MENIjELMAREN ENGELBEWAARDER Avondsfeest Wettelijke Besluiten Uitslag der Militieloting van het Kanton Langemarck moed en zelfopoffering van den pompier Priem, die binst meer dan één ure in stik kende hitte, vlammen en rook op den top van de porta lêere gezeten, bijna boven den brand, maar gedurig rechte in den vuur gloed speitte. Al't hout en't werk dat aan den gang was, alsmede 't alaam van al de knechten is de prooi der vlammen geworden. De schade is door verzekering gedekt, voor 't geen buis en hout aangaat, maar ongeluk kiglijk 't alaam der knechten niet. 't Was pijnlijk om hooren hoe dezen mor gen de knechten j immerden om hun schooi alaam en nog meer omdat zo tengevolg' van dien brand voor een tijdeken zonde, werk zullen zijn. Laat ons hopen dat t niet lang en zal duren, en dat goede herten een handje zullen bijsteken om aan die brav werklieden hun alaam dat voor hen brood is voor vrouw en kinderen terug te vei schaffen. De oorzaak van den brand is onbekend M. Fiers was rond ten tien en half t' huis gekomen, en volgens loffelijke gewoonte was hij, vooraleer te gaan slapen, nog eens gaan kijken als er nievers geen gevaar en was. Hij en had niets bemerkt en was dan ter ruste gegaan. 't Was misschien kwart na den elven ah twee of drie jonkheden aldaar voorbijkwa men en brandt euke geware wiet den. Ze zagen klaarte in den werkwinkel en klopten seffens M. Fiers op. Als zij in den werk winkel kwamen, stond bet al in vlamme en daarbij er en was geen water. Hadden wij water bij d'hand gehad, zeggen zij, 't ware misschien op eenige oogenblikken gebluscht geweest Dat schijnt geheel twijfelachtig, maar nu tot daar Ze zijn dan naar 't policiebureel geloopen en hebben den torrewaker doen verwit tigen. Seffens waren pompiers, policie en stadsoverheid ter plaatse, en, zooals wij hooger zegden, was men op korten tijd den brand meester. De Koorzangersgilde l Orphéon ga zondag een uiterst aangenaam feestje aar hare leden in de Iweinszaal Zang en muziei wisselden af mei luimige duos en trios, alle? met kunst en kennis uitgevoerd Onder de spelers behoorden heer Louis Vanhoutte en heer Albert Van Eegroo, de eerste een uitmuntend pianist, en de tweede viool speler, zooals men er weinig vindt. De heerert Derudder, Dondeyne, Delahaye er. Gastei, hadden zich met den zang belast, en de heeren G Tieberghien en G Desramault speelden een vierhandig stuk op de piano, terwijl de heeren Van Eegroo en Le." Antony te gare nog een prachtig du- speelden op den vedel. Kortom, er was er voor alle goesten en de moe tl ij sten hebben voorze-er voldaan gr w-es De Oiphéenisten met hun en vri n deitjtieu voorzitter, M. Antony Creton, haler, er eere van. M. Leopold Mergheiynck, gezantschaps- sekretaris van 1* klasse te Peking, is in dezelfde hoedanigheid beno-md te Belgrado. Hij wordt vervangen door M. Bodewyn de Lichtervelde. Aan de peerdenverzekeringsmaatschappij van Yper wordt een hulpgeld van duizend frank toegestaan. tlKL ASSË-TURF,brevet Schwartz,36/400/0 suuei voedsel van 1" orde voor paarden en vee. Beaudcin en Bolly, Borgworm. Venegen woordigd door Leleup-Giet, Elver ding he straat, 12, te Yper. •riM OslL'Ö biedt kosteloos aan, aan allen jan rlCiJtin die aangetast zfin van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid utstag, chronische bronchieten, borst- maag en blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruehte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die sjosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingaDopsturenzal. zo CORTEMARCK Een buitengewoon geyal is te Cortemarck gebeurd Louis Debosschere had een tweeling die moest loten. De twee broe ders hebben de hoogste nummersgetrokken. THOUROUT Het gemeentebestuur van Aertrycke heeft de loffelijke gewoonte aange nomen al de lotelingen der gemeente per char a-bancs tot aan het stadhuis van Thourout te voeren. Dit jaar kwamen de rijtuigen wat te vroeg aan en de gendarmen, die de lotelingen gebeurlijk beschermen moesten, waren nog niet op hunnen post. Eene bende liberale schuimers viel de rijtuigen met stokken en steenen aan en de koetsiers ea de lotelingen moesten eene schuilplaats zoeken op den koer eener naburige afspanning. De policie en de gendarmerie kwamen toege sneld en konden slechts met de grootste moeite de aanranders meester worden. De nieuwe poli ciekommissaris, die door de liberalen hevig ge haat schijnt te worden, werd ook aangerand en geslagen. De lotelingen van Ruddervoorde heb ben eveneens de stad moeten verlaten onder een hagel van steenen, door hetzelfde gespuis geworpen. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemt de pakken vat; de Thiensche maalderij. LEUVEN Zekere Paulus, werkman in de slijfselfabriek Reiny, wonende te Wygmael keerde maandag namiddag, met zijne vrouw langs den vaarldijk liniswaarts, toen hij opeen: in 't water sukkelde. Op 't geroep der vrouw kwamen aanslonds verscheidene mensehen loe- geloopen, doch zij gelukten er niet inden dren keling te redden. Tot nu loe heeft men het lijk nog niet opgevischt. De droefheid derarme vrouw is onbeschrijflijk. AFLOOP DER KALVERS Landbou wei8, ik waarborg- de genezing van d-.i schiikkiTijken afloop der Kal veis en Kachlels in 4 uren door het gebruik van het ameri «aanscb poeder Depratere. D:-ze die he gebruiken, verliezen geen een dier meer. Prijs 1 frank de doos. Te bekomen Li Yper, apotheek Socquet. MENGELWERK 5. DE VAN 'T DORP door HONORÉ STA ES In De groote Pint moet het volk reeds aan het minderen zijn, want er is geenp straat in het dorp, waarin geene feestvier ders te zien zijn die, te zwaar geladen,naar hunne woning sukkelen en met stijf gewor- dene tong tegen zichzelven den lof van Gillis Donckers verkondigen. In een veldwegeltje der gemeente wandelt de jonge heer met de zwarte kneveltjes en het droomerig aangezicht. Hij rookt eene geurige sigaar en blijft elke vijf slappen, gedurende eenige oogenblikken staan om naar eenen nachtvlinder of eenen boom te kijken, of om naar den zang eener krekel te luisteren, of, beter nog, om ep zijn gemak te kunnen mijmeren. Het is, overigens, daar uiterst wel ge schikt om in het rijk der verbeelding te zwe ven, want van den éénen kant van het we geitje heeft men het lusthof van de pastorij, en langs de andere zijde staan enkel een drie tal huisjes die nu dicht gesloten zijn, daar de bewoners ervan op dit oogenblik nog niet vermoeid zijn buide te brengen aan de ver diensten van den apostel der Wimmelgem sche beschaving. Enkel een vijftigtal stappen verder ziet de droomende jonge man eenen lichtstraal door een venster naar buiten dringen. Jichtlijders, zinkinglijders. geneest u met Elixir \incent te gebruiken. Depots te Yper Libotte te Poperinghe Mon- teyne. Prijs: 3 fr. de flesch. TERNATH Dinsdag avond gebeurde alhier eene schrikkelijke moordpoging. Rond 10 ure kwamen twee gebroeders in eene herberg en kregen twist met zekeren De Brakeleer. Deze laatste, eene vechtpartij vreezende, verliet de herberg. Nauwelijks was hij op straat, of hij werd door twee mannen achtervolgd, aangerand en met messteken doorkorven. Toen de onge lukkige, die niet minder dan tien messteken bekomen had en de long doorboord was, geen teeken van leven meer gaf, werd hy door de da ders bij armen en beenen gegrepen en in eene beek geworpen. Middelerwijl kwamen verscheidene personen toegeloopen en de kwee kerels namen devlueht. De Brakeleer werd uit de beek gehaald en dooi Dr Verbruggen, burgemeester, ter plaatse ver zorgd. Men bracht den gekwetste naar zijne woning. De daders werden denzetfden avond nog aangehouden en woensdag morgend naar Brussel gevoerd en ter beschikking van het ge recht opgesloten. Woensdag is het parket van Brussel ie Ternalh afgestapt. De toestand van De Brakeleer is wanhopend; de ongelukkige is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. DE TURF-S1ROOP EN DE SODA-NITRAAT. Alle landbouwers kennen het wonderbaar uit werksel door de soda-nitraat op eenen grond die genoegzaam voorzien is van phosfoorzuur, potassen en kalk; men verzekert dat een even zoo wonder uitwerksel verkregen wordt door turf siroop 37/40 p. c. suiker, als ze gemen geld wordt met het voeder der huisdieren bij eene genoegzame hoeveelheid die geene enkele siroop-voeder en zou kunnen geven. ROUSSELAERE Woensdag namiddagom- trenl 3 ure zijn de iokomotief en vier wagons van den goederentrein ur 56, van Deynze naar Rousselaere, nabij deze laatste ontriggeld aan het wisselspoor naar Yper. De stoffelijke schade is niet groot, doch het verkeer is zes uren lang onderbroken geweest. Thermogène, hoest en ontsteking der luchtpijptakken. LAAT ZIEN 1 BEREKENEN WIJ EENS TE ZAMEN.... In de turf-siroop 40 °/0 suiker aan 8 tr. per 100 k de kilo suiker kost 0.20 In de beetrapen 14°/„ suiker aan 2.10 fr. de 100 k, de kilo suiker kost 0.15 fr. Daarbij moet gevoegd worden 1° Verlies van suiker in koorngroef binst geheel den winter, geschat op ten minste 3 kgr suiker per beetrapen, dus op 300 kgr. keetrapen, die evenveel suiker bevat dan 100 kgr. turf-siroop 9 kgr. aan 0.15 of 1.35 fr. Dit verlies verdeeld op 40 kgr. suiker bedraagt per kilo 0.035 2® Verlies van gewicht, in groeve leggen, vrijwaren van vorst, bereiding, interest van geld van 40 kgr. suiker 0.90, bijgevolg per kilo meer dan 0.02 Geruirnen tijd is de heer mei do zwarte kneveltjes thans blijven stilstaan bij eenen poel om zijne dichterlijke ziel te laven aan het avondorkest van een vijftigtal kikvor schen die ten minste zoo luide spelen als de muziekmaatschappij van het dorp. Hij heeft met klimmende verwondering zichzelven af geviaagd boe het mogelijk is dat zulke heer lijke muzikanten door niemand aangemoe digd worden, en eindelijk heeft hij gemur melt Het is hier waarlijk lief. Ik hoop er we te genezen van de zwaarmoedigheid die sedert eenige maanden mijn leven verbit terd. Daar treft plotselings eene nieuwe muziek zijn gehoor. Het zijn geene eentonige klanken als deze der kikvorschen die door de ruimte rollen Neen, het is een duo, bestaande uit eene vrouw en eene kinderstem. De eerste klinkt schei, nu eens zacht en streelend, dari dreigend; de tweede is bekwaam de oor vliezen te verscheuren van den gelukkige die sinds jaren het gedruisch der wereld niet meer heeft moeten hooren. Na eenige oogen blikken de tonen van dit nieuw orkest afge fluisterd te hebben, komt de heer met de zwarle kneveltjes, niet ten onrechte, tot het besluit, dat ginder, bij het huisje, waaruit de lichtstraal naar buiten dringt, eene moe der de genoegens van het huiselijk leven moet onderbreken door op eenen harer telgen de spreuk van den wijzen Salomon toe te passen Wie niet hooren wilmoet voelen De avondwandelaar, beducht dat er Ion ;:en zullen barsten, verlaat den poel met zijne dichterlijke kikvorschen en bereikt een paar minuten later het huisje. Hier ziet hij, bij het licht van het lampken dat vóór het venster staat, eenen knaap die molen in brand, alsook aldeandereaanpalende gebouwen. Een vat petrol, dat in een hangaar lag, ontplofte en (leed het vuur in hevigheid toenemen. Men vreesde een oogenblik voor het nabijgelegen gemeentehuis en voor den winkel van M. Desloover, die door de vlammen aange tast werd en lichte schade bekwam. Op het eerste noodsein kwamen de pompiers van transch Ko men toegesneld en vielen dapper den vuurpoel aan; zij gelukten erin de aanpalende huizen le vrijwaren. Wat later kwamen ook de pompieis van belgisch Komen ter plaats, doch aan blus- schen viel niet meer te denken. De molen niet ongeveer 8000 balen koffie en ruim 4000 kassen sigaren brandde len gronde af, M. Longcamps, met zijne vrouw en twee kinderen, door het geknetter der vlammen ge wekt, vluchtte half gekleed de straat op. Het woonhuis met gansch den inboedel, werd mede de prooi der vlammen. Men schat de schade op 40,000 fr. M. Longcamps heeft nog in tijds zijne papieren en geldweerdcn kunnen redden. Onge lukken van personen zijn er niet te betreuren. Alles is doorde Maatschappij LaBelgique verzekerd. Verleden zondag kondigden de socialisten van Komen eene groote betooging aan voor 't algemeen stemrecht; zij verwachten wel 3000 man uit verschillende gewesten 1 De policie had dan ook bijzondere maatregelen genomen. De groote manifestatie liep evenwel op een fiasco uitzij bestond uit 15 soialisten van Korlrijk, 25 van Meensn en 31 van Komen 1 Brieven en enveloppen op firma ter goed koope drukkerij, Boterstraat, 36. Gopiëerpressen te beginnen van 12 fr. meer dan 0.20 fr, 0.20 Dus aan den tegenwoordigen prijs der beet rapen, en zonder rekening te houden der ande re eigenschappen van de turf-siroop, de land bouwer verliest, met te voeden met beetrapen n plaats van bovengenoemd voedsel. KOMEN Woensdag morgend, rond 4 ure, werdenalhier de oning, molen en magazijn van M Longchamps, koopman, door eenen ge weldigen brand in asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. LATER. Het was woensdag morgend rond 3 1/2 ure, dat er brand ontstond in den water molen aan de Leie, dienende tot magazijn aan M. Maurice Longcamps, koopman in koffie en tabak. Op weinige oogenblikken stond de enkel vier of vijf maal het bruidkleed der lente kan bewonderd hebben, met zijnen rug tegen den gevel der woning staan. De bengel houdt zijnen mond vreeslijk wijd opengespannen en gaat immer voor met fortissimo te spelen. Op een paar stappen van haren lieveling bij de deur van het huisje, bemerkt de heer met het droomerig aangezicht de moeder van den veelbelovenden toonkunstenaar. Hare gestalte gelijkt eenen halven cirkel, en terwijl zij haren rechten wijsvinger tot tegen den neus van den jongen steekt, en al de schatten harer welsprekendheid uitput om den kleine het onredelijke zijner handelwijze te doen inzien, doet zij de treurige ervaring op dat het goede zaad op de steenen valt. Vrouwke, waarom huilt dit kind zoo vreeslijk vraagt de heer. Nu wendt de moeder zich tot den avond wandelaar, en, om zeker te zijn dat deze haar zal verstaan, schreeuwt zij nog eenen halven toon hooger dan haar bengel Dat is onze Jef, mijnheer. Hij huilt sedert een geslagen half uur omdat het mor gen geen Zondag is. Ik heb hem eerst in zijn bed gedaan, maar ik heb er hem moeten uithalen omdat bij zijn broertje wakker maakte. Nu heb ik hem buiten gejaagd, en er is nog geene hoop dat hij zal ophouden. Kan ik er aan doen dat het morgen geen Zondag is, mijnheer? Maar onze Jef is een jonger zooals er geene meer zijn. Leg hem alles uit met handen en vingeren, dan doet bij nou zijnen eigen zin. En hij heeft het nochtans van zijnen vader nietdeze is de braafste mensch der wereld. Van mij heeft hij het ook niet, want, al zeg ik het zelf, ik kan geen hard woord hooren. Huwelijksafkondigingen Camillas Everaet, wagenmaker, te Brielen, en Emma Segers, hovenierster te Yper. Paulus Lesaffre, handelaar, te Yper, en Mar* gareta Bartier, z. b. te Yper. Eugenius Woeis, timmerman, te Yper, en Gabriella Craeye, kantwerkster, le Yper. Leo Nevejans, timmerman, te Yper, en Cle mentina Morel, strijkster, le Yper. Julius Derous, steenhouwer, te Yper, en Maria Vandenbilckc, kantwerkster te Yper. Julius Bostyn, kleermaker le Lummen, voor- gaandelijk te Yper, en Maria Caels, naaister, te Lammen. Edouardus Dumoulin, drukkersgast, te Yper, en Philomena Verslyp, strijkster, te Yper. Henricus Verleure, wagenmakersgast, en He lena Dubois, huishoudster, te Yper. BURGERSTAND DER STAD YPER van den 24 tot den 31 Januari 1901 Geboorten Vermeersch Bertha, Paddevijverslraat. Vancayseele Julia, Groote Markt. Bailiiu Agnes, Lange Thouroutstraat. Riquiere Blanca, Blinden liedenstraat. Pauwels Gaston, Dickebusch steenweg. Leconte Mauricius, Klaverstraat. Talon Petrus, metser, en Tegethoff Helena, strijkster. Vanpeteghem Julius, landbouwer, en Mille- ville Maria, dienstmeid. Gruwez Amatus, handelaar, en Salomé Irma, zonder beroep. Sterfgevallen Best Amelia, 66 jaren, kloosterlinge, Wen- ninckstraat. Decroix Maria, 46 jaren, huishoudster, echtg. Messiaen Alphonsus, Hoornwerk. Hebben Pharaïlda, 10 jaren, Cartonstraat. Salomé Maria, 4 maanden, Meenenstraat. L. verbeeldt Langemarck. St-J. verbeeldt St-Jan. P. verbeeldt Passchendaele. Z. verbeeldt Zonnebeke. 39 Mylle Gyrille Camille Z 40 Vanlerberghe Arthur P 41 Pattyn Brunon Dósiré P 42 Morent Camille L 43 Mylleville Jerome Alois L 41 Vandamme Bononi Jos. L 45 Dobbelaere Arthur Cam. Z 46 Waterbley Cyrille Henri L 47 Carreyn Camille Cyr. Z 48 Vanpeteghem Theoph. C. P 49 Bekaert Karei Mo est L 50 Dejonckheere Jul. Heet. P 51 Vanbesien Jerome Ed. Z 52 Vermeersch Isid. Vict. L 53 Pattyn Cyrille Jer. L 54 Jonckheere Camille L 55 Vanstaen Oscar L 56 Baekeland Albin Hector P 57 Bonciqué Albrecht R. E. L 58 Verstraete Leo L 59 Lampaert Theoph. Cyr. P 60 Carreyn Cam. Cyr. Z 61 Courtens Georges Ars. L 62 Baelen Camille Cyrille Z 63 Devos Jer. Joseph L 64 Vanwalleghem Heet. Pol P 65 Claereboudt Henri L 66 Bryon Gaston Oscar L 67 Vanmaekelbergh Cam. L 68 Desot Camille L 69 Lauweru Pieter L 70 Calmeyn Heet. Jos. P 71 Bekaert Camille Henri Z 72 Verschoot Jei ome L 73 Vangheluwe René Ach. P 74 Buforrest Freder. Julien P 75 Santy Emile Cyrille Z 76 Vandenbroucke Cam. C. Z 77 Vromen Hector Arthur P 78 Coudron Charles Louis Z 79 Cruydt Jules Emile Z 8) Debrouwer Joseph Leop. L 81 Vanderheyden (ffi. L. B. L 82 Matten Jules L 83 Vuylsteke Camille Ach. Z 84 Abeele Jerome Cyr. Z 85 Winne Edm. Florim. Z 86 Csllens Leopold Emile Z 87 Defever Prosper L 88 Ghyselen Victor Joseph P 89 Vandenbussche Alid. H. L 90 Leteu Arthur Hector S.-J. 91 Winne Cyrille Sylvöre P 92 Six Alois Theophile Z 93 Mylle Felix Francis Z 94 Verschoore Jerome Al. L 95 Bouche Emile Francis L 96 Berton René Camille L »7 Carbon Arsène Odile Z 98 Vantorhoudt Armand L 99 Brion Hector Isidore Z 100 Muylle Jules Achilles Z 101 Ghyselen Henri Ernest P 102 Volckaert Alois A'bin P 103 Dochy Isidore Ch. L. L 104 Lampaert Arlh. Pierre P 105 Baelden Remi Alex. Th. L 106 Vandermeersch Victor P 107 Baecke Cyr. Camille L 108 Degryse Jules Cyrille Z 109 Degraeze Henri Honoré L 110 Cnockaert Honoré L 111 Dewulf Odile Cyrille Z 112 Cnockaert Jule3 S-J 113 Denorme Herrie Désiré P 114 Huyghe Cyrille Camille L 115 Descamps Jules L 116 Phlyps Camille Cyr. Z 117 Verkalle Jules Cyr. Z 118 Morent Leo ard L 119 Bekaert Jules Cyriel Z 120 Demeerseman Arthur L 121 Noterdame H. Cam. S-J 122 Vanlerberghe Jules Z 123 Herman Cyrille Cam. P 124 Doutry Camille Em. P <25 Staelen Alois L 126 Vandepitte Gustave P 127 Noyez Alidor Joseph L 128 Pelhaye Leop. Const. Z 129 Vermeulen Julien Em. L 130 Dewilde Henri L 131 Wyffels Cyrille Emile P 132 Houtekier Jules Cyr. P 133 Thiteca Arthur S-J 134 Gunst Désiré Henri L 135 Debruyne Edmond Cyr. P 136 Robaeys Julien Alph. P 137 Balduyck René Hubert P 138 Defever Jules David P 439 Pauwels Hector Henri L 140 Acket Cyrille z 141 Mylleville Leonard 142 Beheyt Oscar Maurice 143 Lesage Honoré Henrl 144 Taillieu Arthur Joseph 145 Verbrugghe Camille C. 146 Beerlandt Heet. Pol. 147 Herremanjer. Edm. 148 Claeys Cyrille 149 Latruwe Jules 150 Germonprez Henri Jul. 151 Lapierre Sylvère Henri 152 Lefever Hilaire Joseph 153 Defloor Henri 154 Volckaert Georges 135 Phlyps Theophile Cyr. 156 Denturck Edm. Aug. 157 Ligneel Ernest 158 Vandenbussche Jacq. 159 Deceuninck Florent 160 Bailleul Cam. Cyr. 161 Priem Jules Edm. 162 Blanckaert Fredericq 163 Lecleir Honoré Cyr. 164 Vandecasteele Theoph. 165 Demeersseman Leo 166 Degryze René Henri 167 Deback Henri 168 Vandevyvere Cyr. Em. 169 Hoflack Cyrille Cam. 170 Goudeseune Benjamin 171 Decaestecker Alidor 172 Hoedt Camille Cyrille 173 Decaestecker Emeri 174 Cornette Alois Désiré 175 Versaevel Germ. Osc. J. L 176 Milleville Henri 177 Hoorelbeke Lucien 178 Nuytten Hector Victor 179 Develter Henri Louis 180 Vanassche René Th. 181 Vansteelandt Em. Od. 182 Ramaut Cyrille Cam. 183 Masschelein Silvère 134 Bordau Achille Cam. 185 Decoene Cam. Cyrille 186 Hoorelbeke Ach. Em. 187 Degroote Cam. Cyr. 188 Baelen Hector Leo 189 Lefever Jerome Alfons 190 Ollevier Jul. Leon 191 Viaene Arthur Oscar L P L P P Z z L L P Z L Z L Z P L L P S-J Z P z L L P L Z Z L P L L L L L P Z P Z L P L L S-J L Z Z P L Vervolgens keert zij zich opnieuw tot den kleine, en vervolgt, de stem nog een weinig meer verheffende Jef, of gij mij gelooft of niet, het begint mij te verdrieten. Indien gij bel nog eenen halven minuut uithoudt, pak ik u vast en hang u met uwe beenen omhoog in de schouw. Daarna zwijgt zij gedurende eenen halven minuut. Jef moet echter voor het vreeslijk lot dat hem beschoren is, geene de minste vrees koesteren, aangezien hij, om eenen lorlogsterm te gebruiken, zijne stellingen blijft behouden. Allo, Jefke, spreekt de moeder nu zacht en vleiend, al de menschen weten dat gij het braafste manneken van uwe moe der zijt. Wat zouden zij zeggen moesten zij u alzoo hooren huilen. Ik zal u nog eenen patat geven. Jef laat zich door geene vleitaal overwin nen en begint een nieuw koepiet van zijn alarmlied. Vrouwke, zegt de heer, bedreig hem met de straf zijns vaders. Een vader heeft immers meer ontzag in het huishouden dan eene moeder. Thans zet de vrouw hare handen op hare heupen, en op eenen toon die verraadt dat er achter hare woorden iets pijnlijks schuilt, zucht zij Mijne kinderen zijn niet bevreesd voor t unnen vader, mijnheer. Mijn Cies is de goedheid zelve. Sloege men hem grauw en blauw, hij zou nog den moed niet hebben eiug te slaan. Daarna keert zij ztch weer tot den bengel en roept zoo vreeslijk hard dat hare stem den avondwandelaar door merg en beende ren gaat Deugniet, dat moet gedaan zijn. Indien gij niet zwijgt, breek ik uwe armen en bee nen. Gij meent zeker dat gij uwen vader vóór hebt, kleine schelm Alles is vruchteloos. Jef haalt gedurende eenige stonden adem, maar begint dan een nieuw kapittel, dat, te oordeelen aan den toon waarop hij het aanheft, vrij lang zal duren. De vreemdeling haalt een klein muntstuk nu zijn rak en steekt het den jongen toe. Deze echter geweerdigd zich niet het te aan- veerden, keert zich met den rug naar den heer. en legt zijn hoofd op den vensterdor pel om meer op zijn gemak te kunnen hui len. Schielijk slaakt de vrouw eenen kreet van vreugde. Zij legt hare hand op den schouder van den kleine en zegt Moeder zal morgen aan Noreken zeggen dat Jefken niet braaf is. Hebben die woorden eene tooverkracht T °e et zij, het kind staakt plotselings zijn ge uil, klemt zich aan den rok der vrouw vast en stamelt snikkend: Moeder mag aan nichte Noreken niels zeggen. Jefken zal braaf zijn De vrouw heft den kleine van den grond, druk hem liefdevol tegen haar harten ter wijl Jefken, altijd snikkend zijn hoofdeken op haren schouder laat rusten, zegt zij blijde tot den vreemdeling I i" °h WaS e!D goede inva' d'eu Onze- anrWs 'er aSr n'fttwaar mijnheer. hïhhlr T tel m3nneken zich doodgehuild w in 18 z'ci)ze'ven geen meester HaddpYi ?an het schreeuweri geraakt. Hadde het die kwaal niet, het zou het beste manneken der wereld zijn. Dat zal zijnen va der worden, gedraaid en gesponnen. Mijn Gies is een voorbeeld van eenen man, (Wordt voortgezet.) Huwelijken

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2