MLNGELMAREN Gevaarlijk gerij. STADSNIEUWS Lamotteschool 11 'Juli Katje duik spelen Automobiels Beroepshof van Brussel De oorzaak, der ziekte Toen de H. Vader verleden week de ope ratie tot aftappiig van de longslij men on dergaan had, was hij een uur later reeds in zoo verre hersteld, dat hij gekscheerde met zijne geneesheeren. Gansch den avond en den nacht door bleef hij vroolijk en opge ruimd. Op zeker oogenblik zegde hij aan de doktoors Ik zou nogtans wel willen weten welke de oorzaak mijner ziekte is.Ik heb gewetens vol de voorschriften van doktoor Lapponi gevolgd. Niet altijd, Heiligheid, niet altijd wedervoer de geneesheer. Ik ga u de oorzaak zeggen, hernam de H. Vader. Allen luisterden aandachtig, denkende het een of ander geheim te vernemen. Ik heb bijna eene eeuw geleefd, zegde dan de Paus glimlachend, dat is de oorzaak mijner ziekte. Een voorgaande Anderhalve eeuw geleden heeft omtrent hetzelfde geval plaatsgehad als nu met Z.H. Leo XIII. Het was in 1756. Een fransch priester, Barthélemy, de schrijver van de gekende Voyage du Jeune Anarcharsis,reisde in Italië, en er werd gezegd dat Paus Bene- dictus XIV op sterven lag. Barthélemy schreef toen uit Rome het volgende aan den graaf de Caylus, lid der fransche Akademie «Ik meende een Conclaaf te zullen zien, doch men begrijpt niets meer aan de ziekte van den Paus. Hij is nu eens zoo wel, dan weer zoo slecht, dat men niet zou moeten verwonderd zijn, binnen eenige dagen zijne dood te vernemen, ofwel hem nog eenige jaren te zien leven. Hij ontving gisteren de Sakramenten der stervenden, en men maakte alles gereed voor het Conclaaf, 's Anderdags was hij beter,en men maakte in de stad ailes gereed voor de vastenavondfeesten.Maandag had hij de koorts, en men ging voort met te werken voor het Gonclaafgisteren hield de koorts op, en er had eene repetitie van het opera plaats. Vandaag zijn de tijdingen on zeker, en men werkt te gelijk voor het Con claaf en voor de feesten. Eerst twee maanden nadat die brief ge schreven was, stierf Paus Benediclus XIV. Eene roeping Pio Centra, de getrouwe kamerdienaar van den Paus, was de zoon van eenen hoeden maker. In den winkel zijns vaders bewonderde hij eens een baret, die bestemd was voor kardinaal Joachim Pecci. Juist kwam de kardinaal binnen. De kleine verschoot en werd rood als de baret. De kardinaal sprak hem aan en vroeg wat hij zou willen worden. Eminencie, zegde hij, verstout door den vriendelijken toon van den prelaat, wan neer gij Paus wordt, zou ik uw kamerdienaar willen zijn. Ik beloof het u, was het antwoord. En den dag zelf, op welken Leo XIII geko zen werd, kreeg de jonge Pio het bericht dat de nieuwe Paus hem tot zijnen kamerdienaar had aangesteld. De geneeskundige bulletijns Woensdag avond ten 7 ure, hebben de geneesheeren Rossoni, Mazzoni en Lapponi het volgend bulletijn afgekondigd: Gedu rende den dag is er niets bijzonders bestatigd geweest in den toestand van den doorluch tige zieke. De verzwakking der krachten is niet toegenomen. De ademhaling, de pols en de warmtegesteltenis zijn bijna onveranderd gebleven. Donderdag morgend ten 91/2 ure werd het volgend bulletijn aangeplaktDe nacht is niet zeer rustig geweest en de H. Vader heeft niet kunnen slapen. De algemeene toestand van den Paus levert geene andere veranderingen op dan eene snellere adem haling, veroorzaakt door de vermeerdering van het borstwater. In de nunciatuur te Brussel Donderdag morgend is in de Dunciatuur de volgende depeche toegekomen Rome, 15 juli, 10 u. 40 's avonds. In den dag is de verzwakking der krachten niet toegenomen. De Paus behoudt zijne vol^omene helderheid van geest. De alge meene toestand is niet verergerd. Kardinaal Rampolla. Donderdag namiddag werd in de nuncia tuur nog de volgende depeche ontvangen Rome, 16 juli, 11 ure 45. De toestand blijft nog altijd erg. Men bewondert de weerstandskracht en het sterk gestel van des H. Vader. Kardinaal Rampolla. De toestand Donderdag Ondanks den onrustigen en slapeloozen nacht was de Paus donderdag morgend meer verlicht dan woensdag. Men heef gansch den nacht in het Vatikaan gewaakt, 's Morgends heeft de Paus geen voedsel willen nemen, en enkel wat rooden wijn gedronken. Het bezoek der geneesheeren, donderdag morgend, is zeer kort geweest. Dr Lapffcmi zegt dat de Paus een slechten nacht heeft doorgebracht, er. ei.'kei door de vermoeienis van tijd tot tijd is ingesluimerd. Tijdens het bezoek heeft de H.Vader opnieuw het bewijs gegeven van zijne volkoaene helderheid van /eest. Hij heeft eenige woorden gewisseld met Dr Mazzoni, en gevraagd dat het hem zou toegelaten worden uit het bed te fcomeD om in zijn leunstoel te zitten. De genees heeren stemden er in toe, op voorwaarde dat hij slechts eenige minuten in zijnen zetel bleef. De H. Vader is dan met de hulp van zijnen kamerdienaar Centra opgestaan. De geneesheeren hebben nu bestatigd dat de aftapping van het borstwater bij middel van holle naalden,onvoldoende is. De slijmen vermeerderen, de verzwakking neemt toe en het gevaar eener noodlottige ontknooping is dreigender. Gedurende het bezoek der geneesheeren. bevonden kardinaal Rampolla en drie andere kardinaals zich in de voorkamer. De Paus heeft de Mis gahoord, in zijne kamer gelezen door Mgr Marzolini. Tot nu toe zijn er in het Vatikaan reeds meer dan 20.000 depechen toegekomen. De duif van Leo XIII Verleden zondag heeft in het Vatikaan een aandoenlijk geval plaats gehad. Eene duif, die gewoon was alle dagen te komen zitten op het balkon der slaapkamer van den Paus, om er het eten te pikken dat deze er uit strooide, vond zondag het venster gesloten en pikte met haren bek tegen de ruit. De H. Vader gaf hevel het venster te openen, en de duif, na in de kamer rondgefladderd te hebben, Kwam op het bed van den Paus zitten en ontving uit zijne hand het gewoon voeder. Over eenige dagen heeft de heer Demot, burgemeester van Brussel, senator en advo- kaat bij het Verbrekingshof, eene verorde ning uitgegeven waarbij zekere, nog al strenge maatregelen genomen worden tegen de automobiel- en motocyclerijders. Het besluit van M. Demot, heeft, men kan het wel denken, een groot geschreeuw en veel geblaf te weeg gebracht, van wege die heeren omverrijders. Maar de burgemeester van Brussel, die in geen kleintje verschiet en daarbij heel wel weet wat hij ma/ doen in de mate der wetten, kijkt niet om en schijnt vast beslo ten, ondanks alle tegenkantingen van ho hoog zij ook mogen komen, het leven te be schermen tegen bet dol gerij van eenige waanzinnigen, wier getal ongelukkiglijk dagelijks aangroeit. Dat velen rijden om hals en bek te breken, zooals het maar al te dik wijls het geval is, dat zijn wel hunne zaken, 't Is dom genoeg, maar elk zijn pak, zegt het spreekwoord, 't Is voor hen zeiven, maar dat zij daarbij nog anderen schaden, dat kan noch mag geduld worden. t ls 't geen de burgemeester van Brussel maandag avond in den gemeenteraad ver klaarde, zeggende dat het gerij van de auto mobielen sn andere snelrijdende tuigen, tegenwoordig aan eene halsbrekerij gelijkt en dat het de plicht is van de openbare be sturen, daar psal en perk aan testellen. Daarom hield de burgemeester er aan te verklaren dat hij met strengheid zal hande len tegenover de overtreders en zelfs, indien deze de wetten en verordeningen niet eer biedigen, hij heel en al bet rijden per auto mobiel zal verbieden, in 't meeste deel der groote straten van Brussel, 't 's daar dat wij begeeren dat men kome; zoolang zulks niet zal gedaan worden, zul lende automobielrijders aan hunne waan zinnige begeerte van cverdr ven snelheid niet weêrstaan. Maar voor het oogenblik zegt de heer Demot, dat hij het nog zoo verre niet wil brengen, zich nu vergenoegende met bevel te geven de automobielen niet sneller te la ten rijden dan een mensch kan gaan. Nu de burgemeester der hoofdstad zulke strenge verordeningen genomen heeft, tegen chauffeurs, hopen wij dat men dit voorbeeld in andere steden zal volgen, en namelijk te Yper, waar zekere automobiel-en motocy clerijders, rijden om alles in stukken en spleuters te doen vliegen. Men vergete niet dat heel de bevolking klaagt over den sans gêne van de halsbre kers. Onze Lamotteschool heeft in de tentoon stelling van Brugge eene welverdiende en hoogst vereerende onderscheiding bekomen. Voor het vermakingswerk van werkmans kleederen, verveerdigd door de leerlingen van de naaischool, wierd haar het diploma van gouden eermetaal ioegekend. 't Is een nieuwe perel aan de kroone van deze school die sedert meer dan eene eeuwe zooveel goed slicht in onze moederstad. Ook het groot getal barer leerlingen, er zijn er nu boven de vijf honderd be wijst genoegzaam dat de Yperlingen baar waardeeren en dat zij hun vertrouwen geniet. Eere dan aan die behendige en ievtrigt kloosterzusters die met zoovele ervarenhiid de kinders onzer werklieden onderrichten. Dank zij hun voor hunne onverpoosde zelfopofferingen... duizendmaal proficiat! Zooals gewoonte zaten er op H Juli te Yper vele vlaggen uit aan openbare en bij zondere gebouwen. Het vieren van den ver jaardag der Gulden Sporen is geheel en gansch ingedrongen bij de Ypersche bevol king. Vrijdag avond was er te dier gelegenheid Concert op de Groote Markt door de Konink lijke Fanfare. Zelden beeft men meer volk gezien voor een Concei t, dat onder alle op zichten wel gelukt is. M. Nolf heeft de verledene weke nog eens «t katje duik gespeeld in de Kamer. Men was aan de stemming over de Congo- kwestie. Gematigde liberalen zoowel als katholieken hadden ten voordeele van Congo- land gesproken en zouden ervoor stemmen. Om zijn gedacht niet te moeten zeggen en alzoo zijne liberale kiezers niet te misdoen met tegen hunne meening te stemmen, was Ernest weggeflimpt in den gang, en als de stemming voorbij was, keerde hij weder. Kiezers, hoe vindt gij zulke kiridermanie ren Dat was mij een geweld Dinsdag, Woens dag en Donderdag hier ie Yper met al die rijtuigen zonder peerden Geheel de stad stond overeinde. Meer dan 400 zulke tuigen zijn door Yper komen gereden neen, gestormd en 't en is bijna niet verstaan baar hoe er geene ongelukken gebeurd en zij u Vast en zeker is 't dat al dat gerij en gerots profijt bijbrengt voor stad hoe meer volk, hoe meer nering! maar toch, wat meer gematigheid in 't rijden, bijzonderlijk in stad, en zou ten onpasse komen. M. Victor Jourdain, bestuurder van den Patriote, de uitgever M. Piette en een andere drukker waren in den eersten aaleg veroor deeld geweest om in april 1902 eene plak kaart te hebben doen aanplakken, meldende dat, dank aan de mildadigheid der roode mil- jonnairs de werkstakers eene vergoeding in hei Maison du Peuple mochten gaan trekken. Die plakkaart droeg den naam vanM. Piette, terwij! zij op andere persen gedrukt was. Het beroepshof, waarvoor de zaak gebracht werd, heeft geoordeeld dat daar geene wets- overdreding in bestaat, dat zulks dagelijks gebeurt, en heeft de drie betichten vrijge sproken, zonder dat zelfs hunne advokaten hadden moeten pleiten. OOSTENDE YACftTwedstrijden. Na de automobiel week: de yachtenweek. Maandag hebben de wedvaar ten van Dover naar Oostende plaats. Woensdag, donderdag en vrijdag, die in de Oostendsche reede. Deze laatste zullen kunnen gevolgd wor den aan boord eener postboot, waarvoor kaar ten verkrijgbaar zijn aan 5 fr. voor een dag, of 10 fr. voor de drie dagen. POLO Verschillige nieuwe spelen en feesten worden dezen zomer gegeven te Oostende. Onder andere het Polo, een soort van golfspel te peerd geen nieuw spel, maar toch eene nieuwigheid voor Oostende -- waaraan acht groepen ruiters en een aantal afzonderlijke spelers zullen deelne men. O. a. zijn ingeschreven vijf teams, engel- sche teams, een uit Frankrijk, een uit Duitsch- land en een uit Hongarie. De meeste dezer spelers komen met hunne eigene ponies. DE SPEELZALEN VAN DEN KURSAAL De gemeenteraad heeft maandag in geheime zitting, het aanbod van M. graaf de Lannoy, 91,111 fr. met eenparige stemmen aangenomen. De Bestendige Afyeerdiging moet nu nog hare toestemming geven. Er zal eene nieuwe club gesticht worden. Alleen toegelaten spelen zullen ingericht worden. Zaterdag heeft de opening plaats. ONAANGENAAM BAD Een heer van Oostende die met drie vrienden naar Ghistel gereden was, is daar, terwijl hij het rijtuig in eene aispanning leidde, in een beirput gevallen, waar hij echter niets anders ondervond dan een weinig aantrekkelijk bad. LAFFE AANRANDING Maandag avond hebben vijf woestaards van Beveren bij Rousselare, twee jongens van Oyg- hem, 13 en 14 jaar oud, die rustig naar Bavic- hove huiswaarts keerden, aangerand, duchtig afgeslagen en in eene gracht geworpen. Eenige voorbijgangers verweten de lafaards hunne wreede daad, zij werden op hunne beurt aange pakt en een van hen ontving eene wreede mes steek in het hoofd. De daders zullen met het gerecht af te rekenen hebben. ISEGHEM Sedert verscheidene maanden worden er door onbekende kerels op den spoorweg der Naamlooze Maatschappij in den omtrek van Kortrijk tegen de aldaar voorbijsnellende treins aanslagen gepleegd. Over omtrent veer tien dagen hadden wij de ramp van Meulebeke, waar men gelukkig geen slachtoffers te betreu ren had. Een koopwarentrein werd door kwaad willigheid ontriggeld en verscheidene wagens verbrijzeld. Ia min dan twee maanden hebben aldaar verscheidene ontriggelingen plaats ge had. Zondag kwam de expresstrein van Oostende naar Kortrijk langs de statie van Iseghem gere- deu toen de machinist vooraan de lokomotief iets verdacht bemerkte. Hij stopte en tot zijne groote verwondering bemerkte hij dat een hop staak voor zijne machien lag. Dit voorwerp, door onbekende kerels op de spoorbaan gelegd, was reeds omtrent 200 meters medegesleept geweest. Het parket vau Kortrijk is maandag namiddag ter plaats geweest om een onderzoek in te stellen. OPGEPAST VOOR DE VUURWAPENS Zondag namiddag was de echtgenoote D., van Eessen, met haar 5 jarig zoontje naar Wou- men gegaan. Het kind vond in een huis een geweer aan den muur hangen. Een jongeling haakte het geweer af om het aan het kind te toonen. Opeens ging een schot afde kogel trof het knaapje in den buik en het arm kind bleef op den slag dood. Men oordeele over de wan hoop der moeder. De vader van het arm slacht offer werkt op dit oogenblik in Frankrijk. EENE ZONDERLINGE SMOKKELARIJ De policie te Brussel, heeft een zonderlinge smokkelarij ontdekt. Bij het nazien der melk- stoopen van eene gekende melkerij bevond men eene vervalsching, die zooveel te verwonder lijker was, daar een scheikundige aan het ge sticht gehecht is. Ook vond men de koopwaren bij het verlaten van het huis in normalen staat. Nu volgde men de voerlie en men ontdekte dat deze, wanneer hun eersle voorraad verkocht was, in winkels der stad een mengsel van water en melk gingen koopen voor 7 c. den liter, en dit, als een produkt der melkerij, aan den gewo nen prijs verkochten. POPERINGIIE Schielijke dood. Donderdag 9 dezer, is de heer B. Billiau, griffier bij het kantongerecht alhier, schielijk overleden in den ouderdom van 43 jaar, hij laat eene weduwe en 6 kleine kinde ren in den rouw eene buitengewoone groote menigte vrienden en kennissen woonden Maan dag de begrafenis bij van den diepbetreurden griffier die door iedereen geacht en bemind was. Maandag 13 dezer, is Henri Rosseel, land bouwer, 44 jaar oud, door zijnen wagen over reden, hij heeft maar eenige oogenblikken het ongeluk overleefthij laat eene weduwe met 7 kleine kinderen achter. Dinsdag 14 dezer, is de heer Sabbe, hande laar, 71 jaar oud, cok schielijk overleden. De Donkere Ommegang die zaterdag plaats had, werd nog nooit zoo talrijk bijgewoond. Van jaar tot jaar groeit het getal lieden, die den ommegang meêdoen, aan uit het Noorden van Frankrijk komen er honderden menschen. GEVECHT MET DE POLICIE Dinsdag morgend, rond 4 ure, wilden de ge broeders Adriaan en Jacobus Loef, scheepslos sers, wonende Weldestraat, te Gent, met geweld de danszaal het trompetje, Dendermondsche steenweg, binnen dringen, waar men hen 's avonds te voren buiten gezet had. De bedienden der danszaal riepen de nacht wakers, die de gebroeders Loef wilden aanhou den, doch zij werden door den oudste met een mes en door den jongste met een stok aange rand. De nachtwachters verweerden zich, doch zij gingen het onderspit delven en losten twee revolverschoten. De gebroeders werden niet getroffen, maar eene vrouw, de weduwe De Meyer, werd door een der kogels de borst door boord en viel erg gekwetst ten gronde. Men vreest dat de longen doorboord zijn. Adriaan Loef sprong dan op de nachtwakers, wilde steken met zijn mes, doch deze laatste schoten voor de tweede maal. Ditmaal werd de oudste der broeders in het gelaat getroffen en den mond verbrijzeld. De gekwetste werd in ergen toestand naar het gasthuis gebracht, ter wijl Jacobus Loef aangehouden en in het ge meentegevang opgesloten werd. STUDENT VERONGELUKT Zondag nacht is te Leuven, een smertelijk ongeluk gebeurd. Zondag morgend om 3 ure, vonden terugkeerende personen in de Munt straat rechtover n° 19 een persoon, slechts met een hemd gekleed ten gronde liggen, die geen teekens van leven meer gaf. Men riep de policie alsmede prof. Dandois en doctor Ausloos. Men erkende spoedig den gekwetste als zijnde een student Gh. Brenard, van Rebecq. Deze jonge ling was uit 't venster van zijn kwartier gevallen en moet volgens de doctoors op den slag dood geweest zijn. De jongeling was zaterdag avond om 10 uren thuis gekomen. Men denkt dat hij, onpasselijk zijnde, door het venster leunde om lucht te scheppen en, door eene draaiing aan gegrepen, ten gronde zal gestort zijn. Het rug- gemerg was gekwetsten de hals overgebroken. Zondag heeft zijn oudste broer zijn laatsteexaam voor geneesheer afgelegd. In welke droevige omstandigheden De eerw. hh. rector en onderrector kwamen bij het lijk bidden, alsmede talrijke studenten. Een herverscheurend schouwspel was het, toen de moeder en de zuster des overledenen bij hel lijk kwamen. Niemand kon zijne tranen weer houden. STOUTMOEDIGE DIEFSTAL. Maandag nacht, tusschen 13 en 1 unr, zijn dieven ingebroken hij de gezusters De Pratere, Kortrijkstraat te Avelghem. Door het geblaf van den huishond gewekt, kwam een der juf vrouwen beneden. Zij werd door twee ban dieten, met zwart gemaakt gelaat, vastgegrepen en terug naar haar bed gedragen. De andere kwaaddoeners de schelmen waren vijf in ge tal gingen naar de andere jufvrouw, die nog sliep, maakten deze wakker en vroegen haar het geld of liet leven. Zij vroegen" ieder 60 frank. Toen de jufvrouw aan de kas kwam om de gevraagde som te geven, sprongen de kwaad doeners op haar toe. Terwijl de eenen haar in bedwang hielden, stolen de andere eene som 600 fr. en voor 1009 fr. juweelen uit de kas. Vooraleer het huis te verlaten hebben de da ders beneden verschreidene eieren uitgedron- kenen .zich gewasschen. Zij hadden de twee jufvrouwen, die, zooals men deuken kan, half dood van schrik waren opgelegd dat zij in geene halve uur mochten klappen, anders dreigden zij terug te komen om hun te ver moorden. VOOR DEN KRYGSRAAD. Men herinnert zich den aanslag, eene maand geleden gepleegt op M. A. Pardoen, burgemees ter van Meenen. De dader, Gaspard Verfaille zal voor den krijg.-raad van West Vlaanderen wor den gedaagd. Ziehier waarom Verfaille was in bepaald verlof. Daar hij 't regiment slechts ver liet op 29 december, valt hij onder de militaire wet, luidend dat ieder soldaat geen officier zijn de, nog onderworpen blijft aan de krijgswetten gedurende een tijdverloop van een jaar en zes weken. Wanneer Verfaille voor den krijgsraad verschijnt, weet men nog niet. HERSTELD. M Pardoen, burgemeester van Meenen, heeft dinsdag zijnen dienst hernomen. Hij is vol komen hersteld. DE GAL, HET ZUUR, DE SLYMEN. De moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te ge nezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,30 fr. in alle apotheken. Te bekomen te Yper apotheek May en Libotte. ELVERDINGHE. Woensdag voormiddag is een heer van Armentières met zijnen automobiel, tusschen deze gemeente en Brielen, op eenen boom ge reden. Gansch zijn tuig was vermorzeld, doch gelukkig bepaalt alles zich bij stoffelijke schade. YPER. In den nacht van 14 tot 13 dezer is er in de Rijschool een soldaat in een aanval van slaap- wandelarij door het venster gesprongen en 's morgens in zeer bedenkelijken toeitand ge vonden geweest. Naar wij vernemen vreest men dat de ongelukkige de gevolgen van zijnen vreeselijken val niet zal overleven. DRANOUTRE. Onze inboorling Isidore Notteau, komt met onderscheiding zijn eerste examen af te leggen in natuurlijke wetenschappen en voorbereiding tot de geneeskunde. Proficiat aan hem en zijne familie. BOESINGHE. Zondag, laatst was het te Boesinghe de in huldiging van het nieuw vaandel aan de muziekmaatschappij kunst en vermaak geschonken, door den weledelen Heer Ernest de Thibault de Boesinghe. Over omtrent twee jaar vergaderdeM.Coulier, hulponderwijzer in de aangenoine schooi alhier en iever-en talentvolle muziekant, eenige on kundige liefhebbers, jongelingen aer gemeente, en besloot met hen de toelating en de medewer king te vragen der gemeentelijke overheid om eene muziekgilde tot stand te brengen. Te dien einde wendden zij zich tot den weledelen Heer Ernest de Tinbault de Boesinghe die bereidwil lig en geerne hunnen voorstel aauvecidde en beloofde de jonge kunstenaars in hunne pogin gen bij te staan en te ondersteu ien. De eerste groote stap was gedaan en in korten tijd wierd een bestierraad gekozen, samen gesteld uit de verschillige klassen der Gemeente bevolking. Dank aan bet wijs beleg, de werkzaamheid en ook aan de milddadigheid van dien raad, en in '1 bijzonder van Mijnheer van Boesinghe, alsook aan de jonste van een groot getal Boe singhe naren wiens medewërking wierd be komen dank aan den ouvermoeibaren iever van den Bestierder, M. Coulier en van de wer kende leden, is die jonge kunstschaal' in min dan twee jaar geklommen tot eenen graad van bekwaamheid die elkeen verbaast en verwon dert. En 't is om dal onvermoeibaar streven van die jonge kampers om die welwillende me dewerking van geheel den raad om de goed- jonstigheid vau al de eereleden om de een heid van geest en eenheid in de werkinge om die katholieke eenheid, dat M. de Tüioault aan de muziekmaatschappij Kunst en Vermaak een vaandel wilde geven. Van zondag nucnlend, met het krieken van den dag, bulderde 'l kanon, de vaderlandsche vlagge wapperde op al de daken en elkeen had reeds een laatste hand aan 't werk geslegen om het dorp mooi en bevallig te doen voorkomen. 'S namiddags ten 2 1|2 u. wierd een stoet ge vormd aan d'oude gemeenteschool. De maat schappijen van Voormezeele, Kernmei, Staden, Merckem, en Langemarck, nut kunst en ver maak aan 't hoofd en daarna eene ontzaggelijk menigte van inwoners n van vreemdelingen In 't bijzijn van al die gilden in orde ge schaard in de warande van 't kasteel, bood weR edele Heer Ernest de Thibault het prachtige vaandel aan zijue muziekmaatschappij. In korte gevoelvolle en overtuigde woorden wakkerde hij den heer Bestierder en de wer kende leden van kunst en vermaak .aan om ïeverig en onverpoosd de kunst te oefenen, en om luu vermaak in de kunst te zoeken. Hij vroeg hun met hert en geest eensgezind ie blijven met den beslierraad en de standregels der gilde altijd getrouwiglijk en stiptelijk na te komen. Hij drukte het betrouwen uit dat nooit een iid der maatschappij die zuivere en onDe- vlekte vlagge zou bezoedelen door een gedrag onweerdig van eene katüolieke gilde, onweerdig van haren voorzitter en onweerdig van de Eerw, Heeren en Ileeren van den Raaden hij eindigde met de jonge gilde veel geluk te wen- scheu, met haar zijuen voortdurenden steun te verzekeren, met de vreemde gilden te bedanken voor hunne deelneming aan de feeste, en met zijne genegenheid en dienstwilligheid uit te drukken aan al deBoesinghenaars. Die woorden werden met algemeen handgeklap en geestdrift toegejuicht. Mijnheer de Notaris VanEecke, in zijne hoe danigheid vanondervoorzitterder maatschappij, nam daarop het woord en in Eernige en be geesterde tale, in name van 't Bestuur, van de werxende en eereleden, bedankte hij den wel edelen Heer Ernest de Thibault over zijne mild dadige en goedhertige jonste ever zijne wei- gemeende raadgevingen en over de bereid willigheid waarmee hij het voorzitterschap aan- veerd heeft want zoo sprak M. VanEecke, gij alleen zijl de onafhankelijke man, be kwaam aan die pas geborene maatschappij den stempel van duur- en heilzaamheid te schenken en ze te doen strekken tot vermaak en zelfs tot nut en weizijn van gansch de gemeente. Ook beloven wij Uect., op dit plechtig oogenblik, w

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2