D I T IS EN OMMELANDS, I m m m 1 Op Zaterdag, 19en April 1902, 5 centimen 't blad. 87ste jaar. Talmerk 1888 Kiezing van 25 Mei 1902 Katholieke Wacht Naar Dadizeele STAATKUNDIGE OiSCHOUW Rusland Vrankrijk Transvaal Holland IN DE KAMER PLAATSE Li J K De socialisten en M. Nolf Turnfeest Onderscheidingen Landbouwers De Toestand De liberale gazetten De klassen van 98 en 99 Stad Yper. Gemeenteraad Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap >oezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Mad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken 5 De Heeren van de Agence HAVAs.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Katholieke Kandidaten Senaat VERCRUYSSE GEORGES Plaatsvervanger VANDEN PEEREROOM PAUL Kamer COLAERT RENÉ VAN MERR1S FÉLIX THEVELIN EMILE Plaatsvervangers THEVELIN ElVHLE FRAE1JS ERNEST BRUTSAERT CHARLES 't Is morgen, Zondag avond, ten acht en half vergadering in 't Volkshuis, He heeren kandidaten voor de Kamer MM. Colaert Van Merris Thevelin zullen er spreken. Eere- en Werkende leden, aan tijden op uwen post lijn, om plaatse te vinden. Volken zal er natuurlijk niet te kort zijn om die heeren te hooren. De Koninklijke Fanfare vertrekt Zondag noen ten 12 ure naar Dadi zeele, om deel te nemen aan de kro ning van het beeld van O. L. Vrouw, en aan den piachtigeu stoet die aldaar zal uitgaan. Dinsdag namiddag ten 1 ure is de Russische Minister van Binnenlaud- sche zaken vermoord, in den gang van het Paleis van den Keizerlijken Raad. De moordenaar heet Balscbanefif. Hij zegt dat hij oud-student is der Hoogeschool van Kiew, die wegge jaagd werd ten gevolge der onlusten van verleden jaar. 't Is daar de oor- zake van zijne wraak op den Minister, Hij heeft zich laten aanhouden zonder tegenstand. De moordenaar was gekleed als adjudant en zei dat hij kwam met nen brief van wege den Groot-hertog Ser ge. Binst dat de minister den brief aan nam, kreeg hij vijf revolverschoten, Waarvan twee doodelijke. De minister is ten 2.30 gestorven. De schoten wa ren vau zoo dichte gegeven, dat de kleeren van den minister zelf ver brand waren rond de wonden. De overheid is waarlijk overal vee te goed met al die anarchisten, nihi listen, schoelialisten en andere deug- nietisten al koeken van eenen deeg Vandaag socialist, morgen anarchist, juist gelijk de tegenwoordige socia listen de liberalen zijn van gisteren. 'tls waar dat er in Rusland juis uiet te vele vrijheid en bestaat, en dat het volk aldaar meer dan ééne reden tot klagen heeft, maar die menschen- •uoorderij en zal 't niet gebeteren, in tegendeel Ten anderen, hier in Bel gië, waar er zonder twijfel meest vrij heid is van al de landen dor wereld, 't is ook opstand, werkstaking en hal ve revolutie Hetgeeu aan het volk ontbreekt, 't is hetGeloove! De libe ralen hebben al het mogelijke gedaan om het volk zijn geloove te ontnemen en nu zien wij er de gevolgen van De kiesstrijd is in Vrankrijk in volle werking. En gelijk over eenige jaren hier te Yper: er wordt ook hier en daar met de vuisten gewrocht. In eene meeting bezuiden Parijs zijr er vijf Jooden gebleven. De ministeriëelen zijn als razende, omdat ze vreezen de neerlaag te krij gen, en de gematigden van alle par tijen doen van huinen kant eene uiterste poging om zich van hun ha- elijk vrijmetselaars-ministerie te out maken. De onderhandelingen voor den vre de duren voort, maar tot nu toe en is iet niet mogelijk te voorzien als zij tot renen behoorlij! en uitsla zuilen geleiden of niet. De engelschen zijn vol hope en verlangen, maar in Zuid Afrika hebben ze ais vertegenwoor diger Lord Miluer,den aartsvijand van de Boeren. De Boeren zoo schrijven de en- gelsche gazetten stellen als eerste voorwaarde volledige kwijtschelding voor al die aan den oorlog deelnamen. Daarbij het herbouwen van al de afgebrande hofsteden en 't herkennen van al de schulden die het oud Bestier lad aangegaan. Binst de onderhandelingen eischen zij wapenstilstand, die niet werd toe gestaan. Natuurlijk dat daarover niets met zekerheid geweten is. 't Koninginnetje, dat naar men ver telt, iu September aanstaande, over- iomste verwacht, is ziek. Eene ver koudheid en koorten. Woensdag werd er tusschen de drie geneesheeren be raadslaagd. De koningin-Moeder is op het koninklijk kasteel komen wonen, wat aanduidt dat de ziekte nog al erg moet zijn. De Kamerheeren hebben Woensdag de bespreking begonnen over het in aanmer king nemen van het voorstel tot herziening der Grondwet. M. Beernaert heeft eerst gesproken en zijn werk de overeenkomst van 1893 verdedigd. M. Feron, de man die in 1893 openbaar in de Kamer verklaarde dat hij nooit geene nieuwe herziening meer en zou willen, en die nu zijn tonge doork wil zeggen zijn woord geëten heeft, en nu werkt en spreekt voor de herziening der Grondwet, die man heeft hem trachten wit te wasschen. Maar 'l is ut boter aan de galgeNiemand en heeft daar nog trouw in. Wat de liberalen begeeren is alleenlijk eene herziening der Grondwet, die hun de meerderheid geeft. Rechtveerdigheid en staat in hun woorden boek niet. De kieswetten, die ze mieken van 1878 tot 1884 zijn daar om het te getuigen. Kunnen zij aan 't schoteltje geraken, t zal al wel zijn, anders niets dat deugt. Gisteren, Donderdag, heeft Minister de Smet verklaard dat hij tegen de herziening is Vandage, Vrijdag, zal de bespreking eindigen. Proficiat, heer Minister Hoe M. Nolf hem nu uit den slag gaat trek ken, is den Heere bekend 'K en zou niet geerne in zijne schoenen zitten. M. Nolf immers, gelijk vefe liberalen van het land, heeft matjes gemaakt met de socia listen om hunne stemmen te bekomen en door 't poortje der evenredige vertegenwoor diging in de Kamers te geraken. In de Kamers heeft hij altijd met de socia listen gestemd. Door zijn verbond met de socialisten voor t algemeen stemrecht, heeft Mijnheer Nolf hem met lijf en ziele verkocht aan de socia listen. Gelijk de Journal d'Ypres het zegt, is hij alzoo de vriend en de gevangene der socialisten geworden. Jamaar, wat het algemeen stemrecht aan gaat, mijnheer Nolf heeft plechtiglijk ver klaard dat hij hel wilde bekomen door wetielijke middelen. Welnu wij zien hoe de socialisten die wettelijke middelen verstaan. Zij rapen het schuim des volks bijeen, houden oproerige meetingen, en jagen dan die schurken de straat op. Kostelijke vitrieaen wordpn in gruis ge slegen, huizen geplunderd, politieagenten en gendarmen op gruwelijke wijze vermoord huizen worden in brande gestekeD, dynamiet worden gepleegd op de vrijheid van werken; in éen woord moest ons Staalsbestier niet krachtdadig daartegen opgekomen zijn, wij zouden in vollen burgeroorlog zijn. Dat zijn de wettige middelen der socia listen Als de liberalen die socialiste vriendjes an 't werk gezien hebben, hebben zij als pat geslegen geweesten vele van ben, zeer vele hebben gezeid Alzoo nietwij en doen niet meer mede En in vele plaatsen van 't land hebben de liberalen, verontweerdigd, hun verbond met de socialisten verbroken, en ze openbaarlijk afgekeurd. En binst de wijle wat doet M. Nolf Hij gebaart van geen eantje. Het Progrès en het Weehe blad die God zegene 't u zeggen iederen keer dat M. Nolf niest, en bevatten geen woord afkeuring voor de socialisten. Daaruit is gemakkelijk te verstaan in wel ken valschen toestand mijnheer Nolf is. Indien hij niets en zegt, en de socialisten niet af en keurt, de menschen zullen met recht zeggen Met wien men verkeert, Wordt men vereerd. De oproermakers en zijn maar machtig, omdat zij hulpe vinden en ondersteuning bij de liberalen. Dus is M. Nolf verantwoordelijk voor de gruweldaden zijner vrienden. En alzoo, al wat liberaal is en nog eenig eergevoel bezit, zal hem wel zwichten voor Mijnheer Nolf te stemmen. Maar indien Mijnheer Nolf, gedreven door een natuurlijk gevoelen van afkeer, de so cialisten wilt naar de mune zenden, dan ris keert hij vele van de stemmen der socialisten kwijt te zijn. Mijnheer Nolf zit leelijk tusschen twee vieren Wij herhalen hetwij zouden niet geerne in zijne schoenen zitten. Da', komt er van als men arm en arm wilt gaan met de partij der dynamieters, brand stichters en moordenaars De kiezers alleene zullen mijnheer Nolf uit dien valschen toestand kunnen verlossen. St Mic'iiels turners, proficiat Uwe feeste van zondag avond heelt eens te meer geloond hoe rap en knap dat ge zijt in uwe oefe ningen. Uw leeraar, heer Meyskens, mag met recht en reden fier zijn over u, want 't was onverbeterlijk, zoowel de oefeningen der kleinen als der grooten Hoeveel tijd en geduld moet er toch noodig zijn om dat al te leeren En bijzonderlijk, hoeveel aanleg en oplettendheid bij die jonge opschotelingen om zonder missen al die ingewikkelde wen dingen en draaiingen uit te voeren En niet alléén voor de kenders van gym nastiek was er voldoening, maar de lief lebbers van hertelijke vlaamsche leute kre gen ook wel hun deel Haarklievers en een kandidaat hebben de menschen doen lachen, dal ze hutsten De kandidaat, bijzonderlijk, stond het volk uitnemende aan 't was t portret, naar de nature geschilderd gespogen zeggen de Vlamingen, maar dat woord en is niet parlementair en daarom en willen wij het niet gebruiken 't por tret van een socialiste kandidaatg'" De harmonie heeft tot ieders voldoening hare moeilijke take vervuld. De gespeelde stukken waren welgekozen en wel uitge voerd. Polka voor fluit, gespeeld door heer G. Delahaye en getoonzet door den bestier der heer G. Desramault, is heel lief. De inrichters van de feeste halen er veel eere van hun werk, en niet alléén eere, maar ze verdienen nog den dank van alle Yper- deel een goê gezondheid door welgepaste oefeningen, ook aan de jeugd een aange naam en eerlijk tijdverdrijf verschaften, al zoo de waarheid der spreuk nog meer bevestigende Mens sana in corpore sano, eene gezonde ziel in een gezond lichaam. We vernemen dat zuster Marie-Berghrnans, van de Lamotieschool, Jufvrouw Loosber- ghe, onderwijzeres in'sde stadsmeisjesschool, en Mad. Lahousse, bestierster dezer laatste school, met welgelukken hun diploma heb ben behaald van leeraars in keukenonder- richt voor den Jury vanO. L. Vr. Waver. Mad. Lahousse verwierf haar diploma met groote onderscheiding. Aan allen onze hertelijkste gelukwen schen Het binnenroepen van twee militieklassen is een begin. Bij de eerste spoedige beweging, zullen overal de troepen oprukken, die, wat men ook bewere, met den besten geest bezield zien. Het wettig gezag moet en zal in Belgie het laatsteiwoord hebben. Kost wat kost, zoo moet en zoo zal het zijn. De Chronique, het gekende liberaal dag blad van Brussel, klaagt putten in de eerde" omdat de liberalen altijd de belangen der landbouwers verwaarloosd hebben. Hier zijn de eigene woorden van dit liberaal blad De liberalen hebben voor den landbouw en de landbouwers niets gedaan. De katholieken integendeel, hebben gewrocht, en de uitslagen die zij bekomen hebben, zijn schitterend. Overal hebben zij Boerenbonden ge- sticht, die volop in bloei en vooruitgang zijn. De belgische boer is vooruitstrevend geworden. In zijn vak is hij bijna zoo be- hendig, zoo ondernemend geworden als onze nijveraars. De katholieke partij heeft het middel om haar door eenen nieu- wen band de genegenheid der landelijke bevolking te verzekeren. Zoo schrijft en spreekt een liberaal blad. En zoo moet iedereen spreken, die de werkingen der katholieke Dartii. in aoioic iijueu, licen nagegaan. Het is aan de onophoudende pogingen der katholieke partij dat de landbouwers het te danken hebben, van de crisis waarin de landbouw verkeerde, met goeden uitslag te hebben doorworsteld. Dat is de waarheid en de bekentenis van de liberale Chronique, steunt eens te meer die waarheid. Sedert eenige weken en maanden hitsen de socialisten het volk op, in hunne dag bladen, tegen de katholieke regeering, en wekken het onbewimpeld op om tot geweld zijnen toevlucht te nemen, indien de katho ieken niet willen buigen voor hunne bedrei gingen. Die roode mannen zijn zooveel te stouter, omdat zij zich gerugsteund voelen door de liberalen, die, in tegenstelling met gansch hun politiek verleden, thans ook het alge meen stemrecht zouden willen zien inbren gen. Die dagelijksche herhaalde ophitsingen beginnen vruchten te dragen, en derevol vers, welke Le Peuple als premie aan den man gebracht heeft, hebben reeds werk zaam geweest. Al wat leeft zonder werken, al wat aast op wanorde en deugnieterijal wat er op uit is een kwaden slag te slaan, is uit zijn hol gekropen. Dit schuim maakt de voor- en achterhoede uit der benden, welken in en rond de socialistische lokalen te zamen loopen. Eigenlijk werkvolk, vindt men weinig of niet onder de zoogenaamde betoogers. 't Is een echt samenraapsel van schavuiten en kw& jongens van beide geslachte»** Nu, de regeering, bewust van hare zware verantwoordelijkheid, zal geen enkelen maatregel verwaarloozen, om den oproer te versmachten in het slijk der straat waar uit hij is ontstaan. zijn om in hun graf te kruipen. Zij zien nu dat hunne partij ongelijk had met de socialisten samen te gaan, in de hope de katholieken omverre te werpen. Zij hebben een put gemaakt voor een ander en zullen er zelve invallen. De liberalen gazetten, zelfs de geweldig ste, smijten de armen in de lucht: Wel so cialisten, gij zijt de schuld dat wij den 25 mei zullen verpletterd worden. Meest al de liberale bladen spreken alzoo. En dat is te verstaan. Die voor de orde en de ruste is, moet niet alleenlijk tegen de socialisten stemmen, maar ook tegen de liberalen die door hun misdadig verbond met de socia- isten aan de revolutionnairen moed en hope gegeven hebben. De binnenroeping der milicieklassen van 1898 en 1899 heeft onder de milicianen eene algemeene verontweerdiging verwekt tegen de socialisten. De binnengeroepenen weten maar al te wel dat het de schuld van een hoop roode schoelies is, dat zij alzoo, opeen onverwacht oogenblik, aan hunne bezigheden ontrukt worden. Zijn er eanige soldaten die de Marseillaise en andere revo lutionaire liedjes zongen bij hun vertrek, er zijn duizenden die luidop hunne verbittering tegen de socialisten lucht gaven en beloofden het de oproermakers betaald te zetten. Openbare zitting van Zaterdag 19 April 1902 ten 5 ure 's avonds. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. GodshuizenRekening 1900 en begroo ting 1902. 3. Kerkfabriek St-Jacobs Rekening 4909 en begrooting 1902. Ir HRSHPRSPMRIIRlWMIHHi NIEUWSBLAD VAN YPER v v UUUifUCIl UIIlpIvfïv,.i Iwu wllvt. A.«uw, dcUJOId^Cil Dff on a«tt» Ar.i ï- - - - - vc i j R VOOl-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2