DIT IS EN OMMËLANDS, m m m m R A H OVER 'T STEMRECHT OER VROUWEN Op Z&terdag, 15 Februari 1902. 5 centimen 't Mad 87s!e iaar. ""aI ierk 1879. II toI wm m w isz.v a i door M. RENÉ COLAERT, Zondag 16n Februari 1902 ten 6 ure. Ingang vrij voor Vrouwen en heeren. VOOR DEN PAUS STAATKPöIgs OISCHOÜW Transvaal Vrankrijk Engeland Servië Amerika Schikkingen voorden Vasten In 't Volkshuis Wat er zal gebeuren De Revolutie in Brussel Ouderdomspensioenen .UJI ll&iik Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bi) 's land boodschap toe zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder bock, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas Ic Brussel, Tk 32,in de Magdalena strate, en te Parijs, n» 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van ai die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vorige lijst 1128.00 Om den zegen over mijn huis en familie te bekomen 5.00 Eene arme vrouw vraagt de genezing voor hare neef 0.10 Eene dochter vraagt door de voor spraak van Z. H. eene goede dood te bekomen 1.00 De gilde van O. L. Vr. van Tbuyne, Yper 26.00 De Eagelsche oppergeneraal Kit chener bad plans gemaakt om den ongrijpelijken generaal De Wet te vangen. Ditmaal was alles zoowel be reid dat er aan geen uitkomen te den ken viel. Langs deu eenen kant eene linie blokhuizen aan elkaar verbon den met ijzerdraad. De blokhuizen waren sterk bezet met soldaten. Al den anderen kant den ijzerweg, bezet met gepantserde treins die gedurig schoten met kanons. Daarbuiten alles afgezet vau 50 tot 50 meters met sol daten. De Wet was daar te midden in met zijn commando rond de 2000 man sterk met zijnen troep ossen en zijne wagens en voorraad. Zal hij nu gevangen zijn en zullen de engel- schen nu eindelijk verlost zijn van dien gevaarlijken vijand?... De Wet, ziende dat zijn toestand dreigend begon te worden, deed zijn Commando uiteengaan en in den duis teren nacht sloopen de mannen alhier en aldaar weg, buiten de linie der blokhuizen en der soldaten. De Wet met eenige mannen joeg zijnen geheelen troep ossen tegen de linie der blokhuizen iu, een groot deel viel om verre, en noch ijzerdraad noch soldaten en konden aan dien ossenstorm weerstaan De Wet was ontsnapt en is thans ongetwijfeld we der bij zijn Commando, bezig met de engelst hen de eene of andere gevoe lige ofarce» te bereiden. Het fransch staatsbestier spant nu hier en daar processen in tegen kloos ters, die geene aanvragen gedaan hebben om te mogen blijven. De vergaderingen en meetingen zijn reeds volop aan den gang voor de aanstaande kiezing. Nog nooit misschien en zal de strijd heviger ge weest zijn dan voor de kiezing van Mei aanstaande. Socialisten, vrijmet selaars en joderij 't zal al samenspan nen om aan den strijd van 't goede te weerstaan. De schurkerijen gepleegd ter gele genheid van den aankoop van peer den en zijn nog niet uitgeklapt en reeds is er wat nieuws aan den gang. 'tis au voor de lefering van 't vieesch. Het akkoord voor die levering was gemaakt met zekeren M. Bergl, die zijne aanbesteding verkocht voor 2.500.000 fr. (zegge twee millioen en half). Een schoon stuivertje winst, niet waar De overnemers zijn Wernher, Beit, Weiss en Marks, de groote vrienden en bondgenooten van Cecil Rhodes en Jameson, om deswille van wien bijzonderlijk de oorlog in Zuid-Afrika gevoerd wordt. Eu Cecil Rhodes is de groote hand langer van Chamberlain Nu dien Bergl, die eerst de aanbe steding hadj is over korten tijd ver oordeeld geweest te Liverpool omdat hij als vieesch van Nieuw-Zeeland verkocht had, zekere conserven, die uit Argentina kwamen. Zooals ge ziet, beste lezers, die oor log is de grootste schurkerij onder alle opzichten die ooit aan den gang gezet wierd. Dat land is ook gedurig door aller hande moeilijkheden geteisterd. Zon derlinge zaken gebeuren daar. Op 't einde van verleden maand vond men de twee schildwachten bij 't koninklijk paleis in slaap liggen. Het onderzoek heeft bewezen dat men ze doen slapen had bij middel van narcotine. Wat mag daar onder zitten Het amerikaansche volk wil kost wat kost het Staatsbestier doen tus- schenkomen in den zuid-afrikaan- scben oorlog. Een smeekschrift met meer dan 3 millioen handteekens be kleed, is naar de Kamers gezonden. President Rooseveldt en zal niel haastig zijn om toe te geven, maar hij za! moeten rekenen met den wille van 't yolk. Op aanvrage van eenige onzer lezers drukken wij vandage in ons blad de Ingevolge bijzondere macht, welke Wij van den H. Stoel ontvangen hebben, ver gunnen Wij, gedurende den aanstaanden Vasten, de volgende dispensation of toela tingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken op al de dagen van den Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asschen-Woensdag en Goéden-Vrijdag. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags eieren eten, te weten in den voornaamsten maaltijd, en niet in de collatie; en zulks moeten zij ook onderhou den op de andere vastendagen van het jaar Op al de dagen van den Vasten, is het toege laten eieren te gebruiken tot het bereiden vaa andere spijzen. III. Wij staan het gsii uik van vleescb toe op den Zondag, Maandag, Dinsdag Donderdag en Zaterdag van iedere week uitgenomen op den Zaterdag van Quater temper (22 Februari) en den Zaterdag der Goede Week, Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen maar éénmaal daags vieesch eten, te weten in den voornaamsten maaltijd, en niet in de collatie; en dit geldt ook voor vleeschsop en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vieesch eten, vle sch en viseh te eten in een en den zelfden maaltijd, niet alleen op de dagen van den veertigdaag schen Vasten, de Zondagen medebegrepen, maar ook op alle andere vastendagen van het jaar. V. Men. is verplicht driemaal te lezen den Onze Vader en den Wees gegroet, en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Be rouw, iederen dag dat men zal gebruik maken van de bovengemelde dispensatie van vieesch te eten. Men zal zich nochtans van deze verplichting kunnen ontslaan met met eene aalmoes, ieder volgens zijne god vruchtigheid, in den offerblok van den Vas ten te storten. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienst boden, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vieesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden Vrij dag. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers en de siadspo- litie-agenteri in werkelijken dienst zijnde, dezen die in dienst zijn op de treinen van ijzerenwegen tram, alsook de briefdragers en de bedienden der accijsen in werkzaam heid. VII. Wij meenen aan de geloovigen van ons Bisdom wederom te moeien herinneren, dat de vastendagen buiten den veertigdaag- schen Vaste -, zijn: de Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen van Quatertemper; de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóót' de plechtig heid van de HH Apostelen Petrus en Paulus, vóór Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, Aller heiligen en Kerstdag; en dan nog, dat het al de Vrijdagen van het jaar verboden is vieesch te eten, behalve den Vrijdag, waarop Eerstdag zou vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge de bijzondere macht, Ons ver leend door Zijne Heiligheid den Paus van Home, laten Wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar vleescb te eten, zelfs meermaals daags op de drie Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en ingevolge dezelfde macht, vergunnen Wij insgelijks aan al onze diocesanen, tot aan den Vaster van het toekomende jaar, vieesch te eten, zelfs meermaals daags, op al de Zatei dagen van het jaar die geene vastendag zijn. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den Heiligen Vader, moeten Wij de ge loovigen, die van deze toelatingen zouden gebruik maken, aanwakkeren om daarvoor andere goede werken te doen, en bijzonder lijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onderhouden. De laatste feeste door «Willen is Kunnen» in 't Volkshuis gegeven Zondag laatst, heeft 'volgens loffelijke gewoonte de goedkeuring verworven van het talrijk publiek dat er naartoe getrokken was. 't Was carnaval, en iedereen was begeerig zich treffelijk te ver zetten. 't Ware te wensehen dat er meer zulk verzet gezocht wierde in plaats van 'i bri schende en 't walgelijk verzet dat, als het voorbij is, zulke bittere smaak nalaat Twee blijspelen werden er meesterliji uitgevoerd Een er van Poets wederom Poets was van eenen gansch nieuwei trant en beviel wonderwel zoodanig, dat meri ten allen kante hoorde dst is nieuws» men zou nog zulke stukken moeten voordragen De twee Joden, en bijzonderlijk Mozes in zijne kuip, hebben de vrekgierigheid die hun eigen is, klaarblij kend doen uitschijnen. Het ander blijspel Op Ribote alhoe wel zoo wel gekend, 'heeft bijzonderen bijval gevonden bij het volk. H l muziek en zang, zoowel cboors als solos, hebuen buitenge woon aangestaan. Dezen keer moeten wij ten minste zooveel lof toeschrijven aan de figuranten die den goeden uitval van het stuk n banden hadden meer dan de spelers, en zij hebben er in gelukt denzelven teweeg te brengen. Aan hun al te samen eenen herte- lijken proficiat Proficiat aan al onze oude welbekende spelers Aan iedereen van hen tot wederziens Proficiat in 't bijzonder aan «Bierbuyck die met reuzenstappen vooruit gegaan is in het vak. Proficiat aan gansch het orkest Eind' lijk Proficiat en dank aan den on- vermoeibaren bestierder, M. Dtjaegher! Het moet voor hem een genot zijn, te besta tigen hoe zijn talent en zijne dienstwilligheid door iedereen geschat wordt Dank en tot 't naaste jaar Men schrijft ons uit Brussel Gij moogt siout en bout aankondigen dat er, niettegenstaande al de bedreigingen dar socialisten, geene verandering aan de kies wet zal gebracht worden. Niet alleenlijk zal de regeering alle herziening van de Grond wet bestrijden, maar zij zal ook aan de ge meentewet niet komen. De ministerraad is het daarover eens, en er zal, in zijoen naam, eene verklaring afgelegd worden. Er en is geen haaste bij om de gemeentekieswet on der handen te nemen, zelfs in geval men geneigd ware ze gelijk te maken met de kieswet voorde algemeene kiezingen. Inder daad, er en is van de jare geene gemeente- kiezing. Maar indien eene verandering aan de kieswet, die met moeite eenige jaren telt, volstrekt niet dringend is, moet alle redelijk mensch aanveerden dat de begrootingen der verschillige minioterien, die de regelmatige uitgaven van het land uitmaken, integendeel zonder verderen uitstel dienen gesteend te worden. Ziedaar wat het ministerie zal zeggen in de Kamer. Indien de socialisten naar deze taal der Dinsdag moest de revolutie beginnen te Brussel voor het algemeen stemrecht. De zotte karnavaaldag was wel gekozen om eene zotte revolutie in gang te steken. Maar de Brusselaars waren erg vijsgezind over die revolutie. Vastenavond is een dag waarop er gewoonlijk nog veel vreemd volk iaar Brussel trekt en dat brengt eene nee inge bij die grootendeels ontbroken heeft. Eo ook e'est un jour pour se veramuser, zeggen de brusselsche ketjes. In de nabijheid van den onzijdigen grond oud de Kamer heeft er wat rumoer geweest en wierd er... met sneebollen naar de bur- erwacht geworpen. Op eenige plaatsen was se wat meer geweld en heeft de burgerwacht moeten de bajonnet opsteken. Doch in 't geheele was het zichtbaar dat ie bevolking tegen de revolutie is en wij zijn overtuigd dat, zoo het Gouvernement kracht dadig voet bij 't stuk houdt, geheel de op- stokerij tot schaamte en schande en nadeel der kopstukken zal uitdraaien. hen woordje aan de personen die gebo ren zijn in de jaren 1843, 1844 en 1845. iten woordje ook te lezen en te overwe gen door de gemeentebesturen. IX. Wij laten toe gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter op al de ^ezon^e reden niet willen luisteren, en de dagen van het jaar, behalve op Asscben Woensdag en Góeden-Vrijdag. Deze herderlijke brief zal, van op den predikstoel, onder al de Missen worden af gelezen, in al de kerken en openbare bid plaatsen van ons Bisdom, op den Zondag van Sexagesima den volgenden Zondag zal men lezing geven van de schikkingen van den Vasten. Gegeven te Brugge, den 20 Januari 1902. f GUSTAVUSJOSEPHUS, Op bevel Zijner Doorl. Hoogw. A. C. De Schrevel, Kan.-Secret. Kamer beletten regelmatig werk te verrich ten, zal het ministerie voorloopige kredieten vragen, de begroetingen zullen niet gestemd w rden en de Kamers zullen gesloten wor den, Moesten de socialisten daarenboven trachten wanorders, opstand en omwenteling op straat te verwekken, de maatregelen zijn van heden af genomen opdat de wettige overheid ditmaal het laatste woord zou heb ben. Gij moogt bovenstaande drukken de ge beurtenissen zullen uitwijzen indien ik niet goed ingelicht was. Indien zulks inderdaad het plan is van h t ministerie, zal iedereen het moeten guedscu- ren en wensehen dat het met kalmte maar met krachtdadigheid zou uitgevoerd worden. Gazette van Brugge.) (Slot) Dus, de personen, geboren van 1° J nuari 1843, tot en met 3ln December 1845, en *uane:i de toelage van 65 frank niet trekken, ris zij niet en voldoen aan zekere voorwaar den. Zij moeten, even als de oudere, belg zijn of wettig het belgisch burgerschap bekomen hebben. Zij moeten, sedert minstens een jaar in België verblijven. Zij moeten werkman of oudwerkman zijn, en in nood verkeeren. Daarenboven, de werklieden in de jaren '1843, 1844 en 1845 geboren, moeten, om op bet ouderdomspensioen te mogen aan- sprake maken, 18 frank gestort hebben in de lijfrentkas onder waarborg van den Slaat. Die stortingen moeten minstens 3 frank in één jaar bedragen. Het is aan te raden dat de belanghebbende hunne stortingen doen door tusschenkomst eener pensioengilde, omdat zij alzoo doende meer zekerheid hebben zich niet te misreke nen. Storten door tusschenkomst eener pen sioengilde kan ten anderen nog andere voor- deelen opleveren. Sommige pensioengilden bij voorbeeld, hebben besloten, de twee frank die zij per lijfrentboekje waarop het jaar te voren 3 fiank gestort wierd, van wege het Staats- hestier ontvingen, aan de titularissen dier iijfrentboekjes af te staan. Volgens het laatste van art. 3 der-wet over de werkmanspensioenen, mogen die alzoo afgestaane premiëo aanschouwd wor den als door den aangeslotene zelf gedaan. Daaruit vloeit dat een werkman in 1845 geboren, op de volgende wijze zou zijne 18 frank storten, is het dat hij deel maakt van eene peneioengilde die aan hare leden de 2 frank door den Staat geschonken, afstaat. In 1902 stort dien werkman, met eigen centen 3 frank. In 1903, krijgt de gilde twee frank op dit boekje, welke zij aan het lid afstaat. Het lid legt er eenen frank bij en volledigt alzoo zijne eigen storting. In 1904, en zal de Staat geen twee frank premie op dat boekje betalen, omdat de Staat geene premiën verleent op zijn eigen giften. Daarom zal de beïanghebben dit jaar opnieuw 3 frank storten. In 1905, geeft de Staat opnieuw twee frank op het boekje dat door eigen storting 015 '7!.'' A\ 8h (ill fr &flKm WÊi Hgh «seas ti V BISSCHOP VAN BRUGGE.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1