ENGELBEWAARDER Vooruitgang der zedeloosheid Automatiek aansteken der lanteernen Ueiligschendende inbraak in de kerk met 3 frank gegroeid is. De pensioengilde staat ze opnieuw aan het lid at die er eenei frank bijstort. En zoo doet de belanghebbende voort, zes jaar lang, zoodat hij in het geheele en per soonlijk 12 frank gestort, en de gilde 6 frank die hem als persoonlijke storting aangere kend worden. Gemeentebesturen, bureelen van weldaad burgerlijke godshuizen,hebben zich de vrag. gesteld of zij niet zouden wel doen, die 18 frank, voor hunne oude wetkmenschen die m nood zijnzelve te storten. Wij denken aan die besiuren te moeter doen opmerken dat die 18 frank noch ter geheele, noch ten deele door deze besturer mogen gestort worden. Dit verbod vloeit zoowel uit den tekst zelve der wet als uit de werkingen die het stem men der wet voorafgingen. Immers, art. 9 der wet zegtdat de be langhebben van het toekennen der toelage zullen uitgesloten zijn zoo zij in de algemee re spaar- en lijfrent niet gestort hebben,. en niet als er ien hunnen voordeele in algemeene spaar- en lijfrenlkas niet gestort wierd... Overigens, in den geest van den wetgever moet er door den belanghebbende eene per soonlijke en ernstige poging gepleegd wor den. Het moet dus wel verstaan worden, da de stortingen gedaan door de gemeentebestu ren, de bureelen van weldaad of de burger lijke godshuizen, niet en tellen om de 18 frank uit te maken die moeten gestort wor den door de persoonen in 1843, 1844 ei 1845 geboren en denken te mogen aanspra ke maken op bet pensioen van 65 frank. Die 18 frank waarvan hier sprake is mo gen op twee manieren gestort worden Ofwel met verlaten kapitaal en dan krijgen de erfgenamen van den gestorven rentte die 18 frank niet terug. Zij hebben geheel en ganscn gediend om het pensioen van 65 frank wat te doen groeien. Ofwel met voorbehouden kapitaal, en dan komen de 18 frank, na eenen aftrek vai omtrent 55 centiemen, voor bestuurkosien bij de dood van den rentier, naar zijne erfgenamen terug. En in dit geval hebben de kroozen der 18 frank alleen uv uegehol pen om het pensioen eau weinig te doen groeien. Niek Brozen. In P.uijs is op 3 gebt orten, 1 onwettige Aardig, hoe wijder van God, hoe nader tot vudieriijking Men ontdoet de menig van de zoogezegde banden der bijgeloo- vigheid maar uit eigen beweging, ontmaak; het ontslaafde volk zich van do banden des plichts, en zou indien het godsdienstig gevoel leenemeal van het aanschijn der aarde verdween, allen vooruitgang, alle sa menleving onmogelijk maken. God uit de maatschappij bannen, zegde een filosoof de verledene eeuw, goed. maar wa-rGiede zult gij hem vervangen Dat nieuw stelsel, dat nog nergens in elgie bestaat, zal te Gent d oor het ga; MENGELWERK 6. DE "V-A.PÏ 'T 130RF door HONORÉ STA ES En zij drukt een vurigen kus op de wan gen van den kleine. Wie is nichte Noreken, wier naam ge noeg vas om het kind tot kalmte te bren ten,?» vraagt de heer verwonderd. De vrouw heft haar hoofd op, hare oogen glinsteren, en met ongekunstelden geestdrift in de siem spreekt zi] Nichte Noreken, mijnheer, dat is de en gelbewaarder van mijn huis, de engelbe waarder van geheel het dorp Mijn Lies, die de zachtmoedigste mensch der wereld is, zou zich voor haar doodvechten. Maar er is uiemand die haar kwaad wilt, mijnheel Iedereen ziet haar geerne en heeft eerbied voor haar. Indien gij tijd hadt, mijnheer, zou ik u uren lang over nichte Norekens deugden kunnen klappen, en Jan zou ik nog niet uitgeklapt zijn.» «Ik ben niet haastig, moederken,» ant woordt de vreemd' ling, die nieuwsgierig ge worden is. «Ik ben van zin naar Wirnmei ghem te komen wonen en het kan mij dus niet anders dan aangenaam zijn te hooren spreken over de brave rnanschen dezer ge meente.» «Belieft het u eenige oogenblikken binnen te komen, mijnheer.» besiuur worden beproefd. E< n dubbel stel sel van horlogewerk zal, volgens de se zoe net), hei aansteken en uitdraaien der lauleei nen regelen. Heel het stelsel beslaat in twee gefcop pelde wekkers, welke volgens de uren in .egenovergestelde richting zullen werken, ui eens gaz latende toevoeren, waarbij zij in den bek zal ontbranden, dan den toevoei fsluiten, zoodat de lanleern z: 1 uilgaan. Door de wijzerplaat van den wekfeei zichtbaar te maken, zou me aan iederet lanteern een uurwerk hebber wat zou toe aten de efictrieke uurwerken ..f te schaffen lp den nacht van donderdag tot vrijdag zijn dieven ingebroken in do kerk te Gram mene. Het is reeds de 4de maal in zeven jaren tijds dat zulks gebeurt, De koor van de kerk, die aan de Leie meerschen paalt, staat nog al ver van den bebouwden samenhang van het dorp. D>- dieven hebben met eene ladder een zijvenster bereikt dat achter het altaar uitkomt, en zijn langs daar binnengebroken. Bij middel v;u eenen ploegkouter, dien men ter plaats heeft vinden liggen, hebben zij de deur der sakris tij aan stukken gestampt en dan openge kregen. In de sakrislij hebben zij te vergeefs ge poogd het koffer fort open te breken. Dan. waarschijnlijk uitwoede over hunne teleur stelling, hebben zij ai de kassen en schuiven geopend de papieren, boeken, kazuifels, koorkappen, tapijten, kussens, alben, over pokken, enz, op den grond geworpen en dat alles overgoten met peirol en vette olie en besm urd met vuiligheid, zoodat alles be iforven is. Een misboek van 200 fr. weerde, hebben zij ook met vuiligheid besmeurd, eene oude horloge en een prachtig groot kruisbeeld u'gen den grond verbrijzeld. Zij heobet slechts eene kleine som van omstreeks 3 fr. kunnen medetiemeri, maar de schade die zij veroorzaakt hebben wordt op een duizendta franks geschat. De eerw. heer pastor hoeft al de geschon de» kerksieraden en ander-s voorwerper nau wkeurig doen onderzoeken en men heeft )evonden dat meest alles onherstelbaar e bijgevolg onbruikbaar zijn. De kerk bezat reeds schoone ornementen voor de godde lijke diensten nu is er niets meer, alles noet vernieuwd worden, want de zoo menig maal beproefde kerk is titans letterlijk bloot geroofd. V li ik 'i J HL' ROUS3ELAERE Eene geheimzinnige rnis- laad, heeft te Rousselaere groole opschudding verwekt. Het slachtoffer, LeoniePriem, alhoewel maar 15 jam' oud, was kloek en struisch. Maan dag avonds, rond 5 ure verliet zij hare woning, Slatiedreef, om eene boodschap te doen. Toen het meisje rond 8 ure nog niet terug was, ging men overal naar haar zoeken. Dinsdag morgend ;ing debroedervan het slachtoffer, Oscar Priem, met den genaamden V..., 26 jaar oud, die nog maar sinds drie weken uit Holland terug ge keerd was op zoek langs deu bassin niet ver van de brug gekomen, zagenzij eender blokken van het ongelukkig meisje op 't water drijven. De policie werd aanstonds verwittigd. In den namiddag begonnen twee schippers peilingen e doen in den bassin, en 's avonds, rond 5 ure, werd tiet lijk bovengehaaldennaarzijne woning gebracht. Weldra vielen de vermoedens op V... daar, zoo het schijnt, hij met het meisje wilde verkeeren, doch door haar afgewezen was. Den maandag3 februari kwam hij in het huis Priem, en de moeder deed hem vertrekken. Eenige uren later keerde hij evenwel terug en vond Leonie alleen thuis. Het meisje liep aan stonds hare zuster roepen, die in de buurt was, en zegde haar mede naar huis te komen daarzij bang van V..., was. Zooals wij hooger zegden, verliet zij rond 5 ure hare woning om er niet meer terug te keeren. V..., werd dinsdagavond aangehouden op het oogenblik dat hij van den trein stapte. Het parket van Kortrijk kwam woensdag ter plaatse en de aangehoudene kerel werd gevankelijk naar Kortrijk gevoerd. Zater dag morgend werd V..., door M. Dujardin, on derzoeksrechter, ondervraagd. Hij verklaarde onschuldig te zijn en zelf gansch den nacht naar het meisje gezocht te hebben. De moeder, zuster en broeder van 't slachteffer werden met hem geconfronteerd. Deze zelfden dag werden nog verscheidene getuigen onderhoord. Rond 12 1/2 nre werd V.. terug naar het gevang geleid. YPER - Maandag morgen, met den trein die omstreeks kwart voor ten 7 te Yper uit Komen toekomt, werd nabij de Rijsselpoort, een man dood gereden. De schedel was vermorzeld, een schouder stukken en deteenen van eenen voet afgereden. Volgens de bestatigingen moet hij uog wel veertig meters ver nWegesleept zijn. In een zijner zakken vond men eene dagveer- digiug van de rechtbank op den naam van Jules Glissoux, kantienhouder en koopman in oude meubelen. De ongelukkige moet in een oogen blik van zinsverbijstering zelfmoord gepleegd hebben, want sinds een tiental dagen scheen hij niet wel bij zijn verstand en Maandag morgen verliet hij ten 4 1/2 ure in zeer opgewonden •ffaat zijn huis. Hij laat weduwe en kinderen achter. GHELUWE Zondag avond werd alhier bloedig gevochten. Voor eene nietige reden wcr den drie jongelingen in de herberg A TAurore handgemeen. Een hunner, Paul Vanderhaghen 20 jaar oud, bekwam vijf messteken en werd de longen gekwetst. Dr Soeten, zoon, heeft het slachtoffer, dat in ei'gen toestand verkeert, ver zorgd. De twee andere vechters werden aange houden en gevankelijk naar Yper gebracht; een de." twee werd later terug in vrijheid gesteld. SNAESKERKE Zondag werd Disiré Meu- ninck, werkman te Ghislel, 60 jaar oud, met alhier van den den trein te stappen, het slacht offer van een jamerlijk ongeluk. De man viel op de riggels en werd door den laatsten wagon de rechterhad afgereden. De ongelukkige wordt in 't gasthuis van Ghistei verzorgd. B1SSEGHEM Woensdag morgend rond ure, is een geweldige brand uitgeborsten in de vlasfabriek van M. Vansteenkiste, vlashandelaai m brouwer. De vlammen, prooi genoeg vinden de, namen weldra gansch het gebouw in. Aan blusschen viel niet te denken de moedige werklieden en geburen gelukten er enkel in de brouwerij voor hel vuur te vrijwaren. Daar er geen water genoeg was om de vlammen uit te dooven en ziende dat het vuur zich reeds aan demachienenkatner begon mede te deelen, waren zij genoodzaakt eene groole hoeveelheid bier, dat in de tonnen en vergaarbak was, in de vuur poel te gieten. De schade door den brand aan gericht wordt geschat op ronddel2,000fr.,door verzekering gedekt. Het vlas in de fabriek op gestapeld en toebehoorende aan verschillige koopmans, is ongelukkiglijk niet verzekerd. YPER De peerdefeesle van Assche-Woens- dag is, niettegenstaande het ongunstig weder wel gelukt, vele peerden en wel kooplieden. De verkoop echter was maar redelijk, 't Schijnt dal de engelschmans rfiel wisten dat er hier feeste was, anders '1 zou voorzekers beter gegaan heb ben in den verkoop. «Indien ix u niet tot last verstrek, ja, moederkeu.» «In het geheel niet, mijnheer. Ons Susken en ons Wanneken liggen sedert een uur in hun beddeken. Ia zal ons Jefken er ook leg gen. Zie het lam slaapt reeds. Onze Rik is nog niet te huis, mijnheer. En dal is te wij ten aan het feest dat er vandaag in bet dorp plaats had. Mijn Gies is naar den «Bunder» om eenen zak gras voor de konijnen. Wan neer hij zal binnenkomen en u zal zien. mijnheer, zal hij bloedrood worden; maar daar rnoogt gij niet op letten. Sedert zijne ziekte van dezen zomer, wordt hij altijd bloedrood wanneer hij eenen vreemden mensch ziet. Die ziekte heeft den braven man gekraakt, mijnheer. Doch, in Gods aam! Kom binnen, mijnheer, als het u be lieft En zij wenkt den avondwandelaar om vóór haar in bet buisje te treden. IV De heer met het droomerig aangezicht heeft zich, op verzoek der vrouw, op eenen biezen stoel, den schoonste die er in de ne derige woning te vinden is, nedergezet, en ervvijl het mwederken haar lam in een zijkamerken ter rust gaat leggen, laat hij nieuwsgierig zijn oog rond het vertrek dwa- en. Rechtover hem, op de schouwplaat, be merkt hij, tusschen eene rij rechistaande tei loor. ii een wit pleisteren kruisbeeld aan welks linker arm een vaanije vau Scherpen oeuvel gebonden is. Rond het beeld des Verlossers is de witgekalkte muur beplaki net een overgroot getal doodsanctjes eri udere prentjes waartusschen hier en dadr het p tiet hangt van eenen soldaat, die het MISLUKT HUWELIJK. - Zaterdag voormid dag kwam er een bruidstoel met 9 rijtuigen f naar het stadhuis le St-Nicolaas gereden. Op de groote trouwzaal gekomen en neergezeten, wachtte men naar den vader der bruid, die vast beloofd had zijne toestemming te komen geven. Daar het paar van de groote en deflige bui'geiij der stad deel maakte, was er veel volk op het stadhuis om de toiletten van de bruid te zien, die gansch in het wit uitgedoscht was. Na anderhalf uurwachtens, deedM. Desrnedl, schepen,ambtenaar van den burgerlijken stand, om den ontnrekenden persoon zenden, doch ei werd geantwuord dat die voor zaken uit de stad was. Hiermede werd het huwelijk voorloopig op geschorst. In de 0. L. Vrouwkerk was er ook veel volkom den bruidstoet te zien en de heer pa>tor was in de sacristij reeds in misgewaad rek leed om het kerkelijk huwelijk te voltrekken, toen men hem ging aankondigen dat het bur gerlijk huwelijk onderbroken was; hij heeft dan de mis voortgezet. Bruid en bruidegom met familie reden naar hunne nieuwe woning waar het banket gereed stond, waarvan zij niettegenstaande dien groo- len tegenslag gebruik maakten. Des anderdaags heeft de afwezige vader den akt geteekend en het huwelijk was voltrokken. Op den kiosk van den Kouter te Gent wordt een proef genomen met een nieuw verlichting stelsel, namelijk de Duitsche gazlamp Lucas, n» 703, met gloeilicht. Zij verbruikt 530 liters per uur en geeft eene klaarte van 500 keerslich ten. De klaarte van het licht is zoo groot, dal hel 6m50 boven den grond mag geplaatst wor den. Zulke lampen worden te Berlijn gebruikt. ZONDERLING DRAMA Twee huurkoet siers te Londen, die zwagers waren en blijk baar genoeg hadden van het voeren der zweep stegen zaterdag van hun bok en gingen eerst eene apotheek, later een bierhuis binnen. Nadat zij twee glazen bier besteld, goten zij in het bier vergif, dat zij broederlijk hadden verdeeld Prosit 1 riepen zij elkaar toe en dronken hun glas in één teug leeg. De aanwezigen dachten aan eene grap, maai de beide mannen zakten onmiddelijk ineen stierven voor zij in het gasthuis gebrakt waren en ENGELSCI1E BESCHAVING In antwoord op eene vraag in het Lagerhuis gesteld, ver klaarde M. Brodrick niet te weten of lord Kit chener ooit bevel gegeven heeft Boerenvrouwen en kinderen in delreins te doen plaats nemen om de veiligheid dier treins te verzekeren. Hij voegde er nogtans bij dat hij zulken maatregel niet beschouwd als strijdig met de oorlogsga bruiken en dat hij hem volstrekt niet zou doen afschaffeu. VROUWELIJKE VREK; - Over kort stierf te Parijs, inde rue de la Michodière, de 77 jarige ongehuwde Marie Chétien. Het gerecht stelde eenen beheerder aan om te welen wat de overledene soms kon nalaten. De man der wet vond in de woning eene hooge lage vuilnis en hoopen slunsen en rotte dingen Het stonk daar vreeselijk, en de 14 erfgenamen hielpen zoeken en speuren, moesten zich letter alle dagen wasschen en verschoonen. In de vuilnis en de slunsen, werd 64,000 fr. in specie gevonden en toen ook, hier en daar, voor 1,160,000 staatsrente, aandeelen der Fransche bank, enz., waarvan de koepons sedert veel jai niet meer geknipt waren. Ten slotte mieken nog zeven grooteen welgelegene huizen van de nalatenschap deel, dat in zijn geheele eene som van 2, 500,000fr. bedroeg. En d bezitster had, veel jaren lang, zoo ellen dig geleefd, dat zelfs de armste lieden voor zoo veel nood en vuilnis zouden schrikken. De 14 erfgenamen wachten nu met ongeduld elk naar het part van de deeling. BARNUM EN BAILEY. - seling uit Parijs lezen wij In eene briefwis" onmisbare eindje sigaar tusschen de vinge ren houdt. Bezijden het schouw ken, in den rechterhoek, staat een kasken, waarop een steenen Lieve Vrouwken prijkt dat aan den hals eene inedalie van Hallo draagt, die zoo groot is dat men ternauwernood het hoofd en de voeten vau het beeldeken ziet Langs de andere zijde van net schouwken, ligt in eene houten wieg, een gelukkige die nog vei scheide jaren mag wachten vooraleer hij zijne voeten zal kwetsen aan de doornen die op den weg des levens groeien. Aan dikke kopnagels langs de wanden, hangen een klein spiegelken, eene print die den Heiligen Rochus voorstelt, en nog eene andere print die Napoleon verbeeldt. Die Napoleon is echter reeds zoodanig door de papierwor men verknaagd dat men dwars door zijne borsten zijn aangezicht den witten muui ziet, en enkel aan zijnen grooten steek her kennen kan dat het de groote Napoleon is, die hier traagzaam het lot ondergaat van alle aardsche grootheden. Verder ontwaart de heer met de zwarte kneveltjes benevens een viertal stoelen en een houten bankske, in het vertrek nog enkel een tafelken waarop het petrolielampken brandt. De vrouw keert terug uit het zijkamerken, en nu zij dicht bij het lampken komt, be merkt de avondwandelaar dat zij er eene biave sloor uitziet, die volkomen weerdig moet zijn van den braven man wiens naam zij gedurig op hare lippen heeft. «Nu liggen zij er allen in, behalve onze Rik,» zegt zij met eenen blijden glimlach. «Wij hebben er vijf, mijnheer. Gij moogi geluoven dat daar nog al wat voor te doei. vait. Maar Goddank, tot hiertoe is er no.<- niemand van ons van honger gestorven, en weldra zal onze Rik in staat zijn ook al een handje bij ie steken.Heb ik mijuhee daar niet hooren zeggen dat hij in het dorp komt wonen?» Ja, moederken, ik heb het kasteel ge kocht, dai hier sedert een paar jaren ledig staat, en hoop dat de frissche buitenlucht en het gezelschap der brave mdnschen, die te Wimmelgem wonen, mij de verlorene ge zondheid terug zullen schenken. De vrouw trekt wijd hare oogeri open en stamelt eerbiedig Is mijnheer ziek o Dal is spijtig. Wt zullen voor uwe genezing bidden,mijnheer.» Er ligt in den toon der vrouw zooveel op rechtheid, er straalt zulk rechtzinnig mede lijden in den blik welken de sukkel op den avondwandelaar vestigt, dat de rijke man er door ontroerd wordt en met ware liefde en dankbaarheid zijn oog op het moederken laat rusten. Het is enkel mijn geest die ziek is zegt nij na eene poos en hij voegt er glimlachend bij En die zal spoedig genezen, indien al Je menseden die ik hier ontmoeten zal, zoo edel van herte zijn als het vrouwken, met win ik thans spreek. Het moederken heeft middelerwijl uit het kasken haarnaaigerief te voorschijn gehaald. Terwijl zij vlijtig begint te werken, zegt zij Geleken al de mensehen van Wimmelghem aan nichte Noreken, dan zou het hier een hemel op aarde zijn, mijnheer. Maar zulke engelen zijn er niet veel. Wat is die Rik toch een ongelukkige jongen Dat is zijne zondagsche broek, mijnheer. Hij heeft ze slechts twee m.-.al gedragen, cn er is reeds «en gat in waar ik mijne vuist kan door steken. Hebt gij mij straks niet beloofd te zeg gen wie nichte Noreken is De cirk van Barnum en Bailey, staat nu in de machien-galerij der parijsche expositie. Barnum Heeft zich daar voor vier maanden gevestigd, al hij het maar zoolang uithoudt. Toen de renzencirk ter fransche hoofdstad- aankwam, verwekte bij er groole nieuwsgierig heid. Hidging zoo verre, dat de bestuurders van vermakelijkheden bittor iloegen over de komste van Barnum. zelfs te Parijs, had Barnum's ma- niere om reclame le maken, opschudding ver wekt. Maar, in zake van s„ boons en wonders, zijn de parijsche cirken verre boven dien van Barnum. Met al dit, is de bijval vandenamerikaanschen wondercirk, te Parijs, reeds merkelijk gedaald. Toen ik dezen avond een kijkje deed bij Barnum, waren de 8000 plaatsen niet den helft bezet. Korte maanden geleden sprak alleman over Bar. num, nu is 't alsof hij niet te Parijs ware. Of Barnum het hier vier maanden zal uithouden, daarvoor zou ik geene borge willen staan. Niet te verwarren Elixir anligoutteux en antirhumafismal Vincent, apotheker, Grens- straat, 33, Brussel, met andere zulkdanige voortbrengsels van dien aard. Eischt op het etiket naam en adres van M. Vincent. Depots te Yper Libotte te Poperinghe Mon- teyne. Prijs: 3 fr. de flesch. MEENEN. Eene spreuke van onze honder- jarige, toont dat zij nog geheel wel weet wat zij zegt en altijd voort de bezorgde vrouw is. Iemand ging haar bezoeken, en Theresia Le- zoen zegde, in den loop van het gesprek Ik i) heb God gebeden mijne kinderen te kunnen kweeken tot dat zij hunnen kost weerd waren, en nu is het zooverre gekomen dat zij hunnen kost niet meer weerd zijn. Immers die kinderen zijn nu, de oudste 75 en de andere 68 jaar maar het ouderdoms pensioen is nu daar, en 't past voor alle drij moeder en kinderen. Theresia ontvangt alle dagen bezoeken, van lieden die het moederke van honderd jaar eens goên dag gaan zeggen Zij slaat geern een kou- terken, en heeft er haar plezier in, te vertellen van dingen welke zij in hare jongde gehoord en gezien heeft. Wij hopen onze eeuwelinge nog lange te be waren, en zij zal nu toeg geene kwaê dagen meer beleven. De Meenenaars zijn fier op hun ne Theresia Lezoen. De suiker in pakken van de Tiensche Maalderij zijn de beste. Te koop bij alle Kruideniers. EEN LUCHTBALLON DOOR DEN STORM OVERVALLEN Zaterdag nammiddag, rond ten 2, zag men boven Antwerpen een luchtbal lon in de richting der Schelde zwerven, welke door den storm, die er sinds den morgen heer- schte, met eene groote snelheid voortgedreven. Boven de Schelde gekomen, zagen de lucht reizigers zich verplicht veel ballast uit te wer pen, daar zij te geweldig daalden, maar zulks hielp niet veel Ier oorzake van den geweldigen storm. Zoohaast zij op den linkeroever eene plaats gezien hadden waar zij dachten veilig te kunnen dalen, wierpen zij hun anker uil. Als de luchtreizigers zagen dat het anker vast hield, sprong een hunner uit de mand op de aarde. De andere, diede militaire kleeding droeg wilde ook den' sprong wagen, maar op diloogen- blik brak de koord van de anker over en de ongelukkige met een voet in het touwwerk ver ward zijnde, hing met het lichaam over de mand. Alsdan had er iets verschrikkelijks plaats, dat de toegesnelde menigte deed ijzen. Het luchtgevaarte aan denstorm prijsgegeven, wierd met eene hevige snelheid voortgedreven, terwijl het lichaam van den luchtreiziger onder de mand hing. Wanneer nu de ballon weer op de aarde daalde, werd het hoofd van den onge lukkige tusschen de mand en de kasseien ge- plelterd. Thermogène, hoest en ontsteking der luchtpijptakken. «Ja, mijnheer. De vader van mijnen Gies was getrouwd met Belleken uit den Houten Sleutel. Nu bestaat de Houten Sleutel niet meer. Raas Goedgebuer heeft dat huis afgebroken. Belleken was eigen rechtsweer met Wannes Donckers, vader van Gillis Oonckèrs en grootvader van nichte Noreken. Hun oom, Jan Donckers, werd zes en tach- igjaar. Hij stierf eene maand vóór de ge boorte van onzen Rik. Hij had vijf kinderen. Vier ervan stierven jong, en zijne dochter, losa, die geboren werd toen er te Antwer pen met den Grooten Belg geschoten werd, trok de wijde wereld in, toen ze twin- ig jaar oud was. Niemand van ons dorp heeft nog ooit van het arm schaap hooren spreken. Sedert het heengaan der ongeluk kige sukkel, heeft Jan oom geen vroolijk uur meer beleefd Waarom wordt het oog van den jongen heer schielijk vochtig T Gij ziel dat ik eene goede memorie heb, mijnheer gaat het vrouwken voort. Nu gij dit alles weet, is het u niet moeilijk uit te rekenen, dat Noreken van mijne familie is, en dat het zelfs nog geene verre familie is, nietwaar Neen, moederken, dat is mij niet moei lijk, antwoordt de avondwandelaar, met «enen weemoedigen glimlach. «Onze familie is bijna geheel en gansch uitgestorven van de kwade ziekte die hier over dertig jaar zoovele menseden naar het kerkhof sleepte. Alleen Gillis Donckers en zijn Noreken, en ons huisgezin blijven er van over. Gillis wil niet weten dat Gies zijn ozijn is. Gij moet verstaan, mijnheer, dat die mensch te sterk geleerd is. Hij heeft sedert eenige jaren te veel hooge boeken ge lezen, en die boeken hebben hem hooveer- dig gemaakt. (Wordt voortgezet 1 S-1 8 t II -AL X

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2