ENGELBEWAARDER MENGELMAREN Kiezingen Rechtbank Hoogeschool va 1 Leuven Kerkelijke Kronijk Sterfgevallen Die brief is van 't begin tot den einde niet anders dan eene Godloochening. Het Atheismus of de stelselmatige looche ning van God, is volgens den vermaarden moordenaar, de eenige ware godsdienst, de eenige ware zedeleer. De liefde tot Godzegt hij, moet plaats maken voor de liefde tot den mensch het geloove in God voor het geloove in den mensch. De menseh en hangt van God niet af, maar van zijn zeiven. En alzoo is de mensch zijn eigen God. Die overtuiging, voegt hij daarbij, is voor mij altijd eene bronne geweest van geestesgenot en van zedelijke steun. Gij ziet aanstonds welke de reden is waarom de Réformein bewondering staat voor Leon Peltzer. Deze geeft hem uit als godloochenaar en vrijdenker en daarom, hij zij anders 't geen hij wilt, hij is welkom bij de geusche schrij vers. Dat en verwondert ons niet, wij zijn im mers daaraan gewend. Maar rechtzinnig gesproken, moet men niet onbeschaamd en waanzinnig zijn om zulke dingen te laten drukken in een dagblad dat er op stoft voor verstandige lieden te schrijven De Réforme immers en zoekt niet te weten of Leon Peltzer reeds godloochenaar was vooraleer hij zijn afschuwelijk schelm stuk bedreet, dat geheel Belgie in vertoornde verontweerdiging deed opspringen. De Réforme en zegt ons ook niet of du Atheismus toch niet eenige knaging ver wekt heeft bij eenen man die zonder moge iijke verschoouing, met lang voorbedacht en ijzingwekkende kuelbloedigheid den onge lukkigen Bernays vermoordde in omstandig heden die de menschel) deden schrikken. Een moordenaar die de liefde aanpreeki oi den me scti We me Dinere spotternij Had dij, op het puin van zijn schrikkelijk schelmstuk te plegen, zijne lictde tot den mensch üédr gelaten, en onze liefde tol God gevoeld, de liefde tot dien God die zegt Met wil of met werken slaat niemand dood het menschdom had eenen moor denaar min geteld Waarlijk als men zulke ongerijmdheden tegenkomt, is het gepast het woord van hel H. Schrift te herinneren Zij zeggen dat zij verstandig zijn-, en zij zijn uitzinnig geworden. HH. DÜ. HH. de bisschoppen hebben tot zijnen opvolger aangesteld den eerw. kan- nunnik Coenraets, bestuurder van het St- Pieterscollegie te Leuven en gewezen pro fessor in bet St Aloïsiusgesticht te Brussel. De kiezingen voorde wetgevende Kamers zijn vastgesteld op zondag 25 Mei. Het verbrekingshof heeft in Vrankrijk de voorziening van Brierre verworpen. Hij blijft dus ter dood veroordeeld. Mgr Cartuyvels, onderrector der Katho lieke Hoogeschool, is op zijn verzoek en gehoor gevende aan het gedurig aandringen van Mgr Rutten, bisschop van Luik, tot emeritaat toegelaten, Hij mag den eereiiiel van zijn ambt behouden. De beminde prelaat, die gedurende 30 jaren het ambt van onder rector vervuld heeft, begeeft zich naar zijne geboorteplaats Luik, waar hem eene hooge geestelijke weerdigheid wacht. MENGELWERK 3. DE VAN 'T DORP door HONOIRÉ STAES Nu buigt de geleerde secretaris zich zoo diep dat Rik Patat, die dicht in de nabijheid op eenen vensterdorpel zit, gelooft dat de man de kniebollen van kozijn Donckers kust, en begint daarna op eenen toon als laze bij een treurdicht van een meisje dat door ha ren verloofde verlaten is. Zeer achtbare en edele heer Donckers, De kunstlievende bolmaatschappij De ware Kunstvrienden beeft mij den blijden plicht opgelegd, op den boord van dezen weg de deugden aan te wijzen die in uw edel herte voor Wimmelgem verborgen liggen. Hier zwijgt de redenaar een weinig, om da; het meisje dat den ruiker vasthoudt, eenen scherpen senreeuw van angst uit, daar eene wesp, uitgelokt door den geur der bioemen.roud haar hoofdeken komt vliegen Haik weet al wat erin staat fluistert Rik in het oor van Totten, die naast hem zit. Dat is de brief die hij over eene maand afgelezen heeft wanneer Pier De Clercq be graven werd maar er is wat aan veran derd. De secretaris vervolgt, nadat de wesp verjaagd is Mijnbeeren en mevrouwen, hij die hier vóór ons slaat, is oe edelste man die ooit Wtmmelgems bodem betrad. Van jongs at hij een voorbeeld van allerlei deugden, Kerk van den H. Martinus Broederschap van O L Vrouw van Lour des en vereeniging des gebeds voor de be keering der zondaars. Maandag 20 Januari, Solemneele Mis ten 8 ure. Donderdag 23 Januari, Trouwfeest van 0. L. Vrouw, Solemneele Mis ten 8 ure ter eere van den H. Joseph. HANDZAEME De oudste inwoonster dezer gemeente Barbara Proot, weduwe van Jan Hee- landl, geboren den 12 maart 1802, is maandag 13 dezer,in de parochiale kerk te biecht geweest en ter H. Tafel genaderd, 't Is eene vrouw vol geloof en zeer godvruchtig. Zij is nog rap lijk eene kat, alhoewel zij nu bijna 100 jaar oud is. Zij doet al haar huiswerk, naait, breit, leest, enz. zonder bril en verteld aan hare bezoekers al de voorvallen harer jeugd. Zij heeft7 kinders opgekweekt, een zoon en zes dochters en toch heeft zij geen enkel kleinkind; 4 harer dochters zijn kloosterzusters, waarvan 2 nog leven. Eene dochter is bij moeder gestorven en Ivo en Rosalie zijn nog bij moeder en bevinden zich gelukkig onder hare moederlijke zorgen. Op 2' Paasch- of 2' Siexendag zullen er hier feesten plaats hebben ter eere dezer honderdjarige en 't zal wel verdiend zijn. In het St-Janshuis verblijft er eenevrouw, geboren in 1803, doch zij is nu berecht. In het klooster (school) van Sint-Vincentius-k-Paulo hebben wij nog Moeder Thérèse, 94 jaar oud. '1 ls nu 72 jaar dat zij op Handzaeme is en niet tegenstaande de vervolgingen tijdens den school- oorlog van 1879-1884, is zij nog kloeken gezond en als 't God belieft, zal zij ook haar honderd jarig jubelfeest kunnen vieren. MEENEN Sedert zeven weken was eene bende van een vijftiental jonge deugnieten aan 't werk om rond den avond allerhande kleine dieften te begaan in winkels der stad zij had den het bijzonderlijk gemunt op de pakken cho colade en de oranjeappels; soms ook namen zij broodea en kleine stukken vleesch mede, het geen zij dan onder elkander opsmulden om nieuwe krachten op te doen en met meer ijver hun aangenaam bedrijf uit te oefenen. Doch on gelukkiglijk voor die jeugdige en veelbelovende kereltjes, heeft de policiecommissaris van Meenen hun spel ontdekt. Zondagavond had de hoofdman der bende, zekere H.J., 15 jaar oud, met eenige makkers twee pakken chocolade ge stolen bij M. Demarcke aan de statie; de policie legde weldra de hand op de daders en dinsdag werd geheel de bende ondervraagd door den policiekommissaris en alle hunne heldendaden kwamen aan het licht. Die vijftien deugnieten van 14al7jaaroud, waaronderdrieHalewynaars zullen terecht staan voor de korrectioneele rechtbank van Kortrijk. DE TURF-SIROOPEN DESODA-NITRAAT.— Alle landbouwers kennen het wonderbaar uit werksel door de soda-nitraat op eenen grond die genoegzaam voorzien is van phosfoorzuur, potassen en kalk; men verzekert dat een even zoo wonder uitwerksel verkregen wordt door turf-siroop 37/40 p. c. suiker, als ze gemen geld wordt met het voeder der huisdieren bij eene genoegzame hoeveelheid die geene enkele siroop-voeder en zou kunnen geven. OOSTENDE—De koninklijkeyacht Al b ert a die naar Antwerpen moest varen, heeft tegen bevel ontvangen en zal hier nog eenige dager blijven; zij zal waarschijnlijk den koning ii Frankrijk moeten afhalen. PANNE Zondag rond 11 ure 's avonds i: er brand uitgeborsten in de schuit van Hippo lyte Beyen, visscher in de Panne. Deze sloep lag op 't zeestrand. Het vuur kon gelukkig nog al spoedig gebluscht worden. De zeilen, netten touwwerk, alsook de Inhoud van het vaartuig ter waarde van 1300 fr. zijn door de vlammen vernield; de schuit zeifis erg beschadigd. Niets was verzekerd. MELASSE-TURF,brevet Schwartz,36/400/0 suiker voedsel van 4" orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Vertegenwoordigd door Leleup-Giet, Elver dinghestraat, 12, te Yper. OUDENBURG Maandag morgend ging de landbouwer Mestdagh naar eene aanpalende ge meente naar eene begrafenis en bleef daar tot 's avonds. Rond 8 ure keerde hij huiswaarts. Aan de Jenever Pieter moest hij met een bootje over den waterloop. De man verloor het evenwicht, viel in 't water en verdronk. Men heeft zijn lijk eenige uren later opgetrokken. ASSEBROUCKE Maandag kwam een voer man met zijn gespan langs't gehucht Steen- brugge gereden. Aan de brug gekomen wilde een dronkaard de peerden tegen houden. De voerman, na hem vruchteloos bevolen te heb ben weg te gaan, bracht den dronkaard een zweepslag toe. Daarop reed de wagen voort; de man bleef op de baan liggen. Geburen droegen hem een tijd later in eene afhankelijkheid hun ner woning. Dinsdag morgend gingen zij zien en vonden den ongelukkige dood. Het parket van Brugge is een onderzoek komen openen. Thermogèn», hoest en ontsteking der luchtpijptakken en zijne geheugenis zal nooit uit ons hert gewischt worden. Begaafd met een diep verstand en eene hooge geleerdheid, heeti hij al zijne kennissen aan het welzijn zijner medeburgers gewijd. De zieken vonden in hem eenen vader, en nooit verlieten de nood lijdenden zonder troost zijne deur. Hoevele maal beeft hij ons zelfs in De groote Pint niet gelaafd Het is dus met reden, mijnheeren en me vrouwen, dat ik op den rand van Wimmel gem uitroep Gillis Donckers was te allen tijde een groot burger, een onmisbaar lid der samenleving De redenaar houdt hier een weinig op om te ademen en eens te zien welken indruk zijne woorden op den gevierde maken. Donckers is geweldig ontroerd. Groote tranen rollen uit zijne oogen hij houdt zijne «in in zijne hand, zooals alle groote mannen doen die iets schoons hooren, en knikt ge durig met zijn hoofd, als wilde hij zeggen Ja, man, wat gij leest, is waar. De heer met de blonde knevels en den neusnijper ziet nu eens naar het volk dat met geopenden mond en wijdopengespai de oogen naar den geleerden secretaris kijkt en insgelijks knikt, en dan naar den ontroerden Donckers. Middelerwijl bijt hij aan de nagels zijner vingeren, iets wal hij gewis doet om zijne ontroering te bedwingen. Een man onder de menigte is er die zijnen lachlust den vrijen teugel laat. Het is de jongeheer met zijn droomerig gezicht. Zijn gelach werd echter door niemand opgemerkt, daar iedereen te veel te doen heeft om zich met dien vreemdeling bezig te kunnen houden. De redenaar wil nu voortgaan, doch hij krijgt schielijk eenen lichten stamp in zijnen TOURHOUT— Dinsdag avond, rond 6 1/2 ure, hoorde de jachtwachter Van Hecke, van M. Mahieu, kasteel van Wyneadaele, schieten. Hij wilde zijn huis verlaten om te gaan zien, doch op '1 zelfde oogenblik vloog eene lading loodkorrels rakelings voorbij zijn oor. Niemand iu huis werd getroffen. Zondag morgend ge beurde een erger feit, op vijf minuten van de woning van Van Hecke, bij Gyriel Lalleman ook jachtwachter van M. Mahieu. Lalleman was naar de mis van 5 ure. Tijden? zijne afwezigheid hebben onbekenden, onge twijfeld wildstroopers, door't venster geschoten De loodkorrels vlogen tot tegen de deur der slaapkamer, waar de vrouw van den jachtwach ter te slapen lag. Het parket van Brugge en de gendarmerie denken op het spoor der daders te zijn. De suiker in pakken van de Tiensche Maalderij zijn de beste. Te koop bij alle, kruideniers. Zonder* weerga. De siroop De- pratere, wetenschappelijke samenstelling welker boofdbestanddeelen zoete Teer en Tolubalsem zijn is gansch kleurioos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare hee lende kracht is wonderbaar. Zij genee.-i den geweldigsten hoest en de zwaarste verkoudheden iu mui dan twee dagen. Geen een ander boistmiddel kan er tegen op. Prijs 2 trankeii de flesch. Eischi de echte siroop Oepratere, en niets anders te beko men te: Yper, apotheek Socquet-Terrière. Poperinghe A. Monteyne. Komen, Van Win dekens. PLOEGSTEERT De vrouw van den land bouwer Louis Charles was zondag inet hari vier kleine kinderen alleen thuis. Opeenskwam een bandiet, niet zwart gemaakt gelaat, binnen en dreigde de vrouw te verwurven indien zij hem oogenblikkelijk geen geld gaf. De onge lukkige gaf den kwaaddoener een bankbiljet van 50 frank, en hij vertrok er mede in de richting van Waasten. Om in de hoeve te dringen had de kerel een groot gat in den muur gemaakt Het parket van Yper is dinsdag ter plaatse gekomen en erge vermoedens wegen op een kerel, die door de gendarmerie ieverig wordt opgezocht. BRUSSEL Dinsdag avond kwam M. K. van Anderlecht, op het kommissariaat van de Gemeenteplaats aan M. Malherbe, policieofficier van dienst, de volgende verklaring afleggen Ikbevond mij,heden avond, in de herberg van den Bergenschen steenweg, to<*n een kerel, dien ik nog van haar noch van pluim ken, mij vroeg om 's anderdaags, rond dezelfde uur in de zelf de herberg te komen. De kerel,die mij voor een ander nam, zegde mij dat er eenen goeden slag te doen was bij eene oude rentenierster, wonen de op het eerste verdiep van een huis der O. L Vrouw ter Vaakstraat. Hij voegde erbij dat hij zich wel zou gelasten met de oude vrouw te vermoorden en vervolgens het huis te plunde ren. Na mij nog eenige andere inlichtingen ge geven en mij de bijeenkomst herinnerd te heb ben, vertrok de onbekende. M. Malherbe verzocht M. R... woensdag na middag naar kommissariaat terug te komen. Twee policieagenlen in burgerkleeding, verge zelden M. K... naar de herberg waar de bijeen komst moest plaats hebben. De agenten lieten M. K... alleen binnen gaan, hij vond er den kerel van daags te voren. Eenige minuten later verlieten de twee mannen de herberg en begaven zich naardeO.L. Vrouw ter Vaakstraat, gevolgd door de twee agenten in burgerkleeding. Aan hel huis n. 70 gekomen en nu aan M. K... goed aanbevolen te hebben nauwkeurig de wacht te houden aan de deur, trok de kerel langs den bijzonderen ingang, waarvan de deur open stond, het huisbinnen.Op dit oogenlik kwamen de agenten toegeloopen en hielden den bandiet aan, op 't oogenblik dat hij in de kamer van de oude rentenierster wilde dringen. Dekwaaddoe ner werd stevig geboeid en naar het kommis sariaat der 3e aldeeling geleid. Drie vrouwen die men verdenkt in deze zaak betrokken te zijn werden eveneens aangehouden. Men verwacht nog andere aanhoudingen. Brieven en enveloppen op firma ter goed koope drukkerij, Boterstraat, 36. Gopiëerpressen te beginnen van 12 tr. rug en een zij ner Kunstbroeders vraagt hem met verdoofde stem Is het nog geen tijd om Vivat Gillis Donckers te roepen Gij moet nog wachten toldat ik «dixit gezegd heb is het antwoord en de geleer de secretaris herneemt zijne redevoering En, mijnheeren en mevrouwen, hoe was hij niet ten allen tijde bezorgd voor den bloei onzer maatschappij De ware Kunstvrien den Wie van u herinnert zich den heuge lijken stond niet meer, toen wij in den prijs kamp van Dooverlaere die twee hespen had den gewonnen met bollen, en de achtbare heer Donckers, er, op zijne eigene kosten brood bijgaf, en ons daarna, om ons te be loonen voor onzen iever, een reisje liet maken naar Blankenberge. Van in zijne teederste jeugd muntte bij uit door zijne geleerdheid. Hij was pas vier-en-dertig jaar, toen hij in den rederij kersprijskamp, uitgeschreven door De drollige Mannen van Kattevaert, den eer sten prijs, eenen tinnen koffiepot, behaalde met zijne boertige alleenspraak De Va dermoor der Ja, mijnheeren en mevrouwen, Wimmel gem mag fier ztju omdat het zulk doorluchtig man op zijnen grond zag geboren worden, omdat het zijne wieg zag schommelen en eens zal het onze bevolking eenen strengen plicht zijn bij zijnen gapenden grafzuil, wee nend uit te roepen Hier ligt de roem van onze gemeente, de glorie der negentiende eeuw Dank dus, achtbare weledele heer Don ckers, voor uwe oneindige goedheid ten opzichte onzer maatschappij. Ontvang van ons de verzekering dat wij u immer zullen eerbiedigen als eenen vader. Doe ons de ROUSSELARE. Het 2 jarig zoonlje van Jules Hoet, Vijfwegenstraat, werd maandag aan de herberg de Belle V ue door eene kar over reden, de teenen verpletterd en erg over gansch het lichaam gewond. is ROUSSELARE. De 17jarige zoon van Jan Alleman is in de Noordstraat nabij de herberg de Trompetter door een wagen overreden Men heeft hem naar het gasthuis overgebracht waar hij de noodige zorgen ontvangen heeft Naar het schijnt zal zijn been moeten afgezet, worden. Alleman was in dienst bij M. Alex Garbonez-Bonte. grenzelooze eer aan het eere-voorzitierschap van De ware Kunstvrienden te aanveer den. Ouder uw geleide zijn wij verzekerd dat onze maatschappij meer en meer in bloei zal toenemen, dat wij van zegepraal tot ze gepraal zullen trekken, en dat De ware Kunstvrienden weldra zullen kunnen wed ijveren met de beroemste boilers van ons dierbaar vaderland. Dixit, ik heb ge zegd. Het woordje dixit is uitgesproken. Nu roepen al De ware Kunstvrienden en de muzikanten uit al hunne krachten, als waren zij van zin hunne longen te doen bersten Vivat Gillis Donckers En wanneer dil plichtbewijs vervuld is, zegt de geleerde se cretaris tot het kleine meisje dat zij nu den bloemtuil aan mijnheer moet geven. De koning van den dag, die van ontroe ring luide staat te snikken, aanveerdt den ruiker uit de handen van het kind en opent daarna den mend om te antwoorden op de schoone redevoering van den secretaris Hij is echter zoozeer ontsteld door de eer welke hem hier bewezen wordt, dat enkel een kreet, die veel gelijkenis heeft met het keelgeluid van een pasgeboren kalf, van zijne lippen rolt en hij daarna stom blijft. De heer met de knevels en den neusnij per die ziet dat zijn gevierde vriend zich in de onmogelijkheid bevindt zijne dankbaar heid door woorden uit te drukken, doet eene beweging met zijne hand om de menigte tot zwijgen te brengen,en wanneer het opnieuw stil geworden is, roept hij, met zware stem, en onder het maken van hevige gebaren. Inwoners van Wimmelgem, In den naam van mijnen geëerden vriend, den heer Donckers, bedank ik n voor de Overreden. Maandag avond om 9 1/2 ure op den spoorweg naar Kortrijk, nabij Ue gaz- fabriek een smartelijk ongeluk gebeurd. De ge naamde Charles Dewijn, gewezen hotelhouder Audenaerde, werd door eeu reizigerstrein verrast en gansch vermorzeld. De stoffelijke overblijfsels van hel slachtoffer werden door de zorgen der statiehedienden naar het gasthuis overgebracht. Handelaars, koopt uwe registers bij Cal- iewaeri-De Meulenaere, te Yper. BRUGGE. - Een erg ongeluk is zondag in de Louis Van Casselstraat gebeurd. Vrouw Doubel --1 de ketel met kokende soep van de stoof om vuur aan te wakkeren ongelukkig hing er den bodem een klont kolen, en met den il neer te zetten klonk deze om en de koken de soep verspreidde zich over het zoonlje, een van 18 maand. Het arm wicht werd af nam het aan ketel de so kind grijselijk verbrand men vreest voor zijn leven. D1XMUDE. Maandag middag is er brand uitgeborsten bij Edward Geldhof, klakkenma- ker in de Eessenstraatgelukkig is er weinig schade, daar degeburen en de pompiers spoedig ter plaats waren en de vlammen bij tijds kon den uitdooven. Alles is verzekerd. Wat gedaan binst de lange winteravonden Geen beter tijdverdrijf dan 't lezen van Karei de Blauwer Een grooten boek van 350 bladz. voor 1 fr. £0 POPERINGHE. Een ongeval dat erge ge volgen kon hebben, is vrijdag avond in den schouwburg alhier gebeurd, op 't oogenblik dat de gordijn opgetrokken werd om den vierden aki te beginnen van de Kleine Koerrier een drama uit den engelsch-transvaalschen oorlog. Een figurant had eene lamp omgeworpen en de gordijn had vuur gevat. Aaustonds ontstond er een hevige schrik onder de toeschouwers. Ge lukkig kon dat begin van brand spoedig ge- bluseht worden door den schrijver van het iliama, M. Van Cauwenberghe, die er zware dekens op wierp. Zijne kleeren vatten zelfs vuur, maar de vlammen werden spoedig uit gedoofd door eene tooneelspeelster. In hunne overhaasting werden door de blusschers nog drie lampen omgeworpen, doch alle gevaar was spoedig voorbij en een half uur later kon men de vertooning voortzetten. De Z. E. H. Aug. Moons, pastoor te Gestel bij-Lier, geboren te Berlaer, is overleden in den ouderdom van 61 jaar. M. L. Buylaert, gemeentesekretaris van Snelleghein en gemeenteontvanger van Varsse- naere, is donderdag te Brugge schielijk over leden. Te verkrijgen ten bureele van 't Nieuwsblad, boterstaat 36 BOTERPAPIER, WIT PAPIER, EMBAL LAGE PAPIER in riemen aan genadige prijzen Bruin papier in rollen van 25, 50 of 75 kilos, sterk en goê koop. Huwelijksafkondigingen Amatus Gruwez, handelaar, te Yper, en Irma Salomé, handelaarster, te Yper. Julius Vanpeteghem, landbouwer, te Yper, en Maria Milleville, dienstmeid, te Yper. groote eer welke zijne medeburgers hem thans bewijzen. Ik kan u verzekeren dat hij, als man van den vooruitgang, als apostel der beschaving, en vooral als verdediger van het arme verdrukte werkmanskind, geene moeite zal sparen om uw aller welzijn te bewerken, en dat hij niet zal rusten vóór hij de zon der verlichting in al haren glans over zijne gemeente ziet schijnen. Te lang reeds, geliefde vrierden, blijft het schoone Wimmelgem verborgen voor het licht der beschaving. Hier moet de redenaar een weinig ophou den om eens te hoesten, en de murikanten en Ware Kunstvrienden nemen die rust te baat om dapper in hunne handen te klap pen, alhoewel zij waarschijnlijk niets ver staan hebben van de hooge woorden van den neusnijper. De toegestroomde nieuwsgierigen juichen den man ook toe, om te doen zien dat zij hooge woorden verstaan. Enkel de jongeling met het zwarte kneveltje klapt niet in zijne handen. Hij lacht zelfs niet meer zooals hij deed toen de geleerde secretaris declameer de, maar ziet er thans ernstig zeer ernstig uit. «Totten,» wat zegt hij daar allemaal? vraagt Rik aan zijnen gezel, wiens arme broederlijk over den schouder van den tleinen wiuekop rust. Ik weet het niet. Hij spreekt fransch geloof ik. Wil ik nu maar roepen: Dag kozijn»? Wacht nog wat. Hij zal misschien nog iels in het vlaamsch zeggen. De redenaar vervolgt 't vervolgt nimi weru ai-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2