MENGELMAREN VAN ALLES WAT Te lande Oordeel van Salomon Luistert naar mijne woorden... Katholieke Helden Sterfgeval Boekennieuws en BEN - 11 XJ R CYRILLE SAVAETE en vooral met onze tegenwoordigheid, die edelmoedige mannen ondersteunen, wier leven en werken hel bewijs uitmaken dat de waarheid met de waarheid, godsdienst en wetenschap niet tegenstrijdig zijn kunnen. Van 1903 tot 1904 zullen er 7 voordrach ten zijn, gemeenlijk 's avonds om 20 ure, in de Iweinszaal. De ingang is gesteld op 0.50 fr. Persoonlijke kaarten aan 2 en fa miliekaarten aan 5 fr. ten bureele van bet blad en aan den ingang. Het daium zal later door het Nieuwsblad en de Journal d'Ypres, alsook door plakbrieven aangekondigd wor den. Eene uitnoodiging zal ten huize ge dregen zijn, in 't begin van het jaar, een keer voor al. De Hoogschool uitbreiding rekent op de welwillende medewerking van eenieder Wij lezen in een hollandsch blad «Het ziet er voor de landbouwers in Holland's Noor derkwartier dit jaar uiterst treurig uit Nu nog staan er tarwe, haver en gerste te velde en in welken toestand Het bewerken van den grond voor de wintergranen is geheel onmogelijk er is nog geen korrel gezaaid kunnen worden, en reeds is de tijd voor het uitdoenvansuikerbeeten en peeëa (suikerijen aangebroken. Doch door den drassigen grond, is ook dit ondoenlijk, zoodat het de landbouwers deerlijk tegenloopt. Van den winter zullen wij daar den tegenslag van gevoelen.Het is elders dus nog slechter dan het hier geweest is bij de boeren. V Voor een Russich gerechtshof werd on langs een geval behandeld op eene wijze koning Salomon weerdig. Ik heb eenekoe aandezen san gekocht zoo verhaalde de eischer den rechter, het geld daarvoor betaald en van hem verlangd dat hij het dier naar mijne boerderij zou brengen. Hij nam het aan, maar later wilde hij mij de koe niet geven, of ik moest hem 20 roebels betalen. Hij beweerde niets van mij te hebben ontvangen. Maar dat is een leugen, want ik had hem het geld eenige minuten van te voren betaald. De rechter vroeg hem naar zijne getuigen maar die had hij niet. Heelt hij u het geld betaald vroeg de rechter den gedaagde. Neen, was het antwoord. Ik heb nooit een penning van hem gezien. 'l Is goed, zegde de rechter. De eiscb welke door geen enkel getuigenis kan worden bevestigd, is nul en van geeoer weerde. Maar hij schijnt toch een eerlijk man te wezen en gelooft blijkbaar aan het verlies van zijne 20 roebels. Wij zullen een kleine omhaling voor hem houden. Ik geef het voorbeeld met roebeis in te leggen. (Een roebei is 3.95 fr.) Wat geelt gij vroeg hij den gedaagde. G zult toch zeker ook wel een bijdragen Wel zeker, zeer geerne, was het ant woord Hier is een banknoot van 3 roebels De rechter nam het biljet aan en bezag het nauwkeurig van alle kanten. Daar riep hij opeens toornig uit Hoe dut ft gij het wagen met valsch bankpapier te betalen, hier voor het gerecht? Hebt gij nog meer zulke biljetten? Dal is een zeer ernstig geval. Hoe komt gij aan dat valsche papieren geld De gedaagde werd beurtelings rood bleek. Hij trachtte eene verklaring te gaven maar hij versprak zich telkens, stamelde stotterde en eindelijk zegde hij, dat bij de banknoot van den eischer in betaling had gekregen voor de koe. Hij betaalde mij 20 roebels voor koe, achtbare heer, maar hij betaalde, zoo als gij zelf zegt, met valsch geld en hij heefi dus niets betaald. Hij moet naar Siberi omdat hij valsch geld in omloop bracht niet. Ik ben zoo onschuldig als een pasge boren kind. Ik dacht al terstond, dat hij het geld voor de koe had betaald maar ik wist het niet zeker, zegde de rechter, maar nu gij hei zelf bekend is er geen twijfel meer mogelijk Het bankbriefje is zoo echt mogelijk, maar gij, ge zijd een valsche ellendige b'drieger En bij liet den gedaagde terstond wegens bedrog in hechtenis nemen. Een nieuw bewijs vonden wij nog deze eke in een geuzenbladje van Antwerpen, dat in twee verschillige aankondigingen Clairvoyariten» en kaartlegsters aanbeveelt. Tot staving laten wij er hier eene volgen: Beroemde kaartlegsteren raadpleegster preken van 8 ure 's morgens iut 10 ure s avonds, ook Zondags, (volgt het adres). En schrijvers en lezers van zulke bladen boffen met bun ongeloof 1... kleinkhei •«■J rie Meer dan eens hebben wij hier de handel wijze geschandvlekt der liberalen en godde- loozen, die de kloosterzusters verjagen en verbannen, maar gelukkig zijn diezelfde zusters terug te roepen als hunne eigene gezondheid te wenschen laat of dat er ge vaarlijke zieken te bezorgen zijn. Hoe dikwijls en gebeurt net niet dat we in de herbergen mannen hooren klapper die te hooge geleerd zijn, zeggen zij, om nog te geloovf-n aan God en aan zijn gebod. Maar diezelfde hooggeleerden gelooven aan spo keu en veikeersels, en gaan waarzeggers en kaartelegsters te rade. Onder den titel Melaatschen bevat d Australische Sydrey Press het volgende bericht Nog altijd vindt pater Damiaan navolgers onder de katholieke missionnarissea. In een boekje, gedrukt te Tokio, entot titel voerend Een bezoeï aan het melaatschenhuis te Gatemba wordt dit heldhaftig liefdewerk van de franscbe priesters der vreemde mis stën beschreven. De inrichting ligt op eenige mijlen afstand van Tokio in een heerlijke streek. Vijf-en zeventig ongelukkigen vinden hier in uiters eenvoudige woningen een ondernomen. Zij houden zich bezig met allerlei handenarbeid en zelfs de blinden maken strooien sandalen. De zieken wier toestand minder ernstig is, verplegen de reeds vergevorderden, zoodat hulp van buiten overbodig is. Het moge vreemd klinken maar deze ongelukkigen weten zich met allerlei spelen, als schaak en kaarten tc vermaken. Loterijen worden gehouden, ja, zelfs toonesl-voorstel lingen gegeven. Midden in het kleine dorp ligt de kerk en de meesten worden christen. Wat medecijnen betreft, men heeft nog het meest baat gevonden met Chauimoograolie, die do pijn lenigt, den voortgang vertraagt en soms geheel opheft. Treurig, dat juist de beste geneesmiddelen zoo kostelijk zijn. Deze inrichting voor melaatschen is ge sticht door pater Testevulde, overleden in 1892 Pater Bertrand is er reeds 9 jaren bestuurder. Deze pater isde hoofdverpleger en wanneer de ziekte haar laatste stadium intreedt en de ongelukkige lijder voor iedereen ongenaak baar is, neemt hij de verpleging en verzor ging alleen. Steeds opgeruimd en vroolijk weet deze man van opoffering de ongelukkige lijders tot opgewektheid te stemmen. Men zegt dat er ongeveer 10,000 melaat schen in Japan zijn. Bij wien zou men zeifopoffering vinden om zulke zieken te verplegen, ware het niet van den katholieken godsdienst En 't zijn zulke helden, die men in Vran krijk 't land uitjaagt D? Z. E. H. Vermeulen, oud-pastoor van Woesteri, is Dinsdag te Poperiughe overle den in den ouderdom van 78 jaar. Verschenen bij Gallewaert-De Meulenaere, Boterstraat, Yper Van Yper naar Mulagumudu, door D. Maria Augustina. Prijs 1 fr. 25. Ia de Revue bibliographique beige, var 30 Juni laatstiedeu, bladzijde 239, hebben wij eene beoordeeling gegeven, van deze belangrijke brieven van eene missionnares, aan hare ouders geschreven, waarvan men ons nu eene uiterst welgelukte vlaamsche vertaling geeft. Gelijk het franscbe werk,onderscheidt zich dit ook door de zelfde zorgvuldige uitvoering eu verdient al orrzen lof. La Revue bibliographique Beige, Brussel Almanak van 'tWeezenhuis te Mulagumudu voor 1904. Een almanak die nuttig is, aangenaam en met scnoone printen versierd, en daarbi, aan een lagen prijs (25 c) verkocht wordt' dat vindt men zeker nooit. Toch is het nu het geval met den Almanak van Weezenhuis te Mulagumudu (Engeiscfc Indië). Het boekje wordt verkocht ten profijte van 't Weezentiuis van 't Kindje Jesus van Praag, te Mulagumudu Zeer aan te bevelen en te bekomen bij den drukker M. Callewaert De Meulenaere, te Yper. Burgerwelzijn Brugge. o LEW WALLAGE. vertaalden bewerkt door Mauritz J. G Devos Een zwaar boekdeel groot 8° van 500 öl. Prijs 3 fr. 50. De vertaling van het beroemd werk van Lew Wallace, BEN HUR, is vei schenen. Oorspronkelijk in de engelsche taal gescore ven, werden tot nu in Engeland en Amerika over een millioen afdruksels verkocht. BEN HUR is het schoonste boek der XIXs eeuw tret is een historiesehe roman, een treffend verhaal van de eerste jaren van het christen dom, gebeurtenissen ontstaan gedurende hei leven van Onzen Heer op aarde. Nu verkeeri men met Joden, dan mei Romeinen, verdei met Woestijnbewoners. A-rd en karaktei dier verschillende volken zijn meesterlijk geschetst. Daar nog ontwaart men eenen zeeslag, eenen kampstrijd ia den Cncus, een oproer in Jeruzalem; Rome, Aniioct ië, Jeru zalem ontrollen rekewijs hunne pracht en hunne ellende, benevens hunne grootheid en hunne schande, 't Is cvera! het werkelijk leven van Rome en Judea. van het oude Oosten. D alles :s door weven vanderoerend- ste voorvallen, belangwekkende omstandighe den, liefelijke tafereeleu, gruotscbe voor stellingen, heimèiijke gevolgen. Gedurig is ren aangezet voort te lezen,om het vervolg, den uitslag of deze of gene gebeurtenis te sennen men is ontroerd, angstig, trillend en weenend van aandoening, waarneming en medelijden. QUO VADIS is een heerlijk boek, maar 3EN-HUR is hei nog veel rnetr. BEN-HUR was al vermaard toen QUO VADIS verscheen; nog heeft BEN-HUR dat voordeel dat een ieder het ongestoord en ongedeerd lezen mag. Te bekomen bij Callewaert-De Meulenaere, Boterstraat, 36, te Yper, RECHTBANK VAN YPER Men zal zich het drama herinneren dat in de Statiestraat te Komen gebeurd is. Om zijne vrouw te wreken, die beleedigd en mishandeld was, bracht een kleermaker, Hector Tailleu met eene schaar een doodelijken steek toe aan een andere kleermaker, Desiré Lannotte. Het slachtoffer stierf eenige minuten later. Hector Tailleu, die slechts vervolgd werd voor 't toebrengen van wonden die de dood voor gevolg hadden, zonder het inzicht deze te veroorzaken, is nu door d boetstraffelijke rechtbank tot 15 maanden gevang veroordeeld. BRIELEN Nog altijd geen nieuws van Am. Lemahieu. Ten allen kante zijn reeds opzoekingen gedaan doch zonder gevolg. Maandag avond werdt hetgeruch'e ver spreid hier te Yper, dat men hem gevonden bij eene wilge tegen zijn huis onder takkebus- schen. Doch dat geruchte is valsch. Tot nu weet men niets. Van deze diergaarde maken deel 27 leeuwen, tijgers, 8 luipaarden, 2 jakhalzen, 7 witte be- •en, 2 grijze becren verder hyenas, russisebe beren, olifanten, en nog veel ander gedierte. Om al deze gasten te spijzen, waren ook in gescheept 15.000 pond ossenvleesch, 5000 pond schapenvleesch, 3000 pond visch, 20 kisten brood, 100 zakken haver, enz. enz. Op den stoomboot waren ook 9 paarden, die onder de reis in stukken moetsten gekapt worden, om tot voedsel te dienen. Bij het zuiveren der koten hebben verscheide ne van deze gevaarlijke gasten op hunnen poot gespeelt; 't was daar eens een vreesetijke stond op den Pensylvania een der temmers werd twee vingeren afgebeten, en verscheidene knechten werden tamelijk erg gewond. DAD1ZEELE Maandag avond is de herberg De vreue, op Beythem, afgebrand met al de meubels en de kleederen. Alles is verzekerd, WAASltN Maandag morgend rond 11 1/2 ure, was de stoelenzetster der kerk van Waasten in de sakris tij aan 't kuischen, toen zij gerucht in de kerl goorde De vrouw, bang geworden, verliet de sacristij en liep naar het gemeentehuis degen darmerie verwittigen. Vijf gendarmen kwamen de verschillende uitwegen der kerk bewaken, terwijl de twee veldwachters en eenige land- pouwers opzoekingen deden in de kerk. Iwee offerblokken waren opengebroken en de in houd, 30 tot 40 fr., verdwenen. Eeu oudveroor- deelde die voor het altaar geknield zat werd aangehouden, alhoewel men niets ia zijn bezit vond. Dinsdag middag speelden twee kinderen, die alleen thuis gelaten waren met stekskens en staken het wiegje in terand waarin hun broertje van eenige maanden oud te slapen lag. Geburen kwamen toegeloopen en doofden de vlammen uit, doch bet arm kind had reeds zulke erge brandwonden bekomen dat men wanhoopt voor zijn leven. Opera-bestuurder. Het is tijd om te be ginnen. Waar blijft de muziek-meester Boodschapper. De muziekmeester kan niet komen. Hij heeft iets aan zijn been ge kregen. Bestuurder. Is die man zot? Hij moei toch met zijn been nietdirigeeren KORTRIJK Zaterdag namiddag reed Paul Deraes, van Heute, in volle snelheid per rijwiel langs de Leie onder de drie duikers, en viel door eene valsche beweging met zijn rijwiel in 't water, hij was op 't punt te verdrinken door den ge weldigen stroom vei oorzaakt door den hevigen wind en aanhoudende regen, toen de 60 jarigen Karei Delplancke, onbewust inet gevaar van zelf te versmooren bem levend aan boord bracht. Zulke moedige daad van dien 60jarigen werk man verdiend beloond te worden. Den nacht van Zaterdag tot Zondag heeft men ten nadeelevan Aifons Desplenter, op het Hoo ghe, zeven konijnen, 3 hennen en eenen lom- baardschen haan gestolen. De dieven hadden de achterdeure met eene koorde vastgelegd, voor 't geval dat zij zouden gestoord zijn geweest. Toen de bewoners Zon dag morgen naar buiten wilden, kregen zij de deure niet open. STADEN Zondag nacht zijn dieven ingebroken bij Cb. Debaere, koopman en herbergier, Statiestraat zij hebben er tweepaar bottienen medegenomen. Denzelfden nacht heeft men gepoogd in te bre ken bij P. Meerseman de schelmen werden op de vlucht gedreven. De daders zijn onbekend. VERJARING VAN BAEKELANT Op 2 November aanstaande zal bet honderd jaar zijn dat Baekelant en zijne bende onthoofd werden. Uit de boeken van den burgerstand blijkt er dat de veroordeelden ten getalle waren van 25 waarvan 23 mannen en 2 vrouwen. De overlijdensakten werden opgesteld ten 1 1/2 ure's namiddags, in tegenwoordigheid van twee deurwaarders van het assisenhof der Leie, die teekenden als getuigen met den meier zooals men dan den burgemeester noemde Citoyen de Peneranda in zijne boedanigheid van ambtenaar van den burgerstand. Het hoofd der bende, Louis Baekelant werd de eerste gehalsrecht, eene der vrouwen de laatste. Te dezer gelegenheid maken wij bekend dat er in de drukkerij van 't Nieuwsblad eene vijf de herziene uitgave ONDER DRUK is van Baekelantof de Rooversbende van 't Vrijbusch, door Eerweeuden Heer Victor Huijs. De werk zal opgeluisterd zijn met talrijke teekeningen van twee onzer befaamdste kunst- teekenaars. WEG MET DE PATROONS Zooals men weet heeft gezel Vanderveide voordrachten gehouden in Bretanje (Frankrijk.) In eene van die voordrachten zegde hij, onder andere Wij hebben drie «vreeselijke vijanden» welke wij hardnekkig moeten bestrijden, welke wij moeten vernietigen den priester, den soldaat EN DEN PATROON. Wij zullen het zoover brengen, en ik begroet metu de heerschappij der internationale, der algemeene broederli.kheid Wij zullen daartoe komen met de roode vlag voor zinnebeeld en de internationale, voor strijdzang. De socialisten moeten dus niet alleen den priester en den soldaat maar ook den patroon vernietigen Wat de broederlijkheid betreft, welke alsdan zal eerschen, de socialisten die nu reeds in Duischland, Frankrijk en hier on der elkander kijven, schelden en vechten dat het stof er uit vliegt, geven er ons een fijnen voorsmaak van. MEENEN Dinsdag avond rond 6 ure, ontstond er brand bij M. Theophiel Lippens, herbergier A la ville de moorslede, Reckemstraat. Het vuur in een achterkeuken begonnen, deelde zich aan den aanpaleudeu stal mede die heel en al in asch gelegd werd; het peerd dat er zich bevond werd verkoold terug gevonden. De pompiers zijn er in gelukt den brand te beperken. Eenige naburige buizen hebben ook schade geleden. Er bestaat verzekering. POPERINGHE Zondag speelden knapen, zoontjes van M. J. Creus, molenaar, nabij de statie, op den molen wal, terwijl de molen aan 't draaien was. Op eens werd een 2jarig kind door een der moien- wi- len gevat en met zulk geweld tegen den grond geslingerd dat het op den slag dood Dleef. GEVAARLIJKE GASTEN De stoomer «Pensylvania» is naar Europa jekomen met de beroemde diergaarde aan aoord van den gekenden Bostock. Deze circus man gaat vertooningen geven te Parijs, dezen winter. Woensdag avond hebben de douaniers in de statie alhier eene vrouw aangehouden, die een korf droeg, bevattende 5 zakken met franscbe 10 eentimenstukken, voor ongeveer 300 fr. Hel is een vrouw van Meenen. Twee mannen, die haar vergezelden konden de vlucht nemen. Men denkt dat het geld voorkomt van den diefstal, bij ./I. Pollis-Capelle, te Waasten gepleegd, waar men 2.800 fr. heeft gestolen, en waaronder voor 500 fr. fransche kopermunt. ELVERDINGHE Tijdens het onweder dat vrijdag avond alhier en over de omstreken woedde, zijn twee wa gens geladen met vlas, nabij de herberg «De krik door den bliksem in de gracht geslagen. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schadede paarden en hunne geleiders zijn er met grooten schrik van afgekomen. HALEWIJN Zondag avond heeft de policie van Halewijn, op bet gehucht den Berg eene belangrijke aanhouding gedaan. Een gevaarlijke oudver- oordeelde, Augusl Glaeys, 49 jaar oud, uit Fran krijk gebannen, verbleef sinds eenige dagen in de gemeente. De policie, na lang zoeken, vond hem smoordronken liggen. De veldwachters Deseamps en Lepercq wilden hein aanhouden, doch ais een razende sproBg hij op hen toe. Ondanks zijn hevig verzet kon men hem binden. De kwaaddoener, die weigerde te gaan, moest naar het kommissariaat gesleept worden; onder weg stampte en beet hij de policieinannen. Eenige burgers moesten tusschenkomen om hem meester te worden. Eene samenscholing had plaats en men herkende Claeys voor den vermoedelijke moordenaar van een inwoner der buurt, M. Charles Gastelain. Het velk Begon te roepen Ter dood Ter dood Hij heeft een mensch vermoord, hij moet ook dood De policie moest den aangehoudene tegen de volkswoede beschermen. Claeys werd aan de gendarmerie ovurgdeverd en naar het gevang van Rijsei gevoerd. Ziehier in welke omstandigheden de moord gepleegd werd, waarvan Claeys beticht wordt Den avond van 14 juli 1900, rond 11 ure, kreeg hij met zekeren Castelain twist in eene herberg. De herbergier zette de ruziemakers aan de deur. Eene uur later vond men Castelain door mes steken gekwetst, stervend op de baan liggen Eenige minuten later was hij een lijk. Claeys vluchtte naar België, van waarbij afkomstig is, doch kwam zich den volgenden nacht reeds gevangen geven Bij de policie te Meenen. Hij verklaarde de wonden aan Castelain toegeoractit te hebben, doch zich in staat van wettige zelf verdediging bevonden te hebben. Eenige maan den later werd Claeys voor die zaak door de boetstraffelijke rechtbank van Kortrijk tot 3jaar gevang veroordeeld. Wensch van eene geleerde vrouw. Eene vrouw, die op de school de sterrekunde ge leerd had twistte met haren man Ik wenschte dat ik eene ster ware, zegde de man, dan zoudt gij mij liever zien. Ja, ik wilde dat gij het inderdaad waart, zegde de vrouw. En waarom dat Omdat de ster, die het naaste bij ons is, nog 11 millioen 760,971 kilometers van ons ver wijderd is... Zekere dame gaat bij eenen dierenverkooper om eenen aap. Madame tot den knecht Ik zou gaarne eenen aap hebben. De knechtEenen levenden aap, Mada me, of eenen opgemaaklen Eenen levenden, natuurlijk antwoordt madame. De knecht roept op zijnen meester Meester, mtn vraagt u WAAROM NOG HOESTEN? De geneesheeren verklaren openbaarlijk dat één enkele flesch SIROOP DEPRATERE bestaan de uit tolubalsem en het KLEURLOOS en werkzaam uittreksel van noorweegsche teer, gezuiverd van alle bestanddeellen schadelijk voor de maag, den hevigsten en oudsten hoest GENEEST. Geen enkele KEEL OF BORSTZIEKTE weer staat aan zijne spoedige werking, zooals bron- chiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, astma, zelfs de tering. De SIROOP DEPRATERE zeer aangenaam om nemen, is verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch, in aile apotheken, namelijk te Yper: Apotheek May te Poperinghe Apotheek Monteyne, ROUSSELARE Zaterdag namiddag werd de stad in opschud ding gebracht door een schrikkelijk ongeluk, gebeurd in de Graanstraat, gehucht Batavia. Sedert omtrent drie weken zijn verschei ;ene werklieden voor rekening van M. Debus- schere-Maréchal, ondernemer, bezig een huis te bouwen voor de maatschappij tot het bouwen van werkmanswoningen. De muren stonden op hunne hoogteen de schouwen waren geëindigd. Door het slecht weder en den hevigen regen waren de werklieden meermaals verplicht ge weest uit te scheiden en werken/gingen daar door langzaam. Zaterdag namiddag rond 2 1/2 ure was de metser Camiel Veys, 30 jaar oud, op de balken der zoldering staande, bezig met eenige galen te stoppen die gediend hadden voor eene stel ling Charles Louis Samyn. metser, 46 jaar oud, stond in het midden derzelfde balken met zijn werkgezel Veys, bezig aan het ophalen van kepers, die door den timmerman Boomgaerl, 58 jaar oud, aan den balk liggende op den voorgevel van het gebouw moesten vastgena geld worden. Om dit werk te verrichten zat Boomgaert op den voorgevel. De hand uitste kende om eenen nieuwen keper, hem door Samyn toegestoken, vast te grijpen, zag hij eensklaps de twee zijmuren hellen en instorten, de twee werklieden medeslepende, die onder een hoop steenen en hout begraven werden. Nauwelijks had Boomgaert dit ijselijk schouwspel kunnen aanstaren en zonder dat hij den tijd had te vluchten, vielen de twee andere muren in- Het in opbouw zijndehuis vormde nog slechts een steenhoop. Boomgaert, die in den val was medegesleept en van kant geworpen werd, had eene diepe wonde bekomen aan het linker been. Het gevaar zijner werkgezellen ziende, spande hij al zijne krachten in om aan de naburige woningen hulp te gaan vragen. Weldra kwam eene ontelbare menigte ter plaats en stelde zich aan 't werk om de andere werklieden uit hunnen neteligen toe stand te verlossen. Veys werd de eerste van onder de puinen gehaald hij had het bewust zijn verloren en had eene groote diepe wonde bekomen boven het linker oog, waaruit hij veel bloed verloor. Hij werd in eene naburige wo ning gedragen. Met veel moeite gelukten de moedige redders er in het tweede slachtoffer, Samyn, uit te halen. De ongelukkige werkman had den schedel gekloven en de dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. De geneesheer M* Vandamme, spoedig ter plaats geroepen, diende de gekwetsten de noodige zorgen toe en kon slechts de dood van Samyn bestatigen. De onge lukkige die woonde in de Damberdstraat, laat eene weduwe met vijf minderjarige kinderen achter. De oorzaak van het ongeiuk wordt toege schreven aan den hevigen regen. Het huis was goed gebouwd van goede grondstoffen en de muren van goede ankers voorzien. Het parket van KorDijk kwam zaterdag avond ter plaats om de oorzaak der ramp te onderzoeken en eenige getuigen te hooren. Zaterdag en zondag heeft eene ontelbare menigte van Rousselaere en omliggende de plaats der ramp bezocht. Huishoudsters,koopt de suiker in pakken van de Tniensciie maalderij. van lüRGERSTAND VAN YPER den 23 tot den 39 October 1903. Huwelijksbeloften Emiie Vorschoore, brijkenbakker.enValentina Masscho, kantenwerkster, beide te Yper. Paul Vermeere, voerman, en Anna Demey, kantenwerkster, beide te Yper. Geboorten Vanbaacke Maria, Wenninckstraat. Gadeyne Gustaaf, Rukkerstraat. Mulle Rachel, Statiestraat. Verwaerde Ivonna, Reurzestraat. Kesteloot Henri, Zonnebeke steenweg. Atlein Clara, Rijsselstraat. Huwelijken Duprez Jules, tegeldekker, met Denexter Elo- die, werkvrouw, beide te Yper. Crepeele Gustaaf, landwerker, met Mahieu Maria, zonder beroep, beide te Yper. Sterfgevallen Lheureux Juliette, 51 j., z. b., ongehuwd, Poperinghe steenweg, Degrave Henri, 67 j„ timmerman, echtgenoot van Goderis, Lauge Thouroutstraat. Hroulez Sophia, 63j., z. b., ongehuwd, Bol- liugstraat. Degrou Maria, 44 j., kantenwerkster, onge huwd, Meenenstraat Ramaut Eudoxia, 59 j., kantenwerkster, onge huwd, Gastaaf de Stuersstraat. HaelewynLudovica, 22 j., kloosterlinge, onge huwd, Rollingstraat. Deruyter Robert, 13 d KysseJ steenweg. Versaevel Mathilda, 6t j., z. b., ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Hoornaert Emile, -1 m., Ryssel steenweg. Wullernan Rosalia, 82 jz. b., weduwe van Demeersseman Carolus, Lange Thouroutstraat. BURGERSTAND VAN WATOU van den 10 tot den 30 October 1903. Huwelijksbeloften Henri Flament, werkman, te Proven, en Marie Kesteman, werkster, te Watou. Jules Laseure, te Proven, thans smid te Yper, en Maria Vauassehe, zonder beroep, Yper. Geboorten Victor Decrock. Vanneste Germana. Maerten Elisa. Brunet Maria. Ostyn Mar garita. Loor Margaretha. Overljjdens Lermytte Therese, 66 j., Religieuze. Deroo Livien, 85 j. Huwelijk Jérome Beke, te Poperinghe, met Josephina Vershoote, te Watou. Opvolger Van Diseré BODE1N West-NiewkerKE Heelt de eer ter kennis te brengen aan het publiek dat hij zich komt te stellen als voerman ui de standplaats (Hotel de Gand). Den Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Door mijn tt ouwe en spoedige bediening hoop ik de gunst van eenieder te genieten. CYRILLE SAVAETE Westnieuwkerke,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 2