D I IS EN OMMELANDS, m m PLAATSELIJK STAATKUNDIGE OMSCHOU1 P Op Saterdag, 26"" October 1901. 5 centimen 't blad. 36ste jaar. Talmerk 1863. Willen is kunnen Transvaal De Zondagrust. Hotel Continental en Weeke Wad De Jubiléprocessie van Zondag laatst De nieuwe Nickelstukken Eene klucht Te veel Notarissen. Millionaire! Chocoladefabrikanten. Op nen après-midi Tü - 'U Te trekken bij den Uitgever7* 36, in de Boter strate, te Yper, en bij 's land boodschap toe sen ofte post, tegen 3 frank s jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, I* £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reka binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, S fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS.te Brussel, T* 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Zondag, 27 October ten 7 ure stip Tooneelfeest in het Volkshuis X>e Buiter en Tasgyns Vaderlandsch drama in 4 bedrijven I>e twee dooven Kluchtspel met zang in één bebrijf. Kaarten voor voorbeboudene plaat sen te bekomen bij M. Callewaert-De Meulenaere van Vrijdag 25 October. De toestand in Frankrijk De fransche regeering gaat voor- met toebereidselen te maken voor h geval dat de werkstaking in de mijnen toch zou uitbreken. Er zijn reeds troe pen gestuurd naar al de mijnstreken Te Montceau-les-mines en in den om trek hebben alleen de winkeliers en de anti-socialistische werklieden aan het bevel van den prefekt gehoor zaamd en hunne wapens ingeleverd de socialisten hebben de hunne ver borgen. Te Montrambert heeft men 17 dynamietkardoezen gevonden, langs heen de woning van een ingenieur dei koolmijnen gelegd; de gendarmerie heeft een onderzoek geopend. De Fransche Kamer. Donderdag werd in de fransche Ka mer een wetsvoorstel neergelegd, strekkende om de automobielrijders die ongelukken veroorzaken streng te straffen De anarchisten. De verantwoordelijke uitgever van Le Réveil Sociale, hat orgaan van den burgemeester van Bourges, in Fran krijk, is door de boetstraffelijke recht bank dier stad veroordeeld tot 1 jaar gevangenis en 100 fr. boete, vooreen artikel getiteld: A bas le Tsar! en waarin de vorstenmoord werd aange- predikt. De dappere anarchist is, ge lijk Tailhade, naar België gevlucht. De belgische socialisten vragen niet dat die kerels uit ons land zouden ge zet worden, gelijk zij zulks vragen ▼oor de kloosterlingen, die, zij, niets dan goed verrichten. De toestand in de Kaapkolonie Wordt van langs om onrustwekkender voor de engelschen. Deze klagen dat zij geen peerdevolk genoeg hebben, en alhoewel er (volgens de Engel schen) wekelijks 4 of 500 Boeren ge vangen genomen worden, vinden de commandos in de Kaapkolonie zelve zooveel rekruten als zij maar kunnen Wapenen, en dat valt hun niet moei lijk met den buit, dien zij voortdurend op de Engelschen maken. De engelsche moordenaarsbende zet haar schandig werk voort. Overal wordt Afrikaner bloed gestort dat om Wraak roept. De sterfte in de verzamelingskam pen blijft ook verschrikkelijk Vol gens de officiëele statistiek voor de maand September waren er in de fol- terkampeu d;r Engelschen 409,418 blanken opgesloten. Daarvan zijn in September gestor ven 2414 personen, waarvan 4954 kindaren 1 Generaal De Wet Sedert verscheidene weken reeds heeft men niet meer van den Boeren generaal De Wet gehoord. Vijf Boeren, op verschillende plaat sen gevangen genomen, zouden ver klaard hebben dat De Wet dood was, doch zij waren het niet eens over de oorzaak van zijn overlijden. Een an der gevangene beweerde dat De Wet het land verlaten had. Men weet dus daarover niets met zekerheid, en mis schien zal hij wel onverwachts op de Engelschen vallen. In Engeland, intusschen, wordt het volk den oorlog van langs om meer beu. President Krüger heeft uit Engeland eene som van 2 millioen frank ont vangen met de melding om den wapenvoorraad der Boeren te ver meerderen. Een chocolade fabrikant te Londen, Cadbury, heeft eene bestelling van 60,000 pond chocolade, hem door de engelsche regeering voor de troepen in Zuid-Afrika gedaan, afgewezen, omdat, zoo verklaart hij, hij niet wil bijdragen tot de verlenging van den oorlog. Een nijveraar van Erfnrt heeft geweigerd policiemutsen voor de engelsche troepen te leveren. Denemarken heeft sedert 4891 eene oplossing van dit belangrijk vraag stuk. De handels- en nijverheidsge stichten moeten 's Zondags, om 9 ure gesloten zijn In Noorwegen is de rust verplich- end, van 'sZaterdags avonds 6 ure tot 'sZoudags avonds 10 ure. In Zweden wordt alle werk, niet not dzakelijk geoordeeld, gestraft, wanneer het geschiedt tusschen 6 ure 'smorgerisen 9 ure 'savonds. In Hongarië vangt 'sZoudags mor gens, on 6 ure, de rustdag aan,,die 24 uren moet duren, dit volgens eene wet van 4894. In Rusland is insgelijks een rusttijd van 24 uren voorschre een voor de Zon- en feestdagen. In Rumenië moeten de nijverheids- en handelsgestichten gesloten blijven ot 'smiddags. In vak van Zondagrust is Frankrijk verre verachterd. In het Walenland in sommige stre ken is de rustdag i.n we rkdag veran derd ook het volk is, er zichtbaar verwilderd; maar België zal niet lang meer achterblijven om den gezegen- den rustdag te handhs.ven, en waar hij geschonden is, te herstellen. Nog spreken onze 'oelgische dagbladen, zoowel liberale als katholieke, met diepe verontweerdiging over de ongeloovelijke schurketrekken van, het brusselsch schuim op den brand van 'net Hötel Continental Kareitjes Weeke blad besteedt eene kolom en half om de 'bijzonderheden van den brand te doen uitkomen. Het beschrijft 't bestaan van den brand, den sobrik die er door voortgebracht wordt, de hulp die toekomt, bet uitwerksel van de ampe en de aangerichte sc bade. Van de belden® .oed der pompiers die honderd maal hun leven waagden geen woord Van de gewetenlooze schurken die dit vernielingswerk met het meeste genot aan schouwden, daar eenen duim in vetten, en «waad waren omdat men het vier meester werd geen woord geen enkel woord O edelmoedige schrijvers van 't groote Weeke blad 't Was waarlijk een indrukwekkend schouwspel Zondag laatst,in den namiddag, die groote massa volk door de straten onzer stad te zien trekken om de vier parochieker ken te bezoeken ten einde den aflaat van den grooten jubilé te winnen. Iemand heeft de bezoekers bij 't uitgaan van St Niklaaskerke in 't grove geteld daar waren boven de 4500 menschen Zulke betoogingen doen eere aan ons christen volk, en deugd aan het herte van al dezen die de belangen van ons christen geloove behertigen. Verschillige bladen beweren, dat het departement van financiën heeft afgezien van de uitgifte van nickelgeld met gaatjes, waarop Kareltje van 't Weeke blad zoo bliksems kwaad was, om reden dat de libe ralen er hadden kunnen paternosters van maken. Gelukkiglijk, of beter ongelukkiglijk voor Kareltje, dat nieuws en is hoegenaamd niei uist. Maar het bestuur der Munt heeft klachten ontvangen van fabrikanten van automa tische toestellen, die deden opmerken dat, met de nieuwe stukken, hunne toestellen niet meer konden dienen. De Munt beeft onmiddelijk het middel gevonden. De nieuwe stukken zijn zoo groot als de oude, alleen het gewicht ver schilde. Men zal ze nu even zwaar maken en de zaak is in regel. De nieuwe stukken zullen binnen kort in omloop komen. Sarko, de gekende duitsche tooneelspeier, logeerde te Frankfort in het hotel Weideu- hove. Hij had de vorige week te Wiesbaden de rol van barbier gespeeld en had in zijn koffer alle voorwerpen en onder andere de grijze pruik die tot de rol van barbier behoo ren. De oude grappenmaker trok 's morgens zijn barbierskostuum aan en ging aan alle deuren der andere kamers kloppen zeggende: Heeft mijnheer geen barbier noodig Een dozijn heeren, antwoordden dat zij wenschten geschoren te worden en bij zeepte ze een vooreen in, telkens daarna hunne kamer verlatende onder voorwendsel dat hij zijn scheermes in eene andere kamer vergeten bad. Juist was de twaalfde ingezeept toen de eerste begon ongeduldig te worden. Sarko liep haastig naar zijne slaapkamer terug, wierp zijne pruik af, trok zijne ge wone kleeren aan en zeepte zijn zeiven in. Ondertusschen waren de twaalf andere gasten buiten gekomen en riepen om den barbier. De grappenmaker stak ook het hoofd aan de deur en begon mede te roepen. De hotelbaas, de bedienden, kwamen bijge- loopen en maakten allerlei verontschuldigin gen Sarko echter schreeuwde het hardst en verklaarde dat hij aan den rechtbank ver goeding zou vragen. De weerd wat buiten zijn zeiven, maar al de andere reizigers stonden te lachen bij het aanzien van al die gezeepte aangezichten. üver twee weken werden de gerechts hoven heropend. M. Van Isegbem, procu reur-generaal bij het beroepshof van Gent, handelde, in de gebruikelijke openingsrede, over het notariaat. Voorleden jaar sprak die hooge ambte naar over de misbruiken in dat vak; dees jaar wees hij de middelen aan om den toe stand der buitennotarissen te verbeteren. De heer Van Iseghem vindt dat er te veel notarissen zijn. In de kantoüs rondom Gent bereikt het getal akten per jaar en per nota ris nog de 150 niet. De toestand van vele kantonale notarissen is dan ook alles behalve schitterend. Om in dien toestand te verhelpen, zou men het getal notarissen kunnen verminde ren. Alhoewel handel en nijverheid zich meer uitbreiden, vertraagde de verhaude liDg van onroerende goederen alle jaar er kwamen te veel papierweerden in den omloop. De achtbare spreker was ook van mee ningdatal de notarissen op gelijken voet zouden moeten gebracht wordeneen buiten rotaris zou even goed 't land door, zijn ambt mogen verleenen als een uit de groote stad. Volgens de New York-llerald wonen in de Vereenigde Staten van Amerika 3828 millionairs. De gezamenlijke rijkdom van deze 3828 millioenrijke heeren beloopt zes tien milliarden dollars, dat is 1/5 van de ge- zamelijke rijkdom der Vereenigde Staten Meldensweerdig is het dat 87 ten honderd der millioenrijke Amerikaners hun vermogen aan eigene werkzaamheid te danken hebben. Slechts 12 len honderd hebben hunne mil lioenen als erfenis ontvangen. De belgische chocoladefabrikanten hebbeD eene vakvereeniging gestichtde leden ver binden zich geene andere chocolade te maken dan zuivere en overeenkomstig met de wet; zij zullen in het belang van den verbruiker alle vervalschingen doen vervolgen. 't Is oprecht droevig zei madam Jusmien bij 't koffiiekransken dat onze heerenwereld zoo weinig aan trouwen denkt Sedert eenige weken zijn er hier een stuk drij ot vier verkocht geraakt, maar wat is dat bij al de andere die blijven loopen Is dat nietwaar, madame Leiia, wat gaan wij met onze dochters aanvangen 't Is zoo, meende madam Lelia, die 4 huwbare dochters heeft. De jonge heeren maken de meisjes het hof, gaan er eerst mede op wandeling, zenden al een boekéken bloemen, maar... daarmede is 't uitvan trouwen klappen ze niet. Ik meende nogtans, zei madam Dela Rose, dat uwe oudste dochter met den heer Appelmans zoo goed als verloofd was op de laatste soirée... Ja, op de laatste soirée, wedervoer madam Lelia, was Anatole uiterst lief en vriendelijk 's anderdaags zond hij ons een prachtigen boeké rozen... maar sedert heh ben wij hem niet meer gehoord noch gezien Verscheidene stemmen bromden in koor Dat en is niet welDat en is niet wel Er is maar eene onder ons, hernam madam Lelia, die niet te klagen heeft, eri dat zijt gij, madam Tulip: drij van uwe dochters zijn uitgehuwd en de vierde is verloofd. Verre van mij te beklagen, gaf madam Tulip ten antwoord, maar het blijft waar wat ge zegt Er zijn te veel ongehuwde mannen op de wereld. Ze zijn benauwd de zorg van een huis houden op zich te nemen, zei madam Lrlia op bitsigen toon. Ge hebt daar, bijvoorbeeld, M. Vander Krieken'tis een schoone jon gen, hij is rijk, en hij heeft eene schoone positie. Ik vroeg hem, over 14 dagen,waar om hij niet trouwde... Hebt gij dat durven vragen Waarom niet? Heeft hij gepeinsd dat ik met die vraag een oog op eene mijner dochters had... ook goed! Er wordt dik wijls al wat anders gedaan om een meisje aan den man te brengen Nu dan, ik zei hem: M. Vander Krieken, gij zijt al in de dertig.en nog geetie aparentie van trouwen 1 Waarvan weet gij dat ik al in de dertig ben vroeg hij lachende. Wel, van mijnen man, die het van den burgemeester weet en deze heeft het op 't stadhuis gezien. Maar zeg eens rechtuitWat is nu de reden waar om gij Diet trouwt? Er zijn hier pertant schoone juffrouwen genoeg! Ja, ant woordde hij, schoone juffrouwen zijn er genoeg, en ik denk ook dat ik er wel eene van zou krijgen, maar... als ik er eene trouw moet ik ze ook onderhouden. Oh oh ohriep ik daarop uit, als gij geene vrouw unt onderhouden, wie zal het dan kunnen En weet gij wat hij daarop antwoordde 't Kan zijn, zei hij, maar dat kost te veel Madam Jusmien en madam Dela Rose keken verwonderd op en schoten uit op de eigenzinnigheid en de baatzucht van M. Vander Krieken, en van de jonge heeren n 't algemeen, die nooit geld genoeg heb ben voor sigaren, wandelstokskens, mu- nichskens en fijne druppelkens, en die er tegenopzien eene vrouw te onderhouden. Bijzonderlijk madam Dela Rose, wier doch ters in het pensionaat duizenden en duizen den gekost hadden, was kwasden geforma liseerd, zooveel te meer nog, omdat hare dochteis thans nog aan uitstapjes, reizen en soirée* bijna zooveel kosten als in 't pensio naat. Madam Tulip had aan het gesprek weinig of geen deel genomen; ieverig breide zij voort aan de kousjes van hare reeds talrijke kleinkinderen, terwijl de andere leden van het gezelschap lich met schoon doch nut- eloos borduurwerk onledig hielden. Dat stilzwijgen hinderde madam Lelia, en eens klaps zegde zijMaar, gij, madam Tulip, hoe hebt gij het aangelegd om uwe dochters zoo vroeg en zoo deftig uit te huwen Wel, antwoordde madam Tulip, dat zou ik zelf maar moeielijk weten te zeggen... Naar groote soirées en bals ben ik met nijne kinderen nooit gegaan, en gingen wij nu en dan naar een concert of eene vertoo ning, zij waren toch altijd maar eenvoudig gekleed. Nogtans werden zij, zoo docht mij, door de jonge heeren gezocht en altijd be leefd en vriendelijk aangesproken. Onze Anna trouwde; dan kwam haar man al eens met zijne vrienden in huis, en zoo volgde het eene op het andere... Inderdaad, zei madam Dela Rose, uwe kinderen waren altijd heel stillekens aange daan, zelfs te veel voor den dag van van daag. Dat was van wege madam Dela Rose wel niet heel vriendelijk gezegd, maar grand' mama Tulip verloor daarom toch haar hu meur niet, en ging voort: Ik zou denken dat juist die eenvou digheid de deftige jonge heeren bekoort. Zien ze eene juffrouw zoo schoon opgezet en overladen met kostbaarheden, zij denken allicht dat die juffrouw, eens getrouwd, op dezelfde manier zal voortgaan en daarbij haar huis en hare keuken op denzelfden voet zal willen inrichten. En daar zou een fortuin, een heel groot fortuin voor noodig zijn. Laat graven en barons zich zulke vrouwe kiezen, maar voor deftige burgers en ook voor jonge heeren die maar 3 of 4 duizend frank per jaar verdienen, kost dat waarlijk te veel. Denkt gij dat ook niet? Ja, dat dachten zij allen... maar zegden het toch niet. In de verblindheid van bun moederlijk hart hadden zij gehoopt dat gra ven en barocs naar de hand der weelderig opgevoede dochters zouden dingen. De verhoopte bruidegoms bleven achter, en de Bsl NIEUWSBLAD VAN YPE n V M I f: Ék

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1