DIT EN OMMELANDS, '^f£. wm m STAATKUNDIGE OMSCHOUW Op Saterdag, llen Januari 1902.. 5 centimen 't blad Taimerk 1874. VOOR OEN PAUS Aan de Rijken Transvaal Italië Duitschland Willen is Kunnen Katholieke Wacht Nog een martelaar Ze zijn voor de vrijheid! Liberale complimenten In de Iweinszaal Evviva Sant' Antonio Sterfgevallen 1 37ste jaar, ■at Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en t wordt op voorhand betaald. 1'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk So, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig: Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't Q,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAste Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vorige lijst 25 00 Eerw. overste van 't Gasthuis, Yper 20 00 Eerie dienstmeid te Yper 5 00 B*° Surmont de Volsbergbe 100 00 Meiu Surmont de Volsbergbe 50 00 M. Mme Philippe Vanden Berghe 100.00 Laat ons hopen dat de Vorst met den ijzeibaard ons nog eenigen tijd zal sparen. Nochtans, als 't winter is moet het toch al iets doen en de man zou ons kunnen tusschen zijne armen knellen eer wij er aan denker. Hij is precies gelijk Koning Leopold, eo dis heeft ook nen grijzen baard. Vandaag ziet men hem te Parijs, morgen in Milaan, ma; r waar men hem overmorgen zal aantreffer dat weet niemand. Hij vliegt. Zoo is 't met den Wintervorst ook er is maar dit verschil bij dat men onzen Pel altoos in bloeiende en zonnige landstreken ziet, terwijl de Wintervorst altijd tusschen sneeuw en ijs zijne petten smaakt. In alls gevalmet Kerstdag op straat en met Pasci.en achter de stoof, zoo zegt een ander spreek woord, en Alles op tijd is nog altijd bes ais 't maar niet te erg wordt voor de arme menschen. De rijken kunnen zich goed ver warmen en er zich naar kleeden, maar de armen, de behoeftigen, daar is het erger voor. Rijken, gaat tot de schamele woni g, waar men om deksel zucht, en naar voeds< 1 verlangt, en herinnert u, de veei belover.de spreuk das Heilands Al hetgeen gij aan de- minsten der mij nen zult doen, zult (jij aan Mij hebben gedaan... Daarom, rijken, leest aandachtig het hier- onderstaande dichtje, en vooral... handelt volgens zijnen inhoud., wij kennen meer dan een huisgezin waar uwe milde giften goed zullen van pas komen. De winter klopt, en klopte vroeg. Zegt, rijken hebt gij brand genoeg, Kunt gij gerust bij 't heerdvuur blijven U koesteren in zacht gevlij Ik ken er die van kou verstijven, En menschen zijn 't zoo goed als gij. De winter klopt, 't gebrek is groot. Zegt, rijken hebt gij vieesch en brood Vult gij steeds zorgeloos uw magen, Met uitgezochte lekkernij Ik ken er die een broodkorst vragen, En menschen zijn 't zoo goed als gij. De winter klopt met ramp en leed. Zegt, rijken in uw pelsenkleed, Kan u de wind door 't lijt niet snijden Gij dekt uw borst met hermelijn Maar 'k ken er die zoo tievig lijden, En menschen die u w broeders zijn. De winter klopt, de kou woedt fel. Zegt, rijken dekt ge u warm en wei?.. Ik ken er ook die onder lompen, Op 't strooibed rillen, zoo gelijk Een hond van koude, ineen gekrompen, En toch bij God zijt ge even rijk. "t Geweten klopt op elks gemoed. Zegt, rijken is 't daar binnen goed? Voelt gij daar binnen niets u knagen Hebt gij van vuur en brood en kleed, Den armen 't overschot gedragen, En hem geholpen als hij leed De dood klopt ook eens op elks woon. Zegt, rijken staat uw reek'ning schoon Zal zich de hel om u verblijden, Of is 't de hemel die u wacht Hebt gij uw broeder laten lijden, Of hem het bitter lot verzacht China. Het hof is Dinsdag te Peking weer gekeerd; we geven verder eeuige bijzonderheden nopens die blijde terugkomst. Intusschen zijn de amerikanen ree :s bezig met wapens te leveren aan de chineezen. De Europeesche Mogendheden hebben hierover op merkingen gemaakt aan de ameri kanen, en deze antwoorden dat hei de Staat niet en is: 't zijn bijzondere personen of maatschappijen. En zoo fopt. men Frederik. In Engeland is 't eene maatschappij waarin a! de vrienden zijn van Chamberlain, die de noodigheden levert voor de soldaten, en met een kapitaal van 12 rnillioen winnen ze 't eerste jaar reeds 12 rr.illioen en half!.., In China zijn 't de Ameri kanen wiens voornaamste doelwit is dollars te verg&ren. De blijde inkomst De straten der hoofstad wareD voor de plechtige ontvangst prachtig gevlagd en versierd. Uit Chan-Toung was eene afdeeling chineesche troe pen aangekomen, op europeesche wijze afgericht. Het waren engelsche officiers, die het toezicht uitoefenden over den trein, waarmee het hef uit Pao-Ting-Fou naar Peking weer keerde, doch op verzoek der chinee sche overheden droegen zij het uni form niet. Het is langs den Belgischen spoor- weg-Hankow-Peking, dat het hof ver- Ie !en zaterdag de reis van Cheng Ten Fou naar Pao-Ting-Fou gedaan beeft. De keizerin-weduwe en de keizer waren er zoo zeer tevreden over, dat zij tot driemaal toe onzen landgenoot, M. Jadot, algemeen be stuurder van den spoorweg, geluk gewenscht hebben. E; ne depeche uit Peking meldt dat het hof, dinsdag namiddag ten 2 ure, in het keizerlijk paleis weer gekeerd is. Het laatste deel van den weg, van Mac-Hia-Fou tot Peking, 3 kilometers, is afgelegd geweest in draagkoetsen. De keizerin weduwe heeft de vreemdelingen gegroet, die van op de muren der gezantschappen de intrede van het hof bijwoonden. Op verzoek der chineesche over heden, hadden de vreemde gezanten besloten dinsdag de wachten der gezantschappen geconsigneerd te houden, om alle botsing tusschen chineesche en vreemde soldaten te vermijden. De intrede van het hof inde keizer lijke wijk, leverde een prachtig schouwspel op. De keizerin, de keize rin-weduwe, prins Ching, de jonge keizerin, en verscheidene prinsen de den hunne intrede, in rijke koetsen gedragen, omringd van honderden bedienden die banderollen, bannieren, zijden regenschermen, enz. droegen. Het geleide bestond uiteen duizendtal chineesche edelen, prachtig uitge- doscht en op sierlijke opgetuigde peerden gezeten. De troepen van Yan- Shi-kai gingen voor de draagkoets van den keizer. De vreemde kolonie stond gescha rd boven de Chien-Wenpoort. De keizer en de keizerin-weduwe stapten uit, zoodra zij door die poort gekomen waren, traden in den tempel aldaar en brandden er wierook. Toen zij den tempel verliet, groette de keizerin- weduwe met eene buiging de vreem delingen boven de poort. De chinee sche soldaten vormden, neergeknield, de haag op den doortocht van den keizerlijken stoet, op eene lengte van meer dan 4 mijlen. Weinig bijzonder nieuws van den oorlog. Gedurig worden kleine scher mutselingen gemeld, die nu eens ten voordeele der engelschen, maar meest ten voordeele zijn der Boereu. Engeland zendt gedurig nieuwe sol daten, in de hoop van door zijne groote overmacht eindelijk de Boereu te kunnen overmeesteren, maarzoo- als Louw zei in 't Volkshuis, Engeland is m chtig Maar God is almachtig en 't zal veel moeite l osten om te doen gelooven, dat de nieuwe legers, die meest samengesteld zijn uit onge oefende soldaten, eens de manhaftige boeren zullen overwinnen. De laatste tijdingen melden dat Itaüë niet meer mee en doet met het drieverbond Duitschland-Oostenrijk- Italië, en nu samenspant met Vrank- rijk. Is dit nu juist omdat Keizer Willem geen nieuwjaar gewenscht en heeft aan kozijn Victor-Emmanuel De groote gazetten zeggen het alzoo, maar de ware reden is te zoeken in Afrika. Italië en Vrankrijk zijn daar gebuurs, en als goede gebuurs ze zou den geern elk een goê brokke land bij hunne eigendommen voegen. Vrankrijk mag vrij handelen in Ma rokko en Italië al den oostkant in Tripolitauië Bij de mogendheden gaat het vol gens het uitsteekberd van den bor stelmaker Hier verkoopt men borstels Kleine stelen Maar groote stelen meest. Woensdag was 't in Duitschland de heropening van den Rijksdag. In antwoord op de redevoering van M. Chamberlain, waarin deze beweerde dat de gruwelen van Zuid-Afrika niet te vergelijken zijn met, hetgeen de Duitschers deden in 1870-71 heeft de Kanselier van Büiow verklaard dat het duitsche leger boven zulke las teringen geplaatst is. Hij gebruikte hiertoe een spreuke van Frederik- den-Grootelaat die vent maar doen, hij kan geen kwaad met op kalsijsteenen te bijten Hij voegde erbij dat het drieverbond nog lang zal bestaan. 3de Winterfeeste, op Zondag 9n Fe bruari 1902. Morgen avond, 12°, ten 8 en half, verga dering in 't Volkshuis. Over eenige dagen vernamen wij uit goede bron dat een belgische zendeling in Mongolië onder de slagen der boksers gevallen was. Pater Van Hecke, overste van Scheui, bevestigde het nieuws, maar wilde wachten den naam des martelaars bekend te maken, tot dat zijne familie daarover zou verwittigd zijn. Nu vernemen wij dat die zendeling de Eerw. Pater Remi Van Meirhaegeu is, van Waereghem. Hij vas nog maar sedert vijf jaar missio naris Hij was een van die vijftien zendelingen, die, op bevel van Mgr Hamer zaliger, langs de Gobiwoestijn naar Europa wederkeerden. Onze lezers zullen nog onthouden hebben welke schrikkelijk gevaren, vermoeinissen en ontberingen die tocht aan de Eerw. Paters opleverde. Na eenigen tijd bij zijne oude moeder ge bleven te hebben, was hij wederom naar Mongolië vertrokken, waar hij nu komt de oiartelkroone te winnen. Wij zullen trachten onze lezers op de hoogti: te houden van de omstandigheden der heldendood van onzen jongen tijdgenoot. Die dood is een groot verlies voor het missiehuis van Scheut. Remi Van Meirhaeghe immers, onder den mantel der eenvoudigste deugd, verdook een van die felgetemperde mannen, die voor 't zendelingsleven wonderwel geschikt zijn. In 't kollegie van Sint Amand te Kortrijk waar hij zijne latijnsche studiën deed, be merkte men. van vroeg aan, de teekenen van dien roep tol het missionarisleven naar 'i welk hij zoo verlangde. Martelaar sterven het was de droom van zijn leven En zietnauwelijks heeft hij eenige ston den dien lastigen akker Gods bewerkt, of de Heer schenkt hem het vervullen van al zijne verlangens Gelukkige jongeling De liberalen zitten met de vrees op het ijf als men hun spreekt van het stemrecht der vrouwen. Het Laatste Nieuws zegt dat. mdien het moest ingevoerd worden, het de plicht zou zijn der liberalen van aan hunne vrouwen en dochters te verbieden nog naar de kerk te gaan. Hier zijn de eigene woor den van het liberaal bladje Luikt de vader van familie thans het oog voor de kerkelijke praktijken van vrouw en dochter, deels omdat het voor valsche waarheid doorgaat, dat de vrouw wat religie van doen heeft in 't vervolg zal het er anders toegaan. Eenieder zal. wel beseffen, welke de gevolgen van die handelwijze zullen zijn op kerkelijk en huiselijk gebied Dat is eene aardige manier, nietwaar, van zijne liefde voor de cc vrijheid van geweten» te bewijzen? Omdat de viouw godsdienstig is en daarvoor alleen mag zij geen kiezer zijn, volgens de libe ralen. Indien de vrouwen die, zooals de liberale Réveil bekende, troost zoeken in den godsdienst, indien de vrouwen liever naar de vrijmetselaarsiogie gingen dan naar de kerk, oh, dan zouden de liberalen hun geheel geern niet één, maar desnoods tien stemmen geven. De Journal de Bruges is de gazette der oude brugsc'ne liberalen. De Réveil, de ga- zette der nieuwe. Beide dagbladen zijn verre van vriend te zijn. Daarover schrijft de Gazette van Brugge De Journal de Bruges en kan het niet ver geten dinsdag heeft hij nog eene troete- üng toegediend aan zijnen medebroeder in liberalismus, den franschen West-Vlaming Wij en durven schier niet al herhalen wat de Journal van zijnen liberalen confrater zegt. De Journal noemt den Réveileen ezel Maar, voegt de Journal erbijzijn ezelooren cc De Journal de Bruges maakt M. Ter- mote's blad uit voor... neen wij durven het niet schrijven voor iemand die rondgaat met een mande en eene schup, om op te rapen wat men aan de hoekjes van zekere straten verloren heeft. En om te eindigen vergelijkt de Journal den fameuzen Réveil aan eenzwijn. Proficiat, Réveil En daarmeê, slaapt zacht op den mest hoop waarvan gij, voigens den Journal, uw bedde maakt. Die nieuwjaarbrief, u gezonden door eerien ouden liberalen strijder, zult gij zeker weigerlijk bewaren. De avondfeesten der Koninklijke Fanfare trekken eiken keer meer en meer volk aan. Zaterdag avond was de zale proppende vol. De Koninklijke Fanfare speelde de opening der twee deeien La Bohémienne Van Balfe, een even lief als prachtig stuk, dat altijd evenwel aanstaat, bijzonderlijk als 't, gelijk Zaterdag, op kundige wijze wordt uitge voerd Si iu voulais van Turine en Czardas n° 1 van Michiels en werden niet min wel gespeeld. De koorzangers i'Orphéon zongen met veel juistheid en gevoel cc Chceur des Ro- mains uit Hériodiade van den grooten Iranschen meester Massenet. Ouder muzikaal oogpunt kwam dien avond de palm toe aan heer Albert Van Eegroo, die zoo meesterlijk op zijnen vedel Concerto speelde van Max Brucb en Concerto van Men- déissonn, beide stukken doorzaaid en door- naaid met allerhande moeilijkheden. Terug geroepen speelde de heer Van Eegroo ons Simple Aveu, een oprechte perelken van kunstgevoel. De liefhebbers van lachen hebben mogen hun hertje ophalen de heer Mariën, na eene gansche reeks kluchtige en fijne deuntjes en snedige alleenspraken, kwam op. met mad. Mariën met zijn théatre des fantoches vivants, eene nieuwigheid door M. Mariën zelf uitge vonden en geschikt, 't Is kluchtig en fijn te gareHeer en Mad. Mariën, proficiat 1 en tot wederziens Dinsdag 31 December laatst in 't verha len van eene wonderbare gebeurtenis waar de H. Antonius zijn macht had laten blijken, zegde de Eerw. Heer Pastoor van St Pieters dat al het volk van Padua, bij dat mirakel, toejuichtEvviva Sant' Antonio Leve St Antonius. Mij dunkt dat die zelfde kreet mag stijgen uit ontelbare dankbare herten, aangezien de giften en het werk, van St Antonius'brood Itijd even rijk en bloeiend zijn De Eerw. Heer pastoor mocht immers verklaren dat in 1901, de somme van 2516 fr. 34 ontvangen wierden dat er aan de arme schoolkinderen in zes brooddeelin- gen 9059 brooden uitgedeeld wierden voor eene somme van 2536 fr. 52. Leve Sint Antonius Dinsdag is hier ter stede bijna schielijk overleden Mevrouw Baronnes de Bieberstein, schoonmoeder van mijnheer Felix Struye. Zij was hier eenige dagen komen overbren gen bij hare kinderen en kleinkinderen. Men kan denken welke verslagenheid deze on verwachte dood heeft te weeggebracht. Mevrouw de Bieberstein wordt heden Zaterdag begraven te Herien, in Hollandscb Limburg, De lijkdienst heeft plaats te Roer mond. M. Rolin-Jacquemyns is te Brussel over leden Hij miek deel van het hatelijk mi nisterie Frère Bara-Van Humheek, dat in 1884 viel onder het algemeen misprijzen van gansch het land. Sedert lang reeds was M. Rolin tot den godsdienst zijner vaderen lerruggekeerd en hij is gestorven in de godvrucütigste gevoe lens, na uit de handen van den eerw. heer Pastor van Etterbeek de heilige Sacramenten ontvangen te hebben. dt m w DIE EEN LEEUWENVEL OVER HEM GETROKKEN KEEPT STEKEN ALGELIJK UIT EN MEN TROMMELT ER OP GELIJK OP EZELVEL.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1