T I S EN O M fVf E L A N D S CONCERT 3 m m m Op Zaterdag, 20™ Juni 1903. 5 eentimen 't blad 38ste jaar. Talmerk 1256 De Katholieke jeugd aan 't werk Schijnheiligaards In Servie Te trekken bij den Uitgever, Tk 3o, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's j tars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na d« markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad 'en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zSjn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te B ussel, Ti 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van: al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. ZONDAG 21 JUNI door dejKONINKLIJKE FANFARE van 's middags tot 1 ure. Programma 1. Sautez, dantez, chantex, Pas redoublé 2. Marche héroïque 3. LChrysanlhèmemazurka 4. LPrintanière, fantaisie 5. Violetta, valse de Conceit Painparé. Deneufburg Gilet. Canivez Straunven. is en in stand en door Volgens wij uit goede bron komen te ver Benen, zou er hier in stad eene bijzondere werkingontstaan onder de katholieke jonk heden. Dat is wel niet dat wij meenden dat zij niets en deden, ah zeker neen, want reeds meer dan eens hebben wij ze aan den gang gezien in kiezingen en in feesten a Onder ons beeft zelfs reeds zijne penne gescherptjammer dat het zoo zeldzaam gebeurtVolgens het schijnt zou de wer kftf -geschieden onder al de raden der katbeliek'en Gilden en genootschappen, die in stad levende en werkende zijn. Zoo zullen' jonkheden uit alle standen samen komen om malkaar wat beter te leeren kennen, .malkaar te ondersteunen en tot nut tig werk aan te sporen en op te jagen. Hei beter en volmaakter aanlee en van Gods dienst, het bespreken en weêrleggen van «pwerpfftgfeft tegen de Religie zou het brand punt hunner vergaderingen zijn en 't en maar redelijk, want niet door roepen schreeuwen zal men het goede houden, maar wel met bespreken gronden wat ons onze katholieke Godsdienst voorschrijft en aanleert. De Religie immers juist omdat zij Diet genoeg gekend is, wordt niet genoeg geacht, niet genoeg en niet nauwkeurig genoeg gevolgd en nage leefd. De katholieke kerk met haren oorsprong/hare werking, hare sterkte, hare vastheid en haar doel wat beter gekend en begrepen zal knappere voorstaanders en dapperdere verdedigers aanwinnen. De raden zoo werkende en malkaar onder steunende, zullen de Gitden te vrijer vooruit gaan en te gemakkelijker hun doel bereiken, 't Is een goede en grootscbe aanslag' maar ■iet alleen de zedelijke en geestelijke belan gen der leden, en meteen der samenleving zullen er besproken worden ('t ware nogtans ree<|s veel) maar ook nog langzamerhand de stoffelijke. Wij wen8chen die jonkheden goeden moed •n taaien wille. Alle beginsels zijn, wel is waa^ moeilijk en lastig,maar voor een jonk heid Willen it Kunnen dat moeten zij weten en onthouden. Allo 1 Vooruit voor' Taal, God en Vader land. Nu!... c-h ja! ze zijn meerderjarig en bovendien vrij Dat is bijzonderste Leve de zoete lieve liberteil Neen! die zijn ze nog niet kwijt Ja, maar, algelijk, om aan groote tegen kaniingen te ontsnappen, die twee dochters verlaten het vaderlijk huis zonder hond cf btes'.e te zeggen Doen zij kwalijk of doen ze niet kwalijk Dat en gaat ons, mij dunkt, niet aan Dat is iets dat moet geschikt worden tusscfieii hen en hunne ouders De Jacobijnen, die groote voorstaanders der vrijheid van de kinders, die tegenkanters van het ouderlijk gezag en zullen daar voorzeker niets tegen te zeggen hebben. Neen Ze zullen hen daarrnêa niet moeien Hemeltjelief ge zijt er zoete nsêe Hunne gazetten spuigen vuur en vlamme Moeder Jusiicia, al is er in dit alles geene de minste overtreding van 't is gelijk welke wel, moet en zal er tusschen komen De ministers, ja de voorzitter zelve van het ministerie zijn in rep en roer! De Koning van Italië wordt te keere gegaan. Wat zeg ik De afgezanten van vreemde gouverne menten moeten onverbiddelijk ook hunne rol in het drama spelen Dankt den hemel, of beter de Jacobijnen, als 't u belieft, indien er geene Europeesehen Oorlog uitberst En dit alles omdat twee jonge dochters, gebruik makende van hunne en de Jaco bijnsehs algemeene vrijheid, tegen aller wil en dank in het klooster getreden zijn. Staat ge daar nu niet blaraot voor al die grrrooootttte verstandige voorstanders der vrijheid van het kind en van de vrouw Eu zieEene prinses trapt onder de voeten hare plichten van Echtgenoote en moeder Zij laat man en kinders in den brand. Zij loopt weg... een klooster stich ten 'k misse,., eeniwat anders stichten, met neo gelukzoeker in letter kunde of andere propeFe zaken. En zie Onze Was mij dat toch een geroep en getier bij de liberalen, tadiealen, socialisten, nolfisten en C|J ChFonique,- gazette, laagste nieuws alle Weekbladen van het land haalden hunne zoetkhnkendste schelwoorden uit O die dwaze, die dweepzuchtige, die fanatieke dienstmeid Ook heeft dat wanschepsel op staanden voet het geslicht verlaten en aizoo was De vrijheid gered O die hfhenig'3 die verachtelijke schijn- heiliguards. Een oude strijder Ikzei in mijn laatst artikel dat onze bedetidaagsche schijnheilige Jacobijnen zelfs vrijheid vroegen voor de kinderen en verbod gaven aan de ouders van hunnen wil tegen te kanten. Vrijheid Vrijheid Vrijheid voorde kinders, ja 't is het eerste klauze tje van hun geliefdkoosde liedje. Maar wilt gt na ne keer het tweede klausken hooren luistert!... Twee jonge dochters zijn aan de jaren gekomen vaneenen levensstaat te versiezen. Zij zijn meerderjarig, bij gevolg vrij Leve ile Vrijheid! Hip! Hip! Hoera!... Noph ouders, noch staat, noch Pier, noch Jan, noch Klaai, en vermogen niets meeVtegen die vergoddelijkte Jacobijnsche vrijheid Nu... die twee jonge dochters en hebben geeft trek noch om op den theater te zingen en daar voor 't zotje te dienen van Jan en allé man noch om advokaatessen of doktooreasèn of andere vijven of zessen te worden... Ook niet, peist ne keerom hei huWélijk aan te gaan zij willen podikke nonnd'wordeti 1 verdedigd rilUB,e ProPerö me!1- ü'1 zie 1 Jacobijnen met krokodieletranen in deoogen, hebben compassie met 't prinselijk maag deken Daar is ook nog ievers een minderjarig jong dochtertje dat haar laat oplichten door nen menestreelschen vagebond oh dat mag zijn De ouders moesten maar de kostelijke vrijheid der kinders eerbiedigen. Maar dat twee jonge dochters die meerder jarig zijn en in alle vrijheid kunnen keus doen... naar een klooster gaan O wat scliabouwelijke dingen Dat gaat alles te boven Waar gaan wij naartoe?.., Wat zal er van de wereld geworden indien de kinders gebruik maken van hunne vrijheid O die lafhertige die verachtelijke schtjnheiligaards Nog iets om t' eindigen. Onlangs waren de Jacobijnsche gazetten vol grove woorden. Het ging er op los van ongehoord schan daal alhier en aldaar De vrijheid van geweten (altijd die kostelijke vrijheid) was om zeepe Die kaloten zijn toch eindelijke schelmen Wat was er dan gebeurd Te Middelkei'ke bestaat een ziekenhuis voor kinders dat aan de hospiciën van Brus sel toebehoort. Onnoodig te zeggen dat de geestelijken daar met zorg buitengelaten zijn, immers wal zou er geworden van die kostelijke zoete liberteil moesten die zwarte mannen in dit huis binnen sluipen Nu,., 't gebeurde dat een kind in stervens gevaar zijnde, vroeg om berecht te zijn, ja zijne eerste kommunie op zijn bed te mogen ont vangen. Men dorst niet weigeren, en de pas tor kwam met ons Heere. Om bij het ziek kind te geraken moest hij door eene kamer waar eenige kinders vergaderd waren met eene der diensmeiden. Op verzoek van eene van die maarten knielden de kinders voor het allerheiligste Wat afschuwelijk schelmstuk Hadden zij nog geroepen of gescbuitele of ten minsten waren zij blijven staan of zitten met de klak op het hoofd, de vrijheid ware gered geweest. Maar knielen voor ons Heere tfurregimenten met die eene lijfwacht te voet voorzorg is echter Het mcordtooncel in het koninklijk paleis Er komt einde:ijk. licht over de schrikke lijke gebeurtenissen, welke verleden week, Woensdag nacht, in het koninklijk paleis te Belgrado hebben plaats gehad. Vreemde dag bladschrijvers hebben de samenzweerders ondervraagd en bekentenissen ontvangen van eenige officiers, die aan het moordtoo- neel hebben deel genomen, en uit al die ge tuigenissen hebben zij het volgende verhaal kunnen opmaken, dat zeker het dichtst bij de waarheid is. Oorzaken Het is eene onbetwiste zaak dat koning Alexander in Servië niet geerne gezien werd. Evenals zijn vader, koning Milan, wilde hij in alles zijnen eigen wil opdringen, doch terwijl Milan nog een grooten invloed op het leger uitoefende, had koning Alexander zich niet alleen den haat van het volk, maar ook van het leger op den hals gehaald. Zijn hu welijk met Draga werd in Servië aanzien als zijnde eene vernedering in de oogen van Europa. De jonge offieiets van het leger vooral verlangden den val der familie Obre- nowitsch. Hunne verbittering tegen het vor stenhuis was nog aangewakkerd door eei persoonlijk gevoelen van afgunst. Zij hadden de twee jonge broeders der koningin, kapi t:in Nicclaas Liunjewitch en luiienant' Nico demis Liunjewitch, die gisteren nog hunne ondergeschikten of huns gelijken waren, tot leden der koninklijke familie, om zoo te zeggen tot prinsen van den bloede zien verheften, en wat zij vooral niet konden duiden, dat was dat een dier broeders tot troonopvolger zou uitgeroepen worden. Ten rechte of ten onrechte bezat koningin Draga eene slechte faamer werden aller hande schandalen over haar verleden verteld, en het ergst van al voor haar was voorzeker nog de afgunst, die zij onder de Servische vrouwen had verwekt. Talrijke personen waren vervolgd en gestraft geweest om kwaadwillige geruchten over de koningin verspreid te hebben. Zoo was zekere mad. Atanaskowitch aangehouden geweesten eerst na vier en twintig uren in vrijheid gesteld haar man, generaal Atanaskowitch, is thans minister van oorlog in de nieuwe regeering. De luitenant-kolonel Alexander Maschin, broeder van den eersten man der koningin, had koning Alexander voor zijn huwelijk met Draga verwittigd, dat er uit dit huwelijk geen kinderen konden geboren worden. Om dat familiegeheim aan den vorst bekend gemaakt te hebben, was hij in ongenade gevallen en op pensioen gesteld. Thans is Alexander Maschin minister van openbare werken. De gewezen minister Guentchitch had in de dagbladen artikels geschreven tegen het huwelijk van koning Alexander met Draga. Hij werd vervolgd voor majesteitschennis en heeft een jaar laag gevangen gezeten. Thans is hij minister van koophandel. Men zegt dat hij een belangrijken rol vervuld heeft in de samenzweering, waarvan onder ander ook zijn neef, dia officier is, deel maakte. Hoe de moorderij gebeurde De nacht van Woensdag tot Donderdag was door de samenzweerders gekozen voor de uitvoering van hun komplot. 200 250 officiers waren erin betrokken, en hunne regimenten bleven niet ten achter. Voor het huwelijk van koniDg Alexander werd het paleis bewaakt door de gewone troepen s> dert waren twee k taak gelast geweest en eene te peerd. Die nutteloos gebleken. Woeiisdag avond wachtten de samen zweerders het uur van den aanslag af, 't zij in den officiersclub, 't zij hij vrienden Er werd gedronken, veel gedronken. De samen zweerders hitsten elkander op en tot meer dere spotternij zongen zij liederen ter eere van den koning en de koningin. Kort voor twee ure gingen de officiers in hunne kazernen hunne manschappen halen, en ten twee ure werd het koninklijk paleis omsingeld door het 7' regiment infanterie, een detachement van het 7" en het 8«, de officiers van den hoogeren leergang der krijgschool en drie batterijen van het 4* re giment artillerie. De troepen bleven op eenigen afstand van het paleis staan en veertig officiers trokken naar het hekken in de Milanstraat, den gewonen toegang vari den Konak. Het hekken was opgelaten ge weest door medeplichtigen der lijfwacht. De officiers trokken langs de dreef rond het paleis naar de achterpoort, waarvan kolonel Naumowitch hun de sleutels moest leveren. Zij vonden hem niet en poogden dan een zijdeurtje te doen springen bij middel ener dynamietbom. De deur gaf niet toe, doch op het gerucht der losbranding kwam Nuumowiich toegesneld en hij werd zelf gedood door de ontploffing eerier tweede bom die de deur verbrijzelde. Kapitein Milkowitch, schoonzoon van den minister-president, kwam uit de zaal der wacht in den gang geloopen, schoot op de samenzweerders, waarvan hij er een kwetste, en viel zelf dood, door verscheidene kogels getroffen. Door de dynamietontplcftingen waren de draden der elektrieke verlichting gebroken, en gansch het paleis was in duisternis gehuld. Twee of drie officiers hadden zich van bougies voorzien anderen gingen er in de buurt halen, en een hunner kreeg van eene vrouw, die hij had opgeklopt, eene bijl en een pak bougies. De samenzweerders vercenigden zich in de binnengaanderij van het paleis De aide- de-camp des konings, Lazar Petrowi'.cb, kwam gansch ontsteld naar hen toe. De koning en de koningin waren reeds door het gerucht gewekt en hadden alles begrepen. De officiers verzochten Petrowitch hen naai de kamer van het koningspaar te leioen hij trachtte lijd te winnen, doch de samen zweerders snelden den grooten trap op en verspreidden zich in de zalen van het eerste verdiep. Met hunne bijlen en sabels kapten zij op de kostbare meubelen. Op den drempel zelf der koninklijke kamer, werd Petrowitch gedood. De deur der kamer werd met eene bijl ingeslagen, doch het bed was ledig. Bij het licht hunner bougies zochten de officiers overal rond, onder het bed, in alle hoeken en kanten. Eindelijk, onder eene groote dra perij, achter in de kamer, vonden zijde deur eener soort van rommelkamer, met kassen voor toiletvoorwerpen der koningin. Koning Alexander en Draga hadden zich daar ver scholen in hun nachtgewaad stonden zij in een hoek der plaats tegenover de verbrijzel de deur. Zes of acht officiers drongen de kamer binnen: zij moesten hun moordenaars werk verhaasten, want hunne boegies waren reeds bijna opgebrand. In de halve duisternis hoorde men vuur schoten knallen en sabelsleken toebrengen. In de kamer waren er drie kleine venstertjes. Koningin Draga stiet de half gesloten blin den van een der verstertjes open en riep Hulp De koning sprak enkel deze woor den Ik wil dat men mij late sterven met Draga in mijne armen. Weldra vielen bei den neer de koning was door de kogels en de sabelsleken langs voor getroffen geweest De koningin viel neer aan den voet der kap Slokken, waaraan hunne kleeren hingen. Door het geopend venster werden hunne lij ken op de steenen van het voorhof gewor pen. Oodertussclien waren ook de eerste mi nister, generaal Markowitch, en de minister van oorlog, generaal Pavlowitcb, in hunne woningen vermoord. De minister van bin- nenlandsche zaken, M. Todorowitch, was doodeiijk gekwetst. De twee jongere broe ders der koningin, Nikolaas en Nicodemus, werden naar eene der kazernen geleid en daar gefusiIjeerdDe twee zusters der konin gin werden uit hunne woningen gehaald en naar de hongaarsche grens gestuurd. Bij het krieken van den dag werden de lijken van den koning en de koningin ineene der zalen op het gelijkvloers van het paleis gebracht, terwijl de nieuw aangestelde mi nisters in eene der bovenzalen beraadslaag den. Ten 6 ure kwam een krijgsmuziek eene aubade voor het paleis geven. Uit de lijkschouwing is gebleken dat de koning getroffen geweest is door 6revolver- schoten en 40 sabelsteken. Door den val uit het venster werd de ruggegraat en den sche del gebroken het lijk was schrikkelijk ver minkt en opgezwollen. De koningin was ge troffen door 2 revolverkogels en 63 sabel steken, en op het lijk vonden de geneesheeren nog 17 andere kneuzingen. De nieuwe koning: De nieuwe koning, die maandag met een parigheid van stemmen door de Servische kamer gekozen werd heet Peter Karageorge- witch. Alhoewel Servier van geboorte, woon de hij in Zwitserland, te Geneve. Hij werd aldaar de roode Peter of roode Prins genoemd, omdat hij te veel met socia listische leiders omging en zelfs deel miek van eene socialistischen club. De Peuple is daar zelfs geheel preuseh meê, dat een van hare mannen koning wordt. 't Is ongetwijfeld ook nen socialist genre Vandei velde die in plaats van te willen zijn fortuintje deelenmetden werzman.er nog zou bij willen, want, volgens de gazetten heeft hij eerst en vooral gevraagd dat men zijne jaarwedde zou verhoogen. Aardige socialist ten huwelijksaanbod Het eerste bezoek dat de nieuwe koning te Geneve ontving, was dit van eene engelsche dame, die hem een prachtigen tuil roozen bracht. Tusschen de zonderlinge brieven, maan dag door Peter Karageorgewitch ontvangen, bevindt zich eenen van een amerikaanschen miljonnair die hem zijne dochter ten huwe lijk biedt en een koninklijken bruidschat be looft Als hooi naar den wagen gaat, de vorken zijn goedkoop. Betaalde moordenaars Er wordt verzekerd, doch wij deelen het nieuws slechts onder alle voorbehouding mee, dat kolonel Maschin, schoonbroeder van koningtn Draga, een miljoen zou ontvan gen hebben om den koning en de koningin van kant te maken. Hij zou ook brieven be zitten, die den niewen koning zullen beletten iets tegen de moordenaars te ondernemen. Geluk wenschen. Do nieuwe koning van Servië heeft maan dag reeds depechen van gelukwensching ontvangen van den keizer van Rusland en den koning van Italië. De depeche van den czaar luidt als volgt Vernemende dat de Senaat en de Skouptchina u met eenparigheid tot koning uitgeroepen hebben, houd ik er aan, aan Uwe Majesteit de wenschen uit te drukken, welke ik vorm voor den voorspoed van uwen persoon en van uw vaderland. Dat God u bijsta in alles wat gij zult ondernemen voor het geluk van uw volk.» De servische afveerdiging Koning Peter Karageorgewitch is verwit tigd geworden dR de afveerdiging die hem te Geneve zal komen halen uit 25 personen be staat, waartusschen drie ordonnancieoffi- ciers. De koning rekent dat de afveerdiging, dinsdag namiddag uit Belgrado vertrokken, vrijdag namiddag te Geneve aankomen zal. In dit geval zal de opvolgervan den vermoor- VAN m m

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 1