DIT IS EN OMMELANDS, m Op Zaterdag 20" Februari 1904. 5 centimen 't blad. 39ste jaar. Talmerk 1990 Schikkingen voor den Vasten VOOR DEN PAUS ROND DE WERELD Oorlog Het vernielen van ijzeren wegen Eene zake van hoog belang Li-Hung-Chaug Frankrijk Duitschland VAN ALLES WAT Een nieuw beroep Pius X en de drukpers ÏK Stoe! 't Is verkeerd Japansche eerlijkheid Een zonderlinge vent STADSNIEUWS Katholieke Hoogeschool-uitbreiding Muziekfeest in de Iweinszaal Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper} en bij 's land boodschap wezen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. ea den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de B9ter8trate, Tk SS, ts Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingePL egian'Jji .io de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence IlAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westviaanderen wonen. I. Met is toegelaten boter en znivel te g bruikea, alsook afgesmolten vet, op al de dagen van den Vasten. II. Met is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen ®p Assches-Woe.iïdag en Moede» Vrijdag. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, builen de Zondagen, maar éénmaal daags eieren eten, te weten in den veornaamsten maaltijd, en niet in de collatie en zulks moeten zij ook onderhon den op de andere vastendagen vaa het jaar. Op al de dagen van den Vasten, is het toege laten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebreik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van iedere week, uitgeno men op den Zaterdag van Quatertemper (27 Februari) en den Zaterdag der Goede Week. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags vleesch eten, te weten ia den voor naamsten maaltijd, en niet in de collatie en dit geldt ook voor vleesehsop en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eteri in een en denzelfden maaltijd, niet alleen op de dagen van den veertigdaagschen Vasten, de Zondagen medebegrepen, maar op alle andere vastendagen van hel jaar. V. Men is verplicht driemaal te lezen den Omen Vader en den Weet Gegroet, en sens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw iederen dag dat men zal gebruik maken van de bovengemelde dispensatie van vleesch te eten. Men zal ach nochtans van deze ver plichting kunnen entslaan met eene aalmoes, ieder volgens zijne godvruchtigheid, in den offerblok van den Vasten testerten. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienst boden, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden Vrijdag. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers en de stadspolitie agenten in werkelijken dienst zijnde, dezen die in dienst zijn op de treinen van ijzeren weg en tram, alsook de briefdragers en de bedienden der accqsea in werkzaamheid. VII. Wij raeenen aan de geloovigen van ons Bisdom wederom te moeten herinneren dat de vastendagen, buiten den veertigdaag schea Vasten, zijn de Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen van Quatertemper de Vigiliedagen voor Sissen, voor de plichtig- heid van de SM. Apostelen Petrus en Paulus, voor 0nze-Liev# Vrouw Hemelvaart, Aller heiligen en Kerstdag en dan nog, dat het al de Vr^dagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve op Kerstdag en de Besnijde nis 0. H. (I Januari), als deze feestdagen op eenen Vrijdag vallen. Vorige lijst fr. 1292.00 Voor onzen Heiligen Vader, de Paus van Rome, ter eere der God delijke Voorzienigheid 5 00 Ter eere van de H. Familie 2 00 Voor Zijne Heiligheid den Paus, voor den goeden uitval van de stemming 2.00 M. H. H. 50 00 De tijdingen van den oorlog en zijn niet te betrouwen. Vandage scbrtjveu de gazetten dat de Russen eene groo e nederlaag hebben ondergaan, morgen zijn het integendeel de Japoneezen, die gepoogd hebben soldaten te ont schepen, niet verre van Port-Arthur en die twee regimenten soldaten zou den hebben zien vermoorden, bins: dat de andere soldaten trachtten terug hunne schepen te bereiken, en naar Japonië weder te keeren of ten min ste zich buiten gevaar te honden. Andere gazetten schrijven nog da' in den zeeslag bij Port-Arthur de Rus sen 16 vaartuigen hebben verloren en de Japoneezen vier. De waarheid is dat er om zeggen geen nieuws over en komt, dat Russen en Japoneezen elk van zijnen kant verduiken wat er gebeurd is, zoodat het moeilijk is wijs te wordtn nit diea warboel van tegen strijdige nieuwsmarea, waarmede de nieuwsbladen zijn oj geruid. Het vernieten van dea ijzeren weg gezegd va,® Oost China die aan de siberische stad Zurucksttu begint, die dweers door Mandckourië gaat ea te Vladivostock aitkorat is eene zaak van 't allergrootste bekag. Hierover seint admiraal Alex'jcff aan de russische regeering het volgen de t Men heeft gepoogd de pijlers der spoorbrug over de rivier Sungard te doen springen. Men heeft insgelijks «de telegraaf-palen willen vernietigen; doch dit is mislukt. Patrouiljen zijn ten alle kante op waak, en de streng ste maatregels zijn langs geheel der a doortocht der spoorbane genomen». Verder wordt ook gemeld dat de Transsiberiaan beschadigd is ge worden, op ureu verre, door benden die in Mandchourifa nesteleu. Het beschadigen der ijzeren wegen welke door de ehiueeschestrekeMnud- chonrië loopeu, was te verwaehten. Dat zijn russische spoorbanen, geheel en al geschikt voor russische dienst, nu nitslaitelijk voor militairen dienst. Die lijaen zija wel aangelegd mits eena overeenkomst naat China; Mand- chouriën is wel onder russich pro- tektoraal mits eea verdrag met die van China maar dat alles is geschied tegen wil en dank van de Chineezcn, die de Russen vijandig zijn. Ziet gij nu de twee groote spoorba nen in Maudchourië, den «Oost China» en dén Transsiberiaan door chi- neesche benden vernield worden... Ziet ge hoe Rusland daardoor arms en beenen afgesneêa is, voor het vervoer vaa mannen, sckietgerief en leefte... Ziet gij hoe de Russen eene bloedige wrake nenaea tegen de Chiaeezen, en hoe Mandchoarië te vuur eu te zweer de geraakt... Hoort gij eene wraak kreet in China; ziet gij er eenen eindeloozen opstand, en tegen de Russen, on tegen alle vreemdelingen. Ziet gij hoe er geene onzijdigheid an anderegrootnsachten meer bestaat; hoe elke mogendheid wil, en als moet tusschenkomen... Hoort gij Rusland om hulpe roepen naar Vrankrijk, naar Duitschland ook misschien... Hoort gij Japonië naar 't chiuee- sche hroederr*s roepen help hoort gij het om bijstand vragen aan Engeland... Laat ons hopen dat de dingen zoo verre niet zullen komen; doek naar ons inzien, zit de vork aizoo in den steel; de Rusoorlogt tegen den Japaan; Mandchouriën en Corea zijn in 't spel; maar bet grootste gevaar kan, en dal eer zeer lang, oprijzen langs den kani van China. die vermaarde onderkoning van Chi na, die over eenige jaren naar België k am, heeft volgens er geschre -eu vordt, de tegen woordige moeilykhe den voorzien tusschen Rusland en Japonië, en de toestaud nog al tamelijk vel afgeschetst. Er zijn mannen die zouden ilieu dat wij beletten dat Rusland bezit neme van Mandchourie en dal wij ze eruit verjagen, alsook dat wij trachten ons volledig meesterschap te behouden in Korea. De tijdsomstandigheden zullen hel werk doen, bctervdan wij hetzelf zou den kunnen verrichten. Rusland en Japonic 'n zulien niet lang goede geburen blijven de eene gelijk de andere zal zijn meesterschap willen uitbreiden ten nadeele van den andere; van daar een onvermijdelijke lorlog. Wint nu Rusland in dien strijd, we zullen met hem samenspannen en Korea alzoozien terug te krijgen. Iutegendeel, heeft Japonic de over baad, we zullen dan zien om te zamen met onze gele broeders den Rus naar Europa terug te jagen. Weinig en veel nieuws uit Viau- krijk Weinig nieuws dat deugt; 't is altijd nog dezelfde oorlog tegerj al vvat christen is in Vrankrijk. Vee! nieuws Kapellen en scholen worden gedurig gesloten en de Senaat heeft de volledige afschaffing gestemd van al de godsdienstige scholen; die er nog bestonden, Binnen korteu tijd zullen 16.000 broeders der christelijke scholen zon der bestaan uit het land gebannen worden en duizenden en duizenden kinders van alle godsdienstig onder wijs beroofd. Wanneer zal eens een man van karakter opstaap om paal en perk te stelles aan die hatelijke vervolgings woede en Vraakrijk, die beroemde natie van voorheen, met het geloof dea rang terugschenken die het vroe ger bekleedde onder de mogendheden? het machtige Duitschland, ligt op den loer em te zien als Rusiand's bondge noot, Vraakrijk, niet en zal meespan- nea in. den oorlog van het Oosten. Engeland houdt zich nog onzijdig, ten minste in den schijn, maar 'n zou misschien met geen leede oogen zien dat Rusland iaden oorlog met Japonië wat vau zijn gezag verlieze, om toe te laten aan de engelschen het bunne te versterken alhier of aldaar ten nadeele der Russen. Da kroniek van een Roiaeinsch blad heeft een nieuw beroep ontdekt, dat builen Rome nog weinige uitoefenaars telt. Het is nama lijk de vliegenvanger die uit vuilnislioo pen en dergelijke plaatsen rotte vruchten verzamelt. De vliegen, door dit aas gelokt, vangt hij met de hand en hij verkoopt ze aan vogelliefhebbers, die ze als lekkernij aan de zangvogels toedienen Op genoemde wijze verschaft de vliegenvanger zich eeh dag geldje. Dal ware juist een bedrijf voordezonne blekkers, die 's zonaars zoo dikwijls staan rond den Vijfhoek. De Catholic Times meldt dat de H. Vader onlangs, zachtjes eene pen nemende uit de hand van eenen dagbladschrijver, eene zegening uitsprak en hem de pen teruggaf, zeggende Er is geen edeler zending dan die van dagbladschrijver in de hedandaagsche wereld. Ik zegen het kenteeken van uw ambt. Mijne voorgangers zegenden de degens en de wapenrustingen der krisiene xrijgs lieden ik verkies veeleer den zegen des Hemels at te staeeken over de pen van eenen Katholieken dagbladschrijver. Pius X zal binneu kort eene encykliek afkondigen, betreffende de 50' verjaring der afkondiging van bet dogma der Onbevlekv Ontvangenis. Een jubileum van 3 maanden zal dit jaar toegestaan worden. Te Rome zal dit jubileum duren van einde Februari tot het begin van Juni. In al de bisdommen der wereld zal de da tum bepaald worden door de bisschoppen. Doch het jubileum zal overal moeten eindigen vóór 8 December. E ;ne schup kolen storten in de kokende soep in plaats van in de kachel te Oostende aanlanden met een kaartje op Luik zijne schoenen voor zijne kousen aandoen een stuk cigaar aan den kapstok hangen en den frak buiten werpen, dat is zeker verkeerd handelen, doch in zaken van weinig belang; echter handelen menige werklieden verkeerd in zaken van grooter aangelegenheid. Dienstboden aannemen zonder onderzoek of goede getuigenissen hun zijne kinderen langen tijd toevertrouwen zich niet bekom :eren over de wijze over dewelke knechten en meiden hunne godsdienstige plichten vervullen en hunne zondagsavonden over orengen, is dat niet verkeerd handelen in gewichtige zaken en zich blootstellen aan allerlei betreurensweerdige gevolgen Men vindt niet zelden ouders die om de kleinste beuzelarijen in gramschap schieten en tegen hunne kinderen en dientboden roepen en tieren in plaats van hun schoone manieren te leeren. Haudelen zulken mei verkeerd Er zijn ook ouders die zich hunne kinde ren ten huize weinig aantrekken en knech ten en meiden met hunne opvoeding gelas ten wat erger is, die hunne grooter gewor den kinderen naar onzijdige scholen sturen, en ze zoo toevertrouwen aan zoogezegde onzijdige meesters, die enkel baoogen ge leerde bollen te vormen, onwetend in den godsdienst, vol vooroordeeien, zoo niet voi haat, tegen Kerk en priester zouden ze niet verkeerd handelen Ja, vroeg of laat, zullen ze ondervinden dat kinderen, opgebracht Duiten de wet Gods, zelden of nooit, gehoor zaam, eerbiedig, rein, rechiveeraig en dank- oaar blijven jegens hunne ouders. De goede opvoeding zijner kinderen be hartigen binnen en buiten den huize, ze nooit in gevaarlijke gezelschappen toelaten, zedelooze schriften en printen uit het huis verwijderd houden dat is niet verkeerd, maar dat is redelijk en godsdienstig. De japansche consul te Tche-Fou, toen bij Zaterdag vernam dat de onderhandelingen tusschen Rusland en Japan afgebroken waren, ging met een engelsch schip naar Port-Arthur an Dalny om er, de aldaar wo nende japanners, af te halen. Dit werd hem toeges'aan, eri hij werd zelfs door de rus sische overheden uitgenoodigd op een mid dagmaal, waar hij in Officieel kostuum ver scheen en waar men op het behoud van den vrede dronk Een oppersfficier der japansche marine, in knecht verkleed, vergezelde den consul en kon de juiste ligging der russische oorlog- scbepeu te Port-Arthur opnemen en nagaan weke vaartuigen niet onder stoom lagen en geene strenge waakzaamheid uitoefenden.Op den terugtocht naar Tche-Fou, op 18 mijlen van Port Arthur, ontmoette het engelsch schip de japansche vloot er werden seinen gewisseld en de opperofficier stapte over en deed zijn verslag aan admiraal Togo, die. zooals men weet, den aanval tegen Port Arthur bestuurde. Zekere Papus heeft zich Zondag te Rotter dam voor elf dagen en evenveel nachten laten opsluiten en verzegelen in eene glazen flesch. in werkelijkheid eene langwerpige, achtkan tige kist met glazenbedekking. Er was een klein publiek bij tegenwoordig. Papus begon met het gebruikelijk loopen op messen en spijkers, en liet zich prikken met naalden, terwijl zijn impresario eene toespraak hield. Kw'art voor elf ure werd Papus slapend gewikkeld in lappen en doeken, tol zelfs het e, en, schijnbaar ongevoelig, in de gd, die op een in het Salon aange- tdium was geplaatst. Na sluitingen kp bracht men de kist vervolgens altje gelijkvloers, bij den in in schuinen stand geplaatst, met haar inhoud voor kijkiustigen ten toon staat. Eenige toiletbenoodigheden en sigaret ten nam de heer Papus in zijn glazen huis mede. Het is vast besloten dat de keizer van Duitschland toekomenden zomer naar Oosten de zal komen. Woensdag 10 dezer eindigde M. Michotte op meesterlijke wijze, zijne reeks lessen over het Evolutionnisme. Jammer dat de slagregen een groot gedeelte van ons gewoon publiek" had tegengehouden. Deze derde voordracht was merkweerdig. Spreker deed een voor een, de menigvuldige moeilijkhe den uitschijnen waartegen het ontwikke lingsstelsel zich noodwendig stoot; hij steun de op de groote onwederlegbare daadzaak, van de onwrikbare onveranderlijkheid der levende geslachten in onze tegenwoordige wereld. Niettegenstaande alle pogingen,niet tegenstaande alle verwisselingen van het omringende midden is men er nooit in ge lukt, nieuwe geslachten te weeg te brengen. Alle shybridatie is artificieel, en gemeenlijk onvruchtbaar. Ziedaar iets dat de ontwikke- lingsleer niet uitlegt; integendeel het fixisme of stelsel der vastblijvende geslachten, kan al de gegevens der natuurwetenschap zoo goed als het evolutionnisme uitleggen door het grondbeginsel, van de continuïteit in do natuur. De groote bijval der ontwikkelingsleer komt dus uit andere redens dan enkel weten schappelijke ten betuige daarvan de beken tenissen van Hgl. Hugo de Vries van Amster dam en Eiren, welke de spreker afgelezen heeft. Wij kunnen het niet nalaten M. Michotte in name van het publiek hertelijk geluk te wenschen over zijne diepgrondige kennissen; wij achten ons uitermate tevreden van hier te mogen aankondigen dat wij hem in Maart een aanverwant onderwerp zullen hooreu brspreken,hetwelk hij door micrographische lichtbeelden zal uitleggen, namelijk over het leven der celluie Overheerlijk was het groot Concert, zoa- iag laatst gegeven in de Iweinszaal door de Koninklijke Fanfare, aan hare eere- en wer kende leden en hunne familie. Resds van vóór den zevenen waren talrijke Damen en Jonkvrouwen uit alle standen op gekomen. Al onze voornaamste fidele en bucgersfamiliën waren talrijk vertegenwoor digd en de Ypersche handel zal, dank aan die feeste, een goeden stuiver hebben ver diend. Met slag van zeven en hslf begon de feeste, geopend door de Koninklijke Fanfare, die, volgens de getuigenis van eikendeen, reeds veel nut heeft getrokken uit de lessen van ïaren nieuwen bestierder M. Verstraete. M. Verstraete heeft bewijs gegeven dat hij even bekwame bestuurder is als meester op de hobo, waarnaeê hij zondag den grootst8n bijval bekwam. Eere aan hem De heer Janssens van Gent bezit eene prachtige barytonstem, en heeft door zijne drie stukken de toejuichingen verworven van heel het publiek. De heer Louis Van Houtte, pianist, had met M. Ernest Wenes, de moeilijke take van begeleider, en't ware moeilijk te bepalen wat er in M. Van Houtte meest te bewonde ren is of zijne nederigheid of zijn merkweer- dig talent. De jonge symphoniekring, onder 't bestier van M. Albert Van Eegroo, heeft ons de blijde tijden herinnerd van den Cercle Mu sical aangenamer gedenkenisse. Laat ons verhopen nog dikwijls het genoegen te heb ben hem te aanhooren en zijn vooruitgang toe te juichen. De eere van den avond was onbetwistbaar voor de talentvolle zangeres Mevr. Barones B., die eene prachtige stem bezit, die zij met kunst en kennis weet te gebruiken. Ook hebben haar de toejuichingen niet gespaard geweest, en 't volk was waarlijk onverzade- lijk om haar talent te bewonderen en ract daverend handgeklap te begroeten. Tot slot zeggen we lof en dank aan het bestier der Koninklijke Fanfare Aan den weerden Voorzitter, Baron de Vinck, aan M. Eugeen Struye, den alomgeachten Eere- NIEUWSBLAD VAN booi iiaur -ï*

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1