ENGELBEWAARDER MEJVGELMABEN Op de Vlaanders Dynamietaanslag te Gent hebben beide in volle Kamer dien dwazen klap gelogenstraft. Maar, indien 't Progrès dien hand druk als teeken van beleefdheid afkeurt, dan kent hij niets van de gebruiken der Kameis waar men elkander zonder onderscheid de hand gaf. Nu nogtans is dit gebruik veel afgevallen sedert dat de socialisten zulke scboelieraanie ren gekregen hebben in de Kamers. M. Nolf nogtans geeft de hand aan iedereen. zelve aan deze welke de socialiste Vooi waerts droeve jongens noemt. M. Colaertisook nog socialist, omdat bij overal 't stemrecht der vrouwen verdedigt, een gedacht waaraan de socialisten houden, zegt het Progrés. Dat is waar. Maar 't geen ook waar is, dat is dat de socialisten hun gedacht hebben laten varen en dat bijna geheel de rechterzijde, met t ministerie daarin, als het pas zou geven, dit gedacht zouden voorendragen. M. Golaert is dus. in die zake, zoo erg so cialist als de heeren d SmetdeNaeyer, Beer naert, Woeste, enz. Maar M. Golaert heeft ter dier gelegenheid gebanket met M. Vandervelde, en Jufvr Gatii de Gamond, zegt nog het Progrès. Eti wij verzekeren het Progrès dat M. Golaert nooit, noch met de eene noch met de andere gebanket heeft. Op het vrouwenhandel zat M. Colaert bij katholieken, zooals de heeren Lejeune en Henri, en gekende christene viouwt-n. Onze achtbare volksvertegenwoordiger ei heeft zijne katholieke princiepen niet wegge steken, en hij heeft plechtiglijtt en recht voo' de vuist, al deze verloochend, die de vtousi willen keeren om daarna het huisgezin en de maatschappij omver te werpen. Aan dit banket waren mannen en vrouwen van alle gezindheden buiten de omweti telaars en er is daar bijzonderlijk gehan deld geweest over een verbond om den maatschappelijken, zedelijkenen buishoude lijken toestand der vrouw te verbeteren, met maatregels te nemen tegen de geneverplaag, de ontucht, het verkwisten der weekhuur, enz. En op het tweede banket dat welhaast plaats zal hebben, is M. Beer naert gevraagd; en waarschijnlijk zal de hooggeprezei Staatsminister daar zijn. Nog een socialist Denkt gij dat de socialisten van 't eerste banket misschien beloofd hebben M. Colaert in de kiezing te ondersteunen Denkt gij dat onze kamerheer die onder steuning zou aanveerden Neen, niet waar Hetgeen wij dus in M Nolf afkeuren 't is dat hij verbond gemaakt heeft met de socia listen om hunne stemmen te bekomen. Voor bet overige, waariijk er is nog stoft genoeg om M. Nolf te bestrijden op gebied van soldaterij, schoolzake, huishoudkunde en godsdienst. En dit gebied zal nog uitgestrekt genoeg zijn opdat alle weldenkend -: en gematigdr mannen hen rond ons vaandel zouden komen scharen. Meer dan eens hebben we reeds de «Vlaan dersdoen kennen als eene maatschappij. MENGELWERK 17. DR ,rr DOHF door HONOrtÉ STA ES Terwijl hij hiermede bezig is, wordt er zachtjes op de deur der kamer getikt en zegt Leonore Vader, ik ben ongerust. Wat deert u Er deert mij niets, antwoordt mijnheer Donckers barsch. Ga terug naar uw bed. lk heb u hooren roepen, vader. lk heb niet geroepen. Gij hebt ge droomd Ga terug naar uw bed, zeg ik u Het meisje zegt mets meer. Wanneer mijnheer Donckers gekleed is, gaat hij zien of oom Jan zijne leerzen niei medegenomen heeft. Die leerzen liggen nog op hunne plaats. Vervolgens nadert de volks verlichter liet venster, en kijkt bang, nu eens naar de maan, dan naar de woken, die door de ruimte schuiven. Langzamerhand wordt het kalm in zijnen geest, en wanneer hi] gevoelt dat er geer zweet over zijn aangezicht meer perelt, zet hij zich bij het nachttafeltje, kijkt eens met af schrik naar zijn bed, laat daarna zijn hoofd in den palm zijner handen zakken en begint in zich zeiven eenen brief op te stellen om aan mijnheer Blackman uitstel van betaling af te smeeken. IX. Omtrent zes ure van den morgen komt mijnheer Donckers in zijne huiskamer. Hij ziet er in het geheel niet gezond of welge zind uit. Zijne kleur is uiterst bleek, zijne oogen zitten diep in hunne holten, zijn voor hoofd is geiimpt ld, en de uiidrukking van ziju gelaat zegt dai hij heden aan de glor ie kroon, die boven zijnen schedel zweeft, niet denkt, en er niet toe gestemd is in zijne die er een handje voor heeft om met 't volk den zot te houden. Nu hebben ze nog wat nieuws uitgevonden. Luistert liever Over oenige dagen deed beer X... een reize met een kaartje weg en weêre In den namiddag meende bij terug te keeren met'rien vroegen trein, om zeker de cor respondemie niet te missen te Yper voor de lijn van Oostende, correspondencie die de er Vlaanders niet en waarborgen, onze vriend wist dit bij ondervinding. Jamaar, niet te doen Ge'n moogt nu niet vertrekken, zegt de statiebediende, ge moet wachten tot den volgenden trein, om dan onmiddellijk te kunnen voortrijden Goed, maar als die trein weg is. als we t'Yper komen 't Is gelijk, ge moogt nu niet vertrek ken... En om zeker 's avonds te kunnen tehuis geraken, was de heei X verplicht een nieuw reiskaartje te nemen tot Yper. 'tScnoonste van d' historie hadde geweest, dat men hem te Yper niet en liet méégaan met den trein van den Staat,omdat zijn kaartje niet in regel en was Ongelukkiglijk, of beter gelukkiglijk, hier gebruikten de bedienden meer verstand en zonder verdere ongemakken mocht heer X. naar huis reizen. Irt alle geval, 't is zeker dat de Vlaanders of hunne bedienden misschien alle twee hun recht zijn te buiten gegaan, en in de plaatse van heer X zouden we die mannen eens een ander dansje leeren... dat zou hun deugd doen De lessen van Vooruit, die de wijze be schreef om dynamiet te maken, dragen hun ne vruchten. Een erge dynamietaanslag, die schrikke lijke gevolgen had kunnen hebben werd maandag avord rond 9 1/2 gepleegd tegen de woning van M Lammens, gewezen sena- teur van Kortrijk. Bij hem woont zijn schoon zoon M. Arthur Verhaegen, volksvertegen woordiger van Gent. Het huis is gelegen op de Oude Houtlei. M. Verhaegen was nauwe lijks twee minuten binnen. Hij was in de eetzaal gegaan waar zich zijn schoonvader, M. Lammens en verscheidene zijner kinderen bevonden. Eene meid die de brievenbus was gaan lichten, zag eensklaps vuur en riep, terwij! de knal losdonderde Eene bom eene bom en liep met opgeheven armen de keuken binnen, nog roepende Vluchtnaar achter naar achter Er waren op dat oogenblik een 15 personen in huis M. Lammens. M mevr. Verhaegen, zeven hunner kinderen en vijt diei stboden. Na den eersten schrik kon men zich reke ning geven van het gebeurde. De bom is ge legd geweest in den hoek rechts van de deui legen eenen deurstijl in eiken hout en den muur, op de arduinen zulle. De slag heeft gewerkt op den deurstijl, waaruit van onder een stuk geslagen is door het gat heeft de uiUeltingskracht der ontploffing gewerkt op het pot taal, waarvan eene spiegelruit is ge broken en t en paneel is uitgeslagen. D - vloervan den gangisbedekl met brijze liegen glas en houtvan de deur der eetzaal dier. chi'over de ingarisdeur komt, op om woorden don verheven stijl te gebruiken. Op het oogenblik dal hij de deur opent ziet hij zijne dochter bij zijne schrijftafel zit ten. Zij heeft den noodlottigen brief uit Brus sel in hare hand en schouwt treurig en pein zend, door het venster, in den hof. lk heb hoofdpijn, geweldige hoofdpijn, bromt de apostel. Hel meisje let op deze woorden niet en vraagt Vader, kunt gij mijnheer Blackman vol doen Waar hebt gij dien brief gehaald? »gromi mijnheer Donckers. Waar steekt gij uwen neus in vader s zaken Hij lag op den vloer, vader. De volksvriend rukt nijdig het papiei uil Leonore 's band en werpt het inde kachel Daarna zet hij zich op eenen stoel en mort Hoofdpijn, maagpijn, pijn in mijne exter oogen. Het zal weer een schoone dag voor mij zijn. Nore, deze week betaaltpy de werk lieden niet. Het zijn allen luiaards en deug nieten. Zij bederven mijn vlas en zullen mi tot den bedelstaf brengen. Ik ben het slacht offer mijner goedheid. Nu zie ik wat ik ge wonnen hebt met edelmoedig ten opzichte van dit volk te zijn.-— Draag dien schurk van eenen waterketel weg. Hij staat daar te zingen omdat ik hoofdpijn heb. Ik verbied u uwe voeten nog in het huis der Rasteelen ie zetten. Waar is de meid Die luie heks slaapt zeker nog. Ik zal haren koek boteren. Hoe had zij gisteren mijn bed opgemaakt Ik heb er niet kunnen op slapen. Ik lag met mijn hoofd lager dan met mijne voeten. Ik kou niet blijven liggen en heb den gi.nschen nacht op den stoel bij het nacüttalelije geze ten. Mijne ledematen zijn als gekraakt. Ga naar zeggen dat zij oogenblikkelijk bij mij moet komen, lk zal op haren rug beproeven hoe sterk mijn wandelstok is... Dat laatste noet gij haar niet zeggen. Leonore zet den zingenden waterketel van de kachel op den vloer en zegt middelerwijl Vader, Dicta is bezig met stujbooueu te trent 7 meters afstand, is de verf afgeslagen door splinters. Stukken ijzer van den deur stijl gerukt, zijn mei, zulk geweld in den stijl van het portaal geworpen, dat een ervan i wee centimeters diep is ingedrongen. De bom was geladen met nagels, gebro- kene en heele vijzen, waarvan men er een aantal verzameld heeft. In het gebuurte zijn ook veel ruiten ge broken. Drie kerels zijneenige oogenblikken vóór de ontploffing door geburen gezien ge weest, en zijn haastig weggeloopen. PLECHTIGE I1VHULD1NG van E. H. Banckaert, als pastor ran St Jan te Poperinghe. Woensdag laatst was de parochie van Sl Jan te Poperinghe, ten volle in feest ter ge legenheid van de inhuldiging van den nieu wen Heer Pastor van St Jan. Ter dezer gelegenheid waren vele huizen getooid en net bloemen versierd. Het weder was schoon en heeft vele volk naar de parochie gelokt. Hier en daar pronkten eenige jaar- en dichtschriften op een aantal huizen. Eenige van de gedichten volgen hier. Bij Th. Lauwer, nabij de statie Vriendelijk welkom aan onzen herder Hier woont Lauwers Theophile Die staat voor iedereen rap en habile De dronkaard krijgt hier geen drank Den vloeker moet hier zijnen gang Die hier wilt vechten of kijven 'k zal hem gauw buiten drijven nogtans verkoop ik geern drank in 't plezier en in gezang daarom verzet gij u voor 't geld als gij geen slechten praat verteld maar als de politie klokke slaat 't is tijd dat gij naar huis toegaat maar later tapt men hier niet meer noch voor geen boer, noch voor geen heer. Bij Jules Deman: Vandage Eerw. Heer. Geene harde steenen pijpen meer Ik wille naar behooren Een fijn cigaarken smooren Dat lichten en blauwen wierook brand ter Eere van Gods afgezant. Bij Groflaen, hoefsmid: Als goede herder mocht gij heden en immermeer, ons vaste smeden aan God uw vromen raad en daad Wat vast is hier, nog vaster slaat. In de herberg Het keuntje i Gegroet heer Pastor... luikt door 't ruitje Hier woont het Reintje van den keun Zij ontvangt van ons zoo gaar een duitje Studenten immers zijn haar steun Wanneer de dorst en de hitte u kwellen dan vindt gij hier steeds blij van gemoed Ons reintje lief. Dat kan vertellen Terwijl zij een pintje brengt met spoed. Bij Priem, schilder: Met borstel en penseel heb ik geerne ook mijn deel Bij li voorwaar Eerw. Heer klem ik geerne op mijn leer. Bij Jules Lebbe, lichtbewaarder Welkom Heer herder uilgelezen Mochte gij hier nu lange wezen En er smaken ware vreugd Oh! dan ware ons hert verheugd. Bij de gezusters Verdonck Gegroet Welkom den herder van St Jan Gods roeping is dees Banckaert de man pluKKen. Wees niet vergramd op haar ik maakte gisteren uw bed op. Vergeef mij, zoo ik het niet goed deed. lk zal, in het vervolg mijn best doen om het goed op te maken «Bedden opmakenis geen werk vooru! Het gemeen volk meent hooger geplaatst te zijn dan de rijke menschen. De snijboonen mo gen nog niet geplukt worden zij zijn nog te jong. Ga haar zeggen dat zij hier moetkomei om huiswerk te doen. Vader, ik heb Dicta naar den hof ge zonden omdat ik u geerne over eene belang rijke zaak zou spreken. Mijnheer Donckers beziet zijne dochter verwonderd. Een oogenblik later wordt zijn gelaat heider en hij zegt vriendelijk Over eene belangrijke zaak. Is het over uw aanstaande huwelijk met den edelen heer Hendrik Vergauwen? Goed zoo, kind. Gij hebt er dezen nacht gewis rijpelijk over na gedacht en wilt mij nu zeggen dat gij uwe toestemming zult geven. Dat is wijs gehan- delt, Leonore. Gij zult er uw eigen geluk door bewerken en uwen vader uit eenen zeer moeilijken toestand redden. Ik zal u rechtuit bekennen dat mijne zaken thans niet bloeien. Mijn werkvolk heeft mij letterlijk uitgeplunderd. De brief van dien schurk vat. eenen woekeraar uit Brussel heeft mij dezen nacht moeilijke stonden doen beleven, lk was voornemens dezen morgen den kerel eenen brief te schrijven, om hem eene schuldbekentenis van vijf honderd frank aan te bieden, op voorwaarde dat hij nog zes maanden op betaling waciite nu gij u even wel bereid toont met mijnheer Vergauwen n het huwelijk te treden, zal dat schrijven niet noodig zijn. Wij zullen dit huwelijk zoo gauw mogelijk doordrijven. Dan zijn wij voor altijd boven water. Het is waar, wan neer ik in de Kamer zit, zal ik vier duizend frank 's jaars trekken. Maar het is eene roote waarheid dat volksmannen weinig stoffelijk voordeel uit hunne volksliefde trek en. Integendeel. Zoo zal ik, bijvoorbeeld, ier gelegenheid mijner verkiezing eenige tonnen bier alhier en eenige tonnen bier al| Mochte gij door 't wijs vermaan Uwe schaapjes leiden op 's Hemels baan. Nooit schoonere kroon wacht u hierna Die door uw vlijt gelukken ga. Bij De dikkere: Daal Gods zegen allerwegen als een zalig onderpand rijk beladen met genaden op zijn trouwen afgezant. Bij Treedje Bruneel Alhoewel oud en kleene Toch blijf ik rap te beene Vol iever, frisch en welgezind Als ik mijn huis of kerke. pint. Bij Cappoen: Nieuwen herder brave man Baas Cappoen den timmerman Pint zijn woon zoo goed hij kan En hij wenscht u als gebuur Veel geluk in 't zielbestuur. Bij Pieter Bal 'k Werk voor alle man Heer Banckaert is een fraai man En wordt hij mijn kalant Ik zal vrijven in mijn hand. Bij Alberic Ostyn, bakker: 'k Ben bakker en winkelier Alsook muziekanten herbergier Er is maar een van deze vier dat ik doe uit mijn plezier De andere drij verricht ik uit nood Om te verdienen mijn dagelijksch brood. Nog esn aantal andere koddige gedichiei waren er te lezen, maar de plaats belet het mij te drukken, want het Nieuwsblad ware voorzeker re kleene. Een prachtige stoet geleidde den Eerw geestelijke door de versierde straten naar d kerke. Na do kerkelijke plechtigheid werd een feestmaal opgediend aan de talrijke ge noodigden, geestelijken en wereldlijken. En wij, lezers van het Nieuwsblad, zullen met het sluiien wenscben Dat hij hier lang jaren bestiere tot geluk van zijne prochi arren Vraagt bij uwe leveraars de suiker in pakken van de Tiensche maalderij. POPERINGHE. Vrijdag namiddag heeft men in den waterput van het hoofstedeken Het Appelgoedjen het lijk van een pasgeboren kind gevonden. Na ieverge opzoekingen is M. de policiekommissaaris er in gelukt de moeder van het arm wichtje te ondekken. CROMBEKE.— Zondagnacht isop hel grond gebied dezer gemeente een geweldig# boseh brand uitgebarsten. Op korten tijd stonden 40 tot 45 aren dennebosch in laaie vlam; deoorzaak van de ramp is tot nu toe onbekend. POLL1NCHOVE. —Zondag namiddag oustond er brand op de hofstede van Leopold Boudry Het vuur dat in de schuur en de stallingen woe de nam eene schrikkelijke uitbreiding, ten ge volge van den hevigen wind. Op de noodkreten der bewonerskwamen de landbouwers van den omtrek toegeloopen, die, dank aan hunne krachtdadige pogingen, erin gelukten 'twoon hui# eu de overige gebouwen te vrijwaren. De aangetaste gebouwen, in hout en strooi opgemaakt, brandden op korten tijd ten gronde af. De hitte was zoo geweldig dat een jong meisje, die te dicht bij den vuurpoel naderde in bezwijming viel. Het vee kon gered worden daar, moeten ten beste geven. D. arbij moe ten nog gerekend worden de onkosten vari eenen wagen strooibriefjes, het loon der dagbladartiseieri ten mijnen voordeele, een aantal banketten aan de maatschappijen, die voor mij gewerkt hebben, enz... enz... Wat meer is, mijne beurs zal altijd moeten open staan voor maatschappelijke werken, peerden en veeverzekeringen en andere sociale kwes tiëa. Ik dank u dus uit der hette, lief kind voor uwe bereidwilligheid, voor uwe liefde tot uwen vader, en voor het belang dat gi in zijne glorie stelt. Zet den waterketel terug op de kachel ik heb lust in een smake lijk tasje koffie. Wacht, ik zal het zelf doen Het meisje heeft droevig glimlachend, de lange rede haars vaders afgeluisterd Nu hij zwijgt enzij bemerkt dal bij er welgezind uitziet, vraagt zij met zoete stem Vader, zijt gij gelukkig De volksvriend antwoordt, na een weinig geaarzeld te hebben Gelukkig, kindOm de waarheid te zeg gen ik kenhet geluk enkel bij naam. Ik beul mij af voor het heil van mijnen evenmenscb, en heb lot hiertoe, buiten de hulde van mijne vereerders, enkel smaad tot loon ontvangen. Voeg daarbij de schande, bloedverwanten te uebben, die op de laagste sport der maat schappelijke ladder staan en niet ophouden modder naar mijn hoofd te werpen, en gij zult hegrijpen dat mijn lot niet benijdens- weerdig is. Vader, waart gij niet gelukkig toen ik nog klein was De apostel kijkt droomend naar de uondenkoppen die op zijne pantaffels staan, en mompelt na eene pots Ja, dan was ïkgelukkig maar... maar... maar... ik had het beset dan nog niet dat ik geboren was om eene gewichtige rol in de maatschappij te vervallen. Sedert dien tijd ieb ik eenen ontzaglijken schat kennissen ver worven. Zeker is het evenwel dat de on wetende menschen de gelukkigsten zijn. Ongelukken van personen zijn er niet te betreu ren. Daar het vuur in de stallingen onstaan was, vermoedt men kwaadwilligheid. De schade, door verzekering gedekt, is aanzienlijk. HriBT ïljPffö biedt kosteloos aan, aan allen tiUj&n die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid- utslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge weest ua alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschiievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die ijosteloosen vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde mlichtingeoopsturen zal»o KORTRYK.—In de laatste nachten hebben de nachtridders nogmaals bij verscheidene land bouwers een bezoek, gebracht. Bij Vandeputte Henri, landbouwer, Buitenweg, Kapel ter Bede, 18,hebben zij een aantal kiekens uit een ongeslo ten kot achter zijne woning gestolen. De dieven hebben niet veel moeite moeten doen, want na slechts een ijzerdraad aan stukken gesneden te hebben, konden zij zich van van hunnen buit meester maken. Na bij middel van eenen valsehen sleutel het geitenkol van Louis Huyse, Muyiikendoarstraat 31, opengebroken te hebben, stolen zij er eenige konijnen. Ziende dal hunne moeite met geenen schoonen uitslag bekroond werd, maakten zij met hunne brekijzerseen groot gat in den muur van het bakhuis, en doorsnuffelden alles, maar vonden niets. Ml l ASSE-TURF, brevet Schwartz.§6/4000 Suikfvoedsel van i' orde voor paarden eu vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Scheikundige meststoffen. Vei tegen woordigd door Leleup-GietElver- dinghestra R, 12, te Yper. ARDOYE. Zaterdag brak er eene algemeene werkstaking uit in de weverij van M. Baertsoen en Buysse. De gendarmen, ontboden om de openbare orde te handhaven, werden op een hagel van steenen ontvangen. Versterkingen werden aan de gendarmérie van Brugge ge- vraagdt. Het parket is zaterdag namidag te Ar- doye afgestapt. Zondag namiddag werd de 15 jarige zoon van Cb. Synaeve, toen hij alhier op hel veld be zig was met volgelnesten te rooven, door een boschwachter betrapt. De boschwachter nam den jongen vast en zou hem zoodanig geslagen en gestampt hebben, dat de knaap ter plaats bleef liggen.Men vreest voor zijn leven. Het ge rucht loopt dat de jongen overleden is. Het parket wordt verwacht. ARDOYE. De boschwachter van M. graaf de Jongbe d'Ardoye, die beticht wordt den ge- uaamden Remy Synaeve doodgeslagen te hebben, is in het gevang van Brugge opgesloten. GROOTE WETENSCHAPPELIJKE VER BETERING Neemt geene bruine Teer meer ia Verlaat alle dranken, pastillen, pillen, die met bruine Teer gemaakt zijn. Neemt alleen de Siroop Depratere die enkel de werkende bestand deelen van de Teer en den Tolubal- sem bevat en die heel kleui loos en zeer aan genaam om nemen is. Het uitwerksel van de Siroop Depratere is verbazend Ja, wonderbaar Geen hoest weerstaat haar. Prijs 2 franken de flesch. Eiseht de echte Siroop Depratere en niets anders Te bekomen te Yper, Apotheek Socquel, Poperinghe apotheek Monteyne, Gooien Van Windekens. Vader, toen ik nog klein was, waren wij niet rijk, maar gelukkig. De menschen uit het dorp noemden u Gillis, in plaats van mijnheer Donckers, doch allen beminden u. Gij hadt het Schaliën Hot dan enkel in pacht,nochtans wont gij uw brood.Gij waart immer vroolijk ik weet het nog goed en onzen knechten onze meid hadden hunnen baas lief,hertelijk lief. Wanneergij des avonds te huis kwaamt, uaamt gij uw Noreken op uwe kniën, en ik mocht er op peerdje rijden totdat ik van vermoeidheid in slaap viel. Gij üieldt u dan ook niet op met die ongelukkige politiek,die thans zoovele moeilijkheden over uwen hals trekt. Toen gij rijk werdt, verminderde ons ge luk. Gij richitet een groot werkhuis op, maar lettel bijna op uwen handel niet. Gij studeer- det gansche dagen in boeken,die in het huis van eenen burger niet passen gij zocht ge zellen op uit de stad, die u vleiden om goe den sier op uwe beurs te kunnen maken, en uw Noreken mocht op uwe knieën niet meer peerdje rijden. Gij deedt. groote uitgaven en terwijl de schuimers van het dorp altijd rond u te vinden waren, kregen de brave menschen eenen afkeer voor u. Uwe vroo- lijkheid was weg, en dagelijks moest ik u zure woorden hooren spreken. Gij waart im mers barsch jegens hen, en laat het mij toe u te zeggen uwe handelwijze te hun nen opzichte was niet altijd eerlijk in de oogen van den goeden God. Zelfs verzuimdet gij uwe christelijke plichten gij gingt niet meer ter kerk, en dikwijls hoorde ik u met uwe vrienden uit de stad, woorden over den godsdienst spreken, die mij van schrik weg deden vluchten. Hier onderbeekt mijnheer Donckers zijne dochter. Hij stampt kwaadaardig met zijne voeten op den vloer en zegt hevig Dat ik naar de kerk niet meer ga, is de schuld van den pastoor. Hij ook benijdt mij ne populariteit, en is mijn vijand. Geene ge legenheid laat hij voorbijgaan om mij te kort te doen en belachelijk te maken in de oogen van het volk. Wordt voortgezet.) V

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 2