D I T IS EN O MM ELANDS, m m I 893te jaar. -Taimerk 1985 VOOR DEN PAUS ROND DE WERELD Frankrijk Japonic Duitschland STADSNIEUWS Herkiezing Aan 't werk Eensgezind ten strijde Koninklijk Besluit katholieke Wacht Betooging Voor den arme Avondfeest Katholieke Hoogeschool-uitbreiding Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boter strate, te Yperen bij 's land boodschapioezen ofte posttegen 3 frank 's jaars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en t wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te A per. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingent cstand ,i .iu de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder lH boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, j De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk,32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vorige lijst fr. 277 00 Eene dienstmeid 5 00 Voor den Paus 3 00 En l'honneur de Marie Immaculée, pour le Pape-Roi. Anonyme 100 00 E H. Ed. De Beir, pastoor, Kemmei 20 00 E. H. C. Gornette, onderp., id. 5 00 Eene onbekende, id. 10 00 Goleta De Vooght, id. 3 00 Eudoxie Varihoeeke, id. 2 00 De Koster van 'tEngelsch Klooster,Yper 8.00 Mademoiselle Mul.'e 100 00 E. H. Vanneste, pastor, Reninghelst 30 00 Onbekend 3 00 St-Vincentscollege, Yper 70 00 Kinaers Devos, L deghem 3 00 De fransche Kamer is deze weke bijeengekomen en heeft baar bureel vernieuwd. M. Bourgeois en beeft hem niet meer voorgesteld In zijne plaats is M. Brisson gekozen, een hevige Combist en Dreyfusist. Maar Brisson en heeft maar twee stemmen boven de volstrekte naeerderheid bekomen en nog wareQ er vele van de Kamerhee- ren, di8 tegen 't ministerie zijn, af wezig. Hadde iedereen op zijnen post geweest, misschien was de fameuze. blok of meerderheid vau 't mi nisterie omverre. 't Is altijd en overal 't zelf(]0flauwheid en lauwheid ^er katholieken is meestendeels oor- zaak dat, de kwaden zooveel macht en 8ezag hebben^ De Vlamingen weten zoo schoone te zeggen in hunne vokstale De stoutste wezels zui[ en 1 beste eiers. Jaurès, die verleden jaar onder voorzitter was der fransche Kamer en is niet herkozen. Nog een bewijs dat de meerderheid zoo vaste nie' meer en staat en dat met eene kracht dadige werking, Vrankrijk weder zou kunnen opkomen. In den franschen Senaat zat M. Wallon voor als ouderdomsdeken. Hij heeft de politieke van d< n apostaat Combes ferm gehekeld. Tot slot riep hij uit Neemt Johanna d'Arc foi patrounesse en dat God andermaa Vrankrijk redde Zijne woorden wer den door de katholieke Senators geest driftig toegejuicht. Klappen kunnen de fransehen nog al, maar er ontbreekt eensgezinde werking. Elk trekt al zonen kant en daardoor is 't dat zij geenen beteren uitslag bekomen. Nog altijd geen zeker nieuws nopens den oorlog. Van wederkanten groote toebereidsels. Da russen zenden solda ten langs hunnen spoorweg door Si berië en de Japoneezen koopen oor logsschepen en voorraad, zoodat men van wederkanten op loer is. Volgens de laatste lijdingen zou de oorlog onvermijdelijk zijn en op hel punt los te breken. In Duitschland is het groote nieuws voor den oogenbük de uitdrijving uil Vrankrijk van Pastor Delsor, die deer maakt van de Duitsche afgeveerdig- den voor Elzas-Lotharingen, die pro vincie die sedert den oorlog van 't jaar 70 van Vrankrijk is afgescheiden en bij Du ilschland gevoegd. Pastor Delsor was naar Lunéville in Vrankrijk eene voordracht gaan ge ven en ongetwijfeld z u hij zeker wel een woord gezeid hebben over de bate lijke politiek van M. Co o bes. Jamaar de apostaat heeft rechtuit hevel gegeven den spreker uit het land te bannen. Natuurlijk, dat is troef in de kaarle der duitschers, want M. Delsor had meer dan eens opsprake gemaakt te gen de inlijving van Elzas bij Duitsch land. Da groote duitsche bladen en dui ken hunne blijdschap niet over die uitdrijving. De Deutsche Zeitung zegt Die uitdrijving ^eeft ons veel plezier gedaan en Berliner Tagblatl 't E eene groote flikke, waaruit wij moe ten profijt trekken. D j GermaniaDal is nen slag iu 't aaozichte van Elzas- Lotharingen en 't zal wel meehelpen om de Elzassers tot Duihchland te doen overhellen. Zoo doet de haat tegen den gods dienst aan Combes altijd meer en meei dwaasheden verrichten In onze tweede uitgave hebben wij ver ledene week het nieuws aangekondigd dal de kiezing van 18 Ooiober gedeeltelijk ver broken is door Minister de Ti ooz. 't Nieuws is hier in stad Zaterdag alge meen gekend geweest en heeft overal groote verwondering verwekt. Zondag nuchtend stond het Koninklijk besluit in bet Staatsblad wij drukken het verder over in ons blad. Natuurlijk moeten wij ons aan de beslis sing, van hooger ambt genomen, onderwer pen, maar we zijn hierin geheel en gansch 't akkoord in^t onzen franschen confrater le Journal d'Ypres, de beslissing van de bestendige afveerdiging scheen on3 in recht onbetwistbaar. Ometvan overtuigd te zijn, behoeft men maar de beweegredens der beslssing van de deputatie met die van den minister tie verge lijken. Geene rechtbank en zou durven houden staan dat kiezers die regelmatig gestemd hebben, door hunne stemmen, den wille van net kiezerskorps kunnen veranderen. De kiezers wier stemmen vernietigd wor den, moest men ze laten kiezen, als men tegen hen geene bewijzen van kiesonhe voegdheid kon inbrengen op den cogehblik der stemming zegt hel Koninklijk besiuit. Is hunne stemme geldig gegeven NEEN, zegt dat zelfde besluit. Dat is ja en neen voor hetzelfde, of wit en zwart te gelijk Dat die twee kiezers misschien voor de Katholieken ges emd hebb n. 't is mogelijk. Wat meer is, hunne veroordeeling en is in t geheele niet eetroovend Dat we moester zeggen dat ze waarschijnlijk voor de katho tieken gestemd hebben, dat en zou nog niets veranderen aan ons stelsel. Moesten zij ter stemming toegelaten wor den en moesten de heeren Lemahteu en Vanden Boogaerde gekozen worden ver- Klaard, daar ligt geheet de zake. Het eerste punt en wordt niet betwist voor hetgeen de bureelen aangaat, maar als de bureelen die kiezers moesten laten stemmen, hoe komt men dan die stemming verbreken, dat is nog eens wit en zwart zeggen te geliji. Geen een rechtsgeleerde en zal anders spreken. Moest men houden staan dat de heeren Lemahieu en Vanden Boogaerde gekozen üjn dank aan de stemmen van onbevoegden, wij en zouden niet tegenspreken, al is 't dat niemand dal bewijzen kan. Zedelijtcer wijze eu zouden ze dus niet gekozen zijn. Maai volgens recht, zijn zij het onbetwistbaar. En 't en is maar de w< t die hier geldt. Die kiesonbevoegdheden zijn de wet en't is de wet en niet anders dan de wet die hier geldt Dat is misschien spijtig, maar wat wilt geer aan doen dura lex, sed lex. Het grootste deel dar kiezers zeggen dat <e van M. Nolf niet en willen als Kamer hcere, dat ze M. Taevelin verkiezen, maar de wet op de E. V. is darr die de plaatse ge^ft aan M Nolf met 11222 stemmen tegen 25944 aan M. Ttievelin. 't Is spijtig, zeer spijtig, maar wat wilt gij er aan doen 't ls de wel Dura lex, sed lex En zie nu hoe het hooger bestier moet bandelen om het getal stemmen te bepalen, min de stemmen der veroordeelden. Men trext van elk zsven stemmen af, als nadden die kiezers te gare 14 stemmen Is dat niet o. lachelijk En op eene andere maniere den uitslag der stemming veran deren ware e;ven belachelijk Alleenlijk de wet mocht toegepast woiden, 't was het eenigste wat er te doen was. Wij zeiden hooger dat wij ons onderwer pen. Dat is waar, en daar. wij moeten herbe ginnen, we zullen 't doen. Als den eersten oogenblik van verbaasd heid en gramschap voorbij was, zijn onze vrienden aan 't werk gegaan met meer iever en meerder krachtdadigheid dan den 18 October, met meer eensgezindheid en een dracht ook en met de vaste overtuiging dal de nieuwe kiezing eene grootere en sehoo nere zegep aal zal geven dan den 18 October. Aan 't werk Aan 't werk De Patrie van Brugge zegt het volgende Oaze Ypersche vrienden moeten dus ten tweeden male in het strijdperk met hunne egenstrevers. Het is te hopen, dat zij, beter ingericht voor dien nieuwen aanval, geheel en gansch die oude kleine geschillen zullen vergeten hebben, die in October laatst hunne werking bebben verlamd, 't Is eensgezind dat zij moeten ten strijde trekken en 't en is maar op die voorwaarde dat zij de zegepraal zullen behalen, gelijk zij vroeger reeds zoo dik wij is hebben gedaan. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden, Heil. Gezien bet proces-verbaal der verkiezingen dieoi 18 October 1903 te Yper hebben plaats gehad, tot gedeeltelijke vernieuwing van den gemeenteraad Gezien de bezwaren tegen die verkiezingen ingediend Gezien de beslissing, in dato 4 December jongstleden, waarbij de Bestendige Deputatie des provincieraads van West-Vlaanderen ge melde verkiezingen goedkeurt Gezien het verhaal den 9" derzelfde maand door den gouverneur der provincie tegen die beslissing ingediend Aangezien de klagers de volgende grieven aanvoerden 1° Een stembriefje, waarop het licht stipje niet was aangeraakt, werd ten onrechte geldig verklaard ten voordeele van lijst II en een soortgelijk briefje, gunstig aan lijst I, werd nietig verklaard 2° Twee kiezers, die te zamen over 7 stemmen beschikken, hebben aan de stemming deel genomen, alhoewel zij wegens verooi deeling tot stemmen onbevoegd waren 3° In een der bureelen werd er een niet gestempeld stembriefje onder de witte en ongeldige stembriefjes gerangschikt, doch de andere briefjes werden in dat opzicht niet onderzocht 4° In een der stembureeien ontbraken er, na sluiting van de stemming, twee rooskleurige briefjes en een wit briefje. Aangezien, wat eerstgemeld punt betreft, de Bestendige Deputatie ae geldigheid aanneemt van het briefje dat eenparig door het bureel werd geldig verklaard en, aan den anderen kant, het door het bureel ten onrechte vernie tigd briefje, ten voordeele van lijst I, geldig verklaard Aangezien, wat het tweede punt betreft, de BestendigeDeputatie, oordeelendedat bij gebrek aan het overleggen van uittreksels uit de vonnissen tot veroordeeling de toelating van de veroordeelde kiezers regelmatig is geweest, de door hen uitgebrachte stemmen als bepaald verworven beschouwt Aangezien, wat het derde punt betreft, de Bestendige Deputatie beslist dat het nietnoodig is over te gaan tot het onderzoek van al de stembriefjes, opgenomen door het bureel, dat vastgesteld heeft dat een der stembriefjes het stempelmerk niet droeg, en wel om reden dat op geen bedrog werd gewezen en geene opmer kingen werden gemaakt tijdensde verrichtingen; Aangezien, wat het vierde punt betreft, de Bestendige Deputatie vaststelt dat het getal briefjes in de bussen gevonden overeenkomt met dit der briefjes die volgens de processen- verbaal der stemming er zich moesten in bevinden en het dus eene stoffelijke dwaling geldt, door het stembureel gepleegd bij het tellen der briefjes Aangezien, rekening houdende met Let door de Bestendige Deputatie geldig verklaard briefje ten voordeele van lijst 1, de uitkomst der stemming de volgende is Getal geldige stemmen 4,510 Volstrekte meerdeiheid 2,236 Stemmen door de candidaten behaald Aangezien de beslissing der Bestendige Depu tatie gewettigd is wat eerstgemeld en de twee laatstgemeide punten betreft, doch dat dit college ten onrechte meent dat bij gebrek aan overlegging bij de stemming van de wettelijke bewijzen van kiesonbevoegdheid van twee burgers, wier kiesrechten geschorst waren wegens gerechtelijke veroordeelingen, de stem men van deze twee kiezers als geldig uitge bracht dienen beschouwd Aangezien de wet inderdaad uitdrukkelijk bepaald dat Worden getroffen met schorsing van de kiesrechten en mogen niet tot de stem ming toegelaten worden gedurende de ontzeg ging Zij die.... en zoo de wet het kiesbureel er toe machtigt die kiezers af te wijzen wanneer van hunne onbevoegdheid gebleken is in de door haar gestelde voorwaarden, hieruit niet kan voortvloeien dat waar het bureel nalaat gebruik te makun van dit recht, de onbevoegdheid hare uitwerking verliest Aangezien, daar het onmogelijk is te bepalen voor wie in die stembriefjes gestemd werd, men, overeenkomstig den aangenomen regel bet getal der geldige briefjes en hel getal der stemmen door eiken candidaat behaald dient te verminderen met een getal gelijk aan dit der onregelmatig in de bus gestoken briefjes, dit is, bier, met zeven eenheden en dit om te beletten dat aan een of meer candidaten stemmen worden toekend die zij enkel te danken zouden hebben aan niet-kiezers Aangezien ten gevolge van deze vermindering de uitkomst der verkiezing de volgende is Getal geldige stemmen 4,503 Volstrekte meerderheid 2,252 Stemmen door de candidaten behaald Liste I. MM. Beesau Dechièvre Dedeystere Harteel Iweins Laheyne Nolf 2,053 2,075 2,041 2,050 2,067 2,056 2,137 Speybrouck2,040 Liste I. MM. Beesau 2,060 Dechièvre 2,082 Dedeystere 2,048 Harteel 2,057 Iweins 2,074 Labeyne 2,063 Nolf 2.144 Speybrouck 2,047 Al de candidaten Liste II, MM. Colaert D'Huvettere Iweins d'Eeckhoutte Lemabieu Sobry J Struye VandenbogaeTste- Vanderghote lijst II, daar van 2,305 2,280 2,274 2,256 2,274 2,291 2,566 2,270 zij de volstrekte meerderheid bekwamen, verkozenen uitgeroepen. worden tot Liste II. MM. Colaert 2,298 D'Huvettere 2,273 Iweins d'Eeckhoutte 2,267 Lemahieu 2,246 Sobry 2,267 Struye 2,284 Vandenbogaerde 2, Vanderghote 2,263 Aangezien uit de cijfers blijkt, dat alleen de heeren Colaert, D'Huvettere, Iweins d'Eechout- te, Sobry, Struye en Vanderghote, in elk geval, een hooger getal stemmen dan het cijfer der volstrekte meederheid bekomen hebben dat, wat hen betreft, de wil van het regelmatig samengesteld kiezerskorps geen twijfel overlaat; Aangezien, wat de twee andere plaatsen betreft, uit de hooger gedane cijferingen blijkt dat de toekenning ervan, hetzij aan de heeren Lemahieu en Vandenbogaerde, bij volstrekte meerderheid, hetzij aan candidaten van lijst I, bij toepassing der evenredige vertegenwoordi ging, volstrekt afhangt van de stemming der twee niet-kiezers, stemming waarvan de betee- kenis niet mag nagegaan worden Aangezien het in die voorwaarden onmogelijk is zonder willekeur te bepalen aan wié de twee zetels te beurt vallen waarvan de toekenning onzeker is en dat het uitsluitend aan het regel matig geraadpleegd kiezerskorps behoort deze aanwijzing te doen Aangezien dus de onbetwistbaar regelmatig gebeurde verkiezing der heeren Colaert, D'Hu- velte, Iweins d'Eeckhoutte, Sobry, Struye en Vanderghote dient goedgekeurd en de kiesver richtingen voor het overige moeten vernietigd worden Gezien artikel 74 der wet van 12 September 1895 Op voorstel van Onzen Minister van Binnen- landsche Zaken en Openbaar Onderwijs. Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. Voormelde beslissing van de Besten dige Deputatie des provincieraads van West- Vlaanderen wordt hervormd. Worden tot gemeenteraadsleden uitgeroepen de heeren Colaert, D'Huvettere, Iweins d'Eeck houtte, Sobry, Struye en Vanderghote. De verkiezing die op 18 October te Yper plaats had wordt voor het overige vernietigd. Melding van deze beschikking zal gemaakt worden in het register der beraadslagingen van de Bestendige Deputatie, op den rand der hervormde akte. Art 2. De gemeentekiezers vau Yper zullen bijeengeroepen worden, krachtens eene beslis sing van den gemeenteraad, op eenen Zondag, binnen het tijdbestek van dertig dagen, bij artikel 75 der wet van 12 September 1895 bepaald, ten einde over te gaan tot de verkiezing van twee leden van de 2C reeks tot vervulling van de opengebleven zetels. De candidaten moeten voorgedragen worden, ten minste vijftien dagen vóór den dag waarop de verkiezing zal plaats hebben. Iedere voor stelling moet onderteekend zijn door 50 ge meentekiezers. Op de twee laatste gebruikbare dagen voor de voordrachten van candidaten, zal de voor zitter van het hoofdbureel die voordrachten ontvangen van 1 tol 4 uur namiddag. Hij zal de kiezers daarvan verwittigen door een bericht afgekondigd ten minste twintig dagen vóór de verkiezing. Art. 3. Onze Miuister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs is belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Laken, den 8° Januari 1904. LEOPOLD Van 's konings wege De .Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, J. de Trooz. adering der Katholieke Wacht van 2 uitnemende belangrijk onder De ruime zale van 't Volkshuis was prop pende. Na eene schoone aanspraak van M. Sobrij, meesterlijke redevoering van M. den Burgemeester Colaert en eenige krachtdadi ge en vierige worden van M. Struy8 werd eene tombola gegeven door den heer Baron de Vinck. De grootste geestdrift heerschte onder de toehoorders, een goed teeken voor onze ze gepraal van Februari, de maand wiens naam alleen de liberalen doet in herinevleesch komen van vrees en angst. Maandag namiddag ten 51/2 ure had er hier ter stede eene schoone betooging plaats ter eere van M. Colaert, opnieuw als Burge meester vau Yper benoemd. 's Noens en ten vijven speelde de beiaard en ten 5 1/2 gingen Stadsharmonie, Konink lijke Fanfare en Weezen hulde bewijzen aan den herbenoemden burgemeester, binst dat gemeenteraadsheeren en voorname Katholie ken M. Colaert gingen geluk wenschen. Vele volk was er in' Sint Jacobsstraat, en rond het huis en 't was binst meer dan een ure eene prachtige betooging om M. Colaert hulde en eere aan te doen. Woensdag is M. Colaert naar Brugge ge reisd om in de handen van den heer Gouver neur zijnen eed afteleggen. Moge hij lang. en wijs bestieren tot geluk en voorspoed van Yper! Dat isde wenschvan 't Nieuwsblad, Liefdadigheidsfeest in St Vincentius colle- gie Maandag 25 Januari 1904 te 41/2 's avonds. Tot de feest van Zaterdag avond in de Iweinszaal hebben verscheidene vreemden en muzikanten van Stad hunne medewerking beloofd. Het groot Concert, eerst gesteld op 7 Fe bruari, zal plaats hebben den 14" Februari. Voordracht over het Evolutionnisme Volgens wij net vermeld hadden wierd de eerste voordracht van M. Michotte zondag laatst gehouden. Dat de spreker op leerrijke wijze zijn gewichtig onderwerp behandeld heeft, betuige daarvan de groote aandachtig heid welke heerschte onder zijne twee hon derd toehoorders. Het Evolutionnisme stelsel is niet een afzonderlijk vraagpunt van plan ten- of dierenkunde maar eene leering, die den grondsteen is van de gansche Natuurwe tenschap. Hoeveel onsenigheid, hoeveel te genstrijdigheid tusschen geleerden, en ook wel somwijlen tusschen anderen, hebben de stellingen van Darwin niet opgewektTot over korts was het Evolutionnisme met luidruchtigheid aangenomen. Tot over korts zeg ik, want nu schijnt er eene tegenbewe ging op te komen; ten bewijze daarvan de bekentenissen van hoogleeraar G.Delage van de Parijsche Sorbonne, een welbekende on- geloovige nogtans! wij kunnen hier natuur lijk de bijdrage van M. Michotte niet bespre ken. Wij zullen alleenlijk steunen op ds bui- tengemeene gepastheid, de heldere klaarheid- waarmede hij de bepaling, hetgrondgedacht, en de verscheidene vormen van het Evolu, tionnisme afgeschets heeft. Op godsdienstig grondgebied, ook, want men heeft aan die zaak een godsdienstig aanzien gegeven, heeft de geleerde Spreker de houding der katholie ken derwijze gekenmerkt; de oorspronkelijke schepping der stoffelijke zelfstandigheid, en de onstoffelijke ziel aangenomen zijnde, twee vraagpunten die het gebied der experimenta- le wetenschap te buiten gaan, blijft het ons geheel vrij van voor te houden of niet dat de levende geslachten zich van het een tot het ander ontwikkelen. Men ziet hethet behandelen zulker zake met zoo groote kundigheid, is niet weinig verdienstelijk. Het Nieuwsblad wenscht er M. Michotte geluk over; en wij verhopen dat onze lezers evenals wij met gelijke nieuws gierigheid de twee volgende voordrachten verwachten, over de voor- en tegenbewijzen, van dit zoo betwist leerstelsel. 1 JWiBLAD VAN v y ft ft ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1