I li 1 1 I A MKNGELMAREN staatkusdigeIischou// ;l li 1 JU I I IP In de Hoogkamer Sinte Cecilia In de Kamer Pensioenen Priesterlijke Benoemingen Transvaal Kerkelijke Kronik Holland Duitschland Colombia Tegen de onverdraagzaamheid «Pi- S" - "T- r- ww 1 |H I - Hg - Wil eeu priester hem met de jonk heid bemoeien, congregatiën oprich ten, muziek stichten, enz., bijt hem maar op de vingers zeggende Wel, wel, wat kent gij van de jongelingen, wat verstaat gij van 't muziek, gij kent geene noot zoo groot als een huis. Zou pastor of onderpastor een Ra.f- feisenkas willen oprichten, zoogezegd om de boeren uit de schuld te hebben, lach er mede: somtijds komt hij zelf in zijne kas te kort. Zou hij in Verzekering of Melkerr zijnen neus willen steken, houd er hem af. Wat kent gij daarvan? Hi, heeft eene enkele geit of een melk- schaap, en dat moet noch door zijne meid gemolken worden. Wil hij eene PeerdenverzekeriDg stichten, zeg hem dat hij, die nooi een peerd had en nimmer ren peerd hebben zal, daar niets van kent en daar hoegenaamd geen belaug bi heeft. Wil hij de boeren in eene gilde vereenigen, werk daar met hand en tand tegen. Dat heeft nooit bestaan en er is nu ook niet noodig De boeren zullen ook wel door de wereld komen is het niet al rollen, dat is het al spar telen. Wil hij voor 't goede van 't volk in eene gilde medewerken roept hem maar toe dat hij niet weet wat het is van kolen te lossen, van steenen leggen, van geernaars te vangen, aan den werkbank te staan (arrltj? van 't Weeke bladdie vroeger schreef dat meri aan de oude werklieden ten minste een frank daags pensioen zou moeten betalen, en gelijk de franschen, die vinden dat de oude mijnwerkers zouden moeten 2 fr. daags trekken, en eene pensioenwet vooren- stellen van... 12centimen daags. Wij herhalen hetde gestemde verminde ring is een goede stap vooruit, en zal maar een begin zijn, indien de uitslag aan de ver wachtingen beantwoordt. De heeren Senators houden zich thans bezig met de wet op de spelen van Oostende en Spa. Laat ons verhopen dat zij die twee steden oek zullen zuiveren van die ongelukkige speelholen. te van Zie, zoo besluit de herbergprater dat is het Wetboek voor de twintigste eeuw. Vroeger gaf men aan de paro chianen deu naam van schapen, eD aan den pastor dien van herder; toen gingen de schapen gedwee voor achter den schaper. Maar dat nie meer: ik ben geen schaap Neen, antwoordt Narden, gij zij geen schaap, maar een dwaze bok, die den herder over het hoofd springt en hals over kop in de moddergrach neertuimelt. Dat zijt ge (Recht en Kr ede). Zondag laatst heelt onze zangersgilde «l'Orpbéon», zooals ieder jaar, gezongen binst de eit en half misse in St Maartens. Ave Maria, van Arcadelt, en Lauda Sion van meester Frans Riga, zijn twee prachtige kooren, gemaakt door mannen die weten dat de eerste vereischte van muziek is ge schikt te zijn voor de woorden. Zulke stuk ken, wel uitgevoerd, zijn bekwaam de aan hoorders te stichten en tot meerdere gods vrucht op te wekken. De heeren Derudder en Gbysel zijn twee bekwame muzikanten zij hebben op onbe rispelijke wijze hun duo gezongen. Laat ons hopen dat zij tegen eene naaste omstandigheid een beter geschikt stuk zullen kiezen en ons in de kerke zoo weinig moge lijk diabelliek muziek zullen ten gehoore brengen. Riek 28 20 28 28 36 20 36 22 48 36 36 36 48 28 Gisteren Donderdag heeft de Kamer einde lijk eene nuttige zitting gehouden, na daags te voren nogmaals uren op uren gezaagd te hebben over de vrijspraak van Planckaert. Dank aan de stemming van gisteren wordi de diensttijd merkelijk ingekort, 't geen blijkt uit de onderstaande tabel nu maanden voortaan Voetvolk Trein Grenadiers en Karabiniers Artillerie en Genie Ruiterij Bestuur Bereden batterij De soldaten zullen daarbij nog recht heb ben op 15 dagen klein verlof per jaar wer kelijken dienst en die niet van den diensttijd moet afgerekend worden. Zij zullen recht hebben op eene maand verlof als het getal vrijwilligers van alle slach 18300 man zal bereikt hebben. De soldaten die maar 20 maanden dienst moeten doen, zullen het derde of het vierde jaar nog voor eene maand binnengeroepen worden. Dat is wel minder inkorting dan dat velen foetbegeeren, maar 't is toch een grooten stap vooruit, en zonder twijfel als de ge- .stemde inkorting goede uitslagen oplevert, 4at we nieuwe zullen verkrijgen in het toe komende. Wij en zijn niet van gedacht dat men alles in eens moet willen benomen. Een volksvertegenwoordiger had zelfs voorgesteld de diensttijd voor bet voetvolk sp negen maanden te brengen, juist gelijk In den loop der maand Januari zal de tweede helft van het pensioen van 65 fr aan de oude werklieden betaald worden. Alles is gereed, en ware de post me niel overlast van werk met de vernieuwing der abonnementen op de dagbladen, 't zou reeds voor het einde des jaars vereffend zijn. Die 32 fr. 50 zullen nu binst den winier overal welgekomen zijn en eens ie meer den naam doen zegenen van Minister Baron Surmont de Volsberghe. Zijne Hoogw. de Bisschop van Brugge heeft benoemd: Pastor te Oygbem, den E. H. Van de Putte, pastor te Wardamme. Pastor te Wardamme, den E H. Deianote onderpastor te Pitthem. Onderpastor te Pitthem, den E. H. D Saeghor, doctor in de godheid van de Gre goriaanscbe hoogeschool te Rome. Hulppriester van den Z. E. Heer Deken van Oostend», den E. H. Oultier, lidenciaat in de godheid bij de hoogeschool van Leu ven. E. H. Vervaecke, hulppriester van den E H. pastor van Moen. E. H. De Houck, wordt hulppriester van den E. H. Pastor van Sim Antonius, Oostende. statieoverste van de naastbij se egen statie, langs waar de keizerlijke trein komen moest, te verwittigen, was de trein er reeds voorbij gestoomd! Eene groote ontroering maak e Zich mees- er van de personen, die zieti in de statie van Spandau bevonden,en m-:n verloor 't hoofd.Men verwaohtto zicb aan eene ramp, daar de trein elk oogenblik kon aankomen. Men lien den trein te gemoet met lanteerns om noodsignalen te geven, doch de wind doofde de lanteerns uit. Met lederen second nam het gevaar toe en men dacht alles verloren. Een gefluit kon digde het naderen van den trein aan Iemand kwam op 't gedacht een zak doek met petrol te doorweeken en op de riggels in brand te steken.De trein naderde snel en overschreed het on gemeen signaal. De mecanicien had evenwel het signaal gezien, den stoom achteruit doen werken en de keizer, lijke trein hield slil op eenige meters afstand van de kar. De ramp was ver meden. De keizer was zeer misnoegd over den slechten toestand der baan, die bijna een schrikkelijk ongeluk ver oorzaakte. Slecht geluimd wachtte hij tot dat men de noodlottige kar van de spoorbaan gekregen had. Noch altijd weinig nieuws van den oorlog. De engelschen en laten noch brieven m ch telegrammen passeeren, tenzij dat ze hun voordeelig zijn. We mogen dus besluiten met den Vla ming geen nieuws goed nieuws voor de Boeren. Kerk van den H. Marlinus. Broederschap van 0. L. V. van Lourde es vereeniging des gebeds voor de bekee l ing der zondaars. Zondag 8"" December, feestdag van onze lieve Vrouw Onbevlekt. Vollen afhai - Solemnele mis ten 8 ure voor dn leden va het broederschap. Eene dopcche uit den Haag meld dat Koningin Wilhelmina thans vol komen hersteld iszij heeft Wocns dag hare eerste war deling gedaan. Het schijnt dat eene min of meer gemeende verzoening tusschen ko ningin Wilhelmina en den prins-ge maal tol stand gekomen is, doch he nederlandsche volk blijft zeer verbit terd tegen den Mecklenburger. Deze is nu in proces met de tsannemers van Appeldoorn,die twee jachtsloten moesten bouwen nabij het koninklijk park van het Loo en die niet bij 'ijd met hut. wer k gereed geweest 7Jjn.De prins heeft de terruggave gevraagd van de voorschotten die bij gestort had doch de aannemers hebben ge weigerd, onder voorwendsel dat omstandigheden, onafhankelijk van hunnen wil, de voltooiing der wer ken belet hebben. De zaak is voor de rechtbanken gebracht. De prins-go maal heeft zijne belangen torver trouwd aan den advokaat Wiersma van Appeldoorn,terwijl de aannemers den socialist Troelstra, gewezen afge veerdigde, tot advokaat gekozen heb ben. Deduitsche Kamer is bezig met de tiespreking van de nieuwe toltarie ven. De Keizer in gevaar De keizer van Duitschland keerde over eenige dagen 's avonds terug van Gceurde, waar hij op jacht ge weest was. Eenige oogenblikken voor dat de keizerlijke trein te Spandau aankwam, was eene kar, met verkens geladen,tusschen de spoorriggels vast geraakt en alle pogingen om het ge span los te krijgen bleven vruchte loos. Toen flipp eindelijk besloot den te De oorlog in Colombia, cf beter de opstand in Colombia is bijna ten ein de. De troepen van het Staaisbestier hebben de zegepraal behaald en ver scheidene der voornaamste aanlei- ders van den oproer hebben zich reeds overgegeven. Dat is de til. 1 van een vlugschrift uitge geven door het Micuixeocniieii, zoogezeid tot verspreiding van gedachten van recht en vrijheid. Da viugschritt wordt bij duizenden af druksels uitgedeeld in onze vlaamsche stre ker>, en uien maakt gebruik van die propa ganda om andere boeken, tijdschriften en dagbladen aan te nevtleu. WLlk moet ons gedacht zijn en onze han delwijze tegenover die schriften en werkin gen De volgende korte woorden zullen het alaar doen uitkomen. Sedert e<-neri tijd van hier is er in de vrij- metselaarslogiën een ordewoord gegeven. Dit ordewoord beveelt eenen algemeenen aanval tegen den godsdienst, 't is te zeggen tegen de geloofspunten van den godsdienst, tegen zijne bedienaars, legen zijne instellin g- De wetten tegen de kloostergemeenteri in Frankrijk de oproerige aanvallen tegen die zelfde kloosters in Spanje en Portugaal de hevige tale van alle dagbladen, groote en kleeue, ganscb Europa door, dit alles is niets anders dan de uitvoering van een en het zelfde bevel der vrijmetselaars logiën. In dien strijd gebruiken Je goddeloozen bijzonderlijk bet machtig wapen der drus- perse. Vandaar die propaganda op groote scaale bij middel van vlugschriften gratis uitge deeld. Indien wij dus als christene mensehen willen handelen wij zullen die boeken en schriften noch koopeu, noch aanveerden, noch lezen, noch bewaren, noch prijzen, M noch aanraden. En ingevolge dit ver- bod... hebben alle ouders en meesters den zwaren plicht die boeken in hunne huizen niet te laten binnendringen, en aan hunne onderhoorigen er de lezing van te be letten. Ziedaar de eigenste woorden van onze geestelijke overheid die aangesteld is om in die zake eene wakende ooge over ons te houden. Waarvan handelen die vlugschriften en boeken Meestendeels van gebeurtenissen uit de geschiedenis van verledeue eeuwen en ook van onzen tijd. Die geschiedkundige teilen worden ver- V3lscht, verdraaid, overdreven eenige zelfs zijn stuks en geheels uitgevonden. Eu welk is het klaarblijkelijk inzicht, liet doel der schi ij vers Dit alles ten laste leggen der katholieke Kerke, alzoo die Kerke üateltjk maken, en de geloovigeu van haar aftrekken. Ziedaar het Stianiscb inzicht, het dui velsch werk dier mannen. Ten anderen menschen die een weinig den gang der wereld kennen, hebben aanstonds kunnen bemerken aan den titel zelf dat er look in den meerscb moest zijn. Die titel Tegen de Onverdraagzaamheid is waarlijk de ezeloor die door het vel van den leeuw steekt. Die vrijmetselaars, joden en liberalen die geheel dit goddeloos spel in gang steken, komen het doen in name der Verdraag zaamheid Dal is een woord dat de liberalen nooit en zouden mo-en uitspreken zonder schaam rood te woiden, zij die bekennen de bewon deraars en de zonen te zijn der fransche omwentelaars die duizenden eri duizenden mannen, vrouwen en kinderen zelfs om hals brachten in name der verdraagzaam heid Wij zullen wel eens op die verdraagzaam heid wederkeereu. Doch wij willen aan onze lezers een staaltje geven van de verdraag zaamheid welke die mannen nu aan deri dag leggen, op den oogenblik zelve dat zij bezig zijn hunne schriften uit te strooien. Het feit dat wij bedoelen is over veertien dagen gebeurd te Bergen, hoofdstad van Henegouwen. Het weldadigheidsbureel heeft daar beslist Jat er, zelfs 's winters, geen onderstand zal verleend worden aan de ouders die hunne kinders naar katholieke scholen zenden. Die arme menschen mogen verstijven van de koude; het weldadigheidsbureel zal hun geen vonkske vuur geven. De dutsen mogen ver gaan vari den honger, het bureel van wreed- aardigheid zal geen arm broodje toestaan. Immers, zij durven katholiek onderwijs voor hunne kinderen verkiezen. Dat zij verhon geren Zoo wierd het beslist, afgekondigd en toe- gepas'. Er zetelen katholieken in den gemeente raad van Bergen. Zij hebben tegen dien on- oaeiischelijken maatregel geprotesteerd. De liberalen van den gemeenteraad loechen hen vierkante uit 't is wei besteed, zegden zij Zij gaven het bureel van weldadigheid ten volle gelij Als men nu inziet dat de Disoh niet anders is dan hel goed van den arme die in nood verkeert, is zulke maatregel niet de schan digste, de hatelijkste schending van een der heiligste rechten En die mannen komen spreken van ver draagzaamheid over het afbranden, maandag avond, van eene strooimijt gelegen op de koer der pannenbak- kerij, nabij de statie van Marcke. De schade be loopt ongeveer 900 frank. Men veri kwaadwilligheid. irmoedt POPER1NGHE Maandag namiddag rond i ure, is in de statie alhier een groot ongeluk gebeurd. De knecht van M. Durein van Renin- ghelst ging bij toeval over de rillen, wanneer men bezig was met raanoeuvreeren. Hij werd gevat en nogal erg tusschen twee buffels ge duwd, zoo dat hij eenige uren nadien overleed. De ongelukkige laat eene weduwe met verschei dene kinders achter. Brieven en enveloppen op firma ter goed koope drukkerij, Boterstraat, 36. Gopiëerpressen te beginnen van 12 fr. YPER Woensdag morgend werden door den eersten tram naar Veurne 2 jaarling-kal vers, toebehoorende aan Dutlou, molenaar te Brielen, overreden. Zij werden zooergverminkt dat zij zullen moeten afgemaakt worden. Handelaars, koopt uwe registers bij Cal lewaert-De Meulenaere, te Yper. BLANKENBERGHE Over eenige dagen werd zekere Dumortier, werkman in dienst bij M. Dumont. aaaemer te Blankenberghe, door zijnen opziener, M. Van Praet weggezonden. Dumortier, die meermaals doodsbedreigingen tegen M. Van Praet uitgesproken had, kwam dinsdag namiddag in het werkhuis van M. Du mont en loste twee revolverschoten op M. Van Praet, die evenwel niet getroffen werd. De dader is aangehouden en naar het gevang van Brugge gevoerd. WEVELGHEM Zondag nacht beeft men bij eenen landbouwer der gemeente eene som 70 frank gestolen. Wat gedaan binst de lange wmteravondeu. Geen beter tijdverdrijf dan 't lezen van fkarel <le Blauwer I Een grooten boek van 350 bladz. voor 4 fr. 50. PASSCHENDALE Dinsdag voormiddag is op het gehucht de Kozakke eene tweewoonst, herberg en bakkerij, bewoont door Gypeene en Liginus Leye afgebrand; er bestaat ver zekering. MARCKE-Blj-KORTRIJK De gendarmerie heeft dinsdag morgend een onderzoek geopend OOSTENDE. De stoomsloep 20, alphonse, is maandag aAondin de ha\eu teruggekomen met een driemastschip alice op sleeptouw, pp schip was met porceleinaarde geladen, be stemd voor Riga, Den nacht van 30 november werd de alice, op de Noordzee, door een ge weldigen storm overvallen en twee der masten stukgeslagen. Zondag werd het gehavend schip door de alphonsb in nood verkeerend ontmoet. Aan boord bevonden zieh nog de kapitein, de stuurman en de scheepsmeester. De vijf andere zeelieden waren reeds door een engelsch vaar tuig opgenomen. Nieuwjaar nadertWaar bezoek of nieuwjaarkaarijes doen drukken 1 In de Boterstraat, 36, wordt gij goedkoop en ter trouwe gediend. Kaartjes te beginnen van 1 fr. 't honderd Nieuwmodcn bandekens van 50 c' voort THIELT. Maandag avond vierden de werklieden der ijzergieterij De Goster-Vande Velde St-Eloibij het verlaten der herberg au bureau de tabac ontstond er twist tusschen eenigen hunner; een 17 jarige jongeling Henri DeVerweraere, die ging zien, werd dooreen snijdend werktuig zoo erg aan het hoofd ge kwetst d«l hij de H. Olie moest ontvangen. De dader is aangehouden. CORTEMARCK. Woensdag is de woning van Vereecken met gansch den inboedel afge brand. De schade is zeer aanzienlijk. OOSTENDE. De oostendsche sloep nr 3is op zee in aanvaring gekomen met een stoom boot. Een der zeelieden van de sloep is aan boord van het stoomschip gesprongen, dat lot heden onbekend gebleven is. Daar de sloep lek geslagen was, zetten de visschers eene boot uit; zij werden door eene sloep van de Panne opge nomen en te Nieuwpoort aan land gebracht. WAASTEN. Drie fahrikwerkers, de ge broeders Jules en Julien Carrissimo en de ge naamde Charles Desbonnet, van Franseh-Komen werden dinsdag avond aangerand door eene bende kerels, die uit e«ne herberg te Waasten kwamen. Desbonnet werd dooreen steen erg aan 'tgelaat gekwetst, Jules Karrissimo werd vertrappeld en dooreen messteek aan het hoofd gewond; zijn broeder ook werd erg mishandeld. De daders zijn gekend. MOESKROEN Woensdag in den vroegen morgend waren twee tolbeambten, Julien Meuuier en Henri Gérard, van dienst in de Ghristusstraat, toen zij uit de Nieuwe Wereld straat drie kerels zagen komen die gevulde zak ken droegen. De tolbeambten dachten dat het smokkelaars waren en achtervolgden ze, doch het waren dieven. De kwaaddoeners namen de vlucht, en lieten de zakken achter; deze bevat ten de stukken van een geslacht verkeu. De policie werd verwittigd, en opende een onder zoek, waaruit bleek dat 't verken gestolen was bij de gebroeders Desiré en Constant Seynave teMarcke-bij-Kortrijk. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemtde pakken van de Thiensche maalderij. sJlPföi üL'DÖ biedt kosteloos aan, aan allee «jJjIï IIGil 11 die aangetast zjjn van eeno huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid- utslag, chronische bronchieten, borst- maag- en biaasziekten, rheumatism, eon onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen. zooals hij zelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal u zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeDopsturenzal. Theraogèna, keest ea entsteking der lnoktpijptakkea. EEN GRETIG GEZOCHTE ALMANAK - Een almanak die gretig gezocht wordt om zijn kluchten, raadsels, spreekwoorden, enz., eaz-, is Huisvrie u d. Het beste bewijs dat de Huis vriend geerne gelezen wordt ligt in het jaai- lijksch grouter wrrdeud getal afdrukken. Nu voor zijn 6C jaargang is dat getal gestegen tot 100.000 Die noch zulke aftrekkers begeert, moet zich ze zijn bijna uitverkocht, zich te beginnen van 25 centimmen te bekomen in 't bureel van blad. H u welij ksafkondiging Gustavo Van Daele, werkman aan den fjzer- ijzerweg en Alixia Noisier, zonder beroep, beide te Yper. BURGERSTAND DER STAD YPER van den 29 Nor. tot den 6 december 1901 OnooxTEi Capoen Margarets, Groote Markt. Parein Armandina, Goude Konijnstraat. Vanherte Julianus, Bukkerstraat. Tanghe Georgius, Recollettenpoort. Rosseel Emilius, Bukkerstraat. Desmedt Joanna, St Maertens nieuwweg. Goffyn Augustus, Patteelstraat. Huwelijken Dubois Julianus, brijkkenbakker en Ver- scboore Helena, kantwerkster.— Braem Fleuryi meubelmaker en Gardoen Elisa, modewerkster- Sterfgevallen Verhille Emma, 61 jaren, zonder beroep, ooge huwd, Bollingstraat. -- Vandenberghe Maria, i 1/2 jaar, St Janstraat. Cornillie Maria, 73 j-> zonder beroep, oDgehuwd. Joye Joannes, 82 jaren, zonder barfl^j), weduwaar van Deco®' mere Maria, RjjseWhaat. Detporte Elisa, 46j.» zonder beroep, oagiltawd, Bolliigstraat. AU' dries Alexia,28 jaren, huishoudster, echtgenoot® van Mote Alphonsus, Bukkerstraat.— Platteeu* Alfred, 2 maanden, Hoornwerk.Schmit Maris. 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollings'r' üeroubay Melania, 75 jaren, zoDder beroep, we duwe van Goolzaet Henricus, Rjjselstraat. I I I ifc Mi' i P a I ft ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2