DIT EN OMMELANDS, m m Dood van den Gouverneur van Wesl-\ laandereni CONCERT Öp Zaterdag 4 11 Juli 19031 5 centimen 't blad, 38ste jaar. Taïru? 1258 °Pli Drie ellen voor 'ne frank Staatkundige Omschouw Frankrijk Duitschland Schrikkelijke spoorwegramp te Schaarbeek Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en hij land boodschapioesen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. liet blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, f.6, te Yper. De bekendmakingen kosten O.fr.lS de reke binnen 't blad is 't O,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAs.te B ussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Zooals de laatste nieuwstijdingen uit Brugge het deden voorzien, heeft M. de graaf d'Ursel, gouver neur van Wesl-Viaanderen, niet kunnen weerstaan aan de kwaal die hem getroffen had. De achtbare gouverneur is zondag avond, rond 9 1/2 ure, in het kasteel Gruu- thuuse, te Oostcamp-bij-Brugge, overleden. M. de graaf Karei d'Ursel, oudste zoon van wijlen M. d'Ursel, gewe zen senateur, was te Brussel gebo ren den 20 januari 1848. Ter nau- wernood had hij in de hoogschool vau Leuven zijne studiën geëindigd als hij zich liet inlijven als zouaaf in hetpauzelijk leger; hij nam deel aan den veldslag van Montana en werd te Civitta-Vecchia krijgsge vangen genomen. In 1870 naar België teruggekeerd, sloeg hij den weg in van het diplo matiek leven en verbleef als gezant- schapsgeattacheerde in het grootste deel der europeesche hoofdsteden. Graaf K. d'Ursel was te Parijs ge trouwd in 1883 met mejuffer Geno vera Le Roux, en hun echt werd met acht kinderen gezegend. Graaf d'Ursel heeft den post bekleed van gouverneur van Henegouw van 1889 tot 1894; men herinnert zich nog welke groote moeilijkheden hij ontmoette tijdens de beruchte werk stakingen der mijnwerkers, die hij overigens met bewonderensweer- dig beleg en krachtdadigheid wist te doen eindigen. Zijn ontslag ge geven hebbende, werd hij door den koning benoemd tot gevolmachtigd minister te Bucarest (Rumenle). Daarna werdhij door Zijne Majesteit gelast met, zeer belangrijke zendin gen in China, in Japan en in Bra zilië. Graaf d'Ursel heeft zeer belang rijke studies uitgegeven over zijne reizen, namelijk over dezen in Con go in Brazilië. ZONDAG 5 JULI door de KONINKLIJKE FANFARE van 's middags tot 1 ure. Programma 1. Heureux retour, fantaisie Mahy. 2. Les glorieuses, ouverture Canivez. 3. Joie Printanière, aubade pour piston 4. Le grand Mogol, fantaisie Audran. j 5. Violetta, valse de concert Strauwen. I Naar we vernemen zal de Koninklijke Fanfare Concert geven op de kiosk der Grooto Markt, Vrijdag avond, 10 Juli, ter gelegenheid der verjaring van den Gulden - sporenslag. Den 14 februari 1901 benoemd tot den post van gouverneur vanggj West-Ylaanderen, bad hij zich In de hedendaagsche wereld wordt alles schitterend en glanzend opgezet, doch van naderbij beschouwd, moet men bekennen dat er nog weinig duur zaam en sterk te vinden is. De tijd dat de trouwfrak van vader 40-50-60 jaar nieuwe, nog zoo kloek was als den dag dat hy gekocht wierd, is lang dezen korten tijd eene ware volks-g gezindheid verworven door de miu-S zaamheid van zijn karakier en delS SÉ eenvoudigheid zijner houding eng omgaDg. H Men weet dat hij een der warm- sle verdedigers was van het inrich ten eener koopvaardijvloot. In 1901 drukte hij in den provincialen raad van West-Vlaanderen den wensch uit eene militaire zeemacht te zieD totstandkomen; doch zijn wensch werd door die vergadering eerder met koelheid dan met geestdrift onthaald. De overleden en betreurde gou-||§ verneur was officier der Leopolsor-1 de en van het Eereligioen en metj een twintigtal orders van alle lan den gedekoreerd. Men weet dat de achtbare gou-|f| verneur sinds eenige weken doorgij eene longontstekiDgaangedaan was. Zondag namiddag beproefden MM. Sliénon en Thiriar, van Brussel, en Deschrevel, van Brugge, eene laat ste operatie; zij gelukte zeer goed en de zieke verklaarde zeer verlicht le zijn; maar een uur later werd hij weer door eene hevige koorts aan gedaan, en weldra blies M. de graafj d'Ursel den laatsten adem uit. Zijne vrouw, zijne kinderen, zijn oom de hertog d'Ursel en zijne drie broe ders, bevonden zich bij bet sterfbed. De begrafenis heeft plaats gehad Donderdag, ten 10 ure, in de St-| Walburgiskerk te Brugge. Na denj dienst werd het lijk naar Oostcampl gevoerd en daar in den familie kelder begraven. M. de baron Bethune, lid der be-j stendige deputatie, is aangesteld als|f| tijdelijke gouverneur der provincie|B West-Vlaanderen. ff voorbij. 3 ellen voor 'nen frank, 5 ellen voor 'nen frank, en allichte 7, 8 ellen voor 'nen frank, hoe wilt gij dat men voor dien prijs stoffen geve van goede verf, goede keten en in slag... en dan nog den helft winste hebbe 't Is inderdaad alzoo, en in de politieke is 't juist hetzelfde. Men zoekt den dag van vandage alle soorten van nieuwigheden uiten doopt ze onder alle soorten van namen: Li beralen, Doctrinairen, Radikalen, Pro gressisten, Democraten, Socialisten, Nihilisten, Anarchisten en andere far ceurs en tisten, doch als men alles op den draad beschouwt, van naderbij bekijkt, men moet bekennen dat 't van geene deugden is noch verwe, noch keting, noch inslag en deugen, 't zijn nieuwigheden drie ellen voor 'nen frank, die verschijnen en ver dwijnen, om plaatse te maken voor een nieuwen titel, die meer ronkt en meer belooftvijf ellen voor 'nen frank 1 Een enkele uitzondering is er aan dien regel het Katholicismus is meer dan 19 eeuwen van verwe, van weefsel gelijk gebleven, het is nog juist zoo als het ingesteld wierd door zijn God- delijken Stichter. Ziet eens wat sleet het ondergaan heeft, en om maar van de laatste tijden te spreken, de fran- sche omwenteling va:: 1790, de aan vallen van de verledene eeuwen, de werking van liberalen en vrijmetse laars, de stormen van alle slaeh van ongeloovigen en godsdiensthaters, en dit al zonder ergen hinder te lijden, wel integendeel. Kijk maar eens in Vrankrijk, da' ongelukkig land, waar eenegodsdienst- hatende regeering al het gespuis samen roept om de religie te dooden en te vernietigen; welnu, de razernij, waar mede men te werke gaat, schudt zelve de half ingesluimerden wakker en misschien vindt de godsdienst in Vrankrijk op dien weg zijn eersten luister terug. In Duitschland, waar de groote kie zingen nu afgeloopen zijn, alleen de centrumpartij,de katholieken, houden stand. De andere, nationaal-liberalen, de protestanten van allen aard, drie ellen voor 'ueu frank ze worden vervangen door socialisten, 5 ellen voor 'nen frank. Het katholiek cen trum is de eenige partij, die in het ernstige Duitsche rijk nog ruste, wei vaart en vrede kan brengen. Doch waarom elders gezocht Beschouwen wij ons eigen land, ons kleine België. Dinsdag 16 Juni was het reeds 19 jaar dat het katholiek Bestier in België bestendig aan de regeering is. Het was den 10 Juni 1884 dat het kabinet Frère het vonnis van het Bel gische kiezerskorps moest ondervin den, na de ongelukswet van 1879, die spijts alles den oorlog aan de vrijheid en het katholiek onderwijs verklaarde. Noch MM. Frère, Bara, Van Hum- beeck (behalve M. Graux)die in dien tijd de generaals waren van het libe rale leger, en hebben de heropkomst hunner partij mogen beleven. Zij wer den vervangen door socialisten van allen aard 5 ellen voor 'nen frank. Nog zes jaar, en de katholieke partij zal heur zilveren jubelfeest mogen vieren, eene daadzaak, die in geen enkelen Staat van de gansche wereld nog en werd verwezentlijkt. Die stevigheid, die aanhoudende bijval, die sterkte, zijn wel een bewijs dat inslag, weefsel en verwe van de katholieke partij ODzes lands van de beste hoedanigheid moeten zijn. Geen drie, noch geen vijf ellen voor 'nen frank In die negentien jaar en heeft het ministerie van ijzerwegen nog maar twee titularissen gehad, te weten MM. Vanden Pecreboom en Liebaert. De opvolgende kabinetshoofden heb ben allen denzelfden w eg gevolgd en zij blijven katholiek en daarom alleen genieten zij voortdurend de achting en het vertrouwen van land. Dinsdag laatst lag het fransch ministerie van den hatelijken Apostaat Combes bijna omverre op een artikel der nieuwe wet te gen de kloosters en had het maar 16 stem men meerderheid meer et beter 9 stemmen, daar de ministers, die voor hen zeiven ge stemd hebben behooren afgerekend te wor den. De groote gazetten zijn nog altijd bezig met de redevoering uitgesproken door M. Waldeck Rousseau, gewezen minister-voor zitter, die over omtrent twee jaar de eerste wet tegen de fransehe kloosters deed slem- men. M. Waldeck vindt zelve dat Combes te verre gaat en dat de handelwijze van den Apostaat een echte vrijheidmoorderij is. In de Libre Parole kenschetst Edouard Drumont op eigenaardige wijze den tegen woordigen toestand in Frankrijk. De politie valt op een vrijdag in een huis binnen en vindt er een man aan tafel, bezig met visch e eten. Waarom eet gij visch vandaag Om mager te worden. Dan is 't goed Dij gezondheidsmaat regel dus. In een ander huis wordt ook een man ge vonden die visch eet. Waarom eet gij visch vandaag Omdat het vrijdag is en de H. Kerk ons gebiedt dien dag vleesch te derven. Zoodus om godsdienstige redens A bas la calotteDispersez vous Zoo is thans waarlijk de toestand in Vrankrijk alles is er toegelaten, uitgeno men xijne godsdienstige plichten te vervul leu. De gewezen kloosterlingen mogen zelfs niet meer samen komen, of zij worden ver volgd en veroordeeld. De processies wor den verboden of door het gespuis aangeval len, maar aan socialisten en anarchisten wordt volie vrijheid van manifesteeren ge laten. Vrankrijk gaat, onder stoffelijk gebied, zoowel als onder zedelijk en godsdienstig oogpunt, naar een rappen ondergang. De fransehe rente 8 per honderd,die over korten tijd nog aan 103 stond, was gisteren aan 96 30. En de spaarkas van 21 tot 30 Joni 1903 stortingen 2.353.890.07 uitgehaald 12 312 862 29 dus op acht dagen tijds rond de 10 miilioen meer uit de spaarkas getrokken dan er inge bracht werd. Arm Vrankrijk De uitslag der herstemmingen heeft het getal der socialisten in de Kame:s nog doen aangroeien. De katholieken het centrum komen omtrent met hetzelfde getal leden in de nieuwe Kamer. Op hun zal gelijk vroe ger, geheel het bestuur moeten steunen,wam zonder het centrum kon het duitsch gouver nement geene meerderheid vinden. Eene schrikkelijke spoorwegramp heeft woensdag omtrent den middag in de statie van Schaarbeek plaats gehad. De trein 238, de zoogezegde Beurstrein, die ten 11 ure 2 's voormiddags uit Antwerpen vertrekt, en ten 11 ure 50 te Brussel moet aankomen, is dicht bij de brug der Rupelstraat, aan de statie van Schaarbeek, van ter zij getroffen geweest door een koopwarentrein, die uit de Luxemburgsche statie langs den ringspoor- weg aankwam. De lokomotief en de tender van den Beurs trein zijn nog een eind voortgereden met den eersten wagon de tweede wagon ontspoor de, de volgende klonk om en de vierde klom op de derde. Volgens de eerste inlichtingen waren er 7 dooden et talrijke gekwetsten er werd zelfs gesproken van een dertigtal doo den, doch zooals men verder zien zal is de ramp gelukkig nog zoo erg niet. Aanstonds werden de reddingswerken in gericht en ten allen kante werd er genees- icundige hulp gevraagd. Onder de slachtoffers meldde men vooreerst M. Horta, broeder van den brusselschen bouwmeester, wiens beide beenen afgesneden waren M. Van Dyck, uit de Belliardstraat, 13, die erg aan het hoofd gekwetst was M. Betting uit de Elzenstraat, te Antwerpen, die met gebroken ribben opge nomen werd. De gekwetsten werden naar het gasthuis van den Goeden Herder gebracht. Op den verongelukten trein bevonden zich een groot getal antwerpsche graankooplieden en makelaars, die naar de Beurs van Brussel kwamen, alsook, naar men eerst beweerde de socialitische volksvertegenwoordiger Ter- wagne. HET TOONEEL DER RAMP. Het tooneel der ramp, onmiddellijk na de botsing, was afgrijselijk men zag het bloed stroomen uit de verbrijzelde wagons en afge sneden beenen tusschen de puinen uitsteken. Het gekerm der gekwetsten was verschrik kelijk. Het was jutst 11 ure 40 toen de botsing plaats had, ter hoogte der zoogezegde Teich- manbrug, eene plaats waar het verkeer altijd zeer druk is. Verscheidene wagons van den reizigerstrein zijn omgeslagen de eerste was niet getroffen de tweede en de derde lagen half uiteen de vierde en de vijfde waren gansch verbrijzeld de wanden ver nield, de glasramen in duïzeride stukken, de kussens verscheurd. Zeventien gekwetsten werden er uitgehaald. M. Vanden Putte, schepene van openbare werken te Schaarbeek, was spoedig op de plaats van de ramp en bestuurde de reddings- en ontruimingswerken. De reizigers, aan de ramp ontsnapt, waren verschrikt wegge vlucht de eenen liepen de velden in, de anderen bestormden de huurrijtuigen en trams. De gekwetsten werden verzorgd door de geneesheeren Potvliet, Crocher, Petitjean, en Lebrun, den pastoor van Heimet en gansch het personeel van 't gasthuis van den Goeden Herder, De burgemeester van Schaarbeek, M, Ken nis, kwam ook spoedig ter plaatse van de ramp en nam de noodige policiemaatregelen. Hei droevig nieuws der ramp was spoedig in de stad gekend en van alle kanten kwam eene talrijke menigte toegestroomd. DE GEKWETSTEN. In het gasthuis van den Goeden Herder ontvingen de gekwetsten onmiddelijk de noo dige geneeskundige en geestelijke hulp tal rijke geneesheeren en priesters waren er aanstonds toegekomen om hunne diensten aan te bieden. De slachtoffers werden op matrassen of ia zetels gelegd. Bijna allen legden een bewon- derensweerdigen moed aan den dag, alhoewel velen ijselijk gekwetst waren. M. Horta, ouder ander, verkeerde in een schrikkelijkea «bestandhij was op een bed uitgestrekt, en de stompen zijner afgesneden beenen waren overdekt met gestold bloed en kolen de lap. pen vleesch hingen er af. Zijn voorhoofd zag blauw en zijne oogen waren met een donke ren kring omgeven. De twee ergst gekwetsten zijn M. Horta en Arthur Bauwens beiden heeft men de bee nen moeten afzetten zij verkeerea in ster vensgevaar, Henri Willems, ribben gebroken; Max Fould, den rechterarm ontwricht; Victor Fould, aan den rechterarm en de linkerbil gekwetstHermer, aan het hoofd eniriwen- gekwetstLaroche, erg aan de beenen ge kwetst, en Schelfhout, aan het hoofd gekwetst. DE VERBRIJZELDE RIJTUIGEN. De eerste en de tweede wagon van den trein van Antwerpen, rijtuigen van 3° kias, zijn lichtelijk beschadigd en de reizigers met den schrik van af geweest. De derde wagon, 3e klas, en de vierde en vijfde wagons, 2e klas, zijn omgeworpen en verbrijzeld. De ramp is gebeurd 4 minuten over den middag, tusschen de statie van Schaarbeek en de Noordstatie, ter hoogte der verbinding met den ringspoot weg, op het oogenblik waarop de reizigerstrein, komende van Ant werpen, onder de brug reed, van dewelke, langs twee banen, de talrijke lijnen op Schaarbeek uitloopen. 't Is bij het uitkomen onder deze brug dat de reizigerstrein door een koopwarentrein, van de Luxemburgsche statie komende, zijdelingsch getroffen werd. Terwijl de treinen van Antwerpen recht streeks naar de Noordstatie rijden, maken dezen van den ringspoorweg eene bocht, om in de statie van Schaarbeek aan te komen, t Is aan deze boebt dat het schrikkelijk on geluk gebeurd is. De eene trein is midden op den andere gebotst, op de wagons hierboven aangeduid en die gi beef of gedeelte.ijk ver nield zijn. De koopwarentrein is rakelings nevens de lokomotief van den beurstrein gereden, beeft dan een wagon van tweede klas uit het spoor gestooten, den volgenden wagon van tweede Klas ook verbrijzeld en een wagon van3e klas NIEUWSBLA VAN Tk kj i w A

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 1