DIT IS EN OMMELANDS, TUINDAG Op Zaterdag 1" Oogst'1908. S centimen 't blad. 38ste jaar Talrrerk" 1262 goeaemt, Brief Stad Yper Gemeenteraad Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we 2e n ofte post, tegen 3 frank 's jaars. Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T" co, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 3 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken.'. De Heeren van de Agence Havas W B ussel, T* 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, vanj al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. STAD TP KB 1903 De Gemeenteraad, Bepaalt als volgt het programma van het Gemeenteleest van 1903. Zaterdag 1 Oogst Ten 6 ure 's avonds, zal de beiaard de opening van het Gemeentefeest aan kondigen. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 2 Oogst Ten 7 ure 's morgens, Esplanade, Prijs kamp in Vinkengezang. Ten 9 ure, uitgang van de Processie van 0. L. V. van Twine. 's Middags, Groote Markt, Duivenlossing. Onmiddellijk nadien, CONCERT, door de Koninklijke Fanfare. Schieting met den Handboog, ingericht door de schuttersmaatschappij St Joris Prijskamp in het Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux trois Fleurs de Lis Boterstraat. Groot Feest, ingericht door de Maatschap pij De Vereenigde Briefdragers te Yper, ter gelegenheid van de inhuldiging van haar vaandel. Ten 4 ure, Groote Markt, Groot Concert, door de Stadsharmonie. Maandag 3 Oogst Ten 10 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Staatsmiddelbareschool. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hondenloop. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Dinsdag 4 Oogst Ten 10 ure, in de Halle, Muziekfeest, door de leerlingen der muziekschool. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 1/2 ure, Vandenpeereboomplaats, Feesten en spelen voor wielrijders. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Woensdag 5 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling van den Wedstrijd voor Orde en Netheid, ingericht door het Beschermingscomiteit der werk manswoningen. Donderdag 6 Oogst Ten 4 ure, Zaalhof, Volksspelen. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Zondag 9 Oogst Prijskamp voor Reisduiven, op Etampes, ingericht door den Duivenliefhebbersbond. Kruisboogschieting in den doel, ingericht door de Koninklijke maatschappij Les Francs Arbalétriers Prijskamp In het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij «De Dappere Lijnvisschers», aan de Kaai. Ten 6 ure, Vandenpeereboomplaats, Opstijging van eenen Luchtbal, door den lucht vaarder J. Dumortier, van Brussel. Onmiddellijk nadien, CONCERT, Groote Markt. Ten 9 ure, Minneplein, Vuurwerk. Zaterdag 15 Oogst Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Zondag 16 Oogst Prijskamp veor Reisduiven, op Orléans, ingericht door het Êuivenliefhebberssyn- dicaat. ONDERSCHEIDENE FEESTEN Prijskampen in biljardspel, bolspel, kaart spel, enz., ingericht door de verbondene maatschappijen, zullen plaats hebben op Tuindag en de volgende Zondagen. Onderscheidene feesten zullen insgelijks des Zondags plaats hebben in de buiten wijken. Bijzondere omzend- en plakbfieven zullen de omstandigheden der verschillige prijs kampen en feesten opgeven. ALGEMEENE SCHIKKINGEN Gedurende de Kermis zal het publiek vrijen toegang hebben tot het Muzeum en de Halle (Nieuwwerk). De Zwemkom zal open zijn van Zondag 2 tot Zondag 9 Oogst medebegrepen. Gedaan in zitting te Yrper, den 27 Juni igo3. De Burgemeester-Voorzitter, De Secretaris, M. Gorrissest Over veertien dagen ontvingen wij 'non ODgeleekenden brief, dien wij met al de eere die hij verdiende, de plaatse gegeven hebben die hem toe kwam. Dinsdag nuehtend bracht de deur waarder Vanderschueren ons het vol gende 3° July 1903. Mijnheer de Hoofdopsteller, Als antwoord op de artikels waarmede uw blad, in dato van 13" Juny I. 1. mij vereert, bid ik u in uwe kolommen het volgende uitreksel van mijn brochuur op te nemen. Denkt gij dat het nuttig is,voor de Kerk, dat de geilheid der biechtvaders, zooals de Heilige-Stoe! het wenscht, ieder, open baar, voor- en uitgelegd wordt Denkt gij dat hat noodig is, de aandacht der geloo vigen te vestigen op de geleerde spitsvon digheid, met dewelke de godgeleerden 9 trachten, de plichtige biechtvaders aan de gevolgen hunner bedreven zonden, te ont trekken? En voor wat het de gedeelten betreft, uit die Godgeleerde zedenleer, die ik hier niet aanhaalde, denkt gij, dat die het publiek moeten vermeld worden, die gedeelten, die zeer gewaagde bespre- kingen zouden uitlokken en waarin de Li guori zich bezig houdt met de zeer kiesche echtelijke betrekkingen de zeer onze- delijke princiepen die hij koestert over de eedverbreking ik zeg, denkt gij dat die gedeelten besproken moeten worden, niet in het bijzonder maar in het a openbaar en dat zij meer en meer moeten verspreid en gevulgariseerd worden Ik vermeen te mogen gelooven,Mijnheer de Rector Magnificus, dat gij in deze zaak niet aarzelen zult u in tegenstrijd te stellen met den Heilige-Stoel Indien ik, beroep doende op het oordeel van viei leeraars, mij tot de Hoogeschool van Leuven richt, dan is het niet alleen, ik houd er aan u dit te verklaren, om een officieel ot beter een ernstig besluit te be- komen, van personen met eene onbetwist bare bevoegdheid. Ik betracht een hooger doel ik denk dat, wanneer dit besluit zal genomen dit oordeel uitgesproken wor- den, het de gelegenheid geven zal het laag onzedelijk karakter der werken van de Liguori vast te stellen, het üe Iluoge school van Leuven inde mogelijkheid stellen zal, machtig op te treden en een overwe- gende invloed uit te oelenen op de toe komst der christene wereld. Tusschen de pauzen, die wetten maak ten om de ontucht uit de biechtstoelen te weren, tusschen de godgeleerden, die lang over het zelfde onderwerp redetwistten, is er geen enkele die onkundig was, dat de oorbiecht, niet door Jesus-Chrisius inge- steld werd. Niet alleen vindt men geen spoor dier instelling, in de Heilige Schriftuur, maar verschillende teksten in het Evangelie,ver- oordeelen op krachtige wijze, het princiep er van. De Vaders der eerste eeuwen schrijven de oorbiecht niet voor, doen haar niet tot den schepper of invoerder van het Ghristianism opklimmen. De Schriften van Sint-Irénée, van Terlullien, Urigène, van Sint Cyprien, raden de openbare biecht, met uitsluiting der oorbiecht, aan. De Kerk veroordeelde Nectaire niet voor de afschaffing van het gebruik van fa- cultatieve en onlangscbe instelling zicb a aan een priester te biechten. Zij beweerde daarmede dat zij die beslissing niet ais schadelijk of tegenstrijdig aan het princiep en dogma van den godsdienst oordeelde. Het Gonciiie van Chalons, in 813, den eenvoudigen raad, zich aan een priester te biechten, gevende, steunde zich- niet op a een voorschrift van Christus, maar enkelijk op de aanbeveling van een apostel zinspelende op het epistel van Jacques (V. 16). In de lXe eeuw, beweerde dus de Kerk nog niet, dat de biecht van goddelijke instelling was. Daarbij weet men dat het Concilie van Chalons, of het slachtoffer of medeplichtig was aan eene buitengewone tekstvervalsching, wanneer het de bevoegd- heid van Sint Jacques in het voordeel der oorbiecht inriep. Deze zegde Biecht uwe zonder) de éénen aan de anderen en het Concilie miek gebruik van den vervalscb- ten tekst Biecht uwe zonden den een aan den andere (Alterutrura) wat toeliet het voorschrift van dien apostel, desnoods, als betrek hebbende op de oorbiecht, te aanschouwen. Sint Alfons de Liguori, kende de feiten, die ik hier aanhaal Hij wist dat de instel- ling der verplichtende oorbiecht, ver van het werk van Christus te wezen, het werk was van Innocent 111, een der bloeddorstig sto pauzen, die zich vooral in de uitmoor- ding der Abigenzen heeft onderscheiden. Dit wetende en overtuigd, dat de biecht- stoel de bron is van lage onzedelijkheid en ontucht, zeil bekennende dat de duivel a dikwijls penitente en biechtvader in zijne ketens houdtverkondigende dat een massa kinderen der Keik, ten val gebracht 9 worden, door de slechte biechtvaders heeft de Liguori den moed niet, tot de a primitieve princiepen van hetChristianisme a weder te keeren en de opschorsing en afschaffing te vragen der schandige oor- biecht. Niet tot die oplossing gekomen zijnde a die zich opdringt by ieder, met de eer der a Kerk ingenomen, had Sml- AUons nogthans kunnen doen opmerken dat, hadde Gregoir VII het celibaat de priesters niet opge- legd, het getal oriteerde vrouwen in den a biechtstoel, niet zoo talrijk zou wezen. Hij had kunnen voorstellen dat men lot de a oude handeiwijzing wederkeerde, die toe- a lieten dat de priesters zich huwen konden En indien hij, voor zulke radicale her- vormingen terugschrikkend, nogihans eei- a lijk de verbetering van de Kerkelijke toe a stand betrachtte, dan hadde hij ku inen 0 voorstellen dat de jonge priesters uit den a biechtstoel verwijderd bleven, of minstens a verboden,van jonge penitenten te biechten. Ziedaar wat Sint Altons niet deed, en a wat, afstand doende van elke andere be a weegreden, voldoende is om hem met a walg, van alle eerlijke lieden te doen ver- 8 afschuwen. Ziedaar waarom de Universiteit van Leuven zich ingeven vair loffelijke voor 9 gaanden en operrllijk optreden moest, na a ds gevoerde besprekingen in de Kamers a en de dagbladen. Meer dan eens gaven groote onderwijs- 9 gestichten hunne meening in zaken die de a Kerk aanbelangen. In 1657, veroordeelde de Sorbonne de a Apologie door*de Jesuiten uitgegeven als a gevolg aan hunnen twist met Pascal, en het voorbeeld der Sorbonne werd door a den Heiligen-Stoel gevolgd. In meer ernstige omstandigheden ver- a hief de Universiteit van Parijs hare stem, 9 en dit wel tijdens den strijd door de pauzen a van Rome en Avignon gevoerd en die zich a wederkeerig den banbliksem toewierpen.» Op die wijze zullen uwe lezers kunnen oordeelen over de waarde van de vraag aan den Rector toegestuurd, en die gij bestrijdt. Hopende dat het niet noodig zal zijn u te dwingen mijn antwoord op dezelfde plaats en met de zelfde letters te drukken, heb ik de eer U te bidden de verzekering mijner hoogachting te aanvaarden. geteekend L. Anspach. Verslag der zitting van Zaterdag 25 Jnli 1903 De zitting begint ten 5 ure. Tegenwoordig de heeren Colaert, Burge meester Voorzitter Struye, Schepene Boone, Begerem, Fiers, Vanden Boogaerde, Vander Ghote, Vanden Peereboom, Bouquet, raadsleden Gorrissen, "chrijver. Het verslag der zitting van den 19 mei, waarover er geene opmerkingen werden gemaakt, wordt goedgekeurd en dit der zitting van 27 Juni wordt ter inzage gelegd der leden. Hulde aan Graaf van Ursel M. de Burgemeester (rechtstaande) brengt hulde aan de nagedachtenis van zaliger Graaf d'Ursel. Mijne Heeren, Sedert onze laatste zitting hebben wij de dood te betreuren van den Gouverneur der Provincie, den heer Graaf van Ursel. M. de Schepene Struye en ik, hebben de eer gehad U bij zijne begraving te vertegen woordigen. 't En is niet zonder aandoening dat wij deze treurige plechtigheid hebben trijgewoond, waaraan al de besturen der provincie hadden deelgenomen. De heer Graaf van Ursel, dien wij hier zelve hebben leeren kennen, over twee jaar, was voor ons geen onbekende meer. Opvolgende aan den heer Baron Ruzette, onzen gewezen stadsgenoot, heeft hij in korten lijd, al do genegenheid weten te winnen van onzen ouden arrondissements commissaris. Gelijk hij, was hij vriendelijk, bedienstig, verkleefd aan het openbaar welzijn. Wij mogen met zekerheid zeggen, dat sedert den dag dat het Zijne Hoogmogendheid beliefde de provinciale belangen toe te vertrouwen aan den heer Graaf van Ursel, wij geene andere dan hertelijke betrekkingen gehad hebben met den vertegenwoordiger des Konings. Gij zult toelaten, Mijne Heeren, aan onzen Schepenraad, de familie van den betreurden afgestorvene, de uitdrukking tos te sturen der gevoelens van oprechte deelneming van de stad Yper. Algemeene bijtreding). Hulde aan Z. H. den Paus Mijne Heeren, Vooraleer mij neer te zetten, ge zult mij toelaten onze huldebe wijzen neer te leggen op een ander graf, dit van den Paus-Koning, den luisterrijken Leo XIII, dien de dood aan de katholieke Kerke komt te ontrukken. Zoo doende, vervoegen wij ons bij de geheele beschaafde wereld, die in Leo Xlll den grootsten Paus huldigt der hedendaag sehe lijden, dezen die sedert zijnen wereld- brief Herum Novarum begroet werd als de Paus der Werklieden. De Schepenraad heeft gemeend de stad te moeten doen deel n men aan de algemeene droelheid en 't is daarom, Mijne heeren, dat gij de vaderlandsche viagge in rouw, 3ar den Halletoren hebt zien hargen. (Algemeene goedkeuringen). De heeren Berghman en Fraeijs hebben zich doen verontschuldigen de zitting van daag niet te kunnen bijwonen. Stadskasse De heer Burgemeester heeft de stadskasse onderzocht. Alles was in regel. Er was 56.725 fr. 93 in kasse. De heer voorzitter looft den heere stads ontvanger over de orde en de regelmatigheid in zijn werk. Buitengoederen De verpachting van land, enz. van Hospi- cen en Disch wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Grondverkooping Eene verandering aan den lastenboek voor de grondverkoopingen langs de Veurne straat en zal maar gestemd worden na de geheime zitting. Stadsgelden Verslag De heer Voorzitter leest het volgende ver slag over de rekening van 1902, namens de commissie van Financien en den Schepen raad. Mijne Heeren, Het verslag dat wij de eer hebben UEd aan te bieden, over de rekening van 1902, zal meteen dienen als verslag over bet be stier en den toestand der stadszaken. Zooals wij het gezeid hebben bij het neer leggen der stadsrekening, in onze laatste zitting, de gewone ontvangsten bedragen fr. 366 097,19 De gewone uitgaven 319 010,61 dus een overschot van 47.086,58 De buitengewone ontvangsten 126.251,58 De buitengewone uitgaven 83.478,38 Bijgevolg een overschot van 42.773,20 Gewone ontvangsten Als men de gewone ontvangsten vergelijkt met deze der voorgaande jaren, bestatigt men dat ze 't middengetal overtroffen hebben van 1880-89 met fr. 97,236.70 en met fr39 243,44 het middencijfer der jaren 1890-1899. Reeds gaf de rekening van 1900 eene vermeerdering van fr. 2.695,58 bij 1899. En 1901 groeide met 10.755,50 bij het voorgaande jaar en de cijfer van de tegen woordige rekening is fr.11.648,15 meerder. Het overschot van de gewone ontvangsten op de gewone uitgaven overtreft 32,443,27 het middelmatig overschot der jaren 1880- 90, dat 14643,31 was en van 1832,33 het middelmatig overschot der jaren 1891-1901. Zekerlijk de aangroei van stads aandeel in het gemeentefonds en het stichten van het bijzonder fonds zijn voor een merkelijk deel in de vermeerdering onzer ontvangsten sedert 1890. Maar als men de voorgaande rekeningen raadpleegt, zal men bestatigen dat zekere ontvangsten, onder andere de opbrengst van het openbaar slachthuis, ver minderingen ondergaan hebben, deze laatste ten gevolge der verleeging van het slachters- recht in 1896. Stippen wij ook aan dat de vermeerdering der stadsschuld en het maken van het water kasteel vooreen merkelijk deel, onze ge wone uitgaven verhoogd hebben. De waarheid is dat het meestendeel onzer uitgaven verhoogen, ieder jaar voor een merkelijk deel. Dat men ook de verhooging onzer inkomsten niet toe en schrijve aan de vermeerdering van het stedelijk aandeel in het gemeentefonds. Die verhooging en was maar fr. 1716,65 op het jaar 1901. Als de voorgaande jaren, hebben de op centiemen vermeerderd op de grond- èn personeele belastingen, de verpachting der stadseigendommen, de opbrengst der open bare weegschaal, de opbrengst onzer ver scheidene markten, het begravingsrecht, groeien nog gedurig aan in 1902.Alleen het plaatsfeeht op de fooren, de verpachting der kramen op de vleescbh-ffle en de opbrengst der ijskeldersis verminderdjdeze is van2.732 fr. op 2 202 50 gevallen. Mrar da voornaamste oorzaak der ver hooging onzer gewone ontvangsten komt van den verkoop van het stadswater aan den ram (1091.98) en aan de ijzerwegen der Vlaanderen (5000 fr.) te gare 6 091,98. Laat ons ook aanteekenen dat hel aandeel van stad ui de uitbating van den tram Yper- V'eurne tot 8.399,56 fr. beloopt, tegen 7 783,17 in 1901. Maar integendeel het aandeel in Yper-Nieuwkerke is 40 fr. ver minderd. De ontvangsten aangaande het openbaar onderswijs zijn omtrent gelijk gebleven. Maar de toelage van den staat aan de Muziek school, die 2000 fr. bedraagt, en de ver meerdering van 300 fr. door de provincie aan dezelfde school, hebben onze gewone ontvangsten van 2300 verhoogd. Buitengewone ontvangsten De voornaamste buitengewone ontvangste staat inden 1" artikel der rekening; batig slot van het dienstjaar 1901: fr.100.109,59. Deze somme behelst 57,526 fr. bedrag der uitgifte van het overschot der schuld brieven van de leening van 1895. Het is met die 57.526 fr. dat wij in 1901 de volgende openbare werken gedaan hebben Waterverdeeling langs den steenweg naar Poperinghe 2.100, De recbtlijning der Klaverstraat 20.000, Riool in de Diksmuidestraat 2 476,73 Riool in St Jacobsstraat 6 332^ Waterverdeeling langs den steen weg naar Veurne 2.430,95 Voorlanden in de Elverdinghe- straat en de Eigenheerdstraat 3.383,30 (ierieggen van straten 10.718,50 Riolen op de Markt en in de Tbouroutstrate (vereffening) 465.36 Verlichting der koeimarAt 1.491,20 Waterverdeeling langs de Brug. straat (vereffening) 253,45 Tezamen fr. 49.653,49 UWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 1