DIT IS EN OM IVI ELAN DS, r; STAATKUNDIGE ÖiSCHOUW lcn Februari 1902. centimes 't blad. 37 jaar. almerk 1877. VOOK DEN PAÜS Koninklijke Fanfare Willen is Kunnen Goddeloos en Waanzinnig Transvaal Duitschland Amerika Hoe de Sociale bazen hun volk behandelen Poelcapelle Poelcapelle gemeente Stad Yper. Gemeenteraad STADSNIEUWS Brand SI m *m Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap toe sen ofte posttegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Echt en recht, 't oud -Volk indachtig': Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke b.-inen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, ledet boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, j De Heeren van de Agence HAVAs te Brussel, T^,32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vorige lijst 763 5( Eerw. Heer Dilger, bestierder, Yper 25.OC De congreganisien bij de Rousbrugge Damen, Yper 35 0( Eerw. Heeren Principaal en Leeraars van St-Vincents college, Yper 75 OC Saint Père, bénissez trois enfants de Marie 7.5C Eene dierstmeid, Yper 2.00 M' et M*"° Struye, Ypres 200.00 Zondag 2 februari, avondfeestc voor de vrouwen, aangeboden aan de eereleden der Maatschappij en hunr e familie. 3de Winterfeeste, op Zondag 9n Fe bruari 1902. De dagbladen der Socialisten leve ren, sedert eenen tijd van hier, eeneu geweldigen strijd tegen de kerke van het H. Herte te Parijs. Die prachtige kerke, staande op den heuvel van Montmartre, steekt ui: boven Parijs. Zij heeft miljoenen gekost en is gebouwd met de milde aalmoesen der fransche Katholieken. Dit praalgebouw is dus eene ge durige betooging van den christen geest van het beste deel van Frank rijk, Ieder steen is als een akte van ge- loovetn een smeekgebed tot het H. Herte om genade en bermhertigheid voor het arme Frankrijk zoo ver nederd en zoo beproefd. Wie de Socia isten kent, verstaat gemakkelijk dat, voor die valsche vrienden der vrijheid, dit gedenk- teeken eene gedurige en welspre kende stemme is die verzet aantee- kent tegen de gewelddaden van een vrijmetselaars staatsbestier. Daarom ook haten zij die kerke van het het H. Herte, en hebben reeds van alles uitgevonden om dezelve van kante te maken. Nu komen zij, in hunnen iever, eenen nieuwen en beslissenden reden uit te vinden om die kerke te doen verdwijnen. De heuvel van Montmartre zakt iri, roepen zij. De grond glijdt weg, alles gaat in storten, de huizen zullen elkander omverre stoolen. Waarom Omdat de Basilieke te zwaar is. Zij drukt schrikkelijk op dien ar men heuvel, die onder de drukking moet bezwijken. Dus een deel van Parijs is veroor deeld om welhaast vernield te wor den, en dat zal de schuld zijn van het Heilig Herte Die reden was natuurlijk wel ge vonden om het parijsche volk bij den neuze te leiden. Daarom ook wierd hij op alle wijzen uiteen gedaan. Ms ar moeilijk is het om zoo een schrijven goed te houden wanneer men al te wel weet dat men nevens de waarheid schrijft. Een gepantenteerde leugenaar zal altijd eindigen met zijn zelveD tegen te spreken. 1st 't Is 't geen hier ook moest plaats grijpen. Inderdaad, terwijl die verschge bakken aard'geleerden het spook van die schrikkelijke gletsing deden ver schijnen., d deu zij terzeivertijde hun nen spijt kennen dat zulk een groo gebouw moest gebruikt worden om de klerikale bijgeloovigheid te onder houden. En zij vroegen, zonder pinkoogeu, dal men de Basilieke van het H. Herte zou veranderd hebben in een volkshuis voor di Socialen 1 't Is wel, niet waar De kerke gaat invallen; laat ons pastors en klerikaten daaruit ver lossen, en ouzo vrienden daarin steken om dezelve or.der de puineri te doen verbrijzelen Welke eene wijze redeneering 't En ware nogtans dat de heden- iaagsche en wereldsche wetenschap zooverre gekomen ware dat zij kan bewijzen dat dit gebouw maar gevaar plevert wanneer het als kerke ge bruikt wordf. Misschien indien men priesters en kerkdienaars vervangt door revolutie mannen, zal het gewichte aanstonds verminderen, en 't gevaar zal weg zijn. Als de priesters daar sermoenen, de kerke moet inzakken; als de revolu- iemannen daar zullen preken, de kerke moet blijven. Ware ik in de plaats van de fran sche Katholieken, 'k zou zeggen aan de parijsche Socialisten: Vriendjes laat ons akkoord slaan. Verm ts de Basilieke toch moet invallen, en dat het bovendien niet aug meer zal duren, laat ze vallen en eenige honderden schromelijke kleri- calen verpletteren. Wanneer alles in brokken zal ge vallen zijn, en de helsche krochte der lijgeloovigheid zal vernield zijn, zult gij mogen komen d stukken oprapen en met dezeive u een prachtig volks huis bouweu. Ehwel, gaat het u, aardkundige profeten Groote en kleine dagbladen zijn deze weke bijzouderlijk bezig met het nieuws uit Londen, dat er zouden redevoorstellen gedaan aan de engel sche regeering van wege het kabinet der Nederlanden. In Engeland was aanstonds het ge rucht verspreid geweest dat het een voorstel tot vredesonderhandelingen was, dat de Boeren vroegen om zich te onderwerpen, en zelfs maakten de londensehe financiemannen daarvan gebruik om zekere beursweerden op te jagen en alzoo weer talrijke perso nen te bedriegen. Er werd zelfs naar de kolonies, onder ander naar Canada getelegrafeerd dat de Boeren zich over gegeven hadden en dat de oorlog ge ëindigd was. Zoo ver zijn we nog niet, maar de algemeene verlichting, in Engeland teweeggebracht door het gerucht dat er vredesonderhandelingen gingen aangeknoopt worden, is een beteeke- nisvol feit, waarvan de engelsehe re geering zal moeten rekening houden In Engeland ook is men den oorlo moede, en zonder het openlijk te dur ven bekennen, verlangt men er overa naar den vrede. De regeering zei wacht met ongeduld naar het einde der vijandelijkheden, en heeft reeds meermaals in het Parlement, min o meer rectitstreeksche uitnoodigingen tot de Boeren gericht om vredevoor- stellen te doen. Maar noch president Krüger, noch de Boeren a fge v eerd igüe n in Europa noch Dr Leyds, nog altijd de officiee erkende vertegenwoordiger der Zuid Afrikaansche republieken, noch de Boeren die in Zuid-Afrika zoo dapper den strijd volhouden, hehbeu ooit op die uitnoodigingen geantwoord. De Boeren hebben in de onderhandelin gen tusschen lord Kitchener en gene raal Botha hunne laatste voorwaarden gesteld de volkomen onafhankelijk heid der beide Zuid-Afrikaansche republieken, en zij wijken daar niet van af. Zij zijn zelfs volstrekt vreemd aan de meedeeling, die nu door de nederlandsche regeeriug aan het engelsch ministerie gezonden geweest is. Wat bevat dan eigenlijk die mee deeling? Volgens de Saint James Ga- zette is zij opgesteld in zeer vriend schappelijke en eerbiedige bewoor dingen zij drukt het rechtzinnig spijt (ter hollandsche bevolking uit, ten oorlog to zien voortduren, en het erlangen dat zij gevoelt, weldra den vrede te zien herstellen. De neder- andsche regeering verklaart dat zij bereid is, door alle middelen eene oenadering tusschen de oorlogvoe rende partijen te vergemakkelijken en stelt zich ter beschikking van Enge- and, om, des gevallend, deu rol van Temiddelaar te vervullen. 't Is dus enkel een begin van voor stel tot bemiddeling, en eene officieuze nota in de londensehe bladen versche nen, geeft reeds te verstaan dat de engelsehe regeering er ontwijkend zal op antwoorden lu die nota wordt nderdaad gezegd, dat er weinig hoop aestaat een einde te zien stellen aan den oorlog, zoolang de Boeren te vel de zelve geeue pogingen aanwenden om vredesonderhandelingen aan te snoopen. De zaak blijft dus altijd op hetzelfde ju rit draaien noch Engeland, noch Boeren willen toegevingen doen, en het einde van den oorlog is nog niet te voorzien. Een boerengeneraal Ben Viljoen is deze weke gevangen genomen. Al was hij een dappere generaal, toch zal zijne gevangneming weinig indruk maken op den toestand. Een andere Boer zal hem vervangen, en de zaken zullen gaan als te voren. De leden van hel Centrum hebben in den duitschen Rijksdag een voor stel neergelegd, strekkende om aan aite burgers in Duitschland de vrij heid van geweten te verzekeren. Woensdag werd dat voorstel bespro ken. De minister van binnenlandsche zaken, M. von Posadowsky, verklaar de dat de rijkskanselier in onderhan deling is met de Bondsregeeriugen om de ongelijkheid voor de wet, waarover klagen hebben, te de katholieken doen ophouden. In Mecklemburg- Schweriu zijn reeds de rechten der katholieken erkend, en het hertog-! dom Brunswick zal volgen. Het Panamakanaal Een lid van den amerikaanschen Senaat heeft een voorstel ten gunste van het Panamakanaal neergelegd. De meerderheid van den Senaat schijnt er nogtuns vijandig aan. De Folkzeitungvan Keulen ont vangt uit Berlijn tiet volgende De bestierders en stapelhouders der so cialistische samenwei kingen, hielden gister eene zitting in het maison des syndicats. Van alle kanten waren de gezellen op gekomen om de menigvuldige misbruiken ie doen kennen die in do socialistische inrick lirjgen bestaan. Alzoo heeft men bestatigd dat het een egel geworden is in de samenwerkingen der socialisten de werklieden een overtollig getal uren te doen werken. In het meestendeel dier maatschappijën, den werkduur onbepaald en wordt de minste loon mogelijk toegekend. Eenige samenwerkingen betalen hunne stap laas 10 frank te weke, en eischen nog dat de leden huns huisgeziris allen kalanten ijri van den bondswinkel Bovendien stelt het bestier dezelve ver- ntwoordelijk voor het te kort dat in de waren kan bestatigd worden. Een der verslag evers riep met luide stem (en v, ie der aanwezigen klapten in de handen) dat de werkman als baas, de slechtste der bazen is. De bestierders en stapelaais en krijgen zelve den lijd i.iet om te eten Na verschillige uren hevig getwist te hebben, komt de vergadering overeen met oplossingen van de verslaggevers, en stemt een besluit waarbij de bestierders der amenwerkingen verzocht worden in hunne stapelplaatsen do begeerten der stapelaars in te willigen. Dat zijn bekentenissen die het aan stippen weerd zijn; des te meei dat de duitsche socialisten aanzien worden als dez" die het best ingericht zijn. De heer Minister heeft een wetsontwerp neergelegd, strekkende tot de oprichting van Poelcapelle tot afzonderlijke gemeente. De Commissie die dit ontwerp moet on derzoeken is samengesteld uit de heeren Colaert, Van Merris, Nolf en Pil. Ik ben overtuigd van de tolk te zijn van al de Langemarcknaars met bier opentlijk M. Nolt, liberale volksvertegenwoordiger van het Ypersche, te bedanken voor de welwil lendheid waarmede hij oude koeien uit den ,;racht komt te halen, ik wil zeggen voor tiet te berde brengen der zaak van de schei ding van Poelcapelle en Langemarck. Wees overtuigd, M. Nolf, dat de Lange marcknaars het Ued., op tijd en stond, zul len indachtig zijn, en voor wat aangaat de verstandige en weldenkende Poelcapelle- naars, deze zien in uwe handelwijze slechts een min of meer bedekt kiesmiddel dat bij hen toch niet pakken zal voor wat eenige neetbootden aldaar betreft, wij laten ze, zon der te veel verdriet, voor rekening van M. Nolf. Dat de Poelcapellenaars echter in 't geheel niet denken dat de liberalen hunne zaak zoo danig genegen zijn volgens het strooibrief je van M. Nolf zelve, dat rondgezonden wierd aan de inwoners van Poelcapelle, moet de werking van den liberalen volksvertegen woordiger grootelijks aanzien worden als een propagandamiddel voor de aanstaande herkiezing van M. Nolf. Toen Poelcapelle in 1855 de scheiding vroeg, dachten de Ypersche liberalen anders over deze zaak, ten bewijze waarvan de hiervolgende vertaling van een uittreksel uit het Progrès van 25 November 1855 Verwerping van een smeekschrift door de inwoners van Poelcapelle gericht aan de Kamers. De Kamer heeft het verslag gehoord der commissie van smeekschriften over de vraag door verschillige inwoners van Poelcapelle opgestuurd, strekkende tot het afscheiden van dit gehucht van Lange- marek en de oprichting ervan tot afzon- derlijke gemeente. M. de verslaggever heeft ten volle de beweegredenen gevat waarmede de onderteekenaars van het smeekschrif t bezield waren, want hel gehucht Poelcapelle heeft ten laste van Langemarck geene bezwarende grieven genoeg om de scheiding te rechtveerdigendit gehucht bezit inderdaad gekasseide wegen,eene rijk begiftigde kerk, eenen pastor, scho- len, enz., ook heeft de commissie der n Kamer de noodige grondstoffen tot beoordeeling niet gevonden om de vraag tot scheiding te wettigen. Vorenstaande diene om de weldenkende inwoners van Poelcapelle meer en meer te overtuigen dat het de belangen der inge zetenen niet zijn, die de liberalen ter herte liggen, maar wel voornamelijk deze van Dunnen politieken winkel. Een van 't oude Langemarck. Openbare zitting op Zaterdag 1 Februari 1902, ten 5 ure 's avonds. DAGORDE I. Mededeelingen. 2 Overeenkomst voor't plaatsen der kra men op de fooren. 3. Pompiers rekening 1901. 4. Hulpkas der pompiers rekening 1901 5 Disch rekening 1900. 6. id. hegrooting 1902. 7 Godshuizen rekening 1900 8. id. begrooting 1902. 9. id. vraag om in processe te gaan. 10- id. Plans, be3tek, enz. voor het gesticht Godtschalck te Wytschaete. II. Reehtlijning der Klaverstratekrediet. Dezen nacht, rond ten elf en half is er brand ontstaan in den werkwinkel van M. Henri Fiers-Wullepit, aannemer, op den hoek van de hondstraat en Sint Jacobs- nieuwweg. 't Was vereend om hooren hoe de brand- klokke sloeg en daartusschen gedurig 't geroep van den torrewaker, die te midden de stilte van den nacht, gedurig schreeuw de: t'einden d'hondstrate! De pompiers waren spoedig ter plaatse met hun getuig, maar in 't eerste schenen ze moeite te zullen hebben, niet alleen om den brand te blusschen, maar zelfs om hem te kunnen beperken. Doch, tegen rond ten twaalven was alle gevaar van uitbreiding reeds voorbij, dank aan den loffelijken iever der pompiers, met kommandant en officie ren aan 't hoofd, da«k voornamelijk aan den ste YPER Tk m m v is

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1