MENGELMAREN ENGELBEWAARDER Een welsprekend verzet Voor het meervoudig stemrecht Schrikkelijk drama te Lkkei lie binnenroeping der klassen Uit Leuteghem Menschdom, keer tot Christus weder, Daar vindt gij een'reddingsplank, Van het kruis klaagt Hij zoo teeder, Met een' zachten stervensklauk 'k Heb voor u toch zoo geleden, Wal nooit mensch geleden heeft. Waarom toch, om welke reden, Ver van mij gij immer leeft Razend en als overrompeld, 4 Zoekt gij wat slechts heidensch is. Heerschzucbt, die u nederdompelt, 4 Brengt slechts ramp en hindernis. Komt tot mij, 'k zal u verkwikken, In den angst en raadloosheid. 'k Zal u helpen, wil niet schrikken Mijne dood geeft zaligheid Gaat tot Leo, licht der waarheid, Die zoo roemerijk regeert. Gaat en baadt u in die klaarheid, Zij, die stormen van u keert. V. H. Becelare, 19 Maart 1902. De prefekt der Haute-Vienne, Vrankrijk, M. Montetl, een der kopstukken van de vrij metselarij, heeft onlangs het kruisbeeld doen wegnemen uit de gemeentescholen van Vigen, ondanks het verzet van den burge meester en den onderwijzer. De ouders zenden nu, uit protestatie, hunne kinderen naar school,openilijk een kruisje op de borst dragend. De vlaamsche katholieke maatschappij De Jonge Breydels, van Antwerpen, heeft aan de Kamer van volksvertegenwoordigers een vertoogschrift gezonden ten voordeele van 't behoud van 't meervoudig stemrecht zooals het sinds 1893 ingericht is. Indien er ooit eene grondwetsherziening moest ge beuren, dan verklaart deze maatschappij zich partijganger van het eenvoudig algemeen stemrecht voor alle belgen zonder onder scheid van geslacht. De Jonge Breydels drukken, in hun ver toog, ook hun vertrouwen uit in de regee ring voor wat de krachtdadige beteugeling van alle gebeurlijke gewelddadige en onwet tige handelingen tegen de nationale instel lingen gericht. Het voorbeeld der antwerp sche maatschappij dient gevolgd te worden MEENEN. Woeusdag werd de eerste steen gelegd van de nieuwe St-Josephskerk, die op de Barakkeu zal gebouwd worden. Te dier ge legenlieid werd ten 10 ure, in de voorioopig kerk, die schoon versierd was, eene plechtige mis gecelebreerd door den E. H. Dupan, pas toor-deken van St-Vedastus. Talrijke geestelij keu eu het schepencoüegie, met den burge meester, M. Pardoen, aau het hoofd, woonden de plechtigheid bij. DEERLIJK. In den nacht van dinsdag tot woeusdag zijn stoutmoedige dieven gedrongen in het huis van Calherina Vandeghinste, land bouwster, rond de70 jaren oud, wonende alleen met eene meid. Na bij middel van hun breek ijzer de deur opengepraamd te hebben, maak ten zij zich meester van eene som van rond de 450 franken en twee scboone hespen. De schel men, gerucht hooreude op de slaapkamer, bra ken de deur open, namen de vrouw vast en brachten haar verscheidene slagen toe zoodat de ongelukkige in bezwijming ten gronde viel. Het MENGELWERK 11. DE 'X1 L>OJAP door 'X1 HONOrtE STAES En toch zal ik mijne dorpgenooten lot betere gevoelens brengen. Raad eens door welk middel, mijnheer Vergauwen. a Datiszeermoeilijk, mijnheel Donckers.» u Door de drukpers, mijnbeer, Zij is een maoütig middel om de volkereu te be schaven. Tot heden beeft Wimmelgem zijn dagblad niet. Dat is een schande 1 Eene ge meeniedie twee duizend honderd ingezete nen telt,mag met langer van de weldaden der drukpers onttrokken zijn. Ik zal hier een dagblad stichten. Ik zal er de volksverdruk kers in geeseien dal het bloed van hunne leden druipt. Eene ware reuzentaak, mijnheer Done kers. Ik heb breede schouders en eene ijzeren wilskracht. Weet gij hoe mijn dagblad zal heeten, mijnheer Vergauwen Neen, mijnheer Donckers. a De Vlammende Vuurberg. Hij klinkt, niet waar. Wat meer is, hij is actueel. Inder daad, want is de samenleving heden anders dan een vuurberg Binnen eenige weken komt de kerel in het licnt. ik zal dagelijks een hoofdartikel SCbnjven over de maa,scbappelijke kwestie, Jan Bommer zal over de sterrekuiide en an dere wetenschappen bandelen, Klaas Pladijs over zijn geiicfdioosd onderwerp Wim melgem zeehaven, al de geleerde mannen van onze gemeente zullen den moker in hunne vuist nemen.... Mijnheer Vergauwen kijkt Dang naar de aauden van den volksverhchier. Geestdriftig gaal mijnheer Donckers voort; Van de geleerde mannen van Wimmel- parket van Kortrijk is ter plaats geweest en het is te hopen dat de stoutmoedige schelmen, die sedert eenige weken ons dorp onveilig maken en het bijzonder op de vechtershanen en kweek- kiekens gemunt hebben, in de handen van het gerecht zullen vallen. Dezer dagen hebben zij op eenen nacht vijf schoone lombaardsche vechtershanen gestolen. WAASTEN. Steenbakkers hebben alhier, aan de Roode Brug, een menschengeraamte opgedolven. De beenderen lagen op eene diepte van ongeveer een meter en tien. Het lijk moest over minst vijftig jaar bedolven zijn. Alhoewel niemand te Waasten zich herinnert dat er over eene halve eeuw aldaar eene misdaad gepleegd werd of een persoon verdween, heeft de gen darmerie niettemin een onderzoek geopend en het parket van Yper verwittigd. Huishoudsters, koop de suiker in pakken van de Thiensche maalderij HEULE. Sedert eenigen tijd had men vast gesteld dat er regelmatig vlas gestolen wierd in de vlasfabriek van M. Henri Vandeputte, gele gen langs de kalsijde van Kortrijk naar Heule. Zaterdag nog bemerkte men in eenen hangar eenen zak, die waarschijnlijk door den dief ge reed gesteld was om hem bij den donkeren af te halen. Er werd gewaakt tot eene zekere ure, maar doordien men niets gewaar wierd ging men er van door en 's anderendags... was de zak verdwenen. Nu Maandag zag men wederom eenen gereedgemaakten buit staan, van eene weerde van 30 fr. Er werd op nieuw gewaakt, en rond 91/2 ure, zag men den dief binnen sluipen om zijnen buit af te halen. De kerel wierd bij zijn vel gestekt, en herkend voor een der werklieden der fabriek, die er sedert twee jaar werkzaam is. De gendarmerie van Kortrijk werd onmiddelijk verwittigd; zij ging den dief afhalen. Er blijft nu nog te onderzoeken hoe lang dat eerloos spel reeds duurde en waar de dief hem van zijn gestolen goed kon ontmaken In vele vlasfabrieken wordt er gestolen en zelden worden de dieven betraptdank aan een zorgvuldige waakzaamheid, is er hier nu een geknipt en 'tzal eene goede leise zijn. EENE HONDERDJARIGE. De genaamde Maria De Busscher, weauwe van Pieter Metsu, werd te Brugge geboren den 6sn Mei 1802, in de Beenhouwersstraal. In den Beloken-tijd geboren zijnde, als wan neer onze kerken en bidplaatsen gesloten wa ren, ontving Maria, dochter van Frans De Busscher en van Maria-Antoinette Rondelez, het H. Doopsel in een huisje der Korte Vulder- slraat, dat dagteekent van de jaren 1600 en waarvan de trapgevel goed bewaard is gebleven. Boven de ingangdeur is eene nis met een O. L. Vrouwenbeeld in. Zij trad in het huwelijksbootje in de maand October van het jaar 1831 en gaf het licht aan 7 kinderen, waarvan nog 4 in leven. Daarvan af stammende zijn in leven vier kleinkinders en negen overkleinkinders. Als een zeldzaamheid mogen wij hier aan stippen, dat de honderdjarige thans gehuisvest Is in dezelfde straat waar zij werd gewonnen en geboren. Moeder Metsu, die thans mei hare twee doch ters Clemence en Eugenie het huisgezin uitma ken, wordt door deze laatste met de meeste en beste zorgen behandelt. In een onderhoud met het oude moederken, dat voor haren hoogen ouderdom nog goed te been en ook nog sterk van geheugen is, wist zij le vertellen van hare jonge jaren, van de om wenteling van 't jaar 30 en meer andere gebeur tenissen. Kortom eene vrouw nog in het bezit van hare volle verstandvermogens. Onder de inwoners der Beenhouwersstraat, is een comiteit tot stand gekomen, om deze ge beurtenis met veel plechtigheid te vieren. THERMOGÉNE genet-si al de r rnumatismen. gem sprekende, heb ik de eer u te melden dat zij dezen avond zullen vergaderen in het okaal der Ware Kunstvrienden De groote Pint om er een congres te houden er de maatschappelijks kwestie. Mag ik mijnheer Vergauwen verzoeken deze ge wichtige vergadering met zijne tegenwoor digheid te vereeren Ik gevoel mij grootelijks vereerd met de geleerde mannen van Wimmelgem kennis te mogen maken, mijnheer Donckers. Om welk uur wordt het congres gehouden Om tien ure. Ik zal de zitting openen met eene redevoering die in den verheven stijl geschreven is. Ik had immer eene voor liefde voor den vei heven stijl, omdat een beschaafd man Op dit oogenblik komt een aardkluit op de linkerwang van Wimmelgems grooten man, eene trekplaaster teekenen. Mijnbeer Donckers en zijn gezel keeren zicb op zijde en zien een dertigtal stappen verder op een afgemaaid koot nveld, een zes tal knapen bezig met verstrooide aren op te 'apen. De jongens zijn zoozeer in hunne be zigheid verdiept dat zij de beide mannen niet bemerken. De volksvriend heeft echter te voe ondervinding om dien werklever niet te mis trouwen. Zijn gelaat wordt schielijk blauw aebtig rood, zijne oogen krijgen eenen ver bazei d grooten omvang, hij stroopt zijne mouwen op, en vergetende, dat bij gewoon is den verheveristijl te gebruiken, schreeuwt hij tot de zanters Dievengespuis rasphuiskost ge moest uwen nek breken Ik wil schurk heeten in dien ik uwen schooierskop van uw lijf niet trek! In de hoop zijne belofte te kunnen vol brengen, springt hij over den gracht die hem van het koornveld scheidt en loopt uit al zijne kracht naar de kleine deugnieten die hem op tien stappen afstand laten naderen, dan een spottend geroep uiten, en vervol gens, snel als hazen, achter eenen elskant verdwijnen. MOORSEELE. - Een inwoner van 't gehucht Blanc-Four, te Roncq, Adolphe Fi strez, keerde maandag avond rond 8 1/2 ure huiswaarts en ontmoette op de baan een 9jarigen knaap, die weende- Festrez sprak het kind aan, doch het verstond geen fransch. De man leidde den knaap in eene herberg waar men vlaamsch verstond, en de jongen verklaarde te heeten Victor Denauynck en teMoorseele te wonen. De policie van Roncq verwittigde de ouders en deze kwamen dinsdag morgend den verloren geloopen knaap halen. MEI ASSE-TURF,brevet Schwartz,36/400/0 SuUfc; voedsel van l'orde voor paai dei en vee. BeSudoiu en Bully, Borgworm Scheikundige meststoffen. Vei tegen woordigd door Leleup-GietElver diughestrsut, 12, te Yper. KORTRIJK. Donderdag morgend rond 6 ure, kwam de genaamde Th. Vandamme, handelaar te Olsene, met peerd en wagen aan eene afspanning. Zweveghemstraal, en vroeg er logist. Nauwelijks binnen of hij beweerde dal zijn geldbeugel, inhoudende rond de 8000 fran ken, gestolen was Rond 5 ure en half had zekere Decock Jules, tramwerkman, in het midden der baan, Doornijksche wijk, een pakje vinden liggen. Hij nam het op en droeg het naar M. den burgemeester, waar men bestatigde dat het 7950 franken inhield. Een onderzoek werd door den adjunktkommissaris M. Dusso- iier ingesteld en het gevonden geld werd spoe dig door Vandamme als het zijne erkend. AFLOOP DER KALVERS. Landbou wers, ik waarborg de genezing van den schrikkelijken afloop der Kalvers en Kachiels in 4 uren door hel gebruik van het ameri kaansch poeder Depratere. Deze die het gebruiken, verliezen geen een dier meer. Prijs 1 frank de doos Te bekomen te Yper, apotheek Socquel, Maandag was de genaamde Joseph Delahaye, wonende te Roubaix, in velo naar Kortrijk ge komen. Rond ten 101/2 van den voornoene zette hij zijn rijwiel voor eenige minuten aan den ingang der statie binst dat hij binnenging voor eene boodschap. Als hij eenige minuten nadien terugkeerde naar zijne machien was deze weg en verdwenen. Niemand en had gezien wie er meê vertrokken is. Het rijwiel had eene weerde van 300 fr. WAAROM NOG HOESTEN? Als ik open baarlijk verklaar dat de siroop Depratere den strafsten hoest de gevaarlijkste valling in min dan 2 dagen geneest. De siroop De pratere is de eenigste aangename borslre medie die altijd spoedig en zeker geneest Alwie de siroop Depratere gebruikt heefi kan niet laten deze wonderbare remedie aari zijne vrienden kenbaar te maken. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Yper, apotheek Socquet-Terrière, Poperio ghe A. Monteyne, Komen, Van Windekens, en in al de goede apotheken van 't land Eischt, altijd de echte siroop Depratere, want zij is zonder gelijke. BIJTENDE KOUDE TE NEW-YORK. - Men meldt uit deze stad dat sedert 27 jaar de warm temeter nooit zoo leeg gedaald is binst de Maartemaand. Het schijnt bijgevolg dat wij ons mogen verwachten aan slecht weder. Het is dus noodig voorzorgen te nemen. De jicht- en rhu- malieklijders bijzonderlijk moeten opletten. Welk beter geneesmiddel zouden wij hun kun nen aanraden dan een bloedzuiverend middel, wier uitslagen zeker zijn,eu die uit het lichaam alle wrangheden wegneemt, veroorzaakt door de moeilijkheden der spijsvertering De Elixir Vincent, samengesteld uit hel werkend sap der planten, is het bijzonder geneesmiddel, ge bruikt door alle jicht-en rhumatieklijders, die om hunne gezondheid bezorgd zijn. Mijnheer Vergauwen schouwt gedurende eenige stonden zijnen verontweerdigden ge zei lachend achterna, treedt daarna haastig in een veldpad, en vertraagt enkel zijnen a -ng w urieer hij zeker is dat de groote mm van gisteren hem met meer kan bemerken. VI. Da deur der herberg De groote Pint wordt geopend, en een rechthoekige licht stroom schiet uit het drinkhuis. Gedurende een oogenblik is de gestalte van mijnheer Vergauwen in dien lichtstroom zichbaar vervolgens gaat de deur opnieuw toe, en in de straat is het weder duister. Treden wij in het lokaal waarin de maat schappij De ware Kunst vrienden haren zetel gevestigd heeft. 't Is een ruim vertrek met lage berookte zoldering. Boven de schouwplaat hangen twee printen met vergulden lijst, de ééne stelt eenen straatjongen voor die aan den steert van eenen aap trekt op de andere wreekt zich de aap door den knaap bij zijne haren vast te grijpen. Rond deze printen is de muur beplakt met een aantal beeltenissen die met eene schaar uit boeken, gazetten of tijdschriften geknipt zijn. Dat men in dit drinkhuis, benevens eene groote pint, ook mannen en vrouwen vereert, die, elk op eigene manier, iets ten voordeele van bet menschdom gedaan hebben, is duidelijk te zien aan hetgene onder die beeltenissen ge drukt staat. Immers, wij lezen er, bij het licht der petrohelamp die aan de zoldering hangt, de namen:Luiher, Jean-JacquesRous seau, Robespierre, Henri, Hoedel, Victor Emmanuël, Gambetla, Lowieze Michel, Zola, L)e Paepe, Roebel, enz.... Gedurende den winter siaat er in de plaats eene stoof, thans is de holte langswaar de siootbuis door den muur dringt, gedekt meteen groot geklemd portret van Voltaire. Aau den wand, recht over de ingangsdeur, doodat men baar moet zien wanneer men zijne oogen niet toe doet, hangt de pholographie vau mijnheer Gillis Donckers. De beschermer der a Ware Kunst vrienden »iser in levensgrootte op gemaald. In de Neersiallestraat, n. 3, nu;.ij lift eindpunt der lijn van de brusselscbe trams, woonden sinds twee jaar M. Louis Phiiipp'', ongeveer 35 jaar oud, handelsreiziger in modeartikels, zijne vrouw, hun zoontje. Gaston, 2 jaar oud, en madam wed Chavé, de schoonmoeder van M. Philippe. Al deze personen schenen in de beste verstandhou ding te leven, en de gehureri hadden nooit iwist in buis gehoord. De handelsreizigei hield zich ieverig bezig met zijne zaken, terwijl de vrouwen het huishouden deden en het kind verzorgden. Maandag morgend stond M. Philippe op 't gewoon uur op, en vertrok na het ontbijt. Hij had aan zijne vrouw en aan zijne schoonmoeder gezegd dat hij voor zaken uitging. Zijne houding deed niets vermoeden van het schrikkelijk plan dat hij koesterde. Rond 11 ure 's morgens kwam een he- liende van het Café Terminus, koffiehuis gelegen in de buurt van de woning der eebtgenooten Philippe, de vrouw van den handelsreiziger verwittigen dat haar man haar aan den telefoon riep. De jorige dame begaf zich oogenblikkelijk naar het koffie nuis. Op den iiatuurlijksten toon telefoneerde M. Philippe aan zijne vrouw dat hij zijne schoonzuster, die te Ternath woont, ontmoet had en dat deze haar en hare moeder ver zocht 2 1/2 ure in 'J Café Moniconabij dn Noordstatie, te komen, daar zij hen diingei d spreken moest vooraleer te vertrekken. Mad. wed. Chavé en hare dochter, mad. Philippe, gingen voort met 't middagmaal gereed te maken. Vervolgens kleedden zij zich om naar 't Café Monico te gaan. Ten 1 uur 's namiddags kwarn M. Philippe thuis en het middagmaal wetd opgediend na hei maal wilden de moeder en de docbier met den kleinen Gaston vertrekken. De vader -wam thuis en verzocht zijne vrouw be® t kind le laten, daar hij toch niet uitging Laat het kind hier, zegde hij, het zal in den hofspelen, terwijl ik wat orde in mijne papieren zal brengen. Gij moogt gerust zijn, ik zal goed op Gaston letten. De twee vrouwen stemden toe en vertrok ken met den tram naar de stad. Zij kwamen in den Monico eenige minuten na 2 1/2 ure. Zij wachtten er vruchteloos eene uur lang de bloedverwante en keerden dan naar Ukke) terug Hst was 5 ure toen zij terug thuis twamen. Alles was doodstil in de woning. De vrouwen dachten dat de yader met bet kind naar een naburig koffiehuis gegaan was. Eene halve uur later moest mad. Phi lippe naar den zolder om iets te halen Nau welijks was zij daar, oi de vrouw liet een luiden schreeuw. De ongelukkige zag in de schemering haar zoontje aaa een balk op hangen en. onder het lijkje, op den vloer, lag haar man op dan rug, de armen uitge strekt. Als zinneloos liep de arme vrouw den trap af en de straat op. Zij begaf zich n.iar het Café Terminus en weenenden snikkend *er telde zij het ijselijk tooneel. MM. Camille Lebrun, schoonzoon van den koffieh'uisbe diende, liepen naar de woning van M. Phi lippe, stormden naar den zolder en sneden de koord door, waaraan het kind ophing. Doch het knaapje was reeds dood, alsook zijn vader; de lijken waren reeds stijf. Dr Fon taine werd ontboden en heeft de overlijden bestntigd. van Hij zit, in eenen gekleurden kamerrok, ii eenen zetel, en houdt een boek ia zijne han den. Boven dit portret bewonderen wij eene verzilverde medalle, die de volksvriend van Wimmelgem, over twee jaar wou in een prijskamp, uitgeschreven door de maatschap ptj De lustige Rookers van het naburige Berckenhoute. De overige meubelen van het lokaal bestaan in een drietal herbergtafels een paar houten baukea, een dertigtal stoc (en, een zetel die met zwart leder overtrok ken is, eenen spiegel die rechtover dienzeLel uangt om den gelukkige dieet mag zitten toe te laten zijne eigene beeltenis te zien, en eene horlogie. Geen enkel dezer voorwerpen spreekt van kunstliefde of outslaving der volkeren. Alleen net versleten zitsel van den zetel verklaart onrechtstreeks dat hier reeds vele zitting gehouden werden waarin over kunstliefde ofontslavtng der volkeren gehandeld werd. De leden van het congres zijn ten getalle van dertien. 1" Gillis Gonckers. Hij zit met zijnen rug tegen Voltaire en werkt ieverig om eene üreiuaald door zijnen versluisden pijpsteel te booren. Van tijd tot tijd kijkt hij met on geduld naar de uurplaat der horlogie. Naast hem staat de zetel, die ledig is. 2" De geleerde secretaris derWare Kunst vrienden. Hij overleest met veel aandacht Je redevoering die mijnheer Donckers strak zal uitspreken, schrabt hier en daar wal weg en grommelt middelerwijl spijtige woorden, eüjk alle geleerde meuseheu doen die een werk te verbeteren hebben dat in hun oog niet genoeg geleerd is. 3e Jan Bommer, een boer, die, volgens de nvoudige lieden zeggen, te veel naar de starren en te weinig naar zijne akkers kijkt Htj is in eenen tamelijk, hevigen redetwist gewikkeld met n° 4, den barbier Spoelinck, wieti ntj te vergeefs wil doen verstaan dat hij gerust nog vijf honderd jaar in zijn bed mag blijven, wanneer de naastbij zijnde ster haar standpunt verlaat om Spoehncks hoofd M. Bondroit, officier van poltein, aanstonds verwittigd en spoedde zich ltr plaats met d n agent Vanden Brnghe. M Bondroit deed de gebruikelijke bestatigja' gen Het kind droeg geen audtr spoor geweld dan aan den toils. Om den balk te bereiken waaraan hij de noord vastmaakte, heelt Poilippe zich van een stoel moeten bedienen na de strop rond den hals van het kind gedaan te hebben, tiij den kleine bij de bee;ten getrokken heb- öen om den suop steviger te sluiten oe ellendeling hing zich op zijne beurt op. fja stiet den stoel waarop hij stond om, doch door den ruk brak de koord en Pliillippe vie' op den vloer hij had evenwel de kracht niet meer de strop die hem de keel toe- schroefde los te maken.... De rechterlijke formaliteiten geëindigd zijnde, werden de lijken op hun bed gelegd. De wanhoop van mad. Philippe en van hare moeder beschrij ven is onmogelijk De twee ongelukkigen weten niet waaraan de schrikkelijke daad van Philippe toe te schrijven zij denken dat hij moet gehandeld hebben onder den invloed van eene plotselinge zinneloosheid. Een vriend van de familie Philippe, D' D.. die te Uskel woont, kwam maandag namiddag Louis Philippe bezoeken. De uok- toor belde, hij moest zekeren tijd wachten vooraleer de handelsreiziger van 't verdiep kwam om de deur te openen. Philippe hield den kleinen Gaston in de armen. Hij deed Dr D..., binnen komen en begaf zich met hem naar den tuin. Niels in zijn uiterlijk, kon het schrikkelijk plan doen verondeistellen dat hij koesterde. De doktoor bleef ongeveer drie kwart uurs in zijn gezelschap, en vertrok zonder iets ongewoons bemerkt te hebben. Het is dus kort na het vertrek van zijnen vriend dat Philippe zijn zoontjeopgehangen en zich ge- zelfmoord heeft. De schrikkelijke gebeur tenis heeft te Ukkel en in den omtrek eene onbeschrijflijke ontroering verwekt. Zekere dagbladen beweeren dat, in het vooruitzicht van mogelijke onlusten, eenige milicieklassen zullen binnengeroepen wor den. Dal bericht is volstrekt ongegrond. Er zullen enkel, gelijk elk jaar, twee klassen der 3" legerafdeeling binnen geroepen wor den om aan de schiet- en legerosfeningen deel te nemen. Seven Machaar, een arme magere sukkelare, gaat tot Fernandtje Berbiers, een diklijvig rent tenierke, om hem zijnen nood te klagen en wa- onderstand te bekomen. Inderdaad, Seven, zegt Fernand, 'k zie dat gij maar geheel kale gekleed en zijt, dat ik u een broek gave, ware dat ook niet wel Als 't u belieft, mijnheere, 't ware zoowel gekomen 's Anderdaags op zelfde ure en stond. Seven was daar wêere lijk gezet aau menheere Fer- nands deure. MaarSeven, man, 'k en hebbe u gisteren nog maar een broek gegeven en daar al zoo seffens wêere 'tls waar, menheere zei Seven half ver legen, maar 'k zou nu geerne iets hebben om die broek te vullen Wyze Wallyn, een braaf deftig schoolvrouw- tje wasbezig met hare kinderen te ondervragen, over Adam en Eva en de schrikkelijke broeder moord van Gain en Abel. En gij, Barbaralje Perluit, zoudt gij mij nog kunnen zeggen, wie de eerste gestorven is in 't oud Testament Een ezel, meesteresse Domoore, een ezel I Ja, meesteresse, want om Abel met een ezelskakebeen te kunnen doodslaan, moest de ezel toch eerst dood zijn te verpletteren. 5e6e78 Hans Koekoek, Led den Vlammaei't en Isid ior Pao®. Zij be spreken met veel ernst het aui&el, onlangs door een dagblad afgekondigd, waarin ver meld werd dat in zeker staatje van Zuid- Amerika eene belastingop de oude jongroans is gesteld. 8e 9° Joris Snijtand en Klaas Pla dijs. Zij te kenen met krijt op de tafel een plan om te Wimmelgem eene zeehaven te maken. •10° 11" 12" Jaak Habs, Lieven Pereboom ert Gust Vliem. Deze congresleden zijn ten prooi aan eene hevige en rechtzinnige ver- oniweerdiging. Zij beschuldigen het belgisch ministerie van Oorlog van onmerischelijke wreedheid omdat hetgeene klep aan de klak der piotten laat zetten, en voorzien met angst het noodlottig oogenblik waarop deze soldaten, allen kinderen eener moeder, tuchten zij, door eenen zonneslag getroffen, levenloos ten gronde zullen vallen. 13" Pieter Doek. Hij houdt zijn hoofd voor over gebogen en horkt. Hierbij dient nog gezegd te worden dat de twaalf eerste con gres-leden, hoe druk hunne bezigheid ook zij, hunne pint niet vergeten. De deur wordt geopend en mijnheer Ver- auwen treedt binnen. Degeleerde secretaris staat recht en buigt zich diep, de nummers 3° enz... tot 13" bezien den jongen heer nieuwsgierig en knikken m t hun hoofd, ten teeken van groet n* 13 is zoo diep in zijne bezigheid verzonken dat hij den binnentre dende niet bemerkt mijnbeer Donckers staat insgelijks recht, buigt zich eveneens en preeitt vervolgens op plechtigen toon Wees welkom in ons midden, door- uchiige heer Vergauwen. De bestierleden ier philauznphische maatschappij De ware funstvrieudeu, die enkel uit mensciien- rienden bestaat, aanzien het als eene uit- s.ekende eer, u als nieuwen kunstbroeder te togen begroeten. Wordt voortgezet.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2