E OMMELANDS, m m L aTFsëlI JK C O N~C~E «Herda^, November Tal merk 1865 eentimen w Nieuwjaargiften voor den Paus in 't Volkshuis WILLEMSFONDS, GRONDWET EN M. NOLF De Oorlog Geboorte van Prins Leopold van België In 't Volkshuis Al wèer een van Rareltjes k MLi •:Y; 1» 'vlia Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap toe sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hei, Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt, op voorhand betaald. f lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk Zo, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, I fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAYAS.te Brussel, Tk.32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, x' 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Een oude werkman dis den Paus bemint, Voor handgifte 5 fr. HARMONIE^ COMMUNALE l'occasion de Ia fête patronale du Roi, Vendredi 15 Novembre 1901, aux HALLES, rez-de-chaussée, 8 4/2 h. du soir. PROGRAMME 1. Allegro militaire 2 La Nation Beigeouverture Peter Benoit 3. Fantaisie sur la Traviata Verdi. 4 Au dela des Pyrenees, dense Espagnole Baudonck 5. Hommage au Roi, caprice patriolique Van Herzeele. 6. La Housarde, valse mili taire Ganne. De spelersgilde zal op 15 December af staande het beroemd drama opvoeren De traasvnalsclie Vrijschutter. Over eenige dagen vierde het libe rale Willemsf onds te Gent zijn vijftigjarig bestaan. VI de redevoeringen ter dier gele genheid uitg tsproken, bestatigen bel verval van deze maatschappij. Op die vergadering sprak,, onder andereu, M. Fredericq, leeraar 1er liberale Hoogeschool van Gent. ES: drukte er zijnen bitteren spijt uit te gen den Bien Public en het Fond senblad», katholieke dagbladen, die bij 't naderen van die feeste het libe rale Willemsfonds afgeschilderd hadden gelyk het gaat en staat. Die maatschappij immers was in den beginne onzijdig. Wel gekende katholieken hadden het helpen stich ten, zooalsM. de barou Julius de St Genois, en M. de barou Philip Ker vyn de Volkaersbehe. Doch welhaast hadden de liberalen, door verrader lijke listen, die maatschappij van haar eerste doei weten af te keeren, om er een politiek tuig van te maken ten voordeele van den geuzen winkel. Dat, en dat alleen, was de ot rzake van het verval der maatschappij. De katholieken t n wilden natuur lijk het schaap niet zijn, en waren er van door getrokken om het Davids- fonds het nog zóó bloeiende Da vidsfonds daar tegen te stichten. Hoe dat een man gelijk M. Frede ricq, leeraar van geschiedenisse, zulk een klaar geschiedkundig feit schijnt onwetende te zijn, eu een ander ver wijt dit te passé te brengen, dat gaat wat verre Zooveel te meer (bemerkt hei wel) dat andere liberale genoódigdén, op het einde der feeste er aan gehouden hebben om op duidelijke wijze te too- nen dat de Bien publicen het Fondsenblad overschot vca gelijk hadden. Inderdaad, wanneer het oogenblik der heildronken gekomen was, stond M. Julius Hoste rechte, de liberale brusselsche letterkundige. Hij dronk op de toekomste van Vlaanderen en op de gezondheid zij- ner volksvertegenwoordigers, die, m hoopte hijons van de kloosters zul- len verlossen En wanneer de feeste eindigde, scheidden de letterkundige broeders onder het gezang van Van 't ongediert der Papen, ver lost ons Vaderland Dat heet men den masker afsmij ten, en het aangezicht vau den heden daagsch ;n geus in al zijne schoonheid doen uitkomen En dat zijn die mannen die ben uitgeven voor de ware verdedigers van onze Grondwet die de vrijheid van vereeniging der kloosterlingen in volle letters waarborgt Wij zijn das verwittigd dat, moes ten de liberalen met hunne sociale vriendjes, morgen aan 't bewind ko men, zij de voorbeelden van hunne fransche vrienden zouden navolgen en misschien overtreffen. Niet al! en de Jezuïeten, maar de Zusters van Liefde, en de Zusterke'ns der Armen zonden beleefd verzocht worden er van door te trekken. Is het nu geen waar dat het Wil lemsfonds alleenelijk eene letterkun dige maatschappij is Tot nu toe en ware het misschien de moeite weerd niet van de zake te spreken, daar iedereen wel wist wat het Willemsfonds in had. Maar er is hier eene bijzonderheid die vvij hef recht en den plicht hebben te doen uitkomen. Immers wanneer Julius Hoste die hatelijke tale voerde, waren daar tegenwoordig de kamerheeren Braun, Buyl, Vandevenne eri NOLF. Zij die, als kamerheeren, hunnen eed gedaan hebben van getrouwheid aan den Grondwet, wat hebben zij edaan wanneer de brusselsche letter kundige voorstelde met handen en voeten te werken tegen eene bepaling dier zelfde Gr >ndwet Zij hebben allen gezwegen lijk ver moord. Geen één van hen en heeft het herte gevoerd hem daartegen te ver zetten. Dit noemen wij een waar schan daal Welaan, mijnheer Nolf, gij die de liberale vertegenwoordiger zijt van ons arrondissement, gij'en hebt daar tegen geen woord weten in te bren gen Gij zijt advokaat, en kent de rechts spreuke qui tacetconsentire vide- tur die zwijgt, keurt goed. Als wij Progrès en Weeke bladmoeten gelooven, gij zijt een man met haar op uwe tanden, eene katte die men zonder handschoen niet en mag vatten. Gij hebt gezwegen dus gij keurt het gedacht goed van den geuschen spreker. Wij beroepen u, erop uwe haudel- wijze te verrechtvebrdigen. Uw gedrag in deze omstandigheid teekenen wij aan, en wij verwittigen u op voorhand dat wij tijdens de stem ming aan de kiezers zullen herinne ren welk het ware programma is der iiberalen. Schitterende overwinning der Boeren Lord Kitchener heeft vrijdag de twee volgende depechen uit Pretoria opgestuurd ik kom te vernemen dat een erge aanval gericht geweest is tegen de achterhoede der legerafdeeling van kolonel Benson, op 30 mijlen ten noord-oosten van Bustenberg, nabij Berkenlaagte. De aanval geschiedde te midden vaneen hevign mist. Men meldt dat de vijand, die teugetalle van duizend was, zich meester gemaakt heeft van twee kanons, die zich bij de achterhoede bevonden, dcch men weet niet of hij ze heeft kunnen mee voeren. Kolonel Benson is gekwetst, doch niet erg. Hij zal dezen morgen hulptroepen ontvangen. Ik heb nieuwe inlichtingen ont vangen van de legerafdeeiiug Barten, donderdag namiddag teu 2 ure ver trokken van de lijn, door de zuid afrikaausche policie bezet Zij heeft dezen morgen de legerafdeeluig Ben son vervoegd, zonder tegenstand te ontmoeten. Er wordt gemeld dat kolo nel Banson aan zijne wonden bezwe ken is. De andere verliezen zijn 66 dooden, waaronder een luiten mt-ko- lonei, een commandant en 6 officiers, en 169 gekwetsten waaronder 13 offi ciers. Ik geloof dat de twee kanons te rug verover i zijn en achteruil getrokken dat de vijan is, doch ik heb geene andere bijzonderheden. Zondag ten 3,05 's namiddags heeft onze kroonprinses Elisabeth, eciitgenoote van Z. K. H. Prins Albrecht van België, eenen trisschen zoon ter wereld gebracht. De vreugde is algemeen in bet land gelijk zij reeds Zondag te Brussel algemeen te zien was. Voor ons vaderland is die geboorte van eenen prins eene gelukkige gebeurtenis God schenkt eenen zoon aan ons vorstelijk Stamhuis 't is de hop.; voor de toekomst, t is e ne waarborg van vrede en voorspoed voor ons Vaderland. Wij moetenden Heere bedanken en bidden dat Hij het kind in deugd en wijsheid late opgroeien opdat het later een ware vader des volks worde, een deugdzame koning naar den zin van 't katholiek Belgenland. Leve de Koning Leve de Koninklijke Familie He geboorte Reeds sedert middag was de mare ver spreid dat de gebeurtenis nakende was. Daags te vooren was de moeder van oris prinsesje de hertogin Karel-Theodoor in Beieren, te Brussel aangekomen. Zij was rechte naar hare dochter gegaan. De 'gravin van Vlaanderen was van 's nuchtends in het ouis de twee moeders waakten te gare in de kamer van prinses Elisabeth. De doctors Kufferath en Max waren ook aanwezig. De graaf van Vlaanderen en prins Albert waren in eene nevenliggende kamer. Van zoohaast het nieuws gekend was. schoolde het volk te zamen rond het paleis De wielrijders van hei karabiniers regiment staan daar reeds, om het nieuws en de be velen van minuut tot minuut te dragen naai den Koning, die te Laeken is. Rond ten 1 komen in het paleis van prins Albert toe al de ministers, hertog d'Ursel voorzitter van het SenaatM. de Sadeleer, voorzitter der Kamer; M. VanBerchem. erste voorzitter van het Verbrekingshof; M. Mei t procureur-generaal bij hetzelfde hot; M d gouverneur van Braband M De Mot, burge meester van Brussel; generaal Rouen, bevel hebber der militair omschrijving, eriz. Beneden wachten de dagbladschrijvers en officiers,gereed om bevelen te geven Gansch het dienstpersoneel was in plechtgewaad. Gij kunt denken hoe alle man op heete kolen stond. De graaf van Vlaanderen en prins Albert waren zeer bleek. Men zag dat zij geweld deden om niet te weenen. Om i ure 10 komt er iemand van boven geloopen, ja't is eerder loopan dan gaan 't Is prins Albert, buiten zijn zeiven; hij lacht en weent, al door een. Hij snakt de deure open van de kamer waar zijn vader hem bevindt. 't Is een prins roept hij. Vader en zoon vallen in malkanders armen. Al de personen die hen in het paleis be vinden gaan naar de balzaal. Bij het verne men van het nieuws roepen zij Leve de prins Het kind Een kwart later wordt het kind in de bal zaal gebracht, in een schoon wiegje, met satijn gevoerd. Het wordt getoond aan al deze hooge mannen, die dan al te gare het proces-verbaal moeten onderteekenen, dat opgemaakt is door de minister van justicie en waarvan een afschiift afgeleverd wordt aan de koninklijke familie, en een aan de Kamers. De jonge prins was er gelijk niet veel meê gediend van zooveel kijkers te hebben. Hij begroette al die bezoekers met een fel krijscnen, dat bewees dat bij kloeke longen been. Het kind is overigens kloek en ge zond, en heeft gansch zijn hoofdje vol blond haar, gelijk vader en moeder. Moeder stelt het wel en rust. Het nieuws Het nieuws der geboorte werd met blik semsnelheid verspreid. Welhaast ook waren een groot getal hui zen bevlagd. Een soldaat-wielrijders der karabiniers droeg het nieuws naar de kanonniers, met eene verbazende snelheid. Om 3 ure 12 m. werd reeds het eerste schot gelost. De Koning Zijne Majesteit werd bij telefoon ver wittigd. Aanstonds kwam Leopold II van Laeken met eenen automobiel, die met ver schrikkende snelheid moest rijden. Zijne Majesteit stapte uit, aan den arm van zijnen ordonnancie-officierhij droeg het uniform van generaal. Nauwelijks had 't volk den Koning gezien, ot het begon hem met ongehoorden geest drift toe te juichen. De vorst, die zienlijk ontroerd was, groette rechts en links. Bij den ingang van net paleis werd Leopold II ontvangen door den Graaf van Vlaanderen en door prins Albert, die hij langdurig omhelsde. Men hooide den Koning zeggen Wat geluk dat alles wel gegaan is De Koning moest het kind zien en giug de moeder bezoeken. Als de Koning het paleis verliet werd hij opnieuw door de geestdriftigste toejuicbin gen van het volk begroet."'t was al van Leve de Koning Leve de Koninklijke fa milie De titel van den nieuwen prins Het kind zal den eenigen titel dragen van prins van Belgie Zondag, rond ten 4 4/2, werd het wichtje verzekerd door den Z. E. H. kanuninck Delvigne, pastor der parochie. De plechtigheid was zeer eenvou dig en werd bijgewoond door den graaf en de gravin van Vlaanderen, prinses Karl- Theodoor, prins Albert en eeaige hoogweer digheidsbekleeders van het hof. Die prins zal de volgende namen dragen Leopold Philip Karei Albert-Meinrad Huber- tus Maria-Miguel Leopold, naar dea koning, zijn peter Philip, naar den graaf van Vlaanderen Karei, naar den hertog Karl Theodoor in Beieren; Albert, naar prins Albert; Mein- rad, een der namen van den koning van Rumenie Huberlus, van den feestdag van Suit-Hubert, dag der geboorte Maria, naar de gravin van VlaanderenMiguel, naar den prins van Braganza, oom langs moe derzijde. Oogenblikkelijk na de geboorte, gaf Dr Kufferath het wichtje aan Dr Max en aan eene duitsche voedster, die het in eéne aan palende kamer verzorgden. De voedster is eene leerlinge van Dr Soxlet, den uitvinder van een zeer gewaardeerd stelsel van voe ding. Deze jonge vrouw is met de moeder- van prinses Albert uit Beieren gekomen. Zij ent geen woord fransch en is uitsluitend geheebt aan den dienst van het prinsje, wiens kamer zij niet verlaten zal. De indruk te Brussel Zoodra het nieuws der geboorte van een prins in de hoofstad bekend was, werden aan al de openbare gebouwen en aan talrijke buizen de vlag uitgestoken. Op bevel van zolonel baron de Heuscb keerde de grena diers naar hunne kazerne terug om bun groot uniform aan te trekken. De kazerne werd prachtig bevlagd en versierd, 's Avonds was de beweging in de stad buiten gewoon levendig en men hoorde van niets anders spreken dan van de gelukkige ge beurtenis. Men meende Zondag avond al de open bare gebouwen der stad te verlichten, doch de gazdienst kon onmogelijk in tijds met het leggen der gaztoestellen gereed zijn de groote gestellen voor de verlichting bij middel der electriciteit van het Paleis der Natie en der^ ministeries konden ook niet gereed zijn. t Was eene echte ontgooche ling voor het publiek, dat zich aan eene al- gemeene verlichting verwachtte. Het lossen der 101 kanonschoten en het luiden der klokken van de St-Jozefskerk hadden naar den square Frère Orban eene overgroote menigte doen stroomen. Het gezondheidsbulletijn Maandag morgend hebben de doctors Kufferath en Max het volgende bulletijn af gezondigd De gezondbeidtoestel van H. K. H. prinses Elisabeth en van den jongen prins is uitmuntend. De koning heeft Maandag namiddag ten fraSen" 1 u., nogmaals een bezoek afgelegd in bet paleis der Frère-Orbanplaats. Het is in dit paleis dat, na de herstelling van priasea Elisabeth, het doopsel zal plaats b8bben. De kindskorf De prinselijke kindskorf is, zooals men weldenken kan, uiterst prachtig. Het doop kleed is hetzelfde dat voor prins Albert ge diend heeft. De gravin van Vlaanderen bad bet voor deze gelegenheid gespaard. Dit kleed is gansch in brusselschen kant met wit satijnen onderkleed en 1"10 lang. De sluier is eveneens in brusselsche kant. De kindskorf bevat nog vijf andere kleederen, in fijne batiste, versierd met mechelscben ot ierschen kant, of in andere kostelijke stoffen met engelsche borduursels of valencijuschen kant afgezet. Vervolgens dozijnen hemdjes en slabbers. Op al de stukken, onderkleed jes, doeken en windsels inbegrepen, is eene kleine koningskroon geborduurd. De kinds korf bestaat uit ruim duizend stuks. De meubelen van de kinderkamer bestaan uit twee kassen, in twee verdeeld; het eene deel dienende voor kleerkas, het ander be staande uit schuiven. De deur van het ge deelte voor de kleedjes bestemd is met een fijnen spiegel bedekt; verder een lavabo met wit marmeren plaat; eene kommode met vier laden, eene nachttafel en vier stoe len, alsook eene tafel, bijzonder gemaakt voor 't inbusselen van het kind, volgens de duitsche mode. Al de meubelen zijn in wit laqué. De Koninklijke Fanfaren heeft aan Jonk- vorst Albrecht en aan Z. M. den Koning draadmaren gezonden om hun geluk te wen- schen over de geboorte van Prins Leopold. Beiden hebben zich verhaast om te ant woorden. Hieronder geven wij de antwoorde van Z. M. den Koning. Mber Iweins d'Eeckhoutte, Se nator, Voorzitter der Koninklijke Maatschappij de Groote Faufare Yper. De Koning bedankt uit ter herten den Voorzitter en de leden der Koninklijke Maat schappij de Groote Fanfare van Yper over gelukwenschen die zij aan Zijne Majes teit hebben toegezonden ter gelegenheid der geboorte van Pri is Leopold. De generaal adjudant van dienst. Antwoord van Jonk vorst Albrecht. Senator Iweins d'Eeckhoutte, Yper. Zijne Hoogheid gelast mij aan u en aan uwe maatschappij zijne oprechte dankbetui gingen toe te sturen. De adjudant van dienst. Een misverstaan beeft den artikel doen ta late komen over de feeste in 't Katholiek Volksbuis op Zondag 27 October laatstleden. Feeste alleszins merkweerdig, om reden van het talrijk en uitgelezen publiek dat er was, en om de welgelukte, de prachtige uitvoering van treur- en kluchtspel. Het treurspel De Buiter en Tassyns is een uittreksel uit de geschiedenisse van den boerenstrijd, een verheven en boeiend too- neel dat bovenmate in de smake viel van de toehoorders. Wat het kluchtspel De twee dooven aangaat, wij moeten bekennen dat het moei lijk zijn zou beteren keus te doen, en beter te spelen. Of er gelachen wierd Wij en zuilen niet beginnen de spelers te beschrijven ze zijn te wel gekend, en 't ware ons moeilijk om zeggen wie er meest lof verdient. Zeker mag de feeste van Zondag 27 Oc tober 11. als eene der schoonste aanzien wor den door de Tooneelafdeeling der Katholieke Wacht gegeven. Eere aan al de spelers Eere en dank aan den ieverigen en kun- digen bestierder, den heer Godfried De- jaegher Eere ook aan het orkest dat onder 't ge leide van M. E. Wenes, zulk lievelijk^en kundig muziek uitvoerde Volgens 't Weeke blad za| de nieuwe soldatenwet aan de rekening van 't land eene vermeerdering bijbrengen van 6 miljoenen j x W at

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1