ENGELBEWAARDER Brief Bet kanaal overgezwommen Katholieke Wacht de vrouwen, en bijzonderlijk van de spin Ien seffens vloog zij, al wentelen en draaien sters, vereerd ze was schrikkelijk grootjan dansen, achterover we<<, de wijde wereld van gestalte, zeiden onze arme heidenschej rond, en ze zal vliegen tot den la laten dag voorouders, ze droeg een spinrokke, en die des oordeelsdat is nu eigentiijk de varende lange witte kobbeneldraden die 'a zomers uitlurouMje en haar name is Ver llelde (dit is de lucht vallen, dat was haar spingaren zej Vrouw-Helde, gelijk Feranneman,d.i. Vrouw nam de zielen van de kleene kinders meêlAnneman; en Fmegtenseune, d. i. Vrouw met heur en de moeders zeiden Vrouw J Agata's zoon), in 't latijn Pharaildis. Holde gaat u pakken Als er levers eenej Dje twee vertelsels zijn 't een ouder als spinster te lange sliep, ze kwam en verbrod-1 ander en alle twee even waar't is te zeg de heur garen do neersiige bracht ze ge- j^en, alzoo fabelden onze oude voorouders, schenken door de kave, bij nachte als zij die weinig of niet wisten vin de nature en 't op iemand gezien had, ze kwam en voerde|den oorsprong van den wervelwind en nog hem meê al draaien in de lucht en liet hemj vee[ mjni eilaas van Cbiistus, den weg, de dan vallen, en, zeiden de menschen, nooitl van zijn leven en had hij geene gezonde ure meerwilde men ze verjagen, men lei een| mes of een happe ievers mei de sneê om- hooge, daar kwam zij nooit over, en date oen I hedendaags sommige boomvelders nog, nier wetende dat net dwaze heidensche super stitie is. Groote kinders toch waren onze voorouders eer zij christen waren Maar zij] waarheid en het leven. G. G. Wijontvangenuitstaddenvolgenden brief Heer Opsteller, Over 2, 3 weken bad ik UEd eenen brie! medegedeeld mij door een gewezen Yperling uit India geschreven. Een mijner vrienden wisten niet beter. Den heidenscben name I /ond mjj het laatst verschenen nummer van Woe of Holde» hebben onze eerstej Weeke Blad dat zoogezeidmijne antwoorde priesters, bijvoorbeeld Sint Eloi, Sint i udo I aiededeelt. 'k Euhebbese nog niet geschre en anderen, op zonde verboden uit te spre ken, en daarom is dat, uitgeweerd de afgods namen van de dagen van de weke, meest al die namen uit de tale verdwenen zijn maar die den waren name niet meer dorsten zeg gen, zeiden hem gebroken en verkeerd, gelijk dat nu nog gaat met sommige vloeken; alzoo is 't dat men heden nog, zonder te weten en zonder erg, van die afgodinue Woe of Holde hoort sprekeu, te weten ais men spreekt van de varende vrouwe Door toedoen van de missionnarissen in ven... maar ze zal uitkomen op tijden stond lntusschentijd boud ik eraan UEd eenige bemerkingen te maken over den brief die in de bureeleri van 't Weeke Blad opgesteld wierd 'i Weeke Blad is dikwijls door 't Nieuws blad uitgedaagd geweest... en heeft tot n nog nooit durven antwoorden. En voor den eersten keer dat 't hem risschiert, 't en slaat niet meê. Och Heere toch, ze zouden 't moe ten anders aan boord leggen om eenen brie! tegen de katholieken te fabrikeeren 1 M. Nol die als consigne gegeven had van te zwijgen ons land is geoeel dat verdicht oud geloove vermoord, zal moeten de de schrijvelaars van de heidensche Vlamingen ailengskes ontaard in kindervertelsels en zulkdanigen praat, die eindelijk geheel en gansch zal uitsterven. Sommige van die duistere en oude inbeeldingen zijn met christelijke waarheden vernesteld geraakt en hebben alzoo te larigei vast gezeten in de hoofden van ongeleerde menschen. De varende vrouwe, vertellen som mige, was een vorstinne, en ze hadde een kind verkregen, op conditie dat noch zij noch haar man, voor een zekeren tijd, malkaar in de oogen zouden gezien hebben, anders zou er wat gebeuren Wat doen zij mij? De man sluit zijn vrouw en haar kind in eenen torre en blijft er zelf buiten wonen. Ja maar, hij van 't macaronbladje op hunne duimen klop pen wat kwakkels Eerste kwakkel volgens de getuigenisse van 't Weeke blad is de stad,onder do laatste jaren van 't, liberaal bestier, van 293 zielen verminderd en onder de eerste jaren van 't Ka tholiek beslier van 241 zielen (gelooft't Wee ke Blad nog aan de ziele 1 vermeerderd 't Is mager, zegt het Weeke Blad inder daad... heel mager... voor de liberalen. Tweede kwakkel I Die vermeerderinge van bevolkinge is te wijten aan de onverdraag zaamheid der katholieken. Derde kwakkel't Zijn vele welhebbende maar, hadde toch zoo geern toch een keer zijn kina Ifamilies uit stad gegaan gezien, en zóó geern, zóó geern, tot dat hij I 't Kan zijn, lijk overal elders, eindelijk te rade wi8rd en peisde 'k zou I Daarbij is het altijd een verlies 'k En peis moeten door t sleutergat gaan kijken k Zai I bet njel Ron d(J slad maar gezuiverd zijn van misschien mijn kind zien en t zou al weiIeenige kopstukken van liberalen, 't ware moeten passen dat ik mijn vrouwe recht in lutein jammer. B. V. Goê voyage, heeren haar oogen zage Zoo bij gaat er naartoe I liefhebbers der waaiende rokskens, voor maar, na mate dat hij nader kwam klopte Istaanders der vrije liefde, bewonderaars van zijn fierte zoodanig stijf dat men 't kost ooreu |dt} zedenschool van Cempuis Den wind al wel tien stappen verre. Peislde princesse it11 achter haar eigen zeiven wat klopt er daar alzoo ytgrde kmkkgl >t Romen tjJ yel0 armBn en ze kijkt door 'tsleutergathij, van den T stad en de buUjm wordl le vele anderen kant, kijkt juist ook door t s eu et-1 bevolkt, 't Is te verstaan dat de liberalen gat, ze zagen malkaar in de oogen, en e|aan de arme menschen niet en houden vrouwe vloog, verwenscht en al draaien, 1 a Zij zijn van Houdt-hem! En hunne conferen de lucht en ze vliegt nog daUs de varende|U(J yan Vincentius geeft vaD nu reeds d(1 vrouwe of de vare en de vrouwe Andere, en nu wordt het meer of min christelijk, willen't beter weten; 't is die leelijke danseresse, zeggen ze, die danste voor Heredes den koning, en hij zei tegen moosterachtigesomme uit van 0.000.000.000 franken Den buiten Ook te verstaan. De liberalen hebben altijd tegen den buiten geweest, omdat die menschen I) naar de kerke gaan 2) hunnen paaschen houden 3( Prachtig! 't Is 't Weeke Blad die 't schrijft Och Weeite Bladje toch, iongen, als Ons Heere 't verstand uitdeelde ge stond bachlen nen boom, eh En als 't al uitgedeeld was ge kroopt uit... Kijk, zei ons Heere, hier s de overschotEn de zak was ijdel Zesde kwakkel 't Weke Blad peist sommi ge katholieken al zijnen kant te trekken, den kende hun pieizier te doen met hunnen name iu kolommen te laten drukken. Och Heere toch, ventje deze die gij ver eert met van hem te schrijven, en zijn m 't geheele daarmêe niet gediend Peist gij misschien dat God. of de Paus of de Bisschop of gelijk welke geestelijke daar mêe gediend isals gij hen noemt in gemeene lage artikels Daarmee sluit ik ik verwacht met onge duld het volgende van mijnen brief. Aanveerd, nz. X. Holbein's prachtige strijd Meer dan 22 uren in 't water M. Montagu Holbein, na meer dan 73 kilo meters te hebben gezwommen en 22 uren en 21 minuten in het water te hebben doorge bracht, heeft slechts enkele honderden me ters gemist, om heel den afstand te zwem men tusschen Kaap Grisnez en Dover. Op circa één kilometer van St-Margaret'; baai werd hij gegrepen in eene van die doo delijke stroomingen, die de Engelscbe kust zoo gevaarlijk maken voor zwemmers, en daar hij nu oostwaarts werd weggedreven en ook het laatste stadium van lichaamsuitput ting had bereikt, werd hij, in 't zicht van het einddoel, met moeite uit het water gehaaid Op het laatst overwonnen door een toeval is hel hem niet gegeven geweest, van de Fransche kust weggezwommen, voet aa wal te zetten op het Engelsche strand. Doch hij heeft niettemin drie wonderdaden ver richt 1" In de eerste plaats heeft hij den meest langdurigen zwemrnacht gehouden, die ooit werd opgeteekend; 2° 'lij is het Kanaal overgezwommen want hij is verder geraakt dan de Admiralty pier van Dover, waar hij had kunnen aan landen 3° En hij heeft kapitein Webb's beroemde zwempartij ver overtroffen. Toen Webb in 1872 van de Admiralty-piei het punt dat Holbein dees week voor bi zwom in het water sprong en naar Ca lais zwom, moest hij circa 50 kilometers afleggen en hij bleef 21 1/2 uren in het vva terHolbein legde meer dan 73 kilometers af en bleef slechts een uur langer in 't vva ter; daarbij Webb was, toen hij van Dover naar Calais zwom, slechts 28 jaar, Holbein is er nu 41. Daarbij heeft Holbein in zijne poging zulk eene wilskracht en zulke vastberadenhuid aan den dag gelegd dat zijn overtocht va 't Kanaal zeker een der schitterendste blad zijden in de geschiedenis der zwemkunst zal blijven. udie der tij mi en stroomingen van dezen] plas, dat de hefboom ligt voor het vervullen dezer taak Het is de kwestie van op tijd en stond in zee te springen, zigzagwijze van tij en stroo mingen gebruik te maken, dan aan de Eu elscbe kust gekomen eene laatste krachts nspanning wagen... De eenige man, die van de Engelsche naar de Fransche kust zwom, was kapitein Webb en die was zoo uitgeput, dat het hem vier uren en half vroeg om de laatste 800 meters te zwemmen Holbein heeft 22 u: en lang tegen de tij- krachten gevochten op zeker oogeriblik is hij op 700 meters van het einddoel geweest en 't is op hel oogeriblik, toen de volharding ging bekroond en Holbein het stoutsie stuk in de zwemkunst ging volbrengen, dat ooit werd uitgevoerd, dat eene gansch onver wachte strooming inzette en hem meevoer de... van het strand weg. Eu toen de zou weer aan den hemeltrans rees zworn Holbein nog even onveranderlijk Ongesteld Met den dageraad kwam de s,rijd - pei moeilijke van den strijd, beter gezegd. Holbein bad gehoopt de tweede oo telijke tij te kunnen nemen rond 3 ure en dan, als hij in de nabijheid der Varne was, door de strooming naar de kust te worden gedreven Hij bei eikte degelijk de oostelijke lij, doch zij was sterker dan hij had voorzien, hij kon de landstrooming niet binnen geraken, doch raakte haar zijdelings, zoodat hij op en neer uleef drijven. Het was een zware, moeilijke kamp, d(.s te meer ontmoedigend, omdat ginder de ppen van Dover in 't zicht waren. Hij poogde dooralle manierendoor de s rooming heen te komen op den buik, op den ru.« op zij, altijd bleef de Engelsche kust even ver verwijderd. Het uitwerksel op den zwemmer was slecht. Hij begon veel vragen te stellen, wat bewees dat hij geduld begon te verliezen Met de vermoeienis kwam ook het minder goed inhalen der spijzen, zoodat hij zeewater inzwoig en braken moest. Het zicht van Dover, dat hem werd mee mee haar, omdat zij alzoo koste dansen vraagilden godsdienst genegen zijn en naleven. de helft van mijn koningrijk, gij zult hei hebben, daar En, die deugeniete, neen, zei ze, maar geeft mij 't hoofd van Sint Jan Baptiste in eenen schotel! ge moet weten, Sint Jan had haar eentwaar te na gesproken; en Herodes deei hem onthoofden en gaf haai het hoofd, (Tot hier is't goed, nu komt de heidensche valsctiheid er bij.) En als zij dat hoofd hadde, op dien schotel, ze keek er naar en bezag het in de oogen, eu Sint Jan, dat niet kunnende verdragen, als is 't dat hij dood was, gaf eenen blaas met zijnen mond MENGELWERK 28. DE >rJO DOH F door HONORÉ S TA ES Zoo doen de meeste stedelingen die een buitengoed bezitten. Hoe jong ook nog, verlang ik reeds naar rust. Uw edel streven in mijne parochie zegt mij het tegendeel, Hendrik. Door rusten versta ik het eenvoudig buitenleven genieten, mijnheer de pastoor. Ik hoop hier het heil te vinden dat ik te ver geefs in de wereld getocht heb. Ik tel enkel zes en twintig jaar, en toch heb ik reeds meer gehoord en gezien dan de oud sten uwer parochianen, die zoo gelukkig zijn, uit de hut waarin zij geboren werden, naar den Hemel te kunnen verhuizen. Ik zag vooi de eerste maal het daglicht in eene kunsien- makerstent, aan deoverzijde van denOceaan Mijn vader was een clown, die jaren lang in groote cirken luchtsprongen had gemaakt er bij zijn huwelijk met mijne moeder, begon nenwas vooreigen rekening te werken. Daai hij te Gent geboren, en tot aan zijnen man nelijken leeftijd in die stad gewoond had. heeft hij mij de Vlaamscbe taal, die hij bo ven andere lief had aangeleerd. Hij was een braaf man, die vrouw en kind hertelijk lief had en al het mogelijke deed om hen geluk kig te maken. Mijne moeder leefde enkel voor echtgenoot en zoon. Wij reisden van de eene stad naar de an dere Oe wagen, die ons tot woning verstrek- j te,rolde nu ee ns over gebaande wegen, dan En de liberalen 'k En zegge maar dat Vijfde kwakkelDUS volgens 't Weeke Blad zelve ProficiatMr Surmont, met uw werk van nieuwe rioolen Schoon, deugdelijk werk. ProficiatM' Colaert, met uw square vóór de statie 't Is heel mooi 't Moet waar zijn,want 't Weeke Blad zelve zegt hel Eu de schoone engelsche hof met kionkelpaden en de schoone breede Malou [aan bezoomd met eene reek schoone huizen jn vlaamschen bouwtrant weer door bosschen, hielddezemaal te mid den van beschaafde lieden, eene andere maal in het kamp van half wilden. Een vrooiijk karakter bezat ik niet. Uit lust danste of sprong ik nooit, deed ik het, dan was het ten dienstehetgeëerde publiek. En dit kon niet anders. Ik zag mijne moeder nooit in vroolijke stemming. Zij wastevreden met haar lot evenwel lag immer een waar van weemoed over hare trekken gespreid, en wanneer vader schertste en ik haar streelde, kwam slechts een stille glimlach op hare lippen. De arme vrouw had het heim wee. Zij was niet als zwerfster geboren en verzuchtte naar bet vaderland. Eilaas zij zou den dierbaren geboorte grond niet wederzien. Op eenen morgen kon zij haar bed niet verlaten. Eenige dagen la ter stonden vader en ik te weenen bij haar graf, Alvorens te sterven, toonde zij mij eene wonde die haar jaren had doen lijden. Zij verhaalde mij dat zij, op twintigjarigen leef tijd, door haren vader, Jan Donckers, uil het ouderlijk huis gejaagd was omdat zij liefde koesterde voor hem die later mijn va der zou worden. Zij was haren geliefde ge volgd tot in Engeland en er met bem in echt getreden. Het denkbeeld dat zij het leven vergald bad van hem wien zij het leven ver schuldigd was, had haar nooit meer verlaten, en gedurende haar zwervend bestaan, was zij honderdmaal op het punt geweest terug naar Belgie te keeren om zich vóór de voeten naars vaders te werpen. De gedachte, even wel, dat Jan Donckers een onverbiddelijk nan was die haren echtgenoot zou beleedi- gen, had haar wederhouden. Immers de brieven om vergiffenis, die zij naar hem schreef, bleven onbeantwoordt. De arme vrouw droeg den worm der smerte mede naar het graf. God heeft moeder en grootvader geoor deeld. Mogezijn oordeel hengunstig geweest zijn, want beiden hadden veel geleden. Toen vader van zijne trouwe levensgezel lin beroofd was, vond hij geenen lust meer in het kuristenmakersleven Hij besteedde hel geld dat hij gespaard had, aan de opvoeding van zijn kind en vertrok naar de goudvelden. Ik deed mijne intrede in een christelijk ge sticht en verbleef er tot mij achttien jaar. Dan kwam mijn vader terug bij mij. Hij had veel geld verzamelden dreef thins handel in glas. Ik trad opnieuw de wereld in. Wij vestig den ons te New-York. Daar verbleef ik lot over twee jaar. Dan stierf mijn vader, en ik was alleen, gansch alleen. Van mijn vader had ik eene aanzienlijke fortuin geërfd, van mijne moeder een wee moedig karakter. In het leven vond ik geenen lust. Ik ver veelde mij te New York, en begon te reizen in de hoop op mijnen weg te vinden wat al le menschen betrachten het geluk. Twee jaar lang heb ik gereisd. Alle groote steden van Europa bezocht ik. Mijne fortuin liet mij toe alle genoegens te smaken welke men mal geld kan koopen. Eiken dag zocht ik nieuwe verstrooiing voor mijnen geest, en eiken avond wanneer ik mij, vermoeid van genoegens te smaken, ter ruste legde, vroeg ik mijzelven af «Is het leven van den meusch kostelijk genoeg om er behagen in te scheppen Over eenige weken trad ik voor de eerste maal over de Belgische grens. Ik herinnerde mij dat België het geboorteland mijner moe ure Zware taak In vogelvlucht is de afstand tusschen de twee riaastbijgelegen punten op de kus'en van Engeland en Frankrijk slechts 32 kilo meiers. Indien dus het Kanaal aan de zwem mers al het gemak onzer stedelijke zwemdok aanbood, zou de overtocht ervan zoo geen heldendaad zijn. Maar de smalle zeearm, die Engeland van het vasteland scheidt, is be kend om, tegen de zwemmers, de doode lijkste hinderpalen te stellen. Zijne oost- en westwaarts vliedende tijen en stroomingen zijn zoo machtig, dat meest geoefende en sterkste zwemmer zteb als een hulpeloos kind gevoelt, eens dat bij zich in deze golven bevindt. Het is in Vertrek Het was Woensdag 3 ure 14 toen Holbein aan Kaap Giisnez van de rotsen in zee trad. Een sleepboot, de Lady Vita, zou den zwemmer volgen op de gansche reis en aan boord dezer boot bevond zich Mev. Holbein, vrouw van den ondernemenden man, bene-1gedeeld,monterde hem weer geheel op,doch vens dezer zuster. Itoen hij de Varne boei bereikte, had de na- Deze werd, alvorens te gaan, gesmeerd Iluul wnei s menschen berekeningen bedro met eene bijzondere olie, dik en vet, orn hem Nen Holbein mislede strooming die hem tegen koude te beschermen. Om het hoofd jliaa! wal moest voeren. Het was nu 7 linnen doeken; om de oogen tegen het zoute |'n ^en morgend en slappe tij. zeewater te beschermen een ingenieus toe De crisis Nu begon de ergste periode van liet ge heele waagstuk vijf volle uren lang streed Holbein tegen do slappe tij, machteloos om over de stromingen te geraken die zich tegen hem keerden. Het was duidelijk dal hij in deze tij goti moeten blijven kampen tot eene andere zich inzette. Hoe lang zou hij het nog kunnen ui,houden Hij was nu reeds 17 uren in het wjiUii <ifl zijnö arm- en bGGBslsgen begonnéö merkelijk te verzwakken. Toch kwam uR zijn mond geen enkele klacht. Als het zoo voort gaat, gaat het een 24 urenplezier worden. Om half 8 bedenkelijk verschijnsel. Het masker voor het gelaat was losgerukt en Holbein begon daarover te klagen." Tegen half 12 lag de zwemmer nu 21 uren in het water. Rond 1 uur was Holbein op minder dan eene halve mijl van de kust gena derd.Eene g>. ede strooming nu en hij was er. Doch de tij rijst en stroomt in verkeerde richting. De zwemm-r houdt hel nog een uur uitdoch zijne oogen zijn gansch rood, zijne lippen gezwollen, zijn gelaat blauw, zijne keel doet pijn. Hoe is 't, Monty roept zijne vrouw. Uitis 't antwoord en dat was het af gesproken ten ken oamiddeiijk snelt eene boot toe en juist om 2 ure 26 werd Holbein op de Lady Vita opgenomen, waar bij ver zorgd werd. Een beetje meer geluk en hij had het waagstuk volbracht. een ingenieus stel van Dr Murphy, te Dover. Verleden jaar, I toen Holbein 13 uren zwom, kwam hij let terlijk blind uit het water. Om dat nu tel voorkomen, droeg hij een soort van door schijnend masker, zooals men ze hier met| Vastenavond draagt, eu voor de oogen was een bril met sterke kijkglazen vastgemaakt. Te midden der toejuichingen van vele Fransche belangstellenden, zwom Holbein weg, terwijl van de Lady Vita, Mev. Holbein haren man toeriep «Goeden moed, Mont Holbein's voornaam is namelijk Montagu. Twee roeibooten volgden den oenen zwemmer eene om hem te sturen, een andere om hem te voeden. Want men be grijpt dat die zwemmer geen gansehen dag in 't water kan blijven zonder versterking te nemen. Mev. Holbein en hare zuster voos zagen den zwemmer ieder uur van vloeibaar voedsel en ook van lichte sandwiches, die men hem van uit de voedingsboot toe reikte. Het eerst voedsel dat hij nam, een uur na zijn vertrek uit Grisnez was een krachtig vloeibaar vleeschextract. In de duisternis Toen de avond viel was de Fransche kust uit het oog verdwenen en ontwaarde mer nog enkel het licht der vuurbaak van Calais Wat later werden ook de vuren van South Forelands ontwaard en Mevr. Holbein riep haren man tce Houd moed, Monty, we zier de engelsche lichten Waarop de zwemmer tegen rie>) alies wel Natuurlijk dacht a=.n boord der Lady Vül niemand aan slapen, en het schouwspel van lezen man, zwemmend in den donkeren nacht, in bet ruime sop, was ook aantrekke lijk genoeg om den slaap te verdrijven Sterke aceiyleenlampen hingen aan de zijde van het schip langswaar de zwemmer zich bevond men zag hem met eene onbegrijpe lijke regelmatigheid armen en beenen bewe gen.De lucht veranderde, de zee veranderde, de uren gingen om slechts een ding was onveranderlijk de bewegingen van Holbein Dat ging niet mjnscbelijk, dat ging wiskun dig. Londen, 30 Aug. M Holbein heeft aan een opsteller van Daily Graphic verklaard, dal bij toekomende maand denkelijk opnieuw zal trachten over het Kanaal te zwemmen, maar ditmaal ver trekkende van de Engelsche kust. Zondag 14 September is er 's avonds ver gadering vuor de Katholieke Wacht. E. H. Ryckeboer spreekt en er zijn 100 fr, te ver lieten. der was en besloot het dorp, waarvan zij mij voor haar sterven gesproken had, op te zoe ken. Ik kwam te Wimmelgem en vroeg inlich tingen over Jan Donckers. Men antwoordde mij dat de man sedert een aantal jaren dood was. Om andere bloetverwanten bekreunde ik mij niet. De Wimmelgemsche lucht verkwikte mij en daar ik hoorde dat er in het dorp een buitengoed te koop was, besloot ik het t koopen, hopende dat ik op de plaats waar mijne moeder geboren was, rust en vrede zou vinden. Ziedaar, mijnheer de pastoor, mijne geschiedenis. Nu zal ik u zeggen waar om ik heden troost noodig heb Omstreeks den tijd waarop ik te Wimmel gem kwam, had ik tot mijzelven gezegd Kan ik mijnen eigen persoon geen geluk bezorgen, ik zal trachten het aan anderen te verschaffen. Misschien zal het heil mijner be schermelingen mij tevredenheid schenken en de moedeloosheid verdrijven die mij aan houdend kwelt. Toen ik hier een paar dagen was, bracht het toeval mij in eene hut, waar ik menschen ontmoette, die, alhoewel doodarm en ver smaad, tevreden waren in hun lot. Ik sprak met hen en vernam dat ik bij bloedverwan ten was. Weinige minuten waren genoeg om mij die menschen te leeren hoogachten en beminnen. Wanneer ik hunne stulp verliet, was mijn gemoed veel lichter dan vroeger. Ik verbeeldde mij dat al de andere dorpelin gen even braaf waren als dezen, en besloot uit al mijne kracht te werken om de arme lieden mijner nieuwe verblijfplaats welvaart te verschaffen. Sedert dien tijd heb ik met lust gearbeid. Ik bezocht bijna al mijne dorpgenoten, ik [hoorde met behagen hen spreken hunne eenvoudige zeden wekten mijne belangstel ling op. Langzamerhand voelde ik vrede en geluk in mijne ziel dalen. Het zaad dal ik rond mij wierp, beloofde de beste vruchten. De dorpelingen luisterden naar mijne stera, z zogen dat mijn streven rechtzinnig was, en schonken mij hun ver trouwen en de genegenh id dier nederige lieden schonk mij meer heit dan ik sedert jaren had mogen genieten. Maar zie, de onzichtbarevijand dievrocger mijn leven vergalde, bestormt mij sedert een paar dagen opnieuw, en zijn wapen is scher per dan ooit. Nooit was mijne moedeloos heid zoo hevig als nu, en ik ben geneigd het dorp waar ik hoopte te blijven, te verlaten om andermaal in de wijde wereld verstrooi ing te gaan zoeken. Gisteren bezocht ik nog een aantal dorpe lingen, maar hunne gesprekken behaagden mij niet meer hunne taal die mij tot over een paar dagen verrukte, scheen mij ruw en hun eenvoud is in mijn oog veranderd in domheid die mij afkeer inboezemt. Ik ben geheel en gansch ontmoedigd. Hendrik, de mensch is geboren voor de maatschappij. Al de menschen vormen enkel ééne familie, waarvan God de vader is. De leden dier familie zijn verplicht eikander bij te staan. Wie aan dien plicht te kort blijft, biijh te Kon aan het gebod van den Schep per. Geen waar geluk is hem gegund, want het geluk bestaat alleen in het volbrengen der zending die ons door den Almachtige aangewezen is. In een huisgezin beschermen de sterken de zwakken. De voorzienigheid heeft hen kracht gegeven, niet voor hen al leen, maar om er de minbedeelden van mede te deelen. {Wordt voortgezet.) de

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1902 | | pagina 3