DIT EN OMMELANDS, l m Op Zaterdag, 8 Februari 1902. 5 centimen 't blad 37ste jaar. Talmerk 1878. VOOR DEN PAUS VASTENBULLE STAATKUNDIGE OMSCHOU Transvaal Vrankrijk Zeer goede maatregel Zeerampen Te trekken bij den UitgeverT* 36, in de Boterstrate, te Yperen hij 's land boodschap toe zen ofte posttegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk Sö, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad i- 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. led' i boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken De Heeren van de Agenge HAVAs.te Brussel, T* 32,in de Magdale; strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van a! die buiten Oost- <iv Westvlaanderen wonen. *ea> Vorige lijst 1108.00 V.K. B. 5.00 M' «Sc M"" L. Desmidt, Yper. Heilige Vader, zegen ons huisgezin. 15.00 Gustavus-Josephus Waffelaert Doctor in Godheid, door de bermhertigheid Gods en de genade van den H. Apostelijken stoel, Bisschop van Brugge, aan de Geestelijken en Geloovigen van ons Bisdom, zaligheid en zegen. Zeer lieve Broeders, Het is een zeer loffelijk en allerzaligste ge bruik, gedurende den heiligen tijd van der Vasten, het bitter lijden en de dood van Christus te overwegen. Daarom hebben wij U vroeger over die geheimenis onzer verlos sing gesproken, en U aangezet om de over vloedige vruchten van zaligheid, die uit de Meditatie over het lijden des Zaligmakers voortspruiten deelachtig te worden. Bij dit godvruchtig nadenken worden wij #ok indachtig wat wij, in dit grootsche werk der verlossing, te danken hebben aan de gebenedijde Moeder van Jesus, en wat wij in 't algemeen, in de eenige noodzakelijke zaak onzer eeuwige zaligheid, van haar ver wachten mogen. En daarom verlangden Wij, ter gelegenheid van den aanstaanden Vas ten, uwe aandacht bijzonderlijk te vestigen op de Onbevlekte Maagd en Moeder Gods Maria, en U aan te moedigen tot haren dienst, of beter er U in te versterken, de wijl wij metgroote vreugde mogen bestati- gen dat onze geliefde diocesanen meestal ware kinderen en reeds vurige dienaars zijn van Maria. De gelegenheid van den Vasten is ten andere nog zeer wel daartoe gepast: de Vasten immers is een tijd van berouw en boetveerdigheid over onze zonden, en Maria is de toevlucht der zondaars; en het is een tijd van vernieuwing onzer vurigheid in de liefde Gods, en niets is daartoe zoo be kwaam als de dienst van Maria, zoo het onze doorluchtige Voorzaat J. B Malou deed opmerken Wij beleven tijden, zeide hij, waar de liefde bij velen verkoelten deze kan met niets anders zoo krachtig opgewekt en ontvlamd voorden, dan met den dienst van de Moeder der edele liefde onder het christen volk te ver spreiden Voegt daarbij dat Maria met reden, naast God, onze Voorzienigheid in al onze behoeften mag genoemd worden, dat zij de uitdeelster is van Gods genade, dat de M. Kerk ze begroet als ont leven, onze zoet hei A en enze hoop. Maar, Z. L. B., zoohaast wij dit gedacht opvatten van U te spreken over da allerhei ligste Moeder Gods, zoohaast kwamen ons de woorden te binnen van haren uitsteken den dienaar, den H. Bernardus: Daar is, ja, niete dat mij meer behaagt, maar tevens niets dat mij meer verschrikt, dan over de heerlijkheid der Moeder- Maagd te handelen Inderdaad, is er, niets zoo behagelijk dan van die minnelijke Moeder te spreken, wie toch zal weerdig gevonden worden haren lof te verkondigenja, wie zal bekwaam zqn hare verhevenheid en weerdigheid, zelfs met gedacht, te achterhalen Zoo spreken eenparig de heilige Vaders. Dit alleen van de H. Maagd verkondigen, dat zij Moeder Gods is, overtreft alle hoog heid, die na Godjiitgesproken of uitge dacht kan worden. En de H. Thomas, ge heel de leering deswegens van de Kerkva ders in een woord omvattende, leert dat God almachtig, hoewel hij iets beters maken kon dan elk schepsel door hem voortge bracht, nochtans niets beters maken kon dan de Moeder Gods Maria, omdat, zegt hij de H. Maagd, daardoor dat zij de Moeder Gods is, eenigszins eene weer digheid bezit die oneindig is uit het oneindig goed, dat God is. Ja, het goddelijk moederschap is de re den, de grondslag en de wortel van gansch Maria's verhevendheid en van al hare voor rechten. Om reden van 't goddelijk moederschap, is zij eene zuivere maagd, moeder en altijd maagd gebleven, de Maagd der maag den. Uit hoofde van 't goddelijk moederschap, is zij in volkomene en altijddurende vijand schap met den helschen vijand: van den eersten oogeriblik van haar bestaan was zij, door de voorziene verdiensten van haren Zoon, vrij van de slavernij des duivels, on bevlekt en onbesmet, zuiver van de erf zonde; zij was immers beschikt om, als Moeder Gods, door haren Zoon Jesus-Chris lus, den kop van het serpent te pletteren, om het vervallen menscbdom op te rechten en ten prijze van hel dierbaar bloed onzes Heeren los te koopen. Dit heerlijk voorrecht der onbevlekte ontvangenis, door God zei ven van den beginne in het aardsch paradijs voorzeid, staat door God aangeteekend op de eerste bladzijde der heilige boeken van bet Oud verbond, in die merkweerdige woorden, die met reden het voorloopig evangelie genoemd worden, omdat zij het kort begrijp ervan vatten: Ik zal vijandschap stellen tusschen u en de Vrouw, en tussshen haar geslacht en het uwe, en zij zal uwen kop verpletteren. Met de geschiedenis der wereld, begint de geschiedenis van Maria onze Meesteres en Koningin, en alle eeuwen dóór, tot hare geboorte, zien wij ze in de Godsboeken voorzeid en voorspeld, nevens haren Zoon, den Zaligmaker der wereld. Met het begin nog eens van het heilig Evangelie, in het Nieuw verbond, hooren wij de groetenis des EngelsAve gratia plena, die in andere woorden zooveel betee kent als de voorzegging Gods in het begin der wereld. Immers, die volmaakte vijand- schapmet den boozen vijand is niets anders dan de volkomene vriendschap met God, dan de volheid der gratie. Wie zal die volheid doorgronden of uit spreken, ja, zelfs met het gedacht, uitputten? God in zijne wijsheid laat nooit na, gelijk het St-Thomas leert, dezen die hij tot iels verkoort, zoo te bereiden en uit te rus ten, dat zij tot hetgeen waartoe zij ver koren zijn ,bekwaambevonden worden Wat dan gezeid van de gaven, voorrechten en genaden aan deze geschonken, die de allerhoogste weerdigheid van de Moeder Gods bekleeden moest? Verders bemerkt de zelfde Leeraar nog dat niemand van zoo nabij den oorsprong aller genade, Christus Jesus, genaderd heeft, dan wel zijne gebenedijde Moeder, en bijgevolg niemand zulke volheid van gratie deelachtig wierd. Ons schrijven (zou geen einde vinden, moesten Wij U voorhouden wat hierover bij de kerkvaders te lezen staat. Het zij genoeg, Z. L. B., U nog eenige hoofdstukken hunner leering aan te halen. De allerheiligste en aanbiddelijke Drie vuldigheid, zeggen zij, heeft de Maagd Maria met zulkeyolheidj van genade verrijkt, dat zij weerdig wierd var. de Moeder Gods. te zijn. Immers, voegen zij erbij, de eer van God den Vader vereischte die volheid, dewijl Maria bij uitmuntendheid de welbeminde dochter des Vaders is de eer van God den Zoon vereischte die volheid van genade, dewijl hij niet behoorde geboren te worden tenzij uit eene allerheiligste Moederde eer van God den Heiligen Geest vereischte die volheid in deze, die zijne uitgelezene bruid met recht genoemd wordt. En hier dient opgemerkt, hetgeen onze hoogeerweerde Voorzaat J. B. Malou met reden opmerken doet, hoe nauw de leering van ons geloof met Maria's voorrechten ver bonden is zoodanig dat het onmogelijk is over de geheimenissen van ens geloof te handelen, zonder Maria's lof uit te spreken en, omgekeerd, niemand Maria loven kan zonder de leering der'aanbiddelijke Drievul digheid, den val onzer eerste ouders en de erfzonde, de menschwording van den Zoon Gods en de verlossing der wereld, en andere punten van ons heilig geloof uiteen te zetten Uit de overheerlijkheid (der allerheiligste Maagd, en uit de volheid van gratie die hare grootheid vereischt, kunnen wij besluiten wat er te zeggen valt wegens hare zuiverheid van alle zonde, en hare uitmuntendheid in alle deugden. De gratie, zegt nog de H. Thomas, wordt gegeven om het goed te doen en het kwaad te vluchtenen wat beide betreft, had de H. Maagd de allervol- komenste gratieimmers, zij heeft alle zonde ontgaan, meer dan welke heilige na Christus... Zij heeft ook de werken van al de deugden uitgewrocht, de andere heiligen alleenlijk eenige bij zondere... en daarom worden deze aangewezen lot toonbeeld van bijzon dere deugden... de H. Maagd integen deel tot toonbeeld aller deugden. Liet het de tijd ons toe, Z. L. B hoe terrt zouden Wtj eene schels geven van het wonderbaar leven der Moeder Gods en de uitmuntendheid harer deugden. Een voor beeld alleen zullen Wij aanhalen, U verders vuriglijk opwekkende om, benevens bet bit ter lijden O. H. J. G., ook dikwijls, gedu rende den heiligen tijd van den Vasten, uit eigene beweging de deugde', unzer goede Moeder godvruchtiglijk te overwegen. Wilt gij dan, Z. L. B., een gedacht opvat ten van den volmaakten geest van geloof, van betrouwen op God, van ootmoedige on derdanigheid, van verduldigheid, enz., der H. Maagd? Vestigt een oogenblik uwe aan dacht op de vlucht naar Egyote. Een enge! des Heeren spreekt gedurende den nacht aan den H. Joseph Neèm het Kind en zijne Moeder en vlucht naar Egypte, en ver blijf daar tot dat ik u verwittige n wat geschiedt er volgens het H. Evange lie? Joseph nam het Kind en zijne Moeder en vluchtte naar Egypte. Zietdaar hoede H. .loseph de gehoorzaamheid verstaat. Er; Maria dan? Is zij niet verwonderd dat de Engel des Heeren aan haar niet spreekt, zij die de Moeder Gods is, door den Engel voortijds eerbiedig gegroet Joseph is toch maar de voedstervader van Jesus. Neen, Z. L, B., net gedacht zelf is nooit bij Maria opgerezen. Door den geest van geloof en door diepe oot moedigheid, die twee gro iddeugden, her 'ient Maria God zeiven in het hoofd der H. Familie; verders vraagt zij geen den minsten uitleg, doet zij niet de minste opwerping; t. is nacht, niets is voorbeschikt, de weg is onbekend, wat verdriet alles te verlaten, in eene verafgelegene, vreemde, heidensche landstreek in ballingschap te vluchten. Is tiaar kind dan de Zoon Gods niet Waarom vluchten voor onmachtige schepselen O neen, Z. L. B., geen woord, geen gedacht, buiten het'7gedacht en den wil van aanstonds en volkomen het bevel des Heeren te vol brengen.Ja, zoo uitmuntend is het geloof,het betrouwen, de nederigheid en onderdanig beid, de verduldigheid en zachtmoedigheid van Maria, dat de H. Evangelist de vlucht naar Egypte vertelt, zonder zelf Maria te noemen, tenzij om te zeggen dal Joseph het goddelijk Kind nam en zijne Moeder, om aanstonds te vertrekken naar Egypte. Is hetnoodig, Z. L. B., na dit alles U op te wekken om dagelijks toe te nemen in god vruchtigheid tot de allermachtigste en goe dertierenste Moeder Gods? Moeten wij U herinneren hoe onze H. Vader de Paus sedert jaren ons het uitmuntende gebed van den Rozenkrans heeft aanbevolen Laat ons gedurende den Vasten met meer aandachtig heid,met meer betrouwen en volstandigheid dit hemelsch gebed aan onze H. Moeder opdragen. Daar is nog eene korte maar uitstekende oefening, die Wij zouden willen onder onze katholieke Vlamingen bewaard zien blijven en van geslacht tot geslachi overgezet,oefe riing hoog in achting in de H, Kerk en met menigvuldige gunsten verrijkt, te weten, het bidden van den Angelus als de beé klopt Door dit gebed belijden wij het groot myste rie der menschwording van Christus en ver eeren wij het goddelijk moederschap de hoogste weerdigheid van Maria. Weest dan getrouw aan die en andere oefeningen en gebeden ter eere van Maria, onze hoop en onze voorzienigheid, naast God, in alle onze behoeften, die de H. Kerk in de litante begroet en aanroept als de behoudenis der kranken,de troosteres der bedrukten, de hulp der Christenen, de deur des hemels. Gedenkt de god vruchtigheid van uwe voorouders jegens Maria Maria zij en blijve de Koniuginne van ons christen Vlaanderen; zij .weze en blijve de machtige beschermster van ons dierbaar Vaderland. Z. L B.,om te eindigen moeten Wij U nog eene bijzondere reden kenbaar maken, waarom Wij verlangden U, ter gelegenheid van dezen Vasten, over de allerheiligste Maagd en Moeder Gods te spreken. Met in nige vreugde, die gij allen deelen zult, mo gen Wij U aankondigen dat de H. Vader ^eo XIII, Paus van Rome, door bijzondere gunst, Ons bemachtigd heeft om het mira- kuleus beeld van O L. V van Dadizeele plechtiglijk te kroonen. De praalkerk van Dadizeele is ter eere der onbevlekte Maagd, door de mildadigheid van U allen en van uwe godvreezertde ouders opgericht. Het is een uwer Bisschoppen, uitmuntende dienaar van Maria, die mei woord en schrift en voorbeeld zooveel bijge dragen heeft om het voorrecht der onbe vlekte ontvangenis op te helderen en den dienst van Maria te verspreiden, de Hoog eerweerde J.-B. Malou, die eerst het gedacht van de praalkerk van Dadizeele opvatte en begon ten uiivoer brengen. Zijne opvolgers, onze Voorzaten, konden gelukkiglijk dat rrootsche werk voltooien. Nu bleef er niets meer te doen, tenzij het mirakuleus beeld met eene gouden kroon, in naam van den II. Vader den Paus, te versieren, geluk dat ons te beurt valt. Wij komen dus U allen uitnooden, Z. L. B., tot deze aandoenlijke plechtigheid, vast gesteld op Zondag, 20,le" April, feestdag van St-Joseph's bescherming, en waarvan de bijzondere schikkingen U, op tijd en stond, nader zullen bekend gemaakt wor den. Zijne Heiligheid de Paus heeft niet alleen oris verzoek volgcern ingewilligd, maar nog heeft hij geweerdigd een Vollen Aflaat, toe passelijk aan de zielen|van 't vagevuur, te verieenen aan alle christene geloovigen van beide geslachten, die, te biecht en ter H. Tafel genaderd zijnde, de praalkerk van Onze Lieve Vronw van Dadizeele zullen bezoeken den dag der kroning van het mirakuleus beeld, of een der zeven daarop onmiddelijk volgende dagen, en er godvruchtiglijk zullen bidden voor de eendracht der christene vor sten, de uitroeiing der ketterijen, do bekee ring der zondaars en de verheffing van Onze Moeder de H. Kerk. Daarenboven heeft onze H. Vader een Vollen Aflaat, aan de geloovige zielen toepasselijk, voor eeuwig toegestaan, op den verjaardag der kroning, van de eer ste Vespers tot zonnenondergang, op boven staande voorwaarden te winnen door dege nen welke, op dien dag, de gemelde praal kerk zullen bezoeken. Deze zoo kostbare gunsten laten u genoeg zaam kennen hoezeer Zijne Heiligheid de Paus verlangt u eere te zien bewijzen aan een beeld dat, uit reden van menigvuldige mirakelen en van den toeloop der christene volkeren, alle vereering verdient. Dit ver langen deelen Wij, Z. L. B., en verhopen dat gij in groot getal zult (toesnellen om in de zegepraal deel te nemen van ,deze die wi allen als moeder herkennen, en neérgeknield voor het^aloude Maria'sbeeld, in naam van Z. H. Leo XIII, door ons eigenhandig ge is kroond, haar een nieuwen blijk var; uwe liefde en uw betrouwen te geven. Ja allen vereenigd zullen wij onze gebeden stieren tot haar die men nooit te ^vergeefs aanroept, opdat zij hare genadige blikken op de H. Kerk en op ons geliefde vaderland late neêrvallen deze smeekingen zullen wij met aangroeiende vurigheid voortzetten geduren de de schoone Meimaand, gevierd k-mten tijd na de verhevene plechtigheid, tot de welke Wij de geloovigen van ons Bisdom met bijzonder genoegen uitnooden. 't Groot nieuws van de weke is de oemiddeling van Holland in den oor- 'og van Transvaal. Engeland heeft in zijne antwoorde die zeer beleefd n vriendelijk opgesteld was die be middeling afgewezen. Nogthans 't - n geen geheim meer voor niemand dn ngeland uitnemende verlangt naar einde van dien reuzenstrijd. Ondertusschen heeft Engeland nieuwe moeilijkheden te wege:Ierl- is uitnemende woelig geworden o weinig ware er noodig om daar een •pstand te verwekken, die Engeland moeilijk zou kunnen dempen. Op het eiland Malta, dat in de mid- lellandsche zee ligt en aan de engel- schen toebehoort, was er bevel ge geven in de scholen geene audere d m ie engelsche taal meer aan te leeren. tVolk spreekt er nogthans overal taliaansch, juist gelijk h:er in Vlaan deren 't volk vlaamsch spreekt. Jsmaar, 't begon zoo schuw te gaan dat Engeland op aanraden van Italië zijn bevel heeft ingetrokken en nu wederom de volkstaal het itaiiaan- sche in de scholen iaat leeren. 't Is nog drie maanden vóór de groote Kamerkiezing en reeds is m -a en allen kante aan 't bereiden van den strijd. Ditmaal hebben de fransche vrouwen er zich mede bemoeid. Een comiteit is tot stand gekomen om geld in te zamelenvoor den strijdpening en aan 't hoofd staan de damen van den grootsten edeldom van Vrankrijk. Mochte 't God gelieven dat zij in hunne pogingen lukken. M. Eugeen Motte, de welgekende uijveraar, gaat burgemeester worden van Robaeys, waar Carette, de herber gier, zoolang aan 't hoofd gestaan jeeft. Het spoorweg bestuur heeft besloten, in Je treins de werklieden met wekelijksche abonnementen te scheiden van de andere reizigers. Des noods zullen in de vertre - staties de treins, waarvan de weiklied .a zich 's morgends en 's avonds bedienen, v iubbeld worden. In de andere treins zulten oijzondere wagons voor die werklieden voorbehouden worden, en des noods zullen er wagons bij de treins gevoegd worden. Uie maatregel zal toegepast worden va if 15 dezer. Verleden jaar zijner in gansch de war d 732 groote zeiisloepen en 283 stoomboo a vergaan NIEUWSBLA VAN YPE

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1