■lil A EN I Eene echte verrijzenis Priesterlijke Benoemingen Dit Leutegheoi willige Pompiers en verders de Leopoldisten oud-soldaten van Leopold den 1", die, tot van Roüaais toe, waren gekomen, om hun toekomstigen koning te groeten. 't Was rond elf en half als de trein in de statie kwam. Jonkvorst Albrecht was verge zeld vaneenen aide de camp en van de heeren Ministers Baron Vander Bruggen en Baron Surmont. Hij werd ontvangen door den heer Vanden Boogaerde, Burgemeester, in de Wachtzaal, die geheel wel versierd was voor de om standigheid. De Vlaanders hadden zich in kosten gesteken een keer en is geen ge woonte. De heer Burgemeester, in eene prachtige kernachtige vlaamsche aanspraak, verwel komde Prins Albrecht, die ook in 't Vlaamsch antwoordde. De jonkvorst spreekt onze Moedertaal als de beste Vlaming, en zonder den minst vreemden tongval. Na de voorstelling der overheden, nam de prins de pompiers en Leopoldisten in oogeu- schouw, en behandigde aan deze laatsten een prachtig vaandel, geschenk van Z M. den koning. Intusschea donderde onophoudelijk 't ka non, en van straten, markt en uit en boven de huizen weerklonk het zonder ophouden Leve Prins Albrecht. 't Was eene geest drift zonder weerg.1 door de geestelijkheid De eerweerde heer Pastor Van Gouille verwelkomde den prins en steunde erop in zijns aanspraak dat alle gezag van God komt en dat de prins door zijn bezoek aan de kerke aan ons christen Vlaanderen eeu voorbeeld van godsdienstig heid geeft, dat terzei verlijde een troost en eene aanmoediging is voor de geloovigen. De prins was door de aanspraak van den eerw. Pastor diep getroffenen bedankte her lelijk den spreker en de geestelijkheid voor hunne genegene gevoelens. Na de kerkelijke plechtigheid ging de jonkvorst te voet naar de nijverheidscbole en bezocht tezelvertijde de tentoonstelling van ft uit en groensels. Daarna zag bij op den balkon den stoet voorbijtrekken. De stoet was waar lijk lit-f in zijne eenvou digheid de rereplaats daarin was voor de katholieke scholen die volgens den Patriots daar waren met hunne S£300 kinders. De tien kinders van de stads scholen en hebben we nergens geware ge worden. Praalwagens, welgelukte groepen en maatschappijen van allen aard, waaronder voornamelijk schoen en borstelmakers volgden elkander op, en 't was rond den drie en half reeds als de prins naar het elekiriek geslicht reed. Na de wapenschouwing had de Turnfeéste plaatse op de Groote Markt. Z. K. H. nam plaats met de overheden op een verhoog. De katholieke Turners van Oudenaarde deden met veel kunst en zwier de voorge schreven oefeningen. Hunne piramiden vooral bekwamen een welverdienen bijval. Prins Albrecht was meer dan eens de eerste om toe te juichen. Binst de Turnfeeste speelde de Gretrykring op meesterlijke wijze eenige welgekozene stukken, onder 't kundig beleid van M Nap. Willaert, die door jonkvorst Albrecht werd geluk gewenscht. 't Was ongelooflijk hoeveel volk er binst de feeste op en rond de markt was. Niet alleen waren de menschen ten allen kante dient ope-ngepresl, en alle vensters dicht bezet, maar op sommige daken onder andere op 't gouden mandeken stond er volk tot op den veurst. Ten één ure werd er ten huize van den heer Burgemeester een feestmaal opgediend aan zestig genoodigden. Ten twee ure bezocht Prins Albrecht de kerk aan den ingang werd hij ontvangen Ten 4 ure 10 minuten stapte hij terug in den trein, die hem naar Brussel en van daar naar Beieren moest weder brengen. Onder 't bulderen van 't kanon en een oorverdoovend geroep van Leve jonkvorst Albrecht kwam de trein in beweging. Ongetwijfeld zal de Prins het beste aan denken bewaren van zijn bezoek, want bi; zijn afscheid bedankte hij vurigijk don heer Burgemeester err de overheden die hem ver gezelden, en vroeg hun van in zijnen naam de Iseghemnaars te bedanken voor hunne hertel ij L e ontvangst. Als de prins vertrokken was, begon op de markt het concert dooi' dn boogergenoemde muzieken. De uitvoering der verschillige stukken was oprecht merkweerdig. Eene bijzondere molding nogthans voor 't muzie van Ingelmunster en 't Congregatiemuziek van Isegbera. 't Vuurwerk en de verlichting en heeft geen plaats gehad, ter oorzaak van den regen die tegen avond is beginnen vallen. Hetgeen in deze feeste bijzonderlijk de aandacht trof, 'r is de eensgezindheid van a de Iseghemnaars. Alle man deed mee die dag en waren er noch liberalen, noch katho lieken, 't waren al Iseghemnaars, zooals 1 de inhaling varr hunnen volksgeliefden Bu gemeesler. Zekere heer Naudeau, berichtgever van een Fransch Vrijden kersbladLe Journal, van Parijs, en die zijn eigen een ongeloo- jj vige betitelt, was te Lourdes tijdens de groote Fransche bedevaart van Augustus j 1. 1. Hij was er ooggetuige van de plotselinge i genezing van zrkeren Gargam, eenen ge- j wezen spoorwegbediende, die indertijd het j slachtoffer was van een schrikkelijk ongeval, j Least het verhaal dat hij nopens die won dei bare gebeurtenis naar zijn blad zond Getuigenis van eenen Ongeloovige ln een gebouw, nabij de Basiliek, is er een bureel van Geneeskundige Bestatigin- gen, waar drij dokters, waaronder twee Franschen en een Engelschman, de mirake len nagaan, de wonderen aan den toetsteen der wetenschap beproeven, de zieken, die men genezen veronderstelt, onderzoeken, tn die trachten zooveel mogelijk de waarheid vast te stellen. At de geueeaheerea kunnen, ten andere, 1 in dit bureel komen en blijven, waar men zaken hoori die waarlijk verstommen. Ik heb daar verscheidene uren doorge bracht. It heb daar lammen gezien die gin gen ik heb daar menschen gezien die daag te voren kreupel waren, en die volkomer recht op hunne beenen stapten. Ik heb daa longteeringlijders hunne gezondheid zien tjrug krijgen en al de teekens eener snelle genezing zien tentoonspreiden ik heb daar gestilde hysterieken gezien, en lieden die aangetast door aandoeningen des tugge mergsen ongeneesbaar verkiaard waren, den schijn aannemen alsof ze gansch ontda waren van hunne vroegere smet ten. De longteeringlijdster wier portret ik getrokken heb, en op wier gelaat, na het mirakel, eene zalige, grenzelooze blijdschap straalde, had ik den dag te voren gezien, op eene matras uitgestrekt, onmogelijk zich te verroeren, bleek als een spook en vol strekt stemloos, 'i Is zij zelf die al lachende en met den rooden blos der gezondheid op liet gelaat hare genezing aan mij heeft ver- I baald. Maar geen geval is meer buitengewoon dan dat van Gargam, postbediende. In eene ontsporing op den ijzerenweg over een .vintigtal maanden te Montmoreau gebeurd, rd Gargam, die geweldig op het spoor ge worpen was, eene wonde opgrloopen aan het uggemerg, en was tot nu toe gansch lam gebleven van de lenden tot aan de voeten. Sedert het ongeluk verkeerde hij in ster_ vensnood in het gasthuis van Angoulême. Met eene buis moest men hem voeden. Na een proces, door de familie ingespannen, werd de Compagnie d'Orléans veroordeeld een kapitaal van 60,000 frank aan den onge lukkiger] postbediende te betalen, en daaren boven nog eene lijfrente van 6,000 frank. Gargam scheen volstrekt ongeneesbaar en ging eene zekere dood tegemoet. Niettegenstaande hij geen geloof bezat, liet hij zich over eenige dagen naar Lourdes overbrengen een oppasser van het hospi taal van Angoulême, die nog minder aan iets geloofde, en die in 't gedacht verkeerd had dat de arme man onderwege de eeuwig heid zou ingetreden zijn, vergezelde hem. Ik had Gargam gezien bij zijne aan komst. Bijna ongevoelig, slechts een ge raamte scheen hij mij toe, behoorende tot degenen die sterven bij hunne thuiskomst. Nu, die verlamde ondervond voor de Grot jeuking in debeenen,die tot dan gansch gevoelloos war en. En 's namiddags, bij den doortocht van het H, Sacrament, stond hij eensklaps recht en volgde werktuigelijk de processie. De ijselijke wonden, die zijne voeten be dekten, waren bijna oogenblikkelijk ge heeld. Die stervende lamme heb ik zien gaan en, op eenen oogwenk, tot het leven terug- keererr. 't WAS EENE ECHTE VERRIJZENIS U vroeg aan Gargam of dit wonder hem geloovig gemaakt had. Hij bezag me zonder te antwoorden Ik ondervroeg insgelijks den ziekenoppass r, die, verbauwereerd, schok schouderde, niet wetende wal denken., ever als ik Ja, er gebeuren genezingen te Lourdes vele genezingen, alle soor ten van genezin gen Men mag zeggen, dat ze, lot nu toe, onuitgtlegd bleven, en, wetenschappelijk niet uit te leggen zijn. Of rrog, men kan ze zoek n uit te legger door veronderstellingen, ofwel ze dom, on verstaanbaar verklaren. Maar loochenen dat ze geschieden, dat kan men niet. Tot daar de getuigenis van den orrgeloo vigen gazetschrijver, Gargam nn, te Aug..ulême teruggekeerd bood zich in het gasthuis aan, waar hij twin tig maanden lang verzorgd werd en tegen de dood worstelde. Hij wilde zich doen onderzoeken door de dokters, die hem hunne zorgen wijdden toen hij als levenloos op zijn bed van smar ten uitgestrekt lag. Op bevel van hel wereldlijk bestuur werd hij in 't gasthuis niet toegelaten. Verder, de knecht die Gargam naar Lour des vergezelde om hem onderwege te lijken, af te leggen, zoo dacht iedereen in 't gasthuis —die knecht werd zonder reden urt zijnen dienst ontslagen, toen hij dezen bi zijnen terugkeer wilde hernemen. Zoo handelen de mannen der vrije gedach ten, de verlichte geesten van 't vrije onder zoek, Viij onderzoek Ze durven niet onde zoeken loochenen, liegen en broodrooven daar bestaat heel hun argumentatie in. In naam der wetenschap verwerpen zi_ alle mir akels maar zij durven de weten schap niet toetsen aan de wonderbare ge beurtenissen, waar ieder ware geloovige iets bovennatuurlijks in ziet. Wat belden In plaats dat de wetenschap het mirake M. Brutsaert leeraar in het collegie van Brugge, wordt leeraar van koophandel in 't collegia van Oostende. Prificipaal van 't coilegio van Oostende, .VI. Kreily, leerajr in 't zeilde gesticht, in vervanging van M Frutsaert, die in 't orde der R dempioristen getreden is. Leeraar van het 4e latijn, in bel collegie van Yper, M. P. Deraedt, candidaat in wijs begeerte en letteren der Hoogeschool van Leuven. zou ontmaskeren en neervellen, gaat de wetenschap loopen, zonder 't mirakel te durven bezien... zelfs van verre En zulke dwaalsterren meenen het he melsche licht te verdooven, dat van't ge bergte der Pyreneeën over heel de wereld straalt, en bij alle volkeren het verkoelde geloof aanwakkert en 't geschokte betrou werr het leven doet Ai me dwazen Onmachtige aardwormen Mgr de Bisschop van Brugge heeft be ncenid Tot pastoor te Beveren, bij Rousselaere M. Meersseman, pastoor te Zerkeghem. Tot pastoor le Gomen, M. Decocq, pastoor te Woumen, in vervanging van M. Lepere ontslaggever. Tot pastoor te Deerlijk, M. Brutsaert, pas toor te Assebrouck, bij Brugge, in vervan ging van M. De Bien, ontslaggever. Tot pastoor te VYoumen, M. Vartderheyde pastoor te Coolkerke. Tot pastoor te Asseörouck, M. Vatrrycke ghem, onderpastoor van St Gillis te Brugge Tot pastoor te Coolkerke, M. Van Quekel berg he, onderpastoor te Ruddervoorde. Tot pastoor te Zerkeghem, M. Vanden- berg he, onderpastoor te Meuleoeke. Verleden weke werd er 'ne piot gestr aft, groote liefhebber van visch, die zonder op zijn «pierUflinksche» te zijn, uit de kazerne gegaan was. De officier van de weke schreef op 't r ap port Wyten Paling, vier dagen policieka mer voor het halen van oenen haring zonder kol of schako in zijne hemdemouwen en met de knoppen van zijn broek los De noodzakelijkste kennis voor eene vrouw ts de kennis varr haar huishouden. Meester Snakkaert vertelde van 't oud testament en onder andere van Jacob en zijne twaalf zonen, die hij noemde. Sander Nypoog was zeer verwonderd dat er onder de twaalf geen eeu Leopold en noemde, en stak zijnen vinger op. Hewel, Sander, wat is er? Meester, peter geweest dan is de koning van geen een Hebt gij geld noch overvloed, Dan het besta dat gij doet 'i Is uw kindren allen ras Schrijven in de lijfrentkas. Een domirié van Berlijn moest over drie weken een huwelijk inzegenen van een hee jong paar de jongen was achttien en 't meisje zeventien. Hoe verbluft s'ondeu allen te kijken, wan neer zij uit zijnen mond, in plaats van den zegen, deze woorden hoorden - Heere, vergeef het hun, want ze en weten niet wat zij doen YPER. Een man die, zaterdag morgend dood gevonden werd op den Frezenberg, is er kend voor den genaamden Muylle.Men heeft in zijne nabijheid eenen lichtbak gevonden, het geen doet denken aan een wildstroopersdrama Het slachtoffer heefteen schot in de zijde ge kregen, is eenige stappen voortgesukkeld, en is eindelijk uitgeput ter aarde gevallen waar hij nog geweldig met de handen moet gewroet heb ben. Men weet tot nu toe nog geen nieuws over den dader. Het parket heeft zondag morgend de lijkschouwing gedaan en een onderzoek tnge steld. MEENEN. Woensdag namiddag, rond ure, bevond zich een inwoner van Ilalewyn Frederick Knockaert, in de herberg au café francais, Yperstraat, toen zekere P..., verge zeld van een zijner vrienden, Slélandre genaamd binnen kwam. Een twist ontstond tussehen P en Knockaert, voor eene nietigheid. Knockaert verliet de herberg, doch werd door zijnen te genstrever achtervolgd, aangerand en twee mes steken toegebracht. De gendarmerie werd ver wittigd doch toen zij inde woning van P. kwam om hem aan te houden, had hij reeds de vlucht genomen. Men denkt dat hij naar Frank rijk gevlucht is. OOSTENDE. Woensdag was M. Amaurv krijgsapotheker, dienstoverste te Yper, naai' Oostende gekomen om getuige te zijn, bij het huwelijk van M. Vansevereri, apotheker, met mej, Devreese. Kort voor de plechtigheid zakte M. Amaury plotseling dood ten gronde; zijn schielijk overlijden was door eene hartader breuk veroorzaakt. De yacht brabo, van M. Osterrieth, van Ant werpen, is alhier licht beschadigd in de haven gekomen ten gevolge van eene aanvaring op zee met de.visscherssloep mercedes. OYGHEM, Maandag, tussehen 12 en ure 'snachts, zijn dieven ingebroken in de her berg de zon. Zij hebben verscheidene meubelen opengebroken en eene groote hoeveelheid krui denierswaren gestolen. Een O. L. Vrouweheeld dat ondereen bokaal stond, werd door de schel men tegen den grond in stukken geworpen. De gendarmerie van Oost-Roosbeke heeft eeu on derzoek geopend; de ddders zijn gekend. Depots te Yper Libotte te Poperinghe Mon teyne. Prijs, 3 fr. deflesch. REGKEM. Donderdag namiddag rond 4 ure kwam Vandenabeele Henri, herbergier, de Wahisstraat, te Meenen, voerman bij M. Alphon- se Vanderkinderen, koopman in hout te Meenen met een wagen met een peerd hespannen langs den steeeweg van Risquons-Toui naar Reckem gereden, de tram, die van Moescroen vertrekt en te Meenen om 4 ure aankomt, kwam op dat oogenblik aadgestoomd. Het peerd versenrikte van den tram, Vandenabeele, die recht stond in den wagen, sprong er uit en viel onder de wie len van den tram. Hij bleef op den slag dood. Het slachtoffer is 70 jaaroud, gehuwd, zonder kinderen. Hij was gedecoreerd voor 50 jaar dienst bij M. Vanderkinderen. HET KASTEEL VAN NYGHEM IN BRAND. Donderdag morgend is een hevige brand ont staan in het kasteel van Nyghem, bij Ninove. Gansch de bevolking van Nyghern en de om liggende gemeenten was weldra ter plaatse om eene behulpzame hand te bieden, doch aan blusschen viel niet te denken. Ten 10 ure reeds bleef van het kasteel met ij ne prachtige gaanderij van schilderstukken oude meubels, tapijten en andere kunstvoor werpen, niets meer over dan verkoolde muren. Het kasteel van Nyghem dagteekent uit de XIVC et uw. Het hoort toe aan M. den baron deMoutblanc, schoonzoon van M. den baron ie Steenhault; het moest binnen koit hersteld worden. De suiker in pakken van de Tiensche Maalderij zijn de beste. Te koop bij alle ruideniers. DE BEGRAFENIS VAN M. MAC KINLEY. - 'e New-York en in verscheidene andere steden van de Vereenigde Staten, hield op het uur dat de president begraven werd, alle beweging op gedurende vijf minuien. De tramways, de tele graaf, de telefoon, de treinen onderbraken hun nen dienst. De rijtuigen stopten en de voorbij gangers bicven beweegloos staan.Te New-York, in den Broadway, was het tooneel waarlijk in drukwekkend geen het minste gerucht onder brak de stilte die in de groote stad heersehte. De voorbijgangers blootshoofd en de oogen ten gronde gericht, stonden ingetogen en herdach ten hunnen betreurden president. DE POLITIEK VAN M. ROOSEVELT. - Za terdag avond heeft M. Roosevelt de ministers, te Buffalo aanwezig, en eenige vrienden bijeen geroepen en hun zijne denkbeelden over de te volgen politiek uitgelegd. Zij verschillen niet veel van die van Mac Kin ley. Zijne politiek zal voor doel hebben, eene grootere en vrijere wederkeerigheid in te voe ren in de handelsbetrekkingen, opdat de over productie van de Vereenigde Staten kunne van de hand gezet worden door rechtveerdige over eenkomsten met vreemde naties. M. Roosevelt wil de volkomene afschaffing van den hand Isoorlog mei andere landen,door aanneming van tractaten van wederkeerigheid en door de afschaffing van de beschermende rechten, waarvan de noodzakelijkheid niet meer bestaat voor het evenwicht van het bud get en, indien de afschaffing kan gebeuren zonder nadeel voor de Amerikaansche nijver heid en handvve k. De president is voorstaander van het inrich ten van rechtstreeksche handelsscheepsvaart- lijnen naarZuid-Amerika, Mexico, enz. Hij wil de ontwikkeling aanmoedigen van de handelsvloot, de vermeerdering van hot getal amerikaansche schepen hij verlangt de spoe dige afmaking van het kanaal door de landengte met amerikaansch kapitaal, en liet aanleggen van kabels naar de overzeesctie bezittingen. M. Roosevelt wil gebruik maken van het scheidsgerecht in alle geschillen inet de vreem de mogendheden, ten einde gewapende botsin gen te vermijden. De pillen De Pratere maken het zachtste tiet aangenaamste en zekerste zuiverings middel uit. Zij vernietigen de gebreken van nel bloed, en verdrijven uit het lichaam alle ongezonde vochten. Zij zijn onwaardeer baar voor inwendige ziekten als gal, slijmen, moeilijke stoelgang, gebrek aan eetlust, hoofdpijn, maagpijn, uitslag, speen, geel zucht en jicht. Zij zijn onschatbaar tegen de voorvallen van het keeren der jaren en ver gemakkelijken de ontwikkeling der jonge dochters Zij zijn een schat voor de ouder lingen, want zij geven eetlust en regelma tige stoelgang en bevrijden hun van beroer ten leder huisgezin rnoet zich die kostbare gezoridheidspillen aanschaffen, die het leven verlengen en herstellen en de kiemen der ziekten verwijderen. Weigert alle namaak sels. De pillen Da Pratere worden enkel verkocht in ijzeren doosjes, de naam dra gende des uitvinders. Prijs fr. 1.60 de doos, lebekomen te Yper, apoth. Socquet-Terriere; Rousselaere, apoth. Veys. KORTRIJK. - Een soldaatje dat belooft. Zaterdag voornoene ontving de heer G. Aer- noudts, handelaar in rijwielen, het bezoek van eenen jongen soldaat die een rijwiel vroeg op rekening van zijnen vader, wonende te Yper Daar M. Aernoudts den vader kende, gaf hij ter- trouwe eene machien van tyo fr. Hij nam niet temin inlichtingen, en le laat vernam hij dat de soldaat, zekeren G. D„ die slechts 16 jaar oud is, sedert den 18 dezer zijn regiment der jagers te peerde, te Doornijk, verlaten had. De hande laar deed eene aanklacht bij de policie die lot de noodige opzoekingen overging. Zondag morgen, omtrent ten 8, ontmoette de agent Oebrouwer den soldaat met den velo op Sint Maartenskerkhof, en verzocht dezen hem te volgen naar de policiewacht. Benevens den velo had Ir ij bij M. Saverys voorfr. 11-60 hemden, manchetten, enz., en bij M Piron een hoed, alles op rekening van zijnen vader gehaald. D... zal terug aan de krijgsover- heid overgeleverd worden. BRUSSEL. Over ruim een jaar veroor deelde de boetstraffelijke rechtbank van Brussel, bij verstek,een gewezen bankier der Hoofdstad' Emiel Van den Daele, tot 8 jaar gevang. Van den Daele was er in gelukt een zeker aantal in schrijvers le vinden voor het stichten eener bank, in de Brabandstraat. Hij richtte op eene prachtige wijze de bank in, worf bedienden aan die borgsommen moesten storten, inkasseerde het geld van eenige inschrijvers, doch gelukte er niet in de bank in werking te brengen daar vele inschrijvers het bedrag hunner inschrijving niet betaalden het was de ondergang der in richting, vooraleer deze had beginnen te wer ken. Middelerwijl vertrok, over een jaar, Van den Daele als agent eener koloniale spaarmaat- schappij naar Congo. Na zijn vertrek werd hij door eenige personen bij het parket aangeklaagd; hij werd rechterlijk vervolgd en veroordeeld. Het belgisch gouvernement vroeg en bekwam van den Congo-Vrijstaat, de uitlevering van den veroordeelde. Van den Daele is met de laatste boot uil Congo aangekomen. Zijne advokaten vragen dat het proces zou verbroken worden, daar de veroordeelde zijne daging voor de recht, bank niet ontvangen heeft, alhoewel het gerecht v Ne JONGEN VAN BOOS 1 SEC HEM

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2