DIT IS EN OMMELANDS, PLAATSELIJK STAATKUNDIGE ÖISSHOUW Op Zaterdag, 12fin Octotber 1901. Falmerk 1861 eentimen 't blad. De engelsch-transvaalsche oorlog Ter Kamer Onze officiëele scholen Weeke Blad en Nieuwe Munte De katholieke dompers De storm van Zondag Te trekken bij den UitgeverT* 36, in de Boterstratete Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank s jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk S6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, S fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vrankrijk De wet tegen de kloosters wordt op hatelijke wijze uitgevoerd. De Paters Salesianen van Don Bosco bezitten in het departement der Cótés-du-Nord, twee vveezenhuizen, een te Dinan, waar arme weezen opgenomen wor den, een ander te Ploudihen, waar de arme jongelingen aanveerd worden, die zich tot den geestelijken staat ge roepen gevoelen. Om hun werk van liefdadigheid te kunnen voortzetten, hadden de Salesianen besloten hunne kloostervereeniging te ontbinden en gelijk gewone priesters te leven. De prokureur der Republiek deed niettemin van af 2 october het wee- zenhuis van Dinan sluiten; hij wilde geen het minste uitstel verleenen en liet de Paters zelfs den tijd niet om de families der weezen te verwittigen. Op eigen gezag deed hij de ongelukkige kinderen naar verschillende verwe reldlijkte weezen huizen van den Openbaren Bijstand brengen. Te Ploudihen ging hij nog erger te werk. Er waren daar dertien jonge lingen vereenigd, waaronder drie, den vorigen dag uit Metz aangeko men, en nog vermoeid van de reis. De ongelukkige jongelingen, uit ver schillende streken van Frankrijk ge komen en die geen geld hadden om hunne terugreis te betalen, werden ongenadig uit het gesticht verdre ven; zij ook bekwamen geen uitstel om hunne families te kunnen verwit tigen. De twee Paters Salesianen, be stuurders van het Werk, en die zoo rm zijn als hunne leerlingen, moes gaan bedelen om de noodige som ffjeen te krijgen voor de terugreis der verdreven jongelingen. jedood, twee gekwetst en 20 gevan gen genomen27 wagens en 800 uks vee werden buit gemaakt. Een engelsch kamp ingenomen Een commando van 350 Boeren ïeeft het engelsch kamp te Piet-Pot- ietersrust ingenomen, het garnizoen verjaagd en eene groote hoeveelheid mond en krijgsvoorraad buit ge maakt. Nieuwe hulptroepen Nog voor het einde dezer maand zal de engelsche regeering negen transportschepen met troepen naar Zuid-Afrika sturen. Krijgsgevangen Boeren Het transportschip Aurania, met 000 krijsgevangen Boeren aan boord, is zaterdag te Bombay aangekomen; 70 onder hun zijn ziek. De Kamerkiezingen in Baden Bij de kiezingen voor den Landdag van het groothertogdom Baden heb ben de socialisten twee zetels verlo ren, te Carlsruhe en te Pforzheim- stad, dank aan het verbond der vrij zinnige groepen. Het chineesch hof Eene depeche uit Si-Ngan-Fou meldt dat het keizerlijk hof op 6 de zer naar Lai-Feng-Fou vertrokken is. In het distrikt Ling-Ning zou nog eene zending door de Boksers ver nield zijn. De pest in de kaapkolonie De bestuurder van het pesthuis te Port-Elisabeth, is door de pest aan gedaan. Dreigende hongersnood Volgens berichten uit engelsche bron, zal er weldra geen versch vleesch in Zuid-Afrika meer te beko men zijn. Het vee, dat de engelsche troepen thans bezitten, is ter nauwer- nood voldoende voor eenige weken Al het vee, dat buit gemaakt of aan geslagen wordt, wordt onmiddelijk geslacht. Een lager veroverd De engelsche legerafdeeling Holmes heeft den t october, aan de Zandrü vier, het lager van commandant Ma rais veroverd. Twee Boeren werden Onze Volksraadsheeren hebben te russel hunne werkzaamheden her nomen. Om te beginnen is 't de herinrich ting van het leger dat besproken wordt. 't Is eene zaak van 't allergrootste belang, die weken lang de aandacht vestigen zal. De vier partijen, die hunne verte genwoordigers hebben in de Volkska mer zullen hun beste doen om elk zijn eigen ontwerp te doen doorgaan. De socialisten willen geheel 't leger afschaffen, natuurlijk soldaten en gendarmen daar en houden zij niet aan. Integendeel begeeren zij dat iede reen zijn eigen geweer heeft en zijne eigene wapens te huis. 't Zou er waarlijk lief uitzien,moest zulk voorstel aangenomen worden Nu reeds tijdens de werkstakingen durven die mannen schieten met re volvers, die hunne aanleiders als pre- miën verkoopen in de socialiste ba zars. Wat zou het dan zijn, hadden zij al en hun eigen geweer in huis, en hun ne wapens ten koste van den Staat? Gelukkig voor ons, 't zal nog lange duren eer zulk ontwerp aangenomen zal worden. Blijft de katholieken! Op weinig uitzonderingen na, is deze partij voor staander van Niemand dwongen soldaat. Een eger van vrijwilligers is haar doel. Maar hoe tot daar geraken t Staatsbestier heeft nu eene wet voorgesteld waarbij de dienstplicht wordt ingekort, de vrijwilligers aan gemoedigd om dienst te nemen, en de oting enkel behouden om het getal soldaten te volledigen, als er geene vrijwilligers genoeg en zijn. Daarbij krijgen de vrijwilligers zoo wel als de soldaten eene vergoeding van I fr. daags,iets waar de liberalen, vooruitstrevers en socialisten gewel dig tegen zijn. Is dat nu geen groote stap vooruit, en zal iedereen niet moeten bekennen, dat die wet, al geeft zij ons geene vol- edige voldoening, toch eene groote verbetering is op hetgeen er tegen woordig bestaat. Het katholiek landsbestier, dat deze wet heeft voorgesteld en de katner- leeren, die ze zullen stemmen, zullen daarom de dankbare genegenheid ge nieten van ons Vlaamsche Volk. De oude liberalen of doctrinairen willen den tegenwoordigen toestand jehouden, maar de plaatsvervanging afschaffen. De vooruitstrevers zouden daarbij alleman soldaat willen of de loting afschaffen, en beide partijen zoudpn het algauw eens zijn om de priesters en kloosterlingen ook naar de kazerne te zenden. 't Land en wilt volstrekt van dien kazernedwang niet weten, en, eer de liberalen en vooruitstrevers nog 'tlanc meester zijn, zal er veel water naar de zee nog loopen. Ten anderen, als zij in de Kamers de meerderheid haddeD, en hebben zi nooit den persoonlijken dienstplicht durven vooren stellen, uit vreeze voor het volk. Voor hen is de militaire kwestie enkel een middel om het ka tholiek gouvernement omverre te wer pen en zelve aan 't schoteltje te gera ken. Nog nooit misschien, heeft het geusche Weeke blad meer dienst bewezen aan de katholieke zake dan nu. Over acht dagen hebben wij vlakaf gezeid wat alle weldenkende ouders moeten weten en peizen over onze officiëele scholen en bij zonderlijk overonzeStaats Middelbare School. Het Weeke blad gelast hem zelve de bewijzen te geven van 't geen wij voor oogen hielden. Zoo lezen wij onder andere in zijn nummer van 5*D October laatst In al de klassen der Middelbare Sehool zijn er leerlingen vrijgesteld van het godsdienstig onderwijswaar- mede men in het werkelijk leven niets doen kan. 't Is juist om die talrijke vrijstel lingen van catechismus en anderen eklotvisch», zooals men te Ieperen zegt,dat de papen zoo woedend zijn.» Ouders, leest en overweegt die woorden. Indien het hier alleenelijk den klap gold van eenen gemeenen geuschen dagblad schrijver, het ware beter nooit te gebaren dat men iets gelezen of gehoord heeft. Die gasten immers zijn er preusch meê met volle handen den modder te grijpen om de beste en deftigste dingen te bevuilen. Maar, in de tegenwoordige omstandig heden hebben die woorden eene bijzondere gewichtigheid. Er zijn dus in onze Staats Middelbare School kinders die ontslegen zijn van de lessen van godsdienst. Zijn er wel zooveel als het Weeke blad beweert Wij weten het niet. Het ware zooveel te erger. Maar er zijn erdat is vaste en zeker en dat is genoeg. Er zijn dus ouders die hunne kinders naar de Middelbare School zenden, en niet willen dat deze de lessen van godsdienst volgen. Alzoo wordt in die jeugdige herten de verachting ingeplant voor het godsdienstig onderwijs en voor den priester die hetzelve geeft. Die jonge snaken zullen in de schoei den groep uitmaken der kortgebroekte vrijden kers, die geenen catechismus noodig hebben. Zij zulleu spelen en kouten met de anderen die den leergang van catechismus moeten volgen, en daarom als den groep der ge dwongene dompers zal aanzien worden. Iedereen die iets of wats van de gestel tenissen der kinders kent, zal gemakkelijk beseffen welk de toestand zulk eener school moet zijn, en welke geest haar moet be zielen. Alle ouders zouden hunne kinders wél willen zien opbrengen, om er later deugd van te hebben, en ze treffelijk door de we reld te zien gaan. Het gezond verstand benevens de onder vinding, leert ons dat er geene ware opvoe ding bestaat die niet gesteund is op gods dienstig gevoelen. Eerlijkheid, deftigheid en ware deugd zijn alleenelijk te vinden in een onderwijs dat doordrongen is van den christen geest. In onze katholieke gestichten waar die zake zóó wel verstaan en zóó vurig betracht wordt, hebben wij al moeite om de kinderen van het kwaad te houden en tot het goede op te leiden. Wat moet het zijn in gestichten gelijk onze Midde'bare School waar de godsdienst, door de doenwijze van sommige liberale ouders, als een nietig en belachelijk leer vak, van kante geschoven wordt Het Weeke blad maakt hem kwaad gij zoudt nooit raden waarom. Omdat de Staat nieuwe nickelmunte gaat slaan.... met gaatjes daarin En zóó kwaad, dat het, 't eiden zijn la- lijn, vr, agt of de minister misschien peisi dat de liberalen dat geld op eene koorde gaan steken om alzoo ban sen paternoster te lezen Jandorie 'T ware al te dom om te moeten peizen dat die kwaadheid eenigszins gegrond en gemeend is. En juiste omdat wij weten dat die kwaad heid maar gebaring is, moeten wij daaruit besluiten Dat het danig wel moet gaan onder 't ka tholiek bestier,vermi'.s de liberale schrijvers maar zulke grieven weten in te brengen. de Alle jaren zijn er groote kampstrij den tusschen de koninklijke athe neums en de gepatroneerde geestelijke tollegiën. Van dees jaar nog eens hebben onze geestelijke kollegiën schitterende uitslagen verkregen.; Een staaltje daarvan Sint Amands kollegie van Kortrijk is ook een gepatroneerd kollegie. Als men het Staatsblad in handen neemt en de uitslagen aanziet welke de naaste atheneums van Brugge, Gent en Doornijk hebben bekomen, in vergelijking met St-Amandskelle- gie, dan vindt men dat St-Amandskollegie 74 onderschei dingen bekwam; Het atheneum van Doornijk, 32 Het atheneum van Brugge, 29 en het atheneum van Gent, 15. Zoodat St-Amandskollegie alleen, op twee naar, zoovele onderscheidin gen bekomt als die drie fameuze athe neums te gare Legt ze mij daar O die katholieke dompers De storm vau Zondag heeft 't land door groote schade aangericht. Ons blad ware klein, moesten wij alles overnemen wat daarover wordt gemeld. Wij zullen ons enkel bepalen met eenige der voornaamste zaken aan te halen, veroor zaakt door dat ongeweerte. Te Leuven Op 't gehucht Blauwpui werd de punt- evet van een inopoouwzijnde buis omge worpen in de stad werden ook talrijke schouwen afgerukt. Te Kessel Loo en in den omtrek werden talrijke Doornen ontworteld Te Verviers Te Hautregard, gebucht van het dorp Clermont, heeft de storm een huis totaal dgebroken in gemeld dorp werden meestal daken afgerukt. Te Mont-Dison werden de daken van ver scheidene hoeven opgenomen door den wind en weggeslingerd talrijke fruitboomen werden ontworteld. Te Petit Rechain wer den ook verscheidene huizen beschadigd en boomen geveld. Te Charleroi Te Houdeng-GoBgnies werd een foorbarak tot den grond afgebroken. In 't veld te Bésonveux, zijn twee graanmijten uiteenge rukt en in alle richtingen verspreid. Op gehucht Vent de Bise, te Houdeng-Ainse- ries, brachten de menschen den nacht door met hunne huizen te schragen, die dreigden te storten. Op den Brusselschensteenweg, 144, te Lodelinsart is een huis ingestort. Te Mar- chienne werden in de smeltovens de daken weggeslingerd en verscheidene machienen beschadigd. Men spreekt van 10.000 fr., schade. Het werk is er voor verscheidt-,ue dagen onderbroken. Te ChAtelineau werden de daken van de hooizolders der gendarmerie door den storm fgerukt. Te Senzeilles, waar het kermis was, werd een peerdenmolen letterlijk ver nield. Te Lodelinsart, in eene glasblazerij, moesten de werklieden het nachtwerk ver laten. Te Charleroi, in de rue de Bethléem werd een in opbouw zijnde huis letterlijk afgebroken. De bosschen van M. den graaf de Mérode hebben veel geleden. Boomen werden ontworteld of door den bliksem ge troffen, in het bosch van Roverval. Te amines werd het dak van den nieuwen aoolput weggeslingerd. Te Fiers-Breucq rukte de wind het dak der brouwerij Lepers gedeeltelijk af hon- derde pannen werden gebroken. TeWssque* hal vloog een stuk zink, van het dak der woning van M. Delescluse, brouwer, in de vitrien van de apotheek Flament en verbrij zelde alles wat uitgestald stond. Twee per sonen die aan de deur der apotheek stonden, konden maar juist in tijds wegspringen. Te Luik De gemeenteraad van Luik heeft besloten den duurtijd der foor met acht dagen te ver lengen en het standgeld geheel ef gedeelte- ijk aan de beproefde foorkramers uit te deelen. De schade aan de nieuwe kerk van Bres- soux aangericht, is grooter dan men eerst dacht. Eene groote stelling, opgericht voor het bouwen van den toren, werd omgewor- )en en gansch het bovengedeelte van den gevel is neérgekomen. Daarbij nog werden twee groote muren verwoest. De schade beloopt 13,000 frank. Gansch het dak van den zwemdok van Seraing werd door 't orkaan meêgevoerd. In de werkhuizen Cockeril is een hangaar ingestort. De oude kapel van Magnée, die tol paro chiale kerk dient, heeft ook van den storm geleden. Terwijl men na de vespers over dood luidde voor een overledene, stortte het zwaar ijzeren kruis, dat sinds jaren op 't vailen stond, op het dak der kapel en be schadigde hei erg. Niemand werd evenwel getroffen. Te Gemmenich werd eene koei in haren stal door den bliksem doodgeslagen. 9 9 V W

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1