D I IS EN OMMELANDS, POTTELBERG STAATKUNDIGS OMSGHOUW Engeland DE PA PI .VEE Öp Zaterdag, 1911 Juli 1902. 5 centimen 't blad. 87 jaar. Tal merk 1901 Transvaal Italië Vrankrijk De Liberalen en de Vaderlandsehe Betooging De 6e Eeuwfeest van den Slag der Gulden Sporen herdacht t'Yper Herbergiers, neringdoeners Uitsteken De liberalen te Kortrijk Onze Vlaamsche Taal ste ■A 'Fe trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het blad en is niet>min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. P lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk So, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. 3 De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. De koning is nog verre van genezen, maar hetert stillekens voort. Die ziekte is algelijk een schrikke lijke slag geweest voor Engeland en zijnen vorst. 't Zijn er die daar de straffende hand Gods in zien. Toen Ed ward Vil den troon besteeg, legde hij een eed af die vol stond van lasteringen tegen den katholieken gods dienst, en sprak in 't bijzonder eene ijselijke blasphemie uit tegen het 11. Sacrament des Autaars Edward Vil is protestant e ware hij het niet, hij zon geen koning mo gen zijn van Engeland maar in zijn machtig, overgroot keizerrijk heef hij 12 millioen onderdanen d'e katholiek zijn en die hij o zoo diep ge kwetst heeft in 't geen hun boven a'les dierbaar is. En terwijl hij zijne laster taal voerde tegen het katholiek geloof, waren er, in zijn leger, zooveel katho lieke soldaten die voor hem, in Zuid- Afrika, hun leven te pande stelden en hun bloed vergoten. Men berekent da' er bij de 6 duizend katholieke soldaten van 't Engelsch leger in den sfrijd omgekomen zijn. Voor een koning mocht Edward VII wat hoffelijker, wat beleefder,wat min kwetsend zijn ten opzichte zijner ka tholieke onderdanen, en bovenal wat min uitdagend ten opzichte van d n Vorst der vorsten. Napoleon I vervolgde de Kerk. Pius VII sprak tegen hem de excom municatie uit. Napoleon deed den Paus in hechtenis nemen, behandelde hem op barbaarsche wijze en zei dan, ho >- nend en spottend, tot zijn eerbie 1- weerdig slachtoffer: «Meent ge dun dat uw banbliksem de wapens uit de handen mijner soldaten zal doen val len En toch is het letterlijk zoo gebeur 1 toen, korts daarna, in den veldtocht tegen Rusland, bij't terugkeeren n t Moskovva, de wapens uit de bevrozi n vingers van zijn soldaten vielen... Napoleon III trok zijn leger weg uit Rome en liet toe aan Victor-Emmanuel zijn roovende hand te leggen op ie stad der Pauzen. En... Ten duur ie niet lang of Strasburg viel in de macht der Duitschers en die val scheur de Elzaten-Lorreinen af van keizer N i- poleons kroone. Dat Edward VII, de koning van Engeland, nuschoone geneze ofte niet, 't zijn er, en niet weinigen, zelfs ia Engeland, die in zijne onverwachte ziekte den vinger Gods willen zien. Ge moogt koning zijn of keizer, gij hebt,zo'mei als een eenvoudige werk man of landbouwer, altijd te rekenen met God Lord Salisbury, de eerste minister van Engeland, heeft zijn ontslag ge geven. Hij is vervangen door M. Bal four. 't Ministerie Salisbury is 't mi nisterie geweest van den oorlog tegen de Boeren. Zijne zending is volbracht en 't salueert de wereld. Zal t minis terie Balfour eindelijk toch dwersdoor vrede- en vrijheidlievend zijn De Engelschen beweren gedurig dat de Boeren met de meeste blijdschap en geestdrift het nieuws van den vrede onthaald hebben, 't Beginnen nu brie ven van ginder toe te komen die ge heel anders spreken. Als Schalk-Bur gher, de onder-voorzitter van Trans vaal, de voorwaarden van den vrede is gaan voorlezen aan de vrouwen van 't kamp van Merebank, waren 't al vuisten, schrijft men, die naar hem uitstaken, zoodat de policie hem heeft moeten verlossen uit de handen der boerevrouwen die hem wilden te keere gaan. Wat is er nu waar en wat is er onwaar De koning van Italië is op reize in Rusland, 't Moet tegenwoordig daar koeler en frisscher zijn dan in zijn zuiderland. Hij is een bezoek gaan afleggen naar den keizer en de keize rin te Peterhof. Hij is er wel onthaald geweest en na den maaltijd hebben de keizei en de koning malkander een heildronk aangeboden. Beleefd en vriendelijk was hun spreken, maar zonder staatkundig of ander bedied. De Kamerheeren hebben daar ge daan met zetelen. Van die zitting- schrijft de Figarodie nochtans geen kwezelaar is, dat zij niets anders ge weest is als een duivlsch heksenfeest. Proficiat, M. Gombes, dat compliment geldt eerst en meest voor u. Wilt gij weten hoeveel Fransche kloosters er nog zullen gesloten zijn in 't korte Bij de twee. duizend. Achtduizend kloosterlingen, paters of zusters, moeten aan de deure gezet worden. En wat zal men doen met die dui zenden en duizenden schoolkinders, ougelukkigen, zieken, ouderlingen, die zoo hun beste vrienden en edel moedigste verzorgers zullen verliezen? Daivelsch heksen feest fit De liberalen komen eenen keer te meer te bewijzen dat zij geen ware vaderlanders en zijn. Sedert dat de liberale partij van Yper aan haar hoofd een advokaatjeri telt dat vóél de voeten der socialisten kruipt... en de re volutiemannen der Kamers door gansch zijne tioudinge goedkeurt, sedert dien bijzonder lijk trekken onze geuzen wonderwel op de radikalen van Vrankrijk, die alle nationaal gevoelen trachten te versmachten. Maar min rechtzinnig dan hunne radicale zuiderbroe ders, trekken zij hier nog een masker aan en spelen eene armtierige comedie. Zondag laatstleden was er in onze stad eene groote Vaderlandsehe Betooging ter herdenkinge van den Gulden-Sporenslag van 1302. De Gilde van 0. L. Vrouw van Thuyne tiad te dier gelegenheid eenen geestdriftigen oproep gedaan aan AL de maatschappijen van stad, ZONDER ONDERSCHEID. Daarbij, de Betooging was aangekondigd geweest in de twee liberale gazetten van stad, zoo wel als in de katholieke. Niets ten anderen dat de liberalen kon kwetsen stond in den oproep vermeld de beteekenis dier Vaderlandsehe betooging zou zijn Hulde aan onze Helden, bijzonderlijk de Yperlingen, van 1302 bewijs van ver deeldheid aan God en Vaderland, aan Ko ning en Koninklijke Familie De liberalen hebben dien oproep niet beantwoord, en hem integendeel tegenge- kant. DUS de liberalen zijn VIJANDEN VAN GOD EN VADERLAND, van Koning en Ko ninklijke Familie En dat de liberalen niet en zeggen wij zijn ook vaderlanders: wij hebben te Kortrijk den Gulden Sporenslag herdacht. Valschheid en vuig comediespel Zij zijn naar Kortrijk gaan manifesteeren VOOR DE LIBERALEN, 't Was eene POLI TIb'KE betooging. en niet, zooals hier, eene ONZIJDIGE VADERLANDSGHE MAN1FES TATIE. De ware, algemeene betooging van Belgie ter herdenking van den slag die den grond steen wierd onzer onafhankelijkheid zal te Kortrijk gevierd worden in Oegstmaand aanstaande. Verleden Zondag was er te Kortrijk niets anders dan eene liberale, partijdige mani festatie van zulk volk dat niet en gedoogt dat er op Groeningerkouter eene misse gelezen wordt. De geuzen die nooit geene misse en hooren IN DE KERKE, en willen ook geene misse bijwonen IN 0PENE LUCHT, Voordracht in 't Volkshuis Gelijk wij reeds vermeld hebben, heeft de jen vierigdoor d'avondslilte zeer Eerw. Heer Kanonik Duclos in 't katho liek Volkshuis, t'Vper, op zondag 6* Juli eene meesterlijke voordracht gegeven over 1302. Die voordracht is te verkrijgen aan 23 c. ten bureele van't Nieuwsblad. 't Bevlaggen der Huizen Den Vrijdag, llste° Juli, niettegenstaande het slecht weder van 's morgens wapperde de Vaderlandsehe Driekleur boven op den torre van St Maartens, op den Halletoren op het Stadhuis, en aan een tweehonderd huizen allen van katholieken. De li beralen zoo 't schijnt sparen hunne vaandels tegen dat Mr Nolf als Burgemeester van Yper ingehaald wordt—hij gaat het moeten pakken Tegen dat zulks gebeurt, zij loo pen groot gevaar dat de motten hunne vanen zullen doorluchtig gemaakt hebben Den zondag, 13° Juli, overprachtig weder! Nu woei en wuitde de driekleur in den blij den zonneschijn, aan een drie honderd hui zen... nogmaals uitsluitelijk van katholieken! 't Is te verstaan van den kant van de libe ralen, M. Nolf en was nog geen burgemees ter 't zal nog lange duren De Misse in de Hoofdkerk Het bestuur van 't Davidsfonds had al de katholieke gilden van stad dringend uitge noodigd om op zondag, 13 Juli. tegenwoor dig te zijn in de misse, om li 1/2 ure in de Cathedrale van St Maartens, gelezen uit dank voor den zegepraal van Groeninghe. Een overgroot getal leden van alle slach van katholieke gilden hebben dien oproep beant woord De kerk hoe overgroot zij is, was tot proppens toe gevuld. De Koninklijke Fanfare had in den hoogen koor plaats genomen. Gedurende de mis heeft zij met veel kunst en mt/niekaal gevoel twee stukken uitgevoerd. Hoe plech tig dreunden die koperen stemmen onder de grootsche gewelven onzer middeleeuwsche hoofdkerke De eeuwenoude steenen moeten getrild hebben als zij getuige waren van de dank baarheid van 't nakomelingschap ten opzichte de christelijke bevolkinge der middeleeuwen, die niet alleen wiste het vaderland te ver dedigen, maar ook heerlijke tempels op te richten ter eere van den God der leger machten die zege of nederlage in zijne almogende hand draagt. Proficiat Davidsfonds. De Vlamingen moe ten godsdienstig zijn of zijn geen Vlamin gen meer De Fakkeltocht Prachtig prachtig prachtig En volk Van al de omliggende gemeen ten waren er, met 't schoon weder talrijke nieuwsgierigen opgekomen. Geheel de stad ook was te beene... Geheel de stad Neen toch. Het liberaal muziek, vulgó de Strijkers waren weg gestreken naar Kortrijk Te beter. En de liberalen die gebleven waren, en hadden geen ééntje te tellen zij voelden genoeg dat zij geheel de stad tegen hen hadden. Maar laat ons van den fakkeltocht spre ken. Prachtig, overheerlijk En 't weêre en kon niet beter gepast zijn De vergaèrplaats was op den Leet. (Van- peereboomplaats). Daar verzamelden den rond de veertig gilden, met schemerende fakkels, veelkleurige transparents en allerhande mooie venetiaansche lanteern- tjes Om 9 uren stipt gerocht de stoet in be- weginge. Wij mogen op een goed duist mannen rekenen 't getal der gildeleden die in den stoet deelnamen, en door al de bijzon derste straten van stad trokken, zoodang dat, zooveel mogelijk, niet één wijk van de stad uitgesloten was. Hoe zwierig en geestdriftig rolde die wemelende zee van lichten midden twee reken toortsdragende pompiers door d'al- oude stadHoe zwierig en tevens... hoe deftig Zwierig en geestdriftig, JaOnder 't blijde spelen der drie muziekkorpsen die den stoel vergezelden, stapten de leden der verschil- lige gilden, ingoede orde, maar lustig en leutig, te midden de algemeene bewonde ring en toejuichingen vooruit. Hoe schoone Maar kijkt e keèr nè de sloutsetjes, met papieren hoogen hoed hoe Comiek. En de visschers, tè. Kijkt e keer hier En dè ze En zoo ging het gedurig. Deftig ook. Wel wipte en sprong er hier en daar een beentje, wel dreunden machtig Dé Vlaamsche Leeuw» en de Brabanponne... maar 't was toch geen losbandig springen en draaien ge lijk in den tijde rond d'oude Pompiers, noch geen balken en beurelen van 't Ongedierte der Papen Neen deftig liep alles af. De leden va allen rang en allen ouderdom die den licht stoet vergezelden wisten hen beter te gedra gen dan ons liberaal goedje... Intusschentijd rolden de schemerende ba ren der golvende lichtzee immer voort dooi stad. Hier en daar een huis of een gestich prachtig verlicht. Melden wij 't lokaal der Gilde van O. L Vrouwe van Thuyne, inde St Jacobsstraat, Overheerlijk De Gilde, die zoo eenen fakkeltocht wist op 't getouwe te zetten en tot stand ie bren gen, had er ook aan gehouden haar lokaal prachtig te versieren Vijf transparents, en twee klemmende reken lichtjes die tot aan den top van den spitsgevel opklommen gaven aan dat ouder- wetsch geveltje een bekoorlijk en toovervol uitzicht. Vaderlandsehe Liederen 'T was kort na 40 ure toen de fakkeltocht op de markt voor den kiosk geschaard stond. Daar begeleidde de Stadsharmonie, ondei t behendig bestier van M. Wittebroodt, drie Vaderlandsehe Liederen De Brabanponne. naar Groeninghveld, en de Vlaamsche Leeuw, welke een honderdtal kinderstem men vorenzongen en waarvan honderden zwaardere stemmen met ongelooflijken geestdrift het refrein herhaalden. Hoe schoon, hoe zoet weêrgalmden die kinderstemmen lijk 't ruischen vanengel- vederen door de avondstilte henen Hoe schoon, hoe krachtig dreunden de mannenstemmen lijk gunseud gewoel eener krijgsbende over die eindelooze zee van krielende volk Na ieder lied, wat een roepen van bis en hip, hip, hoerah Dat hooren en zien erbij vergingen. Eindelijk tot slot, tn om aan de feeste hare ware beteekenisse te laten, hief de machtige harmonie een laatste maal Het Vaderlandsch Lied aan. Nu zong iedereen mêe O Vaderland, oedel land der Belgen!.. En dan nogmaals een eindeloos Hoerah! hip, hip, hoerahen een zwaaien met de hoeden en een klakken in de handen, en nogmaals zwaaien en nogmaals juichen, dai de oude helden moeten getrild hebben in hun graf bij die grootsche, die geestdriftige oetooninge ter eere van deze die wilden wat was recht en wonnen wat zij wilden Yperlingen Eere aan u, en dank Ter gelegenheid der prachtige Eeuwfeeste van het roemrijkste feit uit onze geschiede nis, hebt gij den lande getoond dat gij fier zijt af te stammen van de Helden van 1302 en dat er diepe in uw herte daar vonkt en daar vlamt eene altijd laaiende liefde voor Belgie, voor uw Vaderland I Geene stad schier in ons koninkrijk die zoo heerlijk, zoo geestdriftig als 't aloude Yper ten minste hare katholieke bevolking den Gul densporenslag herdacht heeft. Lange nog zal de blijde gedachtenisse van dien heuge lijken dag van 43' Juli 1902 in hert en geesi der Yperlingen bewaard blijven. Doch, bijzonderlijk eere en dank aan u, gij bloeiende en groeiende Gilde van 0. L. Vrouwe van Thuyne. Eene grootsche schier vermetele onderneming hebt gij gewaagd, en, laat het ons maar rechtuit be kennen, ten volle erin geslaagd. Gewrocht hebt gij slag om slinger, rechts en links, om uwe feeste te doen gelukken uwe feeste, ja, want zij is de uwe geheel en ganseh. Aan u, de opvattinge, de voorbereidinge, de aanleg, het uitvoeren. Aan u hebben wij te danken dat zooveel maatschappijen deel hebben genomen, dat er in uwen stoet den schoonsten fakkeltocht die ooit door Yper trok zooveel orde en deftigheid heerschte. Aan u eindelijk hebben wij te danken dat de grootsche vaderlandsehe betooging spijts partijdige onthouding en tegenkanting ten volle gelukt heeft, tot spijt van die 't benijdt. 'T was dus wel uwe feeste en gij moogt er fier over zijn, en ons nog dikwijls vergasten met zulke schoone, treffelijke, hertroerende feestlijkheden 1 Wakkere leden der Thnynegilde, een fransch spreekwoord zegt noblesse oblige onthoudt het wel, gij zijt de toekomste vaD stad gaat voort in den weg dien gij inge- slegen hebt blijft Kerk en land getrouw, katholiek ronduit en recht voor den vuist Dan zal, gelijk voor dezen Ons Yper roemrijk wezen. Terwijl de katholieken in onze stad alge meene vaderlandsehe feesten inrichten ons de gelegenheid geven eenen aangenamen, prachtigen avond over te brengen vreemd volk bij de machte naar stad trekken, en u allen, herbergiers en neringdoeDers, eenen milden penning jeunen, wat doen de liberalen Zij gaan naar vreemde steden hunne poli tieke onverdraagzaamheid lucht geven zij trachten onze feesten te doen mislukken zij trekken volk af van stee en zij gaan hunne Te naaste jare. als't kiezinge is voor de gemeente, alswanneer de liberalen onze stemmen zullen komen schooien, wij zullen hun dat op hunne mage plakken en door hun ne neuze wrijven. En binnen 4 jaar als Nes tje, met fleemende stemme, ook, zal opko men met eene quittencie van 4000 franken, wij zullen hem zenden wandelen... naar Kor trijk Foerrrrt De liberalen van Yper hebben uitgesteken omdat zij niet uitgesteken hebben. De liberalen hebben 't uitgesteken naar Kortrijk. De liberalen hebben entwat uitgesteken te Kortrijk Gelijk onze lezers reeds weten, is er, Zon dag verleden, niet eene vaderlandsehe, maar eene liberale betooging geweest te Kortrijk. Het strijkersmuziek was er naartoe. Uit eene briefwisselinge van Km-trijk vamomeu wij in korte, doch welsprekende reken het volgende. Groote fiasco... ingezien, 't geene de liberalen daarover geboft en gestoft hadden van te voren. Geen de minste geestdrift in stad. Eene maatschappij uit Ryssel werd onthaald op de marseillaise... Na den optocht, voor drachtdoor de heeren De Ridder, Max Roo- sesen Paul Fredericq. (En ons Nestje, tè Hij bleef in zijn nestje. Nota van de redactie Paul Fredericq heeft ook den heldenmoed verheerlijkt der geuzen of beeldstormers Daarna wederom Marseillaise Na tuurlijk!... Nadensioet en de redevoeringen, zongen vele liberalen, met klank en klem, van... 't ongediert der Papen daarbij huilden en fluitten zij voor de katholieke lo kalen.... Dat al ter eere van onze godsdiens tige voorouders, die na den zegepraal, ten •rnrsten werke optrokken in bedevaart naar 0. L. Vrouw-kerke Onder die laweitmakers en papenvreters en mogen de strijkers geenszins gerekend worden natuurlijk 't Is waar dat ze van de statie van Yper afkwamen al spelen voor A bas les Caf- fards Zij wierden allicht den mond ge stopt, wen edel en geestdriftig, uit honder- de monden over de markt weerklonk O Vaderland, o edel land der Belgen De stad deed meé met de katholieken Nestje, Nestje, ge hebt zoo leelijk den bal gemist van Kortrijk bewijzen hunnen voorrang sedert 25 jaren. Vervolg.) Doch onze Vlaamsche moedertaal is niet alleenlijk rijk in woorden en klanken, zij is ook nog uitnemend welluidend en aoefe.Kunt gij iets zoeters uitpetzen dan die reeds aan gehaalde verzekens over de meezen Stil houd: uw adem op, anders en hoort gij niet meer dat zurkelen en rijzevaten zoo de meezen doen Hoe lief zegt dit kindje goén avond aan zijne speeldingen 'n Aven, blomkes, moe van spelen, gaat mie douw doen, slaapt ook wel morgen, komt u niemand stelen, herbegint ons kinderspel. 'n Aven, hoepels, 'n aven banden; groote en kleene kaatsebal geeft... maar kijkt, ge'n hebt geen banden mie een kruiske u geren zal t UWSBLAD VAN YPER PENNINGEN ELDERS VERTEREN

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 1