MENGELMAREN Lessive du Génie VAN ALLES WAT Het bewaren van Dahliaknollen Vrijwilligers Het lakken van kuffie Wettelijke besluiten Priesterlijke benoemingen Sterfgevallen Trouwen is geen kinderspel Een banket in de Hel Moncarrey-Criem Zagen schuin eb eikauder an, «m D E te Yper. K de gevangenis, maar Renan voerde zij naar het Gapiiooi, dank aan de samenzweering van alle Christusbaters,zooals dat teTréguier den 30 September gebleken is. Socialisten, anarcbisteu en radikalen hebben zich broe derlijk omhelsd aan den voet van het stand beeld van den verloopen leviet, die zijn Heer en Meester andermaal aan de Joden over leverde. De brochure Renan als Schrifiverklaardet (1) werpt nieuw licht op de hedendaagscbe personen en toestanden; zij leert niet alleen de slechte gevolgen van Renan's heiligschen dend ondernemen kennen, maar ook de licht zijde, door aan te toonen hoe de afvallige onbewust, in haat en tegenspraak, aan Chri stus de hulde gebracht heeft die hij gewei gerd heeft Hem te brengen in liefde. Men vindt daarin onder anderen aange toond het aandeel dat Renan gehad heeft in d8 bekeering van velen zooals van Brunetière en Drumont, door de walging verwekt door zijne knoeierijen en zijn vroom gehuichel. Wij beschouwen deze uitgave als een stap in de richting aangewezen op de laatste ver gadering van hel bestuur van den Bond der Katholieke Kringen, waarin werd aangedron gen op het instellen van leergangen ter ver dediging der geloofsleer, wijl het den ge vaarlijksten godloochenaar der XIX® eeuw aan den schandpaal slaat, zijne leugens bloot legt en zoo de waarheid der H. Schrift aan toont. (1) Prys in 8° op hollandseh papior gedrukt, 0,70 fr. franco per post. Verkrijgbaar bij Theelen, uitgever, ToDgeren. Om dahliaknollen zoo goed mogelijs den winter over te houden, handele men als volgt In de eerste helft van November snijde men de stengels af, op ongeveer 1 d. M boven de oppervlakte van den grond. Eeoige dagen later, bij goed weer, grave man de struiken uit en ontdoet men de knollen mrt zorg van de aanhangende aarde. Vervolgens late men ze gedurende min stens een halven dag, in zon en wind liggen, opdat ze drogen. Daarna brenge men ze in een goed ver luchten, dus gezonden kelder. Daar kan men ze of eenvoudig op den vloer leggen, de een naast den ander, ofwel, men kan ze licht bedekken met wat fijn zand. Het getal vrijwilligers, aangenomen er- geweigerd in het leger, van 6 April 1902 tot 31 October 1903 is als volgt Aangenomen 3976 vrijwilligers waarvan 2089 in het voetvolk. Geweigerd 1807, waarvan 1490 uit lichamelijke onbekwaamheid, en 143 egens te korte maat. ft De commissie van nijverheid in de kamer, de middelen bestudeerend om een einde te stellen aan de misbruiken die gebeuren in den koffiehandel, heeft de besiuitselen aan genomen van het verslag van M. Trasenster, strekkende om voortaan het lakken van koffie en den verkoop van verlakte kof fiesoorten te verbieden. Bij Koninklijk besluit van 22 December 1903 wierd de heer Cuppelle Z B K. ont vanger dsr rechtstreekscbe belastingen en accijnzen benoemd te Elverdinghe. M. Damien V. E. I., die nu soortgelijk ontvanger is te Watou, vertrekt naar W. ch tebeke. Bij Koninklijk besluit van 29 December 1903 zijn M. H Sobry advocaat en pleitbe zorger, plaatsvervangend rechter in het vre degerecht van het 2e canton Yper, tot plaats vervangend rechter genoemd in de rechtbank van 1° aanleg te Yper ter vervanging van wijlen M, J. Berghman; en M. Devos notaris te Wervicq tot plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van het canton Wervicq ter vervanging van M. Van Eeckeontslagnemer Zijn benoemd: tot pastoor te Lendelede. de E. H. Vandromme, pastoor teMariakerke (Oostende); totpastoorte Mariakerke (Oosten de), de E, H. Bossuyt, onderpastoor te Ar doye. Woensdag werd hier in Sint Maartens te Yper de plechtige lijkdienst gedaan van Jonkvrouw Eugenie Vandenpeereboom. De overledene was de zuster van de hee ren Leon en Hector Vandenpeereboom en de schoonzuster van M Lambin Vaodenoeere boom, gewezen Voorzitter der Hospic n. Wij bielea de familie de uitdrukking onzer gevoelens van innige deelneming Oo Kerstdag is M Planckaert pastoor te Lende'ede, aldaar overleden in den ouderdom van 84 jaar. M. René De Graeve, voorzitier der recht bank van eersten aanleg te Veurce,is Donder dag aldaar overleden, ontvangen hebbendr de HH. Gerechten. E>' is toch zooveel ongeluk, wee en ver drie* op de wer ld. zegt men, en aan mees allen ontbreekt de moed om eens koelbloedig de oorza en op te zoeken van 's menschen tegenslagen. "Ëehé dezer oorzaken is wel het al te oo bezonnen aangaan van het huwelijk. Ieder daad, wat ziel men dagelijks gebeuren. Vele jongelieden trouwen zeer vroeg. Zij zijn nauwelijks twintig jaar out, wanneer zij door den echt een nieuw leven ingaan. Alzoo stellen zij den gewichiigsten stap op hunne levensbaan, wanneer zij nog volstrekt geene ondervinding bezitten, als zij nog onmachtig zijn om koelbloedig te redeneeren en te oordeelen zij zien het leven rooskleurig in en meenen als dartele vogelen eene blijde toekomst te zuilen genieten. Ochwat zijn ze nog kinderachtig en dwaas Het huwelijksleven, dat zoo menige jong man onbekommerd aangaat, is de staat die meest van al dient koelbloedig overwogen te worden en enkel na rijp overleg van beide zijden mag aangegaan worden. Wat gebeurt er korts na het huwelijk Langs alie kanten komen zorg en kommer de jonge echtelingen bestormen; drukkonde last valt op hunne schouders, en wat kunnen zij tegen die plagen om hen te steunen en te schragen. Nauwelijks de kinderjaren ontgroeid,geene ondervinding hebbende, geene menschen kennis bezittende, dienen zij ten speelbal aan bedrog en verderf; zij vallen van de eene tegenkomst in de andere en mogen zich nog gelukkig achten als zij in den godsdienst den noodigen steun vinden om hunne rampspoe den te verdragen en tot een tijdperk te ge raken waar hun verstand is gerijpt en zij rnensch geworden zijn. Eene groote plaag van onzen tijd is dus wel het vroegtijdig aangaan van hethuwelijk, want hoe kan een jonkheid van twintig jaar. boa kan hij verstandig rnensch genoeg zijn om zijn kroost te kunnen voeden en hetzelve te kunnen opkweeken met wijze lessen en raadgevingen, die hij zelve nog zoo noodi heeft. En dan de vrouw? Is zij op twintigjarigen ouderdom wel genoeg gevormd naar hert en geest om hare kinderen de onmisbare opvoeding te geven Dat de man zich dan eene gezellin kieze wanneer hij het. noodige verstand bezit om te kunnen oordeelen en te weten wat hij doet en onderneemt. Dat de jonkheden van beidergeslacht wachten totdatzij naar lichaam en ziel genoeg gevormd en gesterkt zijn, om met vereenigde krachten en zonder begoo cheling de wisselvalligheden des levens te kunnen overwinnen. Te vroeg trouwen is hoogst gevaarlijk naar zielen lichaam en kan niet aangeradeu worden dan na rijp overleg en grondig onderzoek. Neen, trouwen is geen kinderspel UIT YPER In ons nummer van verleden week meldden wij als aanbieder in de aanbesteding van een nieuw klooster te Yper: Eirmin id., in plaats van Firmin Godderis, aannemer te Yper. UIT BRUGGE Ten nadeele van M. Gillemon-De Cock, kan tenhandelaar alhier, heeft men eene hoeveel heid zinkgestolen uit een onbewoond huis, hem toehoorende, en gelegen in de gemeente St-An- dries. Dinsdag avond heeft de policie een jongeling 21 jaar oud, wonende Annonelatenstraat, naar de wacht geleid, daar hij teekens van krank- zinigheid gaf. UIT MOESKROEN Maandag avond, rond 9 ure, werd de policie- agent Tiberghien, van dienst op het gehucht Mont-h-Leux, naar de herberg Serlippens, Kteermarktstraat, ontboden. Op eene slaapka mer vond hij een mijnwerker, Emile Deviaene, 39jaaroud, wonende te Peiegbem, badend in zijn bloed liggen. Hij had aan het hoofd won- j den bekomen, toegebracht bij middel van eenen ijzeren waterpot. Zijn broeder, Remi, 43 jaar oud, eveneens mijnwerker, wonende te Mor- lanwelz, zat naastden gekwetste zijne handen waren vol bloed. De vest van dezen iaatste was gedragen door verliet Delaere de herberg en ging naar ;de woning zijner zuster. Eenige oogenblikken nadien verliet Dedeyne ook de herberg en met Edmond Delaere, broeder van den eerstge noemde, dien hu ontmoette, bezocht hij nog verscheidene herbergen van Ovcrleie. Omtrent 2 uren nadien in de Brugstraat kwamen zij De laere Alfred, Gerard Felix en Catry Camiel tegen. Opnieuw ontstond tusschen Dedeyne en Delaere eene woordenwisseling en een geveehl volgde, waarin de m'ssen getrokken werden. Weldra vielen Dedeyne en Delaere Edmond ten gronde, vreaselijk met messteken gewond. Het parket ging 's avonds laattei' plaats om een onderzoek in'te stellen. De twee gekwetsten wier toestand zeer gevaarlijk was, werden naar het gasthuis gediagen en verbleven aldaar verscheidene weken. De twee vermoedelijke daders Delaere Alfred en Gerard Felix werden aangehouden. Deze zaak verscheen dinsdag morgend voor de boetstraffelijke rechtbank van Kortrijk. Eene groote menigte, bijzonderlijk van Overleie, woonde de zitting bij. Negen getuigen waren gedagvaard. De drie betichten werden door M. Vantomme, Claeys en Mussely verdedigd. De laere Alfred werd veroordeeld lot 18 maande gevang en 50 fr. boele Gerard Feiix tot 9 maanden en 26 fr. en Catry Camiel tot 3 maan den gevang en 50 fr. boete. De veroordeeling van Catry is voorwaardelijk NIEUWJAAR Het kostelijkste geschenk dat men een vriend L'O VCöli V cl li UICZjOII IdclliOtC» vv do gOAIl d-jVyH UUU1 jj het slachtoffer en in de zak ken ervan stak een g °feen ouder,- aan rhumatism ly lende, kan aan (Een duivel gedecoreerd.) Lucifer hadeens zijn gasten, Voor distractie of verzet. Van den aardbol weergeroepen, Voor een monsterfeosbanket, Tusschen al die zwarterikken Was één blanke uitgenood, Hij krepg de eereplaats aan tafel En zijn naam was Piet de dood. Mager, dat de beenen kraken, Uitgedroogd en scbraalvan vel, Nam hij plaats juist tegenover Lucifer, de Baas der Hel. Stijf en luttel in zijn spreken, Maakte hij een raar kontrast Tegen al die zwarterikken Met hun vloekend helsch bombast. Toen 't banket was afgeloopen, Sprak de groote helscbe baas Hoort eens, neemt eens wat attentie, Staakt nu eens dat fel geraas. 'k Heo sinds lang reeds ondervonden Dat het helschs contingent, Overheerlijk is geklommen Kn vermeerd met tien percent. Gaarne wilde ik wel eens weten Wie zoo heerlijk opereert. Hij, die mij bewijs kan geven, Wordt op stond gedekoreerd. En de duivels kwamen allen Beu telings aan den Baas der Hel Hunne heldendaan verhalen, Allen pochten, stoeften fel. Lucifer, niet te bekoren Door een ijdel praalziek woord. Schuddebolde en zegde twijflend 'k Heb voorwaar niet nieuws geboord. Eindlijk kwam een kleine duivel, Met een vurigrooJa neus.... Al zijn kameraden lachten... Spot gij maar 'k ben wel geen reus Maar, dit zal ik u verklaren En zeer duidlijk doen verstaan. Dat ik voor het Rijk der Helle Meer dan ge ai en heb gedaan. En tot staving van dit alles Haalde hij iets uit zijn zak, Dat hij met een waar begeestring, Juichend in de hoogte stak 1 Kijk, zoo sprak hij, hoe eenvoudig, 't Is niets anders dan een flesch, Waar ik mij in weet te bergen En zoo geef ik hun de les. Vurig komen mijne klanten, Zwelgen mij koortsa htig in, En dan doen zjj voor mij af es, Alles wat ik ben in 't zin. »'k Doe ze stelen, moorden, branden, Al waar ik vermaak in stel, »En geef hun voor belooning Een paspoort naar de hel En de Dood glimlachte en knikte, Zegde zonder veel gebaar, Lucifer, al wat die Kleine Daar verteld is stellig waar, Want gij moogt mij vrij gelooven, Dat de duivel van alcool, Voor bet wervingsheir der helle, Speelt de eerste basviool. En al de andere duivels zwegeD, Dat de Dood dien raren kleinqn, Zoo bepaald kwam voortestuan. Niemand durfde er op poseeren, Want de Dood kon, competent, Beter dan wel iemand anders Spreken over 't contingent, En de Grootbaas van de helle Haaide een voorwerp uit zijn zNk, Dat bjj als een dekor atie f Op den kleinen duivel stak Ga zoo voort, zoo sprak hij vuri<L Onze handel zal wel gaan, Als erop de dwaze wereld Maar GENEVER blijlt bestal spaarboekje alsook eene som van 2700 fr. in bankbiljetten. Deze weerden waren de eigendom van Remi. Volgens de vrouw van den herber gier, zou Remi zijnen broeder Emile geslagen hebben, jomdat deze hem bestolen bad. Remi Deviaene beweert niet te weten wat er in de keuken, waar de slagen zouden toegebracht zijn, gebeurd is. De twee gebroeders zouden dronken geweest zijn toen zij maandag in de herberg een kamer kwamen huren. Dinsdag avond is het parket van Kortrijk te Moeskroen afgestapt. De magi straten begaven zich naar het 'gasthuis, waar heen het slachtoffer gebracht was, door D. Ca- siers verzorgd te zijn. Van daar ging het parket naar Mont-a-Leux. Uit het onderzoek blijkt dat de slagen door den broeder van het slachtoffer toegebracht werden ten gevolg: van een twist over eene erfeniskwestie. De wonden van Etnn l Deviaene zijn niet erg. Er is proces-verbaal ten laste van zijn broeder opgesteld. De zaak zal geene ander gevolgen hebben. UIT OOSTENDE De hollandsche tuiboot «Katwijk» van IJmui- den, die zaterdag de stoomsloep nr78, «Belgica» van Oostende, was komen halen om ze naar IJ muiden te voeren, om daar hersteld te wor den, bekwam buiten de haven zelve schade aan haar stoomtuig en kon slechts met groote moeite met de sleeptouw weer binnenkomen. Eene andere sleepboot van IJmuiden is nu de beide schepen komen halen. Aan boord der sloep n. 160 hebben dieven 's nachls al de beschuiten en eetwaren der be manning gestolen. In den nieuwen schouw burg zijn een aantal stukken alaam, toehooren de aan schrijnwerkers gestolen. UIT THIELT Dinsdag morgend is hierop de wijk Hooit n jammerlijk ongeluk gebeurd. De genaamde Marie üeclercq, rond de 20 jaar oud, stond te klappen tegen zekeren Adolf Holvoet, een jongen uit de gebuurte, die een geweer bij zicb trad. Toen Ilolvoet voortging, wilde hij zijn geweer verpakken, maar de haan van hetwa pen haperde in zijne kleêren, en een schol ging af. Marie Declercq sreeg de volle lading in het hoofd en viel vreeseiijk gekwetst ten gronde. Een geneesheer, M. De Brabandere, werd bij de gekwetste geroepen. Het slachtoffer zal denkelijk hare wonden niet overleven. RAAD VAN DEN GENEESHEER Met genoegen deelen we den volgenden brief mede van M. Daniël, Doctoor der godshuizen te Brussel Ik doe dagelijks den borstsiroop Deprate- re nemen voor den hoest, bronchiet en long ziekten. Ik bexom er wondere uitslagen mede het is de beste borstremedie die ik ken. DE BORSTSiROOP DEPRATERE bestaande uit kleurlooze en tolubalsemsiroop, is verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch bij den uit vinder te Oostende en te Yper, apotheken May, Libotte, Aertssens en Donckte Poperinghe, Monteyne te Komen, Van Windekens te Meenen, Sioen en Rotiers te Iseghem (Markt), Rodenbachte Waasten, Vander Marlière en overal. BEROEPSHOF VAN GENT Araedée Naerl van Kortrijk was verwezen geweest lot 3 maal 15 maand gevang wegens het stelen van 3 velos, de eerste ten nadeele van M. Delescluze, de tweede ten nadeele van M Delbeck, de derde ten nadeele van E. Groyaert te Kortrijk. In het onderzoek beweerde Naert dat bij eenen der velos gekocht had van zeke ren Algoet,bakkersgast te Roebaais. Ilij bracht eene kwittancie voor, maar uitliet onderzoek bleek dat die kwittancie vaisch was, dat zijne vrouw die geschreven had en dat die Algoet een in geheelde persoon is. Voor de valschheid in geschrift kreeg Naert 8 maand gevang en zijne vrouw 4 maanden voorwaar delijk. Het hof heeft de straf van Naert verminderd tot 3 maal 4 maand gevang wegens bet stelen der velos en voor het overige het vonnis be krachtigd. is het beste poeder om linnen, flanel en kleedsren te wassetter), tafels, vaatwerk, houten of steenen vloeren te schueren. Vraagt kosteloos staal bij UIT MEULEBEKE Deze aanslagen op da treins, nabij de statie van Meulebeke, duren maar altijd voort, Waakt men vier of vjjf weken lang, de zesde weke gebeurt er eene misdadige poging om te ontnggeien. Het was Zaterdag avond 19 dezer, toen de Selpaire-trein van 7 ure voorbfj moest. Op deriggels was een blok hout gebonden, met een keten, en met ijzerdraad vast al door den grond. Als de trein daar voorbij reed, heeft hij eenen feilen schok ondervonden, doch is niet ontrw geld. Er beerscht eene ware schrik onder de reizi gers die al Meulebeke voorbij moeten. En zeggen dat er daar niets van uitkomt, al is het telkenmale niet verre van de statie te doen RECHTBANK VAN KORTRIJK Op Zondag avond 16 November had er in de ■tiöheja-Van Oslyn te Kortrijk, voor eene nie- tiglïMeen twist plaats tusschen Richard De deyne en Alfred Delaere. Weldra waren zij handgemeen en van weerskanten werd er ge slagen en gestampt. Na door de andere ver bruikers van elkander gescheiden te zijn, bieden is eene doos watte Thermogene VERWARMING DER TREINEN Hel stelsel tot verwarming der treinen door stoom, heeft geen voldoende uitslagen opgele verd e:i het bestuur der spoorwegen heeft bij zondere maatregelen moeien nemen om daarin te voorzien. De stoom door de locomotief uit geworpen en van rijtuig tot rijtuig gezonden, verliest in elk rijtuig een deel zijner hitte, zoo dat, in het negende rijtuig, de warmtekrachi bijna nul is. Men zou den stoom heeter kunnen maken maar daar zouden, in de eerste rijtuigen, caoulchou-leidingen niet tegen bestand zijn Er is dus besloten dat, van af het acbste rijtuig opnieuw verwarmingsbuis n zullen geleg wo.'den wanneer de luchtgesteltenis het ve eischt. DE TOMBOLA VAN LUIK De trekking voor de 3C halve reeks zal plaat: hebben op 19 Januari aanstaande. DE LOTING Naar er gemeld wordt za! de milicieloting i West-Vlaanderen op 10 Febrari plaats hebben Hu shoudsters,koopt de suiker in pakken van cie Thiensche maalderij. Iets over de weiden. Do geleerds professor Dr Paul Wagner, van de vermaarde school van Darmstadt, in Duitschland dis reeds zooveel opzoekingen en navorschingen gedaan heeft nopens de bemestingsleer en daar uit zoo'n groot getal kostelijk wenken heeft af geleid, komt een nieuw werk over dio zaak te laten verschijnen. Daarin vinden wij zeer be- langrijke med*'deelingen nopens de bemesting d:r weiden. Wij denken onze lezers nuttig te zijn met bier de hoofdgedachten van den kun digen schrijver samen te vatten. Vooreerst is M. Wagner tegenstander van eene stelselmatige en overvloedige bemesting roet sodanitraat. De stikstof is te kostelijk en h eft voor gevolg de grassen te bevoordeeligen en de overhand te doen nemen op de klaverachtigp planten, en die zijn nochtans in de weiden zeer op hunne plaats. 't Is maar wanneer de klaverplanten al te menigvuldig zijn en de grassen dreigen te ver dringen dat stikstofbemesting noodzakelijk is. Van eenen anderen kant, vele landbouwers beschikken in den winter over eene aanzienlijke boeveelheid beir, en die is rijk aan stikstof en dus in de meeste gevallen voldoende voor het teruggeven van dit zoo kostelijk element. Doch wat aanbeveling verdiend, 't is eene rijkelijke bemesting metfosfoorzuurenpotaseh 10.OuO Kgr weidehooi bevatten gemiddeld 60 kgr fosfooszuur en 17e) kgr potascis. Zoo men dus, volgens eene gedane proef, 2500 kgr hooi per hectare bekomt, zonder bemesting, en dat de ondervinding leert dat men de opbrengst tot 10 0'0 kgr kan brengen, door eene doelmatige bemesting met fosfoorzuur en potasch, zegt Wagner, terwijl het eenzijdige gebruik van fos foorzuur of potasch zonder uitwerksel bleef, is het klaarblffkend dat men aan deze weide jaar lijks 60 kgr fosfoorzuur en 170 kgr potasch zal moeten geven, om haar in staat te stellen regel- 10.00) kgr hooi op te brengen. Het zou immers onzin zijn eene zoo magere weide uit te putten aan minerale bestanddeelen. door haar jaarlijks min terug te geven dan er- ontnomen wordt. Anders ware het gesteld indien de onbemeste weide 7.500 kgr hooi leverde en de toevoeging van fosfoorzuur en potasch de opbrengst tot 10.000 kgr deed stijgen. In dit geval ware het toegelaten de ontnomen bestanddeelen maar ge deeltelijk terug te geven, en eenigzins roof bouw toe te passen. DochM. Wagner drukt er op, hierbij zeer voorzichtig te werk te gaan, ten einde in korte jaren voor geenen uitgeputten grond te staan. En die waarschuwing komt ten gepasten tijde hoeveel landbouwers worden er thans niet gevonden die. uitgaande va i enkele proeven, het besluit nemen dit of geen element buiten de bemesting te sluiten Dit is name ijk het geval met de potasch in de leemgronden. Vergeten wij nochtans niet dat hetde minerale bestanddeelen zijn, fosfoorzuur, potasch on kalk, welke de hoedanigheid van gras en hooi daarstellen, en 't is toch niet alleen de hoeveel heid, maar vooral de hoedanigheid welke eenen overwegenden invloed heeft op den dieren- kweek. Daarom besluit de geleerden navorscher met aan te raden voor weiden 1030 kgr TnomaSslak- ken en 10.000 kgr Kaïniet te gebruiken zoo vroeg mogelijk in het voorjaar en door her haalde proeven te onderzoeken in hoeverre men een of ander hoeveelheid profijtig mag vermin deren. UIT WAEREGHEM Zaterdag morgend werd hier op de mark eene vrouw betrapt op heeterdaad van diefstal van een rol kleergoed en van twee kapelienen. UIT CHICAGO Woensdag namiddag is tijdens eene dagver- tooning de prachtige indiaansche schouwburg afgebrand- Bij het zien der vlammen weerklonk de akelige noodkreetbrand brand Een onbe schrijfelijke schrik miek zich van de toeschou wers meester en allen stormden naar de uitwegen, waar zij zich !etterli,k verpletterde:). De pompiers kwamen toegesneld en redden een groot getal toeschouwers. liet getal slachtoffers, welke in den brand omgekomen zijn, de eene verstikt, de andere verpletterd of verbrand, beloopt tot ongeveer 7 36. Talrijke lijken zijn verkoold teruggevonden Van den schouwburg schiet er slechts een puinhoop over. UIT ZARREN Men heeft ten n deele van A. Verstraete voor 60 fr. waschgoed, dat op den boomgaard le bleeken lag, gestolen. UIT MEULEBEKE Uit Georgetown, in Zuid-Caroiina (Vereenig de Staten) wordt gemeld dat M. Camiel Desmet, van Meulebeke, die ginder verbleef, er op 2 December laatst, bij een aanval van bandieten, vermoord werd. In den avond kwamen twee gemaskerd? nen voor'I hotel Het Mispelblad ,waar no" smet zijnen thuis had. üpeens vloog de 6°,?," met een geweldigen stoot opeil, en twee man nen, het aangezicht halt met witte halsdopknn bedekt, stormden binnen met eenen revolver indevuisl. Alle handen omhoog riep een der dieven luidkeels. Aile aanwezigen hieven de handpn op. Toen Camiel Desmet, die bezig was met kaarten.de roovers zag, sprong bij recht en zwaaide met zijnen stoel naar hen loe. E«n andere der aanwezigen, een Ier, kwam Camiel Desmet ter hulp en beiden gelukten er in een der roovers buiten te werpen. Maar do roover riep om hulp. Toen hoorde men een schot, ten gevolge waarvan Camiel Desmet ne- derstortte. Ilij was getroffen boven het oo" de kogel was dwars door de hersens gedrongen Het slachtoffer heeft maar twintig minuten den aanslag overleefd. M. Camiel Desmet. was gehuwd, doch had geene kinderen. Ilij was over omtrent tien jaar naar Amerua vertrokken. Voorheen was hij vlashandelaar te Meulebeke. Sedert zoo wat zes jaar, verbleef hij in de omstreken van Geor getown en was daar in bediening in eene fa briek van aardewerk. Ilij is do broeder van den E. II. Desmet, surveillant in 't collegio van Thielt, en van den heer kummissaris van poii- cie van Meulebeke. UIT KORTRIJK Zondag avond rond 8 ure en haH is een be gin van brand uitgebors'en in het hóih du Nord t Gulden Sporenplaats, bewoond door dewed. Venanl-Cienvenu. (Iet vuur was ba- gonnen op de slaapkamer van mad. Venant boven de keuken, en nam Meidra eene groote uitbreiding. Op het hulpgeroep snelden de ge- naamden Robert Desauw en Albert Dubaisseux het hotel binnen en geholpen door het perso neel vielen zij met emmers water den vuurpoel aan. Eensklaps verloor Desaaw het evenwicht a viel door het glazen dak dat zich boven de keuken bevindt Dubaisseux werd mede^e- sleept en beiden vielen ten gronde en werden erg gewond. Desauw had legen den pols eene wonde van 8 centimeters bekomen en Dubais seux had wonden over gansch het lichaam. De geneesheer M. Aatheunis diende de gekwet ste de noodige zorgen toe. Intusschen kwamen de lompiers, van dienst in den schouwburg toegesneld en gelukten erin het vuur le blus- schen. De schade dooi' verzekering gedekt, is gering. UIT POPERINGHE Het volgende wordt nog gemeld nopens den moord op Merlevede gepleegd Germain Labaere, die aangehouden is voor Jen moord op Ilenri Merlevede gepleegd, is de zoon van zeer brave ouders; hij had zeer vroeg zijne moeder verloren. Daarbij de jongste vas moesten zijne broeders voor hem zorgen. Ouder geworden, zorgde hij voor het huishouden, ter wijl zijn vaderen zijne broeders gingen wer ken. Toe 1 hij geld in handfn kreeg, ging hij dikwijls in de herberg zitter en verwaarloosde zijne bezigheden. Het ging zoo ver dat hem de ouderlijke woning werd onlzegd. Hij is toen getrouwd en gngnaarReninghelst wonen, waar hij eene kbiae herberg hield bij ging ook werken, dochwon maar weinig ?u wilde veel verteeren. Hj werd toen pens jager, en nu wordt de o [gelukkige verdacht ij nen gebuur, Henri Merevede, vermoord te hebben, om hem le beslelm. De bedriegers, die de mnscher. gaan uilnoo- ligen op zoogezegde begrwenissen van familie leden zijn le Poperinghe ook aan 't werk ge weest. Een dier schelmer heeft alzoo wel ge- ironken, geëten en geslapen bij de personen, die hij kwam verwil.tgen, en toen deze in grootcn rouw, naardebgravenis trokken, von den zij den vermeende doode springlevend. Te Westoutre en te Di&ebusch heeft zich ook zulk geval voorgedaan Zondag namiddag beft de policie, op eene ronde in de bosschen i) den omtrek van Pope ringhe, een gansch vewilderd man gevonden, een franschman, naarzijne taal te oordeelen, die waarlijk geen masch meer geleek zijn zwart haar hing hem )t op den rug en zijne Randen geleken echte lauwen. NEUWE POSTZEGELS Ter gelegenheid va de 75" verjaardag van de Belgische onafhanklijkheid, zullen nieuwe postzegels gemaakt wi'den. M. Liebaert, miiiistj van spoorwegen poste- ijenen telegrafen, keft een bepaald'besluit aangenomen, dat doo:elkeen met vremzde zal onthaald worden. De postzegels zulle zooals nu de beeltenis dragen van den Konig. Echter zullen voorstel len gedaan wordeiuan uitstekende kunste- ïaars ten einde de giijkenis zoo treffend mo- elijk te maken. De hoeken waar dwersierselen aangebracht worden, zullen uiten kunstig en fijn afgewerkt worden. Wij mogen ons du aan een klein kunststuk je verwachten. UIT PITTHEM De genaamde AdolStorme, van Pitthem, die overeenige weken o eenen avond een revol verschot loste op d« veldwachter De Meyer, toen deze op dienst'as aan de Posterij, en daarna poogde zich tezclfmoorden, is verleden week in hel hospitaaoverieden. De veldwach ter is genezen. UIT MEENEN Maandag morgr.d rond 9 ure kwam menden policiekotmissaris verwittigen dat eene vrouw in de Bagstraat in den regenput gesprongen was. Merbegaf zich aanstonds naar de woning der ongriikkige. Toen men ze er uit trok, was het I laat. De vrouw, Adèle Vuylsteke, weduwevau Staes August, was 's nachts opgestaan Daar de nicht van het slachtoffer hare tantin het bed niet vond des morgends, doorzoclj' zij met eene naaister die die bij hen sliep, hegansche huis. Op den koer vonden zij den regiput open en vermoeden aanstonds dat de onelukkige er in gesprongen was. Sedert eenigeulijd reeds gaf Adèie Vuyl steke teekens van zisverbijstering. UIT SWEVEZEELE Vrijdag, rond tiddernacht, werd er alhier ook duchtig gevfhlen. Zekere Livinus Van Hove heeft een vrtselijke messteek bekomen. Men was verplict hem naar het gasthuis te brengen. Een streg onderzo-'k is geopend. UIT COOLSGAMP Vrijdag avond, >nd 11 ure, werd er alhier eene bloedige veftpariij geleverd. Messen en zelfs revolvers wden gebruikt. Zekeren Gus- taat' Vermandele werd zoo erg door een mes steek gekwetst, H men hem de H. Olie heeft moeten toediene. IIOE DE TSAAR REIST De reizen varfen tsaar vergen veel van de spoorwegmaatsctppijen. De veiligheidsdienst moet voor de veigheid van den vorst zorgen, de wegen moeteiworden nagezien, de tunnels en bruggen beptffd, de omgeving onderzocht en op duizendentilometersin den omtrekmoe- ten schild wacht» geplaats worden. De stalmeestei moeten de wagens uitzoeken, die den vorst vf'uilgezonden worden naar de stad, waar hij g:t logeeren en bij aankomst er van aanwezig zij hij het uitpakken. De hofdig- nitarissen krijp opdracht, voor voldoende personeel voor 2n bijzonderen dienst van het hof gedurendele reis te zorgen en de menu's voor de maaltden op te maken, die in den trein of aan oord yan een jacht genuttigd worden,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 2