f EN OMMELANDS, MEETINGEN M. Vercruysse Senator gekozen! VERKIEZING VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Op Zaterdag, 17en Mei 1902. 5 centimen 't blad. 37ste jaar. Talmerk 1892 Colaert Van Merris Thevelin Thevelin Fraeijs Brutsaert Brunfaut Zondag 18 Mei 1902 te HOUTHEM te WERV1CK te ROMEN te KOMEN-TEN-BRIELEN Maandag 19 Mei 1902 Dinsdag 20 Mei 1902 te MEESEN Woensdag 21 Mei 1902 te WATOU te PROVEN Donderdag 22 Mei 1902 te WYTSCHAETE Vrijdag 23 Mei 1902 op den B^ZET op den GHEER Stad Yper. Gemeenteraad VRIENDEN waarom die brief Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boter strate, te Yperen bij 's land boodschap toe sen ofte post,tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't M.30 van 's Rechters wegen 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. YPER MEI 1902 PLAATSVERVANGERS PLAATSVERVANGER KATHOLIEKE BOND ten 11 ure voormiddag in het Klooster der Zusters ten 4 ure namiddag in de Congregatie der jongelingen, Duivestraat. ten 5 1/2 ure namiddag in de jongelingspatronage, Wervickstraat. ten 7 ure 's avonds in St-Jozefspatronage ten 4 112 ure 's namiddags te PLOEGSTEERT au Lion d'Or, rechtover de kerk. ten 6 1/2 ure 's avonds te WAASTEN in de groote zaal van het Stadhuis ten 7 ure 's avonds in St-Sebastiaan ten 7 ure avonds in de oude katholieke knechtenschool Ten 7 ure avonds in den Haan, bij de W Ch. Verfaillie ten 1 ure 's avonds in de bovenzaal der Vrije knechtenschool ten 1 ure 's avon 's au Rossignol bewoond door Mr Zyde ten 7 ure 's avonds au grand cabaret du Gheer bewoond door MP Parmentier Verslag der zitting van Zaterdag 10 Mei 1902 ten 8.25 ure 's avonds. De heer Burgemeester zit voor. Al de raadshcerer? en de heer secretaris zijn aan wezig, uitgezonderd de heer minister Baron Surmont de Volsberghe en de heer de Cae atecker. Het verslag der zitting van 52 Maart is goedgekeurd, daar er geene bemerkingen over gemaakt werden, dit der zitting van 19 April wordt ter inzage der leden op h t bu reel neergelegd. M. de Burgemeester (rechtstaande) Mijne Heeren, een pijnlijk voorval, dat bij zonderlijk de stad Yper getroffen heeft, bracht deze weke droefheid en rouw in ver- schillige huisgezinnen onzer stad. Benevens twee erg gekwetsten hebben wij in de spoor wegrampe van Moyenne ville drie dooden te betreuren, Gods raadsbesluitsu zijn ondoorgronde lijk!... Buigen wij het hoofd voor zijnen aanbiddelijken wil en in deze pijnlijke omstandigheid, bieden wij aan de diepbe proefde familiën de uitdrukking onzer ge voelens van christelijke deelneming (Eenparige bijtreding.) Wegen M. D Huvetterevraagt wanneer er nu eindelijk zal hand aan 't werk gelegd wor den voor de verbetering van den buurtweg van den Verlorenhoek naar St-Jan. - 't Is sedert drie-vier jaar gedurig uitge steld, al is 't dat de werken gestemd zijn en meteen de noodige kredieten. M. de Voorzitter. Wij zullen u voor de naaste zitting voorstellen doen. Tengevolge der vraag van M. De Gaesiecker om de wegen te herstellen in plaats van te herma ken, heeft dit werk wat verachterd geweest, alsook zoo 'k mij niet bedriege op vraag van M. D'Huvettere, omdat er daar moesten boomen vervoerd worden, die de herstelling geheel zouden bederven. M. D'Huvettere.Die boomen zijn weg sedert 1 Januari. M. de Voorzitter. 't Is sedert Januari dat gij van deze boomen gesproken hebt.Wij zullen u voorstellen doen voor de zitting van zaterdag aanstaande. De rekening voor 4901 der kerkfabriek van St Niklaais wordt goedgekeurd. Buurtspoorw g Yper- Poelcape/le De raad beslist zijn aandeel te betalen in de kosie.n der studie dezer lijn. De andere belprK'Bphb'mde gemeenten zuilen aanzoch word o hetzelfde te doen. M. Vaiiden Boogaerde dringt aan om de lijn voort te trekken tot Clercken en DixmucL. M. de Voorzitter. -— Laat ons 'tnoodigste erst doen. Later kunnen wij altijd het nut der voorttrek king onderzoeken. Meesen-P loegsteert- Bizet Het Onderzoek zal vooi tgezet worden en in eene volgende zitting zal men erover he slissen. Schuilplaats voor de lijkwagens De Schepenraad stelt voor eene schuil plaats te maken bij de Thorhoutpoorte. De tost zou rond de 550 fr. bedragen en 't werk en zon maai voorloopig zijn, voor een jaar of twee, in afwachting dat men eene ge schikte plaats vinde om ai de lijkwagens te zetten en meteen al 't aiaam van de lijkstaiie. M. Boone vraagt als er geen middel en ware in de Nijverheidschole. M. Iweins d'Eeckhoutte raadt aan te zien als de hof der betalende meisjesschool geen geschikte plaats en zou geven. M. D Huvettere zou liever hebben dat men in eens den onkost doe, die noodig is om voorgoed de lijkwagens te plaatsen. Die 550 fr. zullen verloren geld zijn en daarbij waar zult gij ze halen Over tijd vroeg ik u eene schole te maken op den verlorenhoek en mijn voorstel en werd niet aanveerd, omdat er geen krediet en was. Waar gaat gij nu het noodige kre diet vinden voor deze uit ave M. de Voorzitter. Uw voorstel nopens de schole van den verlorenhoek» eneischte met alleen eene groote buitengewone uitgave, maar tevens ook eene merkelijke gewone uitgave, waarvoor er geen krediet en was, want eene school eisoht alle jare de noodige somme voor onderhoud en loon der meesters of meesteressen. Hier geldt het enkel eene geringe uitgave, die ais buitengewone zal gebracht worden op de begrooting van 1903. Begeert de raad nog verder te onderzoeken vooraleer ie beslissen, wij en zijn er niet tegen, maar de voorsteilen door de heeren lïoone en Iweins d'Eeckhoutte gedaan, zijn ook door den Schepenraad in aanmerking genomen in de Nijverheidschole is geen plaatse, en in den hof der betalende meis jesschool kan bet ook niet zijn de straten zijn daar te nauw. - Na eenige opmerkingen van verschil- lige kanten wordt de zaa* tot de naaste zit ting verschoven. Lijst der schoolkinderen De bijgevoegde lijst der kinderen, die De rekeningen der middelbare school en er Burgerwacht voor 1901 worden eenparig ;oedgekeurd. (M. de Burgemeester verlaat de raadzaal en wordt vervangen als voorzitter door M. Berghman, schepene.) Godshuizen Rekening en begrooting M. D Huvettere. Zonder te willen hou den staan dat de behoeftigen recht hebben, vind ik toch dat het redelijk ware de armen te laten kiezen tusscht n de verschillige ge aeesheeren die gehecht zijn aan de Godshui zen. Men zou kunnen probeeren voor één aar, en zijn er misbruiken ot andere redens, die beletten den maatregel voort toe te pas sen, hij kart dan ingetrokken worden. M. Fraeijs. De armen hebben sedert lang volle recht te kiezen tusschen de drie geneesheeren van de Burgerlijke Gidshui zen. M. D'Huvettere. Ik ben gelukkig het te vernemen en 'k bedank u daarvoor namens de armen. Ware er geen middel in het zothuis som uaige zieken bijeen te houden, zooveel moge lijn ten uitkante. Ik beb klachten gehoord dat er soms 's nachts geschreeuwd wordt M Iweins d'Eeckhoutte. Langs welken kant M. D'Huvettere. Daar zijn er die 't ge hoord hebben in de Gartonstraat, in de Re collettepoorte en langs de Wan deling. M. Iweins d Ëeckhoutle. Zij moeten toch ergens geplaatst woideu. M. D'Huveitere. Zal de voorgevel in de Thorhoutsirate niet voortgezet worden? Na die prachtige gebouwen begonnen te hebben en mag men toch niet de zake ten halven "aten. M. Fraeijs. Binnen twee drie jaar zullen wij hoop ik, de werken kunnen voortzetten. M. Ivveins d'ËeckbouUe. De opziener van het gouverneme t dringt aan oidat d vrouwen zouden vertrekken dan zult rt wij kunnen zien hoe't zal schikken tot nu tot en hebben wij nopens de voortzetting of het gebruik van de oude gebouwen niets beslist Eene larige bespreking ontstaat verder nopens koeiboerderijen. M. D'Huvetteredringt aan opdat de hos picen niet en zouden bevoordeeligd wordei bij de gewone burgers, en de heeren Fraeijs en Iweins d'Eeckhoutte begeeren dat da toe latingen aan bijzonderen gegeven niet en zouden geweigerd wordeu aan de hospicen M. Vanden Boogaerde herinnei t dat bij gevraagd heeft in 't Nazareth dat een man, die op sterven lag bij de buitenvestm en, naar 's Nazareth zou gehaald worden en dat het geweigerd werd. Fraeijs. Zij en hebben daar geen alaam om zieken of stervenden te verdragen 't En is daar ook geen gasthuis, maar enkel eene ziekenzeal voor de bewoners van gesticht. Fraeijs laat weten dat de pach ter s der hospicen geene premie van brand verzekering ie betalen hebben. De hospicen zijn huri eigen verzekeraar. Daartoe leggen zij jaarlijks een sommetje te kante, dat nu »:eeds 300.000 fr. bedraagt. Een raadsheer heeft gevraagd als de ge i'Lenteraad het recht heeft te gaan onderzoe ken in de gestichten van de hospicen. M. Fraeijs. Zekerlijk neen geen enkei bestier zou dit toestaan. De somme van 1400 fr. voor eene kwee kerij is gewettigd doordien dat de leerlingen der weezenschooi, die later zullen geplaatst worden in hei gesticht van Wyischaete daar nu reeds onderricht eu geoefend worden in de werkingen die zij later zullen te doen hebben. M. D'Huvettere brengt hulde aan het gesticht van Locre, maar is overtuigd dat het de uitvoering niet en is van den laatsteo wil van M. God'schalck.en dat men dit werk nadde moeten verrichten met andere inkom sten ook vindt hij dat men ten minste den naam van M. Godtschalck had moeten geven aan het gesticht, dat met zijn geld is opge- icht. M. Fraeijs.Binnen eenige dagen zal er een steen irr den gevel gemetst worden met fondatie Godtschalck St Antonius' ge sticht. De rekening en begrooting worden ge stemd door al de aanwezigen buiten M. I) Huvettere, die tegen de begrooting stemt en de heeren Fraeijs en Iweins d'Eeckhoutte, die zich onthouden. De openbare zitting eindigt ten 6 35. De achtbare heer Vercruysse is Zaterdag laatst door het hoofdLu- reel van het kiesarrondissement Kortrijk-Yper Senator uitgeroe- jen, daar hij de eenige kandidaat was, die zioh had laten voordra gen. De heer VandeDpeereboom is erzelver tijde als plaatsvervanger genoemd geweest Liberalen en socialisten zijn zoo danig overtuigd van hunne on macht, dat ze alleenlijk den strijd niet en hebben durven aangaan Reden te meer voor de katho- ieken om ferin te werken voor de camerkiezingeen duwtje van alle kanten, elk het zijne bijbren gen en den 25n dei zal het arron dissement Tper eene zegepraal vieren zooals men er nog nooit geene gezien heeft. Leve onze nieuwe Senator Leven onze Kamerheeren Het ISieuwsblad van Yper heeft van Mijnheer Nolf eenen brief ont vangen. Wanneer wij dien brief gezien heb ben, hebben wij gezeid de kiezers van 't Ypersche moeten dien brief lezen. Hij is inderdaad het lezen weerd. Wij geven hein eerst gelijk hij gaat en staat, om daarna eens te onder zoeken hoe ernstig hij is en wat hij al te kennen geeft. 14den Mei 1902 Mijnheer de Uitgever Uw dagblad heeft, nu verscheidene weken lang, eene reeks vaische en lasterende arti- ïels tegen mij gegeven. Op die artikels wil ik, zooals gij wel kunt denken,niet antwoor den. Ik zou er zelfs niet het minste belang aangehecht hebben, indien zij in elke andere omstandigheid verschenen waren. Maar, wij zijn nu in vollen kiestijd, en in het belang van mijne partij meer dan in mijn persoonlijk belang, vind ik mij verplicht u eenige woor den van protestatie te zenden. Alwie zich met politiek bezig houdt, beeft uwe beschuldigingen voorzeker naar waarde geschal maar ik gedoog niet dat gij door uwe leugens, het volk bedriegt, vVaiit gij weet wel dat ik, zoo zeer als gij zelf, en misschien nog meer, |onze instellin gen eerbiedigdat ik in geene enkele om- tandigheid,noch rechtstreeks noch onrecht- treeks, tot de muiterij heb medegeholpen ntegendeel, dal ik altijd verklaard heb, en ik verklaar het nog, dal het alleen door wet tige middelen is dat ik mijne gedachten, die terzelfdertijd deze van de liberale partij zijn, wil doen zegepralen. Ik bewerk, zooals gij wel weet, in over stemming met al mijne liberale collega's der Kamer, de afschaffing van het meervoudig kiesstelsel en de herziening der Grondwet. Ik ben aanhanger van het algemeen stem- echt, dat ik aanzie als de eenige mogelijke oplossing van de kiesquastie, die voor den openbaren vrede moet opgelost worden. Ik wil het omringen door de zekerste der be warende waarborgen de evenredige verte genwoordiging. Daarbij zou ik gaarne mede helpen tot de herinrichting van den Senaat, voor basis nemende de vertegenwoordiging der groote belangen des lands, indien de tenassingsformule gevonden was. Mijne toetreding tot de herziening der Grondwet, mijne verklaringen ten voordeele van bet zuiver algemeen stemrecht, verbon den met de evenredige vertegenwoordiging, hebben alleen de socialistische partij over gehaald in ons arrondissement niet te strij den. Welnu, die hervormingen staan op het programma van de liberale partij. Ik ben dus niet, zooals gij zegt, de gevangene der socialistische partij. Ik ben de gevangene van niemand, en men moet mij heel slecht kennen om mij be kwaam te oordeelen, welkdanige daad te verrichten,die strijdig is met mijn geweten, alleenlijk met. het doel een kiesmandaat te behouden. Mij steunende op mijn recht van antwoord, bid ik u, Mijnheer de uitgever, dezen brief uw eerst te verschijnen nummer op te nemen Met hoogachting Ernest NOLF, Die brief vau Mijnheer Nolfis zoo- anig wel gekomen geweest, dat wij liet aileenelijk hem geheel geerne in iet nieuwsblad overnemen, maar ,iem op verscheidene duizende exem- >laren gedrukt, aan onze kiezers van 't arrondissement Yper zullen laten gewordenNatuurlijk zullen wij daarbij een woordjea uitleg geven opdat dereen zeer wel.... den zin van dien brief zou verstaan. Intusschentijd bedanken wij Mijn beer Nolf uit der herten voor zijne zende, en zeggen hem Mijnheer Nolf, als 't u plezier doet I tdoe meer, hoe liever! maar.... vóór de kiezing anders, 'tzouien vijgen achter Paschen zijn. Men moet geen advokaat zijn ge- lijk M. Nolf, om te weten geschreven is. dit is NIEUWSBLAD VAN YPER m J,|V'"«WPS ft V 9

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1