DIT IS EN OMMELANDS, m m Op Zaterdag, 23™ Mei 1903, 5 centimen 't blad, 38ste jaar. Talmerk 1252 Bravo Godsdienstoorlog in Frankrijk Spanje Trein afgeschaft Elk zegt het voort Uitdaging Wat komen de fransche nonnen hier doen Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we ze n ofte post, tegen 3 frank 's j tars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. M'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk E6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAs.te B nssel, Tk,32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van] al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Dit is de titel waaronder wij, over acht dagen, het begin van den kies strijd aankondigden. Wij zeiden daarin dat de liberalen voor wapens genomen hadden de financiën of geldbestuur. Wij herhalen het Die kwes'iegaat ons Waarom Omdat het de geldverkwistingen zijn der liberalen die ze van'! stadhuis geborsteld hebben, en dal de Yperlin- gen dat zelfete goedje niet en gelooven als wanneer zij nukomen zingen: «Om de liefde Gods stemt voor ons wij zullen nu goed besturen I... Doch ze hebben ook een tweede wapen gekozen immers Oorlog aan den Godsdienst. Hun programma luidt 1) Weg met de nonnen Dus: De zusters vau 'tGasthuis buiten! De zusters van Nazareth buiten! De zusters nn Elisabeth buiten! De zusters van de Weezi n- school buiten De zusters der bewaar scholen buiten 2) Weg met de priesters Dus: Buiten... Heer Bestuurder der Weezenschool. Buiten... Heeren Bestuurders der Hospice-gestichten Geen misse meer voor de arme menschen van Gasthuis,van Nazareth, enz. Vervolgd en gelasterd... allegeeste lijken 0) Leven de officieële scholen Dus Heropening van 't sladskollegie. Geldverkwistingen voor rijke kin- ders van geuzescholen. Afschaffinge en oorlog aan den cate chismus. Weg met de eerste Communie! enz. h) Alles voor de liberalen en godsdienst- h iters Dus Geen liberaal, geen werk Geen liberaal, geene leveringen Geen liberaal, geen brood Tot deu bedelzak al de katholieken! Yperiingen, wat dunkt u van zulk programma Hebt gij nog onthouden hoe zij han delden met de Lamoljes Zij moeten weg die nunnekes Alsgij naar 'thospitaalzult moeten... geen zusters meer om u op te passen de arme menschen mogen verlaten zijn,en bij gebrek aan zorge creveeren! Werkt gij bij katholieke bazen... buiten uit den disch gebroodroofd gij en uwe kinders Zijl gij in een katholiek muziek of in een katholieke gilde... geen slag werk meer gij hebt geen recht te leven Zult gij dat verdragen Zegt Neen neen duizendmaal neen Reeds hoor ik, door de straten, het strijdlied donderen der godsdienstige Vlamingen tijdens de kerkvervolging van 't jaar 79 1 Refrein Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van Y kind, zoolang men uog in Vlaandren een enkleu Vlaming vindt 1 Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind, spijts al de booze listen die 't geusch bestuur verzint zoolang Gods lieve zonne op Vlaandren nederschingt, zoolang er in ons beurze een kopren penning klinkt 2 D i hel is uitgebroken de duivel is aau 't werk Hij wilt de ziel der klndren ontrukken aan Gods kerk Wij Viaamscke Katholieken, wij dulden nooit dien roof. In ons stroomt 't bloed der helden die slierven voor 't geloof 3 Komt op dan geusch gehroedsel, wij staan tot strijden g'reed. Nooit willen wij dat Vlaandren een nest van roovers heet. Nooit zullen onze kindren dit dulde nimmer God de nagels yan ons doodkist het aas zijn van 't schavot 4 Veel liever duist maal sterven Wij staan 't Geloof niet af, en stervend zal elk roepen van op den boord van t graf Ons kindren in geen scholen waar 't Crucifix niet blinkt Ons kindren in geen moordkuil, v aar't woord vanGod niet klinkt! Vlaming. Groot debat in de Kamer Parijs, 18 Mei. Volgens een radikaal blad zal de politiek de regeering morgen, Dinsdag, aanleiding geven tot een groot debat in de Kamer. Men beweert dat M. Waldeck-Rousseau de politiek van M. Combes zal bevechten. Het kanailje aan 't werk Woelingen in de kerken Toulon, 17 Mei. In den loop eener anti-katholieke betoo ging, ingericht om te protesteeren tegen de openbare gebeden in de kerken, hadden eenige woelingen plaats. Kapitein Dutheil de la Rochère,officier die zijn ontslag heeft gegeven en de advokaat Ballès, die eene roode vlag uit de banden wilden halen van de manifesteerders,werden gewond. Policie en gendarmerie hebben de orde hersteld. Aan N. D. de Plaisance Men meldt dat een incident heeft plaats gehad in de kerk van Notre-Dame de Plaisan- ce, waar eene groep godsdiensthaters de geloovigen beleedigde, die ten kerke gingen. Ren 12 lal aanhoudingen hadden plaats. Later. Talrijke groepen vormden zich, om in de kerk binnen te dringen en vooral in den avond ging het er warm toe. Van at 7 ure was er eene groote policiemacht rond de kerk om de samenscholingen te verbie den. Ondanks alles waren talrijke socialisten en vrijdenkers, die in het knopgat het erken- ningsteeken droegen, bijeengekomen. Eene eerste maal wilden zij binnendringen, maar zij werden daarin verhinderd door de policie Gedurende het sermoen bleven zij nu bui ten de Carmagnole en de Internationale zin gen. Eene non, die n3ar de Kerk kwam, werd door het gespuis omringd en beleedigd. En een priester, die de arme zuster hulp bracht, werd door de moedige Carmagno/e-brullers geslagen en moest geheel beslijkt in de kerk vluchten. Toen het sermoon was afgeloopen, zijn de vrouwen langs eene zijdeur uitgegaan, doch de mannen verlieten de kerk langs het voor portaal, in dichte gelederen en goed gewa pend. M. Lépine, prefekt van policie en verschei dene commissarissen kwamen aan t hoofd der katholieken de kerk uit, doch niet zoo dra was men buiten de grillie, of de socia listen vielen aan. M. Lépine werd aan 't hoofd getroffen door eene flesch gelukkig werd de slag door zijnen hoed gebroken. De commissaris Bou- vier kreeg een stokslag op den arm. Agenten werden omgeworpen en onder de voeten getrappeld. In 't geheel werden 80 persor.cn aange houden, alvorens de vechters uiteengedreven waren. A! de aangehoudenen werden later losgelaten. Eerst om 41 ure had de wijk haar gewoon aanzien terug. Te Belleville Van een anderen kant is de St-Baptistkerk van Belleville het tooneel geweest eener he vige woeling in dewelke een 10 tal personen min of meer erg gewond werden. Het was 3 1/4 ure, toen pater Orio, profes ser van het van het Institution Catbolique, geseculariseerd priester, den preekstoel be klom voor het sermoon. Beneden aan den preekstoelstonden de vrijdenkers en daar rond de leden der Jeunesse Catholique. Nauwelijks had pater Orio gezegd Mes fièresmes soeurs of de vrijdenkers begon nen lawijd te maken en te schreeuwen As sex De leden der Jeunesse catholique maakten zich gereed om de lawijdmakers aan de deur te walsen en, oogerbltkkelijk ontstond eene algemeene botsing. Stokken en stoelen kwa men er bij, de vrouwen hielpen een handje, tot eensklaps de policie binnen viel en de vechtenden kon soheidert. 50 vrijdenkers werden, erg toegetakeld, buiten gedreven, terwijl intusschert in al de straten rond de Kerk eene ontzaglijke volks menigte bijeenliep. Om4 urekwaraen twee lij#.en aan de kerk, wat de rust in de gemoederen bracht,zoodat het, na de lijkdiensten, afliep. De meeste ge wonden zijn socialisten. 5 der vechters, waaronder 4 katholieken en 1 socialist, werden aangehouden en naar 't policiebureel gevoerd. In de departementen werden door de vrij denkers verschillige meetingen gehouden om de scheidings vart Kerk en Staat en de afschaf fing der begrooiing van eerediensten te vra- gen. Na de meeting te Marseille zijn de 5000 deelnemers door de stad getrokken onder het zingen der Carmagnole. Te Clermont Eerrand hebben socialisten en vrijdenkers de opzegging van het concor daat gevraagd. Te Troyes vroegen die vriendjes afschaf fing van alle kloosters zonder onderscheid en inpalming vart alle kloostergoederen, als- meê monopool van 't onderwijs voor den Slaat Nog in andere steden hadden dergelijke vergaderingen plaats. Te Reims werd eveneens eene meeting gehouden, waarna de socialisten gingen manifesteeren aan de kerk, waar juist de eerste communicanten uit het lof kwamen. Eene botsing ontstond en slagen warden gewisseld. Een priester werd beleedigd door het janhangel. Policie en gendarmerie moes ten tusschen komen. Te Brest, op het banket der klerken van het zeebestuur,heeft minister Pelletan den lof gemaakt van M. Combes, loyaal en kracht dadig regeeringshoofd. Hij zegde dat, indien de clericale strijd voortduurt, het gouvernement tot het uiter ste zal gaan. Openbars gebeden Naar het voorbeeld van cardinaal Richard hebben talrijke bisschoppen den dag van 24 Mei uitgeroepen tot algemeenen biddag voor de geloovigen, ten einde de hulp Gods over Frankrijk in te roepen in deze uren van be proeving en godsdienstvervolging. De lata troonrede Yan AlfonsoXIII De jonge koning van Spanje heeft maan dag den zittijd der Corlès geopend en te dier gelegenheid zijne eerste troonrede uitgespro kert. Hij drukte daarin de hoop uit dat hij, met de medewerking der Kamers, den voor spoed van Spanje zal kunnen ontwikkelen. Hij herinerde dat de Paus, met welken hij door de banden van kinderlijke liefde en eer bied vereenigd is, altijd aan Spanje de groot ste belangstelling betoond heeft. De onder handelingen met den H. Stoel over de hervorming van het Concordaatzijnop goeden voet. Ook met de mogendheden zijn de be trekkingen zeer vriendschappelijk, en de gebeurtenissen te Marocco hebben bun de gelegenheid gegeven om te bewijzen datzij het eens zijn om de onschendbaarheid cn de on afhankelijkheid van dit land te bandhaven. De troonrede handelt verderoverde werk zaamheden der Kamers, de nieuwe wetten die zullen voorgesteld worden, de hervor mingen in het bestuur, de zondagrust, de werkstakingen, de afschaffing der landloo- perij en bedelarij, de schoolkwestie, enz. Naar we vernemen is er ernstig sprake den tiein die ten 2.34 uit Yper naar Rousselare-Bruggc-Brusse! ver trekt, af te schaffen, de cenigste trein die de Yperiingen op min dan 3 uren in Brussel laat aankomen. Wij verhopen dat alwie iets te zeg gen heeft bij de ijzerwegen van de Vlaanders al hel mogelijke zal doen om dit te beletten. Het geldt hier het belang,niet alleen van de YperÜDgen, maar ook vau al dezen die voor han delszaken of andere uit het omliggen de van Yper, uit Poperinghe uit Rous- se'are en elders, zoo dikwijls van dien trein gebruik maken om hunne zaken te doen in Brussel. Gewrocht terwijl het uog tijd is We zijn al slecht ge noeg bedeeld onder opzicht van corres pondentie naar Brussel en verder, zonder Dien ons nog het weinige onl- neme dait wij bezitten. Wij doen dikwijls de ongodsdien stigheid uitschi'nen der liberalen vart Yper.Sommigen misschien denken dat wij overdrijven. Vandage ofschoon met tegenzin wij het ONLOOCHENBAAR bewij zen, opdat ieder ijperling, en ieder kiezer in 't arrondissementwel zoude weten wat dat Nolfis klieke weerd is. Uit hetgeen volgt blijkt dat. onze ra- dikalen voor niets meer achteruit en gaan, en voor geen Zola moeten on derdoen. Zij gelooven aan God niet meer en—spreken over de Heiligen, ja over den grooten Heiligen Alphonsus van Liguori, den geleerden Bisschop-Kerk leeraar, in een tale die waarlijk God moet tergen, en alle eerlijke lieden doen walgen. Zoo schrijven zij: 1. Jan. Men spreekt van Gods rechtvaardigheid, maar men zou er op die manier beginnen aan twijfelen, niet waar Pier Pier. IK GELOOF ER GEEN ZIER MEER VAN Uit het weekblad van zaterdag, 16° mei 1908 4d* kolom van de eerste bladzijde. 2.DE VUILAARD ALFONS DE LIGU ORI. Uit het weekblad van zaterdag, 9n mei 1908,tweede kolom,tweede blad zijde. 3. VOOR DIEN HOOGST ONZEDE- LIJKEN PRAAT, WERD DE ZEER VROME ALFONS HEILIG VERKLAARD. FONSKEN, DE VUILE PATER...DAT SINT ALFONS DE LIGUORI EENE DER VUILSTE EN SMERIGSTE HEILIGEN IS, die bezig zijnof ten ware...dat de oogen van St Pieter op dit oogenblik opengegaan warenen dat DE VUILE SANT hals over kop gedonderd geweest is in hf.t diepste der hel, om er in zoet gepeins ZIJNE VUILE DADEN te over wegen. Uit het weekblad van zaterdag 16° mei 1903, eerste en tweede blad. Kiezers, de oogen open 1 Wij verwachten een antwoord van wege de vriendjes van M. Nolfdie beweren katholiek te zijn. Reeds verscheidene malen hebben wij M. Nolf verantwoordelijk gemaakt voordergelijke artikels.En niet zonder reden Wij aanveerden dat M. Nolf niet verantwoordelijk is voor alles wat in 't weekblad gekrabbeld wordt. Er zijn vrije kwestien waarover men van gedacht kan verschillen. Doch op de grootste kwestie die het menschdom aangaat voor of tegen Godmet of zonder Godis men, gelijk waar, t'akkoord. Tot nu toe heeft M.Nolf nietgeroerd. wij zullen hem niet gerust latenwij willen bescheid krijgen. Daarom dagen wij hem uit Mijnheer Nolf', radikaal Kamerheer van Yper, Wij hebben de eer UEd plechtiglijk ie vragen indien gij, ja of neen, die artikels van 't weekblad afkeurtUwe Kiezers zelve moeten weten voor wien zij stemmen. Het Nieuwsblad. Bij alle beschaafde volkeren is de gast- viijheid altijd in achting gehouden geweest, en de vreemdelingen herbergen, is een werk van bermhertigheid. Zoo verstaat het ons katholiek ministerie; zoo verstaan het alle weldenkende menschen. Vrankrijk banl uit hun land onschuldige en treffelijke burgers en burgeressen, die niet anders dan dienst bewezen hebben aan hun vaderland maar dddr spreekt gods diensthaat luider dan naasten- en vaderlands liefde België aanveerdt die bannelingen, en hier in stad, vraagt het aan de neering- doenders en werklieden wij zijn blijde van ze te aanveerden. Wat komen de fransche nonnen hier doen? Hier rustig en vriendelijk leven, fransche kinders opvoeden en bidden voor hun vader land; hier bakkers, beenhouwers, brouwers, schoenmakers, kleermaaksters en andere stieldoeners werk geven en eenen schoonen penning jeunen. Wat komen zij hier doen? Gaat eens omtrent de noenuur in de Lombaardstraat, bij 't huis verkocht door Madame Begerem aau fransche carmelietersen, en gij zult daar dertig werklieden zien uitkomen die neerstig bezig zijn aan het schikken van een klooster- huis. En waarom dan, Wekebladje, valt gij ge durig uit tegen die aankomende kloosterlin gen? Gaat ook uwe haat voor godsdienst, kloosters en kluizen zoover, dat gij aan de werklieden dien verdienden penning over- jeunt? Waarin bestaat dan uwe genegenheid voor de werkende klas, tenzij enkel in uwen blaai op het papier En wat zullen die nieuwe nonnekens in uwen weg loopen gij w1- «PM NIEUWSBLAD VAN YPER m m M

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 1