MENGELMAREN Wetensweerdigheden Gastvrijheid Burgerwacht De nieuwe bisschop van Luik Uit Leuteghem Priesterlijke Benoemingen llechtbank van Kortrijk Een troostend gedacht Examen EEN HEER voortdurend verrichten bijzonderlijk Moe der Claudia over den zieleniever, die zij dag •li nacht in vrerke stelt tot den vooruitgang van 't gesticht dat baar is toevertrouwd. Eere •n dank das aan die eer w. Moeder en Zusters. Rond 41 ure en half vertrok Monseigneur ■et de andere Heeren van Yper, eene zoete herinnering nalatendeaan Zusters en kinders. Leve 't weezenhuis van Locre De Cirk. Tan Barnum en Bailey Wij hebben reeds over dien cirk gespro ken en hier volgen nu nog eenige bijzonder heden Laat ons eerst zeggen hoe die cirk of beter gezeid de vennootschap van de twee bestier ders Barnum en Bailey tot stand gekomeD is. Barnum had sedert lang een overgrooten cirk die geheel Amerika door gekend was. Baiiay had eeu kleintje van 25* rang. Maar hij had eeu olifant die op zekeren dag een jong ter wereld bracht. Dat was nog nooit ia Amerika gebeurd en Barnum die al het aardigste en wonderste van de wereld wil verzamelen zond aan Bailey eene draadmare Ik koop uw olifantje voor 100,000 dollars (een half millioen). Alzoo niet geboerd, zei Bailey, ik houde dat 'k hebbe, en bij deed groote plakbrieven drukken en ovetal uithangen waarop te lezen stondBailey heeft een cirk met een pas geboren olifantje dat Bar num voor 100,000 dollars heeft willen maar niet kunnen koopen En Barnum dit vernemende, antwoordde per draadmare Ik meende de reklame- koning te zijn maar gij overtreft mij. Als ge wilt, zullen wij van onze twee cirken één maken onder den name van Barnum en Bailey. Het voorstel werd aanveerd. Die amerikaanscbe cirk heeft een eigen materiaal om alles per spoor te verzenden. Het heel getrek wordt geborgen in 64 eigen spoorwegwagens, waaronder van 21 meters lengte, verdeeld in vier treinen, elk met een locomotief, die vervoeren 820 bedienden ruisten en werklieden, 16 olifanten, verder apen, leeuwen, tijgers, luipaarden, hyena's, ysbeeren, kameelen, lama's, jakken, buffels antilopen, bokken, herten, zebra's, lapiers. twijnen, nijlpeerden, struisvogels, 420 ras •o werkpeerden, het gestel van den cirk, de electriciteitsfabriek, enz., enz. Er zijn ver scbeidene chefs, die beurtelings één dag bestuurder zjjn. Bailey is in Parijs waar de cirk verscheidene maanden in het Palais de tIndustrie zal spelen, en van daar telegra leert hij dagelijks naar zijn rondreizende troep. Hij werkt als een steenbakker al is hij schatrijk. Om een gedacht le geven hoe vlug het er daar naartoe gaat, dient enkel gezeid dat de cirk met zijn 106 wagens en zijn opgetim- ■erde en heel gereedgemaakte tent om elf uur te Rotterdam gereed stond en veertien uren vroeger nog voorstellingen hield in Den Haag De cirk bevat onder ander, de Siameesche tan elkander gegroeide tweelingbroeders, een mensch met hondenkop, de vrouw met den baard, een levendig geraamte, Jirabo de reus-olifant, clowns, hercules, wondermen- schen. Mac Donald, de dikste man der we reld, wegende 929 kilo, met borstwijdte van 1*76 en een buikwijdte van 2 meters John Coffey, de duBste man der wereld boratwijdte 72 centimeters, buikwijdte 66 centimeters, en zoo verder. De tent kan 13,000 menschen bevatten. De cirk gebruikt dagelijks 1000 kilos Vleesch, 300 kilos brood, 10,000 kil. hooi. 5,500 kil. stroo, 164 schepel haver en 12 centenaars zemelen (gruis). De menschen eten allen hetzelfde, van den millionnair Bailey af, tot den eenvoudig Sten arbeider toe (er zijn Amerikaansche, Duitsche en Hollandsche werklieden). De spijskaart is werkelijk zeer goed. En dat ook de dieren er niet slecht afkomen, blijkt hieruit, dat de tijgers niet met peerden Tleeach worden afgescheept, maar 125 kilos best rund vleesch krijgen en bet dus heel wai beter hebben dan menige mensch. Nopens de reize van den cirk in ons land Vinden wij in een blad de volgende inlichtin gen October Van den 8 tot 11 in Luik, Ver Viers, 12 en 13 Namen, 14 Charleroi, 15 en 46; Brussel, van 17 tot 28Leuven, 29; Mecbelen, 30; Antwerpen, van 31 tot 6 NovemberAalst, den 7 Gent, van 8 tot 40; Brugge, II Oostende, 12; Yper, 13; Rousselare, 14; Kortrijk, 15; Doornijk, 16 en 47. Van daar vertrekt bij voor den ganschen winter naar Parijs. De groote reclame-wagen die overal de renbaan voorafgaat, is reeds te Brussel, ko mende van Charleroizoodat wij hem hiei •ok binnen eenige dagen mogen verwachten. Hij is geheel in 't witte geschilderd mei gouden letters en is 20 meters lang op 2 1/2 breed en 3 hoog. M. d'Aymeries, die president Krüger de gastvrijheid had aangeboden in zijn kasteel van Anderlecht, heeft nu dit kasteel ter be schikking gesteld van de franse*.e Karrae- lietersen, uit hun land gebannen achttien zusters hebben er reeds bunnen intrek ge nomen. Het voorbeeld door M. d'Aymeries gegeven, is des te lofweerdiger, daar hij protestant is. Volgens de wet, moet de burgerwacht in werkelijken dienst gesteld worden in alle gemeenten, waar er genoeg manschappen ingeschreven zijn. In vele gemeenten zijn echter de lijsten zoo gebrekkig opgemaakt, dat het volstrekt onmogelijk is er de burger wacht in te richten. De gemeentebesturen hebben nu van de gouverneurs bevel ontvan gen die lijsten aan den herzieningsraad te zenden, die ze aan een nauwkeurig en streng onderzoek zal onderwerpen. De benoeming van Mgr Rutten, vikaris kapiiularis, tot bisschop van Luik, wordt thans officieel aangekondigd. Mgr Rutten is te Geystingen, in Limburg, geboren op 18 december 1841. Pastoor Fynaert was geestelijke school opziener, en deed zijne ronde naar de scbo lec. Hij kwam 's nuchtens ten achten toe te Leuteghem. Voor dat hij, de scbole ging onderzoeken, kwam hij goên dag zeggen bij burgemeester Snul. Deze, die 's avonds te voren, wat lang gepekt bad, lag nog te bedde. De dienstmeid ging seffens haren meester verwittigen Burgemeester, de heer school opziener is daar Jandorie, is dien ezel, daar nog ne keer al Zegt dat 'k seffens zal komen. Pastoor Fynaert, die 't hoorde, alsof hij erbij ware,en gebaarde van geen eentje,en als de burgemeester kwam, 't was malkaar de hand geven en vriendelijk zijn, ge en kunt niet meer. En Pastoor Fynaert moest abso luut beloven 's noens te komen eten, met den Burgemeester. 't Was spijtig, maar ten koste niet zijn En alzoo klappende, kwamen ze te gare aan de schole. De jongens wierden ondervraagd, en antwoordden zoo wel, dat de schoolopziener bofte met onderwijzer en leerlingen, en den Burgemeester was in den derden hemel. Tot slot moesten de jongens nog diktee ren Dat ging ook geheel goed, en de school opziener, en hadde maar een bemerkings ken, 't was op de rustteekens Jongens,zegt hij, let op de rustteekens, want 't is van groot belang. Om het u te be wijzen, 'k zal een kleen voorbeeld geven. Gij daar, en hij wees naar Pietje Snul, 't zooDtje van den Burgemeester, kom eens bij het bord en schrijf De Burgemeester zegt de schoolopzie tier is een ezel Vergeet niet dat er moet een dubbel punt staan achter zegt Burgemeester en onderwijzer schoten uit en 't ging er «Maar M. de schoolopziener toch !...maar dat en kan niet zijn Weest gerust, vrienden, zei de school opziener, 't en is maar een voorbeeld. Ge zult het seffens gaan zien. En dan tot Pietje Snul Schrijf nu daaronder 't zelfde met de rust teekens elders De Burgemeester, zegt de schoolopzie ner, is een ezel. Bisdom van Brugge. Zijn benoemd onderpastor van St Eligius, te Kortrijk, E. H. De Ceuninck, onderpastor le Rum beke, in vervanging van den E. H. Van Hove, die bestuurder benoemd is der katho lieke scholen te Meulebeke; onderpastor te Rumbeke, E. H. Huys, licentiaat in godsge leerdheid, van de hoogeschool van Leuven; onderpastor te Ruddervoorde, E. H. Van Biervliet, onderpastor te Knocke; onder pastor te Oudenburg, E. H. Louf, coad jutor van den Z. E. H. pastor van ClerckeD; onderpastoor te Knocke, E. H. Lelieur, on lerpaslor te Oudenburg; coadjutor van den Z. E. H. pastor van Clercken, E. H. Lourdault, gewezen coadjutor van den Z. E. H. pastor van Zevecote. Den 25 mei botste de reizigerstrein var Kortrijk, die rond 11 ure s' morgends in dt statie van Wevelghem aankwam, ten ge volge van eene verkeerde spoorwisseling, op verscheidene wagons met koopwaren, die op eene zijbaan stonden. Drie lossers. Wattyn Victor, Demeyere Adolf, en Salem- bier Alfons, die op deze wagons stonden, werden min of meer gekwetst. De wissel wachter Vanwalleghem Henri, 43 jaar oud, wonende te Wevelghem, die zijne fout her kende, werd verantwoordelijk verklaard voor bel ongeval en voor de boetstraffelijke rechtbank gedaagd. De man werd voor waardelijk tot 50 frank boet of 15 dagen gevang verwezen, alsook tot de kosun van het proces. De wereld is een schouwtooneel Elk heefl xijne rol en speelt xijn deel. Dit schreef weleer een wijze dichter en 't geen hij schreef is de volle waarheid ook Immers, als men de wereld wel aandacb tig roodstaart en men aanschouwt wat er op aarde al omgaat en geschiedt, dan moet men bekennen dat het aardrijk een reusachtig tooneel is, waarop een eeuwenoud en nog altijddurend schouwspel wordt gespeeld, waarin indrukwekkende, gevoelprikkelende en geestesonlslellende gebeurtenissen, han delingen en werkingen elkander opvolgen en afwisselen, door groote en kleine tooneel spelers opgevoerd met den koortsigen iever en het echte talent dat hunne rolle vereischt. Men ziet koningen en prinsen, genievolle oorlogsmannen en fijne diplomaten, machti gen der aarde, door een woord, door eenen wenk, gansch de wereld omroeren en alom, door hunne hebzucht naar land en naar goed, hunn8 heerschzucht of kwade driften ge stuwd, het menschdom verderven, vernielen, en ramp en onheil er over uitstorten. Wanneer die machtige hoogverhevene spelers bun werk, hunne taak op 't wereld tooneel hebben volbracht bunne rolle ten einde, zij verdwijnen voor immer achter de schermen, en de dood schept bet optreden van andere spelers met nieuwe rol. Ministers en staatslieden, met ijzeren band en met bronzen hoofd, omwoelen staten lot in het diepste der grondvesten, zij schudden de tronen, vernederen vorsten en grooten. vernielen een rijk en brengen woeling en slachting en rampspoed te wege. En eensklaps hunne rolle is ten einde ge speela en weg zijn ze, van het tooneel afgetreden, om ook aan anderen op hunne beurt op het wereldtooneel te laten verschij nen. Rechters en beulen, straffers en wrekers van misdaad en misdrijf en snoode praktijk, zij oordeelen, vonnissen en rechten der. everimensch, die viel en die misdeed tegen wetten en plichten, en zij ook, zij verdwijnen "P eens van 't tooneel, wiar zij, tot aan den dood, hunne rolle hebben mogen uitspelen. Priesters, geleerden en volksverlichters verspreiden door woord en door schrift hunne lessen, hunne leering en storten den mensch of het goed of het kwaad in de dor stige ziel en spelen hunne rolle, hun door God aangewezen en, na hunne taak ofwel goed ofwel slecht te hebben volvoerd, dan roept hun die Groote Tooneelmeester tot zich, om weer aan anderen eene rolle te geven. Nederigen en minderen ook hebben hun deel in h t wereldtooneel te vervullen en niemand en is er op de aarde te vinden of hij speelt eene rol, hoe gering en hoe klein hij ook moge wezen. De rolle der eenen is wonden te slaan, deze der anderen van ze te genezen en allen, stervelingen,'t zij groot of 't zij klein, ver heven van rang of kleine van staat, allen, zij hebben eene taak te vervullen, die God hun eers oplegde en aan hunnen vrijen wil overliet, ze goed of kwaad te volvoeren naar goeddunken. Leerrijk en troostend moet dus 't gedacht wezen, dat alles wat gebeurt een deel uit maakt des wereldschouwspels. Immers, 't toont ons zoo klaar en zoo sprekend toch aan, dat grootheid en macht slechts droombeelden zijn, die men alleen dan bereikt, op het oogenblik zelf, dat men ze moet derven en missen en betreuren. Hoeveel eerzuchtige zoekers naar roem, naar grootheid en macht en beheersching zijn er niet reeds verdwenen van 't aardsche tooneel, waar hunne rolle was uitgespeeld vooraleer zij het dachten Waar zijn nu al die helden der oudheid belonden Waar zijn nu al die mannen die de aarde deden sidderen en beven en het menschdom deden verteeren van schrik en van angst Waar zijn die veroveraars, die staatsman nen, die wijzen, die meenden halve goden te zijn en de aarde tot voetbank te mogen bezitten Waar zijn ru Cfsar en Nero, Riohelou en Al va, Altila, Napoleon en nog zooveel •anderen Waarheen zijn die staatsmannen, met arendsblik de toekomst der volkeren door grondend, die volkleiders die 't menden en leidden door woord en door schrift Lang zijn ze reeds van de aarde. Al die beroemde mannen en groote verstanden, al die verhevene geesten van vroeger, zij speel den elk op zijne beurt in een tafereel eene rolle en verzwonden dan ook van het wereld tooneel Veler werk, waaraan zij soms hun gan- sche levensloop hadden besteed, werd voor altijd verbrijzeld, vernietigd en verstrooid in den wind. De werken van anderen bleven, na hun vroeg afsterven nog over, om aan de na komende spelers op 't wereldtooneel de ver gankelijkheid aan te toonen, van de schep pers, de makers en voortbrengers ervan, die alhoewel door bunne opvolgers onsterfelijk geheeten, reeds lang in den niet zoo diep zijn verzwonden, en ook om tot onderricht en leering aan de volgelingen en latere ge slachten te dienen, tot richtsnoer en ge drachtslijn op het aardsche tooneel, van de spelers die na hen optreden. Troostend is 't dus voor de geriogen en kleinen, voor dezen wier staat hem geene moeilijke noch groote rolle oplegt, maar die. met tevredenheid van het hert en kalmen geest, hunne nederige taak volvoeren en ze goed en behoorlijk volbrengen en die dar) ook, wanneer de Groote Tooneelmeester hen terug achter de schermen roept, met gerust gemoed het schouwtooneel der wereld ver laten om hen van hunne taak en hun spel uit te rusten en de belooning voor hunne ver dienste, voor hun goed en gewetensvol spel, voor de behoorlijke vervulling hunner rolle te ontvangen. H. D. Z. Gaston Daufresne de la Chevalerie, oud leerling van St Vincentscollege onzer stad, heeft zijn examen afgelegd, tot intreding bij de artillerie en de genieschool. Yalère Golaert van Yper, oud leerling van St Vincentscollegie, beeft zijn examen afge legd, van kandidaat ter voorbereiding tot het recht (1° proef). KOMEN Zaterdag namiddag rond i ure, is het driejarig meisje van Gobert René, Wer- vicksche steenweg, in een waterputje gevallen en verdronken. De droefheid der ouders is groot. OOSTENDE Zondag avond heeft men in de Kapellestraat een kinderlijkje gevonden. MEENEN Zaterdag avond rond 5 1/2 ure bood M. Vanlhournout, deurwaarder te Meenen zich aan in het huis van Alois De Cock, 38 jaar wever en herbergier in de Gazstraat alhier, om er de meubels in beslag te nemen in uitvoering van em vonnis uitgesproken door de rechtbank van Meenen. Decock begon den deurwaarder uit te schelden; gewapend met eenen stoel sloeg hij al zijne meubels aan stukken. De policie kwam toegesneld. De Cock verzette zich tegen de agenten en bracht hun beleedigingen toe. De woestsard werd aanstonds aangehouden en naar het stedelijk gevang van Meenen gebracht en zondag morgend naar kortrijk overgevoerd. De Cock had alles in stukken geslagen, stoelen, tafels, spiegel, vazen; de stoof alleen bleef nog recht. De kleederen, die in dekashingen,sneed hij in flarden eene echte verwoesting. POPER1NGHE Zaterdag rond 10 1/2 ure 's avonds is er brand uitgeborsten in de schuur en stalling van M. J. Pansen, landbouwer, in de Veurnestraat alhier. Gelukkig zijn de koeien en de verkens kunnen gered worden, maar de oogst is totaal vernield. Er bestaat verzekering Ch. Worm, die het huis bewoont palende aan de afgebrande schuur, was reeds te bed en ware het niet geweest dat hij gewekt werd door de geburen, hij ware voorzeker verstiktgeweest met geheel zijn huisgezin. Een groot deel zijner meubel» zijn de prooi der vlamen geworden ongelukkig voor hem is er geene verzekering De man was zoozeer door schrik bevangen, dat hij in vliegende vaan kwam buiten geloopen en dat hij vergat dat zijn kind nog in huis was. Zondag morgend binst de opruimingswerken werd een persoon zijn been gebroken door eene ingestorden balk. MGESKROEN. Een leurder, die zich deed doorgaan voor een doofstomme, kwam maan dag in de huizen van het gehuclit Touquet,bij middel van briefjes waarop de verschillende prijzen aangeduid slonden, koopwaren aanbie den. Op aanklacht van verscheidene personen werd de kerel door den policieagent Degroets aangehouden. Onderweg kreeg hij opeens d( spraak terug en mishandelde den agent.Dinity namiddag werd bijnaar Kortrijk gevoerd ts daar ter beschikking van het parket opgeslotm Het zou zekere Louis Bertrand zijn,25 jaaroua geboren te Caronge, Zwitserland men vond», zijn bezit eene abonnementskaart van 15 dsge5 op den Staalsspoorweg en verscheidene aanbe. velingshrieven, door hem zelf geschreven ii> verscheidene burgemeesters gericht. Vraagt bij uwe leveraars de suiker js pakken van de Tier.sche maalderij, ROUSSELAERE. Een jongeling, di> woensdag door zijn vader berispt werd omij hij niet wilde werken, heeft meteen broody de hand zijns vaders bijna afgekapt. De ge. kwetste is naai' het gasthuis moeten gebratl. worden. Men vrangt j waarom men de pil- Jen Depratere liever gebruikt dan alle anders purgeermiddels. De redens zijn eenvoudig De pillen Depratere werken rap, zeker en zonder pijn. Daarbij overtreffen zijillt remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten, bardlijvigheid, keerder jaren, speen, enz. te genezen. Zij geven eer schoon en zuiver vel en doen allenuilslsj verdwijnen. Prijs 1.50 fr. de doos Te be- komen te Yper, apotheek Socquet; Meenet, apotheek Rotiers Dixmude, apotheekGhj; saert; fabriek-apotheek Depratere, Oostts de. MOESKROEN Zondag morgend, ten ure, heeft de Z. E. H. Van Hoenacker, missiot naris in de Vereenigde Staten, de hoogmis celebreerd, ter gelegenheid der gouden bruilt: van zijnen peter en meter, Charles-Louis Et voeten Judith Van Daele. De gelukkige jubilt rissen, die op 't gehucht «Christus) wok werden aan het portaal der parochialekerk m St-Bartholomeus door de geestelijkheid onto gen en naar 't koor geleid, waar bidstoeleiv» hen geplaatst waren, alsook voor den nichtvs: den Z.E. H. missionnaris. AlidaVan Hoenacii; De ouders van het meisje en de moeder iit den zendeling bevonden zich eveneensop'tkoor Na 't Ev angelie deed Z. E. H. De Hulster, pasta van Moeskroen, eene aanspraak, die de talrijk toehoorders tot weenen toe bewoog. Tijdensdr mis deed niej. Alida Van Hoenacker haar eerste communie; het was haar oom die haar ds Hn Hostie toereikte. Een Te Deum slootdeschoore plechtigheid. THERMOGÊNE geneest al de rbumatismer EMELGHEM Maandag morgend rondlur. werden de echtgenooten Cassier, wonende den Nieuwen St Jan, op den steenweg w Emelghem naar Ardoye, eensklaps wakker p schud door geklop op de deur hunnerwoniti Denkende eene kennis voor handen te 1 stonden zij op en daden de deur open. Nau» lijks hadden zij de deur geopend, of eenskli; knalden verscheidene revolverschoten, wan de daders de vlucht namen, doch zij wat reeds herkend. Op de losbrandingen kwam spoedig eene menigte nieuwsgierigen tofj sneld. De gendarmerie van Iseghem werd wittlgd, die aanstonds ter plaats kwam om onderzoek in te stellen. Het parket word wacht. AERTRYCKE Verleden week werd 1 een bloedig gevecht geleverd, waarin Kb Alfons Deprez, 21 jaar oud, verscheidene e steken bekwam, waarvan een doodelijk iiit' zijde. De gendarmerie en hel parket is ter geweest. De vermoedelijke dader, een 18' jongeling, werd zaterdag gevankelijknaarBm ge gevoerd. biedt kosteloos aan, aan allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid- utslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen. zooals hij zelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschiievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrfjven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die vosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeoopsturen tal. to Geiheente Becelare Op KERM1S-DINSDAG 8«° OKTOBER 191 ten 34/2 ure slipt namiddag, in de bovenzaal van 't gemeentehuis, VOORDRACHT door de heeren Transvalers Louw, veldh' net en Plokhooy, ondercommandant,die kt' delen zullen over 4° de vluchtelingslcampen 2* de gruwelen van den oorlog in U Afrika. Voorhehouden plaatsen; 4 fr. 4"e plaats 50 cent', 24' plaats 25 cent*. Alles ten voordeele der weduwe» weezeri van Qranje-Vrijstaot. De Sekretaris, De Burgemeestbi JFuylsleker. H. Patirycktgk Te verkrijgen ten bureele van 't Nieuwsblad, boterstaat^ BOTERPAPIER, WIT PAPIER, E# LAGE PAPIER in riemen aan prijzen. Bruin papier in rollen van 25, kilos, sterk engoêkoop.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2