MENGELMAREN POPULIEREN BOOMEN Huis CALLENS Sinle Cecilia Andere tijden, andere zeden Honderdjarigen De Belgen drinken meest Kerkelijke kronijk Lachkruid Ouderdomspensioenen Magazijn van Merceriën Muziekastjes op Steekt de vlag in top Stemt de snaren, spant de hoge Zwaait de maatstok maar omhooge, Piept door klarinet, Blaast op de trompet, Slaat de trom en 't koopren hekken, Wilt alom muziek verwekken, Zoete melodie, Lieve harmonie. 't Is uw feestdag, muziekanten, Men hoert het van alle kanten 't Is Cecilia 's feest Dat men viert om 't meest. Blij geluid van zware klokken, Die het volk ter kerke lokken, Vuurt de geestdrift aan, Doet ter misse gaan Zooveel eeuwen is 't geleden Dat die heilige gestreden En gewonnen heeft, Glorierijk zij leeft Thans in eerlijkheid en vreugden, Tot belooning harer deugden. Stervend, in het stof, Zong zij Godas lof. Wilt de patronesse loven Muziekanten en gelooven Dat zij veel vermag, Wat men dikwijls zag. Moest gij ooit in nood verkeeren. Roept haar aan, die maagd des Heeren En dan uwe pijn Zal verdwenen zijn. Muziekantjes al. Viert, met blij geschal, 't Vreuidig feest der patronesse Maar begrijpt wel deze Icsse Houdt u welgezind. Deftig als haar kind. Toont dat gij wilt waardig wezen Van die heilige uitgelezen, Volgt de deugden na Van Cecilia HENDRIK DE ZEINE. De liberale Chronique is levtcden. er wenscht minister Van den B uvel gelu- omdat verscbillige welgekende liberalen ui de rechtbanken van Antwerpen en Luik, benoemd zijn in de Leopoldsorde. Welnu had een liberale minister in den tijd durven beproeven eenen enkelen kleri kaal te noemen, daar en zouden in do vrijmetselaars- en vrijdenkerspot geene ge kookte patatten genoeg geweest zijn om er ■ede te smijten naar het hoofd van don liberalen staatsman. Andere tijden, andere zeden. Een engelsch berekenaar heeft bevonden dat er honderdjarigen zijn, te weten In Duitscbland, 711 in klein Servië, 545 in Spanje, 401in Vrankrijk, 213 in En geland, 146. Vervolgens komen nog in de reke, met een kleiner getal eeuwelingen Noorwegen, 23Zweden 10, en Belgie, 5 Nederland staat niet vermeld, en toch lijn er daar ook eene halve dozijn eeuwe liigen. Volgens denzelfden berekenaar, is de oudste man der wereld Bruno Codrim, die to Rio de Janairo woont, de hoofdstad vai Brazilië. Voor die 't wil gelooven, wordt gezeid dat bij 149 jaar oud is Wat groot verschil bestaat er toch tus scben de zeden en de gewoonUn der ver schillige volkerenTerwijl de Belgen b v. zoo geerne drinken, zingen en zwieren, houden de Cbineezen volstrekt niet van luidruchtig vermaak en de E. H. Bermyn missionnaris, schrijft dat hij op 21 jaren, in China doorgebracht, geen 5 zatte Chineezen heeft gezien, herbergen waar men enkel drank tapt, kent men er nietberbergen be staan er alleen voor de reizigers en door gaans is er nog geen sterke drank te krij gen op vele plaatsen zelfs verkoopt men er geen eten de baas maakt alleen de spij ten gereed, die da reiziger medegebracht teeft. In Duitscbland is pr eene berhprg op 215 inwoners; in Engeland 1 op 119 in Hol land 1 op 173; in Belgie 1 op 27. Daar is de groote maatschappelijke plaag Het drankmisbruik verslindt, in vele huisge zinnen, hetgeen noodig is om in de drin gendste noodwendigheden te voorzien. Kerk van den H. Martinus Broederschap van 0. L V. van Lourdes en vereeniging des gebeds voorde bekeerir, der zondaars Maandag 2d" December, solemnele Mis ten 8 ure. ROUSBRUGGHE - Désiré Maes, van Rous brugghe, en Camiel Mersseraan, van Beveren, leidden maandag een wagen naar Duinkerke, geladen met duigen voor tonnen, voor reke ning van M. Camerlynck, van Proven. Een weinig voorbij de berberg BonneGonduite, te Bergeus, is Désiré Maes ten gronde gevallen. Een der wielen reed hem over het lichaam. Zijn gezel bracht hem naar de herberg Bonne Conduite, waar hij eene halve uur nadien den geest gaf. Désiré Maes was 55 jaar oud. DOTTENIJS Maandag nacht heeft men alhier niet minder dan zes diefstallen of pogin gen tot diefstal geple. gd. Bij den herbergier Frans Belin stool men vijf kiekens, huisraad en gereedschap; bij den hovenierCyriel Debardieux twee konijnen eu bij mad. Debardieux, huis houdster, aan 't Rood Kruis, ook twee. Verder poogde men in te breken bij de herbergiers Louis Veys en Amaat Decraene. De daders zijn onbe kend. MOORSEELE De gendarmerie van Meenen heeft dinsdag morgend een 60 jarigen kerel aangehouden,die den 21 december 1899 door de boetstraffelijke rechtbank van Brugge tot 2 jaar gevang veroordeeld was voor eene zedenzaak. HERSEEUWE Dinsdag verkeerde Marie üecock, het slachtoffer van het vitriooldrama dat wij gemeld hebben, nog altijd inzeeronrust wekkenden toestand zij lijdt veel, Dinsdag morgend werd de dader, Pauwels, door de gen darmerie van Moeskroen naar 't gevang van Korlrijk overgebracht. Mistrouwt u. van gelijkaardige voortbreng seis! Weigert zonder aarzelen, al de middels welke men u zou aanwakkeren, tegen jicht eu zinking Alleen de lixir Vincent kan deze aan doening genezen; d talrijke getuigschriften die wij aankondigen sedert vijf' jaar, bewezen het op eene onbetwistbare manier. Depots te Yper Libotte te Poporinghe Mon teyne. Prijs: 3 fr. de flesch. Eenieder is diep getroffen geweest door het schrikkelijk ongeluk dat verschillige familiën van de Panne (Adinkerke) komt te treffen door het vergaan van de schuit n° 14, waarbij 9 vis schers, waaronder 6 gehuwden, 23 weezen achterlatende, het leven verloren hebben. Dezen die begeeren mede te werken om de vreeselijkheid van die ramp eenigzins te ver minderen en te lenigen, worden vriendelijk verzocht hunne giften te sturen naar een der Leden van de Commissie MM. Leop. Vanhoutle Burgemeester van'Adinkerke, VoorzitterEr- nest d'Arripe, grondeigenaar; H. Heysseune, gemeenteraadslid; Edm. Pixen, gepensioen neerde Loods; P. Vilghe, patroon van de red dingsbootL. De Bra, oud-patroon van de reddingsboot; ofwel aan EE. HH. DeVisschere pastoor ter Panne en De Brandere, pastoor van Adinkerke. Huishoudsters, koop de suiker in pakken van deThiensche maalderij gen de ongelukkige naar de herberg «La Bonne Bière». Een onderpastoor der parochie werd' ontboden en diende de vrouw de H. Olie toe. Terzelfder tijd werd eeu geneesheer ontboden, die den toestand van het slachtoffer uiterst erg oordeelde. Pauwels werd rond 11 ure 's mor- gends te Herseeuwe aangehouden, 's Namiddags kwam 't parket van Kortrijk ter plaats en bevool de overbrenging van den vitrioleerder naar het gevang van Moeskroen. ISEGHEM. Zaterdag rond 1 ure en hal namiddag, waren de werklieden van M. Callens inde Concorde, Rousselarestraat, bezig mei boomen binnen te voeren, toen eensklaps zekere Garrevoet Henri, oud 41 jaar, onder een boom viel en een been en rib gebroken werd. Men heeft hem naar 't hospitaal overgebracht. Hel parket van Kortrijk is 's avonds orn 6 ure46 aangekomen om een onderzoek in te stellen. Garrevoet is aan de gevolgen zijner wonden om 12 ure 's nachts overleden. HERSEEUWE. Vitriooldrama. De echt- genooten Pauwels-Decock, van Wattrelos, leef den sinds eenige maanden in oneenigheid van dag tot dag twistten zij heviger. De vrouw, 25 jaar oud, moeder van twee kinderen, verliet het echtelijk daken kwam bij eene vriendin wonen, nabij de statie van Herseeuwe. Maandag morgend rond 10 ure en half kwam Pauwels zijne vrouw vinden en vroeg haar of zij het ge meenschappelijk leven wilde hernemen. De vrouw weigerde. De man wierp daarop zijne vrouw ten gronde en goot over haar geiaat di n inhoud van twee fftschjes vitriool. De wangen, de mond, deoogen en deooren van het s.aeht- uffer werden ijselijk verbrand. Op haar ge schreeuw kwamen geburen toegeloopen en droe- THERMOGÊNE geneest al de rhumatismen FRANKRIJK— Moordpoging te Roe baais. Een nieuw drama komt de reek moorden en moordpogingen vergrooten, die in len laatsten tijd het Noorden van Frankrijk in opschudding brachten, Ditmaal is het een polici agent van Roebaais die gepoogd heeft zijn' schoonmoeder te dooden. De dader, Rémy De smet, 28 jaar oud, afkomstig van Ronsse, trad over achtien maanden in het politiekorps en trouwde den 5 januari laatstleden met de ge naamde Palmyre Mahu, 22 jaar oud. Het huis houden woonde in de rue Potennerie. Man en vrouw leefden in twist en meermaals werd de vrouw, volgens haar zeggen mishandeld. Over eenige maanden verliet zij haren man en keerde terug bij hare ouders, rue Saint-Amand, 70. Later verzoenden de echtgenooten Desmet zich doch de vrede duurde nietlangenuu waren man en vrouw in proces tot echtscheiding. Dinsdag morgend moesten zij voordeburger- lijke rechtbank van Rijsel verschijnen. Voor den rechter vroeg Desmet aan zijne vrouw of zij het gemeenschappelijk leven wilde herne men; zij weigerde. Beiden keerden afzonderlijk naar Roebaais terug. De vrouw ging naar de woning harer ouders, waar zij verbleef, en de man naar zijne woning, rue du Tilleul, 146. Rond 7 ure 's avonds kwam Remy Desmet bi, zijne schoonouders en vroeg om zijne vrouw te spreken. De schoonmoeder, mad. Mahu, ver zocht hem het huis te verlaten, en, daar hij niet ging zette zij hem aan de deur. De agent bracht daarop zijne sehoonmoeder een kaakslag toe. Hare 18 jarige dochler, Augustine, snelde hare, moeder ter hulp en bracht Desmet met een stoofhaak verscheidene slagen toe. De agent weril woedend engreepzijne schoon moeder en zijne schoonzuster bij de keel; op 't'geschreeuw der vrouwen kwam een gebuur toegeloopen en ontzette deze laatsten. De doch ter vluchtte in huis en sloot de deur. Desmet achtervolgde demoeder op den koer en loste op haar drie revolverschoten; zij werd door kogels getroffen en erg, doch niet doodelijk gekwetst De dader heeft zich gevangen gegeven. GROOTE WETENSCHAPPELIJKEVER- BETERING Neemt geene bruine Teer mee in Verlaat alle dranken, pastillen, pillen, die met bruine Teer gemaakt zijn. Neemt alleen de Siroop Depratere die enkel de werkende bestand deelen van de Teer en den Tolubal srm bevat en die heel kleutloos en zeer aan geaaam om nemen is. Het uitwerksel van de Siroop Depratere is verbazend Ja, wonderbaar Geen baest weerstaat haar. Prijs 2 franken de flesch Eischt de echte Siroop Depratere en niets anders. Te bekomen te Yper, Apotheek Socquet, Poperingbe apotheek Monteyne, Comen Van Windekens. Men heeft te Montbrison een kerel aangehou den die verdacht wordt de moordenaar te zijn van den pastoor van Ste-Agatha en van dezes meid. De kerel werd voor diefstal in hechtenis g' nomen. Hij loochent evenwel de schrikke lijke misdaad. M. Orsini, gemeenteraadslid van Roquebrune, die zaterdag eeu zijner kolh-gas doodgeschoten en een anderen erg gekwetst heeft, is de grens niet overgevlucht. Hij heeft zich dinsdag mor gend te Mizza gevangen gegeven. Aan de onder zoeksrechter verklaarde hij spijt te hebben over zijne daad, gepleegd in een oogeublik van gram schap. Zaterdag nacht werden de pastoor van Sainte Agathe la Bouteresse en zijne meid vermoord. Zondag morgend werden hunne verminkte lijkeu ontdekt. De daders zijn onbekend. Ziehier in welke omstandigheden deze schrik kelijke misdaad ontdekt werd. De koster, die voor de mis geluid had, was zeer verwonderd den pastoor niette zien komen. Met eenige pa rochianen begaf hij zich, rond 8 ure 's mor- gends, naar de pastorij, klopte op de deur, doch bekwam geen antwoord. De koster plaatste dan sene ladder tegen den gevel en zag door 't ven ster der slaapkamer. In de kamer, met een hoop half verbrand strooi bedekt, lagen de lijken van den Z. E. II. Larderet, het voorhoofd door een bijlslag gekloven, en van de meid, die op de zelfde wijze vermoord was. De moordenaars hadden de lijken op het bed gelegd en gepoogd dit laatste in brand te steken. De priester bezat geen cent, doch de meid bezat ongeveer 800 fr. spaargeld, namelijk obligaties. Uit het onder zoek doorliet gerecht, blijkt dat de moordenaars al de meubelen opengebroken en gansch de p.storij doorzocht hebben om geld of weerden te vinden. Verscheidene obligaties van de meid, eene bejaarde weduwe, zijn verdwenen; men heeft in eene der kamers verbrand papier ge vonden. De slachtoffers moeten, ieder op zijne kamer, in den slaap door de moordenaars ver ast zijnhet gelaal der slachtoffers was uiterst kalm. Tot hiertoe is men nog niet op heispoor der daders. Nieuwjaar nad; rt Waar bezoek of nieuwjaar!:aartjes doen drukken In de Botersirsat, 36, wordt gij goedkoop en ter trouwe gediend. Kaartjes te. beginnen van 1 fr. 't honderd. Nieuwmoden bandekens van 50 c" voort SCHRIKKELIJKE BRAND TE ROEBAAIS. - Men zal zich herinneren dat, over ongeveer twee maanden, de uitgestrekte magazijnen der wolkammerij l'Epeule, te Roebaais, de prooi der vlammen werden. Zondag morgend is er nu brand ontstaan in de wolkammerij zelf. Men had Zaterdag tot middernacht gewerkt. Rond 3 ure 's morgends hadden de wakers hunne ronde gedaan zonder iets gezien te hebben. Toen zij drie kwaart uurs later terugkwamen, zagen zij vlammen opslaan in een der werk huizen. Het noodsein werd gegeven en de twee wakers, geholpen door eenige geburen, begon nen te blusschen men dacht de pompiers niet noodig te hebben en zelf het vuur te kunnen beperken. Doch weldra zag men dat de brand in hevigheid toenam en ten 5 ure werden de pompiers, door 't luiden van al de brandklok ken der verschillende kerken der stad, ontboden. Het was tijd. Hooge vlammen sloegen uit hel gebouw op en verlichten door hunnen gloed de stad. Ten 5 1/4 ure waren de pompiers van Roebaais ter plaatse, doch weldra moest men de hulp inroepen van dezen van Toerkonje en Croix. De brand werd langs alle kanten be streden. Opeens noorde men zeer hevigeonfplof- fingon en zag men groote gloeiende stukken ijzer uit den vuurkolk opgeslingerd worden en op de huizen van den omtrek neerkomen. De menigte nam de vlucht. Een stuk ijzer van 7 kilos richtte goote schade aan de woning van Dr Derequaucourt, rue de l'Epeule, gelegen op 150 meters van den brand. De ontploffingen werden veroorzaakt door cylinders, opgevuld met stoom, die door de verhitting gloeiend ge- waren en gesprongen waren. Rond 7 1/2 ure ge lukten de ppmpiers erin den brand te beperken. Gansch de kammerij is vernield, doch de ma- chienenzaal en een paar andere afhankelijkhe den konden gevrijwaard worden. In het ver nield werkhuis stonden honderde mekanieken voor het bewerken van de wol. De schade, door verzekering gedekt, beloopt ruim twee miljoen Door de ramp zijn vier tot vijfhonderd werk lieden zonder werk. Zij zullen minst zes maan den moeten verletten. Tijdens de reddingswer ken werden een officier en twee pompiers licht gekwetst. Brieven en enveloppen op firma ter goed koope drukkerij, Boterstraat, 36. Slim boven slim. -- De dominé van eene hollandscbe parochie was reeds dikwijls gestoord geworden door een zeker geluid dat, volgens onderzoek, het rustig snorken bleek te zijn van den burgemeester, die on der den invloed van het zalvende woord des dominé's een uiltje vangde. Daar moest een einde aan komen. De dominé riep 'nen boer bij hem, en zei Kobe, zei i, wils gij alle zondagen tien centen verdienen. Bah, ja ik zei Kobe, die niet rijk, en op geld verzot was. Ehwel, zei de dominé, ge moet achte den burgemeester gaan zitten, en telkens hij snorkt, moet ge hem 'nen ferme stomp tegen zijne ribben geven. Dat 's goed zei Kobe. t Schijnt dat die middel hielp, want de dominé kon vijf achtereenvolgende zondagen ongestoord prediken. De vijfde zondag echter ronkte de burge meester even gelijk een orgelpijp als wilde tiij de verloren schade inhalen. Na de m;s li-t d dominé boer Kobe roe pen en dacht hem zijne zaligheid te .;even. Ge hebt den burgemeester vandaag niet gewektWaai om niet? Heb ik u niet eerlijk de beloofde tien centen gegeven Dat wel, zei Kobe maar de burge meester heeft mij een half franksken gege ven om hem gerust te laten Een stoute bedelaar. Een kerel, slecht gekleed, vraagt aan eenen voorbijganger eene aalmoes, zeggende dat hij honger heeft. Maar kerel, zegt de voorbijganger, gij zijt nog jong en kloek, gij zoudt beter doen te werken dan te bedelen. Hoor eens, mijnheer, het is geen raad die ik u gevraagd heb, maar eene aalmoes uwe raadgevingen moogtgij voor u houden.' Sergeant bij rekruten. Is dat marchee- ren!... Eene slek met een gebroken poot zou beter den stap gaan dan gij allen Bim Als ik dien rattenvanger van u kocht, pi je dat hij goed was voor ratten en bij en kijkt er alleens niet naar Bom Nu, is dat niet goed voor de ratten? Gopiëerpressen te beginnen van 12 fr. De personen, geboren in het jaar I83g Isook deze, vroeger geboren doch die ver leden jaar hunne aanvraag niet deden opma. Ken, worden dringend verzocht zich te laten ipschrijven in de Boterstraat, 36, bij Gallewaert De Meulenaere. De aanvragen worden kosteloos opgemaakt Opgelet dees jaar mo ten de aanvragen inge diend worden voor Nieuwjaar achter Nieuwjaar is het te laat en de aanvraag kan met meer tellen. BURGERSTAND DER STAD YPER van den 22 tot den 29 Nov. 1901 Geboorten Dethoor Mauritius, Statiestraat. Desramault Maria, Hondstraat. Mabieu Joanna, St. Jacobstraat. Vandendriessche Mauritius, Boomgaardstraat. Mote Joanna, Bukkerstraat. Schacht Julia, lange Thouroutstraat. De Brabander Florent, Blinden Liedenstraat. Versavel Andreas, De Haernestraat. Huwelijken Geloen Joannes, gepensionneerde en Moinié Evelina, kantenwerkster. Vangampelaere Henricus, landwerker en Ballois Lucia, wasch- vrouw. Bouckaert Odile, werkman aan den ijzerweg en Allemon Maria, dienstmeid. Sterfgevallen Hof Philippus, 90 j., zb wed. Missy Sophia, St Maartens nieuweg Comptaer Felicita, 83 j. zb., wed. Dumoulin Carolus. Aardestraat. Vandermeersch Aloïsa, 41 j., zb., ongeh,, Boter- straat. Ryckebusch Maria, 69 j., zb., wed. Verweirder Franciscus, Ryselstraat. Durnez Arthur, 13 j., timmermansgast, Mondstraat. BURGERSTAND der STAD POPER1NGHE van den 7 Nov. tot den ïl dezer maand Geboorten Mannelijk 7 Vrouwelijk 9 Huwelijken Julien Vandooren, koopman en Mathilde Van Mol, bz. Maurice Timperman, zwfinslachter en Renilde Bentin, dienstmeid. Emile Beuns schoenmaker en Felicie Verfaillie, werkster. Constant Waryn, landgebr. en Lucie Melsens, kantwerkster. Charles Deraeve, strooidekker en Louise Desmedt, werkster. August De- schout. kloef k. en Emma Delannoye, kantw. Sterfgevallen Bafcop Euphemie, 78 jaar, zb., wed. van Char les Orbie, Wijk A. - Baelen Rosalie, 81 j. onge huwd, zb., St Michielstraat. Dewachter Silvie, 60 j. zb. wed Augustin Cbristiaen, Casselstraat. Lefever Clemence, 73 j., winkelierster, wed. Jean Noliet, Noordstraat. Catteeuw Henri, 51 j., ongeh., landgebr., Wijk D. Hebbelinck Vaierie, 30 j., winkel., echtg. Henri Coucke, Noordstraat. Decock Charles, 49 j., ongehuwd werkman, Meessenstraat. Kinders beneden de 7 jaar Mannelijk 4 Vrouwelijk 2 BURGERSTAND VAN WATOU Van 14 tot 21 November 1901. Gamerlynck Nestor. Veyer Julia. De- haudt Ahxe. Achiel Vancaeyzeele, landbouwer te Pope- ringbe en Maria Gryson, zb. te Watou. Overlfidens Carton Justina, oud 81 j. zonder beroep. uebaudt Alixe, 19 ureu. Siudieri van de Notarissen Vandermeersch te Yper en Boval te Frasnes lez Buissenal. Openbare Verkooping van. Schoone en Zware TE VOORM EZEELE. Maandag 9 December 190&, om 1 ure namiddag, zal men open baarlijk verkoopen in de weide en langs de dreef der hofstede gebruikt door Jules BAILLEUL, tegen de plaats te Voormezeele, de populieren boomen, aldaar groeiende, beschre ven bij uithangende plakbrieven. Deze verkooping zal geschieden ter plaatse voormeid, met tijd van beta ling voor de koopers die voldoende borg stellen en den 10" penning met de voordere bespreken gereed vol doen in banden van den Notaris VANDERMEERSCH voornoemd. In 't keurslijf Lodewijk XV Rijselstraat, 3, te YPER opening van een Bijzondere keus van PELSEN en FANTA SIE-ARTIKELEN. Zeer voordeelige prijzen, Tgssw mawaïil» iiiiii m w HRoiiunacaiiï et GEBOORTEN Huwelijken

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2