ver oordeeld geweest, doch hunne straf werd veranderd in gevangenzitting. Uit Pretoria wordt nog met veel beslag gemeld dat in de twee laatste dagen zich twee veldkornetten onder worpen hebben. Dat is geheel de uit slag van lord Kitcheners proklamatie! Zonderlinge leurders Te Duinkerke is eene ontzaglijke menigte leurders aangekomen, die geïllustreerde post kaarten, fraDseh-russische strikjes en por tretten van M. Loubet te koop bieden. Het zijn meestal... agenten der Openbare Veilig heid zij zijn minst 600 in getal J Storm op zee Dinsdag woedde op 't Kanaal een hevige storm. Een koopvaardijschip dat van Kales kwam, werd op de reede van Dover gewor pen. De inkom der haven van Dover was uiterst gevaarlijk tengevolge van de holle zee het koopvaardijschip leed erge schade. De reis van president Loubet De trein met president Loubet en de mi nisters Waldeck-Rousseau en Deleassé is dinsdag namiddag ten 1 uur 24 te Atrecht aangekomen Iri de rijkversierde statie werd de president afgewacht door de burgerlijke, militaire en geestelijke overheden van het departement. De voorzitter van den alge rneenen raad en de aartsbisschop van Atrecht stuurden hem opvolgentlijk eene aanspraak toe, waarop M. Loubet antwoordde. Op het plein voor de statie stonden 500 burgemees ters van het Pas-de Galais de president is hunne huldebetooging komen ontvangen en werd geestdriftig toegejuicht. Ten 2 ure 14 zette de presidentieele trein zijne reis naar Duinkerke voort. Te Duinkerke Dinsdag namiddag ten 4 ure, kwam «te presidentieele trein in de statie van Duin kerke aan. Het weder dat gansch den dag slecht geweest was, klaarde eenigszins op De statie was schoon met vlaggen en wapen schilden versierd. Een krijgsmuziek speelde de Marseillaise, terwijl men in de verte de eerste kanonschoten hoorde, die de aankomst van president Loubet aankondigden. In de statie bevonden zich M. Mougeot, onder staatssekretaris bij 't ministerie van poste rijen en telegrafen, al de senateurs en afge- veerdigden van het Noorderdepartement, de prefekt, de burgemeester van Duinkerke, enz. Deze laatste stelde aan den president der Republiek den gemeenteraad voor en verze kerdeden president dat de bevolking,ondanks het slecht weder, hem geestdriftig verwel komen zal. Het weder betert, antwoordde Loubet, dat is een goed teeken voor morgen. De stoet werd vervolgens gevormd. M Loubet nam plaats in een landau, bespannen met zes peerden der artillerie. In dezelfde koets namen plaats: MM. Waldeck-Rousseau, eerste minister, Dumont, burgemeester van Duinkerke, en Combarieu, sekretaris gene raai van den president. Buiten de statie bevond zich veel volk dat Leve Loubet Leve de Republiek riep. De president rustte eenige oogenblikken in de onderprefectuur, alvorens zich naai het nieuw stadhuis vanDumkerke te begeven, dat moest ingehuldigd worden. Toen de presidentieele stoet zich terug in gang stelde, werd er nog wat geroepen Leve de Re publiek Leve Loubet! Men riep even eens Leve Waldeck Leve Deleassé Al de straten van Duinkerke zijn met de fransche en russisehe kleuren bevlagd. Toen de president in de groote feestzaal van het nieuw stadhuis, een prachtig en grootsoh gebouw, verscheen, werd hij geestdriftig toegejuicht. M. Loubet nam plaats op eene eere-estrade, en naast hem gingen zitten: M. Waldeck-Rousseau, M. Delcasse, de senateurs en afgeveerdigden van het departement, M. Combarieu en ge neraal Dubois. M. Dumont, burgemeester van Duinkerke, bedankte M. Loubet en de aanwezige ministers voor de eer die zij zijne stad aandoen met het stadhuis te komen in huldigen. M. Loubet antwoordde dat hij ge lukkig was deze inhuldiging te doen. Zijne redevoering werd met handgeklap beant woord. Vervolgens werd den president de eerewijn aangeboden. Na de plechtigheid ten stadhuize reed de stoet in grooten draf naar de haven. De koetsen reden rond de bassins en keerden in de stad terug. Ondanks den regen die herbegon, bevond er zich eene overgroote menigte op gansch den doortocht. Het was 5 1/2 ure toen de president in de onder- prefektuur terugkeerde, waar hij 's avonds een diner moest aanbieden aan de overhe den. M. Loubet beeft aan den burgemeester 2000 frank voor den arme en 500 fr. voor de kas der schipbreukelingen gesehonken. Ontvangst van het belgisch gezantschap Ten 6 1/2 ure begaf de bestuurder van den protocole zich naar het belgisch consu laat om er het gezantschap, door den koning der Belgen gezonden, te halen. De preeident heeft de gezanten des konings ontvangen in een der salons van de onder-prefektuur. Aan zijee zijden bevonden zich MM. Wal deck Rousseau, voorzitter van den franschen ministerraad, en Deleassé minister van bui- tenlandsche zaken. Generaal Rouen zegde aan M. Loubet dat hij gelukkig was door koning Leopold ge kozen te zijn om den president der fransche republiek te komen groeten. Hij drukte de wenschen uit die de koning voor het welge- lukken van de reis des presidents vormde. M. Loubet gelastte het hoofd van het bel gisch gezantschap den koning hartelijk te bedanken. Hij sprak van de vriendschappe lijke gevoelens van Frankrijk jegens Belgie en uitte den wensch dat het verblijf in 't zui den van Frankrijk heilzaam zeu zijn voor den belgischen vorst. Het diner Aan de tafel waren de plaatsen als volgt aangewezenrechts van den president zat generaal Rouen, en links mevr. Nancey, echtgenoote van den onder-prefekt, recht over den presidentM. Waldeck Rousseau met M. Deleassé aan zijne rechterzijde en M. graaf Karei d'Ursel, gouverneur van West- Vlaanderen, aan zijne linkerzijde. Woonden nog het diner by admiraal Dieulouard, de prefekt, de voorzitters van de rechtbanken, de onder-consul van Belgie, generaal Du bois, MM. Paul Loubet, René Waldeck- Rousseau, enz. De overheden De bijzondere trein voorbehouden aan de leden der Kamers, de ministers, den gezant van Rusland te Parijs, den gezant van Frankrijk teSt-Petersburg, vertrok dinsdag namiddag ten 5 ure 56 uit Parijs naar Duin- xerke. De feesten te Duinkerke Woensdag morgend, bij zonopgang, werd e Duinkerke op al de schepen der vloot de russissche vlag in den grooten mast ge- neschen. De Cassini, die voor Hunne Maje steiten en den President der Fransche Repu- oliek bestemd is, trok, bij uitzondering, de fransche vlag in top deze vlag moest door net paviljoen van den president vervangen worden, op 't oogenblik dat M. Loubet inschepen zou. Naast de vlag van den presi dent zal de keizerlijke russissche standaard opgehaald worden, wanneer de czaar aan boord zal komen. Ten 7 ure 's morgends lag de vloot op twee reien. De eerste rei was als volgt samengesteldBouvinet, Cattini, Amiral TMhouarl, Valmy, Jemmapet, Bruix, d'As- sas, Caliléede tweede bestond uit de vol gende schepen Masséna, Formidable, Cour bet, Charles Martel, Bouvet, Jauréguiberry Dupuy de-Dóme, Surcouf. De ontmoeting in volle zee Rond 7 ure kwam M. Loubet aan boord van de Cassini om den czaar te gemoet te varen. De president was vergezeld van de voorzitters der Kamers, de ministers, de officiers van zijn militair huis én de leden van iijn burgerlijk kabinet, het personeel van betrussisch gezantschap. M. de Montebello, ezant van FraHkrijk te Sint Petersburg, en de personen aangeduid voor den dienst van den keizer en de keizerin van Rusland, tijdens hun verblijf in Frankrijk. De zee stond nogal hol, en de wind stond noord. De Cassini die slechts traag voortstoomde, deed schuimende golven opslaan. Toen het schip uit 't zicht was, begaf de menigte, die net vertrek bijgewoond had, zich naar de Place de Malo, de eenige plaats van waar men de vloot zien kon. Een zeker getal stormbooten staken de zee in om mede de keizerlijke yacht Standard tegemoet te varen. De schepen met de Kamerleden waren s morgends uit Kales vertrokken en bereik ten het geleide van de Cassini in volle zee. Het strand van Malo was opgekropt met volk, sommigen stonden zoo dicht dat de golven tot aan hunne roeten rolden. De plaatsen op de terrassen der koffiehuizen van het strand waren spoedig verhuurd aan nogal hooge prijzen. Nu en dan schoot er eene zonnestraal door de wolken. «9K! NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1