ENGELBEWAARDER Stad Yper. Gemeenteraad 'rr dorp Langemarck i5 April 1902 geschiedkundige groepen waren wel opgevat en uitgevoerd, maar 'l geen vooral diepen indruk miek, 't waren die duizenden beê- vaarders, die biddende of zingende in den stoet gingen en Maria's hulpe afsmeekten voor hunne familiën,hunne naastbestaanden. De koninklijke Fanfare van Yper speelde binst den stoet marchen onder andere de marehe van Dadizeele op een aria van de XIV* eeuw, geschikt door onzen be roemden yperschen toonkundige meester Moerman, die spijts zijne 86 jaar nog 't berte en de kennissen heeft van een jonkheid. Wanneer de stoet weder bij de kerke was, beklom Z. H, Mgr de Bisschop het spreek gestoelte, opgericht op de trappen der kerke en deed van daar eene zielroerende aan spraak tot de duizenden omstaanders, die met heilige aandoening de woorden van hunnen beminden Kerkvoogd aanhoorden, 't Was vooral wanneer de gevierde rede naar de Koningin van Vrede aanriep, en haar smeekte in de beroerde tijden, die wij beleven, medelijden te hebben met hare kinderen, met hare geliefde Belgen, die altijd door hunne godsvrucht tot Maria hebben uitgeschenen, 't was dan vooral dat Mgr woorden vond die het herte raakten, en bij menigeen de tranen in de oogen deden komen. Moge Maria de gebeden verhooren van al dezen, die te Dadizeele haar wonderbeeld komen vereeren en hare voorspraak afsmee- ken in tijdelijke of geestelijke noodwendig heden Verslag der zitting van Zaterdag 19 April 1902 De openbare zitting begint ten 5 ure 4 Om. De heer Burgemeester zit voor. Alleen de heeren Baron Surmont de Volsbergbe en De- caestecker zijn afwezig. De heer Voorzitter kondigt aan dat de verkooping van bouwmaterialen in de Kla- verstrate 509.35 heeft opgebracht. M. D'Huvettere vraagt als 't voorstel van den heer Decaestecker de gebouwen verkoopen om af te breken niet vooi dee- liger en hadde geweest. M. de Voorzitter. 'i Zou veel minder opgebracht hebben. M. D'Huvettere. Hoeveel heeft bet af breken wel gekost M. de Voorzitter. 'k En heb hier de cij fers rriet. Maar in alle geval, de materialen zijn heel duur verkocht. Aanbesteding Het in steen leggen dei' üelbeke zaal is aanbesteed aan de W* Roose-Dael zoon voor 4765 fr. Het bestek bedroeg 1971.75 fr. Hebben nog ingeteekend Pinket Woussen Vereist en Desmedt. De inteekeningen verschillen van 2800 fr. tot 1774. Goedgekeurd. Jonker Arthur Merghelynck heeft aan de bibliotheek van ien heer Burgemeester eer» afdruk gezonden van zijn werk over zijn kasteel van Wulveringhem. De Schepennad zal aan d*n schrijver eer- brief van gelukwenschingen en bedankingen zenden. De beer Burgemeester laat weten dat Mad. Lahousse, Jufvr. Loosberghe en Zuster Marie Berghmar.s bun diploma hebben be haald voor den keunaad van O. L Vrouw Waver, in keukenonderwijs. Jufvr Van Gehuchten, opzienster dier scholen, heeft aan den heer Burgemeester laten weten dat Mad Lahousse het grootste getal punten behaald heeft van al ds mede dingsters. Tot nu toe heeft nog niemand zoo wel geantwoord iri geen enkel examen. M. de Burgemeester wenscht Mad La housse geluk, alsmede Jufvrouw Loosberghe en Zuster Marie Berghmans van de l.amoite school. (Toejuichingen). Toogfeesle te Brugge Het feestcomileit der tentoonstelling van oude meesters te Brugge vraagt om eenen kunstplikbrief te doen verveerdigen van 1 meter op 70 centimeters. Twee onzer praalgebouwen zouden ei op geleekend staan en Yper zou 400 afdruksels krijgen van ge- melden plakbrief, mits zijn deel te betalen in de kosten, namelijk 1500 fr. M. Berghman denkt dat, aangezien we zeiven beschikt zijn eene tentoonstelling in te richten, het belachelijk ware nu 1500 fr. ie betalen voor de feesten van Brugge. M. Vanden Boogaerde denkt dat er nut tiger werken te doen zijn dan 1500 fr. geven voor eene feeste, die voor Yper weinig pro fijt zal bijbrengen. Hij raadt onder andere aan riolen te ma ken in de Paddewijrstrate, waar de riole gedurig verstopt is, tot groot gevaar de openbare gezondheid. M. de Burgemeester zegt dat de riole gekuischt werd over eenige dagen. M. Vanden Boogaerde vraagt nog dal er zouden bleek pleinen gemaakt worden op de eilanden der vestingen en dat men zou eenen uitweg maken met eene brugge naar de buitenwandeling bij de Rijke Klaren straat. M. Begerem vraagt dat men zou terug keeren tot het onderwerp dat besproken wordt. M. Iweins d'Eeckhoutte. Ik vind d vraag voor een krediet van 1500 fr. ster overdreven. Alle gidsen Boedeker en an dere doen Yper kennen. De affiche va Brugge zal voor Yper vuu weinig belang zijn en alleszins den onkost niet weerd. Vermits we van gedacht zijn te naaste jarr Prins en Prinses Albert te doen naar Yp komen, we zouden kunnen ons geld sparer om dan luisieilijke feesten te geven. M. D'Huvettere. 'i Hoeveelste deel der affiche zouden wij hebben voor 1800 fr. M. de Voorzitter. 't Ontwerp van tee kening en is nog niet gemaakt. We zoude 't altijd kunnen goed- of afkeuren. M. Struye denkt dat we moeilijk de 400 afdruksels der affiche zouden kunnen benuttigen. Het voorstel wordt verworpen met alge mee.ne stemmen, min drie onthoudingen de heeren Boone, Bouquet en Culaert. Rekening en begrooting der Godshuizen M. I) Huveltere stelt voor de goedkeu mg tot eene naaste zitting te verschuiven, om nadere inlichtingen af te wachten over de fondatie Godtschalck. 't Is r;u reeds tien aar dat M. Godtschalck overleden is, en t wordt hoog tijd zijn testament uit te voeren. M. de Voorzitter. Niels en belet de be- grooting en vooral de rekening goed te keu ren. In 't korte zullen we 't nieuw plan ontvan genen gij zult er dan kunnen over oordeelcn. Er is reeds een eerste krediet van hond id duizend frank voor beschikt. M. D'Huvetteie. 't Plan is ingetrokken. Als hel nieuw plan neergelegd is, zullen we kunnen erover oordeelen. M Iweins d'Eeckboutte. Het eerste plan en werd niet goedgekeurd omdat- het niet en beantwoordde aan den toestand. M. de Voorzitter. Niets en belet de ening goed te keuren. M. D'Huvettere. Ik stel voor de grootirtg te verschuiven tot eene naaste ling. Dit voorstel wordt verworpen door ai aanwezigen, buiten M. D'Huvettere en Vanden Boogaerde. Deze laatsteonthieldzich. M. de Voorzitter. We gaan dus over tot de goedkeuring der rekening. Ik heb v onderzocht en de commissie heeft ze ook onderzocht... M. D'Huvettere. De commissie en heeft daarover nog nooit vergaffrd M. de Voorzitter. --- Dat is onmogelijk M. D'HuveUeie. Ik ben er zeker van. M. de Voorzitter. Dan zijn we verplicht tot de naaste zitting te verschuiven. re- be zit de M. Kerkfabriek St-Jakobs Rekening en begrooting worden goedge keurd. Bibliotheek De rekening wordt goedgekeurd. Kerkfabriek St- Maar tens De rekenir g wordt goedgekeurd. Stadseigendommen Een krediet van 2506 Ir. wordt nog ge stemd voor gedane werken aan stadseigen dommen in 1901. M. D'Huvettere beveelt nogmaals dr keizelwegen van de Potijze naar St-Janots toch eindelijk eens te zien herstellen. M. de Burgemeester zal den heer schepene van openbare werken verwittigen. Disch Verpachtingen worden goedgekeurd. Trams (M. de schepene Ftaeijs komt in.) De gemeenteraad stemt eenpariglijk de verlenging van den tram Yper-Nieuwkerke tot aan Sleenwerk (in Vrankrijk M. de Voorzitter zegt dat Kemmel en Locre niet meer en willen meedoen in den tram naar Belle. Kemmel eisebt dat eerst de lijn naar Steen- werek doorgetrokken worde, en Locre zou willen dat de tram rechtstreeks van Yper naar Belle rijdt i Dickebusch, de Glijtte en Locre. M. Boone. Maar 't doel van de buurt spoorwegen is zooveel gehuchten en ge meenten mogelijk te bedienen. M. de Voorzitter. Zekerlijk t is daar om dat de tram zou loopen al Dickebusch, Reninghelst, Westoutre, Locre, naar Belle, niet eene vertakking van Pope-ringbe op Kemmel. Daar Kemmel en Locre niet meer mee doen stel ik voor dat Yper zijn aandeel zou verboogen M. D'huvettere. Ik begrijpe dat Kern mei niet meer ineê en doet zij en kunnen nooit benadeeligd worden, daar de lijn daar eindigt, moeten zij natuuilijk eene statie- hebben. 't. Voorstel van den schepenraad wordt eenparig gestemd. Yper-Gheluw M. Boone. Hoe is 't nu met den tram Yper Gbeluwe M. de Voorzitter.Het dossier is 't ministerie van Yzerwegen. Ik zal deze weke nog aandringen opdat men er algauw zou aan voortdoen M. Boone. De uitgesteken weg en zal nu niet meer veranderen M. de Voorzitter. 't Ministerie van Yzerwegen en stelt nooit geen verandeiin gen voor. Yper- Poelcapelle Zaterdag nuchtend heeft er vergadering geweest om den tram Yper-Poelcapelie te bespreken. Yper heeft het grootste belang erbij met zooveel gemeenten mogelijk verbonden te worden. Verscbillige nieuwe lijnen zijn onlwor pen, en daarom stellen we voor de lijn Yper Poelcapelle, die zou samen komen te Poe! capelle met de lijnen die ontworpen zijn Gheluwe-Moorslede, P. sschendaeie, West roosebeke, Poelcapelle, Langemarck, Bix scbote en met de andeie lijn van Rousselart op Dixmude. Wordt de eene of andere dezer lijnen niet aanveerd, we kunnen dan zelf onze lijn doortrekken, 't zij naar Dixmude, a! Hout hulst, Clercken en Wou moo, 't zij naai Ghe- Luwe, al bovengenoemden weg. M. Vanderghote -- vraagt als er gen middel en ware een plan op te maken der plaatsen waar die verscbillige trams zouden doortrekken Op die maniere zouden we er beter kunnen over oordeelen. M. de Voorzitter, Dat kan gedaan zijn voor eene naaste zitting. Nu is 't alleenlijk zake de lijn Yper-Poel capelle te beslissen, 't is te zeggerrden sohe penraad te bemachtigen om verdere de zate te onderzoeken en mat de andere belang hebbenden te bespreken, 't Is rioodig spoedig te handelen, om 't gras onder onze voeten niet ie laten wegmaaien. M. D'Huvettere. Zooals M. Boone ge zegd heeft hebben de trams voornamelijk voor doel zooveel gehuchten en wijken mogelijk te verbinden. Daarom stel ik voor te onderzoeken als de tranr niet en zou kun nen komen al de Potyze. MENGELWERK 16. DE door HONORÉ STA ES De ontijdige bezoeker verroert zich gee- nen duim en spreekt nog geen woord. Zijl gij Blackman Kerel, ik zal u be talen. Ge hoeft enkel nog te wachten totdat ik in de kamer zetel of mijne dochter ge trouwd is met Hendrik Vergauwen. De man bij het nachttafeltje lacht spottend. Zijn lachen klinkt zoo kwaadaardig dat de apostel eenen voet dieper achter zijne bamkade kruipt, en van daar angstig kijkt of de kerel zijn armen naar hem nog niet uitsteekt. Ge behoeft niet ongerust te zijn, want Vergauwen is zoo rijk alsdezeediepis, zuchi mijnheer Donckers. En tot meerdere gerust stelling voegt bij er bij En hij is dol ver liefd op mijne dochter. Schielijk verlicht eene blauwachtige klaar te het vertrek, en nu ziet de volksvriend dat de bezoeker een oud kereltje ia met hoogen rug, korten nek, grijzen stoppeligen haarbos, scherpen krommen neus, lange witte wenkbrauwen, gele gerimpelde wan gen, vooruitstekende kin en groenachtige kattenoogen. Het ventje is uiterst armoedig gekleed, draagt een lederen schootsvel en klopi, zonder geluid voort te brengen, met eenen hamer duchtig op de voetzolen van Gillis Donckers leerzen. Oom Jan, steent de volksvriend terwijl hij schielijk van koude begint te rillen. Het ma meken klopt altijd voort en kijkt middelerwijl met zijne blinkende oogen naar Gillis, die te vergeefs pogingen aanwendt om door het ledikant van zijn bed te dringen. Oom Jan, ik meende dat gelang.... dood waart, zucht de apostel nu hij ziet dat hij door het hout van zijn bi d ni t kan Thans steekt het kereltje zijn hoofd en zijn. n hamer naar mijnheer üonckeis uit, en zegt met krassende stem k Ja, nerf, ik ben dood, maar ik moet te iug in de wereld komen om mijn geld op erne rechtveerdige manier onder mijne erf genamen te verdeelen. Ik dacht dat dit geld in uwe leerzen z.t, er valt evenwel niets uit. Zijn het dezelfde leerzen nietwaar gij mijne goudstukken insiaakt Oom, Jan.... ik.... weet.... van niets, antwoordt de apostel klappertandende, Waarachtig.... ik weet van niets. Gij hadt geen geld... Neen, gij hadt... geen geld.... Ik wil schurk heeten, indien gij.... geld hadt... Ik had veel.... veel geld. Neef, mijn geld stak in oude schoenen, die achtermijn bed stonden In den nacht vóór ik begraven werd, heb ik door eene spleet van mijnedoods kist gezien dat gij hel uit die schoenen in uwe leerzen storttet. Ja, dit heb ik gezien. Ik wil schurk heeten indien ik het niet gezien heb. Mijnheer Donckers gevoelt koud zweet op zijn voorhoofd parelen. Hij wil nogmaals zeggen dat hij van niets weet, doch zijne tong is schielijk verlamd. Oom Jan legt zijnen hameren de leerzen op hel bed van den volksvriend kruist zijne armen over zijne borst en gaat, altijd op krassenden toon, voort Neef, de men- schen uit hel dorp denken dat gij een eerlijk man zijt. Zij zijn mis gij zijt een dief. Ik wil sctiurk heeten indien gij geen dief zijl. En daar de menschen u voor uwen diefstal i iet zullen straffen, ga ik het doen. De morid van mijnheer Donckers gaat twee maaloperi en toe, en daarna weeropen, doch er komt geen geluid uit. Oom Jan gaal voort Indien gij mijn geld niet aanwijst, sla ik met mijnen hamer uwen verwaanden kop in splinters. De volksvriend wil zijne lippen ander maal bij elkander brengen, doch het gelukt neiri riet meer Zijn mond blijft stijf open slaan, als een geopende geldbeugel. Oom Jan vervolgt lk hi b uwr, rekening zien staan op hel boek van den rechter, die mij oordeelde Zij was veel zwaarder dan de mijne. Neef Gillis, m<ri slaat hierboven den bal niet mis. Alles wat er aangeteekend wordt, is waarheid. Wil ik u zeggen wat ik in dit boek gelezen heb Mijnheer Donckers wil zijn hoofd schud den het is evenwel onbeweegbaar. De ver schrikte apostel hoort het ventje voort spreken Van in uwe jeugd waar! gij een dwaze, hoogmoedige kerel. Gij dacht veel versland te bezitten, en uw hoofd was geheel ledig Gij zaagt met minachting op uwe dorspge uooten neer, en de minste onder hen was verstandiger dun gij. Gij droomdet in de wieg gelegd te zijn om een groot man te worden, en raasdet gansche dagen van dm gen, waarvan gij zoo mm verstand hadt als de ezel van mulder Dries, Een ezel, eendom me ezel, waart gij zelf, neef Gillis. Ik wil schurk heeten, indien gij geen ezel waart. Nu ga ik iets over mijne rekening zeggen. Ik was een gierigaard. Geld was mijn af god, in mijne goudstukken scharren, mijn eemg geluk. Ik kwam enkel met de men schen in betrekking wanneer ik bij hen iets erdienen kon,en at slechtespijzeuom mijnen schat te vermeerderen. In het dorp dacht men dat ik doodarm was, en bet verheugde mij omdat ik er voor gevolg uit trok dat ik eene dieven te vreezen had. Nu komt gij weer op het tapijt. Terwijl iedereen dacht dat ik een behoef tige sukkelaar was, vermoeddet gij dat ik veel geld had, en gij poogdet mijne vriend schap te winnen. Gij zondt mij kooien, aard appelen, rapen, wortelen en andere vruchten, en telkens gij een zw jn slachtte t, bracht gij een siuk spen ut hesp aan oom Jan. De oude vrek schonk u, uit baatzucht, zijn vertrouwen hij verheugde zich over uwe M. de Voorzitter. We kunnen 't onder zoeken. Nu nog meer dan ooit zal het te zien zijn dat het noodig was den tram door stad te doen komen. Maar de gemeenteraad is van een ander gedacht geweest. Capronstraat De Schepenraad wordt bemachtigd om de noodigo gronden aan te koopen voor 't door trekken van die strate. Markten Tot nu toe betaalde men op de eier- en kiekeninarkt evenveel, 't zij men met veel of weinig goed ter markt kwam. We stellen voor in 't toekomende de beta ling te doen als volgt o centimeri per pander met 100 eiers of min. lOceiitimen voor meer dan honderd. 5 ceniimen per minde met 1 tot 10 kie kens of hennen. 10 centimen voor meer dan 10. 't Zal streng verboden zijn nog te verkoo pen vóórdat men op de markt zij. M. Begerem denkt dat't moeilijk zal ziju dit to beletten. M. de Voorzitter. Wij en kunnen na tuurlijk niet beletten dat de menschen hunne wa.en 't huis dragen 't geen wij willen is enkel dat er nog meer orde zij, vooral op de xiekenruarkt. Eenparig goedgekeurd. M. 1) Huvettere vraagt wanneer nu eens al de reglementen en schikkingen zui len bijeenverzameld worden en uitgegeven. M. de Voorzitter. In zal mij daarmêe bezig houden binst het verlof der Kamer, dut dit jaar nog al lang zal zij geloof ik. Dit verzamelen en schikken is nog al pen groot werk, dat veel opzoekingen en studie vraagtzelfs vindt men soms alzoo heel aardige dingen. Onder andere voor de eiermarkt betaalde men tot nu toe altijd 5 c. per mande eiers. Welnu, die taks eri was op geen reglement gesteund, en hadden de belanghebbenden geweigerd te betalen, wij en konden er hen niet toe dwingen. Gelukkig dat 't brave menschen zijn. (Gelach). De openbare zitting eindigt ten 7.10 Mijnheer de hoofdopsteller, De vlaamsche volksvergadering van zon dag 11. in onze gemeente ingericht met het doel bijzonderlijk van 1) het wetsvoorstel Coremaus over het vlaamsch in bet middel baar onderwijs. 2) de eeuwfeesten van 1902 te Kotnijk, te bespreken, heeft eenen onge- hoorden bijval genoten. De Heeren spiekers M. Devreese, schrij ver der koninklijke Vlaamsche tsalkamer en M. Devisschere de fiere vlaamsche strijder van Brugge, vergezeld van den heer D' Van denbulcke van Veurne, beslieriid van den oud-boogstudentenbond van West Vlaande ren. wierden aan de spoorhalle afgehaald door onze gemeentefanfaren en de gemeente overheid. Op gansch den doortocht wapper den vaderlandsche vlaggen. bezoeken, en toen de dood op zijne deur dopte, waart gij de eenige bloedverwant die bij zijn sterfbed mocht zitten. Ik stierf. Gij liet niemand in mijn buisje nomen, uit vrees dat men u in uwe opzoe xingen zou stooren. Den nacht vóór ik be graven werd, ontdektet gij mijnen schal in oude schoenen, die achter mijn bed stonden. Dan lacutet gij zooals alleen een duivel kan lachen. Neef, gij hoort dat ik alles weet Ik wil schurk heeten indien gij dan niet lacbiet als een duivel. Ik werd begraven. Wat in mijn huisje ge vonden werd, moest verdeeld worden. Gij enCies Rasleel waart mijne erfgenamen. Gies Rasteel moest van wat ik achterliet, zooveel nebben als gij. Gij speeldet den edelmoedige. Gij schonkl Cies al de vodden en stukken van meubelen die in mijne tiut waren, en de eenvoudige sukkelaar dankte u met tranen in zijne oogen, voor uwe menschlievendheid. Verfoeilijke huichelaar Waarom hebt gij sedert mijnen dood, niet opgehouden Gies Rasteel te verdrukken Waarom zijl gij vergramd telkens gij dien mensch ziet Waarom deedt gij hem over eenige maanden onschuldig veroordeelen tot gevangenisstraf Omdat het zien van dien armen sukkelaar u uwe booze daad herinnert. Gillis Donckers, de grootheid die gij betracht, zal niet beletten dat gij altijd een schurk zult blijven irr uw eigen oog. Oom Jan zwijgt gedurende eenepoos. Mijn Donckers wil sineekend zijue armen hem uitstrekken, doch kan ze niet ver oeren. Het kereltje herneemt Urn geenen argwaan bij de menschen te verwekken, werdtgij koopman. AUeiigskens vergrootte! gij uwen handel. Niemand ver moedde dut gij een dief waart, en daar oseu u op breeden voet zag leven, zegde men dat gij geld wont als slijk. Neet Gillis, gij hein ewis, mei het kapitaal dat gij ui mijn huis gestolen heht, veel geld gewonnen. Vóór u uwe slaapkamer verlaat, zult gij mij de helti r van dn kapitaal, met de verloopen interesten, ter hand stellen. Is wil Cies Rasteel zijn wettig aandeel van mijne nalatenschap dra gen. Sta op en toon mij uwe schatten De apostel wil om hulp schreeuwen. Zijne keel is echter gesloten. Oom Jan gaat voort. Zijt gij wederspannig, ik sla werkelijk uwen kop in splinters Ik wil schurk heeten indien ik het niet doe Eerst zal ik u, echter, viei slijk pijnigen. Uwe tanden mk ik één voor één uit uwen mond uwe ooren, uwe tong, uwen m us snijd ik af uwe oogen steek ik uit. Gij verdient vreeslijk gepijnigd te worden. Gij blijft ziften. lk begin.» Hij trekt eene gloeiende nijptang uit zijnen zak. Op dit oogenbiik gelukt mijnheer Donckers er in, door eene buitengewone krach- teriisparining, tenen noodkreet te uiten. Het kereltje is schielijk verdwenen, en er is geen ander licht meer in de kamer dan dit der maan. De volksvriend krijgt het gebruik zijner ledematen terug. Hij zet zich op zijne knieën, kijkt verdwaasd rond, legt zijne hand op zijn hoofd, en gevoelt dat al zijne naren rechtstaan. Eensklaps hoort hij de stem zijner dochter die vraagt Vader, hebt gij geroepen Mijnheer Donckers zit nog eenige oogen- ohkken rond te kijken en giomt dan De nachtmerrie was het. Het bier uit de Groote Fun deugt niet meer. Wij zullen gedwongen zijn een ander lokaal ie kiezen om ei onze volks-conyressen te houden. Mijn aoofd brandt. Vast en zekei doet baas Ac&e- iaar vergif in zijne dranken. Er zijn geene eerlijke lieden ui de wereld meer. Daarna treedt hij voorzichtig uit zijn bed, gaat mei aarzelenden tred naar den stoel,die oij het nachttafeltje staat, betast zijne broek uu zijnen jas langs alle kanten en wanneer uj met zekerheid weet dal oom Jan er niet insteekt, begint hij zich met langzame be- wegingen te klecdeii. (Wordt voorlyeztt.) iieei naar

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 3